Ruské hypersonické střely Zirkon proti americkým lodím

Raketový člun ruského námořnictva odpaluje protilodní střelu. / Print Screen YouTube

Ruské námořnictvo pracuje na hypersonických střelách Zirkon. Podle Konstantina Sivkova, ruského doktora vojenských věd, americké lodě nemají proti nové ruské hypersonické střele příliš velkou šanci na obranu.

Hypersonická zbraň Zirkon

Sovětský svaz v 80. letech dával asi 15 až 17 % svého HDP na zbrojení. Sověti mimo jiné investovali nesmírné intelektuální a finanční zdroje do vývoje raketové techniky. Ač tyto investice zapříčinily technické zaostávání Sovětského svazu v dalších oblastech (zejména v civilní technice), současné Rusko z tohoto enormního úsilí ve vývoji raketové techniky stále těží.

Příkladem jsou sovětské, resp. ruské protilodní zbraně dlouhého dosahu, které nemají ve světě konkurenci. Rusko nyní dokonce pracuje na hypersonické protilodní střele Zirkon, která podle západních a ruských médií přinese zásadní zvrat ve vedení námořního boje.

Sivkov ve Vojensko-průmyslovém kurýru popsal (z ruského pohledu), jak si Zirkon povede proti systémům protivzdušné obrany (PVO) amerických lodí.

Co vůbec o střele Zirkon víme? Rychlost letu se odhaduje na Mach 5 až Mach 6 (1650 až 2000 m/s) a dolet 800 až 1000 km. Zirkon půjde odpalovat z vertikálních šachet pro současné protilodní střely Onyx a Kalibr.

Půjde o dvojstupňovou raketu - start zajistí klasický raketový motor na tuhé pohonné látky. Vlastní hypersonický let obstará náporový motor (ramjet).

Střely Zirkon v první řadě získá (do roku 2020) křižník Petr Veliký (Projekt 11442) a křižník Admirál Nachimov (Projekt 11442M). S hypersonickými protilodními raketami se počítá také pro nové ruské jaderné útočné ponorky Husky, které vstoupí do služby někdy v příštím desetiletí.

Vzhledem k použití stejných odpalovacích šachet je dán nejen rozměr střely Zirkon, ale i dosah palubních senzorů a také síla bojové hlavice. Radiolokátor střely má být schopen zaměřit cíle (v závislosti na radiolokační velikosti cíle) na vzdálenost asi 50 až 80 km. Síla bojové hlavice je odhadována na 250 až 300 kg.

Vzhledem k dlouhému dosahu a nutnosti vyhnout se hustým vrstvám atmosféry (velký aerodynamický odpor, velké tepelné namáhání) i systémům PVO protivníka, Sivkov odhaduje letovou hladinu na 30 km a výše. V závěrečné fázi může Zirkon klesnout na nízkou letovou hladinu nebo provede střemhlavý útok z velké výšky, možná i s použitím obranných manévrů.

Zirkon získá autonomní systémy navedení, které dokáží rozpoznat cíle s největší důležitostí (letadlové lodě). Při konstrukci byla údajně použitá technologie stealth - Sivkok odhaduje čelní radarový průřez (RCS) střely Zirkon na 0,001 m2. Nejsilnější západní radary lodí a letadel tak mohou Zirkon odhalit na vzdálenost 90 až 120 km.

Ruský autor se domnívá, že tyto údaje postačí k vyhodnocení účinnosti PVO amerického námořnictva. Jde především o lodě vybavené systémem Aegis - torpédoborce Arleigh Burke a křižníky Ticonderoga. Hlavním nepřítelem ruských střel budou protiraketové střely rodiny Standard Missile (především SM-6).

Hlavní překážka - americká SM-6

Americká protiraketová střela SM-6 vstoupila do služby v roce 2013. SM-6 se dokáže na cíl navádět pomocí vlastního radiolokátoru. To výrazně zvyšuje efektivitu SM-6 proti nízko letícím cílům a umožňuje také využívat údaje z letounů včasné výstrahy AWACS.

Startovací hmotnost SM-6 je 1500 kg , dálkový dosah 240 km a výškový 33 km. Rychlost střely je 1000 m/s, v nízkých výškách asi 800 m/s a maximální přetížení SM-6 je asi 50 G.

