Ruský neonacismus a pravoslavný extremismus

Foto: Jedna z ruských neonacistických skupin při pochodu v ruský státní svátek - Den národní jednoty. / romea.cz
Jedna z ruských neonacistických skupin při pochodu v ruský státní svátek - Den národní jednoty. /  romea.cz

Ruský prezident Vladimír Putin připojení Krymu k Rusku vysvětloval nutností ochránit ruské obyvatele Ukrajiny před fašistickou vládou v Kyjevě. Přitom v ruské státní Dumě sedí poslanci s extremistickými a antisemtickými názory, kteří mají blízko k neonacistickým skupinám.

Liberálně-demokratická strana Ruska

Nejznámější nacionálně zaměřenou politickou stranou v Rusku je Liberálně-demokratická strana Ruska LDSR (Либерально-Демократическая Партия России). Předsedou strany je charimastický a kontroverzní politik Vladimir Žirinovskij.

Strana je označována jako krajně pravicová a nacionalistická. LDSR prosazuje ruský nacionalimus a imperialismus. V jejich stanovách najdeme požadovek na anexi Polska, Aljašky a Finska podle hranic carského Ruska.

Dále LDSR požaduje kontrolu státu nad půdou, zákaz „netradičních náboženských sekt”, státní vlastnictví ekonomicky strategických odvětví a radikální reformu justice. Předseda strany Žirinovsky také proslul protižidovskými výstupy, ačkoliv bylo poukazováno na jeho židovský původ.

Pochod ruských extremistických a neonacistických skupin v Moskvě. / d-i-a-s

LDSR je významnou politickou silou v ruské Dumě. Při posledních volbách ji v roce 2011 volilo 7 664 570 Rusů (tj. 11,67 %), což ji přineslo v ruské Dumě 56 míst ze 450 poslanců. Oproti volbám v roce 2007 došlo k nárustu o 2 miliony hlasů.

Ruští neonacisté

Těžko pochopitelná je velikost neonacistické základny v Rusku. Odhady Amnesty International v roce 2008 mluvily o až 85 000 aktivních ruských neonacistech, což je polovina odhadovaných neonacistů na celém světě. Celkově působí v Rusku kolem 35 až 40 extrémistických a neonacistických oragnizací.

V boji s nacistickým Německem přitom během druhé světové války padlo 25 milionů Rusů, většinou civilistů.

Hajlovaní v Moskvě. V Rusku je největší počet neonacistů na celém světě. / d-i-a-s

Ruským neonacistickým skupinám jako Ruská národní socialistická strana ( Русская Национальная Социалистическая Партия ) nebo Ruský národní svaz (Ру́сский Национа́льний Сою́з) se přičítá řada vražd neruských obyvatel. Jejich členové procházejí bojovým výcvikem a řada z nich pracuje u policie nebo vojska.

Jen do dubna letošního roku ruská policie řešila osm rasově motivovaných vražd. Obětí ruských neonacistů se stal 18. dubna například dvaatřicetiletý občan Tádžikistánu Machmadkarim Džalilov. Kolemjdoucí ho našli ležet na ulici s podřezaným hrdlem.

Letos v březnu stanuli před moskevským soudem dva školáci, žáci 8. a 9. třídym ve věku 15 a 17 let, kteří byli usvědčeni z toho, že loni v září brutálně zavraždili občana původem ze střední Asie v Izmailovském parku v ruské metropoli. Chlapci si na oběť počíhali a ubili ji k smrti basebalovou pálkou a kopy nohou.

Jak potvrdila ředitelka nevládní organizace Sova Galina Koževnikova, v Rusku došlo jen za první tři měsíce letošního roku nejméně k osmi rasově motivovaným vraždám a více než 29 vážným zraněním po napadení občanů skupinkami neonacistů. Od roku 2004 do roku 2012 (oficiálně) došlo v Rusku k 549 rasově motivovaným vraždám a skoro 3500 vážným zraněním ne-Ruských obyvatel.

Koževnikova zdůraznila, že ve skutečnosti může být počet zabitých a zraněných několikanásobně vyšší, protože policie a soudy kvalifikují trestné činy jako extremistické jen v malém procentu případů.

Slovanský svaz

Jednou z nejnebezpečnějších ruských organizací, která předstírá příslušnost k Ruské pravoslavné církvi, je Slovanský svaz (Славянский Союз). V řadách Slovanského svazu působí asi 70 000 členů. Skupina byla v roce 2010 v celém Rusku zakázana, ale od té doby působí v podzemí.

