Ruský oligarcha Konstantin Malofejev: imperialista a dezinformátor

-
3. 6. 2022
-
0 komentářů
-
Jan Buchar
Ruský podnikatel Konstantin Malofejev figuruje na sankčních seznamech západních zemí od roku 2014 kvůli podpoře proruských separatistů na Ukrajině. Po vypuknutí rusko-ukrajinské války začátkem letošního roku uvalily USA a Spojené království další omezení na jeho mediální společnost Cargrad a think tank Katechon. Jejich internetové stránky šíří propagandu a dezinformace na podporu ruské vlády.
Konstantin Malofejev, často označovaný jako pravoslavný oligarcha, stojí v čele několika monarchistických, pravoslavných a prokremelských organizací. Malofejevovou nejznámější investici představuje koupě podílu ve státním telekomunikačním gigantu Rostelekom v hodnotě 1,3 miliardy amerických dolarů. Své akcie prodal v roce 2013 obchodní skupině vlastněné Arkadijem Rotenbergem, blízkým přítelem ruského prezidenta Vladimira Putina. Od té doby se v otevřených zdrojích neobjevily žádné další zprávy o Malofejevových obchodních aktivitách.
Po sankcích uvalených v souvislosti s podporou proruských ozbrojenců se jeho podnikatelské impérium pravděpodobně dostalo do potíží. Jak informovaly zpravodajské stránky The Bell, několika jeho společnostem hrozí bankrot a další mají velké daňové nedoplatky. Malofejevově investiční společnosti Marshall Capital Partners, která se po anexi Krymu jako jedna z prvních ruských firem dostala na západní sankční seznamy, americké ministerstvo financí zmrazilo aktiva a účty po celém světě. Následně ji proto převzal jeden z Malofejevových obchodních partnerů a přejmenoval ji na Marshall Global.
„Celý můj dnešní byznys tvoří holding Cargrad,“ odpověděl Konstantin Malofejev na otázku ohledně společností, které v současnosti ovládá. Stránky The Bell spojují s Cargradem dvacet firem. K největším z nich patří hotel Cargrad u Moskvy, velká farma, mediální skupina Cargrad a letovisko v krymském městě Livadija. Všechny tyto společnosti byly v minulém desetiletí prodělečné. Mezi lety 2013 až 2018 zaznamenaly celkové roční ztráty v rozmezí od 550 milionů do 1,8 miliardy rublů, při současném kurzu v přepočtu 206 milionů až 667 milionů korun. Z veřejně dostupných dokumentů není jasné, jak Malofejev své jmění udržuje. Část jeho financí údajně spravují renomované investiční firmy.
Související články
Ukrajinský plukovník Vadym Anatolijovič: Vítězstvím je svobodná Ukrajina
Ukrajinský plukovník justice Vadym Anatolijovič (příjmení z bezpečnostních důvodů ...
-
20.04.2022
-
28 komentářů
-
Zdeňka Kovaříková
Martin Svárovský: Obnažila se zbabělost Západu, Ukrajinci válku vyhrají
Martin Svárovský je dlouholetý diplomat, necelá dvě desetiletí pracoval v rámci resortu českého ...
-
04.05.2022
-
30 komentářů
-
Zdeňka Kovaříková
PREMIUM Ruská armáda: válka na Ukrajině kosí ty nejchudší
Ruské síly bojující na Ukrajině se skládají nejméně ze tří samostatných struktur. První z nich, ...
-
13.05.2022
-
3 komentářů
-
Jan Buchar
Dalibor Dědek: V pomoci Ukrajině jde Česká republika příkladem, Češi přispěli na zbraně pro Ukrajinu přes miliardu korun.
„V dnešní době píšeme dějiny. Západní politici, kteří tvrdí, že jednají zodpovědně, budou v ...
-
31.05.2022
-
23 komentářů
-
Zdeňka Kovaříková
Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.