Ruský bombardér Tu-160 dostal přednost před PAK DA

Tupolev Tu-160
Tupolev Tu-160 "Blackjack"; větší foto / Vitaly V. Kuzmin, CC BY-SA 3.0

Rusové se připravují na obnovení výroby nadzvukového bombardéru Tu-160, resp. jeho nejnovější verze Tu-160M2. Rozhodnutí o obnovení výroby odsouvá na druhou kolej vývoj a výrobu nového strategického bombardéru PAK DA.

Nový Tu-160M2

Před časem uveřejnil ruský prezident Vladimír Putin plán vyrobit 60 nových strategických bombardérů Tu-160M2. Podle Jurije Borisova, náměstka ministra obrany odpovědného za vyzbrojovací otázky, k zahájení výroby bombardérů Tu-160M2 dojde v roce 2023.

V závislosti na vývoji Tu-160M2 se však odsouvá začátek prací na novém bombardéru PAK DA. „Projekt PAK DA bude posunut mimo (za rok 2023 – pozn. redakce), jinak to nemá smysl," uvedl před pár dny Borisov.

Podle Borisova v současné době probíhají konstrukční práce na novém letadle Tu-160M2 a dojednávají se první smlouvy s průmyslem. První tři nová letadla Tu-160M2 ruské letectvo získá v roce 2023. Podle Borisova „jde prakticky o nová letadla". Letadla vydrží ve službě minimálně 40 let.

Tu-160M2 je hloubkově modernizovaným bombardérem Tu-160. Klíčovým prvkem modernizace budou nové úspornější motory NK-32 navrhnuté firmou JSC Kuzněcov.

„Plánujeme instalovat motory NK-32 série 2 na Tu-160M2. Motor byl vylepšen, jako celek je mnohem více cenově efektivní. Navíc má NK-32 série 2 vylepšené výkony a dosah letu (Tu-160M2 pozn. redakce) vzroste minimálně o 1000 km, oproti současným motorům," uvedl Borisov.

JSC Kuzněcov začne pracovat na motorech od roku 2017. Po zahájení sériové výroby bude firma schopná dodávat 20 až 22 motorů každý rok. Tímto tempem dokáže Rusko zavádět pět letadel Tu-160M2 (jedno letadlo pohání čtyři motory) do výzbroje ročně.

Letadla dostanou také nejnovější elektronickou výzbroj a avioniku. Novinkou je například navigační systémy ANS-2009, který určuje polohu a rychlost letadla podle polohy hvězd. Systém je nezávislý na satelitním navigačním systému, který může být zničen nebo rušen protivníkem. Pomocí hvězd (mimo jiné) se navádějí také nejnovější ruské mezikontinentální rakety.

Letouny získají, na základě vyjádření Jurije Borisova, i zcela novou raketou výzbroj. Rusko údajně vyvíjí hned několik řízených střel, jejich technická podoba však není veřejnosti známá. V současnosti hlavní výzbroj letadel Tu-160 tvoří střely vzduch-země Ch-55 s doletem až 3000 km. Na cíl Ch-55 útočí konvenční nebo nukleární hlavicí.

Kromě nových letadel se Rusko soustředí na dosažení vyšší míry provozuschopnosti strategických bombardérů. „Máme intenzivní plán na dosažení 80% provozuschopnosti všech letadel dálkového dosahu. Řešení všech potíží/problémů bylo stanoveno v souladu se Státním obranným příkazem – 2015," uvedl Borisov.

Výrobní a vývojové výzvy

Vývoj prakticky nového letadla Tu-160M2 je pro ruský průmysl velkou výzvou. Připomeňme, že kromě Tu-160M2 ruský vojenský průmysl pracuje na novém víceúčelovém stíhacím letadle Suchoj T-50, objednáno je 130 záchytných stíhaček MiG-31BM a požaduje se výroba dalších stíhaček MiG-35, Su-30, Su-34 a Su-35.

„Normální systematická práce na tomto projektu (Tu-160M2 – pozn. redakce) byla zahájená. Práce jsou velmi komplexní, protože kdysi celý Sovětský svaz pracoval na tomto letadle. V současné době je to především národní projekt," přiblížil Borisov složitost vývoje nového letadla.

