Ruské hypersonické střely Zirkon proti americkým lodím

-
21. 10. 2016
-
80 komentářů
-
Jan Grohmann
Ruské námořnictvo pracuje na hypersonických střelách Zirkon. Podle Konstantina Sivkova, ruského doktora vojenských věd, americké lodě nemají proti nové ruské hypersonické střele příliš velkou šanci na obranu.
Hypersonická zbraň Zirkon
Sovětský svaz v 80. letech dával asi 15 až 17 % svého HDP na zbrojení. Sověti mimo jiné investovali nesmírné intelektuální a finanční zdroje do vývoje raketové techniky. Ač tyto investice zapříčinily technické zaostávání Sovětského svazu v dalších oblastech (zejména v civilní technice), současné Rusko z tohoto enormního úsilí ve vývoji raketové techniky stále těží.
Příkladem jsou sovětské, resp. ruské protilodní zbraně dlouhého dosahu, které nemají ve světě konkurenci. Rusko nyní dokonce pracuje na hypersonické protilodní střele Zirkon, která podle západních a ruských médií přinese zásadní zvrat ve vedení námořního boje.
Sivkov ve Vojensko-průmyslovém kurýru popsal (z ruského pohledu), jak si Zirkon povede proti systémům protivzdušné obrany (PVO) amerických lodí.
Co vůbec o střele Zirkon víme? Rychlost letu se odhaduje na Mach 5 až Mach 6 (1650 až 2000 m/s) a dolet 800 až 1000 km. Zirkon půjde odpalovat z vertikálních šachet pro současné protilodní střely Onyx a Kalibr.
Půjde o dvojstupňovou raketu - start zajistí klasický raketový motor na tuhé pohonné látky. Vlastní hypersonický let obstará náporový motor (ramjet).
Střely Zirkon v první řadě získá (do roku 2020) křižník Petr Veliký (Projekt 11442) a křižník Admirál Nachimov (Projekt 11442M). S hypersonickými protilodními raketami se počítá také pro nové ruské jaderné útočné ponorky Husky, které vstoupí do služby někdy v příštím desetiletí.
Vzhledem k použití stejných odpalovacích šachet je dán nejen rozměr střely Zirkon, ale i dosah palubních senzorů a také síla bojové hlavice. Radiolokátor střely má být schopen zaměřit cíle (v závislosti na radiolokační velikosti cíle) na vzdálenost asi 50 až 80 km. Síla bojové hlavice je odhadována na 250 až 300 kg.
Vzhledem k dlouhému dosahu a nutnosti vyhnout se hustým vrstvám atmosféry (velký aerodynamický odpor, velké tepelné namáhání) i systémům PVO protivníka, Sivkov odhaduje letovou hladinu na 30 km a výše. V závěrečné fázi může Zirkon klesnout na nízkou letovou hladinu nebo provede střemhlavý útok z velké výšky, možná i s použitím obranných manévrů.
Zirkon získá autonomní systémy navedení, které dokáží rozpoznat cíle s největší důležitostí (letadlové lodě). Při konstrukci byla údajně použitá technologie stealth - Sivkok odhaduje čelní radarový průřez (RCS) střely Zirkon na 0,001 m2. Nejsilnější západní radary lodí a letadel tak mohou Zirkon odhalit na vzdálenost 90 až 120 km.
Ruský autor se domnívá, že tyto údaje postačí k vyhodnocení účinnosti PVO amerického námořnictva. Jde především o lodě vybavené systémem Aegis - torpédoborce Arleigh Burke a křižníky Ticonderoga. Hlavním nepřítelem ruských střel budou protiraketové střely rodiny Standard Missile (především SM-6).
Hlavní překážka - americká SM-6
Americká protiraketová střela SM-6 vstoupila do služby v roce 2013. SM-6 se dokáže na cíl navádět pomocí vlastního radiolokátoru. To výrazně zvyšuje efektivitu SM-6 proti nízko letícím cílům a umožňuje také využívat údaje z letounů včasné výstrahy AWACS.
