Ruský stealth bombardér PAK DA vzlétne do roku 2026

Ruský stealth bombardér PAK DA vzlétne do roku 2026
Tu-22M3M / Rostec (Zvětšit)

Nový ruský bombardér PAK DA časem nahradí stávající ruské typy strategických bombardérů Tupolev Tu-22M, Tu-95 Bear a Tu-160 Blackjack. Konstrukční práce na něm probíhají už od roku 2008. Rusové však současně své starší bombardéry modernizují.

Projekt ruského stealth bombardéru nese zatím poněkud záhadné označení PAK-DA, což je zkratka z Perspektivnyj aviacionnyj kompleks dal'něj aviacii, čili perspektivní letecký komplex dálkového letectví. Slavná Tupolevova konstrukční kancelář už podle serveru The Diplomat pracuje na prototypu.

S prvním letem se počítá v roce 2025 nebo 2026, se začátkem sériové výroby v letech 2028 až 2029. Dá se čekat, že letoun pak dostane tradiční označení začínající písmeny Tu. Je to spíše formalita. Společnost Tupolev patří od roku 2006 – stejně jako většina ruského leteckého průmyslu – do mamutí státem vlastněné Sjednocené letecké korporace.

Není známo, kolik stealth bombardérů chtějí Rusové postavit. Zatím se zdá, že i kdyby letoun PAK-DA, skutečně během dvacátých let vzlétl, nebude se vyrábět ve velkých počtech. Stealth bombardér měl původně nahradit stárnoucí ruské stroje ještě ze sovětských časů.

Rusové však zároveň představili novou verzi nadzvukového bombardéru Tu-160 Blackjack, označovanou jako Tu-160M2. Má silnější motory, větší akční rádius, modernější avioniku a další vylepšení. Ruské letectvo převezme první modernizované Tu-160M2 v roce 2021 a zatím je objednána přestavba deseti bombardérů Tu-160M2. Cílem je modernizovat a postavit 50 Tu-160M2 do roku 2030. Zcela nové Tu-160M ruské letectvo převezme v roce 2023.

Podobným způsobem Rusové modernizují i bombardéry Tu-22M na standard Tu-22M3M. První let vylepšeného Tu-22M proběhl na konci roku 2018. Počítá se s modernizací 20 Tu-22M.

Ruský průmysl také pracuje na modernizaci turbovrtulových strategických bombardérů Tu-95MS. Loni v srpnu ruské ministerstvo objednalo přestavbu 20 Tu-95MS na standard Tu-95MSM.


Roll-out prvního modernizovaného Tu-160M2

Nedostatek lidí

„Zjevně se snaží vymáčknout z existujících letadel veškerý potenciál,“ citoval ruský deník Kommersant nejmenovaný zdroj ze zbrojního průmyslu. „PAK-DA zůstane jako záloha pro budoucnost.“ Překážkou může být i nedostatek kvalifikovaných lidí. Podle webu The National Interest měl prototyp stealth bombardéru původně vzlétnout už letos. Společnost Tupolev však byla příliš vytížená upgrady starších bombardérů. O technických parametrech letounu PAK-DA je toho zatím známo jen velmi málo.

Měly být podzvukový, čemuž nasvědčuje i skutečnost, že má jít o samokřídlo. Tato koncepce je výhodná kvůli obtížné zjistitelnosti radarem i kvůli doletu. Využívá ji i americký bombardér B-2 Spirit a bude ji využívat i plánovaný B-21 Raider. Tajemný čínský stealth bombardér Xian H-20 bude nejspíš rovněž samokřídlo.

Ačkoliv o základní koncepci bombardéru PAK-DA panuje shoda, nejí jisté, jestli bude mít podobu jen jednoduchého samokřídla, nebo zda bude mít i další vyčnívající kontrolní povrchy. Zato se ví, že bude mít dva motory.

Jaderná výzbroj

Akční rádius letounu PAK-DA bude 12 000 kilometrů, tedy přibližně stejně jako Tu-160, jehož dosah je 12 300 kilometrů. Pro srovnání: akční rádius B-2 se většinou uvádí jako 11 100 kilometrů.  Nový strategický bombardér bude mít ve srovnání s Blackjackem poloviční hmotnost, takže půjde spíše o hmotnostní kategorií letadel Tu-22.

Avioniku a další vybavení bude PAK-DA sdílet jak s modernizovaným Tu-160, tak s ruskou stealth stíhačkou Su-57. The National Interest píše, že PAK-DA bude podle Rusů moci využívat „jakákoliv letiště.“

Pravděpodobně se tím myslí spíš, že mu bude stačit kratší ranvej než Tu-95 a Tu-22, než starty z nezpevněných ploch, případně nebude potřebovat složité letištní systémy určené pro navádění letadla na přistání nebo ke vzletu.


Tu-22M3M je určen především k ničení námořních cílů

Pokud jde o výzbroj, dá se očekávat, že PAK-DA bude fungovat především jako platforma k odpalování řízených střel s plochou dráhou letu.

V tom se mírně liší od amerických strategických bombardérů, které slouží hlavně ke shazování klasických leteckých pum. Ať už bombardér ponese řízené střely nebo obyčejné bomby, je jasné, že půjde o jadernou munici. V úvahu přichází například střely Ch-55 Kent nebo její modernizovaná verze Ch-101/102 s nízkým radarovým průřezem (Ch-101 má konvenční hlavici, Ch-102 jadernou).

Dlouhodobý projekt

Samostatná otázka je pak použití hypersonických střel vzduch-země Ch-47M2 Kinžal (kód NATO: Dagger). Je to zbraň navržená k potápění válečných lodí a neutralizaci systému protiraketové obrany NATO. Může být vybavena konvenční i jadernou hlavicí. Její dosah je přes 2000 kilometrů, záleží ovšem na nosiči a letovém profilu. Rychlost střely Dagger je údajně až Mach 10. Problém je ale s jejími rozměry. Ani plánovaný ruský strategický bombardér ji nebude moci nést uvnitř trupu. Použití vnějšího závěsu znamená vzdát se stealth vlastností letounu. Rusové však mohou hypersonickou střelu v budoucnu zmenšit.

Datum prvního letu nového bombardéru není vůbec jisté. Zbrojní projekty často provázejí odklady (zvlášť v Rusku). První let stealth bombardéru PAK-DA se měl ostatně podle pánů z roku 2013 původně konat už letos.


Tu-95MS

„Projekty strategických bombardérů jsou vždycky velmi obtížné a nepředvídatelné,“ citoval The National Interest Vasilije Kašina z Centra pro evropská a mezinárodní studia v Moskvě. „PAK-DA pořád existuje, ale je to dlouhodobý projekt.“

Podobný je i pohled hlavního soupeře Ruska, Spojených států. Administrativa Donalda Trumpa považuje bombardér za systém ve stádiu vývoje, kterému by USA mohly čelit v budoucnosti, ale jehož se v současnosti nemusí obávat.

