Ruský státní vyzbrojovací program pro roky 2018 až 2027

Ruští výsadkáři; ilustrační foto / Kreml.ru

Příští týden ruský prezident Vladimír Putin příjme vedení ministerstva obrany, členy vlády a zástupce vojenského průmyslu. Cílem setkání bude dojednat konečnou verzi nového státního programu vyzbrojováni pro roky 2018 až 2027 – dokumentu, který určí podobu ruských ozbrojených sil a ruského vojenského průmyslu pro příštích deset let.

Kam směřuje ruská armáda a zbrojní průmysl?

Statní program vyzbrojováni pro období 2018 až 2027 (dříve jen do roku 2025) je oficiální dokument, který obsahuje seznam vojenské techniky, munice, výstroje a vybavení, jež je nutné zakoupit pro potřeby ruského ministerstva obrany. Podle ruské agentury Kommersant je pro program 2018-2027 vyčleněno 19 bilionu rublů (6,8 bilionu Kč).

Nový vyzbrojovací dokument nahradí původní program z let 2011 až 2020. Podle programu se řídí všechny hlavní nákupy vojenské techniky pro ruské ozbrojené síly. Ruský vojenský průmysl proto v návaznosti na přijatý dokument připravuje dlouhodobé vývojové, výrobní a investiční plány.

Program je sice plánován na deset let, ale přijímá se každých pět let. Program 2011-2020 byl přijat v roce 2010, ale další (2016-2025) nebyl kvůli západním sankcím a ekonomickým problémům přijat, resp. jeho vypracování bylo odloženo až do dnešních dní.

Prezident podle všeho nový program 2018-2027 oficiálně schválí podpisem v prosinci. Podle všeho tak je již vyřešen největší problém, který program pozdržel o dva roky – peníze. Podle článku Vědomosti z ledna letošního roku ruské ministerstvo obrany požadovalo původně na nákup vojenské techniky v rámci programu 2016-2025 až 55 bilionů rublů, později 30 bilionů rublů. Ruské ministerstvo financí ale bylo ochotno uvolnit pouze 12 bilionů rublů.

Nakonec se došlo ke kompromisní částce 19 bilionů rublů, tedy prakticky stejné částce, která byla vyhrazená pro program 2011-2020 (požadavek obrany byl tehdy 36 bilionů rublů).

Ruské námořnictvo získá 4,7 bilionu rublů, letectvo 4,5 bilionu rublů a protivzdušná obrana (PVO) 3,4 bilionu rublů. Dva biliony rublů připadne na modernizaci jaderných sil. Pozemní síly na nákup nového vybavení získají 2,6 bilionu rublů. Další prostředky půjdou mimo jiné na výzkum a vývoj nových zbraní.

Důraz na jaderné zbraně, PVO a ponorky

Podle webu Kommerstant bude v novém programu věnována velká pozornost strategickým jaderným silám – lodě ruského námořnictva získají střely s plochou dráhou letu schopné nést jadernou hlavici, ponorky nové balistické rakety a raketová vojska nové mezikontinetální balistické rakety.

V příští dekádě budou do výzbroje zavedeny mimo jiné jaderné balistické rakety RS-26 Rubež a výkonná balistická raketa na kapalné palivo RS-28 Sarmat.

Jak jsme již uvedli dříve, Rusko silně investuje do jaderných zbraní i v období špatné ekonomické situace. Důvod je prostý – jaderné zbraně jsou hlavním velmocenským nástrojem Ruska a také středobodem všech ruských obranných strategií.

Ruské letectvo pokročí v nákupu víceúčelových stíhaček Su-30SM a Su-35 a stíhacích bombardérů Su-34. Letectvo získá první letku stíhaček páté generace Su-57, 24 víceúčelových stíhaček MiG-35 a také první hloubkově modernizované strategické bombardéry Tu-160M2.

Podle dřívějších zpráv ruské letectvo získá 12 letadel Su-57. K dalšímu navýšení počtu může dojít v roce 2023, kdy Rusko schválí další vyzbrojovací program pro roky 2023 až 2032.

Souběžně bude Rusko pokračovat ve vývoji nového strategického bombardéru PAK DA.