Startovací hmotnost SM-6 je 1500 kg , dálkový dosah 240 km a výškový 33 km. Rychlost střely je 1000 m/s, v nízkých výškách asi 800 m/s a maximální přetížení SM-6 je asi 50 G.
Duální bojová hlavice o hmotností 125 kg dokáže ničit cíl přímým zásahem (proti balistickým raketám) nebo směrovou explozí proti aerodynamickým cílům (letadla, střely s plochou dráhou letu, atd.). Pravděpodobnost zásahu proti aerodynamickým cílům je odhadována na 95 %.
Aegis je tedy schopen detekovat nejen střely Zirkon, ale například i mnohem rychlejší satelity na nízké oběžné dráze. Americké lodě tedy střelu Zirkon zachytí a pokusí se ji zničit - otázkou je, s jakou úspěšností.
Válečné hry - Zirkon vs. SM-6
Sivkov se domnívá, že tabulkové údaje o schopnostech SM-6 platí pro ideální podmínky. V reálné bojové situaci bude pravděpodobnost zničení útočící střely mnohem nižší.
Ruský autor dále soudí, že při známém průměru SM-6 je možné odhadnout dosah palubního radiolokátoru - asi 15 až 20 km pro cíle s RCS 5 m2, a maximálně 2 až 3 km pro radiolokační cíle s RCS 0,001 m2 (Zirkon).
SM-6 tak zachytí střelu Zirkon na vzdálenost 2 až 3 km při kolizní rychlosti cca 2500 m/s. SM-6 tak má méně než jednu sekundu na korekci své kolizní trajektorie.
Pokud SM-6 má mít šanci zničit střelu Zirkon, tak na zmiňovanou vzdálenost 2 až 3 km nesmí být od trajektorie letu střely Zirkon vzdálená více než 8 až 10 m.
Podle ruského autora SM-6 zničí Zirkon při ideálních podmínkách pouze s maximálně 3% pravděpodobností. Při označení cíle z externích zdrojů (AWACS) klesá pravděpodobnost zachycení střely Zirkon pouze na 0,5 až 1,2 %.
Americké lodě se systémy Aegis dokáží pomocí raket SM-3 (nejvýkonnější verze raket rodiny Standard Missile) ničit satelity letící ve výšce 240 km rychlostí 27 000 km/h. Tyto cíle ale lze podle Sivkova dlouhodobě sledovat a navíc satelity samozřejmě nedokáží provádět úhybné manévry.
Nejvýkonnější radary amerických lodí Zirkon zachytí na vzdálenost 90 až 120 km - Zirkon tuto vzdálenost překoná během 1,5 minuty. Aegis proti útočící střele vypálí maximálně čtyři SM-6, které jednu útočící střelu Zirkon zničí s pravděpodobností 8 až 12 %.
Účinnost lodních prostředků PVO krátkého dosahu, jako jsou automatické kanóny, je údajně zanedbatelná. Dva torpédoborce třídy Arleigh Burke útočného svazu CSG (Carrier Strike Group) při koordinované palbě (8 raket SM-6) budou mít 16 až 23% šanci zničit střelu Zirkon.
Jsou tady ale také systémy elektronické boje (EB), včetně systémů aktivního a pasivního rušení amerických lodí - ty podle Sivkova mohou rušit naváděcí senzory střely. Prostředky EB amerických lodí mohou snížit šanci zásahu střely Zirkon na 30 až 50 %.
Nicméně při střelbě dvou a více střel Zirkon proti uskupení amerických lodí, i pří zapojení dvou plavidel se systémy Aegis, je šance střel Zirkon zasáhnout alespoň jedno nepřátelské plavidlo 70 až 80 %. Čtyři střely Zirkon pak pravděpodobně vyřadí dvě americká plavidla z boje.
