Ruský neonacismus a pravoslavný extremismus

Foto: Jedna z ruských neonacistických skupin při pochodu v ruský státní svátek - Den národní jednoty. / romea.cz
Jedna z ruských neonacistických skupin při pochodu v ruský státní svátek - Den národní jednoty. /  romea.cz

Ruský prezident Vladimír Putin připojení Krymu k Rusku vysvětloval nutností ochránit ruské obyvatele Ukrajiny před fašistickou vládou v Kyjevě. Přitom v ruské státní Dumě sedí poslanci s extremistickými a antisemtickými názory, kteří mají blízko k neonacistickým skupinám.

Liberálně-demokratická strana Ruska

Nejznámější nacionálně zaměřenou politickou stranou v Rusku je Liberálně-demokratická strana Ruska LDSR (Либерально-Демократическая Партия России). Předsedou strany je charimastický a kontroverzní politik Vladimir Žirinovskij.

Strana je označována jako krajně pravicová a nacionalistická. LDSR prosazuje ruský nacionalimus a imperialismus. V jejich stanovách najdeme požadovek na anexi Polska, Aljašky a Finska podle hranic carského Ruska.

Dále LDSR požaduje kontrolu státu nad půdou, zákaz „netradičních náboženských sekt”, státní vlastnictví ekonomicky strategických odvětví a radikální reformu justice. Předseda strany Žirinovsky také proslul protižidovskými výstupy, ačkoliv bylo poukazováno na jeho židovský původ.

Pochod ruských extremistických a neonacistických skupin v Moskvě. / d-i-a-s

LDSR je významnou politickou silou v ruské Dumě. Při posledních volbách ji v roce 2011 volilo 7 664 570 Rusů (tj. 11,67 %), což ji přineslo v ruské Dumě 56 míst ze 450 poslanců. Oproti volbám v roce 2007 došlo k nárustu o 2 miliony hlasů.

Ruští neonacisté

Těžko pochopitelná je velikost neonacistické základny v Rusku. Odhady Amnesty International v roce 2008 mluvily o až 85 000 aktivních ruských neonacistech, což je polovina odhadovaných neonacistů na celém světě. Celkově působí v Rusku kolem 35 až 40 extrémistických a neonacistických oragnizací.

V boji s nacistickým Německem přitom během druhé světové války padlo 25 milionů Rusů, většinou civilistů.

Hajlovaní v Moskvě. V Rusku je největší počet neonacistů na celém světě. / d-i-a-s

Ruským neonacistickým skupinám jako Ruská národní socialistická strana ( Русская Национальная Социалистическая Партия ) nebo Ruský národní svaz (Ру́сский Национа́льний Сою́з) se přičítá řada vražd neruských obyvatel. Jejich členové procházejí bojovým výcvikem a řada z nich pracuje u policie nebo vojska.

Jen do dubna letošního roku ruská policie řešila osm rasově motivovaných vražd. Obětí ruských neonacistů se stal 18. dubna například dvaatřicetiletý občan Tádžikistánu Machmadkarim Džalilov. Kolemjdoucí ho našli ležet na ulici s podřezaným hrdlem.

Letos v březnu stanuli před moskevským soudem dva školáci, žáci 8. a 9. třídym ve věku 15 a 17 let, kteří byli usvědčeni z toho, že loni v září brutálně zavraždili občana původem ze střední Asie v Izmailovském parku v ruské metropoli. Chlapci si na oběť počíhali a ubili ji k smrti basebalovou pálkou a kopy nohou.

Jak potvrdila ředitelka nevládní organizace Sova Galina Koževnikova, v Rusku došlo jen za první tři měsíce letošního roku nejméně k osmi rasově motivovaným vraždám a více než 29 vážným zraněním po napadení občanů skupinkami neonacistů. Od roku 2004 do roku 2012 (oficiálně) došlo v Rusku k 549 rasově motivovaným vraždám a skoro 3500 vážným zraněním ne-Ruských obyvatel.

