Ruský oligarcha Konstantin Malofejev: imperialista a dezinformátor

Ruský oligarcha Konstantin Malofejev: imperialista a dezinformátor
Konstantin Malofejev / Lous Whinston, CC BY-SA 2.0 (Zvětšit)

Ruský podnikatel Konstantin Malofejev figuruje na sankčních seznamech západních zemí od roku 2014 kvůli podpoře proruských separatistů na Ukrajině. Po vypuknutí rusko-ukrajinské války začátkem letošního roku uvalily USA a Spojené království další omezení na jeho mediální společnost Cargrad a think tank Katechon. Jejich internetové stránky šíří propagandu a dezinformace na podporu ruské vlády.

Konstantin Malofejev, často označovaný jako pravoslavný oligarcha, stojí v čele několika monarchistických, pravoslavných a prokremelských organizací. Malofejevovou nejznámější investici představuje koupě podílu ve státním telekomunikačním gigantu Rostelekom v hodnotě 1,3 miliardy amerických dolarů. Své akcie prodal v roce 2013 obchodní skupině vlastněné Arkadijem Rotenbergem, blízkým přítelem ruského prezidenta Vladimira Putina. Od té doby se v otevřených zdrojích neobjevily žádné další zprávy o Malofejevových obchodních aktivitách.

Po sankcích uvalených v souvislosti s podporou proruských ozbrojenců se jeho podnikatelské impérium pravděpodobně dostalo do potíží. Jak informovaly zpravodajské stránky The Bell, několika jeho společnostem hrozí bankrot a další mají velké daňové nedoplatky. Malofejevově investiční společnosti Marshall Capital Partners, která se po anexi Krymu jako jedna z prvních ruských firem dostala na západní sankční seznamy, americké ministerstvo financí zmrazilo aktiva a účty po celém světě. Následně ji proto převzal jeden z Malofejevových obchodních partnerů a přejmenoval ji na Marshall Global.

„Celý můj dnešní byznys tvoří holding Cargrad,“ odpověděl Konstantin Malofejev na otázku ohledně společností, které v současnosti ovládá. Stránky The Bell spojují s Cargradem dvacet firem. K největším z nich patří hotel Cargrad u Moskvy, velká farma, mediální skupina Cargrad a letovisko v krymském městě Livadija. Všechny tyto společnosti byly v minulém desetiletí prodělečné. Mezi lety 2013 až 2018 zaznamenaly celkové roční ztráty v rozmezí od 550 milionů do 1,8 miliardy rublů, při současném kurzu v přepočtu 206 milionů až 667 milionů korun. Z veřejně dostupných dokumentů není jasné, jak Malofejev své jmění udržuje. Část jeho financí údajně spravují renomované investiční firmy.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Ukrajinský plukovník Vadym Anatolijovič: Vítězstvím je svobodná Ukrajina

Ukrajinský plukovník justice Vadym Anatolijovič (příjmení z bezpečnostních důvodů ...

Martin Svárovský: Obnažila se zbabělost Západu, Ukrajinci válku vyhrají

Martin Svárovský je dlouholetý diplomat, necelá dvě desetiletí pracoval v rámci resortu českého ...

PREMIUM Ruská armáda: válka na Ukrajině kosí ty nejchudší

Ruské síly bojující na Ukrajině se skládají nejméně ze tří samostatných struktur. První z nich, ...

Dalibor Dědek: V pomoci Ukrajině jde Česká republika příkladem, Češi přispěli na zbraně pro Ukrajinu přes miliardu korun.

„V dnešní době píšeme dějiny. Západní politici, kteří tvrdí, že jednají zodpovědně, budou v ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.