Ruský autor mluví také o preemptivních úderech stíhaček z amerických letadlových lodí. Stíhačky z letadlových lodí mají dosah 600 až 800 km, při doplňování paliva pak malé skupiny amerických letadel mohou operovat na vzdálenost až 2000 km - podle ruského autora ale ruské systémy PVO dokáží tyto malé skupiny letadel účinně odrážet.
Při hromadném útoku 15 až 18 střel Zirkon je šance na vyřazení letadlové lodě z boje 80 až 85 % + dojde ke zničení dvou nebo tří doprovodných plavidel. Křižník Petr Veliký přitom má mít prostor pro umístění až 80 střel Zirkon.
V dlouhodobém horizontu Zirkon získají fregaty nebo dokonce raketové čluny. Fregaty pojmou až 16 střel Zirkon, menší raketové čluny 8 střel Zirkon. Tyto malé lodě pak mohou salvou střel Zirkon ohrozit i útočné skupiny amerických letadlových lodí.
Ve Spojených státech nyní probíhá intenzivní vývoj nových prostředků PVO určených pro boj s hypersonickými zbraněmi. Podle Sivkova nicméně potrvá nejméně 10 až 15 let, než Spojené státy zavedou adekvátní protiopatření.
Nyní pouze zbývá otázka, jak drahá je výroba střel Zirkon, jak rychle dokáže Rusko tyto zbraně vyrábět, jak je náročná údržba a jak bude zajištěn výcvik posádek, aby tuto unikátní zbraň dokázaly plně ovládnout a užít v případném boji.
Zdroj: VPK
Související články
Ruské námořnictvo: Nové lodě a staré problémy
Rusko pokračuje pomalu ale vytrvale ve zvyšování schopností svých námořních sil. Pozoruhodná je ...
-
22.11.2015
-
20 komentářů
-
Jan Grohmann
Dokáže americké námořnictvo bojovat s ruskými ponorkami?
V nedávném článku jsme si představili novou ruskou útočnou ponorku K-560 Severodvinsk s jaderným ...
-
15.08.2016
-
13 komentářů
-
Jan Grohmann
V-247 Vigilant: Bitevní dron pro americkou námořní pěchotu
Americká firma Bell minulý týden představila koncept bitevního dronu V-247 Vigilant. Koncept vznikl ...
-
25.09.2016
-
11 komentářů
-
Jan Grohmann
České Gripeny "útočily" na námořní lodě
Začátek druhého týdne působení českého „Air Policingu“ na Islandu přinesl po několika letech našim ...
fenri .. skúste si to prečítať ešte raz ....snáď sa dá pochopiť, že "zázračná" znamená neprekonateľná, resp. nezastaviteľná, čo pán Sivkov prezentuje: "Podle Konstantina ...Zobrazit celý příspěvek
fenri .. skúste si to prečítať ešte raz ....snáď sa dá pochopiť, že "zázračná" znamená neprekonateľná, resp. nezastaviteľná, čo pán Sivkov prezentuje:
"Podle Konstantina Sivkova, ruského doktora vojenských věd, americké lodě nemají proti nové ruské hypersonické střele příliš velkou šanci na obranu."Skrýt celý příspěvekPokud bude mít zirkon rychlost letu při klesání mach5 z výšky 30km tak se obavám ze operátor na lodi si Jo stihnu tak maximálně "prohlédnout na radaru a tím to skončí
Pokud bude mít zirkon rychlost letu při klesání mach5 z výšky 30km tak se obavám ze operátor na lodi si Jo stihnu tak maximálně "prohlédnout na radaru a tím to skončí
Souhlas Seppe, to je taky duvod, proc tam stehuji celou severni flotilu. Je to takovy vzkaz Amikum, aby se od Syrie drzeli dal a rekl bych specialne i pro Clintnovou, ze s ...Zobrazit celý příspěvek
Souhlas Seppe,
to je taky duvod, proc tam stehuji celou severni flotilu. Je to takovy vzkaz Amikum, aby se od Syrie drzeli dal a rekl bych specialne i pro Clintnovou, ze s zabijenim Rusu v Syrii to Americane nebudou mit jednoduche.