Duální bojová hlavice o hmotností 125 kg dokáže ničit cíl přímým zásahem (proti balistickým raketám) nebo směrovou explozí proti aerodynamickým cílům (letadla, střely s plochou dráhou letu, atd.). Pravděpodobnost zásahu proti aerodynamickým cílům je odhadována na 95 %.

Aegis je tedy schopen detekovat nejen střely Zirkon, ale například i mnohem rychlejší satelity na nízké oběžné dráze. Americké lodě tedy střelu Zirkon zachytí a pokusí se ji zničit - otázkou je, s jakou úspěšností.

Válečné hry - Zirkon vs. SM-6

Sivkov se domnívá, že tabulkové údaje o schopnostech SM-6 platí pro ideální podmínky. V reálné bojové situaci bude pravděpodobnost zničení útočící střely mnohem nižší.

Ruský autor dále soudí, že při známém průměru SM-6 je možné odhadnout dosah palubního radiolokátoru - asi 15 až 20 km pro cíle s RCS 5 m2, a maximálně 2 až 3 km pro radiolokační cíle s RCS 0,001 m2 (Zirkon).

SM-6 tak zachytí střelu Zirkon na vzdálenost 2 až 3 km při kolizní rychlosti cca 2500 m/s. SM-6 tak má méně než jednu sekundu na korekci své kolizní trajektorie.

Pokud SM-6 má mít šanci zničit střelu Zirkon, tak na zmiňovanou vzdálenost 2 až 3 km nesmí být od trajektorie letu střely Zirkon vzdálená více než 8 až 10 m.

Podle ruského autora SM-6 zničí Zirkon při ideálních podmínkách pouze s maximálně 3% pravděpodobností. Při označení cíle z externích zdrojů (AWACS) klesá pravděpodobnost zachycení střely Zirkon pouze na 0,5 až 1,2 %.

Americké lodě se systémy Aegis dokáží pomocí raket SM-3 (nejvýkonnější verze raket rodiny Standard Missile) ničit satelity letící ve výšce 240 km rychlostí 27 000 km/h. Tyto cíle ale lze podle Sivkova dlouhodobě sledovat a navíc satelity samozřejmě nedokáží provádět úhybné manévry.

Nejvýkonnější radary amerických lodí Zirkon zachytí na vzdálenost 90 až 120 km - Zirkon tuto vzdálenost překoná během 1,5 minuty. Aegis proti útočící střele vypálí maximálně čtyři SM-6, které jednu útočící střelu Zirkon zničí s pravděpodobností 8 až 12 %.

Účinnost lodních prostředků PVO krátkého dosahu, jako jsou automatické kanóny, je údajně zanedbatelná. Dva torpédoborce třídy Arleigh Burke útočného svazu CSG (Carrier Strike Group) při koordinované palbě (8 raket SM-6) budou mít 16 až 23% šanci zničit střelu Zirkon.

Jsou tady ale také systémy elektronické boje (EB), včetně systémů aktivního a pasivního rušení amerických lodí - ty podle Sivkova mohou rušit naváděcí senzory střely. Prostředky EB amerických lodí mohou snížit šanci zásahu střely Zirkon na 30 až 50 %.

Nicméně při střelbě dvou a více střel Zirkon proti uskupení amerických lodí, i pří zapojení dvou plavidel se systémy Aegis, je šance střel Zirkon zasáhnout alespoň jedno nepřátelské plavidlo 70 až 80 %. Čtyři střely Zirkon pak pravděpodobně vyřadí dvě americká plavidla z boje.

Ruský autor mluví také o preemptivních úderech stíhaček z amerických letadlových lodí. Stíhačky z letadlových lodí mají dosah 600 až 800 km, při doplňování paliva pak malé skupiny amerických letadel mohou operovat na vzdálenost až 2000 km - podle ruského autora ale ruské systémy PVO dokáží tyto malé skupiny letadel účinně odrážet.

Při hromadném útoku 15 až 18 střel Zirkon je šance na vyřazení letadlové lodě z boje 80 až 85 % + dojde ke zničení dvou nebo tří doprovodných plavidel. Křižník Petr Veliký přitom má mít prostor pro umístění až 80 střel Zirkon.

