Ruský vojenský průmysl se topí v dluzích. Ruská vláda nabízí odepsání dluhů

Ruský vojenský průmysl se topí v dluzích. Ruská vláda nabízí odepsání dluhů
Místopředseda ruské vlády Jurij Borisov během návštěvy Kurganského strojírenského závodu (KMZ) / tisková služba guvernéra Kurganské oblasti (Zvětšit)

Podle ruského vicepremiéra Jurije Borisova podniky ruského obranně-průmyslového komplexu (OPK) dluží na úvěrech dva biliony rublů (720 miliard Kč). Borisov uvedl, že ruský vojenský průmysl „žije z ruky do úst“ a nabídl firmám odepsání 600 až 700 miliard rublů z úvěrů.

Mezi největší státní dlužníky patří Sjednocená loďařská korporace, Almaz-Antej (výrobce S-400), UralVagonZavod (výrobce platformy Armata) nebo Sjednocená letecká korporace. Ze soukromých firem je největším dlužníkem například Koncern Kalašnikov nebo RTI Systems.

Problémy se splácením půjček vznikají tak, že ruské firmy si půjčí od komerčních bank peníze, ale kvůli opožděným dodávkam svých výrobků (z jakýchkoliv důvodů) nedostanou zaplaceno od zákazníka (ministerstva obrany), ale přitom musí splácet úvěry (nebo jen úroky z úvěrů). Například RTI Systems pozdě dodala velitelský systém (a společnost musela být restrukturalizována) a Koncern Kalašnikov zase protitankové řízené střely Vichr.

„Lhůty jsou posunuty doprava, resp. až do předání produktu nebo celého zbraňového komplexu nedojde k plné finanční úhradě od ministerstva obrany. V této době společnost funguje jen prostřednictvím úvěrů z komerčních bank. Vše zvyšuje cenu produktu, protože náklady na půjčku vstupují do ceny materiálu na výrobu produktů,“ uvedl pro ruské noviny RBK šéfredaktor ruského časopisu Arsenal otěčestva Viktor Murachovský.

Ruský obranný průmysl je tak čtvrtým nejzadluženějším odvětvím ruské ekonomiky, a to za finančním sektorem (3,9 bilionu rublů), velkoobchodem (2,8 miliardy rublů) a realitami (2,7 bilionu rublů). Podniky sdružené v OPK, na rozdíl od civilního sektoru, si ale mohou půjčovat peníze jen od několika vybraných bank.

Ruské vojenské podniky jen na splácení úroků z úvěrů vynaloží každý rok 200 miliard rublů (72 miliard Kč). Podle Borisova jde přitom o podobnou částku, jakou činí čistý zisk OPK. Firmy tak mají napjaté rozpočty a nemohou si dovolit investice do výroby. V prosinci roku 2018 Borisov uvedl, že vojenský průmysl ročně na úrocích z úvěrů platí 135 miliardy rublů ‒ tento údaj se ale vztahoval jen ke státním firmám, částka 200 miliard rublů se vztahuje k celému ruskému trhu.

Pokud se podaří odepsat 700 miliard rublů, jen na úrocích OPK ušetří ročně 70 miliard rublů a zároveň lze podobnou částku vložit do výroby. Jak ale připomíná Nězavisimaja gazeta oddlužení nezaručuje dlouhodobé vyřešení finančních problémů OPK, který již nyní získává ze státního rozpočtu větší dotace, než automobilový průmysl nebo zemědělství.

Místopředseda vlády poznamenal, že takový dluhový náklad nevznikl v jednom roce: „Koneckonců, míra úročení byla 10, 11, 12 % [!].“ Borisov přirovnal ruský vojenský průmysl k jezdci na rotopedu, který šlape, ale stále stojí na místě. Dodejme, že v České republice ekonomicky zdravá firma je schopna nasmlouvat si úvěry u komerčních bank za daleko nižší úroky.

Otázkou je, jak zmíněných 600 až 700 miliard rublů odepsat. Podle ruského webu RBK není úplně jasné, jakým mechanismem se dluh odepíše. Dodejme, že největšími držiteli půjček jsou Sberbank, VTB a Gazprombank. „Nejspíš nejde o to, aby banky odepisovaly své pohledávky, ale půjde o platbu [bankám] ze státního rozpočtu,“ myslí si Murachovský.

Podle Jekatěriny Trofimové ze společnosti Deloitte CIS, případný odpis ve výši 700 miliard rublů výrazně ovlivní celý ruský bankovní sektor. „Jde o [600 až 700 miliard rublů] 6 až 7 % celkového kapitálu bank, tedy zhruba polovinu ročního zisku (1,3 bilionu rublů) celého bankovního systému. Pro jednotlivé banky mohou být tato čísla ještě významnější,“ vysvětlila Trofimová.

Trofimová zároveň varuje, že pokud bude „opatření pro úplné odepsání půjček skutečně přijato v doslovném znění, významně to ovlivní ukazatele finanční udržitelnosti bankovního systému.“ Do celého procesu musí být zapojená centrální banka a je nutný „velmi vážný proces vyjednávání“.

„Pokud federální vláda nechce dopustit bankrot některých podniků vojensko-průmyslového komplexu, je vhodnější netlačit komerční banky k odpisu půjček, ale lepší jsou cílené dotace z federálního rozpočtu, které mohou být financovány vyšším vyplácením dividend ze státních bank,“ uvedl Stanislav Volkov, ředitel ratingové agentury NKR. 

Podle Volkova rozsáhlé odpisy vytvoří precedens, který sice poskytne podnikům OPK krátkodobé zlepšení jejich finanční situace, „ale z dlouhodobého hlediska mají taková opatření tendenci oslabovat platební disciplínu“.

Nepůjde o první (a zřejmě ani ne poslední) oddlužování ruského vojenského průmyslu. V roce 2016 až 2017 vláda z rozpočtu vyčlenila jednu miliard rublů na předčasné splacení půjček ruských vojenských podniků.

Murachovský varuje, že se tato situace bude pravidelně opakovat vzhledem k cenové struktuře vojenských výrobků, splátkám a nákladovému účetnictví: „Nyní je systém nastaven tak, že čím jsou větší náklady, tím je to výhodnější pro podnik.“ V podstatě ruské vojenské podniky mohou uměle zvyšovat výrobní náklady a prodávat zbraně za vyšší cenu, protože při stejné procentuální ziskovosti získají od ruského státu více peněz.

Pracuje se však i na řešení ‒ Borisov předpokládá zavedení preferencí do zákona o státních zakázkách v podobě kvót na závazné nákupy jejich produkce. Pomoci má také nový zákon, který umožní uzavírat smlouvy za pevnou cenu. Jinak řečeno, ruský stát se zaručí za odebrání určitého počtu zbraní za jasně danou cenu. Tím ruský stát donutí OPK snižovat výrobní náklady.

V každém případě podle ruského prezidenta Vladimira Putina je ruský vojenský průmysl daleko před konkurencí: „Jsme o dva až tři kroky před našimi konkurenty. Protože žádná země světa nemá tak technologicky vyspělé zbraně, jako jsou ty naše.“ Navíc, jak zdůraznil ruský prezident, se výdaje na obranu snižují: V roce 2017 činily 3,4 % HDP, v roce 2019 2,9 %, v následujícím roce to bude 2,8 %.

Putin ale zároveň uvedl, že OPK musí zvýšit podíl civilních výrobků a výrobků dvojího užití ze 17 % v roce 2020 na 50 % v roce 2030.

Dodejme, že v oblasti vojenské výroby je v Rusku přímo nebo nepřímo zaměstnáno 2,5 až tři miliony lidí. Ruský vládní registr vojenského průmyslu obsahuje 1352 státních podniků, 73 % je podřízeno ministerstvu průmyslu a obchodu, 12 % ministerstvu obrany, 6 % spadá pod Roskosmos a 3 % pod Rosatom.

Premiér Medveděv se v dubnu chlubil úspěchy obranného průmyslu ve Státní dumě: Akcentoval zahraniční objednávky ruské vojenské techniky, které nehledě na sankce vzrostly na 54,5 miliard dolarů. Borisov k této věci uvedl, že i do příštích letech je třeba zachovat minimálně stejný objem vývozu ruských zbraní.

„Co se týče vývozu zbraní, naším úkolem je přinejmenším udržet naše současné pozice. Dnes jsme druhým největším vývozcem zbraní, ale situace je velmi komplikovaná: dopadají na nás sankce a vedeme obtížný boj o trhy s vojenskými produkty. Proto je naším úkolem ‒ alespoň udržet objem vývozu, což by bylo dobré,“ řekl Borisov.

Borisov ale varuje, že potenciál současných modelů ruských zbraní je vyčerpán a je nutné přijít s novými výrobky. Hlavním cílem je ale pronikat s výrobky na civilní trh.

Vývoj a zavedení výroby nových modelů zbraní je složitý proces. Například UVZ stále vyrábí starší tanky T-90S pro zahraniční zákazníky, kteří tak pomáhají firmě vylepšovat finanční bilanci. Kvůli zachování příjmů z výroby T-90S ale UVZ nemůže své finanční, materiální a lidské síly přesměrovat na dokončení vývoje a na výrobu tanků T-14 Armata (nebo aspoň novějších T-90MS). Přechod na výrobu nové techniky je tak vysoce finančně rizikový a UVZ hrozí ztráta zahraničních zákazníků.

Problém má i firma Kurganmašzavod, jediný výrobce bojových vozidel pěchoty (BMP-3, BMD-4M, Kurganěc-25, atd.) v Rusku. Firma dluží 100 miliard rublů a proto v únoru letošního roku musela přejít pod správu koncernu Rostec. Ve firmě je přitom zaměstnáno na 7000 lidí.

Zdroj: andrei-bt, NG, TASS, RBC, Blisty

 
 
 
 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruské schizma: Zahraniční politika vs. vojenský průmysl

Podle ruského Vojensko-průmyslového kurýru (VPK) existuje mezi ruskou zahraniční politikou a ...

Výrobce tanku T-14 Armata se utápí v problémech

Ruská firma Uralvagonzavod (UVZ) je jedním z největších vědeckých a průmyslových komplexů v Rusku. ...

Slavný výrobce stíhaček MiG je v klinické smrti

Podle ruských médií Sjednocená letecká korporace (OAK) plánuje sloučení leteckých firem Suchoj a ...

Čekají ruský zbrojní průmysl těžké časy?

Spojené státy americké jsou sice každoročně největším exportérem zbraní na světě, ale Ruská federace ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • jozo
    14:56 16.07.2019

    Članok je presný, ale neposkytuje skutočné vysvetlenie prečo je Ruský obranný priemysel zadĺžený. To ja nie som žiadny odborník, ale aj ja viem že ruský obranný priemysel je veľký ...Zobrazit celý příspěvek

    Članok je presný, ale neposkytuje skutočné vysvetlenie prečo je Ruský obranný priemysel zadĺžený. To ja nie som žiadny odborník, ale aj ja viem že ruský obranný priemysel je veľký sociálny podnik, ktorý funguje ako jeden z nástrojov sociálnych politík Ruska. Vačšina podnikov by bez neustálych dotácií skrachovala a zanikla. Samozrejme sú aj svetlé výnimky ako napr. firma Ruské vrtulníky. Veľkým problémom sú napr. ruské monotowns ktorých sú stovky a celé sú orientované na jeden podnik v meste ktorý keby v tom meste skrachoval tak zomrie celá lokálna ekonomika. Preto štát nakupuje to čo miestne podniky vyrobia a dúfa že to bude použiteľné.
    Ďalší problém je že keď si štát nakupuje ponorku napríklad tak v cene si podnik zaráta aj byty, škôlky, školy, sociálne zázemie zamestnancov, investície do miestnej infraštruktúry atd.
    V takomto systéme fungujú bankové pôžičky niečo ako hra na trhovú ekonomiku pretože banky by väčšine obranných podnikov nikdy nepožičali a robia to pretože to celé zastrešuje štát ktorý týmto spôsobom prerozdeluje zisky z predaja surovín ako ropa, plyn atď. To vytvára tlak na infláciu a veľké uroky. V takomto systéme je výška zadĺženia obranných podnikov čisto rozhodnutie štátu preto nehovorí nič o ich reálnej ekonomickej kondícií.
    Sociálny systém a obranný priemysel sú v Rusku veľmi nezdravo závislé a zhruba to znamená že to klasické rozhodovanie medzi "guns and butter" čiže mínanie zdrojov bud na zbrane alebo na civilný sektor je v Rusku postavené na hlavu pretože v Rusku to nie su vzájomné alternatívy ale jeden systém ešte z čias sovietskeho zväzu.Skrýt celý příspěvek

    • danny
      15:33 16.07.2019

      jozo: myslím, že jsi to popsal velmi přesně. Je pak těžké ta tvrdá data hodnotit ve světle standardních pravidel fungujících v "normální" ekonomice.

      jozo: myslím, že jsi to popsal velmi přesně. Je pak těžké ta tvrdá data hodnotit ve světle standardních pravidel fungujících v "normální" ekonomice.

  • premek
    20:44 15.07.2019

    Podle mých finančních informacích je dobré ignorovat tyto zprávy. Zadlužení RF je mnohem menší než to komplexní v USA vzhledem k vyloučení garancí z rozpočtových bilancí a dluhové ...Zobrazit celý příspěvek

    Podle mých finančních informacích je dobré ignorovat tyto zprávy. Zadlužení RF je mnohem menší než to komplexní v USA vzhledem k vyloučení garancí z rozpočtových bilancí a dluhové statistiky. Putin má ve vládě spoustu národních zrádců, kteří pouští do světa kdejaký nezmysl, jen aby se zavděčili svým páníčkům v USA. Howgh!Skrýt celý příspěvek

    • achi67
      21:25 15.07.2019

      Jestli to dobře chápu, tak ruský vicepremiér je národní zrádce placený USA? Jen tak mimochodem, kde se takovéto finanční informace dají dostat? :)

      Jestli to dobře chápu, tak ruský vicepremiér je národní zrádce placený USA? Jen tak mimochodem, kde se takovéto finanční informace dají dostat? :)

      • Jan Grohmann
        10:18 16.07.2019

        Doufám, že GRU nečte diskuzi na AN, jinak by se dozvěděli, že Borisov je zrádce. Psst, zatím to klape.

        Doufám, že GRU nečte diskuzi na AN, jinak by se dozvěděli, že Borisov je zrádce. Psst, zatím to klape.

    • danny
      11:26 16.07.2019

      premek: uff... ještě mi chybí doporučení, že by to měl řešit jako Stalin v třicátém šestém a spustit Bal'šaju čistku:-D Co tak se smířit s tím, že ekonomie je humanitní věda, ...Zobrazit celý příspěvek

      premek: uff... ještě mi chybí doporučení, že by to měl řešit jako Stalin v třicátém šestém a spustit Bal'šaju čistku:-D

      Co tak se smířit s tím, že ekonomie je humanitní věda, nikoli exaktní, že se v ní vyskytují různé názorové a filozofické směry. A že tudíž v rámci diskuze mohou zaznívat značně protichůdné názory a interpretace stejných jevů nebo statistik?
      Pokud Putin není idiot, jako že si myslím, že není, tak předpokládám, že si je schopen připustit nutnost určité názorové plurality minimálně na expertních úrovních.
      A že si taky uvědomuje, že na tom RF, přes tebou zmiňované nízké zadlužení (spíše způsobené značně omezeným přístupem na kapitálové trhy, než konzervativním přístupem k zadlužování jako takovému), vůbec není dobře a že už léta balancuje velmi blízko hrany propasti.Skrýt celý příspěvek

    • RiMr71
      14:12 16.07.2019

      ...píše se "nesmysl" soudruhu...

      ...píše se "nesmysl" soudruhu...

  • Tango23
    09:31 15.07.2019

    Obecne je slozite hodnoverne overit statisticke udaje pochazejici z RF, nemluve o oblasti obranneho prumyslu. Spise lze vychazet z udaju zemi importujicich zbranove systemy z RF, ...Zobrazit celý příspěvek

    Obecne je slozite hodnoverne overit statisticke udaje pochazejici z RF, nemluve o oblasti obranneho prumyslu. Spise lze vychazet z udaju zemi importujicich zbranove systemy z RF, ale i ty byvaji vetsinou v rezimu utajeni. Neni ani neobvykle, ze RF (zrejme z duvodu vykazani alespon nejakych exportnich vysledku) prodava formou barteru, viz. prodej stihacich letounu a nahradnich dilu Indonesii vymenou za palmovy olej. ... Zda se, ze uz ani ta "Ruska zmrzlina" nebude co byvala ;) ...Skrýt celý příspěvek

    • palo satko
      12:34 15.07.2019

      To si naozaj myslis, ze sa v Cesku predava ruska zmrzlina vyrobena v Rusku?

      To si naozaj myslis, ze sa v Cesku predava ruska zmrzlina vyrobena v Rusku?

      • Jirosi
        19:45 22.07.2019

        Přece ji tam nebudete vozit jenom zmrazit...

        Přece ji tam nebudete vozit jenom zmrazit...

  • rabo123
    00:27 15.07.2019

    Článok pre klik, klik a klik a reklama. Budem vymazaný ? Určite. "Stará známá věc. S časem se problémy spíše prohlubují. Kromě dluhu trápí ruské společnosti stárnoucí ...Zobrazit celý příspěvek

    Článok pre klik, klik a klik a reklama. Budem vymazaný ? Určite.


    "Stará známá věc. S časem se problémy spíše prohlubují.
    Kromě dluhu trápí ruské společnosti stárnoucí kvalifikovaný personál, kdy hodně lidí je blízko důchodu a také relativně nízká produktivita. Její zvýšení vyžaduje investice a na ty nejsou peníze.

