Ruský protiletadlový systém S-300 v Sýrii

Odpalovací vozidlo kompletu S-300 v Moskvě (2009); větší foto / Vitalij Kuzmin; CC BY-SA 4.0

Ruská federace začala s dodávkou systémů protivzdušné obrany (PVO) S-300 syrskému režimu, prozradil v pátek 28. září na tiskové konferenci OSN ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. S odkazem na slova ruského prezidenta Vladimira Putina dodal, že se jedná o nezbytné kroky k „zajištění stoprocentní bezpečnosti“ pro ruské jednotky operující v Sýrii.

Sergej Šojgu, ruský ministr obrany, se nechal slyšet, že Syrská arabská armáda (SAA) prezidenta Bašára Asada obdrží systémy S-300 do dvou týdnů, a to i přes hlasitý nesouhlas Spojených států a Izraele.

Posílení syrské PVO, jak poukázal ve svém projevu i Lavrov, je reakcí na incident minulého týdne, kdy došlo k sestřelení ruského průzkumného letounu Il-20 syrskou PVO, konkrétně střelami staršího kompletu S-200, který byl syrskému režimu v minulosti dodán Moskvou. Damašek a Kreml nadále viní z tohoto incidentu, při kterém zemřela patnáctičlenná posádka letadla, Izrael.

Ruské ministerstvo obrany mimo jiné oznámilo, že začne rušit radary a komunikaci vojenských letadel útočících na cíle v Sýrii. Dle ruského deníku Izvestia bylo již doručeno na leteckou základnu Hmímín potřebné vojenské vybavení pro vedení radioelektronického boje. Dle zdrojů se jedná o techniku zaměřující se na rušení palubních radarů, řízení leteckého provozu a komunikace, satelitních navigačních systémů, dronů a naváděné munice.

Konkrétní typ není znám, ale Rusko má ve své výzbroji nepřeberné množství pokročilých systémů radioelektronického boje. Zmínit můžeme nejznámější systémy Krasucha-2 a Krasucha-4 pro rušení radarů protivníka. K rušení rádiových signálů (HF / UHF) a satelitní navigace v prostorách Sýrie se zase nejlépe hodí systém Borisoglebsk-2, k rušení mobilní a satelitní komunikace zase prostředek R-330Ž Žitel.

Právě zmíněný sestřel ruského špionážního letounu Il-20 spolu s turecko-ruskou dohodou ohledně pozdržení ofenzívy v syrské provincii Idlíb považují někteří za příležitost pro implementaci rezoluce 2254 Rady bezpečnosti OSN z roku 2015. Rezoluce vyzývá k ukončení bojů,nalezení politického řešení syrského konfliktu a dále řeší správu veřejných věcí, ústavu, volby a boj proti terorismu.

Ve svém projevu Lavrov mimo jiné varoval západní mocnosti před podrýváním snah OSN a Ruské federace ukončit tento více jak sedm let trvající konflikt. Ruský ministr zahraničí referoval k setkání jeho protějšků ze Spojených států, Egypta, Francie, Německa, Jordánska, Británie a Saudské Arábie v New Yorku ve čtvrtek 27. září, kdy společně vyzvaly zvláštního zmocněnce OSN pro Sýrii Staffana de Misturu, aby svolal ústavní výbor a podal zprávu o pokroku v hledání politického řešení konfliktu do konce října.

Jednou z úloh De Mistury je totiž přesvědčit zástupce syrského režimu a opoziční představitelé, aby se shodli na vytvoření nové ústavy, nových volbách a reformě tamní vlády. V kontextu těchto cílů je pověřen vytvořením ústavního výboru, který se dle jeho slov bude skládat z přibližně 50 jedinců zastupující jak vládu, tak opozici a nezávislé. To však vláda Bašára Asada odmítá.

Upozorněme však, že například podle českého velvyslance v USA Hynka Kmoníčka, opozici často zastupují lidé spojení se zahraničím, zejména se sunnitskými zeměmi pod vedením Saúdské Arábie. Dá se proto předpokládat, že i ve výše uvedeném výboru budou lidé napojení na zahraničí a bojující za „nesyrské zájmy, což samozřejmě Assad odmítá.


Na obrázku postavení ex-běloruských S-300PS v americkém výcvikovém prostoru v Nevadě. Zde se připravují izraelští piloti na boj proti S-300; větší foto / Google Maps

Co se posílení syrské PVO dodávkami S-300 týče, to tamní vláda vřele přivítala. Syrský ministr zahraničí Walid Muallem označil dodávku systému za „včasný krok defenzivního charakteru, kdy zdůraznil schopnost S-300 efektivně kontrovat hrozby ze strany Izraele.

„Pokud analyzujeme význam ochrany syrského vzdušného prostoru, pak zjistíme, že je to známkou bezpečnosti a stability, nikoliv války. Chtěl bych říct, že se jedná o včasný krok a my jsme v této souvislosti Rusku velmi vděční za jeho úsilí,uvedl ministr Muallem.

Na toto konto však izraelský ministr obrany Avigdor Liberman připoměl výcvik izraelských bojových pilotů, kteří dle jeho slov „roky trénují, jak se vyhnout střelám S-300 PVO a zdůraznil, že „pokud někdo vystřelí na naše letadla [izraelská – pozn. red.], zničíme je.

Tento postoj potvrdil také izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který dodávky S-300 označil za „nezodpovědné a potvrdil, že Izrael hodlá nadále pokračovat v operacích na území Sýrie, jejichž deklarovaným cílem je především zastavit vliv Íránu a přítomnost jeho jednotek v zemi, stejně jako rozsáhlé dodávky zbraní ze strany Teheránu libanonskému Hizballáhu.

Izrael mohl skutečně roky cvičit proti ex-běloruským systémům S-300PS, které jsou umístěny na americké střelnici Nellis Range v Nevadě, kde se také nachází části ruských kompletů S-300V dodaných přímo z Ruska. Ostatně piloti izraelského letectva mohli cvičit také proti novějším řeckým systémům S-300 PMU1 (např. cvičení INIOXOS-2015).

Přestože některé střídmější názory považují dodávku S-300 za značnou překážku pro izraelské aktivity v oblasti, kdy posílení syrské PVO zvýší obranyschopnost nejen syrské armády, ale také jednotek přidružených k Teheránu, nelze předpokládat, že by Tel Aviv se svými operacemi v Sýrii nepokračoval. Ostatně Írán a Hizballáh deklarují úplné vojenské zničení Izraele a rozmístění ruských systémů S-300 jistě využijí k posilování přítomnosti v Sýrii a k transportu zbraní, zejména balistických raket, do Libanonu.

Zdroj: Reuters, Times Of Israel

Nahlásit chybu v článku


Související články

Syrská protivzdušná obrana sestřelila ruský průzkumný letoun Il-20M

Podle ruského ministerstva obrany komplet S-200 syrské protivzdušné obrany (PVO) omylem sestřelil ...

Sestřel letadla Il-20 na pozadí rusko-turecké „zrady“ o Idlíbu

Izraelskému deníku Ynet se dostala do rukou čtyřiceti stránková zpráva izraelské armády, napsána v ...

Ruský S-400 jako symbol odklonu Saúdské Arábie od Spojených států?

Raed Ben Khalid Qarmali, saúdský velvyslanec v Ruské federaci, v pátek 21. září vyjádřil obavy nad ...

Ruská střela země-vzduch 40N6E. Postrach amerických bombardérů?

Na výstavě Armija-2018 na stánku koncernu Almaz-Antej byla poprvé veřejně prezentována nová ruská ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Kelvin
  12:21 03.10.2018

  K ničení Tomahawků se hodí spíš BUK,TOR,Pantsir.

  K ničení Tomahawků se hodí spíš BUK,TOR,Pantsir.

 • Martin23
  12:05 03.10.2018

  1. Kromě 6 praporů moderních a neořezaných S-300PMU-2 obdrží SAA od Ruska
  20 Buk-M2
  36 Pantsir-S1/S2
  25 Tor M2-U
  15 S-125-2M

  2. S 300 nejsou určeny k ničení ...
  Zobrazit celý příspěvek

  1. Kromě 6 praporů moderních a neořezaných S-300PMU-2 obdrží SAA od Ruska
  20 Buk-M2
  36 Pantsir-S1/S2
  25 Tor M2-U
  15 S-125-2M

  2. S 300 nejsou určeny k ničení Tomahawků.

  3. Izraelská letadla většinu útoků prováděla mimo dosah syrské PVO. S 300 výrazně zvyšují vzdálenost, kterou budou muset izraelská letadla držet.
  Pakliže vletí na území kontrolované moderní PVO budou muset počítat se ztrátami.