V dlouhodobém horizontu Zirkon získají fregaty nebo dokonce raketové čluny. Fregaty pojmou až 16 střel Zirkon, menší raketové čluny 8 střel Zirkon. Tyto malé lodě pak mohou salvou střel Zirkon ohrozit i útočné skupiny amerických letadlových lodí.

Ve Spojených státech nyní probíhá intenzivní vývoj nových prostředků PVO určených pro boj s hypersonickými zbraněmi. Podle Sivkova nicméně potrvá nejméně 10 až 15 let, než Spojené státy zavedou adekvátní protiopatření.

Nyní pouze zbývá otázka, jak drahá je výroba střel Zirkon, jak rychle dokáže Rusko tyto zbraně vyrábět, jak je náročná údržba a jak bude zajištěn výcvik posádek, aby tuto unikátní zbraň dokázaly plně ovládnout a užít v případném boji.

Zdroj: VPK

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruské námořnictvo: Nové lodě a staré problémy

Rusko pokračuje pomalu ale vytrvale ve zvyšování schopností svých námořních sil. Pozoruhodná je ...

Dokáže americké námořnictvo bojovat s ruskými ponorkami?

V nedávném článku jsme si představili novou ruskou útočnou ponorku K-560 Severodvinsk s jaderným ...

V-247 Vigilant: Bitevní dron pro americkou námořní pěchotu

Americká firma Bell minulý týden představila koncept bitevního dronu V-247 Vigilant. Koncept vznikl ...

České Gripeny "útočily" na námořní lodě

Začátek druhého týdne působení českého „Air Policingu“ na Islandu přinesl po několika letech našim ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Slavoslav
    19:33 22.10.2016

    semtam

    kolko toho schopneho takehoto presunu z tej severnej flotily zostalo doma?

    semtam

    kolko toho schopneho takehoto presunu z tej severnej flotily zostalo doma?

  • dusan
    17:07 22.10.2016

    Marthy Presne tak... preto to Amíci brzdia. Ale možno sa dohodnú ako pri TOW raketách. Každé použitie bude musieť byť zdokumentované ... a už potom je riziko "straty" ...Zobrazit celý příspěvek

    Marthy

    Presne tak... preto to Amíci brzdia.

    Ale možno sa dohodnú ako pri TOW raketách. Každé použitie bude musieť byť zdokumentované ... a už potom je riziko "straty" minimálne .... i keď stále nejaké ... ale tak či tak ta kolovalo dosť veľa ruských a čínskych MANPAD-ov, ale zrejme "došli".Skrýt celý příspěvek

  • semtam
    17:02 22.10.2016

    "Presouvat severni flotilu kolem cele Evropy kvuli naletum na Aleppo ?" Ale no tak pánové. V dnešní době "kachen" je tato zpráva snad jasný fail. K Sýrii kromě Kuzněcova ...Zobrazit celý příspěvek

    "Presouvat severni flotilu kolem cele Evropy kvuli naletum na Aleppo ?"

    Ale no tak pánové. V dnešní době "kachen" je tato zpráva snad jasný fail.

    K Sýrii kromě Kuzněcova pluje Petr Veliký, Kulakov, Severomorsk a 3-4 pomocná plavidla.

    Tudíž se jedná jen o část severní flotily. Sice plavidla patří mezi nejlépe vyzbrojená, pokud nepočítáme ponorky, ale o celé severní flotile nemůže být řeč.Skrýt celý příspěvek

  • yggdrasil
    15:34 22.10.2016

    Male rucne odpalovane AA rakety nemaju vyskovy dostup potrebny na ohrozenie RuAF. Kvoli svojej malej velkosti maju oproti sofistikovanym velkym AA systemom iba obmedzene mnozstvo ...Zobrazit celý příspěvek

    Male rucne odpalovane AA rakety nemaju vyskovy dostup potrebny na ohrozenie RuAF. Kvoli svojej malej velkosti maju oproti sofistikovanym velkym AA systemom iba obmedzene mnozstvo raketoveho paliva, cize velmi obmedzene manevrove vlastnosti. Motor hori iba zopar malo sekund a dalej raketa leti iba zotrvacnostou, co aj pri miernom uhybnom manevri staci, aby uz ziadny ciel nedostihla, pretoze zotrvacnostou pri kazdom obrate a malej ploche ovladacich a nosnych prvkov strati velke mnozstvo energie. Tiez hlavice tychto rucnych AA su velmi jednoduche a nachylne voci sofistikovanym protiopatreniam, ktorymi su ruske lietadla vybavene. Preto by afganistansky scenar mal iba velmi chatrne vysledky, ale hrozba, ze by sa tieto raketky dostali do ruk niekomu, kto velmi nezdiela zapadne pohlady na svet je ovela vacsie minus, ako je velmi obmedzene ohrozenie RuAF plus. USA a zapad by akurat ziskali image sponzora terorizmu.

