Ruský protiraketový systém Aerostat

Ruský protiraketový systém Aerostat
Start rakety kompletu A-135 / Foto: Ruské ministerstvo obrany (Zvětšit)

Ruský vojensko-průmyslový komplex vyvíjí kromě notoricky známého systému S-500 i další, technologicky pokročilejší prostředek protivzdušné obrany (PVO). Podle nepotvrzených informací má komplex Aerostat do roku 2025 společně se zmíněným S-500 a komplexem Nudol vytvořit síť protiraketové obrany se schopností působit proti satelitům.

Zvláštností Aerostatu je fakt, že tento systém nebyl a není diskutován ruskými odborníky nebo oficiálními představiteli ozbrojených sil. Informace o systému tak pochází pouze z veřejně dostupných zdrojů jako jsou vládní smlouvy, ročenky ruských výrobců nebo rozhodnutí soudů. Poprvé se o Aerostatu zmiňuje právě ročenka společnosti Almaz-Antěj z roku 2013. Konkrétně 12. července 2013 se společnost stala hlavním dodavatelem projektu Aerostat.

Teprve letos v létě došlo ke zveřejnění soudního dokumentu, který blíže přibližuje účel uzavřeného kontraktu. Tím je vývoj systému protiraketové obrany dlouhého dosahu v letech 2013 až 2018. Samotná střela je v dokumentu označovaná indexem 106T6. Subdodavatelem projektu Aerostat je známý Moskevský institut termálních technologií (MIT), jehož pracovníci vyvinuli střely Topol, Bulava nebo Jars. Po rozpadu SSSR se pracovníci MIT podíleli na úpravě střel Topol pro vynášení menších satelitů. Tento projekt nese označení Start a Start-1.

Vývoj systému Aerostat dále diskutuje ve svém článku z roku 2017 také zástupce generálního ředitele společnosti Almaz-Antěj Pavel Sozinov. Ten se konkrétně zabývá matematickými modely pro simulaci působení různých systémů protivzdušné a protiraketové obrany. Jeden z popisovaných systémů Sozinov nazývá „komplexem protiraketové obrany dlouhého dosahu“. Podle Sozinova má být budoucí systém schopen zasahovat „komplexní balistické cíle“ (ruské označení pro MIRV) a satelity.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Rusko modernizuje protiraketovou obranu Moskvy

Rusko hodlá v nejbližší době modernizovat protiraketovou obranu Moskvy a některých dalších ...

PL-19 Nudol: Rusové testují zbraň proti satelitům

Podle amerického deníku The Washington Free Beacon Rusové v prosinci provedli již pátý test ...

Jaderný deštník nad Moskvou jako systém protiraketové obrany Ruska

V lednu letošního roku ruské vojenské servery, včetně komerčních (TASS, RIA Novosti a další), ...

PREMIUM Ruské protisatelitní zbraně Nudol a Burevestnik

V roce 2019 NATO označilo vesmír za pátou doménu válčení. Důležitost vesmíru tedy nadále stoupá a do ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.