Zaplaví svět ruské kamikadze drony KUB-BLA?

Zaplaví svět ruské kamikadze drony KUB-BLA?
KUB-BLA / Foto: Koncern Kalašnikov (Zvětšit)

Koncern Kalašnikov pokračuje ve vývoji různých druhů vyčkávací munice. Podle nejnovějších informací dokončil typ KUB-BLA státní zkoušky a jeho zařazení do výzbroje ruských ozbrojených sil nic nebrání. Rusko kromě KUB-BLA úspěšně nasazuje i další typy vyčkávací munice a plánuje je integrovat na různé platformy.

V případě typu KUB-BLA se jedná o lehkou vyčkávací munici z dílny koncernu Kalašnikov, konkrétně společnosti ZALA Aero. KUB-BLA ve vzduchu vydrží až 30 minut a je schopen nést hlavici o hmotnost tři kilogramy. Jeho maximální rychlost je 130 km/h. Navádět KUB-BLA lze pomocí přednastavení souřadnic cíle, na základě dat z elektrooptického naváděcího systému nebo pomocí prvků umělé inteligence, jenž rozpoznávají objekty na základě přednastaveného obrazu. Dle informací v článku Vojensko-průmyslového kurýru může KUB-BLA ve speciálním režimu simulovat let ptáka.

KUB-BLA se podobá izraelské vyčkávací munici HARPY. Využívá delta křídlo a je poháněn elektromotorem. K odpálení KUB-BLA se používá „klasický“ katapult. S vyčkávací municí řady Lancet pak KUB-BLA sdílí tento odpalovací katapult, což usnadňuje jejich nasazení.

Dle výrobce je možné KUB-BLA zapojit také do Jednotného systému velení a řízení taktické úrovně díky terminálu Strelec, jímž je vybavena obsluha vyčkávací munice. KUB-BLA je určen k ničení mobilních i stacionárních cílů jakou jsou infrastruktura, lehce obrněné cíle nebo živá síla.

Dle informací státní agentury RIA Novosti ruské ministerstvo obrany v posledních týdnech dokončilo státní zkoušky tohoto typu vyčkávací munice. Výsledky zkoušek podle zdrojů RIA Novosti dopadly na výbornou. Sériové dodávky ruským ozbrojeným silám tak mohou začít již v příštím roce.

KUB-BLA

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Orion: Ruský „Predator“ poprvé spatřen se zbraněmi

Ruský deník Moskovskij komsomolec jako první ukázal fotografii ruského bezpilotního letadla Orion s ...

Saúdská Arábie: drony ukrajují technickou převahu vyspělých států

Víkendové útoky na ropná zařízení Abkajk a Churajs prokázaly nepřipravenost dnešních systémů ...

Kamikadze drony Hero-120 pro americkou námořní pěchotu

Americká námořní pěchota (USMC) některá svá vozidla a lodě vybaví kontejnery pro vypouštění ...

PREMIUM Roll-out ruského bojového dronu S-70 Ochotnik

V úterý náměstek ministra obrany Alexej Krivoručko navštívil Novosibirský letecký závod V. P. ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.