Ruský tank Armata na scéně

Foto: Pravděpodobný vzhled tanku Armata podle vojenského analytika Alexeje Chlopotova / designéři Artěm Trigubčak a Michail Rozanov
Foto: Pravděpodobný vzhled tanku Armata podle vojenského analytika Alexeje Chlopotova / Designéři Artěm Trigubčak a Michail Rozanov, РОСИНФОРМБЮРО

Vývoj nové ruské pásové platformy Armata směřuje do cílové rovinky. Již dnes ji poprvé spatří na výstavě Russian Arms Expo 2013 ve městě Nižnij Tagil nejvyšší představitelé ruské vlády. Veřejnosti se tank představí během měsíce nebo dvou, kdy se počítá se zahájením testů tří dosud vyrobených prototypů.

Platforma Armata

"Prototypy budou brzy představeny na výstavě ve městě Nižnij Tagil a věřím, že jejich testování začne během měsíce nebo dvou," sdělil rádiu Echo Moskva velitel ruských tankových vojsk generálporučík Alexandr Ševčenko. Připomeňme, že výstava Russian Arms Expo 2013 začíná dnes a končí 28. záři letošního roku.

Ruský průmysl dokončil v současné době výrobu prvních tří prototypů vozidel založených na platformě Armata – tanku, bojového vozidla pěchoty a obrněného opravárenského vozidla.

Platforma Armata má podle názorů představitelů ruského průmyslu, vlády a armády konkurovat z hlediska kvality západní vojenské technice. Ševčenko bez dalšího upřesnění také uvedl, že nová platforma dokonce západní techniku v určitých směrech převyšuje.

S blížící se její premiérou prosakují ven nové technické informace, především o nejdůležitější verzi – tanku Armata. Podle tiskové agentury RIA Novosti bude tank Armata osazen unikátní dálkově ovládanou bezosádkovou věží, čímž získá v rámci hlavních bojových tanků (Main Battle Tank) prvenství.

Tři členové posádky najdou místo ve speciální oddělené pancéřové kóji. Bude-li tank zásažen do věže nebo třeba do motorové části, posádka má díky pancéřové přepážce má větší šanci zásah přežít. Některé zprávy dokonce uvádějí, že každý člen osádky bude mít svou pancéřovou kóji.

Ostatní informace jsou zatím mlhavé. Ví se také, že se v něm bude nacházet nejnovější velitelský a komunikační systém. Podobně jako jiné ruské tanky může i tank Armata střílet ze 125mm hlavně řízené rakety.  

Armata jako jediný typ tanku v ruské armádě

Ač je s názvem Armata spojován nejčastěji nový ruský tank, jde především komplexně o novou ruskou univerzální pásovou platformu. Dosud takovou pozici zaujímal v ruské armádě zejména podvozek tanku T-72.

Kromě tanku s bezosádkovou věží se počítá rovněž s vozidlem palebné podpory, vozidlem pro odminování, nosičem raketometu či mostní a ženijní verzí. Ševčenka informoval, že je také ve hře robotická verze tanku Armata.

Platformu Armata vyvíjeli od roku 2009 v tankových závodech UralVagonZavod ve městě Nižnij Tagil. V případě, že budou úspěšné testy, které se mají uskutečnit v nejbližší době, lze očekávat zavedení do služby během roku 2015. Do konce roku 2020 by pak měla získat ruská armáda až 2300 tanků Armata.

Ševčenko v rozhovoru rovněž nastínil další průběh hloubkové reformy ruských tankových vojsk. Již počátkem roku 2015 se má ruská armáda opírat pouze o dva typy tanků – o tanky T-72 a T-90. 

V delším časovém horizontu by měl veškeré tanky nahradi typ jediný – tank Armata. Ševčenko ještě připomněl, že v roce 2008 sloužilo v ruské armádě čtyřicet modelů založených na deseti různých typech tanků.

Zdroj: RIA Novosti

Nahlásit chybu v článku


Související články

Nový ruský tank již v roce 2013?

Ruská armáda chce v příštích 10 letech získat až 2300 nových nebo modernizovaných tanků. Kromě ...

Vývoj ruského tanku Armata nabírá zpoždění

Ruská armáda v minulém roce představila projekt zcela nového tanku Armata. Tento nový stroj má ...

Nový ruský tank Armata se představí již letos v srpnu

Práce na zcela novém ruském tanku zdárně pokračují. Již v srpnu se několik prototypů představí ...

Indický hlavní bojový tank Arjun Mk2

Tank Arjun Mk2 je jedním z nejostřeji sledovaných indických zbrojních programů. Podobně jako stavba ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • David
  10:05 27.09.2013

  Tak co se týče toho kontraktu pro Pákistán, tak v jeho rámci byla prodána i část ukrajinských T-80 (20-50 ks, narazil jsem na několik údajů). Většina ovšem byla vyrobena a ano, ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak co se týče toho kontraktu pro Pákistán, tak v jeho rámci byla prodána i část ukrajinských T-80 (20-50 ks, narazil jsem na několik údajů). Většina ovšem byla vyrobena a ano, nebyly použity všechny prvky, které Ukrajinci nabízeli, především z finančních důvodů. A rozsahem to přitom byl kontrakt mimořádný - prodat 320 tanků se dnes podaří málokterému výrobci.
  A našel jsem i informaci o dodání menšího počtu T-80 do Eritreje, ale tu informaci nemám potvrzenouSkrýt celý příspěvek

 • Jakub Mareš
  21:51 26.09.2013

  Tanky T-80 nepochazely z prebytku, ale byli nove vyrobeny a mely urcite upravy ktere mely za ukol snizit cenu tanku.

