Ruský tank Armata vstoupí do služby v roce 2021

Ruský tank Armata vstoupí do služby v roce 2021
T-14 Armata / Vitalij V. Kuzmin, CC BY-SA 4.0 (Zvětšit)

Podle ministra průmyslu a obchodu Ruské federace Denisa Manturova se vývojáři vypořádali s problémy pohonné jednotky a termokamery tanku Armata. Sériovou výrobu tanků Armata společnost Uralvagonzavod (UVZ) proto spustí v roce 2021.

„Ano. Jak motory, tak termovizní kamery jsou vyřešeny. Motor má parametry, technické vlastnosti, které byly stanoveny v TTZ [taktickém a technickém zadání] během návrhu,“ uvedl Manturov pro ruskou tiskovou agenturu TASS. „Pokud jde o termokamery, mohu s jistotou říci, že máme ruský produkt, který vyrábí Švabe a je zcela domácí výroby.“

Manturov se nedávno „proslavil“ svým vyjádřením o údajném nasazení tanků Armata v Sýrii. Proč ruská armáda nedodělaný prototyp, který nemá sériový motor (ten současný se musí udržovat v „mírných“ režimech), senzory, ani vycvičené posádky, údajně nasadila v Sýrii, Manturov nevysvětlil. Stejně tak z této mise není žádný foto a video materiál. Vyjádření Manturova proto vyvolalo v ruských médiích a diskuzích pod články menší pozdvižení. Například ruský tankový odborník Alexej Chlopotov označil vyjádření Manturova pouze za „výstřel v informační válce“.

Každopádně vyslovené lhaní je u projektu Armata naprostým standardem na všech úrovních, takže není třeba ani informacím o údajném bojovém nasazení tanků Armata v Sýrii příkladát žádnou váhu.

Co se týče lhaní, můžeme připomenout například únorová slova tiskové služby UVZ: „Nejnovější ruský tank T-14 na platformě Armata vstupuje do závěrečné fáze testování, v jeho designu nebudou provedeny žádné zásadní změny. Stejně tak je pro tento perspektivní stroj vyvíjená nová munice.“ V červenci zase člen expertní rady kolegia vojenského průmyslu Ruské federace Viktor Murachovský uvedl, že „u Armaty jako takové nedošlo k žádným vážným technickým problémům.“

Nyní k motorům pro tank Armata. Vozidla na platformě Armata měla původně získat dieselový motor A-85-3A (označení také 12N360 a 2V-12−3А) o výkonu 1500 koní od ČTZ-Uraltrak. Motor ale nesplnil očekávání armády. Motor se například silně zahřívá, což vyžaduje masivní chladiče vzduchu. Motor má také vyšší spotřebu paliva, maziva a kratší resursy. U tanků T-14 je motor navíc umístěn v zadu, v případě bojových vozidel T-15 v přední části. To samo o sobě představuje nepochybně komplikace.

ČTZ-Uraltrak navíc čelí možnosti bankrotu a vyšetřování masivní korupce. ČTZ-Uraltrak například dluží elektrárnam 200 milionů rublů (60 milionů Kč). Následkem toho elektrárny závodu v březnu částečně přerušily dodávky elektřiny. Celková ztráta závodu se odhaduje až na 17 miliard rublů (5,14 miliardy Kč). ČTZ-Uraltrak je přitom jediný výrobce motorů pro obrněná vozidla v Rusku.

Nástupcem A-85-3A měl být motor 12TV373Č (Čajka) od stejného výrobce. Motor měl být připraven v roce 2017 ale vývoj nebyl dokončen, především kvůli problémům ČTZ-Uraltrak. Podle ruských médií z února 2020 vývojový a výrobní program nových motorů Čajka pro tank Armata byl splněn jen z 50 %.

Není tedy úplně jasné, o kterém motoru Manturov mluví. Možná jde o vyvíjený motor JaMZ-880 od Jaroslavských motorových závodů – tyto závody dosud vyráběly pouze motory pro civilní automobily a lodě.

Murachovsky sám uvedl, že nový motor (aniž uvedl typ) T-14 pracuje v mírových a bojových režimech. Jinak řečeno, v mírových podmínkách se motor drží v nízkých provozních režimech a šetří se tak jeho životnost a snižuje riziko poškození. Naopak v bojových podmínkách motor dokáže poskytnout mnohem větší výkon, avšak za cenu rychlejšího opotřebení a s rizikem vzniku poruch. Možná tedy opravdu Armata používá problematický A-85-3A (motor Čajka neexistuje).