Samozrejme dale je to dobra promoakce na nove zbrane a dobra proverka bojeschopnosti - proste misto manevru.
https://www.novinky.cz/zahrani... Skrýt celý příspěvek2 Dusan - nemyslím si, že je to scénář "Rusové překvapivě masově zaútočí na...", ale jde spíš o "Rusové mohou překvapivě zaútočit na ...". Někde jsem četl, bohužel si nepamatuji ...Zobrazit celý příspěvek
2 Dusan - nemyslím si, že je to scénář "Rusové překvapivě masově zaútočí na...", ale jde spíš o "Rusové mohou překvapivě zaútočit na ...". Někde jsem četl, bohužel si nepamatuji zdroj, že dlouhodobě se jen cca 9% vyrobené výzbroje využije ve skutečném konfliktu. A tyto velmi drahé, špičkové (ponechávám stranou, že jen dle citované analýzy) jsou toho příkladem. Podobně mají Rusové na blízkém východě S 400. Nepředpokládám, že by to bylo kvůli nehrozícím náletům islamistů. Je to vzkaz typu "drž se dál, nebo uvidíš." Střel mi po letadle, nebo ohrožuj mou základnu a já ti sundám tvoje. Střel mi po lodi a já jsem schopen ti to přinejmenším oplatit ...Skrýt celý příspěvek
Přijde mi liegrační, že nikdo o žádné "zázračné zbrani" nehovoří, pouze dusan s ní vyběhne, aby si pak obratem dokázal, že o žádnou zázračnou zbraň nejde. Ta samomluva je někdy ...Zobrazit celý příspěvek
Přijde mi liegrační, že nikdo o žádné "zázračné zbrani" nehovoří, pouze dusan s ní vyběhne, aby si pak obratem dokázal, že o žádnou zázračnou zbraň nejde.
Ta samomluva je někdy horší, než samohana.Skrýt celý příspěvekĎalšia "neprekonateľná" ruská zbraň ... zrejme sa celý svet pozerá s otvorenými ústami, že Rusi zas a znova všetko prekonali : ) A teraz vážne .... žiadna "zázračná" zbraň ...Zobrazit celý příspěvek
Ďalšia "neprekonateľná" ruská zbraň ... zrejme sa celý svet pozerá s otvorenými ústami, že Rusi zas a znova všetko prekonali : )
A teraz vážne .... žiadna "zázračná" zbraň neexistuje. Ani najlepšia zbraň na svete nič negarantuje ...stačí si spomenúť na nemeckú V-2. Nič ju nedokázalo zastaviť ... ale Nemecku vôbec nepomohla.
Rusi sú určite v protilodných strelách dobrý ...ale už z článku vyplýva dosť zásadný fakt .... ide o budúcnosť ... a dosť vzdielenú budúcnosť ... dostavbu prvého superkrížnika pôvodnej triedy Kirov môžu očakávať v roku 2020 len najväčší optimisti.... reálne to bude o pár rokov neskôr ... čo je v Rusku pri stavbe väčších plavidiel prakticky istota. Takže Amíci, ale i ostatní, majú ešte čas ... ak uvážime "detail", že už dnes majú výkonné systémy PVO ... a americké letectvo i výhodu strojov vzdušnej výstrahy a palubného letectva schopného vyradiť nosič "zazračných" striel ešte pred odpálením Zirkonov.
Samotný Zirkon aj tak "alarmuje" každú PVO (ktorá si ho náhodou nevšimla) pri zapnutí radaru v koncovej fáze letu. Ináč povedané, modernú flotilu nemôže úplne prekvapiť ani teoreticky. Už len to, že by si moderný protivník nevšimol, že Rusko masovo útočí na jeho plavidla mi pripadá nereálne .... lebo pár striel nemá šancu ...