    Na wikipedii se uvádí průměrný věk inženýra ve společnostech vyrábějících vojenskou techniku je v Rusku 50 let, v USA 40 let a v Číně 30 let." To je sranda ? Kto rieši tie nové technológie ?


    "Sperbank se z Evropy stahuje kvůli finančním problémům. Ostatně stačí se mrknout na Slovensko. V ČR patří mezi nejméně ziskové banky. Jejich přístup k zákazníkovi - bezkontaktní karty teprve tento rok a kdoví zda vůbec, google pay nic, okamžité platby taky nic. Mívali dobrý spořící účet, ale teď jsou na trhu mnohem zajímavější produkty. Ani pro korporát nejsou zajímavý."

    Reklama ? Super. Som liberálny volič , ale toto už je za hranicou.Skrýt celý příspěvek

    • Jakub2
      07:54 15.07.2019

      Bacha na ilumináty, co dodávají Sorosovi a spol. chemtrails. Jdou po vás.

      Bacha na ilumináty, co dodávají Sorosovi a spol. chemtrails. Jdou po vás.

  • Radovan
    19:28 14.07.2019

    Na konci Studené války měl SSSR 290 milionů obyvatel a pod sebou východoevropské satelity s dalším 100 milionů obyvatel. USA měli 248 milionů obyvatel. Francie 56, Británie 57, ...Zobrazit celý příspěvek

    Na konci Studené války měl SSSR 290 milionů obyvatel a pod sebou východoevropské satelity s dalším 100 milionů obyvatel. USA měli 248 milionů obyvatel. Francie 56, Británie 57, Kanada 27.
    Vyčerpaný SSSR Studenou válku prohrál, ztratil východoevropské satelity a nakonec se sám v ekonomickém kolapsu a válkách na okrajích impéria rozpadl.
    V roce 2018 má Rusko 146 milionů obyvatel, USA 327 milionů, Francie 64, Británie 66, Kanada 37.
    Rusko je bez spojenců. USA a Západ stále v NATO, které nabralo další východoevropské státy.
    Představa o tom, že Rusko je schopno nyní se Západem v něčem soupeřit je více než trapná a pro samotné Rusko likvidační. Nikdo ze Západu nikdy nezpochybnil současné ruské hranice, i to Čečensko hodil přes palubu.
    Rusko by se mělo soustředit na své civilní problémy, se Západem spolupracovat a společně se postavit Číně. Jiná cesta vede ke špatným koncůmSkrýt celý příspěvek

    • palo satko
      20:52 14.07.2019

      Ta "spolupraca" co ju Zapad robil v Rusku pocas 90-tych rokov minuleho storocia sa presnejsie vola genocida.

      Ta "spolupraca" co ju Zapad robil v Rusku pocas 90-tych rokov minuleho storocia sa presnejsie vola genocida.

      • logik
        23:05 14.07.2019

        A kterou genocidu konkrétně myslíš? Tu Krymských tatarů? Nebo tu genocidu Ukrajinců pomocí hladomoru? Nebo genocidu Kalmyků? Nebo (částečnou) genocidu pobaltských etnik po obsazení ...Zobrazit celý příspěvek

        A kterou genocidu konkrétně myslíš? Tu Krymských tatarů? Nebo tu genocidu Ukrajinců pomocí hladomoru? Nebo genocidu Kalmyků? Nebo (částečnou) genocidu pobaltských etnik po obsazení Pobaltí?Skrýt celý příspěvek

        • palo satko
          08:53 15.07.2019

          Tu pri ktorej americki poradcovia nicili rusku ekonomiku a spolocne s takymi "nosatymi nerusmi" privatizovali za pomoci mafie najdolezitejsie odvetvia.

          Tu pri ktorej americki poradcovia nicili rusku ekonomiku a spolocne s takymi "nosatymi nerusmi" privatizovali za pomoci mafie najdolezitejsie odvetvia.

          • logik
            12:39 15.07.2019

            Au - zjisti si prosím význam slova genocida.

            Používat ho přeneseně právě v kontextu Ruska, které jich má za minulé století několik na svědomí je hodně hloupé......

            Au - zjisti si prosím význam slova genocida.

            Používat ho přeneseně právě v kontextu Ruska, které jich má za minulé století několik na svědomí je hodně hloupé......

      • PavolR
        08:39 15.07.2019

        Nach si myslý o prístupe Západu k Rusku ktokoľvek čokoľvek, nesporným faktom ostáva pravý opak Vášho tvrdenia. Západ porážkou komunizmu výraznou mierou prispel zastaveniu ...Zobrazit celý příspěvek

        Nach si myslý o prístupe Západu k Rusku ktokoľvek čokoľvek, nesporným faktom ostáva pravý opak Vášho tvrdenia. Západ porážkou komunizmu výraznou mierou prispel zastaveniu "genocídy", spôsobenej komunistickým režimom:

        https://sk.wikipedia.org/wiki/...
        V tabuľke demografických charakteristík po druhej svetovej vojne odporúčam pozrieť sa na tretí stĺpec s názvom "živorodení", následne na posledný stĺpec s názvom "potraty" a hneď bude zrejmé, kde začali problémy a prečo.Skrýt celý příspěvek

        • danny
          13:49 15.07.2019

          PavolR: tohle je čirá demagogie. Ze snah o politický výklad demografického vývoje lezou obvykle ty nejzvrhlejší závěry. Interpretaci časových řad v některých oborech raději ...Zobrazit celý příspěvek

          PavolR: tohle je čirá demagogie. Ze snah o politický výklad demografického vývoje lezou obvykle ty nejzvrhlejší závěry. Interpretaci časových řad v některých oborech raději nechávám na expertech, kteří daným datům rozumí, znají přesně metody jejich sběru, externí faktory atd...Skrýt celý příspěvek

          • logik
            14:26 15.07.2019

            Co je na tom "politického"? Prostě v devadesátých letech, přes veškerou kritiku Jelcina, evidentně do Ruska dorazil alespoň částečně západní styl života, mj. tedy došlo i ke ...Zobrazit celý příspěvek

            Co je na tom "politického"?

            Prostě v devadesátých letech, přes veškerou kritiku Jelcina, evidentně do Ruska dorazil alespoň částečně západní styl života, mj. tedy došlo i ke snížení porodnosti, a zároveň byla dostupnější antikoncepce, což podstatně snížilo potratovost.

            To, že za takovýdle poměrně jasným faktem vidíš nějakou politiku právě naopak ukazuje, že se nedokážeš oprostit od toho, vidět politiku za vším. Námitka proti Palovi, kterej tu tvrdil, že vliv západní kultury v tom období byl jednoznačně negativní, je to naprosto validní a správná.Skrýt celý příspěvek

          • danny
            16:40 15.07.2019

            logik: jestli tím "západním stylem života" myslíš ostřelování parlamentu tanky, rozpad sociálního státu a řádění ozbrojených gangů spojených s každodenní střelbou v ulicích Moskvy, ...Zobrazit celý příspěvek

            logik: jestli tím "západním stylem života" myslíš ostřelování parlamentu tanky, rozpad sociálního státu a řádění ozbrojených gangů spojených s každodenní střelbou v ulicích Moskvy, tak jo. Čéče, jak to popisuješ, ty ruský devadesátky byly takovou vycházkou uvědomělých občanů právě se osvobodivších z okovů komunistické poroby ke světlým zítřkům, co? A ještě jim tu cestu prozářilo první setkání s kondomem a antibejby pilulkou. Super. Jen netuším, jak se popereš s tímto:
            http://www.ponarseurasia.org/p...
            A nebo s takovým propadem porodnosti třeba v takovém Íránu v devadesátých letech. Že by taky zavedením západního stylu života?
            Jestli chceš trochu beletrie k tématu, tak tady je docela fajn souhrn všech možných vlivů, které mají na danou oblast vliv. Spláchnout to jednofaktorově obvykle vede k produkci laciného výkřiku blízkého vidění světa dotčeného soudruha...
            https://ourworldindata.org/fer... Skrýt celý příspěvek

          • logik
            18:28 15.07.2019

            1) Já tvrdím, že vývoj v Rusku v 90tých měl jen pozitivní důsledky? Kde prosímtě? Vyčítáš mi tu černobílost, ale ve skutečnosti jsi právě předvedl klasický příklad černobílého ...Zobrazit celý příspěvek

            1) Já tvrdím, že vývoj v Rusku v 90tých měl jen pozitivní důsledky? Kde prosímtě? Vyčítáš mi tu černobílost, ale ve skutečnosti jsi právě předvedl klasický příklad černobílého myšlení, kdy máš tu dobu zapsanou jako "dobu temna" a nejsi ochoten té době připustit i pozitiva, která měla.

            2) "Spláchnout to jednofaktorově obvykle vede...." Opět jen projektuješ svoje černobílé myšlení do ostatních. Kde tvrdím, že to byl jediný faktor??????
            Tvrdím, že to byl významný faktor.

            3) A jak se poperu s tímto?
            http://www.ponarseurasia.org/p...
            Umíš vůbec anglicky? Nebo sis myslel, že to jako nebudu číst, když je to "tak dlouhý"? Proč bych se s tím měl jako prát, když to tvrdí totéž, co já?????

            Cituji:
            "What factors have contributed to the decline in the abortion rate in Russia?.....
            The emergence of a market economy, the availability of modern contraceptive means, and increased knowledge about contraception have all contributed to significantly improving sexual culture. "
            Takže děkuji, že jsi právě potvrdil to, co jsem tvrdil - i tento odborný článek potvrzuje, že důvodem (ne nutně jediným, ale významným) pro snížení potratovosti v Rusku je "příklon k západnímu stylu života".Skrýt celý příspěvek

          • danny
            11:46 16.07.2019

            Logik: napsal jsi: "do Ruska dorazil alespoň částečně západní styl života, mj. tedy došlo i ke snížení porodnosti, a zároveň byla dostupnější antikoncepce, což podstatně snížilo ...Zobrazit celý příspěvek

            Logik: napsal jsi: "do Ruska dorazil alespoň částečně západní styl života, mj. tedy došlo i ke snížení porodnosti, a zároveň byla dostupnější antikoncepce, což podstatně snížilo potratovost." Z psaného textu jsem vyrozuměl jednoduchou vazbu příčina=důsledek. A zároveň z něj vnímám pozitivní vnímání v raných 90. letech (za Jelcina).
            Ve statistikách jsem nezaznamenal ani dramatický (skokový) pokles porodnosti, ani potratovosti. Spíše podobný trend, jako v řadě dalších zemí, bez ohledu na to, zda procházely transformací, nebo ne.

            V mnou přiloženém odkazu není uveden "západní styl života" - nikde jsem nezaznamenal studii, která by dokládala významné rozdíly v sexuálním chování občanů žijících v demokratické společnosti a v táboře míru, ale TRANSFORMACE NA TRŽNÍ HOSPODÁŘSTVÍ. No a taky je tam použito slovo contributed...

            Ta transformace na tržní hospodářství ovšem znamenala rozpad sociálních jistot, zhoršení bezpečnostní situace, zhroucení zdravotnictví a faktický bankrot. To sebou nese nebývalou míru zátěže celé společnosti. Ne, Rusi na raná devadesátá nevzpomínají jako na dobu nadějného očekávání, prvních výjezdů do ciziny, návštěvy mekáče a konečně svobodné užívání západní filmové produkce, ale jako na dobu temna.

            Ale navrhuji vykašlat se na to, jsme hodně daleko od tématu předlužení/restrukturalizace/financování ruského obranného průmyslu.Skrýt celý příspěvek

          • logik
            13:30 16.07.2019

            danny: "Ve statistikách jsem nezaznamenal ani dramatický (skokový) pokles porodnosti, ani potratovosti." Což ukazuje, jak jsi neschopný vidět pravdu. Na to, abys např. v tomto ...Zobrazit celý příspěvek

            danny:
            "Ve statistikách jsem nezaznamenal ani dramatický (skokový) pokles porodnosti, ani potratovosti."
            Což ukazuje, jak jsi neschopný vidět pravdu. Na to, abys např. v tomto grafu neviděl v devadesátých jasný zlom (v jedné křivce v roce 90, v druhé cca 93), to chce slušnou dávku slepoty.
            http://www.ponarseurasia.org/s...

            "terá by dokládala významné rozdíly v sexuálním chování občanů žijících v demokratické společnosti a v táboře míru"
            Ten tábor míru myslíš vážně????? Co bylo více mírové? Vpád do Maďarska, obsazení ČR v 68, nebo útok na Afgánistán?

            "TRANSFORMACE NA TRŽNÍ HOSPODÁŘSTVÍ. "
            Která je ovšem spojena s tím, že se fungování společnosti přinejmenším velmi přiblíží fungování západní společnosti. Odděluješ neoddělitelné, abys uhájil své nesmysly.

            "No a taky je tam použito slovo contributed..."
            A? Kolikrát musím napsat, že jsem nikdy netvrdil, že by šlo o jediný důvod, jen že jde o podstatný důvod, než Ti to dojde?

            "Ta transformace na tržní hospodářství ovšem znamenala rozpad sociálních jistot...."
            Hezkej oslí můstek, aby sis mohl zanadávat jak kolovrátek. Bohužel Tvé černobílé tvrzení o jednoznačně negativním vlivu té doby tu už bylo dávno vyvráceno statistikou šance dožití 65let.
            Stejně jako je nepravda, že to byl čistě důsledek ekonomické transformace - k té transformaci bylo přikročeno právě proto, že hospodářství SSSR začalo kolabovat, GDP se začal snižovat již v roce 90, kdy ještě žádná transformace neprobíhala.Skrýt celý příspěvek

          • danny
            14:13 16.07.2019

            logik: pokud nepobíráš ani tak zjevně ironické označení, jako "tábor míru" a popíráš, že průběh transformace v Rusku byl ohromný průser, který jen tak tak neskončil katastrofou, ...Zobrazit celý příspěvek

            logik: pokud nepobíráš ani tak zjevně ironické označení, jako "tábor míru" a popíráš, že průběh transformace v Rusku byl ohromný průser, který jen tak tak neskončil katastrofou, tak je diskuse fakt obtížná. Přečti si aspoň tohle: https://archiv.ihned.cz/c1-972... Skrýt celý příspěvek

          • logik
            11:38 17.07.2019

            "logik: pokud nepobíráš ani tak zjevně ironické označení, jako "tábor míru" Co kdyby si ses zkusil zamyslet, proč to nepobírám? Že by proto, že jiné Tvé názory kopírují názory ...Zobrazit celý příspěvek

            "logik: pokud nepobíráš ani tak zjevně ironické označení, jako "tábor míru"
            Co kdyby si ses zkusil zamyslet, proč to nepobírám? Že by proto, že jiné Tvé názory kopírují názory jiných lidí, kteří takovéto tvrzení ironicky nemyslí?

            "popíráš, že průběh transformace v Rusku byl ohromný průser, který jen tak tak neskončil katastrofou"
            A to je jako axiom, že se to nesmí popírat? Ty Tvrdíš, že to byl "průser", tedy na Tobě je, abys pro to přinesl argumenty. Zatím ale ukazatele, které jsi nabídl, mluví o opaku: že ten průser v SSSR byl už předtím, a tedy že i bez ekonomické transformace by šlo hospodářství do kopru. Otázka je, jestli by se vůbec bylo schopné zotavit, a nedopadlo to tam jako např. teď ve Venezuele....

            "Přečti si aspoň tohle: "
            1) Ten článek je přinejmenším velmi nepřesný - teda spíše jednoznačně lživý. Gazprom nebyl prodán za 230 milionů dolarů, on totiž vůbec prodán nebyl. Viz např. https://en.wikipedia.org/wiki/...
            Nebo vůbec tvrzení "za jaké ceny se státní majetek v kupónové privatizaci prodal" - v kupónové privatizaci se jaksi nic neprodávalo....

            S odpuštěním, ten článek je plný nesmyslů. To, žes ho sežral i s naviákem ukazuje, jak neobjektivně situaci v Rusku té doby hodnotíš: jakoukoli negativní informaci přejímáš bez jakékoli snahy ji ověřit, nebo se nad ní jen vůbec zamyslet, jestli dává smysl.

            2) Nepochybuju, že se během ruské privatizace kradlo jak ve strakistánu. To ovšem není ani náhodou důkaz toho, že by byl vývoj horší, než kdyby k přechodu na tržní hospodářství nedošlo. Rozkradlo se co mohlo i v ČR, a stejně jsme na tom hospodářsky podstatně lépe, než kdybychom zůstali v plánovaném hospodářství.

            Používáš klasickou černobílou argumentaci, kdy na jedné straně vidíš jen negativa, zatímco prekolapsivní stav plánovaného hospodářství SSSR - které bylo v tak strašné kondici, že nejenže SSSR neudrželo své satelity, ale dokonce se celý stát rozpadl, vůbec nebereš v úvahu.