  Pokud by se potvrdilo, že syrská PVO je schopna ničit moderní západní letouny, mělo by to vojensko-politicko-ekonomické následky nedozírného charakteru. Zejména pokud by byla sejmuta "neviditelná" F 35.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  10:20 03.10.2018

  "K omezení izraelských operací zcela jistě dojde. Už došlo. "
  On tam zas izrael nelítal každej den.... Navíc dopravit a zprovoznit S-300 něco trvá. Takže jestli Izrael zatím ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "K omezení izraelských operací zcela jistě dojde. Už došlo. "
  On tam zas izrael nelítal každej den.... Navíc dopravit a zprovoznit S-300 něco trvá. Takže jestli Izrael zatím nepodnikl další útok, tak to není kvůli S-300, ale politika, anebo absence potřebného cíle.

  standa:
  "jestli by ta S-300 střílela v případě útoku Tomahawků na syrské cíle,"
  No, narozdíl os S-200 tuším S-300 nemá rakety s "omezenou trvanlivostí" a navíc budou podstatně dražší. Takže plejtvat je "do vzduchu", jako to dělali s S-200....
  Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  08:49 03.10.2018

  fenri,

  "...Myslím si, že IAF teď bude výhradně napadat iránské cíle..." Ale to dělal i do teď. Napadal jen Íránce a Hizballáh. A pokud při tom po nich střílela syrská PVO, tak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri,

  "...Myslím si, že IAF teď bude výhradně napadat iránské cíle..." Ale to dělal i do teď. Napadal jen Íránce a Hizballáh. A pokud při tom po nich střílela syrská PVO, tak útočil na ni.

  Proti Izraeli jej nepoužijí, rychle by o něj přišli. Spíš by bylo zajímavé vidět, jestli by ta S-300 střílela v případě útoku Tomahawků na syrské cíle, nebo jestli se bude chovat jako S-400 a zůstane stranou.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  07:58 03.10.2018

  Clanek: o tom, že si Rusové poněkud zestátní syrskou PVO asi nebude sporu. Ostatně divit se tomu nedá. Syřané to mydlí hlava nehlava, pak nechají stát vystřílený Pantsir bez munice ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Clanek: o tom, že si Rusové poněkud zestátní syrskou PVO asi nebude sporu. Ostatně divit se tomu nedá. Syřané to mydlí hlava nehlava, pak nechají stát vystřílený Pantsir bez munice na pláni a v klidu si vedle pokuřují a jako vrchol sundají sice staré, ale moderní elektronikou našlapané letadlo s 15ti drahými specialisty na palubě...to prostě nelze nechat takto být.
  K omezení izraelských operací zcela jistě dojde. Už došlo. Navíc teď má Asad zrovna trenky dole. Nevěřím, že ten průser s Il-20 se neprojeví nějakými čistkami v syrské PVO a novou techniku dodanou a integrovanou nemají (i když S-300 je na místě a asi už i rozvinutý). Myslím si, že IAF teď bude výhradně napadat iránské cíle (a tipl bych si, že s menší frekvencí, než dosud). SAA objekty budou podle mě teď ve větším klidu a úder IAF proti nim lze očekávat jen extrémně zřídka, omylem, nebo pokud vůbec.
  Rasto: zatím jsou tam Murmanské rezervní S-300PMU2 a píše se o 36 Pantsirech.
  Asad svojí PVO moc nevylepší, protože jeho PVO minimálně na nemalý čas, přejde pod podstatně větší kontrolu Rusů. O tom snad nikdo nepochybuje. Čistě vojensky to zvýší její účinnost (přecijenom větší integrace do centrálního systému řízení PVO plus kvalita rutinně vycvičeného Rusa vs. narychlo proškoleného Araba bude taky jiná), ale ta PVO bude sloužit primárně ruským zájmům a to finální tlačítko Asad mačkat jentak nebude. Nicméně myslím si, že dlouhodobě na tom vydělá (nemyslím teď IAF, s tou se v podstatě míjí, ale Ifrin a východní Eufrat). Pokud se to nezvrtne kombinací pár horkých hlav na obou stranách.
  Skrýt celý příspěvek

 • rasto123
  00:29 03.10.2018

  Rusko tam už reálne doviezlo nejaký domáci derivát S-300 PVO. Určite k nim presunú časť Pancírov a čo je isté, tak tam presúvajú z Ruska nové systémy REB.

  "Aby bol účinnou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rusko tam už reálne doviezlo nejaký domáci derivát S-300 PVO. Určite k nim presunú časť Pancírov a čo je isté, tak tam presúvajú z Ruska nové systémy REB.

  "Aby bol účinnou ochranou proti vyspelému útočníkovi musí mať Sýria vybudovaný moderný integrovaný systém vybavený sieťou radarov i proti nízkolietajúcim cieľom, najlepšie vybavený i vzdušnými radarmi. Reálne to nie je .... to by sa do toho museli zapojiť i Rusi a i tak by ostali veľké "mŕtve plochy" Sýrie čo nekontroluje Asad, ktoré by sa dali spoľahlivo pokryť len takým A-50...

  Skrátka snívajte s nami .... Asad síce podstatne vylepší svoju PVO ... ale proti modernému letectvu je bez šance tak ako doteraz ...."

  Dušan, moderné letectvo tam zase až tak nemôže letieť. Vieš čo je bod zlomu ? Rusko tam teraz nasadí S-300, Pancír, A-50, Su-35, REB, . Ak Izrael "preští" Rusko tak Izraelu hrozí záhuba.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  23:59 02.10.2018

  Zatím od doby kdy došlo k sestřelu Ruského IL-20 nedošlo k žádnému útoku Izraele na Sýrii,uvidíme časem.Možná opravdu uzavřeli vzdušný prostor Sýrie pro IAF...

  Zatím od doby kdy došlo k sestřelu Ruského IL-20 nedošlo k žádnému útoku Izraele na Sýrii,uvidíme časem.Možná opravdu uzavřeli vzdušný prostor Sýrie pro IAF...

 • flanker.jirka
  23:33 02.10.2018

  Clanek: součástí všech zákulisních jednání bude nejspíše i izraelský apel na to, aby rusové vyvinuli snahu na Írán, aby se držel na uzdě.
  Na druhé straně, Sýrie je stále ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Clanek: součástí všech zákulisních jednání bude nejspíše i izraelský apel na to, aby rusové vyvinuli snahu na Írán, aby se držel na uzdě.
  Na druhé straně, Sýrie je stále suverenní stát, který by měl vyvíjet úsilí na svou vlastní obranyschopnost a snažit se bránit, obvzláště od státu, který mu stále okupuje část území. A je to Izrael, který tu brečí, že mohou vzniknout problémy při jeho agresi, doposud jsem nezaznamenal nějaký brekot ze strany Sýrie na to, že má Izrael Iron Dome nebo David Sling nebo Patriot.
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  23:18 02.10.2018

  Jinak nehlede na silu ted do Syrie mirici, furt si myslim, ze Rusove timto sleduji neco uplne jineho (resp. jejich ciny nasledne ukazi, ze sleduji neco jineho) nez se ted ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jinak nehlede na silu ted do Syrie mirici, furt si myslim, ze Rusove timto sleduji neco uplne jineho (resp. jejich ciny nasledne ukazi, ze sleduji neco jineho) nez se ted prezentuje do medii. K zadnemu omezeni izraelskych operaci nedojde. Ze by sla Ruskem rizena PVO po IAF jak slepice po flusu, o to zde myslim vubec nejde. I kdyz se to tak muze zdat, tak mi fakticke prevzeti komplet PVO Syrie Rusama prijde jako krok proti Asadovi. Timhle krokem si jen Rusove pohlidaj, ze uz k podobnemu sestrelu vlastniho letadla proste nedojde, a nedojde k tomu proto, ze po izraelu ani nevypali. V tomhle byli Syrani dost divoci, poslat do vzduchu cokoliv mam, palit na vse co se v oblasti hne i prostredky na to maximalne nevhodnymi, az se divim ze zatim sundali jen jedno vlastni ero. Rus tipuju bude postrelovat jen munici a IAF stroje necha byt.

  Co me zajima je co se stane s aktualnimi Asadovskymi S-200. Pokud by k S-300 posadili syrske posadky, dalo by se uvazovat o vymene baterie S-200 za S-300. Pokud tam ale budou sedet Rusove, tak Asad s S-200 udela co, jen tak je odstavi a bude doufat ze Putin proti Izraelu skutecne zakroci? Nebo S-200 nechaji modernizovat (to ale nebude hned)? Nebo je ponecha v oblasti aby mel kontrolu alespon nad necim, a tim padem problem, pri kterem si poslali k zemi vlastni letadlo vlastne ani nebude odstranen?
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  22:50 02.10.2018

  Důležitější než počet a verze systému bude dobré znát úroveň integrace s ostatními systémy. Klidně může být na každém kompletu syrská obsluha, ale bude se jen koukat, jak to rus ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Důležitější než počet a verze systému bude dobré znát úroveň integrace s ostatními systémy. Klidně může být na každém kompletu syrská obsluha, ale bude se jen koukat, jak to rus ovládá v dálkovém ovládání odjinud.
  A pokud si vytvoří integrovaný systém s přenosem průzkumné informace do všech uzlů a systémů v to, tak mohou dobře kousat.
  Každopádně, žádný systém PVO se neobejde i bez stíhačů, tak se asi necháme překvapit s čím tam budou držet hotovost.
  Skrýt celý příspěvek

 • sanityangel1
  22:47 02.10.2018

  Kozlus, mate nejaky zdroj, ze Rusove tam lifruji tolik Buku, Pantsiru a Toru? Sila tech systemu je v jejich vzajemne integraci.

  Mam takovy pocit, ze se to muze lehce zvrtnout. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kozlus, mate nejaky zdroj, ze Rusove tam lifruji tolik Buku, Pantsiru a Toru? Sila tech systemu je v jejich vzajemne integraci.