Druhým problémem jsou termokamery. Původně měla Armata získat francouzské termokamery Catherine FC od společnosti Thales. Mimochodem Thales dodávala termokamery i pro ruské bitevní vrtulníky Mi-28.

V roce 2009 byla podepsána licenční smlouva, která umožňovala výrobu francouzských zařízení ve Vologodském opticko-mechanickém závodě (patřící pod koncern Švabe). Po ruské anexi Krymu a následných sankcích západních zemí ale zřejmě došlo k zastavení projektu. Rusko se tedy rozhodlo vyvinout vlastní termokamery požadovaných vlastostí. Šlo zejména o vývoj speciální matrice pro vzdálené infračervené oblasti (FIR).

Právě oblasti FIR byla v dobách Sovětského svazu věnována malá pozornost, což vedlo v zaostávání za západními systémy. Pro oblast FIR je třeba vybavit matrici prvky ze speciální směsi kadmia, rtuti a teluria MCT (Mercury-Cadmium-Telluride). Zatím se ruské MCT vyrábějí v laboratořích, což stačí pro malosériovou výrobu tanků Armata. V budoucnu ale bude nutné zvládnout sériovou výrobu MCT matric.

Projekt tanku Armata má ale i další, méně viditelné, problémy. Tank Armata je zhruba o čtvrtinu delší než tanky T-72, T-80 a T-90. To mimo jiné znamená, že se nevejde do současných tankových garáží a všechny ruské tankové jednotky musí tedy vybudovat nové. Stejně tak s největší pravděpodobností si velké rozměry vyžádají stavbu nových servisních dílen. To samé platí pro jednotky, které dostanou těžká bojová vozidla pěchoty T-15. Velké rozměry T-14 jsou dány tím, že původně měl tank dostat kanon ráže 152 mm. Z tohoto záměru ale Rusové upustili, rozměry zůstaly, ale tank získal jen kanon ráže 125 mm.

Ten opravdu hlavní problém ale je, že UVZ nemá Armaty kde vyrábět. Rodištěm obrněnců Armata se stane budovaná montážní hala č. 120 v průmyslovém komplexu UVZ v Nižním Tagilu. Hala ještě ale není dokončena, natož aby byla osazena špičkovými výrobními systémy (a především komplexními výrobními přípravky), byla zvládnuta technologie výroby (při dodržení všech požadavků na kvalitu a plynulost výroby) a vycvičení odborníci.

Bez nadsázky lze tedy projekt ruského tanku Armata označit za slavnou Potěmkinovou vesnici. Myšlenku Potěmkinovy vesnice ale dokáží Rusové geniálně využít. Mimochodem znáte originální a úspěšný ruský bojový systém vyvinutý po roce 1991, který není založen na zbraňových znalostech a zkušenostech všech států Sovětského svazu?

Kreml vždycky svou moc zakládal na vnímání a zdání síly ruské armády, ruských vojáků a ruského zbrojního průmyslu ‒ Kreml jednoduše sázel a sází na zastrašování a ukazování svalů. Rusové protivníky zastrašují například na přehlídce na Rudém náměstí, kde předvádějí demonstrátory a prototypy bojových systémů, které však mají nulovou bojovou hodnotu. Funguje jim to ale skvěle.

Zdroj: rg.ru, Vzgljad, Gur Khan Attacks!, RIA,2

Nahlásit chybu v článku


Související články

NÁZOR: Tank T-14 Armata jako nástroj propagandy

Nový ruský tank T-14 Armata není zajímavý jen svými technickými parametry ale především tím, jak je ...

Ruské tanky T-14 Armata ve výzbroji po roce 2020

Podle ruského deníku Izvestija vyvíjený ruský hlavní bojový tank T-14 Armata vstoupí do výzbroje ...

Armija 2017: 100 tanků T-14 Armata do roku 2020

Podle Jurije Borisova, náměstka ruského ministra obrany pro vyzbrojováni, Rusko do roku 2020 odebere ...

Armija 2018: Dodávky ruských tanků Armata a stíhaček Su-57

Nedaleko Moskvy v těchto dnech probíhá tradiční mezinárodní vojensko-technické fórum Armija 2018. Na ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • semtam
  12:38 06.08.2020

  Vím, že to sem nepatří, ale je škoda, že AN potažmo autoři zde působící pozapomněli na včerejší smutné výročí události z roku 2018 kdy při útoku sebevražedného atentátníka zemřeli ...Zobrazit celý příspěvek

  Vím, že to sem nepatří, ale je škoda, že AN potažmo autoři zde působící pozapomněli na včerejší smutné výročí události z roku 2018 kdy při útoku sebevražedného atentátníka zemřeli 3 naši vojáci, rotný Martin Marcin, desátník Kamil Beneš a desátník Patrik Štěpánek.