            SSSR vedli zločinci. Tedy i kdyby si celé SSSR rozkladli zločinci během privatizace, nic moc se nezměnilo. Pořád ale zůstává výhoda efektivnějšího řízení ekonomiky.Skrýt celý příspěvek

      • achi67
        10:36 15.07.2019

        Tak byla to právě podpora Západu, která pomohla získat Rusku po téměř sto letech opět potravinovou soběstačnost. Do té doby SSSR přes úžasné výsledky svých Mičurinců nakupoval ...Zobrazit celý příspěvek

        Tak byla to právě podpora Západu, která pomohla získat Rusku po téměř sto letech opět potravinovou soběstačnost. Do té doby SSSR přes úžasné výsledky svých Mičurinců nakupoval kukuřici, pšenici, sóju a pod. z USA, Kanady, atd. aby lidé a armáda měli vůbec co jíst. Dokonce i paleotičtí zemědělci dosahovali větších hektarových výnosů než sovětští kolchozníci... Bez moderních osiv, hnojiv, chemie a technologií z prohnilého Západu vůbec by té vychvalované a mnohokrát připomínané samostatnosti nikdy nedošlo.Skrýt celý příspěvek

        • danny
          13:44 15.07.2019

          achi67: bohužel, neříkáš pravdu ani v jednom tvrzení. Jediné, s čím se v tvém příspěvku dá souhlasit, tak že někteří samozvaní následníci Mičurina byli pitomci, teda zcela ...Zobrazit celý příspěvek

          achi67: bohužel, neříkáš pravdu ani v jednom tvrzení. Jediné, s čím se v tvém příspěvku dá souhlasit, tak že někteří samozvaní následníci Mičurina byli pitomci, teda zcela konkrétně Lysenko a pár jeho poskoků, kteří se cca deset let snažili jim hlásané nesmysly uvádět do praxe. To ale skončilo již v padesátých letech.
          Jinak Mičurinem vyšlechtěné odrůdy ovoce a růží (soustředil se na odolnost proti mrazům, suchu) se pěstují i u nás. Díky jeho práci se povedlo rozšířit ovocnářství do oblastí s mnohem extrémnějším podnebím.Skrýt celý příspěvek

          • logik
            14:32 15.07.2019

            Evidentně máš informace max. z VUMLU. Realita je takováto: https://ourworldindata.org/yie... I Norsko, které oproti Rusku leží daleko severněji a i ...Zobrazit celý příspěvek

            Evidentně máš informace max. z VUMLU. Realita je takováto:
            https://ourworldindata.org/yie...

            I Norsko, které oproti Rusku leží daleko severněji a i přes nějaký vliv Golfského proudu rozhodně nemá lepší podmínky na zemědělství než Rusko, dokázalo a dokáže mít násobně větší výnosy z hektaru oproti Rusku....Skrýt celý příspěvek

          • danny
            16:14 15.07.2019

            logik: na rozdíl od tebe za sebou VUML nemám. A v těch reálných výnosech se docela orientuji. Nechápu, co má Norsko společného s jediným tvrzením v achi67 příspěvku, na který jsem ...Zobrazit celý příspěvek

            logik: na rozdíl od tebe za sebou VUML nemám. A v těch reálných výnosech se docela orientuji. Nechápu, co má Norsko společného s jediným tvrzením v achi67 příspěvku, na který jsem reagoval.

            Odkaz, který si přiložil, dokazuje právě jednu z nepravd. Po podpoře Západu v 90. letech a liberalizaci trhu došlo k propadu výnosů, jak absolutně, tak na hektar. Viz. tvůj graf.
            Ne, Rusko nezačalo být po 100 letech potravinově soběstačné, to se povedlo snad až v r. 2017, i když i to je diskutabilní, protože jen v základních komoditách. A dokonce i kolchozníci v 50. letech pod vlivem degena Lysenka dosahovali lepších výnosů, než zemědělci v paleolitu.
            Na tom nemění nic ani to, že Rumuni, Španělé, Taloši a Norové mají ha výnosy o cca 50% vyšší a že bylo Ruské zemědělství do r. 2014 dost neefektivní.
            Škoda, že se aktuálnější údaje shánějí dost těžko.Skrýt celý příspěvek

          • achi67
            17:17 15.07.2019

            Kupodivu paeolitičtí zemědělci dosahovali výnosů 10, ale i 25 metrických centů na hektar. S tehdejšími odrůdami a převážně ruční prací (můžete si zastudovat, zde je zdroj: ...Zobrazit celý příspěvek

            Kupodivu paeolitičtí zemědělci dosahovali výnosů 10, ale i 25 metrických centů na hektar. S tehdejšími odrůdami a převážně ruční prací (můžete si zastudovat, zde je zdroj: BERANOVÁ, M. 2011. Jídlo a pití v pravěku a ve středověku. ... Vůbec nechci uvádět Lysenkovy pokusy, kolektivizaci, osívání celin z počátku Sovětského svazu, kdy když bylo dobře, dosáhli výnosu i 7,5 metrického centu na hektar, ale občas i pouhých 70% osiva. O schopnostech ruského zemědělství na přelomu tisíciletí více napoví třeba tento článek, který vzhledem k době svého vzniku lze stěží označit za tendenční, už jen proto že cituje ruské zdroje. https://archiv.ihned.cz/c1-108... Skrýt celý příspěvek

          • logik
            18:38 15.07.2019

            "Po podpoře Západu v 90. letech a liberalizaci trhu" Já jsem něco tvrdil o tom, co se dělo po pádu SSSR? Evidentně musíš to co tvrdím překroutit, abys nemusel uznat omyl. Já jsem ...Zobrazit celý příspěvek

            "Po podpoře Západu v 90. letech a liberalizaci trhu"
            Já jsem něco tvrdil o tom, co se dělo po pádu SSSR? Evidentně musíš to co tvrdím překroutit, abys nemusel uznat omyl. Já jsem Ti jen dokumentoval mizernou výnosnost Ruského zemědělství v Sovětském svazu...

            " došlo k propadu výnosů, jak absolutně, tak na hektar. Viz. tvůj graf. "
            Až na to, že mimo fluktulace tam žádný pokles výnosů na hektar není.... Za celá devadesátá léta se výnos na hektar byl vždy vyšší, než minimum v předchozí dekádě (84). Porovnávat maximum z jednoho období s minimem z druhého (jak musíš činit, abys něco takového mohl tvrdit), je demagogie...

            " s jediným tvrzením v achi67 příspěvku, na který jsem reagoval."
            Proč lžeš? V předchozím příspěvku jsi napsal: "neříkáš pravdu ani v jednom tvrzení. " - tedy jsi evidentně nereagoval na jediné tvrzení, ale prohlásil jsi za nepravdivý celý Achiho příspěvek jako celý.

            Zbytek Tvého příspěvku už Ti vyvrátil i se zdrojema Achi...Skrýt celý příspěvek

          • danny
            10:29 16.07.2019

            aachi67: Beranovou znám, ale sorry, to si asi pamatuješ špatně. Nikde jsem tam takové údaje nenašel, a kdyby, tak je to prostě nesmysl. Do zavedení moderních postupů průměrný výnos ...Zobrazit celý příspěvek

            aachi67: Beranovou znám, ale sorry, to si asi pamatuješ špatně. Nikde jsem tam takové údaje nenašel, a kdyby, tak je to prostě nesmysl. Do zavedení moderních postupů průměrný výnos z hektaru nikdy v historii nepřekročil 800 – 1000 kg. Není to fyzikálně možné. Takového výsledku dosáhneš pouze v případě, že na záhonku pěstuješ společně kukuřici, cibuli, melouny, fazole a pak sečteš mokrou hmotnost. Docela hezký příklad fungování středověké farmy je v následujícím odkazu: http://www.fw200condor.estrank...
            Za ty Hospodářky dík. Nicméně i ten článek ukazuje nepřímo na pár drobností. Určitě víš, že SSSR v rámci zlaté blokády mohl ve třicátých letech nakupovat technologie pouze z obilí a dřevo. Takže (vyjma let 30-33) byl schopen vyprodukovat značný přebytek na export. Nejhoršími roky byly Lysenkovy pokusy, ale i v padesátých a šedesátých letech produkce rostla.
            Propad v 70. nesouvisí ani tak s propadem schopností, ale spíš notoricky známou holandskou nemocí. Růst exportu a cen ropy postupně snižoval motivaci šťourat se v hlíně, když si to přece můžeš levně koupit.
            Dál článek jasně říká, že k oživení ruského zemědělství dochází po r. 2002, čemuž předcházely právě ty katastrofální devadesátky. A nikoli pod vedením "západního stylu života". Ale partičky kolem Putina a v devadesátkách vzniklé třídy oligarchů.Skrýt celý příspěvek

          • danny
            10:38 16.07.2019

            logik: uff... viš, proč jsou ty čárky v grafu do devadesátých let tak rovné, a pak strašně zubaté? Ale máš pravdu, v jednom jsem se vyjádřil nepřesně. Došlo k propadu trendu. U ...Zobrazit celý příspěvek

            logik: uff... viš, proč jsou ty čárky v grafu do devadesátých let tak rovné, a pak strašně zubaté?
            Ale máš pravdu, v jednom jsem se vyjádřil nepřesně. Došlo k propadu trendu. U absolutních čísel to lze při vyhlazení vhodně zvoleného intervalu nazvat stagnací.
            No a vzhledem k tomu, že toto vlákno začalo příspěvkem PavlaR, kde tvrdí: "Západ porážkou komunizmu výraznou mierou prispel zastaveniu "genocídy", tak jaksi předpokládám, že se bavíme o období po pádu SSSR a vlivu přejímání západního stylu života v possovětském Rusku.Skrýt celý příspěvek

          • logik
            14:19 16.07.2019

            "ff... viš, proč jsou ty čárky v grafu do devadesátých let tak rovné, a pak strašně zubaté? " Nevím, o čem mluvíš. Fluktulace jsou v osmdesátých letech +- stejné jako v ...Zobrazit celý příspěvek

            "ff... viš, proč jsou ty čárky v grafu do devadesátých let tak rovné, a pak strašně zubaté? "
            Nevím, o čem mluvíš. Fluktulace jsou v osmdesátých letech +- stejné jako v devadesátých.
            Zatímco v západních zemích někdy kolem 30tých letech začal nárůst výkonnosti (někde s "lokálním" propadem v druhé světové), v SSSR začaly růst výnosy rychleji až v letech 60tých: což dokládá to, že "mičurinsko kolchoznické" pokusy hospodářství podstatně poškodilo.
            A pokud si proložíš grafem přímky, tak uvidíš, že hospodářství SSSR stagnovalo už v osmdesátých letech. Ty problémy v hospodářství byly v SSSR už dávno před transformací, a Tvé implicitní tvrzení, že nebýt transformace, hospodářství by bylo lépe, není ničím podložené.Skrýt celý příspěvek

      • danny
        13:33 15.07.2019

        palo satko: řádění Harward Boys v devadesátých letech můžeš označit za zvrhlé sociálně-ekonomické experimenty, loupež století, geopolitické hrátky s ohněm nebo jakkoli jinak. ...Zobrazit celý příspěvek

        palo satko: řádění Harward Boys v devadesátých letech můžeš označit za zvrhlé sociálně-ekonomické experimenty, loupež století, geopolitické hrátky s ohněm nebo jakkoli jinak. Sachsova šoková terapie, experimenty s hyperinflací a pak vše, co se dělo po nainstalování Chubaise, si zaslouží spoustu peprných označení. Ale genocidu fakt neee. To je termín s jasným významem, se kterým by se nemělo hrát. Je to podobně nevhodné, jako všude cpát Hitlera nebo Holokaust.Skrýt celý příspěvek

        • palo satko
          16:29 15.07.2019

          Ta desiva chudoba, nezamestnanost a platova neschopnost, ktoru zapričinilo rozkradanie a privatizacia a viedla k obrovskym stratam hlavne medzi inteligenciou a spôsobovala nielen ...Zobrazit celý příspěvek

          Ta desiva chudoba, nezamestnanost a platova neschopnost, ktoru zapričinilo rozkradanie a privatizacia a viedla k obrovskym stratam hlavne medzi inteligenciou a spôsobovala nielen emigraciou ale aj samovraždy, alebo profesionalnu devastaciu. To sa inač ako genocida nazvat neda. Nevravím, že sa niečo dramaticke udialo medzi Evenkami na Polarnom kruhu, ale vo vyskumakoch, laboratoriach, a v špeciali sa po inač ako genocida nazvat neda. Ved sa realne pozri na byvale sov. republiky. Ukrajina je čo sa tyka zbrojnej vyroby v sračkach, Bielorusko sa o niečo snaži a ostani su uplne vymazaní.Skrýt celý příspěvek

          • logik
            18:47 15.07.2019

            Tady máš křivku procent žen co se dožili 65 https://data.worldbank.org/ind... Jestli je tam nějaký zlom v roce 90, tak že to procento začalo ...Zobrazit celý příspěvek

            Tady máš křivku procent žen co se dožili 65
            https://data.worldbank.org/ind...

            Jestli je tam nějaký zlom v roce 90, tak že to procento začalo klesat pomaleji.
            A když vyhladíš peek v 87, tak zas uvidíš, že to procento klesalo i předtím.

            Takže Tvé tvrzení, že v devadesátých letech se dělo něco strašného, je jednoznačně lež. Tvými slovy: SSSR bylo ve sračkách už předtím, a naopak v po nutné transformaci devadesátých let z toho největšího srabu dostalo.

            PS: Navíc je třeba vzít v úvahu, že předčasná úmrtí (např. sebevraždy nebo špatná lékařská péče) ovlivní nejen současné roky, ale i budoucí, takže ten ukazatel má určitou setrvačnost. Pokud tedy byl v roce 2002 prudký zlom, znamená to, že se situace musela lepšit už nějakou dobu předtím.Skrýt celý příspěvek

          • achi67
            19:38 15.07.2019

            Osobně bych popsaný sociální a ekonomický marasmus považoval za typický projev společnosti po pádu totalitního režimu, kdy po oslabení jeho absolutistického vlivu na chod všech ...Zobrazit celý příspěvek

            Osobně bych popsaný sociální a ekonomický marasmus považoval za typický projev společnosti po pádu totalitního režimu, kdy po oslabení jeho absolutistického vlivu na chod všech úrovní společnosti i státu a při neexistenci právních a i morálních pravidel dojde k podobnému zhroucení... Svádět to na Západ je poměrně krátkozraké. Přes veškeré nedostatky, výtky a výkyvy má západní demokratická civilizace v tomto přece jen největší stabilitu, protože si nevybavují žádný její stát, u kterého by došlo k podobným zhroucením. Naopak je to pravidlem u potkomunistických, nebo i jiných států s totalitním režimem. Díky bohu se přes bouřlivé devadesátky přenesla naše republika relativně se ctí a celkem v pořádku. Tím nechci říci, že bylo vše v pořádku, jen že mohlo být i daleko hůře.Skrýt celý příspěvek

    • Jakub2
      07:41 15.07.2019

      To doporučení na konci příspěvku je marné. Kremelská logika je vpravdě byzantinská = jim nejde o win-win mezinárodní vztahy, protože Kreml vnímá mezinárodní politiku jako systém s ...Zobrazit celý příspěvek

      To doporučení na konci příspěvku je marné. Kremelská logika je vpravdě byzantinská = jim nejde o win-win mezinárodní vztahy, protože Kreml vnímá mezinárodní politiku jako systém s nulovým součtem. Tam , kde má Kreml zvítězit, tam musí někdo druhý prohrát.Skrýt celý příspěvek

  • Econ
    17:30 14.07.2019

    Jenom pro zajímavost: Rusko - 2-3 mil. lidí ve vojenském průmyslu. Tržby cca 35 miliard dolarů za rok (pokud vezmeme 15 miliard exportu za rok, což některé zdroje považují za ...Zobrazit celý příspěvek

    Jenom pro zajímavost:
    Rusko - 2-3 mil. lidí ve vojenském průmyslu. Tržby cca 35 miliard dolarů za rok (pokud vezmeme 15 miliard exportu za rok, což některé zdroje považují za velmi přehnané). Připomínám, že údaj v článku, 54 mld dolarů je objem objednávek (za více let a ne všechny objednávky se realizují).
    V USA uvádí souhrnný údaj pro vojenský, letecký, kosmický a zabezpečovací průmysl dohromady. Celkem zde pracuje 3,5 mil. lidí, což by bylo srovnatelné s Ruskem. Ale připomínám, že se jedná o údaj, kam amíci přidávají i spoustu civilních oblastí. Celkem s tržbami okolo 325 miliard dolarů.
    Počet lidí ve vojenském průmyslu v celé EU: 350 - 750 tisíc lidí (různé zdroje se liší, záleží, co vše se do vojenského průmyslu započítá). V EU žije 500 mil. lidí. (v Rusku 145 mil., USA 330 mil.).Skrýt celý příspěvek

  • Econ
    16:45 14.07.2019

    Stará známá věc. S časem se problémy spíše prohlubují. Kromě dluhu trápí ruské společnosti stárnoucí kvalifikovaný personál, kdy hodně lidí je blízko důchodu a také relativně ...Zobrazit celý příspěvek

    Stará známá věc. S časem se problémy spíše prohlubují.
    Kromě dluhu trápí ruské společnosti stárnoucí kvalifikovaný personál, kdy hodně lidí je blízko důchodu a také relativně nízká produktivita. Její zvýšení vyžaduje investice a na ty nejsou peníze.

