Ruský protivzdušný komplet krátkého dosahu Sosna

Foto: Protivzdušný komplet krátkého dosahu Sosna. / Kbtochmash
Protivzdušný komplet krátkého dosahu Sosna. / KB Točmaš

Ruská Konstrukční kancelář přesného strojírenství Nudelman (KB Točmaš) v letošním roce dokončí závěrečné střelecké zkoušky nového protivzdušného kompletu krátkého dosahu Sosna. Komplet Sosna je přímým nástupcem protivzdušných kompletů 9K35 Strela-10, mimo jiné stále zavedených ve výzbroji Armády ČR.

Komplet 9K35 Strela-10, v kódu NATO SA-13 "Gopher", byl poprvé zařazen do výzbroje v roce 1979. Základ systému tvoří víceúčelový obrněný transportér MT-LB „matla“, na kterém je umístěná střelecká věž s raketami krátkého dosahu.

9K35 Strela-10 využívá několika typů střel krátkého dosahu. V Armádě ČR je zaveden typ 9M37M s dálkovým dosahem 5 km a výškovým 3500 metrů. Minimální výška letícího cíle musí být větší než 25 metrů. Raketa se na cíl navádí pomocí tepelné (infračervené) stopy.

Nový komplet Sosna vychází z úspěšné koncepce 9K35 Strela-10. Podvozek v podobě MT-LB byl ponechán, ale zcela nová je střelecká věž, protiletadlové střely a také elektronická výzbroj. Střeleckou věž lze samozřejmě umístit na nejrůznější kolové nebo pásové podvozky.

Rozhodujícím prvkem kompletu Sosna jsou „nové“ dvoustupňové protiletadlové střely Sosna-R. Stejné střely využívá námořní protivzdušný komplet krátkého dosahu 3K89 Palaš zavedený v ruském a vietnamském námořnictvu.

Sosna-R ničí cíle v rozsahu 1 až 10 km, do výšky 5 km. Ve střele jsou dvě bojové hlavice a dva zapalovače. První fragmentovaná bojová hlavice tyčového typu ničí cíle při blízkém výbuchu, druhá fragmentovaná bojová hlavice při přímém zásahu. Střela je schopna ničit vrtulníky, letadla ale i lehce obrněná vozidla na zemi - neexistuje žádná minimální výška pro ničení cílů.

Foto: Dvoustupňové stÅ™ely Sosna-R / KB TočmaÅ¡ Dvoustupňové střely Sosna-R / KB Točmaš

Hmotnost rakety je 30 kg, s odpalovacím pouzdrem 42 kg. Na vozidle je připraveno k odpalu 12 střel Sosna-R. Přebíjeni všech raket údajně nezabere více více než 12 minut. Díky nízké hmotnosti lze Sosna-R uložit v nákladovém prostoru a není tak třeba do sestavy zařadit muniční vozidlo.

Rychlost raket je 1200 m/s - 3,5násobek rychlosti zvuku. Sosna-R tedy cíle na vzdálenost 8000 metrů ničí za pouhých 11 sekund. Střela přitom dokáže provádět manévry až do přetížení 40 G.

O navádění střel Sosna-R se stará kombinovaný naváděcí systém. O vyhledávání a zaměřování cílů se ve vozidle stará zaměřovací pouzdro, které obsahuje TV kameru, termovizní kameru, laserový dálkoměr, laserový ozařovač cílů pro navádění raket a infračervený kanál pro sledování raket.

Podrobnější informace o parametrech systému Sosna nejsou k dispozici. Sosna je však údajně schopna sledovat až 50 cílů a vést palbu na jeden cíl dokonce i za pohybu.

Po startu jsou střely vedeny na cíl pomocí kódovaného rádiového signálu, následně pomocí laserového paprsku. Navádění je spolehlivé i ve velmi špatných meteorologický podmínkách, ve dne i v noci.

V bojovém nasazení bude komplet Sosna působit společně s vozidlem pro velení a označování cílů. Může jít například o nově vyvinuté velitelské vozidlo GAZ Tiger protivzdušné obrany krátkého dosahu.  

Zdroj: KB Točmaš

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruský raketomet TOS-1A Solncepjok pro Irák

Ruské dodávky zbraní do Iráku pokračují. Před několika týdny Irák získal postarší ruské bitevníky ...

Ruský MRAP KAMAZ-53949 Tajfun-K

Ruská armáda začala testovat nové ruské obrněné vozidlo KAMAZ-53949 Tajfun-K. Vozidlo je součástí ...

Ruský průzkumný a útočný dron Chirok

Ruský průmysl pracuje na řadě robotických průzkumných a bojových systémů. Jedním z nich je i projekt ...

Obří ruské cvičení Vostok-2014

Ve Východním vojenském okruhu na ruském Dálném východě probíhá od 19. do 25. záři obří ruské ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • J.D.
  19:51 05.10.2014

  myslim že my bycho měli spíš zainvestovat do nějakých systému dlouhého dosahu, na krýtký nám bohatě stačí zmiňovaný RBS-70

  myslim že my bycho měli spíš zainvestovat do nějakých systému dlouhého dosahu, na krýtký nám bohatě stačí zmiňovaný RBS-70

 • semtam
  16:25 27.09.2014

  Myslím, že to tento systém nebude mít problém se prosadit na světovém trhu. Jeho možnost postřelování pozemních cílů z něj činí univerzální obranný prostředek. Je zajímavé, že byl ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Myslím, že to tento systém nebude mít problém se prosadit na světovém trhu. Jeho možnost postřelování pozemních cílů z něj činí univerzální obranný prostředek. Je zajímavé, že byl odstraněn 30 mm kanon. Zprvu s ním bylo počítáno. Krásně doplňuje výkonější systém Pancir S1. Počítám, že Sosna bude levnější a navíc pro rozměry a váhu flexibilnější. Tento systém by byl dokonalou náhradou za náš prostředek S-10. Bohužel z politických důvodů věc neprůchodná. Doufám, že se naše armáda (vláda) poohlíží po něčem obdobném s použitím raket z RBS-70. Troufnu si s jistotou tvrdit, že raketa Boolide nedosahuje kvalit raket Sosna-R.
  Skrýt celý příspěvek