Atomový klub

Strategické bombardéry slouží k ničení průmyslu, infrastruktury, vojenských zařízení a měst hluboko v území protivníka. Jejich historie sahá až k letounu Ilja Muromec, který v roce 1913 zkonstruoval legendární ruský a později americký letecký inženýr Igor Sikorskij. Němci používali během první světové války ke stejným účelům vzducholodě. V dobách studené války byly strategické bombardéry vybavené jadernými zbraněmi. Atomové mocnosti je udržovaly v neustálé pohotovosti. Americké letouny B-52 Stratofortress dokonce držely hlídky ve vzduchu 24 hodin denně, sedm dní v týdnu.

Země vybavené strategickými bombardéry je v minulosti často využívaly i ke shazování konvenční munice. Například Sovětský svaz používal bombardéry Tu-22M během války v Afghánistánu. Spojené státy používaly bombardéry B-52 Stratofortress ke shazování bomb na pozice Severovietnamské armády a Vietkongu.

Zahynulo při tom mnoho civilistů a USA si vysloužily ostrou kritiku. Britové použili své strategické bombardéry Avro Vulcan a Handley Page Victor během války o Falklandy. V současnosti provozují strategické bombardéry jen Spojené státy a Rusko. Brzo se k nim připojí i Čína.

Zdroje: The Diplomat

 
 

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Modernizce nadzvukových bombardérů Tu-160 „Blackjack“

Před několika dny se poprvé dostal do vzduchu první z modernizovaných ruských strategických ...

Ruský bombardér Tu-160 dostal přednost před PAK DA

Rusové se připravují na obnovení výroby nadzvukového bombardéru Tu-160, resp. jeho nejnovější verze ...

Rozbíhá se sériová výroba ruských strategických bombardérů Tu-160M2

Kazaňský letecký závod KAPO Gorbunova je připraven na obnovení sériové výroby strategických ...

Roll-out ruského strategického bombardéru Tu-160M2

Ruská společnost Sjednocená letecká korporace 16. listopadu provedla v leteckém závodě v Kazani ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • Profesor
  11:41 27.05.2019

  Bohužel další důkaz neprofesionality kolektivu magazínu Armádní noviny. Články se ledabyle překládají, vkládají se přitom nepřesnosti a používá se nesprávná česká terminologie. A solidní redakční práce žádná.

  Někdo si může myslet, že jde jen o jedno písmeno. Ale pokud by se autor orientoval v ruském letectví, nikdy by nemohl zaměnit Tu-22 a Tu-22M. Navzdory podobnému označení se jedná o zcela různé letouny. Je to taková ruská zvláštnost v oblasti letectví.

  Takže jde o modernizaci bombardéru Tu-22M3 na verzi, která je aktuálně označovaná jako Tu-22M3M.

  • Jirosi
   12:30 27.05.2019

   Autor použil pro rozlišení verze Tu-22 Blinder a Tu-22M3 Backfire kód NATO "Backfire".
   O Blinderu není nikde v článku ani doprovodných obrázcích zmíněn. Kromě vás, nikdo toho téma nenadnesl.
   Ale jinak máte pravdu "Tu-22M3 Backfire / Tu-22M3M Backfire".

   • Profesor
    15:29 27.05.2019

    Ano, jsem puntičkář.
    Ale "Tu-22 Backfire" je protimluv, první verze Backfiru byla už Tu-22M.
    Viz např. https://ru.wikipedia.org/wiki/...

    Připomínám překladatelskou perlu autora z jiného článku:
    "Bojovníci F-35A amerického letectva zaútočili na podzemní tunely Islámského státu v severním Iráku." (FIGHTER)

    AN také často pletou balistická střela/střela s plochou dráhou letu/raketa. Rusové sice skoro všemu říkají "raketa", ale tady jsme v Čechách.

    Připomíná mi to perly na TV Prima: "Bojovníci Bf 109 utočili na bombardéry B-17."

    Ještě zbývá, aby se tu objevily 50mm kulomety.

    • Jirosi
     20:10 27.05.2019

     Ale jen u ostatních?

    • logik
     09:56 28.05.2019

     O názvu Tu-22 se dá hovořit jako o souhrnném označení všech typů toho letadla - podobně jako když se řekne T-90, tak není specifikovaná verze. I když zrovna u tohodle tím, o jak jiné letadlo jde, to příliš šťastné není. Ale s "bojovníkama" se to IMHO srovnat nedá.

     • Profesor
      17:52 28.05.2019

      Tu-22 je dejme tomu souhrnné označení pro letouny označované v kódu NATO "Blinder": např. Tu-22, Tu-22B, Tu-22R, Tu-22RD, Tu-22P, Tu-22K apod. Tyto letouny měly pevné šípové křídlo a dva motory na zádi trupu po stranách směrového kormidla. Z výzbroje RF byly dávno vyřazeny

      Ovšem letoun Tu-22M "Backfire" je úplně jiný současný typ jen s matoucím názvem - např. má měnitelnou geometrii křídel a jiné umístění motorů. Tedy jen Tu-22M může být souhrnným označením pro Tu-22M, Tu-22M1, Tu-22M2, Tu-22M3, Tu-22M3M.

      Souhrnné označení Tu-22 zahrnuje tedy zcela jinou kategorii než souhrnné označení Tu-22M.

 • SofF
  17:52 25.05.2019

  přijde mi to rozumné řešení vymáčknout ze stávajících konstrukcí co jde, byly navrženy dobře. Ostatně i na západě je tento trend že se studenoválečné konstrukce modernizují, nejčastěji elektronika, ekonomika provozu či zavádění kompozitních dílů. Nedávno probleskla zprávička že v Americe dokonce vytáhnou ze hřbitova letadel další bombardéry a reaktivují je. V tomto je RF prakticky nastejno se západními státy. Jen ty příčiny jsou trochu odlišné, na západě se prohlubují veřejné dluhy tudíž politici jsou ochotní méně přidávat na armádu a v RF zase nejsou peníze nejen kvůli sankcím ale nutnosti zvyšovat výdaje na obnovu dvacet či víc let zanedbané infrastruktury.
  Jen ČLR se tomuto obecnénu trendu vymyká, prakticky už dnes má technicky nejmladší armádu, ten rozvoj jde porovnat snad jen s předválečným rozvojem SSSR.
  Ono tolik rozdílů mezi RF a státy EU není, lze se dobře domluvit, hlavní překážka je ale ideologická. EU a potažmo zbytek západu podlehl neomarxistické ideologii - možná se to zdá přitažené za vlasy, ale když se sledují výroky čelních představitelů tak se nelze ubránit údivu co za lidi vlastně v té Unii vládne. Zato v RF mají levicových experimentů dost a drží si zdravý odstup, nikdy nepřistoupí na "kulturní míšení", "pozitivní diskriminaci" a podobné chuťovky - na prvním místě jsou obyvatelé státu, národ. Jiné víry se tolerují, ale jakékoliv vystrkování růžků extremismu se řádně trestá. Z tohoto důvodu jsou systémy Ruska a Unie neslučitelné.

