Ruský systém protivzdušné obrany Pancir-S1 v Arktidě

Pancir-S1
Foto: Pancir-S1 / Vitaly V. Kuzmin, CC BY-SA 3.0

Rusko testuje v Arktidě systém protivzdušné obrany krátkého dosahu Pancir-S1. Testy jsou součástí širšího ruského úsilí k mocenskému zajištění arktické oblasti bohaté na suroviny, především ropu a zemní plyn. Informaci přinesla ruská tisková agentura RIA Novosti.

Jsme hrdi na to, že Pancir-S1 získal průkopnickou roli systému protivzdušné obrany za polárním kruhem. Dnes již skupina několika vozidel prochází fázi experimentálního vojenského testování v extrémních podmínkách severu,“ říká Alexander Denisov, ředitel holdingu Vysocepřesné komplexy.

Pancir-S1 je protiletadlový sy stém kombinující raketovou a hlavňovou výzbroj v podobě dvojic e 30mm r y chlopalných kanónů. Radar s elektrooptickými senzor y dokáže odhalit nejrůznější cíle poh y bující se v nízkých výškách. Problémem nejsou ani cíle na zemi nebo vodní hladině, které lze ničit hlavňovou výzbroji .

Podle Denisova počet komplexů Pancir-S1 může v Arktidě vzrůstat, „rozhodnutí je však na ministerstvu obrany v závislosti na komplexním zvážení situace.“ Připomeňme, že Rusko má v Arktidě řadu ostrovů, kde lze systémy Pancir-S1 rozmístit.

Podle ruské tiskové agentury RIA Novosti chystá navíc Rusko v roce 2020 rozvinout v Arktidě kombinované vojenské síly k ochraně svých „politických a ekonomických zájmů“.

Proč takový zájem o Arktidu? Severní ledový oceán se ohřívá a dříve věčně zamrzlé plochy tají. Podle odborníků se pod tajícím ledem nacházejí suroviny, zejména ropa a zemní plyn, v hodnotě 30 bilionů dolarů.

Výzkum Arktidy je proto jedním z klíčových cílů ruské politiky a ekonomiky. Vždyť vývoz palivově-energetických surovin dosáhl 73% podílu na ruském vývozu a zásadní měrou přispívá k bohatnutí ruské státní pokladny. Ovládnutí zdrojů v Arktidě je tak klíčové pro růst ruské ekonomické síly.

V současné době v ruské armádě slouží asi 50 prostředků Pancir-S1 (SA-22 Greyhound v kódu NATO).  Pancir-S1 je pokládán odborníky za jeden z nejlepších na světě.

Rusko rovněž připravuje modernizaci komplexů na standard Pancir-SM. „ Začala modernizace těchto jedinečných s y stémů s cílem zvýšit jejich účinnost proti bezpilotním letadlům,“  řekl Igor Klimov, mluvčí ruského ministerstva obran y.  Klimov rovněž dodal, že modernizovaný protivzdušný systém Pancir-SM lze nasadit v Arktidě.Zdroj: RIA Novosti

Nahlásit chybu v článku


Související články

Nový ruský bombardér PAK-DA již v roce 2019

Prototyp nového ruského dalekonosného bombardéru PAK-DA (Perspektivnyi Aviatsionnyi Kompleks - ...

Cold Response 2014

Již několik let je patrný značný nárůst zájmu o bojové operace v oblastech ledu a sněhu. Je ...

Ruské projekty bojových bezpilotních letadel

Ruský vojenský průmysl pracuje na nové generaci bojových bezpilotních letadel. Vývoj bojových dronů ...

Ruské letectvo získalo další stíhací bombardéry Su-34

Ruské letectvo před pár dny zavedlo do výzbroje další tři stíhací bombardéry Suchoj Su-34 ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...