Stále sa opakuje naivný scenár, že Rusko prekvapivo masovo zaútočí na svojho protivníka .....Skrýt celý příspěvekHonzaH - řekl bych, že Zirkon zapne radar až v terminální fázi. Pochybují, že s sebou tahá radar s dosahem stovek km a k čemu by cestou zářil? Prostě poletí do kvadrantu a pár ...Zobrazit celý příspěvek
HonzaH - řekl bych, že Zirkon zapne radar až v terminální fázi. Pochybují, že s sebou tahá radar s dosahem stovek km a k čemu by cestou zářil? Prostě poletí do kvadrantu a pár vteřin před zásahem ho zapne, aby identifikoval nejtučnější plavidla a provedl finální navedení.Skrýt celý příspěvek
Tak to,že Zirkon bude pro ostatní námořnictva velký problém,to asi zpochybnit nelze (a nejen námořnictvo USA. Ale když ty Rusové si furt s těma nenáviděnejma amíkama chtěj ...Zobrazit celý příspěvek
Tak to,že Zirkon bude pro ostatní námořnictva velký problém,to asi zpochybnit nelze (a nejen námořnictvo USA. Ale když ty Rusové si furt s těma nenáviděnejma amíkama chtěj poměřovat pindiky). Ale celá analýza je takový něco,jako ta analýza, jak Kuzněcov potápěl celý svazy letadlových lodí. Moderní bojiště je prostě neuvěřitelně komplexní a vytrhávat z toho jeden systém a porovnávat s jiným je nesmysl.
Mimochodem,v té analýze mi chybí zamyšlení nad tím,že pokud má Zirkon na palubě aktivní radar,tak je stealth sice výhoda,ale stejně o něm bude protivník vědět,ne? Jasně, není to zdaleka tak přesná informace o poloze,jako při zaměrení aktivním radarem,ale určitě to sníží moment překvapení a prodlouží reakční čas. A co my víme, jestli SM6 nemá režim navádění na zdroj vyzařování. Nedávno proběhla informace, že SM6 může útočit na hladinové cíle,to jsme před tím taky netušili. A co když má SM6 EMP hlavici. Nedávno se Rusové holedbali, jak jejich EMP granáty vypadávajíci z raket vyřadí všechny americký antirakety,že jo.Skrýt celý příspěvekPři sestupu je to jen glorifikovaná balistická raketa. Hlavní benefit je že se nedá moc zastavit v cestovní výšce, při sestupu na chráněný cíl je ale situace zcela jiná. US asi ...Zobrazit celý příspěvek
Při sestupu je to jen glorifikovaná balistická raketa. Hlavní benefit je že se nedá moc zastavit v cestovní výšce, při sestupu na chráněný cíl je ale situace zcela jiná.
US asi budou potřebovat lepší antirakety.
K satelitum, tohle je pokrytí jihočínského moře po dobu 24h
https://gfycat.com/ifr/PoorIns... Skrýt celý příspěvekNo jako scifi mi prijde ta doba, otazka je na zaklade ceho se ta lod detekuje - asi vizualne asi ne- protoze prave by mela cas v radu desetinek sekund a jeste by musela manevrovat ...Zobrazit celý příspěvek
No jako scifi mi prijde ta doba, otazka je na zaklade ceho se ta lod detekuje - asi vizualne asi ne- protoze prave by mela cas v radu desetinek sekund a jeste by musela manevrovat - v te rychlosti je to na prvni pohled blbost. Teplo? radarovy odraz? Jak siroke pole ma ta raketa - kolik stupnu?Skrýt celý příspěvek
ruleta: tak zrovna mít nějakou databázi siluet lodí "na USB flashce strčený do rakety" problém IMHO není. Samozřejmě je otázka, jak silná je výpočetní kapacita na raketě, ale todle ...Zobrazit celý příspěvek
ruleta: tak zrovna mít nějakou databázi siluet lodí "na USB flashce strčený do rakety" problém IMHO není. Samozřejmě je otázka, jak silná je výpočetní kapacita na raketě, ale todle scifi rozhodně není.