  • Superme
   20:09 26.05.2019

   To, kolik daný stát dá nebo nedá do armády nezáleží na tom, jaký má nebo nemá dluh.

   Čínská propaganda. Ono to jejich zbrojení je sice velké, ale že by na tom byli se stářím strojů lépe než Američané, kteří pravidelně mění techniku? Nevěřím. Čína ve skutečnosti slábne, její ekonomika zpomaluje, její technologie se stávají podezřelými a její nabídky zahraniční pomoci vyvolávají mezi potenciálními příjemci obezřetnost.

   • givicz
    20:31 26.05.2019

    Otěže světové ekonomiky v rukou Číny
    22. května 2019
    https://roklen24.cz/a/SXTFb/ot...
    Nejnovější čísla OECD naznačují, že Čína bude jako jediný region v nejbližších měsících růst. Naopak USA hrozí recese. Významný růst neočekáváme ani v Evropě. Klíče od globálního ekonomického růstu jsou tak v rukou ekonomiky rudého draka.

    • dusan
     22:41 26.05.2019

     Tak toto je už zúfalo neplatná prognóza ...

     Vzhľadom na eskaláciu ekonomickej vojny medzi USA a Čínou (myslím, že je to ekonomický nezmysel zo strany Trumpa - aby bolo jasné) je isté, že stratia síce obaja, ale je všeobecný koncenzus, že viac na do doplatí Čína, ktorá je podstatne ekonomicky slabšia ...

     A je jasné, že Čína bude i tak rásť rýchlejšie ako napr. my .... jednoducho je na tom čo sa týka produktivity práce na obyvateľstva ďaleko za nami a má teda veľký priestor na dobiehanie - čo je jednoduchšie ako byť na čele vyspelého sveta - t.j. štáty ako USA či Japonsko ...

     Treba hneď dodať, že komunisti v Číne, hlavne na lokálnej úrovni, si vylepšujú makročísla, a už sa berie ako semozrejmosť, že čínsky rast je nižší ako sa oficiálne deklaruje ....

    • Superme
     12:13 27.05.2019

     Problém Číny je v tom, že se bez našich (západních) trhů neobejde. Západ bez Číny ano, byť by ho to ekonomicky bolelo. Obchodní válka může sice poškodit část amerických firem a jiných firem ze Západu, ale mnohem větší problém představuje pro Čínu, jejíž loňský hospodářský růst dosáhl třicetiletého minima.

     Mimochodem, dnes je to jedna z mála oblastí, kde se republikáni ve všem shodnou s demokraty. Čína. Na její nebezpečí ukazují všichni: od Trumpa, po středové demokraty v čele se Schumerem po levicové křídlo v čele se Sandersem.

     Je otázka na jakou stranu se přidá Evropa. Zda na stranu komunistické diktatury, která posiluje totalitní kontrolu nad obyvatelstvem, médii, univerzitami nebo nevládními organizacemi, která zostřuje rétoriku a tlak vůči Tchaj-wanu a Hongkongu, která uvěznila na milion Ujgurů v koncentrácích, okupuje Tibet a část Jihočínského moře. Diktatury, která bere zdravím lidem orgány a zároveň je pronásleduje. Lidem, jejiž jedinou myšlenkou je zdraví životní styl, soucitnost a meditace (Falun Gong). A nebo na stranu demokratické země díky které dnes žijeme ve svobodě.

     Ale tak třeba si i ty jednou uvědomíš, stejně jako já, že režim v Číně je neuvěřitelné svinstvo, kde lidská práva a svoboda projevu jsou sprostá slova.

    • Jirosi
     12:38 27.05.2019

     Čína má stejný problém jako Rusko, i velká růst 3-4% je ve výsledku propad v porovnání z růstem 1-2% na Západě.

     • petris
      14:26 27.05.2019

      Tento web ma nikdy neprestane prekvapovať :D

     • Jirosi
      16:56 27.05.2019

      Petris: Pro spoustu lidí je matematika problém, naštěstí se ji můžeš vždy doučit.

     • petris
      20:28 27.05.2019

      Ehm tak no... s mojimi chabými matematickými vedomosťami, keď vezmem stredné hodnoty tebou udaných percent a hdp Číny, USA a ďalších krajín napr. z roku 2017, tak 3,5% rast v prípade Číny znamená 428,32 miliárd usd. 1,5% rast hdp USA znamená 290,89 miliárd. Pre GB to je 39,34 miliárd. Pre Nemecko 55,16 miliárd. Pre Francúzsko 38,74 miliárd. Pre Rusko je 3,5% nárast 55,21 miliárd usd. Čiže ten rast 3-4%, ktorý by bol podľa teba pre Čínu vlastne prepadom, je 1,47 násobok rastu USA; 10,9 násobok rastu Británie; 7,77 násobok rastu Nemecka a 11 násobok rastu Francúzska.
      Asi toľko k tomu "propadu" :)

     • Jirosi
      22:07 27.05.2019

      Budu brát jen vaše údaje:
      Západ - 424,13+ Těch státu je tam více než jste vyjmenoval.
      Čína - 428,32 Ano, maximálně stejně.
      Rusko - 55,21

      Chce to lépe číst. Nepsal jsem jednotlivé země na západě.

     • petris
      22:43 27.05.2019

      Spočítávať hdp jednotlivých krajín a porovnávať ho voči hdp Číny je dosť mimo a tak trochu argumentačný faul. To je ako keby si považoval za svoje hdp napr. hdp Švédska, alebo Nórska (ty to dokonca sčítavaš, takže oboch a že vraj komanči boli tí čo mali všetko spoločné lol). V reálnom živote ČR nemôže narábať s prostriedkami iného štátu ako Česká republika.

   • SofF
    02:19 27.05.2019

    ale dá, jediná vyjímka jsou Spojené státy díky fakticky monopolní měně. Ostatní musí koukat na kolik utratí do neproduktivního sektoru. ČLR naopak mohutně sílí, její loďstvo roste raketovým tempem to uznávají i američtí experti. Zatím už dokáže kontrolovat přilehlá moře ale díky pararelní výrobě nových lodí se počet rychle zvyšuje. Proslýchá se že ve stavbě jsou dokonce naráz dvě nové letadlové lodě - ten pokrok proti poválečnému SSSR je obrovský, tam kde se s tím Sověti šudlali skoro 40 let oni zvládají za půlku (pravda mají poněkud jiné možnosti díky sovětskému výprodeji) ale i tak. Navíc za armádu mohou utrácet americké dluhopisy - velice efektivní převádění na zbraně a zlato.

