Ruský bojový robot Tajfun-M

Foto: Ruský strážní robot Tajfun-M. / RIA Novosti
Foto: Ruský strážní robot Tajfun-M. / RIA Novosti

Ruský vojenský průmysl vyvinul pro ruská Raketová vojska strategického nasazení (RVSN) pozemního strážního robota Tajfun-M. Posláním ruského robota je střežit rozlehlé ruské raketové základny.

Pozemní vozidla bez řidičů, v anglosaské terminologii „Unmanned Ground Vehicle (UGV), se čím dal častěji dostávají do výzbroje nejvyspělejších armád světa. Můžeme zmínit americké bojové robot y TALON MADSS nebo například izraelské strážní vozidlo Guardium. Ostatně i v českých podmínkách vznikl technologický demonstrátor pozemního robota TAROS 6×6 Furbo.

Po světě však vznikají desítky projekt ů průzkumných, strážních nebo bojových robotů. Zmínit můžeme rovněž jihokorejskou robotickou strážní věž SGR-A1. Jihokorejský robot dokáže dokonce automaticky zahájit střelbu, což vyvolává závažn é právní a etické otázky .

Podle ruského zpravodajského programu Vesti také ruský průmysl připravil pozemní bojové/strážní vozidlo. Ruský robot Tajfun-M je určen k ochraně ruských raketových základen s mezikontinentálními střelami Jars a Topol-M. Ovládání robota je zajištěno bezdrátově, v budoucnu má však velkou část úkolů řešit autonomně.

 

Na konci minulého roku velitel R VSN  generálplukovník Sergej Karakajev poprvé informoval o záměru ruské armád y  rozmístit na raketových základnách bojové robot y a  další automatické bezpečnostní s y stém y.  Podle Karajeva první roboti Tajfun-M  přišli  k jednotkám již během roku 2013.

„ Anti-sabotažní bojové vozidlo Tajfun-M je určeno pro obranu a ochranu raketových systémů, průzkum a boj proti speciálním jednotkám nepřítele,“ řekl Karakajev. "Unikátním rysem vozidla jsou jeho průzkumná zařízení spolupracující s létajícím dronem.“

 

Podle mluvčího ruského ministerstva obran bude do konce  letošního roku  rozmístěno několik robotů Tajfun-M na pěti základnách.  Stane se tak v rámci v y lepšení  automatických strá ž ních s y stémů ruských základen.  Tajfun-M pro boj s protivníkem dostane těžký  kulomet  a laserový značkovač.

 

Konceptem určení Tajfun-M připomíná izraelské vozidlo Guardium. Izraelský robot střeží hranici mezi Izraelem a palestinským územím. Hlavní „výzbroji“ jsou pokročilé senzory, ale v případě potřeblze Guardium osadit také zbraňovou stanicí.

 

Bohužel v tuto chvíli nejsou o Tajfun-M k dispozici žádné bližší technické informace. Z obrázků si můžeme odvodit jen celkovou b ytelnost  konstrukce  a  možnost nést nejrůznější zbraňové a senzorové v y bavení.Zdroj: RIA Novosti, ITAR-TASS

Nahlásit chybu v článku


Související články

Rusko plánuje stavbu nové letadlové lodě

Budování nových letadlových lodí v Indii, Číně, Velké Británii a Spojených státech nemůže nechat ...

Ruské strategické velitelství pro Arktidu

Ruská armáda do konce letošního roku vytvoří nové strategické velitelství pro oblasti za polárním ...

Rusko vyzkoušelo mezikontinentální raketu RS-12M Topol

Ruská armáda v úterý otestovala na střelnici v Kazachstánu mezikontinentální raketu RS-12M Topol. ...

Stíhačky MiG-29SMT pro ruské letectvo

Společnost Russian Aircraft Corporation MiG (RAC MiG) podepsala s ruským ministrem obrany smlouvu na ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...