Ruský protiletadlový systém S-300 v Sýrii

Odpalovací vozidlo kompletu S-300 v Moskvě (2009); větší foto / Vitalij Kuzmin; CC BY-SA 4.0

Ruská federace začala s dodávkou systémů protivzdušné obrany (PVO) S-300 syrskému režimu, prozradil v pátek 28. září na tiskové konferenci OSN ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. S odkazem na slova ruského prezidenta Vladimira Putina dodal, že se jedná o nezbytné kroky k „zajištění stoprocentní bezpečnosti“ pro ruské jednotky operující v Sýrii.

Sergej Šojgu, ruský ministr obrany, se nechal slyšet, že Syrská arabská armáda (SAA) prezidenta Bašára Asada obdrží systémy S-300 do dvou týdnů, a to i přes hlasitý nesouhlas Spojených států a Izraele.

Posílení syrské PVO, jak poukázal ve svém projevu i Lavrov, je reakcí na incident minulého týdne, kdy došlo k sestřelení ruského průzkumného letounu Il-20 syrskou PVO, konkrétně střelami staršího kompletu S-200, který byl syrskému režimu v minulosti dodán Moskvou. Damašek a Kreml nadále viní z tohoto incidentu, při kterém zemřela patnáctičlenná posádka letadla, Izrael.

Ruské ministerstvo obrany mimo jiné oznámilo, že začne rušit radary a komunikaci vojenských letadel útočících na cíle v Sýrii. Dle ruského deníku Izvestia bylo již doručeno na leteckou základnu Hmímín potřebné vojenské vybavení pro vedení radioelektronického boje. Dle zdrojů se jedná o techniku zaměřující se na rušení palubních radarů, řízení leteckého provozu a komunikace, satelitních navigačních systémů, dronů a naváděné munice.

Konkrétní typ není znám, ale Rusko má ve své výzbroji nepřeberné množství pokročilých systémů radioelektronického boje. Zmínit můžeme nejznámější systémy Krasucha-2 a Krasucha-4 pro rušení radarů protivníka. K rušení rádiových signálů (HF / UHF) a satelitní navigace v prostorách Sýrie se zase nejlépe hodí systém Borisoglebsk-2, k rušení mobilní a satelitní komunikace zase prostředek R-330Ž Žitel.

Právě zmíněný sestřel ruského špionážního letounu Il-20 spolu s turecko-ruskou dohodou ohledně pozdržení ofenzívy v syrské provincii Idlíb považují někteří za příležitost pro implementaci rezoluce 2254 Rady bezpečnosti OSN z roku 2015. Rezoluce vyzývá k ukončení bojů,nalezení politického řešení syrského konfliktu a dále řeší správu veřejných věcí, ústavu, volby a boj proti terorismu.

Ve svém projevu Lavrov mimo jiné varoval západní mocnosti před podrýváním snah OSN a Ruské federace ukončit tento více jak sedm let trvající konflikt. Ruský ministr zahraničí referoval k setkání jeho protějšků ze Spojených států, Egypta, Francie, Německa, Jordánska, Británie a Saudské Arábie v New Yorku ve čtvrtek 27. září, kdy společně vyzvaly zvláštního zmocněnce OSN pro Sýrii Staffana de Misturu, aby svolal ústavní výbor a podal zprávu o pokroku v hledání politického řešení konfliktu do konce října.

Jednou z úloh De Mistury je totiž přesvědčit zástupce syrského režimu a opoziční představitelé, aby se shodli na vytvoření nové ústavy, nových volbách a reformě tamní vlády. V kontextu těchto cílů je pověřen vytvořením ústavního výboru, který se dle jeho slov bude skládat z přibližně 50 jedinců zastupující jak vládu, tak opozici a nezávislé. To však vláda Bašára Asada odmítá.

Upozorněme však, že například podle českého velvyslance v USA Hynka Kmoníčka, opozici často zastupují lidé spojení se zahraničím, zejména se sunnitskými zeměmi pod vedením Saúdské Arábie. Dá se proto předpokládat, že i ve výše uvedeném výboru budou lidé napojení na zahraničí a bojující za „nesyrské zájmy, což samozřejmě Assad odmítá.