Podle Kommerstantu v následujících letech ruská armáda nakoupí výrazně méně vrtulníků od domácích výrobců. Pokles se dotkne zejména dopravního stroje Mi-8. V minulých letech ruská armáda získala řadu nových vrtulníků a jednoduše již nemá tak velké provozní potřeby. Ruští výrobci, podle vlastních slov, se tak musí více soustředit na zahraničí i na civilní trh.

Rusko bude tradičně (jak také naznačují vyčleněné prostředky) dávat důraz na PVO – plánuje se sériová výroba nových raketových prostředků země-vzduch dlouhého dosahu S-500 Prometheus a středního Buk-M3.

Nejvýznamnějším projektem námořnictva je program víceúčelové atomové ponorky třídy Chaski (angl. Husky). Ponorky Chaski doplní a následně nahradí atomové ponorky třídy Jaseň. Ponorky Chaski získají nové balistické rakety na kapalné palivo a údajně také hypersonické střely Zirkon.  

Dále ruské námořnictvo počítá s nákupem fregat, korvet, minilovek, zásobovacích lodí, atd. Počítá se s dalším nákupem malých raketových plavidel, které mohou odpalovat řízené střely Kalibr s doletem až 2500 km. Kalibr může nést konvenční i jadernou nálož.

Program také výhledově počítá se stavbou letadlové lodě na jaderný pohon, ale o případné stavbě bude rozhodnuto později.

Pozemní síly do výzbroje zavedou vylepšené tanky T-90 a nové T-14 Armata, dále nová pásová bojová vozidla pěchoty Kurganěc-25 a kolová Bumerang. Důraz bude kladen i na nákup zbraní pro operace v Arktidě, zejména půjde o “arktické” verze raketové PVO S-300V4 a Tor-M2.

Zdroj: Kommersant

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruské bojové vozidlo pěchoty BMP-3 Dragun dokončilo testy

Podle ruského deníku Izvestija firma Traktorové závody dokončila testování bojového vozidla pěchoty ...

Rusko vypustilo salvu čtyř mezikontinentálních raket

Ruská raketová vojska strategického určení minulý týden provedla rozsáhlý test, během kterého ...

Stíhací bombardér Su-34 nahradí bitevníky Su-25?

Podle Viktora Bonadareva, bývalého velitele ruského letectva a současného předsedy výboru Rady Ruské ...

Nový ruský záchytný stíhač MiG-41 v roce 2020

Podle ruských médií v roce 2020 vzlétne prototyp nové ruské záchytné stíhačky MiG-41, která začne od ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • fenri
  22:37 15.11.2017

  Dušan - i vy brepto. USA také vidí Putina a jeho temné spáry za vším, včetně toho, že jim dosadil zlého prezidenta a večer na ně vyskočí ze záchoda. A přesto si od něj nechají ...Zobrazit celý příspěvek

  Dušan - i vy brepto. USA také vidí Putina a jeho temné spáry za vším, včetně toho, že jim dosadil zlého prezidenta a večer na ně vyskočí ze záchoda. A přesto si od něj nechají vozit kosmonauty na orbit, což je nepochybně větší faux pas, než v Africe natankovat Alžírský mazut od Španělů. Nebo ne?

  Když půjdete na demošku komunistických důchodců v ČR, dozvíte se, že i u nás důchodci živoří. A samozřejmě státy zbrojí, i když mají důchodci hluboko do kapsy. Mimochodm jak je to se státními důchody v USA? Aha, také nic moc. Rozdíl je v tom, že v USA je systém stabilně stejný, každý zodpovědný si tam spoří privátně. V Rusku se rozpadl stát, změnil se ekonomický systém a najít někoho, kdo si začal v osmdesátých letech spořit na důchod je nereálné. Jinak ta vaše politická sebevražda se projevuje v praxi jak?