Koževnikova zdůraznila, že ve skutečnosti může být počet zabitých a zraněných několikanásobně vyšší, protože policie a soudy kvalifikují trestné činy jako extremistické jen v malém procentu případů.

Slovanský svaz

Jednou z nejnebezpečnějších ruských organizací, která předstírá příslušnost k Ruské pravoslavné církvi, je Slovanský svaz (Славянский Союз). V řadách Slovanského svazu působí asi 70 000 členů. Skupina byla v roce 2010 v celém Rusku zakázana, ale od té doby působí v podzemí.

Foto: Ruská neonacistka na Den národní jednotyRuská neonacistka na Den národní jednoty. / d-i-a-s

Noví členové této agresivní sekty jsou přijímání v rámci obřadů, připomínající pohanské nebo germánské slavnosti za přítomnosti duchovního vůdce Mnicha Bohumila II., kterému členové říkají Vladyka. Jeho občanské jméno je Vladimir Goljakov a oficiálně se vydává za pravoslavného kněze.

Slovanský svaz má vlastní uniformy s písmeny SS na nášivkách a vlajku s mírně pozměněnými motivem svastiky, tzv. Svargy na rudém pozadí. Jeho členy jsou kromě jiného i bývalí důstojníci armády, se zkušenostmi z válečných konfliktů.

Současné Rusko je nepřirozený odřezek ze svaté všeslovanské Rusi. Bělorusko, Malorusko (západ dnešní Ukrajiny), země, kdy žijí Lechové (Polsko), Slováci, Češi, Srbové, Chorvati – ta slovanská území si všechna vezmeme zpátky a nic nám v tom nezabrání,“ říká Vladyka na kameru v ruském dokumentárním filmu Ruští nacionalisté Petrohradu.

Pravoslavná hlídka v ulicích Moskvy / Komsomolskaja Pravda

Ruská pravoslavná církev

Neklid v Rusku vzbuzuje také mocná Ruská pravoslavná církev, která je obviňována z pravoslavného extremismu, xenofobie, antisemitismu a z vyvolávání ultranacionalistických nálad.  Mezi její cíle patří například zákaz potratů, antikoncepce, předmanželského a nemanželského sexu a také toho, aby ženy v Rusku nesměly chodit v šortkách.

Doufám, že se nyní nalézáme na správné cestě v procesu formulování dostatečně tvrdých norem chování, které budou přijatelné pro naši společnost a které se budou lišit jak od západních pravidel, tak od pravidel, přijatých v islámském světě,“ řekl před dvěma lety vysoký představil R uské pravoslavné církve Vsevolod Čaplin.

Pravoslávna církev skrze skupinu Svaté Rusko organizuje i speciální hlídky, které nezávisle na policii hlídají pořádek v Moskvě i dalších městech. Členové jsou pravoslavní věřící.

Naše země má plné právo, bez ohledu na kohokoliv, takovéto normy zavést,“ řekl v roce 2012 Čaplin. Současně vyjádřil naději, že se „pravoslavné hlídky“ objeví ve všech ruských městech, včetně těch, kde tvoří většinu muslimové.

Členové hnutí „Svaté Rusko“ pořádají výcvikové tábory, kde se učí používat zbraně. /  Ruská sociální síť VKontakt

V Rusku operuje stovka nových ortodoxních hlídek, aby chránila církevní majetek i památky," řekl před rokem vůdce hnutí Svaté Rusko Ivan Ostrakovskij. „Byl to případ Pussy Riot, který nás zmobilizoval, abychom bojovali proti zlu ohrožujícímu Rusko."

Ve skutečnosti si však „pravoslavné hlídky“ chtějí přisvojit mnohem větší práva. Vedoucí oddělení vztahů církve a společnosti Moskevské patriarchie ruské tiskové agentuře RIA Novosti řekl, že hlídky budou celkově dohlížet ve večerních hodinách na veřejný pořádek a dodržování pravoslavných norem chování, kdekoliv v místě svého působení.