Na obrázku postavení ex-běloruských S-300PS v americkém výcvikovém prostoru v Nevadě. Zde se připravují izraelští piloti na boj proti S-300; větší foto / Google Maps

Co se posílení syrské PVO dodávkami S-300 týče, to tamní vláda vřele přivítala. Syrský ministr zahraničí Walid Muallem označil dodávku systému za „včasný krok defenzivního charakteru, kdy zdůraznil schopnost S-300 efektivně kontrovat hrozby ze strany Izraele.

„Pokud analyzujeme význam ochrany syrského vzdušného prostoru, pak zjistíme, že je to známkou bezpečnosti a stability, nikoliv války. Chtěl bych říct, že se jedná o včasný krok a my jsme v této souvislosti Rusku velmi vděční za jeho úsilí,uvedl ministr Muallem.

Na toto konto však izraelský ministr obrany Avigdor Liberman připoměl výcvik izraelských bojových pilotů, kteří dle jeho slov „roky trénují, jak se vyhnout střelám S-300 PVO a zdůraznil, že „pokud někdo vystřelí na naše letadla [izraelská – pozn. red.], zničíme je.

Tento postoj potvrdil také izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který dodávky S-300 označil za „nezodpovědné a potvrdil, že Izrael hodlá nadále pokračovat v operacích na území Sýrie, jejichž deklarovaným cílem je především zastavit vliv Íránu a přítomnost jeho jednotek v zemi, stejně jako rozsáhlé dodávky zbraní ze strany Teheránu libanonskému Hizballáhu.

Izrael mohl skutečně roky cvičit proti ex-běloruským systémům S-300PS, které jsou umístěny na americké střelnici Nellis Range v Nevadě, kde se také nachází části ruských kompletů S-300V dodaných přímo z Ruska. Ostatně piloti izraelského letectva mohli cvičit také proti novějším řeckým systémům S-300 PMU1 (např. cvičení INIOXOS-2015).

Přestože některé střídmější názory považují dodávku S-300 za značnou překážku pro izraelské aktivity v oblasti, kdy posílení syrské PVO zvýší obranyschopnost nejen syrské armády, ale také jednotek přidružených k Teheránu, nelze předpokládat, že by Tel Aviv se svými operacemi v Sýrii nepokračoval. Ostatně Írán a Hizballáh deklarují úplné vojenské zničení Izraele a rozmístění ruských systémů S-300 jistě využijí k posilování přítomnosti v Sýrii a k transportu zbraní, zejména balistických raket, do Libanonu.

Zdroj: Reuters, Times Of Israel

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Syrská protivzdušná obrana sestřelila ruský průzkumný letoun Il-20M

Podle ruského ministerstva obrany komplet S-200 syrské protivzdušné obrany (PVO) omylem sestřelil ruský turbovrtulový průzkumný letoun Iljušin Il-20M. Ruské letadlo bylo sestřeleno nad Středozemním ...

Sestřel letadla Il-20 na pozadí rusko-turecké „zrady“ o Idlíbu

Izraelskému deníku Ynet se dostala do rukou čtyřiceti stránková zpráva izraelské armády, napsána v angličtině a ruštině, popisující sestřel ruského špionážního letadla Il-20 z pohledu izraelské ...

Ruský S-400 jako symbol odklonu Saúdské Arábie od Spojených států?

Raed Ben Khalid Qarmali, saúdský velvyslanec v Ruské federaci, v pátek 21. září vyjádřil obavy nad možností uvalení sankcí na Saúdskou Arábii ze strany Spojených států kvůli plánům Rijádu nakoupit od ...

Ruská střela země-vzduch 40N6E. Postrach amerických bombardérů?

Na výstavě Armija-2018 na stánku koncernu Almaz-Antej byla poprvé veřejně prezentována nová ruská raketa země-vzduch dlouhého dosahu 40N6E pro komplety protivzdušné obrany (PVO) S-400 a S-500. Na jaře ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Stránka 1 z 8
 • Kelvin
  12:21 03.10.2018

  K ničení Tomahawků se hodí spíš BUK,TOR,Pantsir.