„Lidé, kteří vydávají tyto příkazy stále věří, že žijeme v sovětských dobách," vyjadřuje se tvrději nejmenovaný moskevský analytik, kterého cituje vojenský magazín IHS Janes. „Tehdy jste udělali jednoduše rozhodnutí a celá konstelace konstrukčních kanceláří a výrobních závodů šla do toho po hlavě a a nikdo se neohlížel na náklady – nebo hůře – na výpočtu něco podobného jako jsou náklady obětované příležitosti (typ ekonomické teorie – pozn. redakce). "

Výzvou pro ruský průmysl je také nedostatečný počet kvalifikovaných pracovníků. V ruském vojenském průmyslu pracuje pouze 10 % lidí, oproti stavu v 80. letech v Sovětském svazu.

Zdroj: IHS Janes, Russia Insider

Nahlásit chybu v článku


Související články

Armáda 2015: Náhled do stavu ruských ozbrojených sil

Před několika týdny se v Rusku uskutečnila obří vojenská výstava Armáda 2015. BBC Russian Service ...

Velmoci a multipolarita I

Velmoci patří mezi nejvýznamnějších hráče mezinárodního dění. Jsou schopné formovat své okolí, měnit ...

Eurofighter Typhoon: Agilnější a smrtonosnější

Společnost Airbus Defence and Space dokončila testování nových aerodynamických vylepšení víceúčelové ...

Ruský tank T-14 Armata: Drahá budoucnost ruské armády

Ruská armáda se připravuje na zavedení nového hlavního bojového tanku T-14 Armata. Tank svými výkony ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • RiMr71
  14:13 22.07.2015

  V tom případě je to špatně napsaáno, protože mezi "za dva roky na nich začnou pracovat" a "za dva roky začne seriová výroba" je zásadní rozdíl. A k tomu výše - tak to jsou tu ...Zobrazit celý příspěvek

  V tom případě je to špatně napsaáno, protože mezi "za dva roky na nich začnou pracovat" a "za dva roky začne seriová výroba" je zásadní rozdíl.
  A k tomu výše - tak to jsou tu ruští konstruktéři úplně nejlepší na celém světě, když si dokáží předem spočítat a určit jak a o kolik a hlavně za jak dlouho tak složitou sestavu jako proudový motor dokáží vylepšit. Jednoho by skor napadlo - proč ho takový neudělali rovnou?
  Zkrátka - nelíbí se mi to jejich sebevědomé opakované deklarování "bude to tak a tak", nejlépe ukrutně hlubokým hlasem, naprosto neodpovídající následné realitě.Skrýt celý příspěvek

 • black hole
  14:09 22.07.2015

  Pokiaľ viem tak, tri Labute taktiež aj niekoľko kusov Tu 22m3, v Kazani už nejaký upgrade a modernizáciu podstúpili, neviem presne čo na nich robili ale asi ide o modernizáciu ...Zobrazit celý příspěvek

  Pokiaľ viem tak, tri Labute taktiež aj niekoľko kusov Tu 22m3, v Kazani už nejaký upgrade a modernizáciu podstúpili, neviem presne čo na nich robili ale asi ide o modernizáciu prístrojového vybavenia a výmenu nových navigačných prístrojov, jeden sa objavil aj na tohtoročnej vojenskej prehliadke a prelietaval nad červeným námestím ako prví. Ináč logický krok zo strany Ruska, tieto lietadlá majú ešte obrovský potenciál a vo svete nemajú obdoby.Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  13:46 22.07.2015

  RiMr: tak to by bylo hodně špatné, kdyby vývojáři nevěděli, co motor, který konstruují, má (nebo by měl) umět a kdyby si v konstrukční kanceláři nedokázali spočítat, že s Tím a tím ...Zobrazit celý příspěvek

  RiMr: tak to by bylo hodně špatné, kdyby vývojáři nevěděli, co motor, který konstruují, má (nebo by měl) umět a kdyby si v konstrukční kanceláři nedokázali spočítat, že s Tím a tím výkonem, tou a tou spotřebou a danou zásobou paliva doletím nějak daleko nějakou rychlostí. To je elementární znalost, která se počítala už pro dvouplošníky.