    • Jirosi
     12:42 27.05.2019

     Z USA dluhopisů se vyplácí úrok, zbraně jen rezaví a stojí provozní náklady.

  • Jirosi
   12:47 27.05.2019

   ". V tomto je RF prakticky nastejno se západními státy. Jen ty příčiny jsou trochu odlišné, na západě se prohlubují veřejné dluhy tudíž politici jsou ochotní méně přidávat na armádu a v RF zase nejsou peníze nejen kvůli sankcím ale nutnosti zvyšovat výdaje na obnovu dvacet či víc let zanedbané infrastruktury."

   Tady se zase mění příčina "útok na Ukrajinu" a následek "sakce".
   Pokud by neobsadily Krym a nevedli válku na východě Ukrajiny, nebyli by sankce.
   A mohli si zbrojit ...

 • fotr
  17:43 25.05.2019

  Tvar trupu moc na stealth neukazuje a na to datum prvního letu jsem také zvědav. Nepřekvapilo by mě kdyby Rusové vydali (zase) nějaké prohlášení že tento letoun vlastně ani nepotřebují protože mají už dávno nějaký nejlepší na světě a že raději začnou pracovat rovnou na nějakém novém, nejlépe desáté generace (DD).
  Rusko už dávno není co bývalo (kromě řečí), dnes jim to dali Finové 1:0 !!!! Paráda!
  Češi do toho.

  • fotr
   17:52 25.05.2019

   Pardon, zapomněl jsem napsat že o tom tvaru pochybuji pouze na základě obrázků které se občas někde objeví. Jak bude vypadat doopravdy samozřejmě nevím.

  • givicz
   20:39 26.05.2019

   fotr napsal:
   " Rusko už dávno není co bývalo (kromě řečí), dnes jim to dali Finové 1:0 !!!! Paráda! "
   https://www.youtube.com/watch?...
   https://pbs.twimg.com/media/D7...

  • Aja1984
   10:47 27.05.2019

   Datum prvního letu se pravděpodobně stihne i kdyby měl letoun letět jen jako větroň. Ale kdo se někdy podílel na podobném projektu, tak ví, že pokud absolvujete první let, tak nejste ani v půlce cesty před započetím sériové výroby. To se ale prezentovat nikde nebude. navíc pravděpodobně nejde o to vyrábět letouny ve velkém, ale o to udržet si potřebné technologie a znalosti ve firmě potažmo i ve státě.

 • Roland
  13:49 25.05.2019

  měli by být opatrný - tady každou chvíli někdo postuje články o tom, že stealth je už minimalně 20 let překonanej - tak aby se jim nestalo, že si to sami sestřelej

 • givicz
  22:32 24.05.2019
  • (10)

  Myslím docela slušně napsaný článek, který shrnuje obecně známé věci ... takže palec nahoru...

  Появилась информация об испытаниях новейшего ударного беспилотника С-70 Охотник-Б в Ахтубинске (Objevily se informace o testech nejnovějšího S-70 Okhotnik-B v Akhtubinsku)
  http://tehnoomsk.ru/node/3697...
  Ruský specializovaný blog publikoval satelitní fotografii nejnovějšího ruského UAV S-70 Okhotnik-B na základně 929. státního leteckého zkušebního střediska Čkalov Ministerstva obrany Ruské federace v Akhtubinsku. Předpokládá se, že slibný stroj byl předveden prezidentovi Ruska v květnu 2019 a jeho letové zkoušky budou zahájeny...

  C-70 zatím zůstává jedním z nejvíce uzavřených projektů ruského vojenského průmyslového komplexu. I přes výskyt velkého množství fotografií na začátku letošního roku (viz http://tehnoomsk.ru/node/3561... ) je dosud známo jen velmi málo informací o „Hunterovi“, který byl vytvořen v konstrukční kanceláři Sukhoi a postaven v leteckém závodě Novosibirsk. Jedná se o jeden z největších dronů na světě a možná nejrychlejší ve své třídě. Zajímavé jsou i nepotvrzené oficiální informace, že S-70 bude fungovat ve spojení s nejsilnějším ruským stíhačem Su-57.

  • Takeda
   10:37 25.05.2019
   • (6)
   Oblíbený příspěvek

   A k tématu byste něco neměl? Ukázat nám fotku nového dronu jaksi neodvede pozornost od problémů s vývojem bombardéru PAK DA. Nejsme pětileté děti ani ruští ovčané...

 • dusan
  19:19 24.05.2019

  Nemá zmysel na túto tému veľa diskutovať ...

  Ruská propaganda jednoducho produkuje "mraky" informácií o tom čo všetko je nové, čo sa pripravuje, čo sa bude kedy bude vyrábať ....

  Nie je to určené pre "odborné fórum" - ako je tu : ), ale pre bežných Rusov a ich priaznivcov, ktorí to veľmi neriešia, nesledujú, že sa "úžasné" správy nepotvrdzujú .....

  A kto to je priaznivcom dnešného ruského režimu tak to pri zbežnom pohľade vyzerá, že "Rusko je zas o kúsok ďalej" a neriešia či "to bude stačiť" : ) (Pelíšky).

  • pipexxinar
   00:02 25.05.2019
   • (12)

   a vy asi věříte propagandě americké co sarmat bulava avangar ruzné střeli s plochou dráho letu s-400 které je nejlepší pvo na světě pro dlouhý dosah navíc rusové jedou systém za málo peněz hodně muziky nedělají zbytečné projekty které potom nedotáhnou nebo z toho mají minimální užitek (různé stealth drony jejich super torpédoborec nebo b-2) je to stále projekt a jen taková otázka kde je b-21 za rok má létat amíci mají spoustu keců a potom to skončí jako b-2 21 kusů a vysosanej rozpočet rusové si aspon umí přiznat že ty odhady nejsou správné a odloží to né jak amíci kteří nekupují 5 let šrot který v roce 26 vyhodí můžou ho poslat třeba do somálska

   • Superme
    08:13 25.05.2019
    • (4)
    Oblíbený příspěvek

    Kromě toho, že jsem to skoro nedokázal přelouskat by mě zajímalo v čem je takový B-2 nedotažen. Jedná se o zdaleka nejlepší bombardér který vznikl a B-21 bude pravděpodobně dost (minimálně konstrukcí) podobný. Malý počet kusů je zaviněn kvůli konci studené války, podobně jako u F-22. Dodnes to jsou ale nejlepší stroje, které létají.

    Který stealth dron nedotáhli?

    Zumwalty jsou neúspěšný projekt. Ale ne ve všem. Minimálně v automatizaci jsou úplně jinde než konkurence.