 • Martin23
  12:05 03.10.2018

  1. Kromě 6 praporů moderních a neořezaných S-300PMU-2 obdrží SAA od Ruska
  20 Buk-M2
  36 Pantsir-S1/S2
  25 Tor M2-U
  15 S-125-2M

  2. S 300 nejsou určeny k ničení Tomahawků.

  3. Izraelská letadla většinu útoků prováděla mimo dosah syrské PVO. S 300 výrazně zvyšují vzdálenost, kterou budou muset izraelská letadla držet.
  Pakliže vletí na území kontrolované moderní PVO budou muset počítat se ztrátami.

  Pokud by se potvrdilo, že syrská PVO je schopna ničit moderní západní letouny, mělo by to vojensko-politicko-ekonomické následky nedozírného charakteru. Zejména pokud by byla sejmuta "neviditelná" F 35.

 • logik
  10:20 03.10.2018

  "K omezení izraelských operací zcela jistě dojde. Už došlo. "
  On tam zas izrael nelítal každej den.... Navíc dopravit a zprovoznit S-300 něco trvá. Takže jestli Izrael zatím nepodnikl další útok, tak to není kvůli S-300, ale politika, anebo absence potřebného cíle.

  standa:
  "jestli by ta S-300 střílela v případě útoku Tomahawků na syrské cíle,"
  No, narozdíl os S-200 tuším S-300 nemá rakety s "omezenou trvanlivostí" a navíc budou podstatně dražší. Takže plejtvat je "do vzduchu", jako to dělali s S-200....

 • StandaBlabol
  08:49 03.10.2018

  fenri,

  "...Myslím si, že IAF teď bude výhradně napadat iránské cíle..." Ale to dělal i do teď. Napadal jen Íránce a Hizballáh. A pokud při tom po nich střílela syrská PVO, tak útočil na ni.

  Proti Izraeli jej nepoužijí, rychle by o něj přišli. Spíš by bylo zajímavé vidět, jestli by ta S-300 střílela v případě útoku Tomahawků na syrské cíle, nebo jestli se bude chovat jako S-400 a zůstane stranou.

 • fenri
  07:58 03.10.2018

  Clanek: o tom, že si Rusové poněkud zestátní syrskou PVO asi nebude sporu. Ostatně divit se tomu nedá. Syřané to mydlí hlava nehlava, pak nechají stát vystřílený Pantsir bez munice na pláni a v klidu si vedle pokuřují a jako vrchol sundají sice staré, ale moderní elektronikou našlapané letadlo s 15ti drahými specialisty na palubě...to prostě nelze nechat takto být.
  K omezení izraelských operací zcela jistě dojde. Už došlo. Navíc teď má Asad zrovna trenky dole. Nevěřím, že ten průser s Il-20 se neprojeví nějakými čistkami v syrské PVO a novou techniku dodanou a integrovanou nemají (i když S-300 je na místě a asi už i rozvinutý). Myslím si, že IAF teď bude výhradně napadat iránské cíle (a tipl bych si, že s menší frekvencí, než dosud). SAA objekty budou podle mě teď ve větším klidu a úder IAF proti nim lze očekávat jen extrémně zřídka, omylem, nebo pokud vůbec.
  Rasto: zatím jsou tam Murmanské rezervní S-300PMU2 a píše se o 36 Pantsirech.
  Asad svojí PVO moc nevylepší, protože jeho PVO minimálně na nemalý čas, přejde pod podstatně větší kontrolu Rusů. O tom snad nikdo nepochybuje. Čistě vojensky to zvýší její účinnost (přecijenom větší integrace do centrálního systému řízení PVO plus kvalita rutinně vycvičeného Rusa vs. narychlo proškoleného Araba bude taky jiná), ale ta PVO bude sloužit primárně ruským zájmům a to finální tlačítko Asad mačkat jentak nebude. Nicméně myslím si, že dlouhodobě na tom vydělá (nemyslím teď IAF, s tou se v podstatě míjí, ale Ifrin a východní Eufrat). Pokud se to nezvrtne kombinací pár horkých hlav na obou stranách.

 • rasto123
  00:29 03.10.2018

  Rusko tam už reálne doviezlo nejaký domáci derivát S-300 PVO. Určite k nim presunú časť Pancírov a čo je isté, tak tam presúvajú z Ruska nové systémy REB.