  Je to Off-Topic, ale nikde zde na AN o tom není ani zmínka, tak si to dovoluje zde v diskuzi připomenout. Samozřejmě pokud admin uzná za vhodné, že to do této diskuze nepatří nebudu mít mu to za zlé, jestli připomínku smaže.Skrýt celý příspěvek

  • Torong
   19:06 11.08.2020

   Vyjímečně by se s tebou dalo souhlasit. Snažíš se získat kladné body?

   Vyjímečně by se s tebou dalo souhlasit. Snažíš se získat kladné body?

 • Karlos73
  09:19 06.08.2020

  Toto dokážu už len Rusi, Irán a Severná Kórea. Zavedú do výzbroje super, mega, modernú zbraň, ktorá je niekoľko rokov vo vývoji a aj najbližšie roky stále bude. Zbraň s ...Zobrazit celý příspěvek

  Toto dokážu už len Rusi, Irán a Severná Kórea. Zavedú do výzbroje super, mega, modernú zbraň, ktorá je niekoľko rokov vo vývoji a aj najbližšie roky stále bude. Zbraň s nezvládnutým vývojom , s nezvládnutím a neexistenciou adekvátných a doležitých prvkov tvoriacich samotný bojový prostriedok - delo, motor, senzory,... problematickou (nezvládnutou) výrobou, ale už majú najmodernejší tank - demonštrátor na Červené námestie. To isté majú aj pri super stíhačke 5. generácie Su-57, neexistujúcej super triede lietadlových lodí a ostatných hladinových plavidiel a pritom sa boria s platbyschopnosťou flotily z čias sovietskej éry. Strácajú dych v kozmickom priemysle a technológiách, a nepomôže im ani veľkohubé vyhlásenia Roskozmosu Rogozina a pritom im utekajú do zahraničia mozgy (prípadne obvinení ľudia z korupcie ako Jaškin). Súčasné Rusko stráca dych na všetkých frontoch, snaží sa financovať stovky zbrojných programov, bez toho aby od pádu ZSSR prešli reformou, živí neefektívny výskum a výrobu, prebujnenú administratívu a armádu, a pritom ich ekonomika sa len prepadá a z Ruska sa stáva marginálna veľmoc s atómovkami . HDP Ruska je dnes nižší ako Južnej Kórei, je tak na úrovni Španielska. Rusko dnes nie je schopné dotiahnuť moderné zbrojné systémy do konečnej fázy s veľkosériovou výrobou. Nie sú schopný držať krok v moderných technológiách a vede, nutne potrebujú transfer a spoluprácu v technológiách, ale Rusko ani už často nemá čo ponúknuť na výmenu, sú nútený kupovať tieto technológie, komponenty, prípadne celé zbraňové systémy v zahraničí. Pre embargo s nimi nik z civilizovaného sveta do toho nepôjde. Technologická úroveň a vyspelosť Ruska z 90 rokov 20.storočia v porovnaní so svetom je iná, ako súčasné Rusku v roku 2020. Za 30 rokov je vidieť citeľný prepad.Skrýt celý příspěvek

  • Sgt Murphy
   10:28 11.08.2020

   Nedá sa s tebou inak než súhlasiť. Avšak zaujímal by ma názor, aká je pravdepodobnosť že Rusko sa z dôvodu "uzatvorenia" západného sveta "preorientuje" na Čínu, ktorá má voči Rusku ...Zobrazit celý příspěvek

   Nedá sa s tebou inak než súhlasiť. Avšak zaujímal by ma názor, aká je pravdepodobnosť že Rusko sa z dôvodu "uzatvorenia" západného sveta "preorientuje" na Čínu, ktorá má voči Rusku ale aj západu obrovský ľudský potenciál a technologicky silno napreduje. Čína sa čoraz viac zaujíma a investuje v Rusku, Rusko môže ponúknuť na výmenu svoje nerastné bohatstvo. Myšlienka že by Rusko a Čína spojili svoje vesmírne a vojenské programy je celkom odstrašujúca.Skrýt celý příspěvek