    "Jednoduché, účinné a zároveň účinné řešení Rusů" - Připomíná mi to tu historku o tom, jak Američané dali miliony dolarů na propisku, co píše ve vesmíru, zatímco chytrý Rus použil obyčejnou tužku. Problém je, že propaganda zapomněla na jeden prostý fakt - tužkou se ve vesmíru psát nesmí. Grafit je totiž tvrdý, lámavý (chybějící gravitace) a elektricky vodivý, což může způsobit zkrat elektrických přístrojů. Rusové ve skutečnosti používali magnetickét tabulky... do té doby než koupili od Američanů tu propisku, jejíž vývoj stál ty miliony dolarů. Mimochodem. Každý kdo chce si tu propisku může i dnes koupit - její vývoj se tedy zaplatil několikanásobně.

    • Superme
     08:14 25.05.2019

     Pardon, mělo být: "Jednoduché, účinné a zároveň levné řešení Rusů"

   • dusan
    08:56 25.05.2019

    Rusi dávajú do zbrojenia veľa .... ich "úspora" je len v tom, že ako zaostalejšia a chudobnejšia krajina majú jednoducho nižšie náklady.

    B-2, F-22 či RAH-66 skončili "osekaním" či zrušením jednoducho pre zmenu priorít. Amíci akosi "vyškrtli" Rusko zo zoznamu protivníkov .....

    A i neúspešnén projekty prinášajú výsledky .. minimálne čoho sa do budúcnosti vyvarovať.

   • ruleta
    12:03 25.05.2019
    Oblíbený příspěvek

    Ahoj,

    Prosím, zkuste v Petrohradu máknout na gramatice.

 • alexa123
  16:32 24.05.2019

  ... s prvním letem se počítá v roce 2025 nebo 2026, se začátkem sériové výroby v letech 2028 až 2029...

  Na tomto príklade je najlepšie vidno, prečo si väčšina diskutérov t.j. tzv. amerických trolov robí posmech nad zavádzaním ruských zbraní do výzbroje. V dnešnej dobe aj čas medzi výrobou prototypu "toaletného papiera pre armádu" a jeho sériovou výrobou trvá X rokov.
  Kedy vznikli prototypy Su-57 resp Armaty a kedy sa reálne začnú vyrábať vo veľkých sériach? A teraz v prípade PAK-DA chcú Rusi začať sériovú výrobu cca tri roky po vzlete prototypu. Človek ktorý toto tvrdí by mal byť zbavený svojprávnosti. Ak Rusi začnú vyrábať PAK-DA sériovo desať rokov po vzlete prototypu, tak by mali dostať Nobelovú cenu za zázračné zmanažovanie celého programu. Alebo máš na to Givicz a spol. iný názor?

  • Jirosi
   20:10 24.05.2019

   A tu Nobelovku mají dostat za Chemii(halucinace), Fyziku(cestovaní v čase), Lérařství(amputaci mozku), Literaturu(propagandistický článek), Mír(odstoupení od projektu v rámci obecného blaha)?

   • Jakub2
    20:15 24.05.2019

    Každý rok za jiný obor, aby se to prostřídalo.

 • UnionPacific
  16:28 24.05.2019

  Už by Rusi mohli prestať s nerealistickými bludmi. Za súčasnej situácie nebude ani PAK FA ani PAK DA ani PAK Ta ani nič iné. Pokiaľ by naozaj chceli svoje letectvo posilniť a pozdvihnúť na západnú úroveň,majú iba jednu možnosť : úplné a okamžité zrušenie vojenského letectva a jeho následné obnovenie v roku 2070...vtedy totiž skončí životnosť F35 a zrejme aj F/A Xx a stíhačky 6 generácie,ktoré sú ešte len na papieri. Do tej doby odkladať peniaze ,teraz vyčlenené pre letectvo ,do Švajčiarska a časť investovať do projektov,ktoré prinesú peniaze naspäť...čiže S100 Superjet, Ms21,Ka60 a konkurenta A350 a Boeingu 787,ktorý by mal nasledovať. Až zaistia dostatočnú spoľahlivosť,životnosť a bezpečnosť + servis porovnateľnú zo západom,tak môžu znovu rozbehnúť vývoj vojenských lietadiel,kde využijú zázemie a získané skúsenosti .Transportné letectvo nahradiť do tej doby železnicou,ideálne vysokorýchlostnou,aby aj obyčajný rus mal niečo z penazí,ktoré sa utápajú v Armáde a stíhacie letectvo nahradiť pvo...ono,na air policing stačí aj Dvina či Neva... stíhačky im netreba,kým majú jadrové hlavice a hračky ako Avangard,Poseidon,Kindžal,Zirkon tak ich Čína nenapadne. Týmto krokom by udržali zamestnancov, vývoj a dokonca by mohli aj zarobiť a dvihnúť platy,prípadne podporiť zo zisku univerzity,ako je na západe už 200 rokov zvykom. Ono,obyčajnému technikovi od Suchoja je jedno,či skladá vtáčika pre aerolinky alebo stíhač 5. Generácie.
  Do roku 2070 vyvíjať lietadlá všetkého druhu aby boli technologicky na úrovni západu,avšak nevyrábať hromadne,len po pár kusov na testovanie. No a až doženú Západ,tak z tej sumy, cca 50 x ročný rozpočet letectva ,financovať hromadné nákupy techniky. Snáď ešte to,že hromadu vojenských pilotov ,po zrušení voj. Letectva nezamestnaných,preškoliť na civilných a nahradiť nimi tých ožranov,čo zabudnú vysunúť podvozok pri pristávaní ,o čom sa písalo po havárií na Šeremeteve.
  Toto je jediná možná cesta,ako dostať ozbrojené sily z marazmu,či skôr hlbokej kómy,ktorá v Rusku panuje.
  Keby niekto vyčítal nerealizovateľnosť,tak len toľko že sú štáty,kde žiadne vojenské letectvo nemajú a ( tam pomaly patrí už aj Slovensko,tiež Pobaltské štáty) a nič vážne sa kvôli tomu nedeje.

 • Soldy
  14:18 24.05.2019

  Modernizace Tu-22 se mi zdá nepravděpodobná tyto letadla již prakticky neexistují. Nemyslíte náhodou Tu-22M ?

  • petris
   14:21 24.05.2019

   Myslí Tu-22M3.

 • astor
  13:37 24.05.2019
  • (16)

  Stékají mi slzy dojetí nad smutným osudem ruské letecké konstrukční školy. Nejen že chudáci po sankcích demokratických zemí živoří v zemljankách a živí se kde čím, mají i nevyjasněnou koncepci ozbrojených sil a letectva zvláště. A jako by to nestačilo, tak trpí personální nouzí, která se jim prý jednou vymstí... Vzpomínám na trosky našeho leteckého průmyslu a na Slováky, Bulhary ,Ukrajince a Rumuny za ponky a ovládacími panely a těší mě, jak jsme na tom dobře. Třeba se ti mladí Rusové taky štítí fyzické práce a radši jdou chaotizovat výrobu z kancelářských židlí hned po maturitě jako mladí Češi.

