Ruský tank T-14 Armata: Drahá budoucnost ruské armády

Foto: T-14 Armata / Vitaly V. Kuzmin, CC BY-SA 3.0
T-14 Armata / Vitaly V. Kuzmin, CC BY-SA 3.0

Ruská armáda se připravuje na zavedení nového hlavního bojového tanku T-14 Armata. Tank svými výkony patří mezi špičkové výrobky ruského vojenského průmyslu. Ruský průmysl však naráží na problém, jak tank T-14 vyrábět ve velkých počtech, s co nejnižšími náklady.

Ruské zoo tanků

Doktor Dmitry Gorenburg, vědecký pracovník na Davis Center for Russian and Eurasian Studies na Harvardské univerzitě a člen think-tahnku CNA (Center for Naval Analyses), uveřejnil ve svém článku Armata- Russia's Future Main Battle Tank výtah ze zprávy firmy Oxford Analytica, která se soustředí na strategické analýzy světových událostí.

Gorenburg se ve svém článku soustředil na problematiku zavádění tanků T-14 Armata do výzbroje. Jak Gorenburg připomíná, obecným problém všech nových technologií je přenos (dostatečně rychlý) z vývojového centra/laboratoře do sériové výroby. Zde je i kámen úrazu T-14 Armata.

Ve výzbroji ruské armády se nachází zhruba 16 000 tanků – 4000 tanků T-64, 8000 tanků T-72 a T-90 a asi 4000 tanků T-80. Pouze 2400 tanků je aktivně nasazeno, zbytek je ve skladech pro případ mobilizace.

Všechny T-64 jsou ve skladech, i když jak Gorenburg připomíná, část může být poskytována separatistům na východě Ukrajiny. V roce 2013 bylo aktivně nasazeno 1000 tanků T-80, ale všechny budou staženy do skladů do konce letošního roku.

Páteř ruských sil tvoří a ještě řadu let budou tvořit varianty tanků T-72 (564 ks T-72B3) a T-90 (300 ks). Modernizované T-72B3 postupně nahrazují jiné tanky rychlostí 300 tanků ročně.

Modernizace jednoho T-72B3 přijde ruské daňové poplatníky na 50 milionů rublů (téměř milion dolarů). Modernizované T-72B3 mají nový motor, systém kontroly a řízení palby, výzbroj a nové aktivní a pasivní obranné systémy.

Jeden za všechny

Podle dosud platných plánů má všechny aktivní tanky T-72, T80 a T-90 nahradit 2300 nových hlavních bojových tanků T-14 Armata. Tank T-14 je vybaven moderní výzbroji a výstroji. Hlavní výzbroj tvoří 125 mm kanon schopný (pomocí střel) ničit cíle na vzdálenost 7000 až 8000 metrů. Sekundovat mu má v budoucnu 30mm (!) nezávislý kanon a kulomety.

Motor by měl mít výkon 880 až 1470 kW (1200 až 2000 koní). Maximální rychlost je podle zvoleného výkonu motoru odhadována na 70 až 75 km/h nebo 80 až 90 km/h. Uložení motoru umožňuje výměnu během 30 až 40 minut v polních podmínkách.

Tank je vybaven radarem s aktivní fázovou anténou. Posádka tak dokáže sledovat najednou až 40 cílů. Otázka je, zda jen vzdušných nebo i pozemních.

Tloušťka pancíře je menší než u tanků Merkava nebo Challenger, ale silnější než u tanků Abrams a Leopard. Nicméně jak dodává zpráva Oxford Analytica, je možné, že pokrok v pancéřování dáva T-14 do vínku lepší balistickou odolnost než čtveřici západních konkurentů. Všechny čtyři západní tanky navíc mají větší hmotnost.

Podle přijatého Státního vyzbrojovacího programu měla ruská armáda získat 2300 tanků T-14 do roku 2020. V současné době armáda vlastní pouze 24 testovacích kusů, které procházejí náročným testováním, od horkého podnebí až po arktické podmínky.

Očekává se, že plná sériová výroba (v anglosaské terminologii Full Rate Production) nezačne dříve než v roce 2018. Firma Uralvagonzavod, výrobce pásové platformy Armata, uvedla, že je připravená vyrobit (pokud půjde vše podle plánů) v roce 2016 40 tanků T-14, v roce 2017 70 tanků a od roku 2018 120 tanků ročně (plné výrobní tempo). V roce 2020 tak ruská armáda získá maximálně 470 tanků T-14 (+ 24 testovacích).

Problém s cenou

Tank T-14 je sofistikovaný zbraňový systém, je tedy velmi drahý. Podle Juri Borisova, náměstka ruského ministra obrany, který je zodpovědný za vyzbrojování, cena tanku T-14 narostla 2,5 krát oproti předběžným odhadům. Cena jednoho tanku T-14 se odhaduje (neoficiálně) na 400 milionů rublů (7 milionů dolarů).

Cena je tak údajně dvakrát větší než u německého tanku Leopard 2 a o 60 až 75 % vyšší než u tanků Leclerc a M1 Abrams. Srovnání jednotkové ceny je však velmi ošemetné. Celkovou cenu zásadním způsobem ovlivňuje úroveň elektronické výzbroje, munice, logistické zázemí (např. tahače tanků), servisní zázemí, výcvik, školení atd. atd.

Zpráva Oxford Analytica připomíná dohady v ruském tisku, podle kterých ruské ministerstvo obrany nakonec pořídí menší počet tanků T-14 Armata ve prospěch modernizovaných T-72B3. Očekává se, že tanky T-14 Armata zamíří „pouze" k elitním tankovým jednotkám a jádro ruských tankových sil budou i po většinu příštího desetiletí tvořit modernizované tanky T-72B3.