    Na wikipedii se uvádí průměrný věk inženýra ve společnostech vyrábějících vojenskou techniku je v Rusku 50 let, v USA 40 let a v Číně 30 let.Skrýt celý příspěvek

    • astor
      18:08 14.07.2019

      Průměrný věk českého inženýra - tedy INŽENÝRA, ne rychlokvašky - se taky nijak nesnižuje, vidím to okolo sebe, to co přijde, ti noví, je většinou pro dílenskou praxi nepoužitelné. ...Zobrazit celý příspěvek

      Průměrný věk českého inženýra - tedy INŽENÝRA, ne rychlokvašky - se taky nijak nesnižuje, vidím to okolo sebe, to co přijde, ti noví, je většinou pro dílenskou praxi nepoužitelné. Kvalifikovaní dělníci na tom nejsou o moc lépe, mladý absolvent učebního oboru s maturitou zoufale hledá způsob, jak se řemeslu vyhnout, stávají se z nich špatní programátoři a podprůměrní technologové. Nahrazují je zahraniční řemeslníci, často s velmi nízkými teoretickými i praktickými znalostmi, které často nahrazují nadměrně vyvinutým egem(v tom vynikají především slovenští krajánci). Řekněte mi, v čem jsme na tom v našich montovnách líp než Rusáci? Asi jen to, že nic vlastního nemusíme vyvíjet, to zahraniční majitelé našich firem ani nechtějí, chtějí jen práci podle svých mustrů a včasné příchody do práce.Skrýt celý příspěvek

      • Poly
        18:53 14.07.2019

        A to jako bydlíš v Rusku a nebo v Česku a nebo kde? Zajeď si nebanánové části Evropy. Mně vzal švára do továrny Airbusu v Hamburgu. Pracovalo tam neuvěřitelné množství mladých ...Zobrazit celý příspěvek

        A to jako bydlíš v Rusku a nebo v Česku a nebo kde? Zajeď si nebanánové části Evropy. Mně vzal švára do továrny Airbusu v Hamburgu. Pracovalo tam neuvěřitelné množství mladých lidí. Důvod? Pohoda, tvořivost, seberealizace, prachy,... Polovina z toho byli cizinci. Bohužel Rusko nic takového nabídnout nemůže. Nevím o tom, že by z Evropy nebo USA pádili mladí odborníci do suprčupr Ruska :-DSkrýt celý příspěvek

        • Jakub2
          07:28 15.07.2019

          U Astora sázím na ruskou ambasádu v Praze.

          U Astora sázím na ruskou ambasádu v Praze.

        • Larry
          18:10 15.07.2019

          nesmysl. Vývojáře od Volva po pádu firmy přetáhla ruská Lada, dělali třeba na modelu Vesta. Vývoj v Aircraft industries je také Rusů..... Proč by tahali odborníky do Ruska?? Aby ...Zobrazit celý příspěvek

          nesmysl. Vývojáře od Volva po pádu firmy přetáhla ruská Lada, dělali třeba na modelu Vesta. Vývoj v Aircraft industries je také Rusů.....
          Proč by tahali odborníky do Ruska?? Aby to odmítali kvůli rodinám, protože se nechtějí stěhovat?? Ne, zaměstnance nechají doma, kde je zvyklý a má zázemí. Spokojený zaměstnanec se vyplácí firmě.Skrýt celý příspěvek

      • logik
        14:39 15.07.2019

        Astor:undia Kolik Tě platěj za ty lži? Za montovnu můžeš označit max Hunday u Kolína. Škodovka má poměrně velké vývojové centrum, které se od těch Ruských liší např. násobně vyšším ...Zobrazit celý příspěvek

        Astor:undia
        Kolik Tě platěj za ty lži? Za montovnu můžeš označit max Hunday u Kolína. Škodovka má poměrně velké vývojové centrum, které se od těch Ruských liší např. násobně vyšším platem....

        Stejnětak např. má u nás vývoj letecká GE, plzeňská škodovka, plno dalších automotive firem,
        v konstrukci ultralightů jsme světová velmoc atd... atd..... Z velkých firem u nás nemá vývoj pravděpodobně pouze zmiňovaná TPCA.

        Takže označit naše firmy za montovny, to může buďto člověk, co o českym průmyslu nic neví, anebo lhář. Volím takto tvrdá slova, protože slušný člověk takto nepomlouvá.Skrýt celý příspěvek

        • Larry
          18:05 15.07.2019

          Vývoj nemá ani Foxconn Pardubice výrobce PC HP a Compaq, z automotive např. Kayaba CZ, Ronal, Apag ..... Panasonic (autoradia) řada firem automotivu dělá podle mustru které jim ...Zobrazit celý příspěvek

          Vývoj nemá ani Foxconn Pardubice výrobce PC HP a Compaq, z automotive např. Kayaba CZ, Ronal, Apag ..... Panasonic (autoradia) řada firem automotivu dělá podle mustru které jim dodají automobilky. Tam se tvořivost nebo nápad nepřipouští.
          Doporučuji využívat dnů otebvřených dveří a pořádně se dívat.Skrýt celý příspěvek

          • logik
            14:04 16.07.2019

            Ale samozřejmě, že pár menších firem bez vývoje najdeš - ale to jaksi nejsou firmy, které by táhly český průmysl. Foxconn v pardubicích má cca 2000 zaměstnanců, a nic moc ...Zobrazit celý příspěvek

            Ale samozřejmě, že pár menších firem bez vývoje najdeš - ale to jaksi nejsou firmy, které by táhly český průmysl. Foxconn v pardubicích má cca 2000 zaměstnanců, a nic moc navázanýho průmyslu. Mladoboleslavská Škodovka jich má desetitisíce a hromadu navázanýho průmyslu....

            Navíc ani ten Foxconn rozhodně není jen montovna, je to zároveň např. dodavatel cloudových služeb, které realizuje v ČR, nedodává je ze zahraničí : na to, abys moh Foxconn označit za montovnu, tak z něj musíš "vydrápnout" jeden konkrétní závod, což není příliš korektní, že? Totéž Panasonic - v Plzni, kde je největší Panasonic závod v ČR, vývoj mají.....

            "řada firem automotivu dělá podle mustru které jim dodají automobilky."
            Zaprve další řada firem si to vyvíjí sama, zadruhé když jim mustr zadají automobilky, tak vzhledem k tomu, že např. Škoda tu má vývoj také, tak zas je to vyvinuto v ČR....

            Označit ČR za montovnu je prostě blbina - náklady práce jsou tu už takový, že levnou práci tu dělají Ukrajinci a Rumuni, pro čisté montovny jsme z hlediska nákladů už poměrně drahá země.Skrýt celý příspěvek

      • Larry
        17:59 15.07.2019

        Nejen že nesnižuje se průměrný věk českého inženýra, ale zvyšuje se. Skutečně rychlokvašky, jsou prakticky nepoužitelné a sorta středoškoláků to je také katastrofa. Pro tyhle je ...Zobrazit celý příspěvek

        Nejen že nesnižuje se průměrný věk českého inženýra, ale zvyšuje se. Skutečně rychlokvašky, jsou prakticky nepoužitelné a sorta středoškoláků to je také katastrofa.
        Pro tyhle je programátor každý kdo umí pařit gamesky a plácat se po xichtbooku. Při dotazu na příkazový řádek blednou.... strojaři - technologové, když se zeptám na třídy oceli, jsou mimo. Snahy o pájení , broušení vrtáků.... praktické činnosti už jsem vzdal.
        Hotentot ze zahraničí má jednu výhodu proti Čecháčkovi v montovně. Pro "buržousta :-)) "
        to jsou menší náklady, tedy nižší požadavky na výši platu. Takže ty montovny, střední Evropu brzy opustí směr Ukrajina, kde je 100 mega práceschopného obyvatelstva.Skrýt celý příspěvek

        • Jirosi
          18:48 22.07.2019

          Ani internacionálu si s nimi nezazpíváte, prostě k ničemu.

          Tyhle vtípky sem poslouchal před 20.lety. Škoda, že se svět mění..

          Ani internacionálu si s nimi nezazpíváte, prostě k ničemu.

          Tyhle vtípky sem poslouchal před 20.lety. Škoda, že se svět mění..

  • krllo
    16:45 14.07.2019

    Tak čím nás Rusko ohrožuje ? Dluhem svých bank ?
    Ty peníze zmiňované v článku jsme v pohodě zaplatili za naše banky.

    Tak čím nás Rusko ohrožuje ? Dluhem svých bank ?
    Ty peníze zmiňované v článku jsme v pohodě zaplatili za naše banky.

    • Poly
      19:11 14.07.2019

      Sperbank se z Evropy stahuje kvůli finančním problémům. Ostatně stačí se mrknout na Slovensko. V ČR patří mezi nejméně ziskové banky. Jejich přístup k zákazníkovi - bezkontaktní ...Zobrazit celý příspěvek

      Sperbank se z Evropy stahuje kvůli finančním problémům. Ostatně stačí se mrknout na Slovensko. V ČR patří mezi nejméně ziskové banky. Jejich přístup k zákazníkovi - bezkontaktní karty teprve tento rok a kdoví zda vůbec, google pay nic, okamžité platby taky nic. Mívali dobrý spořící účet, ale teď jsou na trhu mnohem zajímavější produkty. Ani pro korporát nejsou zajímavý.Skrýt celý příspěvek

  • JaHoDa
    10:01 14.07.2019

    givicz a vy podobní Kdybyste takto trollovali na ruský fórech ve prospěch Západu, dříve nebo později byste skončili v lochu. Při nejlepším. Nebo byste "náhodou" vypadli z okna. ...Zobrazit celý příspěvek

    givicz a vy podobní

    Kdybyste takto trollovali na ruský fórech ve prospěch Západu, dříve nebo později byste skončili v lochu. Při nejlepším. Nebo byste "náhodou" vypadli z okna. Tady se vám tak akorát zasmějeme. Tak si to uvědomte, kde žijete a pro koho horujete.Skrýt celý příspěvek

    • truther
      12:38 14.07.2019

      Proti ČR tu nikdo nic nepíše.

      Proti ČR tu nikdo nic nepíše.

    • truther
      13:55 14.07.2019

      Prozápadní články ruských autorů často přebírají i AN. Autoři v lochu pokud vím neskončili.

      Prozápadní články ruských autorů často přebírají i AN. Autoři v lochu pokud vím neskončili.

      • Jara
        15:12 14.07.2019

        Zatím mají to štěstí ..... a jak se jim tam asi žije ? Zastrašování a fyzická napadení “vzpurných” novinářů jsou naprosto běžné .....

        Zatím mají to štěstí ..... a jak se jim tam asi žije ? Zastrašování a fyzická napadení “vzpurných” novinářů jsou naprosto běžné .....

        • Larry
          15:57 14.07.2019

          Vzpurný novinář, který bude rýt do politiky EU/ČR dostane po čuni tak, že v branži skončí a může psát akorát do časopisu ABC o úspěších vědy v EU. Taky způsob likvidace ...Zobrazit celý příspěvek

          Vzpurný novinář, který bude rýt do politiky EU/ČR dostane po čuni tak, že v branži skončí a může psát akorát do časopisu ABC o úspěších vědy v EU. Taky způsob likvidace existence.
          viz redaktor Smrček, TV lejna který už před lety ukázal na kameru tajný dokument.
          Pokud novinář bude psát o věcech kterým rozumí, třeba věda, technika příroda, nikdo ho zastrašovat nebude.
          Nebo myslíte případ "investigativní dvojice novinářů S+K" alias sběratelé drbů , kteří kroužili okolo Babiše jr. ve Švýcarsku a papá ne ně poslal právnické eso, které jim na ulici dalo vizitku + vyjmenovalo paragrafy, které porušovali a co jim reálně hrozilo protože Švýcarsko není ČR ?? Jo jasně, to je zastrašování jako noha :-)))Skrýt celý příspěvek

          • Pavel1
            17:22 14.07.2019

            Jinými slovy se snažíš říct, že trapné vyhrožování agenta bureše novinářům ve snaze utajit a zamluvit únos vlastního syna na okupovaný Krym se nedá srovnat s vraždami ruských ...Zobrazit celý příspěvek

            Jinými slovy se snažíš říct, že trapné vyhrožování agenta bureše novinářům ve snaze utajit a zamluvit únos vlastního syna na okupovaný Krym se nedá srovnat s vraždami ruských novinářů, kteří, jak jsi správně poznamenal, jsou odborníci na politickou korupci? Tak to máš pravdu, tohle se srovnat nedá.Skrýt celý příspěvek

          • truther
            17:25 14.07.2019

            spekulace o vraždách ruských novinářů jsou na stejné úrovni jako spekulace o vraždě Michaela Hastingse

            spekulace o vraždách ruských novinářů jsou na stejné úrovni jako spekulace o vraždě Michaela Hastingse

          • Larry
            18:05 14.07.2019

            Jinými slovy, znamená jedinou legální slušnou obranou poslat na dotyčného právníka. Nepohodlný má tu samou možnost, najmout si právníka pro svoji obranu. Rodinné záležitosti Babiše ...Zobrazit celý příspěvek

            Jinými slovy, znamená jedinou legální slušnou obranou poslat na dotyčného právníka. Nepohodlný má tu samou možnost, najmout si právníka pro svoji obranu. Rodinné záležitosti Babiše sr. a Babiše jr. nám můžou být zcela volné.
            Jr. mohl podat na papá oznámení (ex. TO) pokud by si připadal unesený. přístup k internetu zjevně měl.
            Nějaké maily a komunikace, je vše k smíchu. S tím zatočí každý slušnější právník. Musel by prokázat, že skutečně email odešel z konkretního PC, což není nemožné, ale problém bude prokázat kdo byl mezi židlí a klávesnicí.
            nakonec se zjistí, že to byla kachna nebo provokace. Stejně jako jiné kauzy to vyšumí do ztracena. Z poslední doby viz Huawei.Skrýt celý příspěvek

          • Robo
            21:45 14.07.2019

            Nevidět a rozporovat praktické vyvraždění Ruské politické a mediální opozice je skutečná barbarská bezohlednost ...Zobrazit celý příspěvek

            Nevidět a rozporovat praktické vyvraždění Ruské politické a mediální opozice je skutečná barbarská bezohlednost .
            https://zpravy.aktualne.cz/zah...
            https://www.respekt.cz/denni-m...
            https://www.idnes.cz/zpravy/za...
            https://www.idnes.cz/zpravy/za...
            https://denikn.cz/51899/vrazda...
            Opoziční novináři jsou v Rusku jediní skuteční hrdinové .Skrýt celý příspěvek

          • truther
            00:26 15.07.2019

            Putin nemá zájem na vytváření mučedníků. Opozice ano.

            Putin nemá zájem na vytváření mučedníků. Opozice ano.

        • krllo
          16:42 14.07.2019

          Jak to víte, vy tam žijete ?

          Jak to víte, vy tam žijete ?

          • Pavel1
            17:09 14.07.2019

            130 zavražděných ruských novinářů je ti málo?

            130 zavražděných ruských novinářů je ti málo?

      • dusan
        17:30 14.07.2019

        V Rusku nie je problém písať i "nevhodne" ... pokým je okruh čitateľov či poslucháčov bezvýznamný ..... t.j. napr. na odborných fórach ... Do televízie sa už takýto "rebel" ...Zobrazit celý příspěvek

        V Rusku nie je problém písať i "nevhodne" ... pokým je okruh čitateľov či poslucháčov bezvýznamný ..... t.j. napr. na odborných fórach ...

        Do televízie sa už takýto "rebel" nedostane ... a TV je to čo stále v Rusku rozhoduje ... a ak náhodu tam niekto ide tak putinovské médiá sa už postarajú aby ho skôr zhovadili ...

        Ale ak má niekto úspech i mimo TV - napr. Navaľnyj o korupcii u Medvedeva, tak za "úspech" bol už "riešený" a publikovanie zakázané ....

        Ja mám tiež pár ruských kníh, kde autor napr. opisuje brutálny teror v okupovanom Poľsku zo strany Červenej armády .... ale to je odborná literatúra, ktorá davy nezaujíma ....Skrýt celý příspěvek

        • danny
          14:20 15.07.2019

          dusan: bohužel, to, co popisuješ, není problém jen v Rusku. I zde máš řadu odborných publikací a expertů, kteří se vyjadřují ke konkrétním věcem. Ale o jejich existenci nebo jimi ...Zobrazit celý příspěvek

          dusan: bohužel, to, co popisuješ, není problém jen v Rusku. I zde máš řadu odborných publikací a expertů, kteří se vyjadřují ke konkrétním věcem. Ale o jejich existenci nebo jimi zjištěných faktech má povědomí jen marginální část populace.
          Ano, nejsou zakázaní, nikdo je nezatýká. Jen o ně prostě není zájem. Proč? Možná je to jen autocenzura médií hlavního proudu, nebo komerční poptávkou pouze po informacích, které se hodí do našeho názorového proudu.
          Uvedu jeden konkrétní příklad. Snad již v roce 2011 James Miles z BBC přiznal, že jeho reportáže o masakru na Tchien-an-men byly trošku vylhané. Úniky diplomatických depeší USA z Pekingu, které byly zveřejněny na WikiLeaks, byly ověřeny, jako pravé a podporují tvrzení, že na Tchien-an-men se nestřílelo, že k ozbrojeným střetům došlo jinde a jinak a obětí bylo pravděpodobně řádově méně.
          Přesto na Kampě stojí výstavka s původní verzí příběhu. Před pár dny byla naše i světová média plná připomínky toho, jak na náměstí tanky rozjezdili tisíce pokojných demonstrantů.
          Do televize jsou zváni experti, kteří mluví aspoň o desíti tisíci mrtvých, zapálených stanech, bezhlavé střelbě do davu a útoku pásových obrněných vozidel.
          Žijeme v demokracii, nemáme cenzuru, svoboda slova atd... Máš pocit, že u nás zajímá "davy", jak to bylo doopravdy, a že ten médii přejímaný obraz je zkreslený, nepravdivý?Skrýt celý příspěvek

          • logik
            14:52 15.07.2019

            Myslíš tudle zprávu, která podle Tebe nikdy nebyla ...Zobrazit celý příspěvek

            Myslíš tudle zprávu, která podle Tebe nikdy nebyla uveřejněna?
            https://www.idnes.cz/zpravy/za...
            https://ct24.ceskatelevize.cz/...

            Na české wiki je pak údaj (dle CIA) o 400-900 mrtvých, což přesně koresponduje s
            http://news.bbc.co.uk/2/hi/asi...
            Takže fakt nevím, kdo že tady schovává informace: patřičné zprávy uveřejnil jak největší český deník, tak veřejnoprávní televize.