  Mam takovy pocit, ze se to muze lehce zvrtnout. Nejsem si jisty na kolik to ma Putin pevne v rukou, kdyz po jeho prohlaseni vystoupila armada s protichudnym tvrzenim. No a v izraelske armade je taky dost jestrabu. Rusy by po pripadnem zniceni S-300 mohlo napadnou, ze preci ty Iskandery nepovezou domu, ze.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  22:04 02.10.2018

  Clanek: máte pravdu, že do Syrie jde PMU2 (konkrétně z rezerv Murmanské brigády).
  A že Sufa je ze stejného roku, jako tato verze. Ale:
  1.) Sufa za těch 20 let dostaa dost ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Clanek: máte pravdu, že do Syrie jde PMU2 (konkrétně z rezerv Murmanské brigády).
  A že Sufa je ze stejného roku, jako tato verze. Ale:
  1.) Sufa za těch 20 let dostaa dost vylepšení, modernizací, kontejnerů apod. PMU2 ze skladu je prostě pořád 20 let starý systém naví modernizovaný v období největšího ruského srabu.
  2.) Nepsal jsem, že je to starý šrot. Psal jsem, že jde pořád o výkonný (dobře, velmi výkonný) systém, který na drtivou většinu vzdušných sil stačí. Kromě té naprosté světové špičky, kam lze IAF jistě a bez diskuze počítat.

  S-300 se IMHO může jakž-takž postavit vážně míněným (sic) úderům IAF výhradně za předpokladu kvalitního a masivního supportu všech složek PVO, REB a letectva a za použití špičkového personálu. A jakkoliv tam MALOU část těchto podmínek .plní Rusové, nelze pominout fakt, že ve srovnání se silou IAF jde o velmi malé a nepočetné prostředky (žánrový příměr Davida s Goliášem) a že dříve či později bude podstatnou část obsluhy tvořit arabský personál, což jaksi... nechám bez komentáře.
  Prostě stejně jako Logik si myslím, že tam na pozadí nějaká dohoda Rusko-Izrael je a že ta dodávka není o tom "tak, a teď má IAF po ftákách". To by byly dodány jiné (a další) systémy a v jiných počtech.
  Podle mě (pokud se to nezvrtne) tohle bude klasické win-win. IAF si bude dál spokojeně oklovávat Iránce (a Rusové a SAA se nepřethnout s jejich krytím ani pro ně plakat nebudou) o které jim jde. Své až tak sporadické údery na SAA zredukuje někam k nule (SAA jim nevadí a je jim celkem ukradená, s mladým Assadem celkem vycházeli), což jednak SAA mírně uleví a Rusové se budou moc bušit v hruď, že chrání svého arabského chráněnce před (možná) nejlepší vzdušnou silou světa. A konečně syrská PVO se dostane pod větší kontrolu Rusů, což je po Il-20 ztrátě zjevně záhodno. Jediný, kdo nezíská, ani neztratí je Irán. Pro to ale nikdo brečet nebude. Samozřejmě z hlediska PR Almazu by to chtělo nějaký spektakulární sestřel letadla IAF, ale tady asi všichni zůčastnění chápou, že kromě sales managerů Almazu to není v ničím zájmu.
  Mimochodem pokud se to opravdu neplánovaně nezvrhne v nějakou přestřelku S-300 IAF (po kterého toho z těch pár kousků mnoho nezůstane), tak je perspektivně S-300 spíš trochu problém pro Turky...
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  22:00 02.10.2018

  Kozlus, to bez debaty (pokud skutečně všechno tohle Rusko do Sýrie dovalí, což asi ano). Otázkou spíš je, jestli se skutečně hodlají s Izraelem poprat. Osobně doufám, že je to jen ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kozlus, to bez debaty (pokud skutečně všechno tohle Rusko do Sýrie dovalí, což asi ano). Otázkou spíš je, jestli se skutečně hodlají s Izraelem poprat. Osobně doufám, že je to jen politické gesto + si chtějí pojistit, že jim už Syřané další éro nesestřelí. Protože kdyby po Izraelcích začali aktivně střílet, tak moc nevěřím tomu, že ti by si to nechali líbit. A pak by tam mohlo být i na poměry Blízkého východu pěkně horko...
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  21:43 02.10.2018

  Nezapomente, ze tam zaroven melo cestovat i 20 Buk-M2 + 36 Pantsir-S1/S2 + +25 Tor M2-U + 15 S-125-2M + posilneni RF letectva na 4 letky. Plus REB a velici stanoviste. Plus se da ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nezapomente, ze tam zaroven melo cestovat i 20 Buk-M2 + 36 Pantsir-S1/S2 + +25 Tor M2-U + 15 S-125-2M + posilneni RF letectva na 4 letky. Plus REB a velici stanoviste. Plus se da pocitat i s pechotou na zabezpeceni oblasti okolo. To uz je poradna odstrasujici sila. K tomu ma Syrie i par desitek vlastnich Buku a Panciru. Nikdo netvrdi, ze to bude neproniknutelnej system, ale kousat to uz zvladne poradne. Minimalne to nasobne zvedne nutne prostredky na prunik i riziko ztrat.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  21:28 02.10.2018

  lemkin

  Fyzika nepustí .... S-300 samotný "uvidí" približne toľko čo jeho predchodcovia, maximále vo vyššej kvalite. Za najbližším kopčekom môžu lietať Izraelčania úplne bezpečne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  lemkin

  Fyzika nepustí .... S-300 samotný "uvidí" približne toľko čo jeho predchodcovia, maximále vo vyššej kvalite. Za najbližším kopčekom môžu lietať Izraelčania úplne bezpečne ....

  Aby bol účinnou ochranou proti vyspelému útočníkovi musí mať Sýria vybudovaný moderný integrovaný systém vybavený sieťou radarov i proti nízkolietajúcim cieľom, najlepšie vybavený i vzdušnými radarmi. Reálne to nie je .... to by sa do toho museli zapojiť i Rusi a i tak by ostali veľké "mŕtve plochy" Sýrie čo nekontroluje Asad, ktoré by sa dali spoľahlivo pokryť len takým A-50...

  Skrátka snívajte s nami .... Asad síce podstatne vylepší svoju PVO ... ale proti modernému letectvu je bez šance tak ako doteraz ....
  Skrýt celý příspěvek

 • balm
  21:03 02.10.2018

  Navzdory geografickým podmínkám? Opravdu veříte, že dálkový dosah pro detekci a střelbu se prodlouží v okamžiku aktivace instalovaného systému S-300? Ani S-300 se neobejde (jde-li ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Navzdory geografickým podmínkám? Opravdu veříte, že dálkový dosah pro detekci a střelbu se prodlouží v okamžiku aktivace instalovaného systému S-300? Ani S-300 se neobejde (jde-li o dálkový dosah) bez předsunutých statických a mobilních systému, které tvoří součást komplexu S-300.

  Systémů Patriot existuje více verzí, kterou verzi přesně kritizujte?
  Skrýt celý příspěvek

 • lemkin
  20:58 02.10.2018

  S-300 udělá přesně to co se po něm chce. Zchladí horké hlavy!

  Bude pod Ruskou kontrolou, čili ručníkáři už nebudou pálit desítky raket někam naslepo s tím, že se něco trefí jako ...
  Zobrazit celý příspěvek

  S-300 udělá přesně to co se po něm chce. Zchladí horké hlavy!

  Bude pod Ruskou kontrolou, čili ručníkáři už nebudou pálit desítky raket někam naslepo s tím, že se něco trefí jako u S-200.

  Budou vidět tam, kam se nyní nevidělo. Píšete, že jde o starý systém, který má západ v malíčku......, no pořád je výkonnější jak Patriot :-) Systém nezastaví IDF ale útok na něj zabolí - Izrael a USA prostě budou muset dát předem vědět, že v dané oblasti působí, jinak bude problém (S-300 stejně dostane Pantsir jako sparring partnera).

  Je otázka, kolik po těch letech od zamýšlené dodávky, zůstalo Syřanům vycvičených osádek - odhaduji tak pro jednu baterii.
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  20:14 02.10.2018

  Fenri:
  Troufnu si říct, že Sufa je trošku více modernizovaný a moderní kousek, než z rezervních skladů vytažené S-300

  A ja si zase troufnu tvrdit opak.
  1) Rusko dodava Syrii ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fenri:
  Troufnu si říct, že Sufa je trošku více modernizovaný a moderní kousek, než z rezervních skladů vytažené S-300

  A ja si zase troufnu tvrdit opak.
  1) Rusko dodava Syrii S-300 proto, aby se neopakoval sestrel Il-20. K tomu chce propojit Syrskou PVO se svou, tezko to bude delat na bazi 40 lete technologie.
  2) Sojgu zminul ze dosah Syrii dodanych S-300 ma byt az 250km, to nezvladne zadna nizsi/starsi verze nez PMU2
  3) Pokud se mi to dari spravne dohledat pak Syrie i puvodne objednala 6 baterii S-300PMU2, na ty se skolila obsluha, pak je jen logicke ze ty ted budou do Syrie dodany (a casem predany do plne kontroly Syranum)

  Myslim ze to spis nahrava tomu, ze do Syrie miri rel. nejmodernejsi exportni verze S-300, vyvojove max 20 let stara (a jiste dale upravovana). Shodou okolnosti je Sufa ze stejneho roku, 1997. Tedy aspon takhle na papire rovnoceni souperi.