  • Miroslav
   13:50 24.05.2019
   • (8)
   Oblíbený příspěvek

   To mal byť akože pokus o vtipnú iróniu križenú sarkazmom? Nikto netvrdí, že Rusko je chudobná krajina tretieho sveta ale rozhodne to nie je ekonomický gigant ako sa to mnohí snažia prezentovať. Rusko má málo výkonnú ekonomiku založenú na predaji surovín s nerovnomerne rozloženými prioritami v oblasti výroby a vývoja. Taktiež Rusko trápia nepriaznivé demografické trendy, rozľahlé územia s riedkym osídlením čo sťažuje rozvoj koncentrovaných ekonomických centier. Rusko má svojích starostí viac ako dosť.

   • MAlbi
    15:13 24.05.2019

    Miroslave, drazi ostatni,

    Ma li nekdo zajem o studii demografie ruske populace z 2005
    https://www.demographic-resear...

    Jina z roku 2015
    https://www.wilsoncenter.org/s...

    Ano demografie neni ruska silna stranka, nebo se mylim ? Protoze srovname li porodnost statu lezicich v evrope, statisticky nejvyssi narust ditete na zenu (fertility rate) ma Ruska Federace. Takze kdyz se na vec podivam v horizontu 20-50 let, zadne vymreni ani demograficka krize Ruske Federaci nehrozi. To nam zvoni hrana.

    • GlobeElement
     16:11 24.05.2019

     Nám zvoní hrana, ale Rusko na tom není o moc lépe (navíc, podobně jako v USA, kdo ví, jaké ženy mají nejvyšší porodnost).
     Statistiky tvrdí, že aktuální fertility rate v Rusku je 1.751 dětí na ženu. Pro srovnání jiné evropské země:
     Holandsko: 1.75
     Dánsko: 1.762
     Finsko: 1.782
     Belgie: 1.799 (euroúředníci se snaží)
     Norsko. 1.827 (včetně těch kradených)
     Švédsko: 1.909
     hůř jsou na tom:
     Německo: 1.47
     Slovensko: 1.462 (takové pěkné baby, a takový mizerný výsledek, styďte se, chalani)
     ČR: 1.566 (nic moc, ale furt lepší než Slováci)

     Tradiční soupeř, USA: 1.886

     Naprostí přeborníci: Niger: 7.153 (proto se sem hrnou, už se tam nevejdou)

     Pro zajímavost Čína: 1.635

     Nic moc, vážení. Když je to pod 2 děti na ženu, není to ani prostá reprodukce.

     • Superme
      22:52 25.05.2019

      Američané jsou blázni do statistik, není tedy těžké si najít statistiky, kolik které ženy (z jaké rasy) mají dětí. Nehispánští běloši 1,66, nehispánští černoši 1,82, asiaté 1,59.
      https://www.statista.com/stati...

      Pro srovnání historická tabulka:
      https://hailtoyou.files.wordpr...

      U Ruska je těžší statistiky najít (už kvůli tomu, že člověk musí jet na google překladač), ale tahle mapka řekne mnohé. Roční přírustek za rok 2015 podle regionu:
      https://www.reddit.com/r/MapPo...

    • alexa123
     16:16 24.05.2019

     MAlbi

     Priznávam, že tebou uvedené linky som nečítal. Ale "narust ditete na zenu (fertility rate)" sa týka žien v európskej t.j. kresťanskej časti alebo ázijskej t.j. islamskej časti Ruskej federácie? Aby o X rokov nebola Ruská federácia náhodou Ruská islamská federácia.

     • givicz
      21:45 24.05.2019

      alexa123 o Rusko se neboj ti si na rozdíl od EU se svými islamisty poradí... za poslední týden jsem sledoval dva zásahy FSB v Dagestánu a v obou případech nikdo opakuji nikdo z islamistů NEPŘEŽIL ... dokonce ani barák to nevydržel... to v takové západní Evropě islamisté půjdou do vězení (oprava do hotelu), kde se ještě více radikalizují dostanou speciální muslimské jídlo svého imáma a po propuštění hurá zpátky do boje...

      Takto čistě pracuje Ruská FSB :) :) :)
      Publikováno 24. 5. 2019
      https://www.youtube.com/watch?...

     • MAlbi
      09:05 25.05.2019

      To jsou stovky stran. Obrazky ano :) jinak jsem to take cele necetl.

      Poznamka o etniku je na miste.

      Odkaz ze ktereho mam ten narust podle etnika neuvadi, bohuzel.

      V tomhle odkazu https://www.demographic-resear...
      na strane 945 a dal je rozdeleni podle etnik. Table 9. Prvni tri sloupecky. Bohuzel jen starsi data. Copy paste sem by byl docela namahavy.

      A k tem etnikum, zde se rika (2009) ze *roste populace cinanu a muslimu*, *dlouhodobe povede k narustu brancu z jinych etnik nez jsou rusove*, *populacni migrace z dalneho vychodu a dalneho severu do evropskeho ruska*.

      A mimo tema:
      Zvratit negativni trend porodnosti bude a je tezke a ze pokles populace bude pokracovat.
      https://apps.dtic.mil/dtic/tr/...
      Zaujalo me tohle - mesicni prispevek na prvni dite od roku 2006 je 55 dolaru, mesicni prispevek na druhe dite 110 dolaru. Jedna tretina zen plodneho veku je sterilni kvuli gynekologyckym problemum, mizerne lekarske peci vcetne potratu, pohlavnim chorobam.

      Preji pekny den vsem.

     • Pavel1
      10:35 25.05.2019

      givicz
      Ano, o ruské islamisty se netřeba bát. Ti totiž mají známé v Kremlu. Puťka si zve hamásníky na pokec, podporuje hizballáh a čečenští islamističtí banditi jsou jeho nejlepší kamarádi. Pro zajímavost, mnohoženství a šaríja je legální pouze na území jediné země Evorpy, a to rusácka. Většinu porodnosti v rusácku mají na triku právě muslimové. Etničtí rusáci vymírají a aids a chlast.

    • logik
     16:19 24.05.2019

     Jenže nejde jen o porodnost, tu má Rusko jako rozvojovější země ještě vcelku slušnou. Jde především o míru emigrace, např.
     https://www.themoscowtimes.com...

     • givicz
      22:44 24.05.2019

      Ruský medvěd se mění. Přizpůsobí se české firmy?
      Více na: https://www.euro.cz/byznys/rus...

     • Jirosi
      12:27 25.05.2019

      Při tak malém podílu jaké Rusko má na českém exportu, je to jedno.