    Bezletova zona uz v Syrii je. Je to ta ruska, postavena na systemoch S-300, S-400, Buk a PAncir a dalsich ich vrstvach aj s VHF radarmi. Ak by zapad chcel zacat bombardovat syrske pozicie, Rusko uz verejne vyhlasilo, ze v takom pripade bude personal palit po cieloch, ktore ho ohrozuju pri obrane syrskych pozicii. Nezostane im vraj cas overovat telefonicky, ci ta raketa, alebo utociace F-16 belgicka, Britska, alebo Americka a budu jedoducho na neproiatela palit. Nic zapadne tam nemoze prist a viest boj, ak nechce prijat tazke straty, vratane stealth prostriedkov. To je bezletova zona. Skutocna a efektivna, v ramci legality principov OSN, ktore clensky stat opravnuju poziadat spojenecke vojska o legalnu pomoc pri teroristickej hrozbe.
    Obloha nad Syriou je pre NATO uzavreta, pokial by chcelo cokolvek spravit.


    USA, ani ine staty NATO takuto moznost nemaju. Museli by napadnut Syriu nelegalne, mimo mandatu OSN, pretoze to nie je ani na ziadost clenskeho statu OSN, ani by neziskali mandat BR OSN. Pri nelegalnej invazii by boli podla OSN agresori, co je prilis velka cena. Ideologicky by im to uskodilo pred ocami svetovej verejnosti a vzbudilo este vacsi odpor krajin, ktore nadvladu USA a NATO nechcu. Mobilizovat proti sebe este vasci odpor asi nie je ich integralnym zaujmom.Skrýt celý příspěvek

  • Marthy
    14:11 22.10.2016

    Dusan-ono s těmi PL prostředky to není zase tak jednoduché-v Sýrii bojuje celá řada různých skupin,mnozí z nich nenávidí USA a Izrael více než Asada nebo Rusko,klidně by se nějaké ...Zobrazit celý příspěvek

    Dusan-ono s těmi PL prostředky to není zase tak jednoduché-v Sýrii bojuje celá řada různých skupin,mnozí z nich nenávidí USA a Izrael více než Asada nebo Rusko,klidně by se nějaké PL prostředky dodané USA mohli obrátit i proti nim.Kromě toho by se hned na to mohly objevit Ruské protivzdušné prostředky třeba v Mósulu nebo v Lybii...Skrýt celý příspěvek

  • UsmevavyAndy
    14:07 22.10.2016

    No tak v PR jsou Rusové určitě dobří:). Skutek většinou utek. No nic Tak jeden Petr Veliky 80 Zirkonů? To znamená, že než ho naplní, ty první rakety už budou zastaralé. A pak. ...Zobrazit celý příspěvek

    No tak v PR jsou Rusové určitě dobří:). Skutek většinou utek. No nic

    Tak jeden Petr Veliky 80 Zirkonů? To znamená, že než ho naplní, ty první rakety už budou zastaralé. A pak. Pak až naplní tu svoji jednu ze tři lodí, jsou ostatní tak geniální, že ji nechají přijet dost blízko ke svým svazům? Ach jo. A pak. Stačí potopi Petra Velikýho a 80 Zirkonů je k čemu?
    Národ řídce roztažený po půlce světa uživí jen tři věci. Jakous takous armádu, sice trochu kluci hladověj a reznou, ale jinak samej geroj. Oproti našemu sboru síla. Pak tajný fízli rozlezlí po celém světě. Děkujeme pěkně. Jeden jim teď dělá šéfe. A nakonec oddělení propagandy.
    Ať si ten Zirkon nabouchaj.Skrýt celý příspěvek

  • dusan
    13:52 22.10.2016

    Marthy Ak by chceli Amíci pritvrdiť .. stačí prestať tlačiť na arabských spojencov aby nedodávali výkonný protilietadlové Systémy "svojim" povstalcom .... a Rusi s Asadom majú po ...Zobrazit celý příspěvek

    Marthy
    Ak by chceli Amíci pritvrdiť .. stačí prestať tlačiť na arabských spojencov aby nedodávali výkonný protilietadlové Systémy "svojim" povstalcom .... a Rusi s Asadom majú po vtákoch : ) ..... stačí keď trafí pár % rakiet ....