   • Lukash
    10:39 11.08.2020

    Nastastie sa to nestane. Rusko sa nadalej citi a prezentuje ako svetoca velmoc, hoci jediny parameter ktory mu to umoznuje je kvantum jadrovych hlavic, inak nic, vo vsetkom je ...Zobrazit celý příspěvek

    Nastastie sa to nestane. Rusko sa nadalej citi a prezentuje ako svetoca velmoc, hoci jediny parameter ktory mu to umoznuje je kvantum jadrovych hlavic, inak nic, vo vsetkom je pozadu. V tandeme s cinou by teda hrali druhe husle, a to by rus tazko znasal.Skrýt celý příspěvek

    • Sgt Murphy
     11:00 11.08.2020

     Pretože Rusko takto smeruje vďaka Putinovi, avšak ten už má nejaký ten svoj vek a dlho Rusku vládnuť nebude. Možno najbližších 5-10 rokov je takýto vývoj nepravdepodobný ale bavme ...Zobrazit celý příspěvek

     Pretože Rusko takto smeruje vďaka Putinovi, avšak ten už má nejaký ten svoj vek a dlho Rusku vládnuť nebude. Možno najbližších 5-10 rokov je takýto vývoj nepravdepodobný ale bavme sa v časovom horizonte 20-30 rokov dopredu. Ruský ľud si tiež časom uvedomí že tadiaľto cesta nevedie a bude chcieť zmenu k lepšiemu aj za cenu, že ich krajina bude hrať "druhé husle" a Čína má z dlhodobého hľadiska záujem spojiť Európu s Áziou. Minimálny potenciál je na "spojenie" Ruska a Číny plus krajiny Spoločenstva nezávislých štátov.Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      11:04 11.08.2020

      Tiež dôvod, prečo sa mi tento vývoj zdá pravdepodobný je že Rusko môže upadnúť po "dobe vlády Putina" do boja o moc konkurenčných oligarchov, ktorým pôjde len o moc, peniaze a ...Zobrazit celý příspěvek

      Tiež dôvod, prečo sa mi tento vývoj zdá pravdepodobný je že Rusko môže upadnúť po "dobe vlády Putina" do boja o moc konkurenčných oligarchov, ktorým pôjde len o moc, peniaze a biznis. A vyhrá ten, komu najlepšie zaplatí Čína.Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      11:09 11.08.2020

      Aktuálne z geopolitického hľadiska je vláda Putina v Rusku aj značné plus, pretože drží krajinu v stabilnom smerovaní a kroky tohto človeka sa dajú predpovedať dopredu. Avšak je ...Zobrazit celý příspěvek

      Aktuálne z geopolitického hľadiska je vláda Putina v Rusku aj značné plus, pretože drží krajinu v stabilnom smerovaní a kroky tohto človeka sa dajú predpovedať dopredu. Avšak je viac než pravdepodobné že po Putinovej vláde v krajine zavládne chaos.Skrýt celý příspěvek

     • Lukash
      11:22 11.08.2020

      A to zase ano to suhlasim. Rusko je momentalne stabilne a to je dobre. Niekedy mam dokonca dojem ze Putin ma sice silne reci pred domacim publikom, no realne si uvedomuje svoje ...Zobrazit celý příspěvek

      A to zase ano to suhlasim. Rusko je momentalne stabilne a to je dobre. Niekedy mam dokonca dojem ze Putin ma sice silne reci pred domacim publikom, no realne si uvedomuje svoje miesto v globalnej hierarchii a realne schopnosti ruska ktore by nebolo schopne viest konvencnu vojnu ani s NATO ani s cinou. Takze vyskakuje len tam kde sa mu to umozni aby si zachoval doma tvar a moc. A ano uvidime co bude po Putinovi. Dufajme ze nie chaoticky boj o moc a rozpad. To si nezela nikto.Skrýt celý příspěvek

     • Rase
      21:03 11.08.2020

      Osobně mi přijde docela hodně děsivou představa (blízké budoucnosti) střetu ruských oligarchů. Přeci jen příkladů, jak se ti lidé chovají je vidět i dnes a dát jim do rukou atom ...Zobrazit celý příspěvek

      Osobně mi přijde docela hodně děsivou představa (blízké budoucnosti) střetu ruských oligarchů. Přeci jen příkladů, jak se ti lidé chovají je vidět i dnes a dát jim do rukou atom bude nářez. Vydírání politiků v podobě KLDR bude jen slabý odvar. Na druhou stranu Rusko oním kultem osobnosti (jen Putin a nic než Putin) budoucnosti moc nepomáhá, teda pokud se nepodaří vynalézt lektvar nesmrtelnosti.Skrýt celý příspěvek