  "Za dva roky na nich začnou pracovat" sem spíš pochopil že za dva roky začne náběh výroby, ne že je za dva roky začnou kreslit.Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  13:44 22.07.2015

  Ještě si uděláme malý exkurz do nedávné minulosti. Zde, na an.cz vyšel článek před cca rokem: nadpis - Nový ruský bombardér PAK-DA již v roce 2019 perex - Prototyp nového ...Zobrazit celý příspěvek

  Ještě si uděláme malý exkurz do nedávné minulosti.
  Zde, na an.cz vyšel článek před cca rokem:
  nadpis - Nový ruský bombardér PAK-DA již v roce 2019
  perex - Prototyp nového ruského dalekonosného bombardéru PAK-DA (Perspektivnyi Aviatsionnyi Kompleks - Dal'ney Aviatsii) má vzlétnout již v roce 2019. Konec státních zkoušek a začátek dodávek nových bombardérů je naplánován na rok 2023.

  z textu - "První let bude proveden v roce 2019,“ citovala generálporučíka Viktora Bondareva ruská tisková agentura RIA Novosti. Podle Borandeva nový ruský bombardér vstoupí do služby v roce 2023.....
  .....Podle Mikhaila Pogosyana, šéfa OAK, je design letounu PAK-DA již připraven a výroba některých dílů prototypu začala.

  _______

  Slovy klasika z Černých baronů "a od té doby soudruzi v Sovětském svazu staví Potěmkinovi vesnice"..

  Prostě pořád stejné velkohubé a velkoruské kecy a spoleh na krátkou, resp. žádnou paměť "obecenstva".Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  13:38 22.07.2015

  ...oni jsou prostě kouzelní... NAPROSTO PŘESNĚ ví co nové motory přinesou, jak co bude dlouho trvat, kolik jich vyrobí atd... ...a pak se dočtete že na nich začnou pracovat v roce ...Zobrazit celý příspěvek

  ...oni jsou prostě kouzelní... NAPROSTO PŘESNĚ ví co nové motory přinesou, jak co bude dlouho trvat, kolik jich vyrobí atd...
  ...a pak se dočtete že na nich začnou pracovat v roce 2017...! :)

  Co mi to jenom... už vím "poručíme větru, dešti"..Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  13:23 22.07.2015

  Su-30 je úderný stíhač pro dálkové mise, taková obdoba Strike Eaglu (nebo F-14). Proto je dvoumístnej. Su-35 je jednomístnej těžkej víceúčelovej stíhač pro vybojování vzdušný ...Zobrazit celý příspěvek

  Su-30 je úderný stíhač pro dálkové mise, taková obdoba Strike Eaglu (nebo F-14). Proto je dvoumístnej.

  Su-35 je jednomístnej těžkej víceúčelovej stíhač pro vybojování vzdušný nadvlády, je to jednodadlo. Ony dneska ty role trochu splývaj, ale teoreticky se dá říct, že Su-30 je vhodnější pro dlouhé mise, kde se zátěž rozloží na dva členy posádky (ať už jako záchytný stíhač, nebo pro údery v hloubce nepřátelského prostoru - tady už se zase trochu potkává se Su-34).

  Su-35 je klasickej víceúčelovej stíhač, nejlepší pro A-A boj a sekundárně pro bombardovací nebo CA mise. Jenže to jednomísto znamená, že zátěž na pilota je větší a tak nemusí pro některý mise být tak efektivní.

  Tu-160 - Co se týče výroby, tak si spíš říkám, že u takovýhohle éra je i přes zkušenosti s výrobou dva roky docela krutej termín.Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  13:05 22.07.2015

  logik - Tak problém. Pokud TU-160M2 bude více méně nové letadlo, tak bych to jako zase tak velký problém neviděl. Nevím, za mě je to logický krok. Žádný stát podle mého (možná ...Zobrazit celý příspěvek

  logik - Tak problém. Pokud TU-160M2 bude více méně nové letadlo, tak bych to jako zase tak velký problém neviděl.