    Jednoducho je až komické ako Obama nevie využiť svoju obrovskú politickú, vojenskú a ekonomickú moci proti x-krát slabšiemu Rusku .....

    V tomto treba Putinovi uznať.... s Obamu urobil v Sýrii totálneho vola ...a nie len tam ....

    Obama už vyzerá ako totálny blb so svojim "reštartom" ... rusi sa zabávajú na jeho zobrazeniam ako opičiaka s banánom .... fakt "úspech" jeho ústretovej politiky .....Skrýt celý příspěvek

  • Henrich7
    12:34 22.10.2016

    Osobne si myslím že kým budú mať Rusi k dispozícii dostatok rakiet Zirkon dovtedy bude mať US námorníctvo už dokončený ten Laser. Ktorého vývoj bol síce drahý,ale jeho používanie ...Zobrazit celý příspěvek

    Osobne si myslím že kým budú mať Rusi k dispozícii dostatok rakiet Zirkon dovtedy bude mať US námorníctvo už dokončený ten Laser. Ktorého vývoj bol síce drahý,ale jeho používanie vyjde lacnejšie ako strely takéhoto typu. A ak ho dostanú aj do lietadiel a helikoptér,potom len Rusi sklapnú na prázdno.Skrýt celý příspěvek

  • Iq323
    12:29 22.10.2016

    V Sýrii zcela evidentně Rusové neustoupí

    V Sýrii zcela evidentně Rusové neustoupí

  • Marthy
    11:58 22.10.2016

    Liberal shark-To ano,je to znamení pro USA,pokud se k moci dostane Clintonová,je pravděpodobné že bude chtít přitvrdit vůči Rusku a Sýrii,třeba zavedením bezletové zóny-lépe řečeno ...Zobrazit celý příspěvek

    Liberal shark-To ano,je to znamení pro USA,pokud se k moci dostane Clintonová,je pravděpodobné že bude chtít přitvrdit vůči Rusku a Sýrii,třeba zavedením bezletové zóny-lépe řečeno lítat na Sýrií budou moci jen oni a jejich spojenci,ne Rusové a ne Syřané.
    Přesun těch lodí je znamení Ruska že nehodlají ustoupit a bezletovou zónu či bombardování Syrské armády nepřipustí,i za cenu konfliktu s USA.Je docela možné že brzo může být pořádné horko....Skrýt celý příspěvek

  • jsk1
    11:52 22.10.2016

    Aby to nebylo jako se Su24M2 v Sýrii, kde měla u těchto "modernizovaných" strojích, které vyřadí z boje ceýl Aegis osádka leící páskou přilepenou navigaci Garmin (která jim stejně ...Zobrazit celý příspěvek

    Aby to nebylo jako se Su24M2 v Sýrii, kde měla u těchto "modernizovaných" strojích, které vyřadí z boje ceýl Aegis osádka leící páskou přilepenou navigaci Garmin (která jim stejně byla na houby když je turci sestřelili ve svém vzdušném prostoru :)
    Jinak RIM-174 ERAM úspěšně zasáhla jak křižuící střelu tak i pesudobalistický cíl o rychlosti M4 na nezveřejněnou vzdálenost. Macimální dosah RIM-174 je odhadován na 240-460 km....
    US NAVy zcela běžně nacvičuje obranu proti hypersonickým cílům (cíle AQM-37, GQM-163).Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
    11:21 22.10.2016

    To ruleta : Presouvat severni flotilu kolem cele Evropy kvuli naletum na Aleppo ? V situaci kdy maji Rusove k dispozici pozemni leteckou zakladnu ? Za tim bude neco jineho.

    To ruleta : Presouvat severni flotilu kolem cele Evropy kvuli naletum na Aleppo ? V situaci kdy maji Rusove k dispozici pozemni leteckou zakladnu ? Za tim bude neco jineho.