Foto: Ruská neonacistka na Den národní jednotyRuská neonacistka na Den národní jednoty. / d-i-a-s

Noví členové této agresivní sekty jsou přijímání v rámci obřadů, připomínající pohanské nebo germánské slavnosti za přítomnosti duchovního vůdce Mnicha Bohumila II., kterému členové říkají Vladyka. Jeho občanské jméno je Vladimir Goljakov a oficiálně se vydává za pravoslavného kněze.

Slovanský svaz má vlastní uniformy s písmeny SS na nášivkách a vlajku s mírně pozměněnými motivem svastiky, tzv. Svargy na rudém pozadí. Jeho členy jsou kromě jiného i bývalí důstojníci armády, se zkušenostmi z válečných konfliktů.

Současné Rusko je nepřirozený odřezek ze svaté všeslovanské Rusi. Bělorusko, Malorusko (západ dnešní Ukrajiny), země, kdy žijí Lechové (Polsko), Slováci, Češi, Srbové, Chorvati – ta slovanská území si všechna vezmeme zpátky a nic nám v tom nezabrání,“ říká Vladyka na kameru v ruském dokumentárním filmu Ruští nacionalisté Petrohradu.

Pravoslavná hlídka v ulicích Moskvy / Komsomolskaja Pravda

Ruská pravoslavná církev

Neklid v Rusku vzbuzuje také mocná Ruská pravoslavná církev, která je obviňována z pravoslavného extremismu, xenofobie, antisemitismu a z vyvolávání ultranacionalistických nálad.  Mezi její cíle patří například zákaz potratů, antikoncepce, předmanželského a nemanželského sexu a také toho, aby ženy v Rusku nesměly chodit v šortkách.

Doufám, že se nyní nalézáme na správné cestě v procesu formulování dostatečně tvrdých norem chování, které budou přijatelné pro naši společnost a které se budou lišit jak od západních pravidel, tak od pravidel, přijatých v islámském světě,“ řekl před dvěma lety vysoký představil R uské pravoslavné církve Vsevolod Čaplin.

Pravoslávna církev skrze skupinu Svaté Rusko organizuje i speciální hlídky, které nezávisle na policii hlídají pořádek v Moskvě i dalších městech. Členové jsou pravoslavní věřící.

Naše země má plné právo, bez ohledu na kohokoliv, takovéto normy zavést,“ řekl v roce 2012 Čaplin. Současně vyjádřil naději, že se „pravoslavné hlídky“ objeví ve všech ruských městech, včetně těch, kde tvoří většinu muslimové.

Členové hnutí „Svaté Rusko“ pořádají výcvikové tábory, kde se učí používat zbraně. /  Ruská sociální síť VKontakt

V Rusku operuje stovka nových ortodoxních hlídek, aby chránila církevní majetek i památky," řekl před rokem vůdce hnutí Svaté Rusko Ivan Ostrakovskij. „Byl to případ Pussy Riot, který nás zmobilizoval, abychom bojovali proti zlu ohrožujícímu Rusko."

Ve skutečnosti si však „pravoslavné hlídky“ chtějí přisvojit mnohem větší práva. Vedoucí oddělení vztahů církve a společnosti Moskevské patriarchie ruské tiskové agentuře RIA Novosti řekl, že hlídky budou celkově dohlížet ve večerních hodinách na veřejný pořádek a dodržování pravoslavných norem chování, kdekoliv v místě svého působení.

Některá ruská média přirovnávají záměr vytvořit pravoslavné hlídky k existenci náboženské policie v islámských zemích, především v Iránu a Saudské Arábii, v nichž není náboženství oddělené od státu.

Zdroj: Romea.cz, Český rozhlas
 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Irák: Šíitsko-sunnitská občanská válka?

V současném Iráku jde více než o vzestup islámského hnutí IS (Islámský stát). V Iráku se najevo ...

NÁZOR: Twitter ani Facebook dívky domů nepřivede

Už je to mnoho týdnů, co se mluvilo o dívkách unesených islamistickou skupinou Boko Haram v Nigérii. ...

Válka je droga a závislost se platí smrtí

Za posledních několik dní byl jeden novinář popraven (James Foley) a druhý osvobozen (Peter Theo ...