  Vlečení se zbrojních programů: chcete tvrdit, že se vlečou více, než kdekoliv jinde ve srovnatelně početném státě? Německo, Francie a Británie (které mají dohromady více obyvatel, než Rusko, dávali dokupy vrtulový dopravák 25 let. V tomto kontextu je ruská 15ti letá tvorba stíhačky 5. generace fail? EU vyvíjí nafouklého Herkyho krásných 25 let, rusáci se neskutečně patlají se stíhačkou 5. generace už neuvěřitelných 15 let...:-)Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  22:15 15.11.2017

  Nejde o kvalitu štátu a režimu, ale o systém. Sovietsky systém na jednej strane masívne tlačil na výkony a vylepšovania aj na najnižších úrovniach a v istom ohľade ponúkal ...Zobrazit celý příspěvek

  Nejde o kvalitu štátu a režimu, ale o systém. Sovietsky systém na jednej strane masívne tlačil na výkony a vylepšovania aj na najnižších úrovniach a v istom ohľade ponúkal jednotnejšie podmienky, na druhej si svoje mozgy dokázal udržať hoci aj najkrajnejším násilím.
  V dnešnom Rusku sa v porovnaní so ZSSR dramaticky prehĺbila nerovnosť v prístupom k vzdelaniu (v závislosti od sociálnych podmienok) a možnostiach presadiť sa v prostredí plnom ľudí s možnosťou dať ponuku, ktorá sa neodmieta. Mnoho talentovaných ľudí taktiež radšej odíde do zahraničia.
  Inak povedané, časť toho, čo Vás na Rusku tak fascinuje, vyprcháva ako kocka suchého ľadu.Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  22:01 15.11.2017

  fenri Neviem o tom, že by Kyrigstánu vyhlasoval, že USA ich "ohrozujú" a vyhrážali sa im rinčaním zbraní : ) ... To, že Kuznecov tankoval v Španielsku znamená, že Rusi ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri

  Neviem o tom, že by Kyrigstánu vyhlasoval, že USA ich "ohrozujú" a vyhrážali sa im rinčaním zbraní : ) ...
  To, že Kuznecov tankoval v Španielsku znamená, že Rusi jednoducho šetrili ....lebo "akosi" tvrdo pocítili prepad cien ropy ... tak isto nakupujú lacnejšie u svojich "triednych nepriateľov" všetko čo sa dá ... čo je dosť zvláštne, nie ?

  A aby som sa vrátil k téme ... je i celej politike Ruska. V "normálnej" krajine by nemohol prezident vyhlasovať rozsiahle zbrojné programy v čase, kedy dôchodcovia živoria a ťažko chorí nemajú na liečbu ... to by bola politická sebevražda ...

  Odporúčam Vám sa trochu informovať ako to vyzerá, alebo skôr nevyzerá so sociálnou, ekologickou či zdravotnou situáciu v Rusku ....

  Rusko jednoducho na také programy ekonomicky NEMÁ ....

  To, že ruská diktatúra vie propagandou "maľovať" realitu na ružovo a tvrdo postihovať politickú opozíciu problémy nerieši.

  A čo sa týka priamo zbrojného priemyslu. Isto posledné roky sa Rusom darilo. A pár rokov to vydrží ... ale ťažko násť v Rusku momentálne nejaký úspešný projekt nového zbraňového systému.... všetko sa "ťahá" ... vlečie ... či už projekty Su-57, transportné stroje, OT-čka, BVP-čka či mediálne slávna Armata .... a zavedenie do výzbroje je v nedohľadne.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  21:51 15.11.2017

  Čína je rozkročená mezi velmoc a supervelmoc. Je to babysupervelmoc. To, že Arabové nežijí v jedné zemi je jen jejich věc. Je to jeden národ, jedna kultura, jedna víra, jedna ...Zobrazit celý příspěvek

  Čína je rozkročená mezi velmoc a supervelmoc. Je to babysupervelmoc.
  To, že Arabové nežijí v jedné zemi je jen jejich věc. Je to jeden národ, jedna kultura, jedna víra, jedna řeč.Sjednocení je věc, kterou zvládají národy běžně. A i kdyby - znovu Izrael - je to zlomeček plochy, zdrojů surovin i lidských zdrojů, než libovolný Ararbský stát. A stejně se na ně Arabové nechytají vědou, kulturou, uměním, vyspělostí....prostě vůbec ničím. Arabové žijí i ve velkých zemích a stejně nedokázali nikdy nic.
  proč by se Rusko mělo chytat na SSSR? Ten se prostě rozpadl a jedním ze států, co jsou po něm je Rusko. X-Y se nemůže rovnat X.
  No, 130 milionové Rusko stále vynáší lidi i pro 500 milionovou EU na oběžnou dráhu...
  Ano, Ruská populace byla brutálně decimována, o tom žádná. Na druhou stranu asi podstatná část z nich nebude moc změkčilá. 20. století se s Rusy nemazlilo.
  S Kalašnikovem - chcete říct, že stalinův SSSR byl lepším státem a lépe se choval k lidem, než dnešní Rusko.
  Ale jděte soudruhu...Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  21:42 15.11.2017