  • rintintin
    10:25 22.10.2016

    Vyzera to ze tu mame dalsiu neprekonatelnu a nezastavitelnu Wunderwaffe. To ze pan Sivkov dokaze urcit pravdepodobnost zasahu na desatinu percenta (1.2% pri pouziti AWACSu) hranici ...Zobrazit celý příspěvek

    Vyzera to ze tu mame dalsiu neprekonatelnu a nezastavitelnu Wunderwaffe. To ze pan Sivkov dokaze urcit pravdepodobnost zasahu na desatinu percenta (1.2% pri pouziti AWACSu) hranici z vtipom. Bud ma pan Sivkov v stodole Hawkeye + hromadu SM-6 a cez vikend robi skusobne odpaly, alebo si proste vymyslel cislo ktore sa mu paci a hodi. To ze ma strela vacsi dosah ako Super Hornet je len dalsi neobhajitelny blud. Na rozdiel od Su-33 moze F-18 nielen tankovat vo vzduchu ale aj pouzivat pridavne nadrze.Skrýt celý příspěvek

  • Dzin
    10:12 22.10.2016

    Je třeba si toto zařadit do kontextu ruského (sovětského, v dalším textu míněno dohromady) námořního zbrojení. Základní premisou totiž je, že se ruští vojenští teoretici nějak ...Zobrazit celý příspěvek

    Je třeba si toto zařadit do kontextu ruského (sovětského, v dalším textu míněno dohromady) námořního zbrojení. Základní premisou totiž je, že se ruští vojenští teoretici nějak snaží vypořádat s faktem existence mohutných amerických svazů soustředěných kolem letadlové(ých) lodě(í). Od druhé světové války tento koncept představuje nejúdernější sílu námořnictva a do dnešních dob to platí, přestože to bývá tak často a rádo některými teoretiky (nejčastěji právě ruskými ale poslední dobou i čínskými) zpochybňováno.

    Rusko nemělo a nemá kapacity, aby mohlo odpovědět stejnou kartou a proto vymýšlí různé koncepty, jak tuto americkou převahu (alespoň částečně) eliminovat. A raketová technika je jednou z nich. Ta má svoje výhody, ale i nevýhody. Celkově ale i při současném stavu raketové techniky platí, že převaha amerických letadlových lodí prostě je. Stačí se i podívat na způsob argumentace (a nejen Rusů ale i třeba Číny). Vždy se točí vše kolem toho, jak nová střela (či jakýkoliv prostředek) ohrozí americký svaz. Tedy snaha na eliminaci převahy, ne vybudování vlastní převahy. Shrnuto, je to prohlášení typu budeme mít něco (třeba Zirkon) a to znamená, že americký svaz už není nejlepší a ne máme něco a tím jsme nejlepší.

    Ale co se týká historie, obvykle tato prohlášení nikdy neznamenala eliminaci americké nadvlády. Stačí se jen podívat, nejprve to byly jaderné pumy, které přeci nepřátelský svaz zničí, potom hromadný úder letounových střel, proti kterým přeci nemá americký svaz obranu no a nyní tu máme Zirkon, který hravě eliminuje vše v dostřelu.

    Samozřejmě, Zirkon (a další) představují hrozbu a není možno ho podceňovat, ale přes veškerá prohlášení je stále vládcem oceánů svaz lodí soustředěný kolem těžké letadlové lodi. Přičemž míním ne jen samotnou letadlovou loď, která sice představuje srdce svazu, ale celý svaz.Skrýt celý příspěvek

  • martinhamr
    10:04 22.10.2016

    Stačí sundat jeden vrtulník pořádnou armádou( Turecko), a je po masírování si svalů. I Putin si uvědomí že nemá na to, aby se pustil do křížku s kýmkoliv silným.

    Stačí sundat jeden vrtulník pořádnou armádou( Turecko), a je po masírování si svalů. I Putin si uvědomí že nemá na to, aby se pustil do křížku s kýmkoliv silným.