  Nevím, za mě je to logický krok. Žádný stát podle mého (možná se pletu) nemá možnosti vyvíjet a stavět 2. typy bombardérů najednou. Pokud vyrobí 60 TU-160M2 a k tomu budou mít další modernizované TU-160, které mají dnes, tak je to krok vpřed navíc s tím, že budou mít dostatek času na vývoj PAK-DA.

  Nebudeme si nic nalhávat, Rusko by nezvládlo jak vývoj tak i výrobu TU-160M2 a PAK-DA najednou. Není to žádná ostuda nebo neschopnost, ale rozumný krok.Skrýt celý příspěvek

 • Nadšenec
  12:21 22.07.2015

  Charlie - a aký je ten rozdiel? (SU-30 - SU-35) Tu-160 - Nemyslíte si, že im to bude trvať pekne dlho do prvej dodávky? Aj keď je pravda, že pri rusoch človek nikdy nevie a môže ...Zobrazit celý příspěvek

  Charlie - a aký je ten rozdiel? (SU-30 - SU-35)

  Tu-160 - Nemyslíte si, že im to bude trvať pekne dlho do prvej dodávky? Aj keď je pravda, že pri rusoch človek nikdy nevie a môže sa kľudne stať, že prvé dostanú v roku 2025.Skrýt celý příspěvek

 • Muhaha
  12:20 22.07.2015

  Byl jsem před nedávnem v Piešťanoch a zrovna se tam rekreovalo množství izraelských občanů. Všichni, co jsem s nimi mluvil, byli původem z Ruska. Všechno vysokoškolsky, většinou ...Zobrazit celý příspěvek

  Byl jsem před nedávnem v Piešťanoch a zrovna se tam rekreovalo množství izraelských občanů. Všichni, co jsem s nimi mluvil, byli původem z Ruska. Všechno vysokoškolsky, většinou technicky vzdělaní lidé. Takový odliv mozků se nemůže neprojevit. Bude trvat desítky let, než se tato rána zacelí (pokud vůbec - stále odcházejí i ti nejchytřejší etničtí mladí Rusové - často programátoři, matematici, fyzici). Tím nechci tvrdit, že Putin situaci ve společnosti oproti Jelcinovi nestabilizoval, ale upřednostnil především zájmy státních zaměstnanců a důchodců. Ti nejšikovnější mladí lidé, pokud nejsou prodchnuti "vlasteneckou" ideou vzkříšení ruského impéria, příliš motivovaní k setrvání v zemi nejsou.Skrýt celý příspěvek

 • logik
  12:09 22.07.2015

  superme - z dlouhodobého strategického hlediska je odložení nové platformy pro rusko daleko více problém než co získá modernizací a výrobou dalších 160. Už jen např. proto, že ...Zobrazit celý příspěvek

  superme - z dlouhodobého strategického hlediska je odložení nové platformy pro rusko daleko více problém než co získá modernizací a výrobou dalších 160.

  Už jen např. proto, že tak pořád nebude mít dostatečně těžkou platformu schopnou nasazení moderních zbraní (únosnost T-160 je oproti B1-Lanceru dosti malá, stejně tak medvěda) jako roje dronů, laserové zbraně apod.

  Výhoda T-160 je v rychlosti a doletu. Dolet řeší tankovací letadla a mezikontinentální rakety, takže to je výhoda pouze pro logistiku.
  Rychlost pokud není doplněna stealth technologií (ztěžující detekci a umožňující překvapivý údet) nebo velkou obratností (k vymanévrování raket), je proti dnešní protiletadlové obraně skoro k ničemu.

  To, co je pravda, že oproti vývoji PAK DA je program T-160 značně levnější a tedy pro rusko v dané situaci rozumější.Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  11:50 22.07.2015

  nadšenec: Su-30 - jestli ono to nebude tím, že Su-30 je určené pro trochu jiné role než Su-35? Tu-160 - do roku 2019 bude (pokud dodrží plán) připravovat dokumentace, výroba ...Zobrazit celý příspěvek

  nadšenec:
  Su-30 - jestli ono to nebude tím, že Su-30 je určené pro trochu jiné role než Su-35?

