Rusko zavádí do výzbroje atomové ponorky čtvrté generace

Borej
Foto: Ponorky Jurij Dologorukij projektu 955 Borej / Wikipedia

Moskva intensivně buduje flotilu moderních atomových ponorek čtvrté generace. Svědčí o tom skutečnost, že minulý týden začalo přímo na moři testování další z ponorek projektu 955 „Borej“ (SSBN Borei podle klasifikace NATO), pojmenované „Vladimir Monomach“.O testování ponorky Vladimir Monomach informovala tisková agentura RIA s odvoláním na prohlášení tiskového oddělení zbrojařského podniku „Sevmaš“, který pro ruské námořnictvo ve městě Severodvinsk tyto ponorky staví.

Vladimír II. Monomach (1053–1125) byl kyjevský kníže z rodu Rurikovců, vládl v letech 1113 až 1125. Byl synem Vsevoloda I. Jaroslaviče a jeho první řecké manželky, dcery nebo neteře byzantského císaře Konstantina IX. Monomacha, po němž získal své přízvisko. Wikipedie

Ponorky třídy „Borej“ jsou schopny operovat v hloubce 380 až 400 metrů a v případě potřeby se ponořit podle některých údajů do hloubky až 450 metrů, podle jiných až do hloubky 600 metrů. Na hladině mohou plout maximální rychlostí 15 uzlů (28 km/h) za hodinu, pod vodou pak až rychlostí 29 uzlů (53 km/h).

Jejich trup měří 170 metrů na délku a jeho maximální šířka je 13,5 metru. Posádku ponorky tvoří 107 námořníků, z toho 55 důstojníků. V případě potřeby by se všichni měli vejít do záchranné kapsle, kterou je ponorka také vybavena.

Borej

Foto: Ponorka třídy Boreji / WikipediaVýzbroj ponorek projektu 955 „Borej“ tvoří 6 torpédometů a na palubě mají také 16 balistických raket typu R-30 Bulava s jadernými hlavicemi. Tento typ rakety byl vyvinut speciálně pro nasazení na těchto ponorkách. Její vývoj, který byl zahájen v roce 2004, však provázely nemalé problémy.

Během zkoušek se totiž ukázala jistá nespolehlivost vyvíjené rakety, když hned sedm z osmnácti testovacích startů skončilo neúspěchem. Podle RIA proto v řadách ruských vojenských odborníků do nedávné minulosti existovaly pochybnosti, zda je vhodné Bulavu do výzbroje ruské armády vůbec zařadit.

Celkem by mělo být vyrobeno osm ponorek tohoto typu. Moskevská admiralita počítá s tím, že je obdrží do roku 2020. Agentuře RIA to řekl vrchní velitel ruského námořnictva Viktor Čirkav. Podle jeho slov by se tyto ponorky měly stát na nejbližších 30 až 40 let páteří ruských námořních strategických sil.

Foto: Jurij Dologorukij při testech (2012) rychlého nouzového vynoření / YouTube

V současné době byly již dokončeny tři z nich. Vlajkovou loď této flotily, ponorku „Jurij Dologorukij“, jako první z třídy Borej námořnictvo oficiálně převzalo 10. ledna letošního roku. V současné době probíhá výcvik posádky a k operačnímu nasazení této ponorky by podle Čirkova mělo dojít počátkem příštího roku.

Druhou ponorkou v řadě je „Alexandr Něvský“. Dokončen byl v roce 2010 a v současné době prochází náročným testováním všech systémů. Armáda by měla ponorku převzít v letošním roce.

Rozhodnutí zařadit do výzbroje ruského námořnictva osm ponorek projektu 955 „Borej“ souvisí s tím, že nejvyšší moskevští politici považují obnovu námořnictva za jeden z nejdůležitějších úkolů v rámci modernizace celé armády. Jak nedávno RIA uvedla s odvoláním na ruského prezidenta Vladimíra Putina, hodlá vláda do roku 2020 na tento účel vynaložit čtyři bilióny rublů (2,5 biliónu Kč!).

Zdroj: DeepStorm, RIA, RIA, RIA, RIA

Nahlásit chybu v článku


Související články

NATO očima Ruska a dalších zemí bývalého Sovětského svazu

Obraz Severoatlantické aliance se v očích obyvatel Ruské federace pomalu zlepšuje, pořád je ale ...

Rusko modernizuje protiraketovou obranu Moskvy

Rusko hodlá v nejbližší době modernizovat protiraketovou obranu Moskvy a některých dalších ...

Rusko chce odpalovat mezikontinentální rakety z vagonů

Ruská generalita počítá s tím, že do výzbroje armády kolem roku 2020 znovu zařadí vojenské vlaky, ...

Ruské a běloruské letectvo posiluje

Těsně před Vánocemi byla oznámena dohoda o dodávkách ruských pokročilých cvičných a lehkých bojových ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...