Dějiny Ukrajiny I: První kmeny na území Ukrajiny

Účastníci tábora prokremelských mládežníků darovali prezidentu Putinovi globus s růžovou mapou. ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Staršij seržant
  17:43 04.09.2014

  Pane Grohmanne, moc dobrý článek, fakt! A hlavně "v čase", "za 5 minut 12" ! k tomu ještě ten článek o historií Ukrajiny.... Náhodou, nemá to spojitost z dnešní krize v ...Zobrazit celý příspěvek

  Pane Grohmanne,

  moc dobrý článek, fakt! A hlavně "v čase", "za 5 minut 12" !
  k tomu ještě ten článek o historií Ukrajiny....
  Náhodou, nemá to spojitost z dnešní krize v Evropě, z UA-RU konfliktem?
  nenaznačujete tím Vás osobní pohled a pozice?

  Ja osobně souhlasím s už zde zaznevsej myšlenkou - nechápu jak tohle může existovat v Rusku. Odmítám, nesouhlasím...

  Ale, pane Grohmanne, nebylo by férové, pravdivé také uvést článek, "pro objektivní rovnováhu", o dnešním ukrajinském nacionalizmu?
  A k tomu přidat článek-analýzu PROČ, proč ve válce c ruskými nackami, my vybrali ukrajinský nacky?
  i když, omluvám se, to už zde zaznělo - "je v zájmu ČR mít oslabené Rusko"...

  tak v tom případě, co tak udělat všeobecný článek o nackach v moderním, civilizovaném světě - v RU, UA, EU, ČR, u našich spojenců v Pobaltí. Kořeny, příčiny, buducnost, co s tím dělat/nedělat....

  myslím si, bylo by to potřebným, a to Brata celý svůj život nevěděl o ruských nackach...Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  17:37 04.09.2014

  Todomatch Máte samozřejmě pravdu. Jen si dovolím podtknout, že bez některých dodávek by RA nikdy nebyla schopna Wehrmacht porazit. A kupodivu nešlo ani tak o dodávky zbraní, byť ...Zobrazit celý příspěvek

  Todomatch
  Máte samozřejmě pravdu. Jen si dovolím podtknout, že bez některých dodávek by RA nikdy nebyla schopna Wehrmacht porazit. A kupodivu nešlo ani tak o dodávky zbraní, byť jistě byly významné, ale hlavně prostředků pro logistiku a velení.
  Bez statisíců US nákladních aut (Studebaker vyráběl jen pro RA), by nebylo možné provádět velké útočné operace na velké vzdálenosti (něčím musíte ty vojáky přesunovat a hlavně je zásobovat), to samé paltí pro dodávky paliva, minerálních olejů (SSSR měl v tomto segmentu problém už před válkou), výstroje (např. většina slavných válenek byla Made in USA) a prostřeků pro spojení (bez radiostanic se armádám velet nedá). Války nevyhrávají jen zbraně a heroismus vojáků, ale hlavně dobrá logistika.Skrýt celý příspěvek

 • Deadog
  17:36 04.09.2014

  Je mi s tech lidi smutno, cim vsim si musi lidstvo projit aby se zaclo chovat normalne? Zajimalo by me kolik takovych ocasu zije u nas.

  Je mi s tech lidi smutno, cim vsim si musi lidstvo projit aby se zaclo chovat normalne? Zajimalo by me kolik takovych ocasu zije u nas.

 • Nemo
  17:35 04.09.2014

  Magister_Peditum: bylo Havlem inzerováno že do žádného vojenského spolku nepůjdeme - a náhle jsme byli v bývalém nepřátelském raz dva. A nejhorší byl kolaborantský akt kdy se ...Zobrazit celý příspěvek

  Magister_Peditum: bylo Havlem inzerováno že do žádného vojenského spolku nepůjdeme - a náhle jsme byli v bývalém nepřátelském raz dva. A nejhorší byl kolaborantský akt kdy se podpořilo bombardování Jugoslávie. A samozřejmě bezostyšná podpora při demontáži našeho hospodářství a ničení podniků bez náhrady. Jestliže přeměna fungujícího státu na kolonii a vazala není kolaborantsví tak už nevím....