 • Kikirík
  08:18 06.08.2020

  No to som teda zvedavý... Buď sa im to tentokrát naozaj podarí, alebo mysleli 2031. :D Normálne škoda, že na toto sa nedá staviť ako na prezidentské alebo parlamentné voľby. Hneď ...Zobrazit celý příspěvek

  No to som teda zvedavý... Buď sa im to tentokrát naozaj podarí, alebo mysleli 2031. :D
  Normálne škoda, že na toto sa nedá staviť ako na prezidentské alebo parlamentné voľby. Hneď by som vsadil. :DSkrýt celý příspěvek

 • SofF
  00:07 06.08.2020

  do služby vstoupit může ale po kapkách, max. ho dostane nějaká elitní divize. A taky nemají potřebu, T-7/8/90 mají po modernizacích pořád postačující výkony. Též sankce na to měly ...Zobrazit celý příspěvek

  do služby vstoupit může ale po kapkách, max. ho dostane nějaká elitní divize. A taky nemají potřebu, T-7/8/90 mají po modernizacích pořád postačující výkony. Též sankce na to měly vliv, náhrada nějakou dobu trvala, tady není proč se do nich navážet, kdo jiný by to zvládal rychle nahrazovat - na to mají jen jednotky států na světě kapacitu.
  Vzhledem k tomu že došlo k praktickému rozbití celé subdodavatelské sítě napříč všemi druhy zbraní tak je i toto zpoždění nejen přijatelné ale spíš úspěch.
  Specielně téma korupce - kde není? Málokterý stát se machinacím ve vojenském prostoru ubrání, viz i naše slavné tendry nebo nedávno přetřásané rakouské letectvo. Akorát ve velkém státě jsou ty prostředky větší tak se na to víc kouká.
  Ani jinak si špatně nevedou proti supervelmoci co má drápky všude a zkouší vydírat ruské zákazníky (třeba Egypt, Indonésie či dokonce hrozby sankcemi i Indii).
  K té řečnické otázce, ano svoje originální řešení už mají, ale nebavíme se o postavení komplikovaného stroje na zelené louce že ne, nějaké základy se musí používat. Takže dobře se dají jmenovat nové ponorky Borej-A , projekt Armata, dostavované radary Voroněž-M. Z civilní sféry určitě Suchoj superjet a právě dokončený MS-21. No a poslední výrazný vojenský systém je družicový systém včasného varování Kupol který dnes dostal poslední družici a je plně funkční.
  I ten SU-57 je v mnoha ohledech přelomový protože dokončovaná generace pohonné jednotky už rozhodně není pouhou modernizací stávajících do SU-27 a jeho derivátů.
  Navíc bych dodal podstatnou věc - Rusko je jediný nástupnický stát SSSR který sovětské technologické dědictví rozvíjí. Ukrajina byla po RF nejrozvinutější a měli velké šance na samostatný vývoj - a nyní se uvažuje o nákupu F-16, tedy nejsou schopni udržet ani ty SU-27/Mig-29 natož je vylepšovat. To už je na tom lépe to malé chudé Bělorusko které si spoustu schopností udrželo.Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   08:38 06.08.2020

   Jestli to nebude tím, že Ukrajina na nějaký rozvoj sovětského dědictví nemá díky válce s Ruskem čas ani peníze. A vzhledem k působení Wagnerovců v Bělorusku je otázkou, jak dlouho ...Zobrazit celý příspěvek

   Jestli to nebude tím, že Ukrajina na nějaký rozvoj sovětského dědictví nemá díky válce s Ruskem čas ani peníze. A vzhledem k působení Wagnerovců v Bělorusku je otázkou, jak dlouho si tam ještě nějaké schopnosti zvládnou udržet.Skrýt celý příspěvek

   • SofF
    12:17 06.08.2020

    ale notak :) od roku 92 do 2013 tam žádný konflikt nebyl, času spousta. Jak třeba namátkou dopadl Uljanovsk - skoro dokončený přesto ho rozřezali a Kuzněcov pokud by si ho Rusové ...Zobrazit celý příspěvek

    ale notak :) od roku 92 do 2013 tam žádný konflikt nebyl, času spousta. Jak třeba namátkou dopadl Uljanovsk - skoro dokončený přesto ho rozřezali a Kuzněcov pokud by si ho Rusové nevzali by dopadl podobně. Na Krymu co se psalo žádná hodnotná kořist, pár baráků jinak šrot. Proč by to na zbytku Ukr mělo být jiné...Skrýt celý příspěvek

    • logik
     13:22 06.08.2020

     Tak Kuzněcova evidentně není schopno provozovat ani Rusko. Jak by mohla jeho sesterskou loď provozovat o hodně menší Ukrajina? Jinak Rusko je schopno alespoň nějak udržovat své ...Zobrazit celý příspěvek

     Tak Kuzněcova evidentně není schopno provozovat ani Rusko. Jak by mohla jeho sesterskou loď provozovat o hodně menší Ukrajina?