Některá ruská média přirovnávají záměr vytvořit pravoslavné hlídky k existenci náboženské policie v islámských zemích, především v Iránu a Saudské Arábii, v nichž není náboženství oddělené od státu.

Zdroj: Romea.cz, Český rozhlas
 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Irák: Šíitsko-sunnitská občanská válka?

V současném Iráku jde více než o vzestup islámského hnutí IS (Islámský stát). V Iráku se najevo ...

NÁZOR: Twitter ani Facebook dívky domů nepřivede

Už je to mnoho týdnů, co se mluvilo o dívkách unesených islamistickou skupinou Boko Haram v Nigérii. ...

Válka je droga a závislost se platí smrtí

Za posledních několik dní byl jeden novinář popraven (James Foley) a druhý osvobozen (Peter Theo ...

Dějiny Ukrajiny I: První kmeny na území Ukrajiny

Účastníci tábora prokremelských mládežníků darovali prezidentu Putinovi globus s růžovou mapou. ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Ultramarinus
  21:47 13.10.2014

  Závod o to, kdo je větší nácek je trochu bezpředmětný, když: A) Ukrajinští náckové na Ukrajině ještě (v porovnání s těmi ruskými) svým spoluobčanům v podstatě nic neudělali - ...Zobrazit celý příspěvek

  Závod o to, kdo je větší nácek je trochu bezpředmětný, když:

  A) Ukrajinští náckové na Ukrajině ještě (v porovnání s těmi ruskými) svým spoluobčanům v podstatě nic neudělali - žádné pogromy, vyhlazování, nic takového.

  Jistě, bojuje se, ale umřely tisíce tam, kde žijí miliony, a i ty tisíce většinou pod palbou, a většinou nechtíc - vzhledem k tomu, že umístění těch zbylých stovek tisíců je známé a munice by bylo dost. Nejaktuálnější "zvěrstvo" o kterém byla řeč, bylo 7 mrtvých, z čehož větší půlka byli ozbrojenci protistrany a menší civilisté, kterých tam ale taky MOHLA být celá vesnice, pokud by to byli takoví nácci, za jaké je tu proruští diskutéři vydávají.

  B) Ukrajinští náckové na tohle období vzpomínají proto, protože to bylo jediné krátké období, kdy jim někdo pomohl proti Sovětům/Rusům. A nutno zdůraznit, že když přišli na to, jací jsou nácci hajzlové, měli kuráž se od nich v době WW2 oddělit.

  C) Je celkem jedno kdo je větší nácek ze dvou zemí, když v obou mají nácci nezdravě vysoko znějící hlasy. Mě osobně vadí náckovství v zemi, která je potenciální hrozbou pro ČR a mou rodinu, než v zemi, která si na svoje náckovství vzpomněla ve chvíli, kdy je přestal bavit prezident, co křeslo dostal na základě slibů že půjde na západ, zatímco pak roky východu lízal boty. Následně je z jejich pohledu napadl stát s desetinásobnými zdroji vojáků a peněz. V takové chvíli bez vlajky, kontextu a válečnických dějin stát padne. Bohužel pro světové veřejné mínění, jediné válečnické dějiny které dnešní Ukrajinci mohou považovat za "své" kromě Afghánistánu, jsou z WW2.Skrýt celý příspěvek

 • luftmausmann
  20:57 13.10.2014

  Já nechtěl nic dokazovat jen jsem poukázal na to, že malá skupinka ruských neonacistů bojuje na Ukrajině. Batalion azov neo-nacisti de facto nejsou, spíš bych preferoval slovo ...Zobrazit celý příspěvek

  Já nechtěl nic dokazovat jen jsem poukázal na to, že malá skupinka ruských neonacistů bojuje na Ukrajině.
  Batalion azov neo-nacisti de facto nejsou, spíš bych preferoval slovo ultranacionalisté nebo neo-fašisti.
  Co se týče pravdivosti fotografie, určitě na ní jsou ruští neonacisté, ale samozřejmě nemůžu dokázat kde je vyfocena.
  Nechci se hádat.Skrýt celý příspěvek