  "Aby bol účinnou ochranou proti vyspelému útočníkovi musí mať Sýria vybudovaný moderný integrovaný systém vybavený sieťou radarov i proti nízkolietajúcim cieľom, najlepšie vybavený i vzdušnými radarmi. Reálne to nie je .... to by sa do toho museli zapojiť i Rusi a i tak by ostali veľké "mŕtve plochy" Sýrie čo nekontroluje Asad, ktoré by sa dali spoľahlivo pokryť len takým A-50...

  Skrátka snívajte s nami .... Asad síce podstatne vylepší svoju PVO ... ale proti modernému letectvu je bez šance tak ako doteraz ...."

  Dušan, moderné letectvo tam zase až tak nemôže letieť. Vieš čo je bod zlomu ? Rusko tam teraz nasadí S-300, Pancír, A-50, Su-35, REB, . Ak Izrael "preští" Rusko tak Izraelu hrozí záhuba.

 • Marthy
  23:59 02.10.2018

  Zatím od doby kdy došlo k sestřelu Ruského IL-20 nedošlo k žádnému útoku Izraele na Sýrii,uvidíme časem.Možná opravdu uzavřeli vzdušný prostor Sýrie pro IAF...

 • flanker.jirka
  23:33 02.10.2018

  Clanek: součástí všech zákulisních jednání bude nejspíše i izraelský apel na to, aby rusové vyvinuli snahu na Írán, aby se držel na uzdě.
  Na druhé straně, Sýrie je stále suverenní stát, který by měl vyvíjet úsilí na svou vlastní obranyschopnost a snažit se bránit, obvzláště od státu, který mu stále okupuje část území. A je to Izrael, který tu brečí, že mohou vzniknout problémy při jeho agresi, doposud jsem nezaznamenal nějaký brekot ze strany Sýrie na to, že má Izrael Iron Dome nebo David Sling nebo Patriot.

 • Clanek
  23:18 02.10.2018

  Jinak nehlede na silu ted do Syrie mirici, furt si myslim, ze Rusove timto sleduji neco uplne jineho (resp. jejich ciny nasledne ukazi, ze sleduji neco jineho) nez se ted prezentuje do medii. K zadnemu omezeni izraelskych operaci nedojde. Ze by sla Ruskem rizena PVO po IAF jak slepice po flusu, o to zde myslim vubec nejde. I kdyz se to tak muze zdat, tak mi fakticke prevzeti komplet PVO Syrie Rusama prijde jako krok proti Asadovi. Timhle krokem si jen Rusove pohlidaj, ze uz k podobnemu sestrelu vlastniho letadla proste nedojde, a nedojde k tomu proto, ze po izraelu ani nevypali. V tomhle byli Syrani dost divoci, poslat do vzduchu cokoliv mam, palit na vse co se v oblasti hne i prostredky na to maximalne nevhodnymi, az se divim ze zatim sundali jen jedno vlastni ero. Rus tipuju bude postrelovat jen munici a IAF stroje necha byt.

  Co me zajima je co se stane s aktualnimi Asadovskymi S-200. Pokud by k S-300 posadili syrske posadky, dalo by se uvazovat o vymene baterie S-200 za S-300. Pokud tam ale budou sedet Rusove, tak Asad s S-200 udela co, jen tak je odstavi a bude doufat ze Putin proti Izraelu skutecne zakroci? Nebo S-200 nechaji modernizovat (to ale nebude hned)? Nebo je ponecha v oblasti aby mel kontrolu alespon nad necim, a tim padem problem, pri kterem si poslali k zemi vlastni letadlo vlastne ani nebude odstranen?

 • flanker.jirka
  22:50 02.10.2018

  Důležitější než počet a verze systému bude dobré znát úroveň integrace s ostatními systémy. Klidně může být na každém kompletu syrská obsluha, ale bude se jen koukat, jak to rus ovládá v dálkovém ovládání odjinud.
  A pokud si vytvoří integrovaný systém s přenosem průzkumné informace do všech uzlů a systémů v to, tak mohou dobře kousat.
  Každopádně, žádný systém PVO se neobejde i bez stíhačů, tak se asi necháme překvapit s čím tam budou držet hotovost.

Stránka 1 z 8