            Takže si klasicky uvěřil lživé ruské propagandě, jak se v ČR lže, aniž by sis zjistil skutečný stav věcí. Holt když čteš jen obskurní plátky jako czechfreepress a podobně, tak pak sloužíš rusům jako tzn. "užitečný idiot"....Skrýt celý příspěvek

    • Larry
      15:44 14.07.2019

      Připomínáš mě fotra, který dělá bordel se svými dětmi, jako by jsi je živil. Demokracie je o tom, že si můžu myslet a říkat co chci, pokud jiného neomezuji , nepoškozují a platím ...Zobrazit celý příspěvek

      Připomínáš mě fotra, který dělá bordel se svými dětmi, jako by jsi je živil.
      Demokracie je o tom, že si můžu myslet a říkat co chci, pokud jiného neomezuji , nepoškozují a platím daně. Na rozdíl od tebe a řady zdejších diskutérů jsem pro stát léta sloužil.
      Důvod psát proti ČR mám, za to, jak se zachoval vůči mne a řadě jiných lidí. To se ovšem tobě v teple domova u klávesnice stát skutečně nemůže.
      Doby kdy lidi museli držet ústa a krok a mít jediný správný názor skončila v r 89.Skrýt celý příspěvek

      • RiMr71
        16:50 14.07.2019

        ...ale on ti přece neříká co si máš nebo nemáš myslet, nenavrhuje ban, nebo vás veřejně nezostuzuje, nevyhrožuje. Jen píše svůj názor, bez jakéhokoliv návrhu omezení vašich názorů. ...Zobrazit celý příspěvek

        ...ale on ti přece neříká co si máš nebo nemáš myslet, nenavrhuje ban, nebo vás veřejně nezostuzuje, nevyhrožuje. Jen píše svůj názor, bez jakéhokoliv návrhu omezení vašich názorů. pouze apeluje.
        Chápu, že viděno proruskou optikou značky Победа se to těžko rozeznává, ale zkus si prosím ten jeho příspěvek přečíst ještě jednou.Skrýt celý příspěvek

        • Larry
          18:23 14.07.2019

          Nemyslím si, že bych se z Ruska převracel. Znám to tady i tam, nemám s Ruskem problém. Prostě mě vadí moralizování lidí. To dělali politruci za bolševika. Když jsme u té ruské ...Zobrazit celý příspěvek

          Nemyslím si, že bych se z Ruska převracel. Znám to tady i tam, nemám s Ruskem problém. Prostě mě vadí moralizování lidí. To dělali politruci za bolševika.
          Když jsme u té ruské optiky
          https://www.idnes.cz/technet/a... Skrýt celý příspěvek

        • astor
          18:51 14.07.2019

          On ti neříká, co si máš myslet, ale to, co by ti se mohlo stát, kdyby jsi o tom nahlas mluvil.

          On ti neříká, co si máš myslet, ale to, co by ti se mohlo stát, kdyby jsi o tom nahlas mluvil.

  • arakan94
    20:27 13.07.2019

    Takže všechno to chlubení se, jak mají nízké ceny zbraní (oproti západu) je vlastně úplně mimo, protože to pak stejně zaplatí daňový poplatník..

    Takže všechno to chlubení se, jak mají nízké ceny zbraní (oproti západu) je vlastně úplně mimo, protože to pak stejně zaplatí daňový poplatník..

    • SofF
      21:22 13.07.2019

      podle toho co se píše tak by mohly být ještě nižší, ale v zájmu podniků při současném nastavení je dávat maximální cenu státu aby si nějak navýšili zisk. V rozporu s tím je zájem ...Zobrazit celý příspěvek

      podle toho co se píše tak by mohly být ještě nižší, ale v zájmu podniků při současném nastavení je dávat maximální cenu státu aby si nějak navýšili zisk. V rozporu s tím je zájem státu o co nejnižší ceně, takže výsledek je ovšem projevená nízká kvalita produkce, viz třeba ty problémy s municí kdy si ostřelovači radši vezmou západní protože ta má požadovanou kvalitu.Skrýt celý příspěvek

      • danny
        14:26 15.07.2019

        SofF: jak píše Jakub2, je to taková vylepšená forma centrálně plánovaného hospodářství. Hodně podobně křiví trh dotační a celní politika. Do jisté míry to může fungovat, když se ...Zobrazit celý příspěvek

        SofF: jak píše Jakub2, je to taková vylepšená forma centrálně plánovaného hospodářství. Hodně podobně křiví trh dotační a celní politika. Do jisté míry to může fungovat, když se politika subvencí (ať ji nazveme jakkoli) uplatňuje na dostatečně velkém území (USA nebo EU), kde má přece jen jakousi šanci vzniknout vnitřní konkurence.
        Tedy do chvíle, kdy celý trh ovládnou hegemoni nebo kartelové dohody...Skrýt celý příspěvek

    • Jakub2
      07:22 15.07.2019

      Ano, ty skryté subvence v podstatě znamenají, že není známa reálná tržní cena. Asi jako v ČSSR (a ČSFR) do roku 1990 = pivo (11*) stálo 3,50 Kč, přitom výrobní cena byla o pár ...Zobrazit celý příspěvek

      Ano, ty skryté subvence v podstatě znamenají, že není známa reálná tržní cena. Asi jako v ČSSR (a ČSFR) do roku 1990 = pivo (11*) stálo 3,50 Kč, přitom výrobní cena byla o pár desítek procent vyšší.

      Ve výsledku není možné optimalizovat náklady stávající produkce ani plánovat nové technologie, protože nikdo neví, kolik co reálně stojí (a jak dlouho to zůstane). Ta nejistota potom bourá základní smysl podnikání = soustavná činnost vyvíjená za účelem dosažení zisku.Skrýt celý příspěvek

  • givicz
    12:32 13.07.2019

    Tak zřejmě to nálevání peněz ze státního rozpočtu do ruského obranně-průmyslového komplexu probíhá dlouhodobě a v podlední době běžně .... v roce 2016 dostalo OPK 800 miliard ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak zřejmě to nálevání peněz ze státního rozpočtu do ruského obranně-průmyslového komplexu probíhá dlouhodobě a v podlední době běžně .... v roce 2016 dostalo OPK 800 miliard rublů, v roce 2017 200 miliard rublů, kdy letos by to mělo být cca 700 miliard rublů...
    https://bmpd.livejournal.com/3...

    Vláda již v letech 2016–2017 pomohla OPK vyplatit bankovní úvěry. Tehdy bylo z rozpočtu přiděleno 1 bilion rublů. za předčasné splacení půjček přijatých na splnění příkazu k obraně státu. Tyto půjčky převzaly obranné společnosti v letech 2011–2014 v rámci státních záruk. V roce 2016 Ministerstvo financí na tyto účely vyčlenilo 800 miliard rublů a v roce 2017 dalších 200 miliard rublů. Tato situace se bude pravidelně opakovat vzhledem k cenové struktuře vojenských výrobků, pořadí plateb a nákladového účetnictví... Nyní je cenový systém takový, že čím vyšší jsou náklady, tím výhodnější je podnik..

    Navíc od loňského roku je pro každou implementační organizaci povinné oddělené účetnictví pro zakázky k obraně státu, což také vede ke zvýšení výrobních nákladů. „Pokud by podniky dříve dostupné prostředky nakoupily hromadně - okamžitě pro civilní a vojenskou výrobu - jsou nyní nuceny nakupovat samostatně...

    Jinak v těchto dnech je úplný aeromost mezi Ruskem a druhou nejsilnější armádou v NATO Tureckem... včera na základnu Mürted v provincii Ankara přistály TŘI obří letadla Ruské federace a dnes dopoledne další obří letadlo ... uvidíme kolik jich ještě přistane do večera :) :) .... 120 raket systému S400 bude zřejmě v nejbližších dnech kvůli bezpečnosti dodáno po moři ...Skrýt celý příspěvek

    • Riiiederner
      17:23 16.07.2019

      Kvůli bezpečnosti dodáno po moři to myslíš tu bezpečnost jak se jim minule zakutálely do moře ?

      Kvůli bezpečnosti dodáno po moři to myslíš tu bezpečnost jak se jim minule zakutálely do moře ?

  • flanker.jirka
    08:53 13.07.2019

    Možná to vidím z "ekonomického pohledu" špatně, ale pokud stát má podíl ve zbrojovkách, jako že ruský stát je má, má podíly i v bankách u kterých si zbrojovky mohou půjčovat, tak ...Zobrazit celý příspěvek

    Možná to vidím z "ekonomického pohledu" špatně, ale pokud stát má podíl ve zbrojovkách, jako že ruský stát je má, má podíly i v bankách u kterých si zbrojovky mohou půjčovat, tak proč je odírá na takových úrocích? :-DSkrýt celý příspěvek

    • Poly
      10:43 13.07.2019

      Protože někdo vydelavat musi. Sperbank neni prave v kondici a vime jak dopadly levoty a la ERB. A rozhodne je lepsi, kdyz funguje to, co umoznuje chod statu cili banka, nez ...Zobrazit celý příspěvek

      Protože někdo vydelavat musi. Sperbank neni prave v kondici a vime jak dopadly levoty a la ERB. A rozhodne je lepsi, kdyz funguje to, co umoznuje chod statu cili banka, nez zbrojovka. Kdyz zavrou UVZ tak to bude neprijemne, ale vyhledove resitelne. Kdyz padne Sperbank tak...Skrýt celý příspěvek

    • logik
      11:25 13.07.2019

      Má to několik důvodů: 1) pro stát je vždycky efektivnější, když jeho jednotlivé složky fungují co nejvíce na tržních principech. Nutí je to k efektivitě. 2) Nevím, jestli v ...Zobrazit celý příspěvek

      Má to několik důvodů:
      1) pro stát je vždycky efektivnější, když jeho jednotlivé složky fungují co nejvíce na tržních principech. Nutí je to k efektivitě.

      2) Nevím, jestli v některých dotčených podnicích nejsou minoritní akcionáři. Pak už nejde jinak, než aby se podnik choval tržně.

      3) A i kdyby tam ti akcionáři nebyli, tak dávat někomu něco pod cenou je nelegální. Rusko by muselo patřičně upravit legislativu, což by zas mohl být problém z hlediska mezinárodních obchodních dohod (nepovolené subvence). Způsob, že to jednou za čas zamáznou ze státního rozpočtu je ve výsledku jednodušší.Skrýt celý příspěvek

      • Jakub2
        07:18 15.07.2019

        Ad 3 - nepovolené subvence = na to Rusáci zvysoka kašlou. Kreml respektuje (mezinárodní obchodní)dohody jen když se mu hodí.

        Ad 3 - nepovolené subvence = na to Rusáci zvysoka kašlou. Kreml respektuje (mezinárodní obchodní)dohody jen když se mu hodí.

  • PavolR
    08:14 13.07.2019

    "Putin ale zároveň uvedl, že OPK musí zvýšit podíl civilních výrobků a výrobků dvojího užití ze 17 % v roce 2020 na 50 % v roce 2030." Krásny príklad sovietskeho typu myslenia, ...Zobrazit celý příspěvek

    "Putin ale zároveň uvedl, že OPK musí zvýšit podíl civilních výrobků a výrobků dvojího užití ze 17 % v roce 2020 na 50 % v roce 2030."

    Krásny príklad sovietskeho typu myslenia, ktorý ťahá Rusko ku dnu. O toto isté sa pokúšali pred kolapsom aj v ZSSR a nefungovalo to. Pre zbrojné firmy bude ad hoc "plnenie cieľov" znamenať dodatočné investície bez záruky návratnosti. Nakoniec nie práve civilná výroba je najstratovejšia v Uralvagonzavode? Väčšina by z toho vyšla ešte zadlženejšia, ako predtým.Skrýt celý příspěvek

    • Econ
      16:26 14.07.2019

      Ono jim ale nic jiného nezbývá, pokud chtějí přežít.

      Ono jim ale nic jiného nezbývá, pokud chtějí přežít.

      • Jakub2
        07:15 15.07.2019

        Ono jim zbývá jediné - nechat firmám dost nezávislosti, zejména při stanovování cenové politiky.

        Ono jim zbývá jediné - nechat firmám dost nezávislosti, zejména při stanovování cenové politiky.

  • RiMr71
    23:16 12.07.2019

    ...mohli by něco ušetřit na zdejších kolaborantech, evidentně jsou to vyhozené peníze, pokud tedy cílem není bavit české čtenáře! Je to takový zdejší Монти Пайтон :) Jen tak dál, ...Zobrazit celý příspěvek

    ...mohli by něco ušetřit na zdejších kolaborantech, evidentně jsou to vyhozené peníze, pokud tedy cílem není bavit české čtenáře!
    Je to takový zdejší Монти Пайтон :)
    Jen tak dál, válíte to skvěle!Skrýt celý příspěvek

    • astor
      23:39 12.07.2019

      :-)))))))))

      :-)))))))))

      • Riiiederner
        17:11 14.07.2019

        astor no zrovna ty se moc nesměj jestli sis dost nenašetřil tak to bude bída přídáno jak to vypadá nedostaneš

        astor no zrovna ty se moc nesměj jestli sis dost nenašetřil tak to bude bída přídáno jak to vypadá nedostaneš

  • triplane
    20:48 12.07.2019

    Rusove se chlubi jaky jsou kabrnaci a jak levne nakupuji zbrane a potom za ty fabriky musi platit dluhy. To uz ale do zbrojniho rozpoctu nezahrnou. Klasika.

    Rusove se chlubi jaky jsou kabrnaci a jak levne nakupuji zbrane a potom za ty fabriky musi platit dluhy. To uz ale do zbrojniho rozpoctu nezahrnou. Klasika.

    • givicz
      22:03 12.07.2019

      Tak jasně tato pomoc zcela jistě nebude započítána do ceny Su 57 pro VKS Ruské federace... Tady se velice často poukazuje, že Rusko je velmi závislé na exportu energetický surovin ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak jasně tato pomoc zcela jistě nebude započítána do ceny Su 57 pro VKS Ruské federace...

      Tady se velice často poukazuje, že Rusko je velmi závislé na exportu energetický surovin je to částečně pravda ... nicméně zároveň mají vysoce technické odvětví průmyslu (myslím tím obranně-průmyslový komplex), který je velmi světově konkurence schopný (viz čísla kolik toho ročně exportují a jaké místo zaujímají na světě v exportu zbraní, jakou novou techniku představili nedávno na foru Armia 2019) a to i přesto, že USA se snaží na země které chtějí zakoupit Ruskou vojenskou techniku uvalit sankce ... článek pojednává o tom, že Ruský vícepremiér nabídl těmto HI-TECH firmám odepsání 600 až 700 miliard rublů z úvěrů a uhrazení ze státní rozpočtu, který je v letošním roce vysoce v plusu ...

      Teď můžeme polemizovat zda tato pomoc státu není moc dobrá jelikož tyto špičkové firmy se nebudou tolik snažit, usnou na vavřínech a budou i nadále spoléhat na pomoc státu .... nebo je tato pomoc dále nakopne, je tak akorát aby umožnila další rychlý rozvoj Ruského obranně-průmyslového komplexu ....Skrýt celý příspěvek

      • korbendalas
        22:31 12.07.2019

        jelikož dluh vznikl uvěrem u banky a firmy ho nesplaceli protože maj spoždení s dodávkama a ministerstvo obrany jak se píše v článku platí až za kompletní dodávku a ne v pruběhu ...Zobrazit celý příspěvek

        jelikož dluh vznikl uvěrem u banky a firmy ho nesplaceli protože maj spoždení s dodávkama a ministerstvo obrany jak se píše v článku platí až za kompletní dodávku a ne v pruběhu výroby, dá se očekávat že ty firmy až dostanou zaplacenu po dokončení dodávek budou zase bez dluhů nebo se jim platba neproplatí a stát si ji nechá za to že za ně zaplatil dluhy u bank. U velkých zbrojovek je to v podstatě jen přesun v rámci rozpočtů protože ty jsou státní takže stát kupuje v podstatě sám od sebe. Tenhle system platby až za dodávku kompletního produktu jsou hodně zajímavý, když si vemu kolik stál projekt F-35 kolik má problemů a že ještě neprošel všemy testy všech naslibovaných technologii tak kdyby v USA měli stejnej system uhrady tak výrobce a subdodavatele v projektu F-35 už by zkrachovali.Skrýt celý příspěvek

        • logik
          00:11 13.07.2019

          Vzhledem k tomu, že to, kolik stál vývoj Su-57 není zveřejněno, tak prostě a jednoduše lžeš, když tvrdíš, že při stejném financování by vývoj F-35 zkrachoval.

          Vzhledem k tomu, že to, kolik stál vývoj Su-57 není zveřejněno, tak prostě a jednoduše lžeš, když tvrdíš, že při stejném financování by vývoj F-35 zkrachoval.