 • Staršij seržant
  20:37 13.10.2014

  To luftmausmann a k mému příspěvků níže poprosím Vás podívat se ještě sem- http://m.youtube.com/watch?v=T... to sice není nacisti, ale.... Jsou to mírumilovné ...Zobrazit celý příspěvek

  To luftmausmann

  a k mému příspěvků níže poprosím Vás podívat se ještě sem-

  http://m.youtube.com/watch?v=T...

  to sice není nacisti, ale....

  Jsou to mírumilovné ukrajinská děti! Těsně po majdanu radostně skáčou i vlastenecký skandují - za jednotou UA, RUSAKA NA VĚTEV, KDO NESKÁČE - JE RUSÁK!!!
  Vlají stání UA vlajky, a červeno -černá vlajka "pravyj sektor".
  je! Tak milé!

  ale, asi to video víc hodí k očekávanému poslednímu dílů o historií UkrajinySkrýt celý příspěvek

 • Staršij seržant
  20:13 13.10.2014

  To luftmausmann nepochopil jsem pointu Vašich "důkazů".... žádná svastika, hákové kříže, atd. to by chtělo něco silnějšího, aby dokázat existenci ruských nacku, ...Zobrazit celý příspěvek

  To luftmausmann

  nepochopil jsem pointu Vašich "důkazů"....
  žádná svastika, hákové kříže, atd.
  to by chtělo něco silnějšího, aby dokázat existenci ruských nacku, ne?

  kukněte sem, na hrdincky UA batalión AZOV ( АЗОВ БАТАЛЬОН).
  to nejsou nackove! Ne-ne-ne!!!
  to jsou hrdinové ATO!!!

  http://m.youtube.com/watch?v=F...

  Na video prolhané RU média ukazují záběry německé ZDF,a lžou, že v Německu ti záběry udělali velky rozruch. Že, údajně, erb bataliónu AZOV, je erbem divize "Das Reich".
  zkratka, pomlouvají pravé ukrajinské hrdiny. Rusáci, co chcete?

  ... ale proč to ZDF ukázalo?
  .... zdá se mně, že ten erb byl i na štítech mírumilovných demonstrujících na majdaně....
  ale, to určitě byli putinovske provokatéři, že jo?!Skrýt celý příspěvek

 • luftmausmann
  17:42 13.10.2014

  Ještě bych dodal fotografii a video http://4.bp.blogspot.com/-S6eA... ruští neonacisti ze strany Ruská národní ...Zobrazit celý příspěvek

  Ještě bych dodal fotografii a video
  http://4.bp.blogspot.com/-S6eA...
  ruští neonacisti ze strany Ruská národní jednota - červenec 2014 - jihovýchodní Ukrajina (na Ukrajině odložili svastiky - nahradili je křížem)
  http://www.youtube.com/watch?v...
  to sice není nacista, ale....Skrýt celý příspěvek

 • Mr. Pašík
  08:21 12.09.2014

  Luky@ Samozřejmě každá historická paralela kulhá na obě nohy, ale to neznamená, že není dobré je promýšlet. Navíc si myslím, že styčných bodů tu je docela dost. Jinak se omlouvám, ...Zobrazit celý příspěvek

  Luky@ Samozřejmě každá historická paralela kulhá na obě nohy, ale to neznamená, že není dobré je promýšlet. Navíc si myslím, že styčných bodů tu je docela dost. Jinak se omlouvám, ale té zmínce o 9/11 v souvislosti s tímhle tématem nerozumim.Skrýt celý příspěvek

 • shal
  18:18 10.09.2014

  Luky: Historický příměr se sudetami je naprosto přesný.

  Luky: Historický příměr se sudetami je naprosto přesný.