     • logik
      16:15 25.05.2019

      A jak prosím souvisí Český export do Ruska s demografií? Nic lepšího, čím odlákat pozornost od nepříjemného tématu nemáš?

     • givicz
      18:55 25.05.2019

      Takže pro méně chápající... to vypíši polopaticky .... logik podíváš se na článek co postnul givicz .... potom asi uprostřed je tabulka, kterou speciálně pro logika vypíší manuálně zde :

      Počet obyvatel (mil)
      2012 - 143,421
      2013 - 143,597
      2014 - 143,761
      2015 - 143,888
      2016 - 143,965
      2017 - 143,99
      2018 - 143, 965
      2019 - 143,896 *

      Tolik pro logika k demografii a vylidňování Ruska ...

     • logik
      17:34 26.05.2019

      Kupodivu já demografické ukazatele znám. Ale také vím

      1) že oficiální Ruská čísla ohledně emigrace jsou podstatně nižší,. než skutečná (většina emigrantů se z pochopitelných důvodů) neregistrují.

      2) Celková bilance je jen mírně záporná, protože přiznaná emigrace a mortalita je vyrovnávána emigrací - především z číny a asijských republik. Tedy to, před čím nás varuje proruská propaganda - nebezpečí masivní migrace - je ve skutečnosti daleko více Ruský, než Evropský problém.

      3) Z toho i plyne, že největší průšvih Ruské emigrace - odliv ineligence - Tebou postovaná statistika nijak nerozporuje.

     • Jirosi
      13:10 27.05.2019

      Givicz: Počet obyvatel (mil)
      2012 = 143,421
      2013 + 0,159
      2014 + 0,164 Od tohoto roku je to jen pokles. Byl to přírůstek 0,11%
      2015 + 0,12
      2016 + 0,077
      2017 + 0,025
      2018 -0,025
      2019 -0,069*

  • mudry.udrzbar
   14:11 24.05.2019
   • (7)
   Oblíbený příspěvek

   Naopak ruská letecký konštrukčná škola je na tom výborne. Tento rok oslavia okruhle 30-te vyročie sklzu za vyvojom B2 :)

   Podľa popisu fáze, v ktorej sa nacházadzajú pevne verím, že si ešte nejaké to desatročie počkáme...

   • Jirosi
    19:56 24.05.2019

    Třeba čekají, že jim je USA prodá jako mírně ojeté.

   • Jakub2
    20:18 24.05.2019

    Ještě neztratili stopu?

 • xstandis
  12:54 24.05.2019

  Trochu me uchazi smysl stealth letounu, kdyz bude slouzit jako platforma pro vypousteni strel s plochou drahou letu. Smysl by mel, pokud by byl koncipovan jako stroj, ktery ma proniknout pokrocilou PVO protivnika a tam nadelat co nejvetsi paseku - napadnout pomoci velkeho mnozstvi rizenych strel mista veleni a rizeni, radary PVO, letiste...

 • liberal shark
  12:41 24.05.2019

  "Ačkoliv o základní koncepci bombardéru PAK-DA panuje shoda, nejí jisté, jestli bude mít podobu jen jednoduchého samokřídla, nebo zda bude mít i další vyčnívající "kontrolní povrchy". Zato se ví, že bude mít dva motory".

  Tedy pane John, jako překladatel technických textů byste se nejspíš neuživil :-((.

  • Profesor
   15:37 27.05.2019

   Děkuji za názor, odborná i jazyková úroveň mnohých narychlo strojově přeložených textů je skutečně příšerná.

 • Lukash
  12:14 24.05.2019

  Otázka znie či to vôbec stihnú, či sa im oplatí pokračovať vo vývoji, kedže neustále tvrdia ako ich chce NATO v blízkej dobe napadnúť....že sa už presúvajú k ich hraniciam, stále vidíme snímky presunu vojakov NATO atd atd...

  • Miroslav
   12:23 24.05.2019

   A s čím chceš ovládnuť svet po vyhratej svetovej vojne?

   • Lukash
    12:31 24.05.2019

    Tam budú určite stačiť aj TU22 M3M4M5M verzie, niekedy mi príde že vymenia klučku na dverách a už je to hned dalšie M v označení nasledované ováciami domáceho publika :)

    • Arccos
     12:53 24.05.2019

     Každopádně ja pak z toho "nightmare for the US". :D

  • flanker.jirka
   14:41 24.05.2019

   NATO bude do budoucna pro Rusko nejmenší problém, trochu opomínáte Čínu. Zatím si hrají s Ruskem na bratříčky, ale to kdysi Stalin s Hitlerem na oko také. Čína bude potřebovat expanzi, místní zdroje je neuživí, už teď jednají o to brát vodu z Bajkalu.

 • Jirosi
  12:12 24.05.2019

  Vždy mně baví jak Ruská technika je lepší díky parametrům.
  Které u další generace upraví na hodnoty používané západem desítky let. Místo vylepšování těch co je do teď nadřazovali.

  • Lukash
   12:16 24.05.2019

   Teátro pre domáce publikum, bez prístupu k relevantným informáciám...

  • Cpt. Morgan
   13:34 24.05.2019

   Pak Da nema nijak zasadne lepsie deklarovane parametre voci zapadnym strojom. Neviem ci nejaka dalsia ruska technika ma tiez nejake extra ine parametre oproti zapadnej. Tvoj vlastny predpoklad/dojem o bajnych parametroch vydavas za oficialne prehlasenia, ktore vzapati dokazes slavne rozbit na prach... Proamericka verejnost ma vnimanie nastavene tak, ze vsetko ruske uz zo zasady vnima ako prehnane, co je prejav vasej informacnej bubliny a balika presvedceni. Ruske aj americke projekty maju takisto podobne deklaracie, problemy, oneskorenia, skrty, zmeny. Ak by to tak nemalo byt, musel by sa projekt riadit nejakym uplne inym sposobom, ako je bezne a na to by musel byt nejaky zvlastny dovod, ako pri zaostavani v klucovej game changing strategickej technologii s vysokym ohrozenim. Nic z toho, co sa aktualne u velmoci nakupuje take horuce nie je. Preto aj napriek rozdielnym vyvojovym podmienkam a specifikam v USA a Rusku, projekty prebiehaju zhruba podobne. Ak niekto prechadza v ich hodnoteni do extremnych zaverov, je to asi len nasledok zaujatosti a zvyrazneneho prezivania daneho osobnym pocitom angazovanosti.

   • Jakub2
    14:55 24.05.2019

    Proamerická veřejnost vnímá ruská prohlášení jako přehnaná na základě vlastní dlouholeté zkušenosti se zemí, kde zítra již znamená včera. U mne osobně to začalo četbou publikace pánů Zikmunda a Hanzelky nazvané "Tajná zpráva č. 4", kterou oba zmínění cestovatelé napsali pro potřebu ÚV KSČ. Zpráva se týkala nepřikrášlených událostí, které oba cestovatelé zažili během putování po SSSR. Lepší popis bordelistánu, tyranie a "ruské" duše aby jeden pohledal.