  Tu-160 - do roku 2019 bude (pokud dodrží plán) připravovat dokumentace, výroba subkomponent i draku, probíhat zkoušení jednotlivých konstrukčních celků a další stovky a tisíce činností, které je potřeba udělat, než se na lince může začít kompletovat první letadlo.Skrýt celý příspěvek

 • madrabbit
  11:49 22.07.2015

  Tohle je docela zajímavé sdělení. V poslední době bylo dost videí s projekty - bombardér, transportní letadlo. Teď je vidět, že na to aktuálně Rusko nemá (finančně, lidské zdroje). ...Zobrazit celý příspěvek

  Tohle je docela zajímavé sdělení. V poslední době bylo dost videí s projekty - bombardér, transportní letadlo. Teď je vidět, že na to aktuálně Rusko nemá (finančně, lidské zdroje). Oprášit výrobu "staršího" kousku znamená, že vývoj nového je mimo možnosti. Stejně tak produkce starších stíhačů je zajímavý signál - místo koncentrace na PAK FA.Skrýt celý příspěvek

 • Nadšenec
  10:25 22.07.2015

  Prečo sa stále požaduje výroba SU-30? Načo vyvinuli SU-35/37?

  K Tu-160, to si chcú zrobiť do roku 2019 voľno a potom začať pracovať :D???

  Prečo sa stále požaduje výroba SU-30? Načo vyvinuli SU-35/37?

  K Tu-160, to si chcú zrobiť do roku 2019 voľno a potom začať pracovať :D???

 • Shania
  10:04 22.07.2015

  20 až 22 motorů každý rok se nerovná pěti letadlům, protože se musí počítat s náhradními motory pro již existující letadla. Ruské motory se sice už zlepšují a vydrží déle, ale ...Zobrazit celý příspěvek

  20 až 22 motorů každý rok se nerovná pěti letadlům, protože se musí počítat s náhradními motory pro již existující letadla.

  Ruské motory se sice už zlepšují a vydrží déle, ale pořád to není žádná sláva.Skrýt celý příspěvek

 • Superme
  09:58 22.07.2015

  Ono by asi bylo zbytečné vyrábět víceméně 2. nové bombardéry. Teď šlo spíše o to, co se nakonec vybere jako pro Rusy výhodnější projekt. Logicky si vybrali TU-160M2. Už vědí, co ...Zobrazit celý příspěvek

  Ono by asi bylo zbytečné vyrábět víceméně 2. nové bombardéry. Teď šlo spíše o to, co se nakonec vybere jako pro Rusy výhodnější projekt. Logicky si vybrali TU-160M2. Už vědí, co je při konstrukci čeká, navíc je to oproti PAK-DA nadzvukový stroj, který bude přeci jen strategicky mnohem důležitější. Pokud jsem to pochopil, projekt PAK-DA bude pokračovat dál, jen se posune. Zase je to podle mého víceméně logické řešení , hlavně po posledních zprávách:

  https://engineeringrussia.word...
  bomber-moved-from-preliminary-design-stage-to-research-and-development-work/

  Jen tedy ten rok dodávek (2023) je asi špatně.Skrýt celý příspěvek

 • niko
  09:34 22.07.2015

  No pockajme si a uvidime. Rusko (ale nie len ono) je zname svojimi velkohubymi vyhlaseniami a nakoniec z projektu nebude nic.

  No pockajme si a uvidime. Rusko (ale nie len ono) je zname svojimi velkohubymi vyhlaseniami a nakoniec z projektu nebude nic.

 • J.D.
  09:04 22.07.2015

  nádherný stroj, ale trochu mě na konci vyděsila ta nepřetržitý výroba Su a Migu... a co se týče těch lidí, no teď asi dostanou příležitost so jí přiučit víc protože toho je fakt ...Zobrazit celý příspěvek

  nádherný stroj, ale trochu mě na konci vyděsila ta nepřetržitý výroba Su a Migu...
  a co se týče těch lidí, no teď asi dostanou příležitost so jí přiučit víc protože toho je fakt hodně :DSkrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 6 z 6