 • Luky
  16:53 10.09.2014

  pro Mr. Pašík: Tak Sudety nikdy nebyly "AUTONOMNÍ REPUBLIKOU SUDETY". Vyhýbejte se raději historickým příměrům (oblíbený nešvar), když jsou mimo díru. Okolnosti obsazení byly také ...Zobrazit celý příspěvek

  pro Mr. Pašík:
  Tak Sudety nikdy nebyly "AUTONOMNÍ REPUBLIKOU SUDETY". Vyhýbejte se raději historickým příměrům (oblíbený nešvar), když jsou mimo díru. Okolnosti obsazení byly také naprosto rozdílné.

  Je zajímavé, že i vysocí US důstojníci dostali vyznamenání za zvládnutí 11.9.2001 a nikdo nepřišel o místo. Ale už mě to nebaví...Skrýt celý příspěvek

 • Mr. Pašík
  15:46 10.09.2014

  krystofmraz@ To sotva... Vojenská okupace je efektivní dočasná kontrola moci nad cizím územím, které nepřísluší pod formální svrchovanost okupující mocnosti. Téhle definici rojení ...Zobrazit celý příspěvek

  krystofmraz@ To sotva... Vojenská okupace je efektivní dočasná kontrola moci nad cizím územím, které nepřísluší pod formální svrchovanost okupující mocnosti. Téhle definici rojení neoznačených zelených mužíků na Krymu (=okupace) a jeho následná anexe Ruskem velmi přesně odpovídá. Pokud tvrdíte, že to okupace není, tak stejnými argumenty operoval rovněž pan Hitler při záboru Sudet a anšlusu Rakouska... Včetně "svobodného a demokratického" referenda uspořádaného pod pečlivým dohledem německých ozbrojených sil, v tomto případě pod dohledem elitních ruských vojáků, kteří na Krymu oficiálně vůbec nebyli a následně za to dostali vysoká vyznamenání:-) Jistě víte, že když tuto nepříjemnou pravdu nahlas vyřkl jistý ruský elitní profesor historie, byl neprodleně vyhozen z práce.Skrýt celý příspěvek

 • surda
  10:44 10.09.2014

  moskevska junta.

  moskevska junta.

 • surda
  10:44 10.09.2014

  moskevska junta.

  moskevska junta.

 • krystofmraz
  08:47 10.09.2014

  To nemůže, jenomže ona se jaksi žádná okupace nekoná. Žádná okupace Krymu prosě neexistuje. Okupace totiž znamená obsazení vojsky k donucení poslušnosti proti vůli lidu. To se ...Zobrazit celý příspěvek

  To nemůže, jenomže ona se jaksi žádná okupace nekoná. Žádná okupace Krymu prosě neexistuje. Okupace totiž znamená obsazení vojsky k donucení poslušnosti proti vůli lidu. To se nestalo - na Krymu proběhlo referendum a ať se nám to líbí nebo ne, a i přesto, že z toho možná má Rusko nějaký zisk (ikdyž dle mě tady opravdu šlo hlavně o pomoc ruské většině, jelikož rusko v podstatě nic moc nezískalo) tak je to stále naprosto demokratické řešení v souladu s právem na sebeurčení. A potřeba zabezpečení respektování takovéhoto referenda zjevně byla, stačí se podívat co se děje na východní ukrajině...Skrýt celý příspěvek

 • Mr. Pašík
  14:52 09.09.2014

  Rusko mělo základnu v Sevastopolu pronajatu na další desítky let a nikdo to ani po Majdanu nezpochybňoval. Navíc NATO už teď ovládá polovinu pobřeží Černého moře – členy jsou ...Zobrazit celý příspěvek