  Kazdopadne tam muj dotaz nemiril, spis jsem z vas chtel dostat to, zda neustale modernizovany a upravovany bojovy system muze byt i 40 let po svem puvodnim uvedeni moderni.... ? Podle me muze. Ne nejmodernejsi, kdyz se vratim ke sve analogii s tridou stroju ala F-16, tou je dnes F-35. Ale tezko o takove F-16 Block 70 rict, ze to neni moderni ero. Stejne bych si nedovolil nazvat posledni verze S-300 nejakym starym strepem, tim zcela jiste neni. Oznceni "moderni" (neplest s nejmodernejsim) podle me klidne snese.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  17:52 02.10.2018

  KóĎA

  Už dnes pri tých množstvách útokoch hrozí reálne nebezpečenstvo... je možné, že už boli nejaké úmrtia ruských vojakov ... ale vzhľadom na to, že boli nechcené, tak to Rusi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KóĎA

  Už dnes pri tých množstvách útokoch hrozí reálne nebezpečenstvo... je možné, že už boli nejaké úmrtia ruských vojakov ... ale vzhľadom na to, že boli nechcené, tak to Rusi mohli bez problémov pripočítať islamitom ... ruských vojakov tam na to už zomrelo celkom dosť ...

  Okrem toho by na S-300 zaútočilo "neznáme komando" a Izrael by to nekomentoval .... pokým by ho z toho neusvedčili ....
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  16:36 02.10.2018

  raziel: "Když je to 80 let, tak je to už odpuštěno a když jen 50 tak ještě ne?"
  Odpuštění má jednu důležitou prerekvizitu: uznání viny. Pokud dodnes v Rusku státní televize pouští ...
  Zobrazit celý příspěvek

  raziel: "Když je to 80 let, tak je to už odpuštěno a když jen 50 tak ještě ne?"
  Odpuštění má jednu důležitou prerekvizitu: uznání viny. Pokud dodnes v Rusku státní televize pouští filmy o tom, jak šlo v 68 o "mezinárodní pomoc", tak se evidentně tato prerekvizita nekoná....

  PS: Teda neříkám to dobře. Odpustit by se mělo v každém případě. Ale uznání viny je nutné k tomu, aby bylo rozumné druhému věřit, že to už podruhé neudělá.

  PPS: A co se vrátit od popírání holokaustu zpět k tématu?

  fenri: Také tomu přesně nerozumím. Kdyby šlo o divadlo pro "ruské publikum", tak by nehráli takhle riskantní notu. Skoro se mi zdá, že je to s Izraelem nějak dohodnuté - že Rusko slíbilo Izraeli vykopat Iráčany ze Sýrie (to je koneckonců společný zájem jak Ruska, tak Izraele), a Izrael za to dal to, že jednak nebude nijak prosazovat svoji verzi sestřelu IL-20, a (dokud se tam o Iráčany bude starat Rusko) přestane lítat do Sýrie - čímž pro rusům umožní si udržet pozici "silného hocha, co si to nedal líbit" a S-300 zahnal Izraelce.

  Je to samozřejmě jen na vodě postavená hypotéza, něco mi na ní sedí dobře, jako např. že nejvíce toto odnese Asad, kterému Rusko "zapudí spojence", ale i nesedí: např. že by Rusko mělo k vyhnání Iránců sílu. I když k to, co dělají Izraelci, by Rusko zvládlo také - s tím by korespondovalo i to, že prý posílili letecký kontingent. Ale jak píšu, vařím z vody (do které je ponořená křišťálová koule).
  Skrýt celý příspěvek

 • omacka
  16:34 02.10.2018

  To je jediný důvod, pokud je formálně předají Sýrii za 14 dnů, tak jediný důvod je ten, aby mohli postřelovat cíle, a nebyly to formálně ruské PVO systémy, protože to by sebou mělo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To je jediný důvod, pokud je formálně předají Sýrii za 14 dnů, tak jediný důvod je ten, aby mohli postřelovat cíle, a nebyly to formálně ruské PVO systémy, protože to by sebou mělo zas jiné konsekvence. Takhle to dává velký prostor k manévrování.
  Skrýt celý příspěvek

 • omacka
  16:33 02.10.2018

  Protože formálně to budou Syrské S-300. právě proto aby mohli střílet.

  Protože formálně to budou Syrské S-300. právě proto aby mohli střílet.

 • StandaBlabol
  16:31 02.10.2018

  to omacka,

  pokud bude obsluha plně ruská, proč tam zrovna nepošlou další S-400? Jeden už tam mají.

  to omacka,

  pokud bude obsluha plně ruská, proč tam zrovna nepošlou další S-400? Jeden už tam mají.

 • omacka
  16:27 02.10.2018

  Jsou dodávané S-300PMU2 z prosté logiky, že starší verze nenapojíte do nových digitálních automatizovaných systémů řízení a velení PVO, dodávané jsou od jednotek, co byly ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jsou dodávané S-300PMU2 z prosté logiky, že starší verze nenapojíte do nových digitálních automatizovaných systémů řízení a velení PVO, dodávané jsou od jednotek, co byly přezbrojeny na S-400 a mají PMU2 na rezervě logicky, mluví se i o S-300V4, ale to není potvrzené, jen je potvrzené, že jedna baterie S-300V4 je od r. 2016 rozmístěna v Tartusu. Proč to musí být verze S-300PMU2? Protože, když dodají něco exportního nebude to mít ruské IFF, a bude tu zas problém s identifikací ruských letounů, z toho taky vyplývá logicky, že tam budou nasazené celé ruské prapory, a nikdy tyto PVO komplexy nedají z ruky Sýrii, a otočí na tom rusové v Sýrii většinu svých posádek dalekodosahové PVO, takový cvičně-bojový výcvik s reálnou zodpovědností na střelbách nenasimulujete. Po nějakém čase mohou být některé PMU2 Sýrii odprodané, přeci jen za deset let už to bude starší systém, a jen se z toho vymontují ruské IFF systémy, Takže pohádky o tom, jak se tam rozmístí dva až čtyři pluky S-300 za 14 dní a Sýrie má vycvičeno cca 1500 lidí aby to mohli za týden obsluhovat je hloupost na entou, a i kdyby je měla, rusové je k tomu nepustí, protože musí dodat S-300PMU2, co dokáže identifikovat ruské letouny jako vlastní, takže to bude obráceně, poradce tam bude mít Sýrie. A netýká se to jen dodávek S-300, hlavní je propojení celé syrské PVO přes ASU, té moderní části (Buk-M2E, Pantsiry-S1/S2) k tomu potřebujete na každou baterii jedno velitelské stanoviště, což znamená, že to také rusové nedají z ruky, protože tam je taky ruský IFF, znamená to u každé syrské baterie krátkého a středního dosahu minimálně jedno velitelské stanoviště s ruskými vojáky, co si sebou vezmou na ochranu velice pravděpodobně jeden až dva Pantsire-S1/2, a dojde k promíchání syrských a ruských jednotek krátkého dosahu, tak, že je nepůjde vizuálně rozlišit, další vážná komplikace pro každého útočníka. A REB z toho vynechám, ten taky musíte rozmístit k praporům S-300PMU2 a napojit to přes ASU do PVO sítě, což znamená, že tyto ruské jednotky sebou budou potřebovat taky vlastní PVO ochranu středního a krátkého dosahu.
  Skrýt celý příspěvek

 • KóĎA
  16:27 02.10.2018

  fenri: já bych řekl, že jediná možnost Ruska, jak zastavit IAF je letka topolů :-)

  fenri: já bych řekl, že jediná možnost Ruska, jak zastavit IAF je letka topolů :-)

 • fenri
  16:21 02.10.2018

  KóĎA, to jo, ale pořád se nemohu zbavit dojmu, že kdyby chtěli opravdu zastavit IAF, tak tam pošlou něco výkonějšího. S-300 je celkem výkonný systém pro většinu světa. Myslím, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KóĎA, to jo, ale pořád se nemohu zbavit dojmu, že kdyby chtěli opravdu zastavit IAF, tak tam pošlou něco výkonějšího. S-300 je celkem výkonný systém pro většinu světa. Myslím, že nemá jen na pár málo špičkových letectev světa ( zejména v situaci, kdy nemá zázemí, podporu výkonným letectvem). Několik S-300 není síla, která má zastavit IAF a Rusové to jistě vědí. Je to prostě jen argument na stole. Ne hráz.
  Skrýt celý příspěvek

 • KóĎA
  16:14 02.10.2018

  Dušan: to ale hrozí násobně vyšší riziko střetu s ruskými vojáky.

  Dušan: to ale hrozí násobně vyšší riziko střetu s ruskými vojáky.

 • dusan
  16:10 02.10.2018

  Počítam, že kľúčové časti S-300 sa pomerne rýchlo "samovnietia" tak aby mala čas ruská obsluha vyskákať a zachrániť si život : )

  Neverím, že bude izraelské letectvo naostro ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Počítam, že kľúčové časti S-300 sa pomerne rýchlo "samovnietia" tak aby mala čas ruská obsluha vyskákať a zachrániť si život : )

  Neverím, že bude izraelské letectvo naostro trénovať likvidáciu S-300 zo vzduchu ... jednoducho pošlú komando, ktoré nejakými dronmi, PT strelami či jednodnoducho náložmi zničí .....

  Beriem to ako istotu, nakoľko Hizbaláh bude s útokmi pokračovať, tým pádom sa stane cieľom Izraela a Asad musí Hizbaláh chrániť, lebo je Iránu zaviazaný za svoju existenciu ....
  Skrýt celý příspěvek

 • KóĎA
  16:06 02.10.2018

  fenri: oni by to opravdu měly být verze PMU2. V rezervním skladu jsou od přezbrojení na S-400, což zase není tak dlouho. A PMU2 zase tak starý systém není.

  fenri: oni by to opravdu měly být verze PMU2. V rezervním skladu jsou od přezbrojení na S-400, což zase není tak dlouho. A PMU2 zase tak starý systém není.