          • korbendalas
            23:03 26.07.2019

            tady nejde o cenu kterou stál vývoj Su-57 ale o to jakej je způsob financování, proto píšu že by projekt F-35 zkrachoval, způsob jakym rusové platí za vývoj a dodávky je AŽ po ...Zobrazit celý příspěvek

            tady nejde o cenu kterou stál vývoj Su-57 ale o to jakej je způsob financování, proto píšu že by projekt F-35 zkrachoval, způsob jakym rusové platí za vývoj a dodávky je AŽ po dokončení kompletní dodávky zbranového kompletu, a jak známo F-35 dodnes nesplnila zadání a neodstranili chyby který ji vládní komise vytýká, a k tomu se objevují další a další chyby, kdyby měla vláda USA zaplatit až po tom co bude vše vyřešeno a celý projekt F-35 bude dokončen tak by do dnes výrobce nedostal ani dolar. To by výrobce dostalo do kurva velkých finančních problémů. Vždyt F-35 je prodáván s tím že probehnou ještě upgrade systemů co nejsou hotový, a třeba japonci u všech letadel hlasili závady a chyby, námořní verze s kolmým startem nesplňuje zadání na životnost draku takže ten projekt neni dokončený při systemu platby až po splnení zadání a dodávek by byly v hajzlu, takhle mají pruběžné financování od USA vlady a jen to jim umožnilo aby se dostali až tam kde jsou, a to nemluvě o celkem 39 subverzích a nekompatibilitě dílů na těchto subverzích, na absenci zásobování dílama, absenci logistické databáze nákupu dílů atd. atd. v porovnání s F-22 je na tom projektu mraky chyb který nejsou zpusobený nějakou technologii ale bordelem v administrativě.Skrýt celý příspěvek

        • Jirosi
          16:43 22.07.2019

          "když si vemu kolik stál projekt F-35"

          Dejte dvě čísla, měl a stál... Do té doby lžete.

          "když si vemu kolik stál projekt F-35"

          Dejte dvě čísla, měl a stál... Do té doby lžete.

  • astor
    19:52 12.07.2019

    Myslím, že natistický Západ může jásat, zadlužený ruský medvěd je téměř ekonomicky na lopatkách. V Bruseli už práskájí špunty... Stop! Vlhký sen rusofobů náhle končí. Podobná ...Zobrazit celý příspěvek

    Myslím, že natistický Západ může jásat, zadlužený ruský medvěd je téměř ekonomicky na lopatkách. V Bruseli už práskájí špunty... Stop! Vlhký sen rusofobů náhle končí. Podobná hodnocení o údajné krizi ruské ekonomiky v té či oné oblasti se opakují s železnou pravidelností, zde to nebude jinak. Podle té první údajně reálné zprávy o tvrdém dopadu sankcí po té, co Rusové rozbili Američanům ukrajinskou bábovičku v roce 2014 by v současném Rusku vládl hladomor a pustými ulicemi Moskvy se proháněli zdivočelí psi. To se vytáhne nějaká okrajová zpráva, náležitě se upraví a pak nafoukne lehkým plynem. Výsledný produkt pak létá nad hlavami zděšeného publika tak dlouho, pokud splasklý nespadne.Skrýt celý příspěvek

    • dusan
      19:59 12.07.2019

      Asi preto už pri svojich veľkých debatách Putin nerieši Ukajinu či NATO, ale životnú úroveň Rusov : ) Rusi dosiahli určite makroekonomickú stabilitu i napriek prepadu príjmu ropy ...Zobrazit celý příspěvek

      Asi preto už pri svojich veľkých debatách Putin nerieši Ukajinu či NATO, ale životnú úroveň Rusov : )

      Rusi dosiahli určite makroekonomickú stabilitu i napriek prepadu príjmu ropy ... len sa už nedodá ako .... jednoducho škrtli náklady v školstve, zdravotníctva a sociálnych veciach ....

      To je možné len v diktatúre ..... v demokracii by toto vláda politicky neustála ...Skrýt celý příspěvek

    • triplane
      20:43 12.07.2019

      Jed se tam podivat, mimo Moskvu. To nadseni te rychle prejde.

      Jed se tam podivat, mimo Moskvu. To nadseni te rychle prejde.

      • givicz
        21:27 12.07.2019

        triplane to jako, že se mám podívat do Saint Petersburgu, Soči nebo Vladivostoku ??? :)

        triplane to jako, že se mám podívat do Saint Petersburgu, Soči nebo Vladivostoku ??? :)

        • skelet
          21:48 12.07.2019

          zkus třeba město Baryš

          zkus třeba město Baryš

        • astor
          21:52 12.07.2019

          Ono jak to vypadá mimo velká centra můžeme vidět i v obcích v blízkém okolí Prahy, polorozpadlé opuštěné domy, zpustlé pozemky... Některé části Prahy taky nepůsobí jako důkaz ...Zobrazit celý příspěvek

          Ono jak to vypadá mimo velká centra můžeme vidět i v obcích v blízkém okolí Prahy, polorozpadlé opuštěné domy, zpustlé pozemky... Některé části Prahy taky nepůsobí jako důkaz prosperity, zkuste si projít Plzeňskou třídou, budete zírat. Ostatně, nedávno jsem byl na Slovensku, v Komárnu. A to ti Slováci neúpí pod americkými sankcemi.Skrýt celý příspěvek

          • achi67
            09:49 13.07.2019

            Mimo velká centra to vypadá čím dál lépe, to vidím na vlastní oči, jak naprostá většina obcí vzkvétá, co vše se tam staví, jak o ně lidé pečují a do čeho všeho se peníze ...Zobrazit celý příspěvek

            Mimo velká centra to vypadá čím dál lépe, to vidím na vlastní oči, jak naprostá většina obcí vzkvétá, co vše se tam staví, jak o ně lidé pečují a do čeho všeho se peníze vkládají... Samozřejmě brownfieldy které zmiňujete jsou obtížně rekonstruktovatelné, ale i na ně postupně dochází...Skrýt celý příspěvek

        • achi67
          09:43 13.07.2019

          Víte, živí, bohatství země se nepozná podle toho, jak bohatí jsou ti nejbohatší, ale jak bohatí jsou ti nejchudší... Co takhle průměrná vesnice, má silnici po které se dá jezdit ...Zobrazit celý příspěvek

          Víte, živí, bohatství země se nepozná podle toho, jak bohatí jsou ti nejbohatší, ale jak bohatí jsou ti nejchudší... Co takhle průměrná vesnice, má silnici po které se dá jezdit celý rok, linkový spoj s větším městem, nemocnici v dosahu, kanalizaci, chodníky, svoz odpadu, veřejné osvětlení a já nevím co ještě? A kolik je takových, které toto nemají? Podle toho se to pozná, ne podle pozlacených střech ve velkých městech...Skrýt celý příspěvek

        • triplane
          10:03 13.07.2019

          A ty jsi v tech tebou jmenovanychj mestech byl? Ja ne, ale byl jsem v Jekaterinbueg, Astrachan, Kazan, Ufa, Omsk, mimo jine. Coz nejsou zadne vesnice a je to tam dost hrozny, s ...Zobrazit celý příspěvek

          A ty jsi v tech tebou jmenovanychj mestech byl?
          Ja ne, ale byl jsem v Jekaterinbueg, Astrachan, Kazan, Ufa, Omsk, mimo jine. Coz nejsou zadne vesnice a je to tam dost hrozny, s ojedinelym bordelem napriklad v te Praze (kde jsem zil cca 35 let) se to neda srovnat.
          No a vesnice, to uz se neda srovnavat vubec, to je v Rusku stredovek. Splachovaci hajzl a tepla voda je luxus a zdaleka neni vsude. Prakticky za kazdou osadou je obrovska skladka bordelu, neco jak u cikanskych osad na Slovensku. Akorat ze tady ten bordel delaji nasi, teda moji ne, vasi slovansti "bratri". A jde jim to vyrazne lepe nez nasi casti Evropy, mozna lepe nez tem cikanum.
          O urovni vseobecne vzdelanosti a zdravotni pece radeji nemluvit, to je naprosta katastrofa. Americanum se za stejne veci smejete, ale v Rusku je to spis k placi, mnohem horsi. Ne nahodou bezny Rus umira skoro o 10 let drive nez ten udajne hloupej American. A za to nemuzou sankce, ani omylem. Mimochodem, kazdy zastance Kremlu tvrdi ze sankce nefunguji, ale jak je neco spatne hned je to dobra vymluva. Tak jak je to vlastne?
          Ja na vlastni oci videl ze funguji a Rusa to hodne sere. Putin zdaleka neni tak oblibeny jak to vypada zvenku. Rusove vedi ze se da zit lepe a chteji tak zit, ne ze ne. Proto jich tolik zdrha pryc.
          Hlavne ze maji super zbrane, tedy aspon na papire.Skrýt celý příspěvek

          • astor
            11:47 13.07.2019

            Chápu správně, že od té doby, co jsou proti Rusku zavedeny sankce, Rusové přestali používat splachovací hajzly a mají rozbité silnice? Úroveň státu se pozná podle toho, jak žijí ...Zobrazit celý příspěvek

            Chápu správně, že od té doby, co jsou proti Rusku zavedeny sankce, Rusové přestali používat splachovací hajzly a mají rozbité silnice? Úroveň státu se pozná podle toho, jak žijí nejchudší? Víte, jak jsou zadlužení majitelé těch vzkvétajících nemovitostí okolo Prahy, o kterých mluvíte? Jsou bohatí a nebo otroci svých hypoték? Zkusil jste si s lehce nadprůměrným platem někdy sehnat důstojný podnájem v Praze a blízkém okolí? Víte, jak myslí a zvažuje česká a slovenská lůza, jaká je její úroveň? Rozhodně nemilují české politické ikony tak, jak nám předkládá zglachšajtovaný český mainstream. Jel jste někdy po silnici 1.tř. Praha-Poděbrady? To není Ural, to je Balkán, dálnice po třiceti letech, co se vláda lidu k tobě navrátila, jakbysmet. Nejsme na tom o nic líp, než ty Rusáci, jen jsme namyšlenější. Namyšlení bývají obvykle hlupáci.Skrýt celý příspěvek

          • logik
            12:20 13.07.2019

            "Úroveň státu se pozná podle toho, jak žijí nejchudší?" Je to jeden z ukazatelů - nikoli nejchudší, ale např. spodních deset procent. "Nejsme na tom o nic líp, než ty ...Zobrazit celý příspěvek

            "Úroveň státu se pozná podle toho, jak žijí nejchudší?"
            Je to jeden z ukazatelů - nikoli nejchudší, ale např. spodních deset procent.

            "Nejsme na tom o nic líp, než ty Rusáci,"
            Jasně, podle silnice na poděbrady srovnáváš. Protože Ti nic jiného nezbývá, když vezmeš objektivní ukazatele, tak je vidět dosti propastný rozdíl:
            - procentuelní počet lidí žijících pod hranicí chudoby
            - podstatně vyšší průměrný věk dožití
            - vyšší GDP na hlavu, a to i v PPP přepočtu
            - gramotnost
            - počet univerzit v top 500 na 1000 obyvatel
            ....

            " jen jsme namyšlenější."
            Ano? My se považujeme za velmoc? A cpeme peníze do nesmyslnejch zbraňovejch systémů, zatímco by naše zdravotnictví nebylo schopný udržet lidi naživu aspoň do důvhodovýho věku (přeháním, ale ne moc)?

            Nevím o žádném Čechovi, který by nedovedl uznat, že ČR je např. oproti západnímu Německu o dost pozadu. Rusové a jejich příznivci evidentně výše uvedená fakta přiznat neumějí. Tedy obviňuješ nás z namyšlenosti, ale realita je jiná...Skrýt celý příspěvek

          • Englbert
            13:34 13.07.2019

            Presne tak. A staci se podivat na to kolik rusaku uteklo za lepsim do CR a kolik Cechu do Ruska.

            Presne tak. A staci se podivat na to kolik rusaku uteklo za lepsim do CR a kolik Cechu do Ruska.

          • givicz
            13:57 13.07.2019

            Englbert tak to pozor... :) problém je, že za Rusáka se v ČR obecně považuje každý Ukrajince, Bělorus nebo pomalu každý člověk z východu ...... ačkoliv je lidí v Ruské federace ...Zobrazit celý příspěvek

            Englbert tak to pozor... :) problém je, že za Rusáka se v ČR obecně považuje každý Ukrajince, Bělorus nebo pomalu každý člověk z východu ...... ačkoliv je lidí v Ruské federace skoro 160 milionů, na Ukrajině 44 v Bělorusku 9,5 milionu ....

            Takže teď k tvrdým neokecatelným číslům ... naši milovaní Ukrajinci vítězí na celé čáře.... :) :) :)
            https://www.ceska-justice.cz/2...
            - Ukrajinců žije v ČR 126 068
            - Slováků je 115 321
            - Vietnamců u nás žije 60 745
            - Rusové, kterých žije v ČR 37 551
            - Němci a Poláci, kterých je přibližně stejný počet – 21 000
            - Bulharů a Rumunů – kolem 15 000
            - Američané a Mongolové s počty 9 231 a 8 805.

            A to jsou prosím LEGALNI cizinci, kdy po zrušení vízové povinnosti s Ukrajinou vzhledem k tomu co se děje na Českých stavbách bych řekl že těch Ukrajinců bude daleko daleko daleko více, kdy na opravdového Rusa tam nenarazíš, ti jsou v ČR většinou majetní a mají různé firmy....Skrýt celý příspěvek

          • logik
            14:15 13.07.2019

            givicz: A? Ano, i pro ukrajinu jsme vyspělejší stát. A co jako? Mění to něco, že počet Rusů v ČR jen za posledních patnáct let 3x narostl, zatímco migrace z ČR do Ruska prakticky ...Zobrazit celý příspěvek

            givicz:
            A? Ano, i pro ukrajinu jsme vyspělejší stát. A co jako?
            Mění to něco, že počet Rusů v ČR jen za posledních patnáct let 3x narostl, zatímco migrace z ČR do Ruska prakticky neprobíhá?Skrýt celý příspěvek

          • astor
            16:19 13.07.2019

            Ono záleží, jakého Rusa to sere a kdo vlastně ten obyčejný Rus, s kterým se tam stýkáš, je, zda tunelář, oligarcha, neziskovkář... Přál bych ti projít po naší firmě, která je ...Zobrazit celý příspěvek

            Ono záleží, jakého Rusa to sere a kdo vlastně ten obyčejný Rus, s kterým se tam stýkáš, je, zda tunelář, oligarcha, neziskovkář... Přál bych ti projít po naší firmě, která je dlouhodobě stabilní a prosperuje, a poslouchat ty negativistické kecy, někteří takto žvaní že setrvačnosti. Argumentovat ruskou emigrací je hovadina, těch 35 000 tady nejsou lopaty, ale většinou majitelé firem, kteří tady podnikají a nebo tady provozují solidní politický byznis, nezapomeň, že v Praze sídlí Rádio Svoboda a to si své ruské přeběhlíky i s rodinami přetáhlo z Mnichova do Prahy. Pokud bych měl podle počtu emigrantů soudit o úrovni států, z kterých tito pocházejí, musím litovat Slováky, ta jejich země nemá schopné vedení, nedokáže svým občanům zabezpečit solidní životní úroveň, takže musí za prací k nám, 117 000 dlouhodobě žijících Slováků v Česku a celkově 177 000 těchto zaměstnaných v českých firmách a institucích mluví za vše a to se teď ještě tato chudá země rozhodla zadlužit, aby se zalíbila svým protektorům a místo aby investovala do vlastního rozvoje a oprav rozpadající se infrastruktury, nakoupí úplně zbytečné stíhačky, generačně o fous starší, než ty, které teď používají. To je Balkán, kam se na něj sere zaostalé Rusko.Skrýt celý příspěvek

          • Englbert
            20:05 13.07.2019

            Givicz
            Proc do toho montujete ukacka? Rusaci jsou rusaci. Nikdo si je neplete. Mozna tak jeste belorusy s rusaky.

            Givicz
            Proc do toho montujete ukacka? Rusaci jsou rusaci. Nikdo si je neplete. Mozna tak jeste belorusy s rusaky.

          • Jan Padesátýpátý
            07:26 14.07.2019

            @astor "Nejsme na tom o nic líp, než ty Rusáci, jen jsme namyšlenější. Namyšlení bývají obvykle hlupáci." Jedna z mála pozitivních českých vlastností je, že nejsme namyšlení, ...Zobrazit celý příspěvek

            @astor

            "Nejsme na tom o nic líp, než ty Rusáci, jen jsme namyšlenější. Namyšlení bývají obvykle hlupáci."

            Jedna z mála pozitivních českých vlastností je, že nejsme namyšlení, nejsme nacionalističtí, uvědomujeme si svoje chyby, a dovedeme to přiznat. My víme že Češi jsou zloději a přizpůsobiví zbabělci, a umíme na to téma vtipkovat ("kdo nekrade neokrádá rodinu")Skrýt celý příspěvek

          • palo satko
            14:25 14.07.2019

            Astor, depresiu z toho, že v Česku mate za premiera slovenskeho eštebaka, by si nemal liečit pisanim somarin o Slovensku. Dejinny vyvoj v našich krajinach bol, je a chvalabohu bude ...Zobrazit celý příspěvek

            Astor, depresiu z toho, že v Česku mate za premiera slovenskeho eštebaka, by si nemal liečit pisanim somarin o Slovensku. Dejinny vyvoj v našich krajinach bol, je a chvalabohu bude rozdielny.Skrýt celý příspěvek

          • astor
            18:29 14.07.2019

            Jan Padesátý Pátý Ta přizpůsobivost Čechů je přesně to co mě děsí. Palo Satko Babiš rozhodně nepatří mezi Slováky, které bych poslal domů, my v Česku si schopných lidí vážíme. ...Zobrazit celý příspěvek

            Jan Padesátý Pátý
            Ta přizpůsobivost Čechů je přesně to co mě děsí.
            Palo Satko
            Babiš rozhodně nepatří mezi Slováky, které bych poslal domů, my v Česku si schopných lidí vážíme. Naopak, já vám na Slovensku vaši politickou reprezentaci nezávidím, já vám ji přeju. Jsem rád, že se naše politické cesty rozdělily, vy teď máte blíže do Ameriky než my. Do Disneylandu...Skrýt celý příspěvek

          • logik
            14:53 15.07.2019

            Astor: pleteš si "schopný" a "všehoschopný".

            Astor: pleteš si "schopný" a "všehoschopný".