  Bohužel zmíněný fašismus je dlouho na vzsetupu i u nás - vrcholkem ledovce byl ten incident v armádě. Mladí si totiž neuvědomují že fašistický režim nebyl jen o pořádku a disciplíně ale i o masovém vraždění - a tak hajlují a nosí odznaky řezníků. Je to i důkazem úpadku vzdělávání, učitelé nejsou schopni dětem řádné vysvětlit co přesně byl onen národnísocialismus. Probírají se hlavně zločiny komunismu, jenže i za nejtvrdšího stalinismu měl jedinec šanci na přezití, ale v hitlerovském Německu postačila "špatná" národnost tak to měl spočítané.Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  17:28 04.09.2014

  Jura99 Bělorusové stáli po boku Rusů snad vždy. Tahle země zažila tvrdé represe ze strany Německa. Bohužel při vpádu byla první na ráně, tak se není čemu divit, že její ...Zobrazit celý příspěvek

  Jura99
  Bělorusové stáli po boku Rusů snad vždy. Tahle země zažila tvrdé represe ze strany Německa. Bohužel při vpádu byla první na ráně, tak se není čemu divit, že její obyvatelstvo trpělo nejspíš nejvíc. Jiná byla situace na západní Ukrajině. Kde působili Banderovci, těm však šlo o samostatnost, tak Němci byli vítaní až do té chvíle než se projevili. Východní Ukrajina Banderovce neměla a dosud její obyvatelstvo se považuje spíše za proruské. Jsou to také Ukrajinci, ale trochu jiní než na západě.
  Rusové si hlavní podíl na vítězství myslím zaslouží. Zlom nastal v jejich zemi a ústup Němců se jim podařil až do konce války.Skrýt celý příspěvek

 • Takeda
  17:22 04.09.2014

  Nemo: Jak se ptá Magister: kolaboranti? Já dodám čí? Pochopil jsem Vás tak, že kolaboranti NATO např. v ČR (nebo jiné jak říkáte bývalé socialistické republice) nás zavlekli do ...Zobrazit celý příspěvek

  Nemo: Jak se ptá Magister: kolaboranti? Já dodám čí? Pochopil jsem Vás tak, že kolaboranti NATO např. v ČR (nebo jiné jak říkáte bývalé socialistické republice) nás zavlekli do NATO. Pokud se pletu, tak mne opravte.

  Pokud se nepletu, tak opravím já Vás. S NATO jsme se začali sbližovat asi 5 dní po rozpuštění Varšavské smlouvy a pokud vezmete v potaz kontakty ještě v když jsme byli členy VS, tak vlastně už v roce 1990, kdy jsme byli u Pařížských jednání, kdy z Varšavské smlouvy a NATO přestaly být oficiálně nepřátelé.

  Jinak náš vstup sice neodhlasovalo referendum, ale zase ho schválil parlament. To bylo těch 154 poslanců a 64 senátorů zaplaceno NATO, aby to byli kolaboranti, místo aby hlasovali podle přání svých voličů?

  S Ruskou federací byla učiněna dohoda, že my (plus další kandidáti) můžeme být členem NATO, ale na našem území nebudou rozmístěny jaderné zbraně. To Vám připadá jako diktát NATO?

  Mě to připadá jako pro Rusko velmi slušná dohoda.

  Dále bych rád znal váš názor na to, co by RF mělo vlastně "patřit".Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  17:21 04.09.2014

  "… se Rusové ocitly v boji proti fašistickému Německu na východní frontě prakticky sami. Spojenecká hmotná pomoc nikdy nedosáhne na lidskou duši jako pomoc spolubojovníků. Rusové ...Zobrazit celý příspěvek