 • Míša
  16:05 02.10.2018

  @raziel87

  Míšo a nebojíš se, že nás zase obsadí Němci? pár dní zpět bylo kulaté výročí 80. let :-)

  Moc se bojim, o vaše duševní zdraví.

  @raziel87

  Míšo a nebojíš se, že nás zase obsadí Němci? pár dní zpět bylo kulaté výročí 80. let :-)

  Moc se bojim, o vaše duševní zdraví.

 • fenri
  16:01 02.10.2018

  Clanek: Troufnu si říct, že Sufa je trošku více modernizovaný a moderní kousek, než z rezervních skladů vytažené S-300

  Omačka: S-300 pro Syrii nejsou z aktivní služby, ale z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Clanek: Troufnu si říct, že Sufa je trošku více modernizovaný a moderní kousek, než z rezervních skladů vytažené S-300

  Omačka: S-300 pro Syrii nejsou z aktivní služby, ale z rezervních skladů. nevíme jaká verze. Ano, nebudou to systémy vyrobené před 40 lety a od té doby nemodernizované, o tom žádná. Ale je evidentní, že nejde o systémy, jejichž úkolem má být zastavit IAF. Na zastavení jednoho z nejlepších letectev na této planetě potřebujete přecijenom o fous víc, než z rezervního skladu vytažený systém.
  Skrýt celý příspěvek

 • Míša
  15:57 02.10.2018

  Já psal X modernímu stroji, nikoliv, že S-300 je moderním strojem. Nakonec nevěřím, že by jim tam strčili starou boudu z 80", bude tam nová výpočetní aparatura, krom jinýho. Na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Já psal X modernímu stroji, nikoliv, že S-300 je moderním strojem. Nakonec nevěřím, že by jim tam strčili starou boudu z 80", bude tam nová výpočetní aparatura, krom jinýho. Na testování by se stará(elektronková) asi moc nehodila. Jejich tisková zpráva nějak neuvedla, že jim tam šoupnou muzejmí kousek.
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  15:56 02.10.2018

  Míšo a nebojíš se, že nás zase obsadí Němci? pár dní zpět bylo kulaté výročí 80. let :-)
  Asad přeci proti Izraeli nebrojí, tak proč mu přisuzuješ rétoriku strany Baas z 60. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Míšo a nebojíš se, že nás zase obsadí Němci? pár dní zpět bylo kulaté výročí 80. let :-)
  Asad přeci proti Izraeli nebrojí, tak proč mu přisuzuješ rétoriku strany Baas z 60. let?

  Když je to 80 let, tak je to už odpuštěno a když jen 50 tak ještě ne? Navíc ty kecy o vyhlazení státu izrael a jeho obyvatel - to nebyl hlas Syřanů, to byl hlas opozičních islamistickejch extrémistů strany Baas. Běžný Syřan nemá s židi problém a žijí vedle sebe nenásilně postaletí, vždyť jsou ze stejné matky.
  Skrýt celý příspěvek

 • omacka
  15:50 02.10.2018

  S-300 není moderní, ale zas tu vaříte z vody, prvně si něco zjistěte, ruská armáda nemá v aktivní službě nic jiného než moderní verzi S-300PMU2,, žádné S-300PS, PMU1 a podobně, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  S-300 není moderní, ale zas tu vaříte z vody, prvně si něco zjistěte, ruská armáda nemá v aktivní službě nic jiného než moderní verzi S-300PMU2,, žádné S-300PS, PMU1 a podobně, S-300PMU2 je moderní až do té míry, že je kompatibilní a lze do ní např. zapojit přehledové a naváděcí radary z S-400.
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  15:42 02.10.2018

  2 Míša

  ale S-300 je stará hračka. Amerika měla dostatek možností a 25 let času seznámit se s tímto systémem skrze odkup z Běloruska, Řecko, Čínu, Vietnam, Ukrajinu, Egypt ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 Míša

  ale S-300 je stará hračka. Amerika měla dostatek možností a 25 let času seznámit se s tímto systémem skrze odkup z Běloruska, Řecko, Čínu, Vietnam, Ukrajinu, Egypt atd.

  Když by ses zvednul od partie, obešel stůl a hrál tah za soupeře, tak bys ty kluky
  vopálený nechal, aby to tam dál šolichali s ne o generaci, ale s o 2. generace staršim systémem PVO? Navíc sem si nevšiml, že by byl systém S-300 kdekoli veden v kategorii útočných prostředků - slouží pro obranu státu Sýrie, tak se Izrael přece nemusí ničeho obávat, pokud nebude sám útočit.
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  15:39 02.10.2018

  @fenri
  Je F-16 moderni letoun? Tomu je dnes taky 40 let.

  @fenri
  Je F-16 moderni letoun? Tomu je dnes taky 40 let.

 • fenri
  15:14 02.10.2018

  Míša: tvrdíte tedy, že S-300 je moderní PVO? Je ten, kdo ví, že tomu systému je právě letos 40 let (a už sedm let se nevyrábí) nutně obhájce Kremlu, nebo prostě jen ví víc, než vy?
  Zobrazit celý příspěvek

  Míša: tvrdíte tedy, že S-300 je moderní PVO? Je ten, kdo ví, že tomu systému je právě letos 40 let (a už sedm let se nevyrábí) nutně obhájce Kremlu, nebo prostě jen ví víc, než vy?
  Skrýt celý příspěvek

 • Míša
  14:55 02.10.2018

  @StandaBlabol

  Oni to ruští poradci schytali ve více konfliktech, jak vidno ponaučení 0. Proto jsem to psal, jasně a stručně. Je zřejmé, že chtějí systém zkusit proti modernímu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @StandaBlabol

  Oni to ruští poradci schytali ve více konfliktech, jak vidno ponaučení 0. Proto jsem to psal, jasně a stručně. Je zřejmé, že chtějí systém zkusit proti modernímu stroji, testovací polygon pro PVO, tak si rusko váží svých občanů již od nepaměti. Jsem zde naštěstí na straně silnějšího, takže nemám moc obavy z výsledku.

  Trápit se budou zase ti, kterým dal kreml úkol, obhájit rizika a následné ztráty. Takže když budou mít kliku, tak rus je velmoc a když ne, tak S-300 je již stará hračka, která měla jen vytvořit podpůrný pocit. Ale pohádky jsou již předepsané, takže se těšme.
  Skrýt celý příspěvek

 • Host
  14:29 02.10.2018

  pozoruhodné.. Izraelský útok na Ruské či neRuské S300 je legitímný cieľ ale izraelské éro utočiace na Sýriu je legitímný akt sebeobrany v rámci nulovej tolerancie a bla bla bla ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pozoruhodné.. Izraelský útok na Ruské či neRuské S300 je legitímný cieľ ale izraelské éro utočiace na Sýriu je legitímný akt sebeobrany v rámci nulovej tolerancie a bla bla bla proste pozoruhodné
  Skrýt celý příspěvek

 • Jakub2
  14:18 02.10.2018

  Tory, ne Thory. Rakety Thor měla ve výzbroji US Air Force někdy v před 60 lety.

  Tory, ne Thory. Rakety Thor měla ve výzbroji US Air Force někdy v před 60 lety.

 • danny
  14:02 02.10.2018

  Ráno jsem četl seznam techniky, kterou údajně Rusko aktuálně stěhuje do Sýrie. Byly tam Krasuchy, Buky, Thory, Pantsire a hromada REB drobotiny. Taky se jim velmi výrazně rozrůstá ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ráno jsem četl seznam techniky, kterou údajně Rusko aktuálně stěhuje do Sýrie. Byly tam Krasuchy, Buky, Thory, Pantsire a hromada REB drobotiny. Taky se jim velmi výrazně rozrůstá počet sucek v Hmejmimu. Něco mi říká, že to není jen reakce na sestrel.

  Raziel87: neblbni, do této debaty se nepouštěj. Snadno se dostaneš do situace, kdy začneš hájit neco, co ani hájit nechceš. I když můžeš mít v některých dílčích detailech pravdu, není možné v rámci internetové diskuze nesklouznout do sraček.
  Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  13:51 02.10.2018

  to Raziel:

  "Ty kluku poblázněnej, "židofilní" :-D (jak by řekl Černakus). To si opravdu myslíš,
  že by Izrael zaútočil otevřeně na OSRF a VKS?...."

  Nemyslím, že by bez ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to Raziel:

  "Ty kluku poblázněnej, "židofilní" :-D (jak by řekl Černakus). To si opravdu myslíš,
  že by Izrael zaútočil otevřeně na OSRF a VKS?...."

  Nemyslím, že by bez důvodu útočili na Rusy. Ale pokud by po nich S-300 střílel, tak jej v odvetě zlikvidují. Bez ohledu na to, jestli je obsluha syrská nebo ruská. Aspoň takhle to udělali v roce 1970 a sestřelili 5 ruských Migů.
  Skrýt celý příspěvek

 • Inflex
  13:37 02.10.2018

  @fenri:
  "Osobně nechápu bugr kolem S-300. Přestože je to docela výkonný systém, je zřejmé, že jde o zastaralou zbraň, která dávno není ve výrobě a kterou má NATO i Izrael ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @fenri:
  "Osobně nechápu bugr kolem S-300. Přestože je to docela výkonný systém, je zřejmé, že jde o zastaralou zbraň, která dávno není ve výrobě a kterou má NATO i Izrael zmáknutou."