  Rusko mělo základnu v Sevastopolu pronajatu na další desítky let a nikdo to ani po Majdanu nezpochybňoval. Navíc NATO už teď ovládá polovinu pobřeží Černého moře – členy jsou Turecko, Rumunsko i Bulharsko, vstup lodí dalších států výrazně omezuje konvence z Montreux, takže v oblasti nesmí být déle než 21 dní. K čemu by jim nějaká další základna byla mi fakt rozum nebere:-) Otázkou taky je, co přesně by bylo obsahem oné smlouvy (o které jsem osobně nikdy neslyšel) o těžbě plynu na Donbase… USA má plynu velké přebytky a pokud by se jednalo o podíl kvůli zajištění technologií, tak s tím ještě nedávno nemělo problém ani Rusko… Přeci jen Putinův ropný emirát je (kromě zbraní) technologicky zaostalý a v arktických oblastech pomoc nutně potřebuje, než to všechno opět prozbrojí jako za starých dobrých časů SSSR. Nenarazil jsem na seriózní zdroj, který by to vysvětloval. Takhle proputinovská mlha beztak nemůže okupaci a anexi Krymu ospravedlnit.Skrýt celý příspěvek

 • Staršij seržant
  20:41 07.09.2014

  Vrata. ne, zlehčoval já, tak s fotbalovými můžete srovnávat, stejně máte svůj názor. policie nezasahovala, protože už věděla, co sektorovci udělali s Berkutem, a s pořádkovou ...Zobrazit celý příspěvek

  Vrata.

  ne, zlehčoval já, tak s fotbalovými můžete srovnávat, stejně máte svůj názor.
  policie nezasahovala, protože už věděla, co sektorovci udělali s Berkutem, a s pořádkovou policii v Kyjevě, a ostatních městech.

  na netu to všecko je

  nepodepsaný zákaz ruštiny, ne prezidentem, a osobou která, dočasně konala jeho povinnosti po převratů, tak bylo dolitím oleje k separatizmu Krymčan.

  záminkou Referenduma na Krymu byli i další věci, kteří Vy nechcete slyšet, i od ostatních čtenářů, budiž
  záminkou obsazení Krymů Putiným / RU byl příslib UA NATO na základnu v Krymu.
  Ne, osobně tu dohodu já neviděl, stejně jako dohodu o těžbu břidlicového plynů v Donbase, podepsanou s USA před majdanem.

  Vrata, obsaženi Krymu, já neschvalují, ale odsuzují příčinu toho, co k tomu vedlo, ale Vy to nechcete slyšet, budiž...Skrýt celý příspěvek

 • Vrata
  19:25 07.09.2014

  Pokud vim, tak zakaz Rustiny (zrejme jako uredniho jazyka) sice prosel parlamentem ale prezident nebo nekdo jiny s prislusnymi pravomocemi ho nepodepsal. Zakon nikdy nevstoupil v ...Zobrazit celý příspěvek

  Pokud vim, tak zakaz Rustiny (zrejme jako uredniho jazyka) sice prosel parlamentem ale prezident nebo nekdo jiny s prislusnymi pravomocemi ho nepodepsal. Zakon nikdy nevstoupil v platnost diky protestum. Tak funguje obcanska spolecnost v pripade excesu (coz pokus o zakaz Rustiny je) a u toho melo zustat.

  Co se tyce najezdu pravicoveho sektoru s nozi a klacky - to proti nim nezasahla policie? Jinak, o techto najezdech jsem nic nezaregistroval, je otazka, kolik jich bylo ve skutecnosti. Mne to pripada jako rvacky nasich fotbalovych bijcu, to mame v Praze vyhlasovat valku Ostrave, kdyz prijede Banik? Mozna to zlehcuji, pak se omlouvam. Ja mel pocit, ze takhle naopak funguji TITUSKY v opacnem smeru. O nich jsem v podobnem smyslu slysel, alespon co do jejich cinnosti na vychode UK - nasili na privrzencich majdanu, zastrasovani atd. Kazdopadne, vandalske najezdy nacionalistu v sousedni zemi se preci neresi jeji okupaci. To vase "vysvetleni" znova ukazuje, ze majdan je jen zaminka. To je jako kdybychom obsadili Slovensko proto, ze tam Slovaci z vychodu poradaji najezdy rvacu do Bratislavy.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 8