  "… se Rusové ocitly v boji proti fašistickému Německu na východní frontě prakticky sami. Spojenecká hmotná pomoc nikdy nedosáhne na lidskou duši jako pomoc spolubojovníků. Rusové se z toho nejhoršího prakticky museli dostat sami (semtam)„ - to zní jako výčitka. A Rusko snad nějak pomohlo západu, který už dva roky s Hitlerem bojoval? Nikoliv. Ani materiálně, ani morálně ani jinak. Dokud se nedostali sami do Hitlerova hledáčku, nepomáhali nikomu. Naopak napadli Polsko z druhé strany. Tohle je jeden velký ruský mýtus, který říká, že druhá světová válka začala napadením SSSR a západ otevřel druhou frontu, až když už bylo po všem. Opak je pravdou. To Sovětský Svaz byla druhá fronta. Ta první vznikla už o dva roky dříve napadení Polska a západní Evropy. Válka začala 1. září v roce 1939 útokem na Polsko, dva dny na to tj. 3.9. Anglie, Francie a Austrálie vyhlásila Německu válku. 10.9. vyhlašuje Německu válku Kanada. Sovětský svaz ne, ten naopak 17.9. napadá Polsko a 30.11. Finsko – díky čemuž následuje vyloučení SSSR ze Společnosti národů. V květnu roku 1940 již je Evropa v ohni - Hitler napadá Francii, Belgii, Nizozemsko, Lucembursko, Norsko. V červenci 1940 napadá Hitler letecky Anglii. Sovětský svaz ještě rok nebude bojovat. Pro Rusy střet s nacismem začíná až napadením 22. 6. 1941 tedy cca 2 roky po vypuknutá druhé světové války. Do té doby SSSR nikomu nepomáhal. Válka přitom běžela již téměř všude - v Evropě, v Tichomoří, v Africe. Po napadení SSSR je navíc jeho osud v rukou západních spojenců. Víceméně až do poloviny roku 1943 jsou to USA, kteří ruské vojáky živí, šatí a vyzbrojují. O neuvěřitelném objemu zbrojní a materiální pomoci SSSR vyšel článek v ruské Pravdě v roce 2003 (možno přečíst zde http://goo.gl/APMC4w).... Za vše snad mluví fakt, že USA dodaly Rudé armádě 15 000 (!) letadel. Dnes už by patrně pisatel takového článku šel v Rusku sedět. Rusko totiž aplikuje zákon, který zakazuje ve věci Velké vlastenecké války jakkoliv zpochybňovat oficiální tvrzení o roli Sovětského Svazu v daném období. Ještě k označení "druhá fronta" - když byly letos oslavy vylodění v Normandii, padla na toto téma poznámka během živého vysílání na ČT. Vojenský historik označil název "druhá fronta" za účelový ruský a komunistický termín, který neodpovídá reáliím. Druhou frontu otevřel sám Hitler v Rusku, dva roky po vypuknutí druhé světové. Je na místě připomenout roli Spojených států - ty na počátku války vedli vnitřní boj s politikou izolacionismu, převládal názor aby USA byly neutrální. Stejně jako pro SSSR i pro USA začal válka s rozdílem několika měsíců v roce 1941 napadením. Byly to však USA které zásobovaly zbraněmi a jinou pomocí koalici bojující proti Hitlerovi, Sovětský Svaz nikoliv a ani ničeho podobného pravděpodobně nebyl technicky schopen. Tohle všechno nijak nesnižuje míru utrpení ruského lidu ani hrdinství jejich vojáků, ale ukazuje to na zcela neoprávněný ublíženecký postoj Ruska vůči západu.Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  17:20 04.09.2014

  Jura 99 Máte pravdu. V přepočtu na počet obyvatel jednotlivých národností mezi "občany" SSSR bylo etnických Rusůl nejméně, a to nejen ve vztahu k válce s III. říší, ale i ve ...Zobrazit celý příspěvek

  Jura 99
  Máte pravdu. V přepočtu na počet obyvatel jednotlivých národností mezi "občany" SSSR bylo etnických Rusůl nejméně, a to nejen ve vztahu k válce s III. říší, ale i ve vztahu ke komunistickému teroru před, během i po válce. Což samozřejmě neznamená, že i tak počet etnicky ruských obětí není obludný.
  Velmi zajímavý, poučný a hlavně i ruskými archívy podložený pohled je kniha historika Timothy Snydera "Kravavé země".
  Z jeho výzkůmy výplývá, že ve sledovaném obodobí (1929-1945), tj. jak doba nejhoršího stalinského teroru, tak i doba válečná, byl počet etnicky ruských obětí při přepočtu na obyvatele té které národnosti SSSR nejmenší. Nejvíce postižené národy (pomineme-li některé kmeny původních obyvatel Sibiře) byly mezi "občany" SSSR tyto: Ukrajinci, Poláci, Krymští Tataří, Čečenci, Kazaši, Baltové, Finové a Bělorusové.Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  17:16 04.09.2014

  malá politologická poznámka pravicový - maximální individuální práva, malé daně, velké majetkové rozdíly (vysoká motivace), malé sociální angažmá státu levicový - kolektivní ...Zobrazit celý příspěvek