        • Riiiederner
          17:18 14.07.2019

          giviru zajeď se podívat na venkov ne do města ty trdlo to pak uvydíš tu vyspělost a výkonou ekonomiku která si může dovolit cpát nesmyslné částky do armády avšak na obyčejné občany ...Zobrazit celý příspěvek

          giviru zajeď se podívat na venkov ne do města ty trdlo to pak uvydíš tu vyspělost a výkonou ekonomiku která si může dovolit cpát nesmyslné částky do armády avšak na obyčejné občany už jaksi nezbýváSkrýt celý příspěvek

  • palo satko
    18:52 12.07.2019

    Takže ročne splatia 200 miliard rublov. To je take čudne čislo lepšie bude poživat eura,tym rozumiem.takže to je 2,85 miliard eur. V roku 2018 vyviezli zbrane za $37.7 billion čo ...Zobrazit celý příspěvek

    Takže ročne splatia 200 miliard rublov. To je take čudne čislo lepšie bude poživat eura,tym rozumiem.takže to je 2,85 miliard eur. V roku 2018 vyviezli zbrane za $37.7 billion čo je opät v slušnej mene eur 33,5 miliardy eur. A ti je len vyvoz, nie je tam započitany predaj MO RF. Kolko by musela byt marža aby vyvoz zaplatil uroky? 2,85 / 37,7 % = 0,756 t. j. 7,56%. Aka je oblubena marža vojenskych dodavok? Asi vyššia než 8%, lebo v pripade českeho nakupu Pandurov, 7% bol len uplatok. "V březnu 2009 česká vláda Mirka Topolánka schválila nákup 107 transportérů Pandur II pro českou armádu za zhruba 14,4 miliardy korun.[1] V únoru 2010 se v českých médiích objevily zprávy o nejasnostech a možné korupci ohledně výběrového řízení na nákup obrněných transportérů pro Armádu ČR. Vyšlo najevo, že výrobce Pandurů, rakouská firma Steyr, uzavřela tajnou smlouvu s lobbistou Janem Vlčkem, který měl zajistit kontakt mezi firmou a českými politiky. Rakouská firma byla ochotna vyplatit lobbistům za jejich služby provizi ve výši 7 % ceny zakázky (cca 1,4 miliardy Kč)."
    Ono je to skôr klasicke vyplakavanie neporiadnikov, aby podojili štat v časoch ked sa štatu dari. Guvernerka Ruskej narodnej banky važena Elvira Nabiullinaich ich pošle tam, kam poslala všetkych mudrlantov v čase devalvacie rubla.Skrýt celý příspěvek

    • palo satko
      18:54 12.07.2019

      malo tam byt zamozrejme 0,0756 ale to je snad každemu jasne. chyba pri opise z kalkulačky.

      malo tam byt zamozrejme 0,0756 ale to je snad každemu jasne. chyba pri opise z kalkulačky.

    • logik
      19:18 12.07.2019

      ??? Jo, takže nám ukazuješ, že z marže zakázek podniky zaplatí ÚROKY. A co splátky samotného dluhu? A co peníze na vývoj? Jinak jestli si myslíš, že Ruské firmy také nemusí ...Zobrazit celý příspěvek

      ??? Jo, takže nám ukazuješ, že z marže zakázek podniky zaplatí ÚROKY.
      A co splátky samotného dluhu? A co peníze na vývoj?

      Jinak jestli si myslíš, že Ruské firmy také nemusí "platit lobisty".....Skrýt celý příspěvek

      • palo satko
        19:47 12.07.2019

        Bankovy uver je uplne normalnym zdrojom pre produkciu, investovanie, alebo vyvoj. Uvery maju aj velmi zdrave firmy. Ak članok opisuje realitu, tak problem nie je v uveroch, ale v ...Zobrazit celý příspěvek

        Bankovy uver je uplne normalnym zdrojom pre produkciu, investovanie, alebo vyvoj. Uvery maju aj velmi zdrave firmy. Ak članok opisuje realitu, tak problem nie je v uveroch, ale v šlendriane a v štatnej benevolencii pri cenovych dohadovačkach. Lenže to nie je len ruska choroba. V Česku a na Slovensku sa tiež prečudesne zachranuju zbrojne fabriky a zbrojne programy.Skrýt celý příspěvek

        • Jara
          20:46 12.07.2019

          Máte na mysli uspaný projekt L159 a de-facto zrušený T72M4CZ ? Tak to Jo kolik že to do nich ročně sypem milliard? Abych byl fér tak CZUB má slušnou loby ale tato dotace na vývoj ...Zobrazit celý příspěvek

          Máte na mysli uspaný projekt L159 a de-facto zrušený T72M4CZ ? Tak to Jo kolik že to do nich ročně sypem milliard? Abych byl fér tak CZUB má slušnou loby ale tato dotace na vývoj BRENU 2 v podobě nákupu BREN je jako smítko oproti poměru státních dotaci do tohoto odvětví v Rusku tam je to za čarou a my by jsme měli trochu přidat ....Skrýt celý příspěvek

        • logik
          23:28 12.07.2019

          Samozřejmě, že mít úvěr je normální. Co není normální je mít úvěr v takové výši, že jen na placení úroků padne dvojciferné procento z marže. Normální je, že se na úvěr zbraň ...Zobrazit celý příspěvek

          Samozřejmě, že mít úvěr je normální. Co není normální je mít úvěr v takové výši, že jen na placení úroků padne dvojciferné procento z marže.

          Normální je, že se na úvěr zbraň vyvine, a za prodej se pak úvěr zaplatí A ZÁROVEŇ se z něj financuje další vývoj.

          A to jak z tědle čísel, tak např. z oznámený ceny za Su-57 je evidentní, že prostě nefunguje.

          A to není nic proti Rusku, s těma omezenejma zdrojema, co maj, jsou schopný dělat v podstatě neuvěřitelný věci. Ale furt je mnoha ukazatelů jasný, že i když defakto dělaj zázraky, na to, co by chtěli, ty zdroje prostě nedostačujou. A jestli to bude stát lepit, místo toho co by investoval do nějakejch rozumnějších věcí - žádnej zbrojní průmysl sám sebe neuživí, vždycky to stát nějakou formou dotuje - tak to Rusko odnese.Skrýt celý příspěvek

    • darkstyle
      20:26 12.07.2019

      Kedze pracujem ako financny poradca trochu doplnim a opravim tvoje cisla.. Bezne firmi dostavaju max 8 rocnu dobu splacania, max 10.. Kedze cast podnikov nesplaca istiny ale len ...Zobrazit celý příspěvek

      Kedze pracujem ako financny poradca trochu doplnim a opravim tvoje cisla..

      Bezne firmi dostavaju max 8 rocnu dobu splacania, max 10.. Kedze cast podnikov nesplaca istiny ale len uroky.. dal som do kalkulacky, 8 rokov 2000 miliard rublov a 11% urok..

      Vyslo mi rocna splatka 377 mld, teda aj uroky aj istina a splatene uroky cca 200 mld ako sa tvrdi..

      377 deleno priemerny celorocny kurz rubla je 74,042 a to mame 5.09 mld eur alebo zase priemernym celorocnym kurzom dolara voci uru cca 6 mld dolarov.

      Ak ratam tvojich 33.5 mld eur tak to mame na splatku cca šestinu všetkých prostriedkov.. skoro 15%..
      A nezabudaj, ze z nich musia platiť aj tých 2.5 až 3 milióny ľudí plus materiál..

      Veď ak by priemerne zarábali 1000 eurmesačne, čo nemôžu , tak by ich to stálo 36 mld eur ročne.. ak by ich bolo len 2.5 a tí ľudia v roku 2020 vyrobia 17% iného tovaru ako vojenského..
      Ano sú nákupy aj pre rusky štát, ale koľko to bude za 10, 20 mld ročne?

      Už len ta masa ľudí ktoru musia kŕmiť je hrozivá..

      Veľa čisiel nepoznam preto nekdem robit dalsie zavery, ale hadam som ti poodhalil co sa asi deje v ich zbrojnom priemysleSkrýt celý příspěvek

      • palo satko
        21:27 12.07.2019

        Tych 33.5 je len export. Plus si pripocitaj dodavky pre ruske ozbrojene sily a pre civil, ale tie cisla nepoznam. Da sa predpokladat, ze je to viac ako export.

        Tych 33.5 je len export. Plus si pripocitaj dodavky pre ruske ozbrojene sily a pre civil, ale tie cisla nepoznam. Da sa predpokladat, ze je to viac ako export.

        • logik
          23:32 12.07.2019

          Pro ruské ozbrojené síly? Su-35 za kolik? Pamatuju si dobře, že cca 15 melounů? Su-57 za 34? To jsou rádi, že jim to nějak horkotěžko náklady na výrobu. Že by z tohodle platili ...Zobrazit celý příspěvek

          Pro ruské ozbrojené síly? Su-35 za kolik? Pamatuju si dobře, že cca 15 melounů? Su-57 za 34? To jsou rádi, že jim to nějak horkotěžko náklady na výrobu. Že by z tohodle platili ještě splátky bance, nemluvě o vývoji?Skrýt celý příspěvek

        • darkstyle
          10:28 13.07.2019

          Budem ratat v dolaroch a pouzijem cisla z tohto clanku 17% v ruskych zbrojnych podnikov bude tvorit civilna vyroba.. v roku 2020 Fakt potvrdeni panom Borisovom Dalsi fakt ruske ...Zobrazit celý příspěvek

          Budem ratat v dolaroch a pouzijem cisla z tohto clanku

          17% v ruskych zbrojnych podnikov bude tvorit civilna vyroba.. v roku 2020
          Fakt potvrdeni panom Borisovom

          Dalsi fakt ruske hdp na rok 2020 sa odhaduje na 1820 mld, narast z cca 1670 mld..
          Planuju 2.8% vydaje, co je cca 51mld dolarov..

          Ak by rusko vydalo tretinu na nakup novych systemov, bolo by to super, to vsak mavaju armady, kde nie su branci, ale profesionalny vojaci a maju super zoptimalizovany stav vsetkeho..
          Dlhodobo to prakticky nevie skoro ziadna armada udrzat..

          Dajme tomu, ze v prilade ruska je to tretina nakup novych + udrzba robena opk..
          To je z 51 priblizne 17 mld..

          A teraz mame urcene vsetky nezname
          17 mld z ruska, 55 mld zo zahranicia.. 72 mld obrat, ktore opk dosiahne v roku 2020 za predokladu, ze predaju rovnako zbrani do zahranicia..
          Tych 72 predstavuje 83% produkcie..

          100% bude 87 mld trzby..

          Vsade som vzdy zaokruhloval nahor, takze moje cisla ber ako optimisticky predpoklad..

          A teraz si odcitaj 6 mld dolarov rocny dlh, a 43 mld dolarov, keby tych 3 miliony pracovnikov zarabalo len 1000 eur mesacne..
          A co material? A energie?
          Na ne ostalo 38 mld..
          Ak zarabaju 1180 dolarov mesacne, co silno pochybujem..


          Takze sa da velmi lahko predpokladat, ze rusky obranny rozpocet nemoze spolu so 17% civilom vyprodukovat viac ako predaj do zahranicia..Skrýt celý příspěvek

          • palo satko
            11:47 13.07.2019

            nemusim velmi špekulovat. tu je članok z Defense News ...Zobrazit celý příspěvek

            nemusim velmi špekulovat. tu je članok z Defense News https://www.defensenews.com/op...
            Maly vycuc s rychlym prekladom:
            "Najlepším príkladom tohto problému je nedávne vyhlásenie Štokholmského medzinárodného inštitútu pre mier a výskum, že ruské vojenské výdavky klesli v roku 2018 na šieste najvyššie na svete na hodnotu 61,4 miliardy USD. Uisťujeme vás, ale asi Vam nebude možno nepohodlne: ruské obranné výdavky sú niekoľkonásobne vyššie ako 61,4 miliárd dolárov a ruský obranný rozpočet zostáva tretím najväčším na svete, čím prekračuje vojenské výdavky väčšiny európskych štátov. Efektívne vojenské výdavky Ruska, založené na parite kúpnej sily (Moskva nakupuje od ruských obranných výrobcov v rubľoch), sú v skutočnosti viac ako 150-180 miliárd dolárov ročne, pričom oveľa vyššie percento sa venuje obstarávaniu, výskumu a vývoju než je tomu v západnych. rozpočtoch na obranu."Skrýt celý příspěvek

          • darkstyle
            19:30 13.07.2019

            Palo satko Ono stockholm institute Okrem rozpoctu ministerstva obrany zaratava aj ministerstvo mimoriadych situacii a narodnu gardu.. Ale skoro vsade maju taktiez obe ...Zobrazit celý příspěvek

            Palo satko

            Ono stockholm institute
            Okrem rozpoctu ministerstva obrany zaratava aj ministerstvo mimoriadych situacii a narodnu gardu..

            Ale skoro vsade maju taktiez obe ministerstva, aj v cine aj v usa..

            To je pekne, ze si kupuju veci doma..
            Ale splatky v rubloch vo vyske 370 mld maju kazdorocne, a vydavky v rubloch na svojich zamestnancov su tiez konstatne.. teda konstantne rastu.. a na tie parita nema ziaden vplyv..

            A ak sa posilni kurz rubla na predkrizove urovne 30-40 rublov tak defacto dostanu o polovicu menej rublov ako teraz.. ved aj ten rubel sa pozviechava.. ale platy v rubloch ostanu..

            A rusky obranny priemysel nakupuje stroje zo zahranicia.. ten odhad stockholmu je len preratana parita kupnej ako keby vsetko kupovali doma a ako keby vsetky domace firmy predavali sice v rubloch, ale lacnejsie ako na medzinarodnom trhu..

            Co sa vzdy nedeje..

            Proste nevieme presne vypocitat tu paritu..
            Ale platy niekde medzi 2-3 biliony rocne davaju.. ak nie viac..
            Ved ak by priemysel nemal problemy, nehovorili by o odpocitani tretinu dlhu..

            Pricom givicz tu daval ako nie tak nedavno 1000 miliard, teda o polovicu viac ako teraz vlada zaplatila dlhu za firmy..
            Za menej ako 10 rokov zaplatia cez 1700 mld rublov dlhu.. a dalsie sa veselo vytvaraju..Skrýt celý příspěvek

  • givicz
    17:59 12.07.2019

    Z článku výše bych vypíchl: „Nejspíš nejde o to, aby banky odepisovaly své pohledávky, ale půjde o platbu [bankám] ze státního rozpočtu,“ Navíc " výdaje na obranu snižují: V ...Zobrazit celý příspěvek

    Z článku výše bych vypíchl:
    „Nejspíš nejde o to, aby banky odepisovaly své pohledávky, ale půjde o platbu [bankám] ze státního rozpočtu,“
    Navíc
    " výdaje na obranu snižují: V roce 2017 činily 3,4 % HDP, v roce 2019 2,9 %, v následujícím roce to bude 2,8 %."


    To odepsání dluhu strategickému odvětví Ruské federace zřejmě souvisí s velmi dobrým vývojem státního rozpočtu v letošním roce, kdy se bere přebytek ve výši 1,932 bilionů rublů za hotovou věc...

    https://www.dw.com/ru/госд...
    " V roce 2019, jak se očekávalo, státní příjmy dosáhnou 19.969 bilionů rublů, výdaje - 18.037 bilionů rublů. Přebytek bude 1,932 bilionů rublů, což je 1,8% hrubého domácího produktu (HDP). V následujících letech se plánuje určité snížení přebytku. V letech 2020 a 2021 bude podle prognózy činit 1,1% a 0,8% HDP, přičemž roční tržby přesáhnou 20 bilionů rublů. "

    Jinak článek o přistávání Ruských An 124 a IL 76 na Tureckém letišti s vykládku součástí Ruského systému S 400 nebude ????
    S400 Uzun Menzilli Hava Savunma Sistemi'nin ilk parçaları Türkiye'de
    https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

    • liberal shark
      20:16 12.07.2019

      Rozpočet bude v přebytku, lidé pomřou hlady :-(.

      Rozpočet bude v přebytku, lidé pomřou hlady :-(.

      • givicz
        21:30 12.07.2019

        demokrate, že ti neleží na srdci ubozí Ukrajinci... polovina zdrhla na západ druhá polovina do Ruska a ta co tam zůstala brečí jaké ceny mají za energie nebo komunální služby ... ...Zobrazit celý příspěvek

        demokrate, že ti neleží na srdci ubozí Ukrajinci... polovina zdrhla na západ druhá polovina do Ruska a ta co tam zůstala brečí jaké ceny mají za energie nebo komunální služby ... ale to je OK ti jsou v současné době naši demokraté .. :) :)Skrýt celý příspěvek

        • logik
          23:33 12.07.2019

          Když dává peníze na zbrojení Ukrajina, tak to jako napadený stát, kterému hrozí, že přijde o území, je normální. Když dává peníze na zbrojení Rusko, které napadá cizí státy, a ...Zobrazit celý příspěvek

          Když dává peníze na zbrojení Ukrajina, tak to jako napadený stát, kterému hrozí, že přijde o území, je normální.

          Když dává peníze na zbrojení Rusko, které napadá cizí státy, a přitom úroveň jeho zdravotnictví je taková, že je málem průměrný věk úmrtí nižší než věk odchodu do důchodu....Skrýt celý příspěvek

    • RiMr71
      23:11 12.07.2019

      ...mínus mínus, jedu dál!

      ...mínus mínus, jedu dál!