    • petris
     15:14 24.05.2019

     Aby som si to ujasnil, ty si si vytvoril predstavu o súčasnom Rusku, jeho schopnostiach a tamojších pomeroch na základe cestopisu napísaného pred 55 rokmi? To je ako keby niekto dnes posudzoval Česko cez prizmu gotwaldovského Česka. Fascinujúce...

     • Jakub2
      16:12 24.05.2019

      Poznáte rozdíl mezi "začátkem" a "koncem" vyplývajícím z 20 let zkušeností s budováním rozvitého socialismu? Jestli ne, tak je to "fascinujúce..."

      P.S. My si tykáme odkdy?

   • Vrata
    15:59 24.05.2019

    Tak skepse vuci ruznym Ruskym prohlasenim zacala tak asi pred 5-ti lety s okupaci Krymu kdy Rusko zacalo s propagaci svych "wunderwaffe":

    "chibiny" zarizeni na Su-24 ktere ochromilo US torpedoborec tridy Arley Burke takze namornici vydeseni utikali z lodi po pristani na pevnine.

    "Armata - nejlepsi tank na svete", ktereho se postavi cca 2000 Ks do roku (??) 2000, 2025 (??).

    "Su-57 - nejlepsi stealth na svete protoze ho Rusove postavili az po Americanech" a uz melo byt dnes tusim zavedeno nejspis alespon v desitkach kusu.

    "krizujici strela s jadernym pohonem a neomezenym doletem"

    "fonicky radar ktery vsechno odhali"

    "radar vyuzivajici fotony ktery (tusim) take vsechno odhali" (pastnul sem Givi)

    No a pocitam, ze jsem na par veci zapomnel (jaderne torpedo .. to je ale asi realizovatelne)

    • Profesor
     15:44 27.05.2019

     Obávám se, že ruská střela s plochou dráhou letu vybavená jaderným ramjetem je realitou. OTÁZKOU JE, K ČEMU JIM TO BUDE.

     A jestliže je foton kvantem elmg. záření, tak vlastně každý radar vyzařuje fotony.

     Všechno elektromagnetické vlnění, od radiových vln po záření gama je kvantováno na fotony, jež popisuje vlnová délka, frekvence, energie a hybnost.

   • Jirosi
    19:48 24.05.2019

    Cpt. Morgan: Nejnovější Ruský bombardér je Tu-160, nad západními vyniká převážně nosností a maximální rychlostí.
    "Měly být podzvukový, čemuž nasvědčuje i skutečnost, že má jít o samokřídlo."
    "Nový strategický bombardér bude mít ve srovnání s Blackjackem poloviční hmotnost, takže půjde spíše o hmotnostní kategorií letadel Tu-22."

 • Jakub2
  11:50 24.05.2019

  Vyvinout stealth bombardér, aby se z něj odpalovaly pouze cruise-missiles nebo hypersonické protizemní střely s doletem 2 000 km, je značným plýtváním schopnostmi takového letadla.

  • logik
   16:15 24.05.2019

   Ono ve výsledku to stealth nebude takové - v tom mají Rusové evidentně trochu manko (viz Su-57), a půjde především o náhradu starších typů letadel.

 • Miroslav
  11:48 24.05.2019

  2026 prvý let
  2028 začiatok sériovej výroby
  2029 prvých 200 bombardérov mieri k jednotkám
  2030 Ruské bombardovacie letectvo kompletne prezbrojené na SU-57 a PAK-DA

  • Jakub2
   11:51 24.05.2019
   • (6)

   Vy jste nastavil Givimu zrcadlo?

   • Miroslav
    11:54 24.05.2019
    • (6)
    Oblíbený příspěvek

    Som zabudol prepnúť nick na givicz :D

   • Miroslav
    12:03 24.05.2019

    Teraz trochu vážne... Ja nespochybňujem, že Rusko potrebuje taký stroj ako SU-57 či PAK-DA. Ak sa chcú prezentovať ako svetová vojenská a ekonomická (akokoľvek vtipne to znie) mocnosť tak musia ísť do takých projektov. To je také mastenie ega ktoré majú Rusi radi a na tom stavajú svoju národnú identitu. Otázne je do akej miery príde ku praxi. Také napínanie svalov totiž niečo stojí a Rusko na to proste nemá peniaze. Ja verím, že Rusi dokážu postaviť kvalitný stroj, dokazujú to už desiatky rokov ale pravda je taká, že k hromadnému prezbrojeniu tak skoro nedôjde a SU-30/35 či TU-160 tu budú s nami ešte minimálne 40 rokov.

    • Jakub2
     14:51 24.05.2019

     Teď trochu nevážně. Rusko již neviditelný bombardér má:

     https://az247.cz/na-rudem-name...

     • siggi
      19:24 27.05.2019

      Volali z Bohnic, že jim utekl abonent na skotské střiky a elektrošoky...patrně jim dám na tebe kontakt.

 • RiMr71
  11:17 24.05.2019
  • (5)
  Oblíbený příspěvek

  ...ale no tak... :)
  ...bezpochyby nejde ani tak o bombardér "PAK DA" ale "KAK DÁ"...

  • Kichot
   13:42 24.05.2019

   :-) Na druhou stranu bych je nepodceňoval. Pořád mám před očima ty nevěřícné výrazy "odborníků" když čuměli na moderně vyzbrojené a vystrojené jednotky " zelených mužíků" při okupaci Krymu....

   • satai
    13:53 24.05.2019

    To přeci byli místní zakuklení domobranci a s Ruskem neměli nic společného!

    ((btw - co tak úžasného měli?)

    • Slavoslav
     13:59 24.05.2019

     tak tu ma pravdu, ze odborníci boli prekvapeny. Nie tak z vybavenia ktore sa akurát dotiahlo na zapadny standard, ale z pokroku oproti nasadeniu v Gruzinsku par rokov predtym

    • Kichot
     14:08 24.05.2019
     Oblíbený příspěvek

     Nic úžasného neměli, jen západní standart. Ale i to mnohým vyrazilo dech. Ono vojenské hřbitovy jsou plné těch co podcenili protivníka. Viz Napoleon, Hitler v
     Rusku. Japonci v Mandžusku i v Tichomoří, Britové v Gallipolli, Usa ve Vietnamu i Afganistánu. Rusove v Afghánistánu. Slimáci Izraelce, Zikmund Žižku atd. atp. Ne vždy ten papírově silnější vyhraje

   • siggi
    19:21 27.05.2019

    "Okupace?"...neblbni Uďo.