  Problém s S-300/400 není v jeho schopnostech, ale v tom že je ruský.
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  13:29 02.10.2018

  Pomineme-li šílený OT co se tu rýsuje, tak zpět k S-300

  1. Komplety mají být dva asi PMU2 verze z rezerv - tedy nebude reznout v RF ale chvíli něco dělat v Sýrii

  2. Šojgu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pomineme-li šílený OT co se tu rýsuje, tak zpět k S-300

  1. Komplety mají být dva asi PMU2 verze z rezerv - tedy nebude reznout v RF ale chvíli něco dělat v Sýrii

  2. Šojgu prohlásil, že i přes proškolení Syřanů v obsluze S-300 budu komplety v Sýrii napojeny do sítě PVO a vybaveny sytémy řízení Almaz-Antej, které používá jen RF.

  - nepřímo naznačil nedůvěru v Syrskou obsluhu a naznačil, že poslední slovo při střelbě budou mít zástupci RF

  Je to už v jednom staším článku a v diskusi o sestřelu Il-20

  Naznačili tím, že se asi mezi RF a Izraelem nic nemění, ale zkusí zabránit sestřelu letadla VKS RF.

  Jinak softwarem a propojením fy Almaz-Antej vybaví i ostatní Syrské posty PVO. TO znamená, že Syrsko PVO budou mít plně pod kontrolou operátoři z RF.

  To kolem v médiích je divadlo pro plebs.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jakub2
  13:16 02.10.2018

  Raziel87: Miliony jich fakt neodjely, ani do USA, ani do Austrálie. Kdybyste si nastudoval historické prameny, tak bystě věděl, že obě země měly před WW II hodně tvrdou imigrační ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Raziel87: Miliony jich fakt neodjely, ani do USA, ani do Austrálie. Kdybyste si nastudoval historické prameny, tak bystě věděl, že obě země měly před WW II hodně tvrdou imigrační politiku a těch Židů bylo minimálně o 2 - 3 řády méně (tisíce a desetitisíce).

  Stejně tak nepřijímala Židy ve velkém ani Velká Británie nebo mandátní území Palestina. Jediná oblast, kam bylo možné (pro Židy) se relativně jednoduše vystěhovat, byla jižní Amerika. Tam ale nejsou ani USA, ani Austrálie.


  A k tomu zájmu PČR - monitorují vícero webů, zejména takových, kde se debatuje o historii a politice. Tady je to navíc doplněno vojenskou tematikou.
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  13:08 02.10.2018

  fenri

  o legalnosti ci nelegalnosti Izraelskeho konania si pokecaj s niekym inym. Iste tu najdes vhodneho sparing partnera :)

  Ja som to pisal z pohladu Izraela ktory je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  fenri

  o legalnosti ci nelegalnosti Izraelskeho konania si pokecaj s niekym inym. Iste tu najdes vhodneho sparing partnera :)

  Ja som to pisal z pohladu Izraela ktory je spomenuty aj tu v clanku samotnom (Liberman) a ano uznavam, ze slovo "legitimny" nebolo najvhodnejsie a moze viest k tomu, ze si to niekto vylozi ako legitimny z pravneho hladiska a nie vojenskeho.

  Ohladom Syrskej PVO. Pokial viem, Izrael po nej priamo nikdy nesiel ak neratam odvetu za zostrel F16 a tam tie ciele snad boli znicene?
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  13:08 02.10.2018

  Líbí se mi tvůj primitivní styl vyvozování důsledků. Přestaň mě laskavě spojovat s pošahanym Zündelem. Píšu o něčem, co nelze zpochybnit a znovu opakuji o Holocaustu jsem nenapsal ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Líbí se mi tvůj primitivní styl vyvozování důsledků. Přestaň mě laskavě spojovat s pošahanym Zündelem. Píšu o něčem, co nelze zpochybnit a znovu opakuji o Holocaustu jsem nenapsal ani slovo - mnou zmíněná migrace židů přece nevylučuje Holocaust, který je pochopitelně neospraveditlený.
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  13:08 02.10.2018

  Líbí se mi tvůj primitivní styl vyvozování důsledků. Přestaň mě laskavě spojovat s pošahanym Zündelem. Píšu o něčem, co nelze zpochybnit a znovu opakuji o Holocaustu jsem nenapsal ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Líbí se mi tvůj primitivní styl vyvozování důsledků. Přestaň mě laskavě spojovat s pošahanym Zündelem. Píšu o něčem, co nelze zpochybnit a znovu opakuji o Holocaustu jsem nenapsal ani slovo - mnou zmíněná migrace židů přece nevylučuje Holocaust, který je pochopitelně neospraveditlený.
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  13:02 02.10.2018

  2 Kubík

  Ty seš nějakej vadnej ne? :-D jak souvisí konstatování faktu - miliony židů, kteří stihli před válkou zmizet z Evropy s proběhlým Holocaustem, o kterém jsem nenapsal ani ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 Kubík

  Ty seš nějakej vadnej ne? :-D jak souvisí konstatování faktu - miliony židů, kteří stihli před válkou zmizet z Evropy s proběhlým Holocaustem, o kterém jsem nenapsal ani slovo?
  Skrýt celý příspěvek

 • Jakub2
  13:00 02.10.2018

  Raziel87: "Přitom miliony židů prchlo do USA a Austrálie."

  Vítám mezi diskutéry prvního otevřeného popírače holocaustu. Doufám, že Vám pozornost Policie ČR nevadí, protože si ji ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Raziel87: "Přitom miliony židů prchlo do USA a Austrálie."

  Vítám mezi diskutéry prvního otevřeného popírače holocaustu. Doufám, že Vám pozornost Policie ČR nevadí, protože si ji brzy užijete dost a dost.
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  12:51 02.10.2018

  2 Clanek

  jo a vlastně veskrze souhlas s tvým příspěvkem

  2 PavoiR

  "Izraelu úplne stačí podpora USA a tá nemá s holokaustom nič spoločné.
  Vplyvné protestantské náboženské ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 Clanek

  jo a vlastně veskrze souhlas s tvým příspěvkem

  2 PavoiR

  "Izraelu úplne stačí podpora USA a tá nemá s holokaustom nič spoločné.
  Vplyvné protestantské náboženské skupiny v USA sú toho názoru, že tá zem bola Bohom zasľúbená spolu s Jeruzalemom Izraelcom a teda bude Izraelcom patriť. Bodka. Sú doslova a do písmena fanatici, čo iný pohľad na vec, než izraelský, neuznávajú a čkokoľvek prebijú nejakou citáciou z Biblie"

  No a tenhle ortodoxní fanatismus je u nich právě prokletí, protože dle Bible jako národ vyvolený ukřižovali svého židovského krále a tím svůj národ uvedli "nemilost".
  Taková klukovina řekl by si dnešní moderní člověk, ale ortodoxního žida tyhle historické momenty a rozpory dodnes pálí
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  12:40 02.10.2018

  mudry.udrzbar: Rusové proklamují, že S-300 je tam na ochranu SAA a Rusů. Ne na uzavření prostoru. Takže můj odhad je, že dojde k gentlemanské dohodě mezi Ruskem a Izraelem, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  mudry.udrzbar: Rusové proklamují, že S-300 je tam na ochranu SAA a Rusů. Ne na uzavření prostoru. Takže můj odhad je, že dojde k gentlemanské dohodě mezi Ruskem a Izraelem, že Izrael si občas bouchne do Iránců a SAA nechá na pokoji. Všichni budou spokojeni. Izrael neztratí tvář a bude si bombardovat svůj oblíbený cíl a Syřané a Rusové budou spokojení, že mají klid a že si také uchovali tvář. Ododání relativně zastaralého systému PVO evidentně není vojensko-technickým opatřením, ale mediálně-politickým.

  Slavoslav: sestřelení cizího vojenského letadla na nepřátelské misi nad mým územím ze mně dělá legitimní cíl? Něco jako Čapkovo "nepřítel zákeřně napadl náš letoun, který pokojně bombardoval jeho město"? Oficiálně jsou ve válce a nějaký sestřel na legitimnosti ani legálnosti útoků nic nemění. Izrael si útočí jak uzná za vhodné (a zpravidla ví co dělá) a SAA legálně a legitimně brází svůj vzdušný prostor. To, že malá chudá armáda po letech krvavé války a poté, co se málem zhroutila nemůže efektivně čelit Izraeli, který je v této oblasti velmi pravděpodobně absolutní světovou špičkou je snad logické. A celkem musím souhlasit, že na to, že mediálně byla syrská PVO zničena už mnohokrát do mrtě, tak prská pořád ještě celkem spektakulárně.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  12:38 02.10.2018

  major:
  Číňania a spol., lebo aj Japonci sa činili (a tiež sami umierali pri bombardovaniach) .

  Ale ťahať sem obete druhej svetovej a holokaustu je apriori nezmysel, tak túto ...
  Zobrazit celý příspěvek

  major:
  Číňania a spol., lebo aj Japonci sa činili (a tiež sami umierali pri bombardovaniach) .