  Tanky T-80 nepochazely z prebytku, ale byli nove vyrobeny a mely urcite upravy ktere mely za ukol snizit cenu tanku.

 • David
  14:41 26.09.2013

  Tak pokud jsou mé informace správné, T-80 byl vyvinut v Omsku. Tam se ale už řadu let nevyrábí, nepodařilo se uspět ani s modernizovanými variantami či odvozeným typem Black ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak pokud jsou mé informace správné, T-80 byl vyvinut v Omsku. Tam se ale už řadu let nevyrábí, nepodařilo se uspět ani s modernizovanými variantami či odvozeným typem Black Eagle.
  Na Ukrajině byla vyvinuta varianta T-80, vybavená dieselovým motorem - T-80 UD. Osobně ji považuji za mimořádně vydařený tank, který se ale narodil do nevhodné doby (rozpad SSSR). Ukrajina své T-80 stále má ve výzbroji, část z nich byla odprodána v rámci velkého kontraktu pro Pákistán. A z řady T-80 byly odvozeny T-84, T-84-120 a současný Oplot
  A co se týče samotného Ruska - údajně z ruských T-80 UD byly vyřazeny a využita z nich byla věž k modernizaci jiných tanků (?). A k vyřazení všech T-80 - trochu mi to koliduje se zprávou, že zkrachovalou továrnu v Omsku koupila firma, která nechce vyrábět nové tanky, ale chce se zaměřovat na modernizaci stávajících tankůSkrýt celý příspěvek

 • Charlie
  14:27 25.09.2013

  Pokud pomineme možnost zkreslení informace, tak by tu mohl být dva zásadní důvody pro vyřazení tanků typové řady T-80: finanční náročnost a jeho původ v Charkově - čili na ...Zobrazit celý příspěvek

  Pokud pomineme možnost zkreslení informace, tak by tu mohl být dva zásadní důvody pro vyřazení tanků typové řady T-80: finanční náročnost a jeho původ v Charkově - čili na Ukrajině.

  Tanky T-80 byly vyvíjeny jako high-tech následovníci vysoce pokročilého typu T-64 (v té době páteř elitních tankových sil Rudé armády). Tank měl pokročilý systém řízení palby, pohon plynovou turbínou a další sofistikované prvky, které ho činily zejména velice drahým - někdy až neúměrně k jeho bojové hodnotě. Ostatně finanční náročnost řady T-64 a T-80 stála u vzniku typů T-72 a jeho pokračovatele T-90 - T-72 byl levný mobilizační tank, určený jednak k vývozu do spřátelených a spojeneckých zemí (navíc ve zjednodušených verzích) a druhak jako výzbroj válečných divizí díky své menší náročnosti na obsluhu a údržbu (a výrobu, což umožňovalo jeho produkci ve velkých sériích). T-90 byla pak pokročilejší odvozenina, která v sobě měla spojovat nenáročnost T-72 a některé pokrokové prvky řady T-64/T80.

  Roztříštěnost výzbroje tankových sil ke konci 80tých let nabyla takových rozměrů, že začínala ovlivňovat akceschopnost útvarů - ve výzbroji byly tanky T-55 (u námořní pěchoty a v NZ), T-64, T-72, T-80, T-90 a jejich varianty (cca 2-3 varianty u každého typu). Vyznat se v tom je problém, protože starší typy procházely GO, při nichž dostávaly různé systémy pozdějších variant, záleželo na modernizované verzi a finančních prostředcích.

  Vůbec se nedivím, že T-80 půjdou. Jejich turbína je prostě příliš žravá a neposkytuje tanku výhody, které by její náročnost opodstatňovaly. Udržovat ve výzbroji těch pár variant T-80 s dieselem by nebylo ekonomické, to je lepší vyřadit všechno, navíc řadu T-80 vyrábí Ukrajina (výroba v Rusku pokud vím skončila), se kterou nemá Rusko zrovna dobré vztahy (a zkušenosti s průmyslovou spoluprací, viz anabáze An-70).Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  10:00 25.09.2013

  V originále stojí: Shevchenko also said Saturday that all standing alert units of the Russian army will switch to two types of main battle tanks – the T-72 and the T-90 – by ...Zobrazit celý příspěvek

  V originále stojí:
  Shevchenko also said Saturday that all standing alert units of the Russian army will switch to two types of main battle tanks – the T-72 and the T-90 – by early 2015

  Tedy podle všeho, chystají si nechat opravdu jen T-72 a T-90, později pak pouze Armatu.Skrýt celý příspěvek

 • Bodie
  09:50 25.09.2013

  Rusové nepočítají s T-80?

  Rusové nepočítají s T-80?

Načítám diskuzi...