Ruský jaderný útok na Ukrajinu: Eskalace k deeskalaci?
- 30. 9. 2022
- 17 komentářů
- Jan Buchar
Použití jaderných zbraní Ruskem proti Ukrajině jedni odsuzují jako přehnané vyvolávání strachu, zatímco druzí ho považují za reálnou možnost vývoje. Proč by vůbec Moskva měla jaderně bombardovat zemi, kterou okupuje a která se nachází tak blízko ruských hranic? Většina lidí vnímá jaderný úder jako masivní útok proti mnoha cílům velké hodnoty, ale nutně tomu tak být nemusí.
To platí zejména s ohledem na ruskou obrannou doktrínu, podle které může být odpálení jaderné zbraně použito jako taktika k upevnění zisků, nikoliv k zasazení velkého úderu nepříteli. Tento koncept se často označuje jako eskalace k deeskalaci s konečným cílem zmrazení konfliktu. Mimo ukrajinský kontext, například v případě ruského vpádu do Pobaltí, Kreml může v prvních dnech dosáhnout rychlých úspěchů. NATO bude potřebovat čas, aby na rychle se měnící situaci reagovalo svými drtivě převažujícími konvenčními vojenskými schopnostmi. Do této chvíle zůstane ruský bleskový útok konvenční povahy. Po obsazení části Pobaltí a sjednocení reakce NATO odpálí Kreml taktickou jadernou zbraň.
Může se jednat o zbraň s malou ničivou silou, jejíž použití bude mít za následek velmi minimální radiační spad. Uvažovat lze o nadzemním výbuchu na řekněme z velké části opuštěné letecké základně nebo dokonce na neobydlenou oblast za frontovými liniemi. Dojde při něm jen k malým nebo k žádným ztrátám na životech, materiálu nebo poškození kritické infrastruktury, protože to nebude cílem útoku. Pouhá demonstrace bezprecedentního použití jaderných zbraní bude konflikt okamžitě eskalovat do bodu, kdy bude mít riziko další eskalace natolik vážnou povahu, že nepřítele donutí zasednout k jednacímu stolu.
Tím konflikt, byť pravděpodobně dočasně, zamrzne. Rusko získá čas na posílení obrany, upevnění územních zisků a zároveň na vyjednávání, ve kterých se pokusí obsazení tamních oblastí legitimizovat. Moskva použitím jaderných zbraní ukáže, kam až je ochotná zajít. Stejně tak bude sázet na nezájem NATO situaci dále eskalovat, protože následky jaderné výměny budou mnohem ničivější než ruský zábor území v Pobaltí. Ve stejné době může dojít k diplomatickým jednáním ve snaze situaci deeskalovat.
Rusko samozřejmě nebude mít v úmyslu jakákoliv obsazená území vrátit. Ze svého pohledu dosáhne velkých zisků, aniž by muselo čelit náporu konvenčních sil NATO a aniž by došlo k apokalyptické jaderné výměně. Je to velmi riskantní postup, na který se ruská armáda léta připravuje v podobě vojenských cvičení s takzvanými bojovými nebo taktickými jadernými zbraněmi. Ještě před osmi měsíci, kdy ruské síly proudily na Ukrajinu a rychle postupovaly, vypadaly podobné úvahy fantasticky. Kreml ale dnes ztrácí půdu pod nohama, jeho jednotky jsou pobité, vyčerpané a ponížené a Ukrajina je v ofenzivě a každým dnem lépe vyzbrojená. Kyjevský arzenál nyní zahrnuje mnoho konvenčních zbraní NATO spolu s vynikajícím výcvikem, čehož se Rusko tolik obávalo. Eskalace za účelem deeskalace se proto stala potenciální kartou, s níž se Moskva podle časopisu The Drive možná rozhodne hrát. Tyto faktory zvyšují pravděpodobnost zapojení jaderných zbraní, třebaže jen ve snaze zabránit úplné porážce.
Dochází také ke strategickému manévrování, které Kreml může využít k pokusu o ospravedlnění jaderného útoku. Referenda v okupované nebo jinak zabrané Doněcké, Chersonské, Luhanské a Záporožské oblasti učiní z těchto oblastí „ruské území“, ačkoli je jako takové uzná v podstatě jen ruská vláda. To však dá orgánům v Rusku záminku, aby tyto oblasti bránily, jako by šlo o ruské území.
Související články
Role taktických jaderných zbraní v rámci NATO
Taktické jaderné zbraně existují především pro použití bitevního rázu, tedy pouze jako další zbrojní ...
- 04.01.2017
- 16 komentářů
- Ondřej Šupka
Bělorusko a jaderné zbraně
V souvislosti se situací na polsko-běloruské hranici, debatě o německém přístupu ...
- 02.12.2021
- 84 komentářů
- Jan Feryna
PREMIUM Jihokorejské dilema ‒ mít či nemít jaderné zbraně?
Ačkoli se hrozba šíření jaderných zbraní v posledních desetiletích soustředila na KLDR a Írán, ...
- 14.02.2022
- 0 komentářů
- Jan Buchar
ASMP-A Rénové – modernizovaná francouzská jaderná střela
Francouzské ministerstvo obrany spustilo v roce 2016 program modernizace francouzské jaderné střely ...
- 25.03.2022
- 51 komentářů
- Jan Grohmann
Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.