  • ruleta
    08:59 22.10.2016

    Imho ukoly svazu jsou tri: 1) Chysta se zintenzivneni utoku na Aleppo (+11 Su-33, +4 Mig-29K) 2) Demonstrace sily 3) PR na ruske zbrane a Mig-29K (a to kdyz dam stranou vse ...Zobrazit celý příspěvek

    Imho ukoly svazu jsou tri:
    1) Chysta se zintenzivneni utoku na Aleppo (+11 Su-33, +4 Mig-29K)
    2) Demonstrace sily
    3) PR na ruske zbrane a Mig-29K (a to kdyz dam stranou vse ostatni - jim momentalne jde naramne)Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
    07:40 22.10.2016

    to : sanityangel1 - obávám se, že pravým účelem hromadného přesunu plavidel severní flotily do středomoří nemusí být jen Sýrie, ale následné proplutí do Černého moře a invaze na ...Zobrazit celý příspěvek

    to : sanityangel1 - obávám se, že pravým účelem hromadného přesunu plavidel severní flotily do středomoří nemusí být jen Sýrie, ale následné proplutí do Černého moře a invaze na Ukrajinu.Skrýt celý příspěvek

  • Marthy
    07:38 22.10.2016

    Zajímalo by mě jakým způsobem se vyhledávají a zaměřují cíle na velké vzdálenosti,aby se daly použít protilodní střely většího dosahu.Zejména u menších lodí které nemají palubní ...Zobrazit celý příspěvek

    Zajímalo by mě jakým způsobem se vyhledávají a zaměřují cíle na velké vzdálenosti,aby se daly použít protilodní střely většího dosahu.Zejména u menších lodí které nemají palubní vrtulník a musí spoléhat na vlastní radar,jako jsou raketové korvety nebo čluny.
    Třeba karveta třídy Nanuchka používá střely Onyx o dosahu max 300km,ale nemá palubní vrtulník.Hádám že reálný dosah radaru té korvety je nějakých 30-40 km na hladinové cíle (radiolokační horizont),tak jak by ta korveta dokázala účinně bojovat na vzdálenost dosahu svých raket?
    Střely Zirkon budou mít dostřel ještě větší,a jak se tady píše budou zavedeny i na menší lodě,dokáží ony vůbec dostřel tech protilodních střel reálně využít?Skrýt celý příspěvek

  • J.Vraja
    00:17 22.10.2016

    Už tu bylo tvrzení,jaký kvalitní je tank Armata-kolik už jich vyrobili?Kolik už jejich u vojsk?Pravda je vždy někde uprostřed.Takže totéž asi bude i s novými ruskými proti lodními ...Zobrazit celý příspěvek

    Už tu bylo tvrzení,jaký kvalitní je tank Armata-kolik už jich vyrobili?Kolik už jejich u vojsk?Pravda je vždy někde uprostřed.Takže totéž asi bude i s novými ruskými proti lodními střelam
    Každý ruský křižník zničí,nebo těžce poškodí letdlovou loď.Otázka zní,jak dlouho vydrží tyto dva ruské křižníky.Jedno úsloví říká:"Mnoho psů zajícová smrt."Skrýt celý příspěvek

  • darkstyle
    23:58 21.10.2016

    najprv pan vedec v clanku spomina 3%, potom 2 a nakoniec 1%.. no ale vidim tam aj 40-50%.. ale to hovori o porovnani toho co mali americania v roku 2013 a co bude mat rusko ...Zobrazit celý příspěvek

    najprv pan vedec v clanku spomina 3%, potom 2 a nakoniec 1%..

    no ale vidim tam aj 40-50%..

    ale to hovori o porovnani toho co mali americania v roku 2013 a co bude mat rusko po roku 2020..

    tak ako je to 1, 2,3 ci 50? lebo bohatstvo to su ti dost velke skoky v %..
    len dolet F35C ktora uz bude v tej dobe je skoro 1200km.. a KC-46 to este dokaze poriadne zvysit..

    vsak dovtedy vyjde dalsia verzia SM6..
    a v roku 2020 to rusi aj tak nebudu mat..


    a aj tak pri kazdej jednej lodicke co to bude vediet v tej dobe vystrelit /tie dve nie/ bude ponorecka ktora po nej vystreli..
    inak zaujimave, ze doteraz som cital, ze zirkon ma mat dosah 400-500km a prvy krat tu vidim 1000km dosah..
    ako mozno doslo za tych par mesiacov k nejakemu upgradu, necham sa rad prekvapit..

    celkovo ten pan podla mna "trepe" dve na tri..Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 4