    • darkstyle
      10:35 13.07.2019

      Počkajme si na konečne čísla, zatial ako pišu to ma byť prvy prebytok od roku 2011, 7 rokov končili v strate.. Take Nemecko alebo aj Bulharsko ma prebytky skoro každý ...Zobrazit celý příspěvek

      Počkajme si na konečne čísla, zatial ako pišu to ma byť prvy prebytok od roku 2011, 7 rokov končili v strate..
      Take Nemecko alebo aj Bulharsko ma prebytky skoro každý rok..

      Celkovo na celom svete sa vzdy najviac penazi minie posledne dva mesiace v roku..
      Vatsinou sa vtedy mina az 40% vsetkych vydavkou.
      To ze zatial maju prebytok tolko je pekne, drzim palce nech to vyjde..Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
    17:54 12.07.2019

    Povedzme si úprimne, že živiť taký rozsiahly vojenský komplex s ekonomikou na úrovni Talianska či Južnej Kórei je dlhodobo neudržateľné. Áno, Rusko si stále sníva svoj sen o ...Zobrazit celý příspěvek

    Povedzme si úprimne, že živiť taký rozsiahly vojenský komplex s ekonomikou na úrovni Talianska či Južnej Kórei je dlhodobo neudržateľné. Áno, Rusko si stále sníva svoj sen o návrate medzi elitu a to bez zbraní a silnej armády nie je možné. Avšak za posledné 3 desaťročia už Rusko 2x spadlo ekonomicky na hubu pričom raz z toho tak, že prišlo k celkovému rozvratu krajiny a stratu satelitov. Ruská ekonomika, ak sa chce vyhnúť ďalšiemu kolapsu, sa musí úplne alebo aspoň čiastočne zbaviť závislosti na surovinách a svoju ekonomiku hĺbkovo transformovať. To znamená budovanie vývojových centier a orientáciu na civilný strojársky, chemický a elektrotechnický priemysel.Skrýt celý příspěvek

    • truther
      18:40 12.07.2019

      "To znamená budovanie vývojových centier a orientáciu na civilný strojársky, chemický a elektrotechnický priemysel." to jsou odvětví, která mají zabraná velké mezinárodní monopoly ...Zobrazit celý příspěvek

      "To znamená budovanie vývojových centier a orientáciu na civilný strojársky, chemický a elektrotechnický priemysel."

      to jsou odvětví, která mají zabraná velké mezinárodní monopoly a nikoho nového na světový trh nepustí. Navíc existují pravidla WTO proti státní podpoře exportu. Rusku chybí zahraniční investice a technologie.

      Rusové se snaží podporovat letecký průmysl, ale mají problémy kvůli sankcím na stroje, součástky a materiály. MC-21 je konkurenceschopné letadlo, ve své třídě nejmodernější. Na trhu se středními a těžkými civilními vrtulníky si také vedou dobře. Teď se dostávají i na trh s lehkými vrtulníky. Mají nové typy Mi-38, Ansat, Ka-62, VRT 500 ve vývoji.

      snadno se radí z ČR, která má neomezený přístup na Evropský trh a dostala se v devadesátých letech k zahraničním investicím a technologiím. Rusko mělo problém. Na západě věřili, že perestrojka byla zastírací manévr (asi opravdu byla, ale nevydařený). Přečtěte si The Perestroika Deception od Golicina.Skrýt celý příspěvek

      • truther
        18:44 12.07.2019

        K té perestrojce, možná ten zastírací manévr úspěšný byl. Podle Golicina Sovětští komunisté spolupracovali s Čínskými komunisty. Plánují společně na desítky let doředu.

        K té perestrojce, možná ten zastírací manévr úspěšný byl. Podle Golicina Sovětští komunisté spolupracovali s Čínskými komunisty. Plánují společně na desítky let doředu.

        • truther
          18:47 12.07.2019

          I tahle zpráva může být součástí zastíracího manévru.

          I tahle zpráva může být součástí zastíracího manévru.

          • RiMr71
            23:07 12.07.2019

            ...no ale ten zastírací manévr, je ve skutečnosti zastírací manévr! A celé to řídí židi!

            ...no ale ten zastírací manévr, je ve skutečnosti zastírací manévr! A celé to řídí židi!

          • truther
            23:46 12.07.2019

            Židi řídí druhou stranu.

            Židi řídí druhou stranu.

          • truther
            11:06 13.07.2019

            Jeffrey Epstein byl agent Mossadu, sbíral kompromitující informace na Americké ...Zobrazit celý příspěvek

            Jeffrey Epstein byl agent Mossadu, sbíral kompromitující informace na Americké politiky.

            https://www.zerohedge.com/news... Skrýt celý příspěvek

      • logik
        19:22 12.07.2019

        Ruskej leteckej průmysl byl v kytkách dávno před sankcema. Takže to jsou bohapusté výmluvy. A MC-21 je nejmodejrnější ve své třídě a konkurenceschopný? Jo? A proč ho teda nikdo ze ...Zobrazit celý příspěvek

        Ruskej leteckej průmysl byl v kytkách dávno před sankcema. Takže to jsou bohapusté výmluvy.

        A MC-21 je nejmodejrnější ve své třídě a konkurenceschopný? Jo? A proč ho teda nikdo ze zahraničí nekupuje??? To jsou aerolinky tak blbý, že kupujou horší stroje? A teď tu o Karkůlce....Skrýt celý příspěvek

        • truther
          20:08 12.07.2019

          Dosud není certifikován, bude nějaký čas trvat, než se rozběhne výroba, sankce ji o rok opozdí. Nejmodernější je jednoznačně. Jediný konkurent je A320, což je typ z osmdesátých let ...Zobrazit celý příspěvek

          Dosud není certifikován, bude nějaký čas trvat, než se rozběhne výroba, sankce ji o rok opozdí. Nejmodernější je jednoznačně. Jediný konkurent je A320, což je typ z osmdesátých let s kovovým křídlem. 737 je mrtvý.Skrýt celý příspěvek

          • logik
            23:53 12.07.2019

            Jsi mimo. S kompozitovým křídlem už se nějaký čas objednává Airbus 321 XLR, navíc Airbus má kompozity novější generace, než co maj k dizpozici Rusové (zeptej se Balma), takže Tvoje ...Zobrazit celý příspěvek

            Jsi mimo. S kompozitovým křídlem už se nějaký čas objednává Airbus 321 XLR, navíc Airbus má kompozity novější generace, než co maj k dizpozici Rusové (zeptej se Balma), takže Tvoje tvrzení o nejmodernějším letadle je blbina.

            Také ta 321XLR ukazuje, že je normální, že se letadla kupují s "předstihem", tedy Tvá výmluva, že MC-21 neobjednávaj, protože ještě není hotovej, je.... jen výmluva.
            Objednávky jdou podávat jak na MC-21, tak na 321XLR a na oboje letadla se podávaj objednávky.
            Ale zatímco Airbus nakupují známé aerolinky po celém světě - během pár měsíců bylo 191 objednávek, viz
            https://www.aerotime.aero/pari...
            ), tak MC-21 kterej jde objednávat už šest let, tak zatím - kromě ruskejch aerolinek, co je kupujou povině - objednaly jen aerolinky z Egypta a Azerbajdžánu.Skrýt celý příspěvek

        • truther
          20:13 12.07.2019

          "Ruskej leteckej průmysl byl v kytkách dávno před sankcema."

          za Jelcina. Za Putina začal vývoj nových strojů, který nějaký čas trvá.

          "Ruskej leteckej průmysl byl v kytkách dávno před sankcema."

          za Jelcina. Za Putina začal vývoj nových strojů, který nějaký čas trvá.

          • logik
            23:55 12.07.2019

            Promiň, ale znam lidi, který do Ruska jezděj leteckej průmysl řešit. Takže vím, jak na tom jsou a svejma řečičkama mě fakt nedostaneš. To zkoušej na nějakym méně odbornym ...Zobrazit celý příspěvek

            Promiň, ale znam lidi, který do Ruska jezděj leteckej průmysl řešit. Takže vím, jak na tom jsou a svejma řečičkama mě fakt nedostaneš. To zkoušej na nějakym méně odbornym fóru.

            Papír snese všechno, realita je taková jaká je.Skrýt celý příspěvek

        • truther
          20:21 12.07.2019

          Víc bych se bál o Airbus a Boeing, po uvedení CRAIC CR929 přijdou o asijský trh. Monopolistické páky přestanou fungovat.

          Víc bych se bál o Airbus a Boeing, po uvedení CRAIC CR929 přijdou o asijský trh. Monopolistické páky přestanou fungovat.

          • Jara
            22:20 12.07.2019

            No to jistě ....starosti o Airbus a Boeing můžete klidně pustit z hlavy o asijský trh nepřijdou akorát čínské aerolinkám koupí pár těchto kopií Boeingu aby se neřeklo když víme jak ...Zobrazit celý příspěvek

            No to jistě ....starosti o Airbus a Boeing můžete klidně pustit z hlavy o asijský trh nepřijdou akorát čínské aerolinkám koupí pár těchto kopií Boeingu aby se neřeklo když víme jak zoufale jsou na tom soudruzi s materiály a jejich zpracováním tak bych do toho nesedl......Skrýt celý příspěvek

        • givicz
          21:38 12.07.2019

          logik napsal : " A MC-21 je nejmodejrnější ve své třídě a konkurenceschopný? Jo? A proč ho teda nikdo ze zahraničí nekupuje??? To jsou aerolinky tak blbý, že kupujou horší stroje? ...Zobrazit celý příspěvek

          logik napsal :
          " A MC-21 je nejmodejrnější ve své třídě a konkurenceschopný? Jo? A proč ho teda nikdo ze zahraničí nekupuje??? To jsou aerolinky tak blbý, že kupujou horší stroje? A teď tu o Karkůlce.... "

          Když pominu, že nevíš že sériová výroba má být spuštěna v roce 2021 což je již za rohem a není radno uspíšit vývoj (viz Boeing a jeho stovky mrtvých nevinných cestujících) a druhá věc, že zároveň s tímto revolučním letadle vyvíjejí i motor PD 14, což jenom tak nějaká země nedokáže ...

          Jinak:
          Tatra vyrábí výborná nákladní vozidla, Aero má velice dobrý cvičný letoun, tak sakra proč si to ze zahraničí nebo od kamarádů z NATO nikdo nekupuje ... :)

          Čekání na pomoc: Aero má problém se svým novým, drahým, cvičným letounem. Spasit ho může kontrakt se státní firmou
          https://ekonomicky-denik.cz/ce... Skrýt celý příspěvek

          • Jara
            21:53 12.07.2019

            MC 21 je slibný projekt bohužel mu srazí vaz Ruská izolace chtělo ný to se trochu uklidnit a to platí jak pro Rusko tak evropskou část NATO Američané zbytečně vyvíjejí tlak který ...Zobrazit celý příspěvek

            MC 21 je slibný projekt bohužel mu srazí vaz Ruská izolace chtělo ný to se trochu uklidnit a to platí jak pro Rusko tak evropskou část NATO Američané zbytečně vyvíjejí tlak který pro evropské země není prospěšný myslím že by jsme se měli soustředit na vzrůstající sílu skutečné hrozby Čínu..... zpět k MC21 opravdu si myslím že by to mohlo být konkurenceschopné letadlo, jen dvě věci givicz za prvé technologie na kompozitní křídlo komplet pocházejí ze “západu” v tomhle Rusové hodně zaostávali, a za druhé taky jsem zvědavý na motory PD14 ale pravdou je že se Rusům nepodařilo dotáhnout na GE a jejich obtokový poměr který jim dává jistou výhodu v hospodárnostiSkrýt celý příspěvek

          • truther
            22:21 12.07.2019

            "technologie na kompozitní křídlo komplet pocházejí ze “západu”"

            v sériových letadlech nebudou.

            "technologie na kompozitní křídlo komplet pocházejí ze “západu”"

            v sériových letadlech nebudou.

          • logik
            00:05 13.07.2019

            Urážíš hezky, ale jen ukazuješ svoji nevědomost. MC-21 je k objednání už několik let - a je zcela normální, že se letadla objednávaj s předstihem. Viz odpověď výše... "vyvíjejí ...Zobrazit celý příspěvek

            Urážíš hezky, ale jen ukazuješ svoji nevědomost. MC-21 je k objednání už několik let - a je zcela normální, že se letadla objednávaj s předstihem. Viz odpověď výše...

            "vyvíjejí motor PD 14, což jenom tak nějaká země nedokáže ..."
            Nu ano, ovšem zatím se MC-21 prodává s P&W - což je pro zemi, která má dlouhou tradici ve vývoji leteckých motorů, je prostě smutné - a ukazuje to realitu, v jaké Rusko je.

            PD-14 se vyvíjí proto, že Rusko kvůli své politice nemůže spoléhat, tak jako všechny jiné normální země, na globální hráče. Jelikož ovšem variantu s PD-14 kupuje jen stát, zatímco i Ruské aerolinky co vím radši koupí osvědčený P&W, než zajíce v pytli, který navíc pravděpodobně nebude lepší, než P&W
            https://www.flightglobal.com/n...
            tak ve výsledku Rusko utopí miliardy ve vývoji motoru, který se mu nikdy reálně nezaplatí.Skrýt celý příspěvek

      • liberal shark
        20:15 12.07.2019

        Mohou si za to sami. Kdyby si nehráli na Džingischána, svět by s nimi normálně obchodoval.

        Mohou si za to sami. Kdyby si nehráli na Džingischána, svět by s nimi normálně obchodoval.

        • truther
          20:29 12.07.2019

          Svět by možná obchodoval s nástupnickými státy po rozpadu federace, pokud by v nich někdo přežil.

          Svět by možná obchodoval s nástupnickými státy po rozpadu federace, pokud by v nich někdo přežil.

        • truther
          20:34 12.07.2019

          Proti-imperialistický blok bude do pár let technologicky soběstačný. Potom jim budou sankce ze strany USA a vazalů ukradené. Varoval před tím Brzezinski.

          Proti-imperialistický blok bude do pár let technologicky soběstačný. Potom jim budou sankce ze strany USA a vazalů ukradené. Varoval před tím Brzezinski.

          • Miroslav
            21:44 12.07.2019

            Čo to je proti-imperialistický blok? Samozrejme, niečo také ako úplná sebestačnosť je mýtus. Nič také neexistuje resp. len za cenu extrémneho technológického a ekonomického ...Zobrazit celý příspěvek

            Čo to je proti-imperialistický blok? Samozrejme, niečo také ako úplná sebestačnosť je mýtus. Nič také neexistuje resp. len za cenu extrémneho technológického a ekonomického zaostávania. Perfektným príkladom je KĽDR ktorá sa odstrihla od sveta a dnes je to čierna diera kde majú nedostatok základných potravín, energie a tovaru všeobecne. Tešíš sa teda predčasne.Skrýt celý příspěvek

          • givicz
            22:18 12.07.2019

            Miroslav čti : OBCHODNÍ VÁLKA ČÍNU POSÍLÍ 11. 7. 2019 https://finmag.penize.cz/ekono... " V ...Zobrazit celý příspěvek

            Miroslav čti :
            OBCHODNÍ VÁLKA ČÍNU POSÍLÍ
            11. 7. 2019
            https://finmag.penize.cz/ekono...
            " V době, kdy Čína byla pouhá továrna na levné cokoli, by ji možná cla dostala na kolena. Dnes jsou pro ni především popudem k tomu, aby se zbavila všech závislostí na Spojených státech a zkusila je předběhnout ve všem, v čem je ještě nepředběhla. "Skrýt celý příspěvek

          • RiMr71
            23:10 12.07.2019

            píše se sabjestáčnýj soudruhu!
            Čím více jste komouši soběstační, tím hlouběji "tam" jste. Ty "vazale" :D

            píše se sabjestáčnýj soudruhu!
            Čím více jste komouši soběstační, tím hlouběji "tam" jste. Ty "vazale" :D

          • achi67
            09:56 13.07.2019

            My jsme byli na konci socialismu tak hluboce samostatní, že jsme si doslova už neměli ani čím utřít zadek, s prominutím. A to jsme před válkou patřili mezi deset nejrozvinutějších ...Zobrazit celý příspěvek

            My jsme byli na konci socialismu tak hluboce samostatní, že jsme si doslova už neměli ani čím utřít zadek, s prominutím. A to jsme před válkou patřili mezi deset nejrozvinutějších zemí světa.Skrýt celý příspěvek

          • truther
            11:00 13.07.2019

            Ekonomiky RVHP nezahrnovaly ani 10% světové ekonomiky a populace. Izolace je poškozovala, Gorbačev si to uvědomoval proto v podstatě kapituloval. Dnes je jiná situace.

            Ekonomiky RVHP nezahrnovaly ani 10% světové ekonomiky a populace. Izolace je poškozovala, Gorbačev si to uvědomoval proto v podstatě kapituloval. Dnes je jiná situace.

    • flanker.jirka
      19:47 12.07.2019

      Pokud si musí půjčovat za tak nekřesťanské úroky a má omezené spektrum zahraničních zákazníků tak to bude problém. Restrukturalizace jim jediné prospěje, mají moc konstrukčních ...Zobrazit celý příspěvek

      Pokud si musí půjčovat za tak nekřesťanské úroky a má omezené spektrum zahraničních zákazníků tak to bude problém. Restrukturalizace jim jediné prospěje, mají moc konstrukčních kanceláři na ty samé věci.Skrýt celý příspěvek

  • markus223
    17:15 12.07.2019

    "Podle ruského vicepremiéra Jurije Borisova podniky ruského obranně-průmyslového komplexu (OPK) dluží na úvěrech dva biliony rublů (720 miliard Kč)."

    Hm....tak to je slušný.

    "Podle ruského vicepremiéra Jurije Borisova podniky ruského obranně-průmyslového komplexu (OPK) dluží na úvěrech dva biliony rublů (720 miliard Kč)."

    Hm....tak to je slušný.

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2