  malá politologická poznámka
  pravicový - maximální individuální práva, malé daně, velké majetkové rozdíly (vysoká motivace), malé sociální angažmá státu
  levicový - kolektivní práva, vysoké přerozdělování - mazání majetkových rozdílů (sociální soudržnost), velké sociální angažmá státu
  fašismus - extrémní forma étatismu - stát je vše, občan je nic, o všem rozhodují úřady, co není dovoleno, je zakázáno
  liberalismus - každý ať se stará sám o sebe, jak uzná za vhodné, minimální role státu, co není zakázáno, je dovoleno
  nacionalismus - můj národ je nejlepší
  šovinismus - můj národ je nejlepší, ostatní jsou podlidi
  socialismus - maximální přerozdělování, vše řídí stát, vše se (vědecky :-)) řídí a plánuje, malé majetkové rozdíly
  komunismus - nulová individuální práva, vše je majetkem státu, nikdo nic nemá , nikdo nic nesmí
  maoismus - všechno včetně občanů je majetkem státu, žádné právo neexistuje

  Konkrétní režim je vždy nějakým průsečíkem ekonomické osy (pravice-levice) a formy vlády (liberalismus - fašismus).Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  16:45 04.09.2014

  Pěkný článek. Pouze bych si dovolil upřesnit informaci, že za druhé světové mělo padnout 25mil. Rusů. Jednalo se o ztráty všech národů SSSR, ze kterých bylo nemálo mj. Ukrajinců ...Zobrazit celý příspěvek

  Pěkný článek. Pouze bych si dovolil upřesnit informaci, že za druhé světové mělo padnout 25mil. Rusů. Jednalo se o ztráty všech národů SSSR, ze kterých bylo nemálo mj. Ukrajinců (asi 8mil.), Bělorusů (asi 2,5mil) a dalších. Faktem je, že Rusové si utrpení i zásluhu na vítězství dost přisvojují.Skrýt celý příspěvek

 • Magister_Peditum
  16:40 04.09.2014

  Nemo: Ehm, kolaboranti? Proč?

  jarpe: Máte vynikající schopnost naprosto ignorovat, co se v článku píše. :-)

  Nemo: Ehm, kolaboranti? Proč?

  jarpe: Máte vynikající schopnost naprosto ignorovat, co se v článku píše. :-)

 • semtam
  16:14 04.09.2014

  "Skutečnost je o to zvláštní, že v boji s nacistickým Německem během druhé světové války padlo 25 milionů Rusů, většinou civilistů. Celkově působí v Rusku kolem 35 – 40 ...Zobrazit celý příspěvek

  "Skutečnost je o to zvláštní, že v boji s nacistickým Německem během druhé světové války padlo 25 milionů Rusů, většinou civilistů. Celkově působí v Rusku kolem 35 – 40 extrémistických a neonacistických oragnizací."

  Jen na první pohled. Rusko kdy německá armáda poustoupila nejhlouběji do ruského území, se Rusové ocitly v boji proti fašistickému Německu na východní frontě prakticky sami. Spojenecká hmotná pomoc nikdy nedosáhne na lidskou duši jako pomoc spolubojovníků. Rusové se z toho nejhoršího prakticky museli dostat sami. Už jen tohle je myslím dobrá půda pro nacionální smýšlení. Po rozpadu SSSR považovala nemalá část obyvatel Ruska nově vzniklé státy za "zrádce" protože opustili zemi, jakou tehdejší propaganda vlastně sdělovala si vybojovali krví. V posledních 2 desetiletích, kdy Rusko se vzpamatovává z porážky ve studené válce a vnímá i ne moc přátelské akty svých bývalých nepřátel. Se dá očekávat, že ve společnosti se objeví známky nacionalismu.
  Amnesty international asi nezapočítala nacionalismus v Číně. Tam je dlouhou dobu také citelný. O Severní Korei se traduje velmi silný nacionalismus ve společnosti a zbylé Asijské státy i Afrika nejsou o moc pozadu. Ovšem přes kulturní a historickou odlišnost jsou pro nacionalismus jiné důvody.Skrýt celý příspěvek

 • Nemo
  15:47 04.09.2014

  Zajímavý článek, netušil jsem že pošuci tam mají poměrně širokou základnu. Ale v jednom se dá souhlasit - současné Rusko je silně ořezané - a celé to je důsledek idealismu ...Zobrazit celý příspěvek