Otázka je úspěšnost (obzvlášť v případě REB, který se furt vyvíjí), ale rozhodně to realizovatelné je.Skrýt celý příspěvekA jak takovy seeker funguje? Predpokldam, ze raketa je spojena s Glonaseem a ma otevreny datalink takze muze porovnavat detekovanou lod s "archivem" a vypocitavat ...Zobrazit celý příspěvek
A jak takovy seeker funguje?
Predpokldam, ze raketa je spojena s Glonaseem a ma otevreny datalink takze muze porovnavat detekovanou lod s "archivem" a vypocitavat pravdepodobnost shody? - anebo naopak, Zirkon vysila, server neco v tylu vypocitava na zaklade vstupu od Zirkonu a posila zpet? V radu desetin sekund?
To samotne rozpoznavani mi prijde jako scifi.Skrýt celý příspěvek...tak snad amíci budou tak hodní a počkají s vývojem svých technologií, než se tyto nové střely dostanou reálně do výzbroje, aby to autorovi těchto srandascénářů vycházelo... ...Zobrazit celý příspěvek
...tak snad amíci budou tak hodní a počkají s vývojem svých technologií, než se tyto nové střely dostanou reálně do výzbroje, aby to autorovi těchto srandascénářů vycházelo... :)
Akorát nevím, jestli se to spolu s divizemi Armat a letkami T-50 bude zavádět před měsíční základnou, nebo až po ní?Skrýt celý příspěvekruleta: to je jeden z problémů, ale ten je částečně eliminovanej dosahem seekeru zirkonu - stačí mít info o pozici letadlové lodi před hodinou. Ale stejně je ta detekce problém, ...Zobrazit celý příspěvek
ruleta: to je jeden z problémů, ale ten je částečně eliminovanej dosahem seekeru zirkonu - stačí mít info o pozici letadlové lodi před hodinou. Ale stejně je ta detekce problém, který by měl být zmíněn.
Větší "díru" v tom výpočtu vidím v tom, že SM-6 má datalink a GPS, není tedy problém, aby mu informaci o pozici cíle dodávala mateřská loď. Proto ten údaj o "max pár sekundách" na opravu trajektorie je IMHO mimo - SM-6 může upravovat trajektorii celou dobu letu, neletí naslepo.
Dál co mi nedává smysl je, že pokud se liší trajektorie o více než 10m, tak za jednu sekundu to SM-6 nezkoriguje. To má SM-6 "točivost" 10m na 2500m? Tedy zlomky stupňů?Skrýt celý příspěvekRuleta,
existují satelity ,vzdušný průzkum, radiový průzkum atd,
prostě námořní svaz neutajíš
co je , ale unikátní je malý rozměr střely a že jí múže mít kdejaká kocábkaRuleta,
existují satelity ,vzdušný průzkum, radiový průzkum atd,
prostě námořní svaz neutajíš
co je , ale unikátní je malý rozměr střely a že jí múže mít kdejaká kocábkaNevím co jsi napsal nevhodně, Todomachu, ale smázi Tě :) Todomach reagoval na nepřesný údaj o velikosti sovětského HDP. Nyní v článku opraveno. Takže dřív, než by se rozjela ...Zobrazit celý příspěvek
Nevím co jsi napsal nevhodně, Todomachu, ale smázi Tě :)
Todomach reagoval na nepřesný údaj o velikosti sovětského HDP. Nyní v článku opraveno. Takže dřív, než by se rozjela diskuze špatným směrem, byl příspěvek reagující na nesprávný údaj smazán. AdminSkrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...