     Jinak Rusko je schopno alespoň nějak udržovat své vojenské projekty z jediného důvodu: má obrovské příjmy z ropy a plynu. A i tak má drtivá většina Ruských "vojenských" podniků velké existenční problémy, či už (defakto) zkrachovala (MiG).

     Vyčítat Ukrajině, že když ji netečou z trubek dolary, že rezignovala na vojenské velikášství je nesmysl. Ukrajina sice na tom je významně hůře, než Rusko, ale strukturu svého průmyslu má svým způsobem zdravější, nezávisí na tom, jak se vyspí ropní šejkové v zálivu a otevřou/zavřou kohoutky.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     18:57 06.08.2020

     To že se Rusko nesnažilo ovlivňovat dění na Ukrajině je dost silné tvrzení. Když to skončilo až u vojenské intervence :)

     To že se Rusko nesnažilo ovlivňovat dění na Ukrajině je dost silné tvrzení. Když to skončilo až u vojenské intervence :)

  • RiMr71
   10:18 06.08.2020

   ...tak tomu se říká odborně "tuka v nočníku"... :)

   ...tak tomu se říká odborně "tuka v nočníku"... :)

   • RiMr71
    10:18 06.08.2020

    ruka

    ruka

  • achi67
   11:25 06.08.2020

   Docela by mne zajímalo, proč si Rusové rozbíjeli prakticky celý subdodavatelsý řetězec?

   Docela by mne zajímalo, proč si Rusové rozbíjeli prakticky celý subdodavatelsý řetězec?

 • liberal shark
  19:00 05.08.2020

  Už KHB napsal, že v Rusku neexistuje pojem pravda, takže nemůže existovat ani lež ;-).

  Už KHB napsal, že v Rusku neexistuje pojem pravda, takže nemůže existovat ani lež ;-).

 • Storm
  18:58 05.08.2020

  Číst tyto články je jako sledovat nekonečné debilní seriály se špatnými herci, kterými nás celý rok krmí televizní stanice, teda krom léta, to dávají reprízy... Děj v nich ...Zobrazit celý příspěvek

  Číst tyto články je jako sledovat nekonečné debilní seriály se špatnými herci, kterými nás celý rok krmí televizní stanice, teda krom léta, to dávají reprízy... Děj v nich nevrcholí, jen se zlehka sune a nakonec vyšumí...
  Kolikátý díl telenovely Armata že už právě běží? Jó ja zapoměl, je léto... Takže zpráva o zavedení Armaty bude nejspíš repríza...Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   20:53 05.08.2020

   Príde Palo Satko alebo iní pohrobkovia budovateľskej éry a bude sranda. A pre túto chmúrnu dobu je smiech dôleˇžitý

   Príde Palo Satko alebo iní pohrobkovia budovateľskej éry a bude sranda. A pre túto chmúrnu dobu je smiech dôleˇžitý

   • achi67
    11:26 06.08.2020

    Nemá redakce Dikobrazu letní dovolenou?

    Nemá redakce Dikobrazu letní dovolenou?

    • Lukash
     10:40 11.08.2020

     Vyzera to tak :)

     Vyzera to tak :)

 • omacka
  18:41 05.08.2020

  O kterém motoru Manturov mluví je zcela jasné, stačí jen trochu hledat v historii A-85-3, znám jako 2V12-3, 12ChN15/16 nebo 12N360. Mluví o 12N360 s maximálním výkonem 1800 ...Zobrazit celý příspěvek

  O kterém motoru Manturov mluví je zcela jasné, stačí jen trochu hledat v historii A-85-3, znám jako 2V12-3, 12ChN15/16 nebo 12N360.