  Zajímavý článek, netušil jsem že pošuci tam mají poměrně širokou základnu.
  Ale v jednom se dá souhlasit - současné Rusko je silně ořezané - a celé to je důsledek idealismu Gorbačova a nedorozumění se Západem který se povýšenecky pasoval na jakéhosi víteze tzv. studené války. V Rusku byl konec železné opony brán jako konec konfrontace a postupného splývání se zbytkem Evropy, proto se hovořilo o společném Evropském domě. Ale už v počátcích to začalo ze Západní strany silně drhnout - NATO se nerozpustilo a naopak s pomocí kolaborantů v bývalých socialistických státech se začlo rozšiřovat pomalu až k branám Moskvy. Naplno se na západě prosadilo mínění nakládat s Ruskem jako s poraženým státem který jen musí přijímat diktát. Ovšem poněkud zapoměli na tisíciletou historii Ruska které se vždy na pokraji zániku dokázalo obrodit.
  Ovšem většina západních politiků to nechápe dodnes a pořád jede v nastavené cestě a jsou zděšení že se "poražený" vzmáhá na efektivní odpor vůči záboru.

  Nezbývá než doufat že vliv extrémních frakcí (a to i v USA) bude potlačen hlasem rozumu, jinak bude na Zemi zle....Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  15:15 04.09.2014

  Liberal shark - ohledně "pravicovosti" těchto šmejdů - přěésně! :) " charimastický a kontroverzní politik Vladimir Žirinovskij." Tak já nevím, mě připadá charismatický ...Zobrazit celý příspěvek

  Liberal shark - ohledně "pravicovosti" těchto šmejdů - přěésně! :)  " charimastický a kontroverzní politik Vladimir Žirinovskij."

  Tak já nevím, mě připadá charismatický asi jako Ovar na Hradě, asi záleží na hodnotiteli :)Skrýt celý příspěvek

 • jarpe
  15:03 04.09.2014

  No podle toho co se děje na východní Ukrajině, je jen dobře, že toho byl Krym ušetřen. Kdyby se nepřipojili k Rusku, tak by teď vedli krvavou válku proti armádě nelegální ...Zobrazit celý příspěvek

  No podle toho co se děje na východní Ukrajině, je jen dobře, že toho byl Krym ušetřen. Kdyby se nepřipojili k Rusku, tak by teď vedli krvavou válku proti armádě nelegální vlády.
  Ta první věta ve mě vyvolává dojem, že protože v Ruském parlamentu sedí extremisti, tak Ukrajinská vláda může být fašistická.Skrýt celý příspěvek

 • petres
  14:26 04.09.2014

  Rusové to mají nějak pomíchané viz fašismus - nacismus (nacionální socialismus). V Sovětském svazu potažmo současném Rusku se hitlerovský režim v čele s NSDAP ...Zobrazit celý příspěvek

  Rusové to mají nějak pomíchané viz fašismus - nacismus (nacionální socialismus). V Sovětském svazu potažmo současném Rusku se hitlerovský režim v čele s NSDAP (Nationalsozialistische Deutsche Arbeiterpartei - Národně socialistická německá dělnická strana),označuje jako fašistický. Oba -ismy vyrůstaly z pravicově nacionalistických i levicově socialistických kořenů, jenom zemí původu a některými akcenty se liší. Jak vidíme fašista je v Rusku ta největší nadávka (vzhledem k jejich historii II. svět. válce). Národní socialista by moc připomínal ten jejich internacionální socialismus.Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  13:59 04.09.2014

  Čekám pořádnou komentářovou smršť :-). Jeden dotaz: z jakého důvodu je LDSR označována za extrémně pravicovou ? Prosazuje snad extrémní privatizaci, snížení daní, minimální úlohu ...Zobrazit celý příspěvek

  Čekám pořádnou komentářovou smršť :-).
  Jeden dotaz: z jakého důvodu je LDSR označována za extrémně pravicovou ? Prosazuje snad extrémní privatizaci, snížení daní, minimální úlohu státu a přednost individuálních práv nad kolektivními ?Skrýt celý příspěvek

 • Vrata
  13:56 04.09.2014

  p. Grohman: velky dik za clanek. Takovou informaci jsem postradal jiz nejmene nekolik mesicu, ne-li let. Mimochodem, abych rozproudil diskusi, domnivam se, ze soucasne pravoslavne ...Zobrazit celý příspěvek

  p. Grohman: velky dik za clanek. Takovou informaci jsem postradal jiz nejmene nekolik mesicu, ne-li let. Mimochodem, abych rozproudil diskusi, domnivam se, ze soucasne pravoslavne Rusko nema zebrickem hodnot k Islamu moc daleko. Zduvodneni pozdeji, az budu mit cas.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 6 z 6