  fenri: Čo napríklad taká Čína? ;-) Arabi nežijú v jednej veľkej krajine o rozlohe 1/6 súše, ktorej celý potenciál by mohli vrhnúť do vesmírneho programu a keď už sme pri tom - ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri:
  Čo napríklad taká Čína? ;-)
  Arabi nežijú v jednej veľkej krajine o rozlohe 1/6 súše, ktorej celý potenciál by mohli vrhnúť do vesmírneho programu a keď už sme pri tom - vesmírny program vytvorila superveľmoc menom ZSSR, na ktorú sa Ruská federácia nechytá populačne, hospodársky a vlastne ani politicky a vojensky. Zrovna vo vesmírnom programe Rusku hrozí, že ho nechá za sebou takmer každý, kto sa do toho pustí, vrátane súkromného sektora

  S kvalitou ruskej populácie to nie je žiadna sláva - posledných 100 rokov bola decimovaná nielen fyzicky (obzvlášť za Stalina), ale hlavne morálne. Dovoľte jednu zákernú otázku: Myslíte, že by to v podmienkach dnešného Rusku Kalašnikov niekam dotiahol?Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  20:25 15.11.2017

  Dušan - čo si predstavujete pod hentým "ruské námorníctvo nie je schopné zabezpečiť ani tak "maličkú" (z pohľadu veľmocí) akciu. " Kefalín? Ruští vojáci neměli v Syrii co jíst? ...Zobrazit celý příspěvek

  Dušan - čo si predstavujete pod hentým "ruské námorníctvo nie je schopné zabezpečiť ani tak "maličkú" (z pohľadu veľmocí) akciu. " Kefalín? Ruští vojáci neměli v Syrii co jíst? Sučka neměla na kozom*ry co házet?
  A velmocí už jsou. Znakem velmoci je, že si dokáže prosadit svojí politku v zahraničí vůči jiným velmocem. V tomto případě i vůči supervelmoci.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  19:01 15.11.2017

  Přeci jen pokud si chtějí udržet status velmoci, tak potřebují moderní námořnictvo, moderní PVO, moderní nosiče JZ ale i strategické bombardéry, proto ten návrat k PAK DA. pokud ...Zobrazit celý příspěvek

  Přeci jen pokud si chtějí udržet status velmoci, tak potřebují moderní námořnictvo, moderní PVO, moderní nosiče JZ ale i strategické bombardéry, proto ten návrat k PAK DA.
  pokud jde o pozemní síly, tak ty jsou opravdu až druhořadé a myslím, že ty prostředky vyjdou tak akorát na pořádnou modernizaci stávajících BVP, tanků a další desítky fungl nových vozidel. Na zastrašování nejbližších sousedů to stačíSkrýt celý příspěvek

 • dusan
  18:16 15.11.2017

  Robaizz Ono to naozaj nedáva logiku. Rusko nepotrebuje na svoju obranu veľké námorníctvo. Pre jadrové odstrašenie by stačilo 10-15 jadrových ponoriek a z hladinových plavidiel ...Zobrazit celý příspěvek

  Robaizz

  Ono to naozaj nedáva logiku. Rusko nepotrebuje na svoju obranu veľké námorníctvo. Pre jadrové odstrašenie by stačilo 10-15 jadrových ponoriek a z hladinových plavidiel im stačia maximálne fregaty.

  Rusko sa však chce hrať na veľmoc ... a Sýria ukázala, že ruské námorníctvo nie je schopné zabezpečiť ani tak "maličkú" (z pohľadu veľmocí) akciu. Napriek mnohým naivným komentárom ostáva faktom, že Rusko bolo dosť závislé pri zásobovaní a logistike svojich plavidiel spoliehať sa na štáty NATO !!!!Skrýt celý příspěvek

 • Robaizz
  17:30 15.11.2017

  Nečekal bych, že největší balík vyfasuje zrovna námořnictvo...

  Nečekal bych, že největší balík vyfasuje zrovna námořnictvo...

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2