  Ale ťahať sem obete druhej svetovej a holokaustu je apriori nezmysel, tak túto tému, vhodnú maximálne tak na flamewar, nechajte!
  Skrýt celý příspěvek

 • major
  12:28 02.10.2018

  raziel87: Koho počítaš do tých 40 miliónov? Podľa najširších odhadov nacisti okrem 6 miliónov Židov systematicky vyvraždili ďalších 17, skôr sa uvádza 11 miliónov ľudí.

  raziel87: Koho počítaš do tých 40 miliónov? Podľa najširších odhadov nacisti okrem 6 miliónov Židov systematicky vyvraždili ďalších 17, skôr sa uvádza 11 miliónov ľudí.

 • Slavoslav
  12:25 02.10.2018

  raziel

  tak to uplne meni situaciu a tato tvoja analyza geopolitickych suvislosti mi otvorila oci :)

  tak smelo molodci zostrelovat izraelske lietadla nikto za tym izraelom ...
  Zobrazit celý příspěvek

  raziel

  tak to uplne meni situaciu a tato tvoja analyza geopolitickych suvislosti mi otvorila oci :)

  tak smelo molodci zostrelovat izraelske lietadla nikto za tym izraelom stat nebude avas vsetci podporia

  PS: ked uz trepes aspon trochu sudnosti zachovaj.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  12:22 02.10.2018

  raziel87:
  Izraelu úplne stačí podpora USA a tá nemá s holokaustom nič spoločné.
  Vplyvné protestantské náboženské skupiny v USA sú toho názoru, že tá zem bola Bohom zasľúbená ...
  Zobrazit celý příspěvek

  raziel87:
  Izraelu úplne stačí podpora USA a tá nemá s holokaustom nič spoločné.
  Vplyvné protestantské náboženské skupiny v USA sú toho názoru, že tá zem bola Bohom zasľúbená spolu s Jeruzalemom Izraelcom a teda bude Izraelcom patriť. Bodka. Sú doslova a do písmena fanatici, čo iný pohľad na vec, než izraelský, neuznávajú a čkokoľvek prebijú nejakou citáciou z Biblie.
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  12:16 02.10.2018

  @raziel
  Tech 6mil zidu se zminuje protoze slo o bezprecedentni prumyslove vyvrazovani. Lidsky zivot je lidsky zivot a ma stejnou vahu jestli je ztracen pri autonehode nebo jinak, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @raziel
  Tech 6mil zidu se zminuje protoze slo o bezprecedentni prumyslove vyvrazovani. Lidsky zivot je lidsky zivot a ma stejnou vahu jestli je ztracen pri autonehode nebo jinak, ale krom valky, ktera je sama o sobe dost zla jeste prijit s podobnou genocidou a posunout tu latku co vsechno clovek svede zase trochu niz... na to je dobre nezapominat. A za sebe jen dodam, ze je skoda ze se stejne casto neluvi i o dalsich genocidach, Rwanda atd., ale holt nam evropanum jsou blizsi "nase zverstva", tak si je pripominame casteji. V Africe se, predpokladam, budou vice ucit o jejich pogromech.

  Neprijde mi ale, ze bych byl bombardovan 6mil zidu casteji nez 50mil obeti WW2. A kdyz uz ty desetimiliony zminujete, jste si jist, ze fraska bylo ono scitani jen v pripade Zidu? Ja mam v rodine priklad "obeti", ktera se do dnes dozila 83 let a snad zdravi dovoli jeste dalsi roky pridat. A ne, nejde o Zida (resp. Zidovku). O tom ze valku prezila i jeji v obetech vedena sestra se taky dozvedela az na stara kolena (a az sestra nezila). Holt v tom bordelu co v evrope po konci WW2 panoval se za "statisticke chybi scitani" schovalo kde co, treba i miliony plus minus nehlede na narodnost, statni prislusnost, nebo vyznani. Sam bych za tim nejake protezovani Zidu rozhodne nehledal.
  Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  12:13 02.10.2018

  Osobně nechápu bugr kolem S-300. Přestože je to docela výkonný systém, je zřejmé, že jde o zastaralou zbraň, která dávno není ve výrobě a kterou má NATO i Izrael zmáknutou. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Osobně nechápu bugr kolem S-300. Přestože je to docela výkonný systém, je zřejmé, že jde o zastaralou zbraň, která dávno není ve výrobě a kterou má NATO i Izrael zmáknutou. Aktuální je S-400 a na cestě je S-500. S-300 je v podstatě dvě generace zpět. Jasně, byl modernizován, S-400 s ním má hodně společného, ale... Proto nechápu ani to, proč ho Rusko Syrii dodá, ani to, proč kolem toho Izrael dělá tolik cavyků. Možná kromě mediální show.
  Ještě aby tak Rusové dodali SAA nějaké Mosiny...

  Navíc nevíme jakou přesně verzi dostanou, jak jsou Syřané vycvičení a jak na tom jsou a budou ostatní systémy syrské PVO. Samotný S-300 je jen jedna kostka lega a mnoho neřeší. Ostatní technika co tam teď Il-76 a An-124 valí je podle všeho určená pro Rusy, ne SAA
  Skrýt celý příspěvek

 • Eiffelos
  11:48 02.10.2018

  Ona hl. S300 není samospasna, musí fungovat v celém systému pvo a nejsem si jist, že to v Sýrii budou mít, útok speciální jednotky na radar systému ho vyřadí stejně jako bomba z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ona hl. S300 není samospasna, musí fungovat v celém systému pvo a nejsem si jist, že to v Sýrii budou mít, útok speciální jednotky na radar systému ho vyřadí stejně jako bomba z letadla. Navíc S300 bude výzva pro f35 , konečně pro týhle Ferrari mezi bojovými letadly bude nějaká výzva.
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  11:42 02.10.2018

  2 Slavo

  ono to s tou mezinárodní podporou Izraele není tak žhavé, jak si myslíš.
  To sypání si popele na hlavu po druhé světové válce už je pěkných pár let ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 Slavo

  ono to s tou mezinárodní podporou Izraele není tak žhavé, jak si myslíš.
  To sypání si popele na hlavu po druhé světové válce už je pěkných pár let nemoderní.

  Austrálie sama prohlásila, že sčítání židovských obětí po II. světové válce byl jeden velký, cíleně nafouknutý fail. Použila se primitivní metoda, kde žil Roubíček v roce 1939 a zda na tom místě žil i po roce 1945. Nežil? tak je to jasné umřel s celou rodinou v koncentráku - hotovo tečka. Přitom miliony židů prchlo do USA a Austrálie.

  Z vlastní zkušenosti vím, že mezi obětmi byla (mimo tisíce jiných) i staropražská rodina Krásova, naše rodiny se po pokolení scházeli. Přitom Lili s celou rodinou žila v Sydney - tady v ČR vedená jako oběť z Osvětimi. Dr. Adler se před smrtí spiklenecky pousmál, když mu to tatík u vína předhodil u nás na Dobré Vodě :-)
  ale rozkaz zněl jasně 6 000 000 mrtvých....buzíci, cikáni, slované, ostatní civilní obyvatelstvo nikoho nezajímá - pořád se zmiňují jen ztráty židů, jak kdyby těch dalších 30-40 000 000 mrtvých byly krysy

  Do kdy se jim bude západní civilizace omlouvat za hrůzy 2. světové války?
  do 22. století? a do kdy jim budeme tolerovat ten jejich "boj za svobodu"?
  Skrýt celý příspěvek

 • mudry.udrzbar
  11:17 02.10.2018

  Rusi hlavne preklamuju, ze S-300 uzatvori Syrsky vzdusny priestor, takze ak si Izrealci budu veslo utocit dalej, ci uz na zaklade dohody, alebo neschopnosti techniky ci obsluhy, je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rusi hlavne preklamuju, ze S-300 uzatvori Syrsky vzdusny priestor, takze ak si Izrealci budu veslo utocit dalej, ci uz na zaklade dohody, alebo neschopnosti techniky ci obsluhy, je vcelku jedno. Vo vysledku to bude spatne PR pre S-300 a celkovo Rusku PVO, ktorej sami prikladaju priam magicke schopnosti ale vo vysledku sme este ziaden uspech nevideli.

  Pre Rusov existuju, len 2 mozne vitazne varianty, bud su S-300 a rusicky tak dobre, ze Izreal s utokmi prestane, pripadne pri nich utrzi straty alebo Rusi vyjednaju zastavenie utokov politicky.
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  11:12 02.10.2018

  Stejne genialni tah bude pokud se Ruske obsluze povede sundat neco Izraelske. Bude to hra kocky a mysi, kde si ty ulohy budou prubezne jedna i druha strana menit. Tak jak Izrael ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Stejne genialni tah bude pokud se Ruske obsluze povede sundat neco Izraelske. Bude to hra kocky a mysi, kde si ty ulohy budou prubezne jedna i druha strana menit. Tak jak Izrael nestoji o mrtve Ruske obcany, tak Rus nestoji o sestreleni izraelskych letadel. Moc dobre si je vedom, ze lokalni velmoci je tam Izrael a pokud by do toho sel skutecne naplno, nezmuze s tim Rus zhola nic. Uz tohle male dobrodruzstvi napnulo schopnosti Ruska zabezpecit "zamorskou" zakladnu na hranu, nejaky konflikt vetsi intenzity na takovou vzdalenost, na to nemaj kapacity.
  Takze ne, Izrael neni sebevrah aby do toho sel naplno a byl na noze s Ruskem (tim nema co ziskat), a stejne naplno do toho nepujde ani Rusko, bo mu realne hrozi, ze v pripade vyprovokovani Izraele by o Syrii mohl prijit (no a to by uz Putinovi pri pristich volbach spocitali asi i jeho nejvernejsi).
  Skrýt celý příspěvek

 • major
  11:11 02.10.2018

  vlasto: Možno by mohli Sýrčania zostreliť ešte jeden ruský stroj - za ďalšie hrdinstvo by si vyslúžili S-400. :-)

  raziel87: Jeden náhodný zostrel F-16 dokazuje, že sýrska PVO je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  vlasto: Možno by mohli Sýrčania zostreliť ešte jeden ruský stroj - za ďalšie hrdinstvo by si vyslúžili S-400. :-)

  raziel87: Jeden náhodný zostrel F-16 dokazuje, že sýrska PVO je pre Izrael de facto "smazaná" už dlhšie než 20 rokov. A nebezpečnejšia než pre Izrael je pre ruských bohatierov.
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  11:08 02.10.2018

  raziel

  no pokial viem tak po zostrele F-16 bolo na stanovistiach Syrskej PVO poriadne horuco a pocasim to nebolo. Bezne vystrelovane prskavky ignoruju ako predviedli aj ...
  Zobrazit celý příspěvek

  raziel

  no pokial viem tak po zostrele F-16 bolo na stanovistiach Syrskej PVO poriadne horuco a pocasim to nebolo. Bezne vystrelovane prskavky ignoruju ako predviedli aj naposledy ked si jedna zaletela k rusom.

