Ruský oligarcha Konstantin Malofejev: imperialista a dezinformátor

Ruský oligarcha Konstantin Malofejev: imperialista a dezinformátor
Konstantin Malofejev / Lous Whinston, CC BY-SA 2.0 (Zvětšit)

Ruský podnikatel Konstantin Malofejev figuruje na sankčních seznamech západních zemí od roku 2014 kvůli podpoře proruských separatistů na Ukrajině. Po vypuknutí rusko-ukrajinské války začátkem letošního roku uvalily USA a Spojené království další omezení na jeho mediální společnost Cargrad a think tank Katechon. Jejich internetové stránky šíří propagandu a dezinformace na podporu ruské vlády.

Konstantin Malofejev, často označovaný jako pravoslavný oligarcha, stojí v čele několika monarchistických, pravoslavných a prokremelských organizací. Malofejevovou nejznámější investici představuje koupě podílu ve státním telekomunikačním gigantu Rostelekom v hodnotě 1,3 miliardy amerických dolarů. Své akcie prodal v roce 2013 obchodní skupině vlastněné Arkadijem Rotenbergem, blízkým přítelem ruského prezidenta Vladimira Putina. Od té doby se v otevřených zdrojích neobjevily žádné další zprávy o Malofejevových obchodních aktivitách.

Po sankcích uvalených v souvislosti s podporou proruských ozbrojenců se jeho podnikatelské impérium pravděpodobně dostalo do potíží. Jak informovaly zpravodajské stránky The Bell, několika jeho společnostem hrozí bankrot a další mají velké daňové nedoplatky. Malofejevově investiční společnosti Marshall Capital Partners, která se po anexi Krymu jako jedna z prvních ruských firem dostala na západní sankční seznamy, americké ministerstvo financí zmrazilo aktiva a účty po celém světě. Následně ji proto převzal jeden z Malofejevových obchodních partnerů a přejmenoval ji na Marshall Global.

„Celý můj dnešní byznys tvoří holding Cargrad,“ odpověděl Konstantin Malofejev na otázku ohledně společností, které v současnosti ovládá. Stránky The Bell spojují s Cargradem dvacet firem. K největším z nich patří hotel Cargrad u Moskvy, velká farma, mediální skupina Cargrad a letovisko v krymském městě Livadija. Všechny tyto společnosti byly v minulém desetiletí prodělečné. Mezi lety 2013 až 2018 zaznamenaly celkové roční ztráty v rozmezí od 550 milionů do 1,8 miliardy rublů, při současném kurzu v přepočtu 206 milionů až 667 milionů korun. Z veřejně dostupných dokumentů není jasné, jak Malofejev své jmění udržuje. Část jeho financí údajně spravují renomované investiční firmy.

Vedle zavedení monarchie v Rusku Konstantin Malofejev usiluje o vybudování proruského konzervativního mediálního impéria. K dosažení tohoto cíle využívá rozšiřování kremelské propagandy a dezinformací, ať už osobně v rozhovorech s novináři nebo prostřednictvím Cargradu a Katechonu. Malofejev se považuje za ruského imperialistu, který nostalgicky vzhlíží k hranicím a moci carského Ruska před rokem 1917.

„Vaše republika – a ona je také naše, republika všech ruských vlastenců – živě a vytrvale připomíná, že impérium žije,“ napsal v minulém roce obyvatelům Podněstří Malofejev k výročí založení samozvané republiky, kterou pokládá za součást ruského impéria. „Nemůžeme zapomenout ani na obrovskou roli, kterou sehráli ruští vojáci a důstojníci 14. armády při zastavení rumunské agrese. Tyto události viditelně prokázaly, že solidaritu ruského světa nelze podceňovat. Ruský lid přijde ruskému lidu v pravou chvíli na pomoc.“

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Ukrajinský plukovník Vadym Anatolijovič: Vítězstvím je svobodná Ukrajina

Ukrajinský plukovník justice Vadym Anatolijovič (příjmení z bezpečnostních důvodů ...

Martin Svárovský: Obnažila se zbabělost Západu, Ukrajinci válku vyhrají

Martin Svárovský je dlouholetý diplomat, necelá dvě desetiletí pracoval v rámci resortu českého ...

PREMIUM Ruská armáda: válka na Ukrajině kosí ty nejchudší

Ruské síly bojující na Ukrajině se skládají nejméně ze tří samostatných struktur. První z nich, ...

Dalibor Dědek: V pomoci Ukrajině jde Česká republika příkladem, Češi přispěli na zbraně pro Ukrajinu přes miliardu korun.

„V dnešní době píšeme dějiny. Západní politici, kteří tvrdí, že jednají zodpovědně, budou v ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.