  Mluví o 12N360 s maximálním výkonem 1800 koní, kdy toto bylo požadované pro sériové stroje platformy Armata, pro prototypy se počítalo s použitím motorů s přepínatelným výkonem 1200 - 1500 koní. Ono je sice hezké tvrdit, že motor nedosáhl požadovaných (sériových) parametrů v době existence jen prototypů, ale už v r. 2015 uvádí ředitel UVZ v rozhovoru zcela jasně, že až pro sériové vozidla se plánuje použít motory 12N360 s max. výkonem 1800 koní.

  A-85-3, znám jako 2V12-3, 12ChN15/16:
  "Motor má přepínatelný maximální výkon od 1200 koní do 1500 koní. Sériová vozidla budou vybaveny verzí motoru s maximálním výkonem 1800 koní. Při výkonu 1200 koní je zaručený resurs 10000 hodin, to znamená po celou dobu životnosti tanku.

  Tank má dojezd 500km s 1200 litry paliva. Zvýšení dosahu pochodu bylo dosaženo díky větší účinnosti čtyřtaktního motoru, čtyřtaktní motor má také 1,5 krát delší životnost, snadnější startování při nízkých teplotách a vyžaduje méně vzduchu pro chlazení, což snižuje viditelnost vozidla v infračerveném rozsahu a nevyžaduje masivní vzduchové filtry. Doba výměny poškozeného motoru je 30 minut. Dále se uvádí, že 12N360 s dynamicky stahovaným výkonem na 1200 až 1300 koní podstatně zvyšuje resurs motoru, ale to platí pro verzi s přepínatelným výkonem 1200-1500 koní, jaký je tento parametr pro 12N360 pro sériové stroje s přepínatelným výkonem 1500-1800 koní těžko říci.

  By mě zajímalo, kde mají ty prototypy T-14/T-15 s 12N360 masivní vzduchové chladiče, když se motor údajně silně zahřívá (ta informace je odkud?) o kterých se píše v článku? Nikde. Tedy z toho vyhlášení Manturov se dá soudit, že vývoj 12N360 s max. výkonem 1800 koní požadovaný pro sériové stroje je dokončen a trval o několik let déle z nějakého důvodu, a jelikož to byla hlavní podmínka pro najetí nějaké smysluplné sériové výroby platformy Armata, tak ta byla splněna a sériová výroba se pomalu začne rozjíždět. Zprávy o použití jiných motorů v Armatě jsou tak možná z nějakých for, ale nikdo se tím nikdy vážně nezabýval. Někdo jen špatně pochopil, že u prototypů se počítalo s motory v nesériových výkonech od samého začátku vývoje, přesně z tohoto vznikla ona internetová mystifikace o tom, že 12N360 alias A-85-3 nesplnil očekávání při testech (tedy prototypů), přitom je to evidentní nesmysl, protože verze 12N360 o max. výkonu 1800 koní se měla použít až do sériových strojů a důvod je zcela jednoduchý, protože ještě nebyla vyvinutá).Skrýt celý příspěvek

  • omacka
   19:21 05.08.2020

   K tomu vývoji 12N360 o max výkonu 1800 koní pro sériové stroje se váže ještě jedna perlička, kdy ředitel UVZ v rozhovoru v roce 2015 uvádí, že vývoj tohoto motoru je od samého ...Zobrazit celý příspěvek

   K tomu vývoji 12N360 o max výkonu 1800 koní pro sériové stroje se váže ještě jedna perlička, kdy ředitel UVZ v rozhovoru v roce 2015 uvádí, že vývoj tohoto motoru je od samého počátku klasifikování jako přísně tajný, tedy je otázka, jak by z tohoto vývoje mohli vůbec unikat jakékoliv relevantní informace o průběhu vývoje na veřejnost. Jisté je jen jedno, že se ten vývoj natáhl, ale pokud Maturov říká teď k onomu motoru jen, že "Motor má parametry a technické vlastnosti, které byly stanoveny ve specifikacích výkonu při jeho návrhu.", tak to je přesně vývoj této verze 12N360 o max. výkonu 1800 koní, které armáda chtělo do sériových strojů.Skrýt celý příspěvek

   • RiMr71
    10:15 06.08.2020

    ...nojistěěěééé!!!

    ...nojistěěěééé!!!

 • satai
  18:24 05.08.2020

  Ruský tank Armata vstoupí do služby v roce 2021

  ...a kdy ten druhý?

  Ruský tank Armata vstoupí do služby v roce 2021

  ...a kdy ten druhý?