  Ci budu ignorovat aj tie z S300 ak zacne strielat prva tazko povedat. V pripade, ze Izraelske lietadlo zostrelia je odveta da sa povedat ista a uz strelba samotna z nich robi legitimny ciel pre Izrael.

  Inak je mile, ze mas taku starost o Izraelcov a Rusov pokladas za sialencov ktory budu strielat po Izraelcoch. Nie som si isty kto by tahal za kratsi koniec povrazu a kto by si to odniesol viac aj z hladiska medzinarodnych dopadov. Teda vlastne som, ale dopoved sa ti nebude pacit.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  11:04 02.10.2018

  Ono bude reálna situácia ešte komplikovanejšia, než Izrael-Rusko-Irán/Sýria. Do dosahu S-300, čo budú pri pobreží (SyADF už mala mať nejaké vycvičené posádky), sa dostanú aj ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ono bude reálna situácia ešte komplikovanejšia, než Izrael-Rusko-Irán/Sýria. Do dosahu S-300, čo budú pri pobreží (SyADF už mala mať nejaké vycvičené posádky), sa dostanú aj turecké stroje.
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  11:01 02.10.2018

  2 Slavo

  tak, dle Izraelských prohlášení byla Syrská PVO v rámci odvet smazaná za posledních 7 let už asi 20x....Určitě můžou podniknout útok i na nově dodané S-300 a zabít ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 Slavo

  tak, dle Izraelských prohlášení byla Syrská PVO v rámci odvet smazaná za posledních 7 let už asi 20x....Určitě můžou podniknout útok i na nově dodané S-300 a zabít ruskou obsluhu - geniální tah řekl bych a srdce každého izraelského stratéga by jistě zaplesalo....
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  10:57 02.10.2018

  Rusko to má v Sýrii dobře rozehrané, USA, Francie a UK tahají kratší konec a víte co je zajímavé? Je mi to úplně jedno, mě jako Evropanovi nevadí, že USA po dlouhé době ztratily ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rusko to má v Sýrii dobře rozehrané, USA, Francie a UK tahají kratší konec a víte co je zajímavé? Je mi to úplně jedno, mě jako Evropanovi nevadí, že USA po dlouhé době ztratily jednu strategickou partii, jestli to tam Rudové ukončí získají pro sebe nějakou sféru vlivu daleko od nás tak ať, mě teď zajima jen zastavení přísunu “špíny” do Evropy, tekže Sýrie potřebuje vládce s pevnou, krutou rukou a jestli ho dosadí Rusové je mi jedno.

  S300 není žádný extra ruský kousek, NATO ho má zmáknutý, ale posílení syrské obrany to zas bude a důkazem je ač Izraelci proklamují “žádný problém” jsou hodně slyšet, Rusko ani Izrael však proti sobě nepůjdou proč taky? Myslím, že nejsou slabomyslní......

  Mimochodem na YouTube proběhlo video S500 kdy tubusy neměli pro Rusy typický kruhový průřez, ale čtvercový, tak jako u patriotu nebo david’s sling
  Skrýt celý příspěvek

 • vlasto
  10:54 02.10.2018

  Tak sýrski arabi zostrelia rusom lietadlo zastaraným systémom S200 a rusi pre zvýšenie bezpečnosti svojich lietadiel dodajú arabom výkonnejší systém S300.. :) :) Táto drzosť, s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak sýrski arabi zostrelia rusom lietadlo zastaraným systémom S200 a rusi pre zvýšenie bezpečnosti svojich lietadiel dodajú arabom výkonnejší systém S300.. :) :) Táto drzosť, s akou sa rusi už ani nesnažia vymýšľať hodnoverné argumenty, je poburujúca. To tým chcú preukázať čo, ako všetkými pohŕdajú?
  Druhá vec, strašne by ma zaujímalo, ako chcú rusi uhrať švédsku trojku, v ktorej sa snažia užívať si aj s Iránom/Hizballáhom na jednej strane (postele) aj s Izraelom, na druhej strane. Viem si predstaviť tajnú dohodu Rusko - Izrael, v rámci ktorej budú S300 ad hoc deaktivované na základe izraelských avíz o útokoch na Hizballáh a iránske zbrane. Ale pred svetovou verejnosťou budú Rusi úspešne robiť mediálne ramená (čo Izraelu nijak nevadí). Nijak si neviem predstaviť, ako rusi akceptujú, keď im izraelci začnú tie S300 jednu po druhej likvidovať. Rusi vedia, že izraelci sú toho schopní technicky, vojensky aj politicky. A tiež vedia, že im v tom nezabránia - izraelská politika nulovej tolerancie voči Hizballáhu a Iránu v Libanone a Sýrii sa nedá skorumpovať. Správy plnené obrázkami vyhorených systémov S300 po ich izraelskom bombardovaní (americkými zbraňami) sú pre Rusko neprípustné. Je nepredstaviteľné, že by rusi išli do takéhoto mediálneho rizika (v istom zmysle je rusko jedna veľká PR agentúra). Určite to majú s Izraelom nejako zabeštimované.
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  10:50 02.10.2018

  Raziel

  Izrael to predviedol v pripade zostrelu F16 ked znicil vsetky stanovistia Syrskej PVO ktore sa na zostrele podielali a teraz znovu potvrdil.

  Ak niekto ohrozi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Raziel

  Izrael to predviedol v pripade zostrelu F16 ked znicil vsetky stanovistia Syrskej PVO ktore sa na zostrele podielali a teraz znovu potvrdil.

  Ak niekto ohrozi Izraelske lietadlo bud pre Izrael povazovany za ciel. Je na Rusoch ci nechaju S300 ovladanu Ruskou posadkou strielat na Izraelske lietadla a dali im biele figurky pre prvy tah.
  Skrýt celý příspěvek

 • mudry.udrzbar
  10:42 02.10.2018

  Inflex:
  Rusi samozrejme budu na S-300 dozorovat minimalne zo zaciatku, to nie je poprenie zmyslu dodavok s tym kazdy pocita. Pochopúitelne to oficialne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Inflex:
  Rusi samozrejme budu na S-300 dozorovat minimalne zo zaciatku, to nie je poprenie zmyslu dodavok s tym kazdy pocita. Pochopúitelne to oficialne nepriznaju.

  raziel87:

  Je jasne, ze Izrael nebude utocit na Rusov, ale ak bez strat znicia Syrske S-300, tak budu mat Rusi z ostudy kabat.
  Skrýt celý příspěvek

 • Inflex
  10:39 02.10.2018

  "že by Izrael zaútočil otevřeně na OSRF a VKS"?
  A obráceně? Tím, že ty S-300 obsadí otevřeně vlastníma lidma popírají smysl toho je vůbec Sýrii dodat.

  "že by Izrael zaútočil otevřeně na OSRF a VKS"?
  A obráceně? Tím, že ty S-300 obsadí otevřeně vlastníma lidma popírají smysl toho je vůbec Sýrii dodat.

 • Míša
  10:22 02.10.2018

  Otevřeně ne, spíš to bude zase taková hra na kočku a myš.

  Otevřeně ne, spíš to bude zase taková hra na kočku a myš.

 • raziel87
  10:15 02.10.2018

  Ty kluku poblázněnej, "židofilní" :-D (jak by řekl Černakus). To si opravdu myslíš,
  že by Izrael zaútočil otevřeně na OSRF a VKS? a copak by z toho měl? Pyrhovo vítězství....

  Ty kluku poblázněnej, "židofilní" :-D (jak by řekl Černakus). To si opravdu myslíš,
  že by Izrael zaútočil otevřeně na OSRF a VKS? a copak by z toho měl? Pyrhovo vítězství....

 • Míša
  10:05 02.10.2018

  Takže IAF neudělá ostudu pouze Sýrii, ale též rusku. Výcvik bojem se zdá být nejúčinnějším, stejně všichni tušíme, kdo vyhraje. Tak ať to nebolí a moc rusů nepoumírá.

  Takže IAF neudělá ostudu pouze Sýrii, ale též rusku. Výcvik bojem se zdá být nejúčinnějším, stejně všichni tušíme, kdo vyhraje. Tak ať to nebolí a moc rusů nepoumírá.