 • jj284b
  17:15 05.08.2020

  tak ja by som si normalne aj tipol, ze skor ako Rusi realne dostanu Armaty k jednotkam vo vacsom ako "stopovom" mnozstve, zacnu Americania vyrabat ten svoj ...Zobrazit celý příspěvek

  tak ja by som si normalne aj tipol, ze skor ako Rusi realne dostanu Armaty k jednotkam vo vacsom ako "stopovom" mnozstve, zacnu Americania vyrabat ten svoj NGCV-FDL...

  https://defence-blog.com/news/... Skrýt celý příspěvek

 • Fiagy
  16:14 05.08.2020

  Tak na tohle by mohla Sazka vypsat kurzy. Ale bookmakeři by asi byli hodně při zdi :-)

  Tak na tohle by mohla Sazka vypsat kurzy. Ale bookmakeři by asi byli hodně při zdi :-)

 • CerVus
  14:58 05.08.2020

  A teď tu o Makové panence.

  A teď tu o Makové panence.

 • madrabbit
  14:51 05.08.2020

  Máme podnik, který je monopolním dodavatelem motorů pro obrněná vozidla a takový podnik je v nebezpečí bankrotu? Zajímavé, vždy jsem žil v tom, že monopol si může určit cenu (a to ...Zobrazit celý příspěvek

  Máme podnik, který je monopolním dodavatelem motorů pro obrněná vozidla a takový podnik je v nebezpečí bankrotu? Zajímavé, vždy jsem žil v tom, že monopol si může určit cenu (a to dost volně). Ale v Rusku je to asi jinak.Skrýt celý příspěvek

  • logik
   15:51 05.08.2020

   Fór je v tom, že v Rusku nediktuje ceny podnik, ale stát.

   Fór je v tom, že v Rusku nediktuje ceny podnik, ale stát.

  • Klimesov
   06:40 06.08.2020

   Přesně jak píše logik. V Rusku je problém, že podniky jsou nuceny prodávat ruské armádě zbraně defakto pouze za výrobní náklady, maximálně s minimální marží. Stát je na oplátku ...Zobrazit celý příspěvek

   Přesně jak píše logik. V Rusku je problém, že podniky jsou nuceny prodávat ruské armádě zbraně defakto pouze za výrobní náklady, maximálně s minimální marží.
   Stát je na oplátku zase dotuje přes všemožné dotace a podobné věci. Tento systém by teoreticky i mohl fungovat nebýt jednoho obrovského nešvaru v Rusku a tím je korupce. A ze státní kasy se vždy krade nejlíp.Skrýt celý příspěvek

   • logik
    13:24 06.08.2020

    Právě že nemohl fungovat. To je jen "plánované hospodářství" v jiném hávu. Ta korupce není "vedlejší problém", to, že ty firmy nejsou nucené fungovat v konkurenčním prostředí nutně ...Zobrazit celý příspěvek

    Právě že nemohl fungovat. To je jen "plánované hospodářství" v jiném hávu. Ta korupce není "vedlejší problém", to, že ty firmy nejsou nucené fungovat v konkurenčním prostředí nutně k neefektivitě a korupci vede.Skrýt celý příspěvek

    • Klimesov
     13:37 06.08.2020

     Souhlas. Já to taky myslel ironicky, nebo spíše v utopistickém světě by to teoreticky fungovat mohlo a to pouze za podmínek, že na všech vysokých postech by sloužili pouze čestní a ...Zobrazit celý příspěvek

     Souhlas. Já to taky myslel ironicky, nebo spíše v utopistickém světě by to teoreticky fungovat mohlo a to pouze za podmínek, že na všech vysokých postech by sloužili pouze čestní a dokonalí jedinci bez sebe menší vadě na kráse či charakteru. :-)Skrýt celý příspěvek

 • Lukash
  14:51 05.08.2020

  Je zname ze historia sa opakuje. Armata to potvrdzuje. Zavedenie Armaty do seriovej vyroby a vyzbroje v roku 2021, 10ty pokus.... ;)

  Je zname ze historia sa opakuje. Armata to potvrdzuje. Zavedenie Armaty do seriovej vyroby a vyzbroje v roku 2021, 10ty pokus.... ;)

  • achi67
   11:29 06.08.2020

   Já si myslím že jedou přesně podle plánu a dokonce jsou i kousek napřed... Myslím tím teda plán na oznamování začátku sériové výroby Armaty.

   Já si myslím že jedou přesně podle plánu a dokonce jsou i kousek napřed... Myslím tím teda plán na oznamování začátku sériové výroby Armaty.

Načítám diskuzi...