Zdroj: Armata- Russia's Future Main Battle Tank

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruský tank T-14 Armata stále utajován

Podoba a technické detaily nového ruského hlavního bojového tanku postaveného na univerzální pásové ...

První oficiální fotky ruského tanku T-14 Armata

Ruské ministerstvo obrany zveřejnilo první oficiální fotky ruského tanku T-14 Armata a dalších ...

Armata pod drobnohledem

Rusové na moskevské přehlídce představili svou nejnovější obrněnou techniku. Odborníci z celého ...

Dva roky výcviku posádek tanků Armata

Nový ruský hlavní bojový tank T-14 Armata a těžké bojové vozidlo pěchoty T-15 Armata jsou špičkové ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • semtam
  09:50 21.07.2015

  Ruská armáda by měla mít celkem cca 550 kusů T-90A. Nyní se používá 300 kusů a zbylé cca 200 T-90 jsou v rezervě. T-72B3 byl objednán v počtu 300 kusů, ne roční modernizace 300 ...Zobrazit celý příspěvek

  Ruská armáda by měla mít celkem cca 550 kusů T-90A. Nyní se používá 300 kusů a zbylé cca 200 T-90 jsou v rezervě. T-72B3 byl objednán v počtu 300 kusů, ne roční modernizace 300 T-72 na verzi B3.Skrýt celý příspěvek

 • Muhaha
  09:30 21.07.2015

  Charlie: Se vším, co ve Vašem příspěvku popisujete, souhlasím. Osobně si myslím, že UVZ padne jen v případě, že se zavádění T-14 do výroby hrubě nepovede/zpomalí a do roku 2020 ...Zobrazit celý příspěvek

  Charlie:
  Se vším, co ve Vašem příspěvku popisujete, souhlasím.
  Osobně si myslím, že UVZ padne jen v případě, že se zavádění T-14 do výroby hrubě nepovede/zpomalí a do roku 2020 nebudou mít ani 200 ks. Tedy, že poslouží jako obětní beránek.Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  08:29 21.07.2015

  Prodej starších tanků ze skladů není reálný. Předně, pro cca 10k tanků není ve světě v současné době trh, navíc uvolnění tak obrovského množství by enormně stlačilo cenu a ve ...Zobrazit celý příspěvek

  Prodej starších tanků ze skladů není reálný. Předně, pro cca 10k tanků není ve světě v současné době trh, navíc uvolnění tak obrovského množství by enormně stlačilo cenu a ve výsledku by se ty tanky ani nemuselo vyplatit prodávat. Zároveň by to zničilo trh s novými tanky, což by bylo proti zájmům Ruska.

  Dále T-64 jsou neprodejné. je to vysoce sofistikovaný typ s problematickou obluhou a tudíž vysokými provozními náklady a rovněž náklady na obsluhu a technický personál. Rozvojové státy (Afrika, Asie, částečně Jižní Amerika) si je nekoupí, protože by je neuměli udržovat v provozuschopném stavu (zejména Afrika by s tímhle měla obrovský problém) a jiné státy zase kvůli jejich zastaralosti (zejména v oblasti pancéřové ochrany).

  Prodejné by mohly být T-80, zejména po nějaké modernizaci, ale zase - Rusko radši vyrobí a prodá nové T-90, než aby vytahovalo uloženky. Navíc T-80 leží na skladě téměř ze stejných důvodů jako T-64: vysoké provozní náklady (žravá turbína a komplikované systémy tohoto kdysi špičkového tanku pro elitní útvary) a problematická údržba, navíc v Rusku byla výroba ukončena a spolupráce s Ukrajinou, která si know-how na výrobu T-80 uchovala, není možná (navíc T-80 nikdy nebyl mezi Sovětskými generály dvakrát oblíbený).

  Další otázkou je sériová výroba a její cena. Tanky se ani v Americe nevyrábí na automatizovaných linkách, jak je známe z automobilky, ono totiž roboty není co vyrábět - v automobilovém průmyslu obstarávají zejména svařování karoserie a lakování a oba procesy se u tanků dějí jinými způsoby kvůli obrovské hmotnosti a rozměrům celků. Proto se používá, obdobně jako u produkce těžkých anákladních automobilů, pásová výroba, kdy na začátku stojí holá korba/věž tanku a ta je během průchodu linkou na jednotlivých stanovištích "nastrojována" jednotlivými komponenty výbavy. Nejdůležitější jsou v tomto případě speciální přípravky (držící díly pancíře během svařování, stojany na věže pro lepší přístup) a vyškolený personál (tak, aby zvládal jednotlivé montážní úkony rychle a precizně bez nutnosti časté konzultace s výrobní dokumentací). UVZ pravděpodobně Ruská vláda nenechá padnout, je to prakticky jediná továrna v Rusku, která si uchovala schopnost vyrábět tanky ve velkých sériích, ostatní velké závody tuto schopnost opustily ve prospěch civilní výroby (zejména po pádu SSSR).Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  08:02 21.07.2015

  tzv. Armata je demonstrátor šitý horkou jehlou. Nejspíš ani Rusové ještě nevědí, co sériová verze Armaty bude umět, jaký bude mít kanon, řízení palby atd. a zejména, kdy bude k ...Zobrazit celý příspěvek

  tzv. Armata je demonstrátor šitý horkou jehlou. Nejspíš ani Rusové ještě nevědí, co sériová verze Armaty bude umět, jaký bude mít kanon, řízení palby atd. a zejména, kdy bude k dispozici.Skrýt celý příspěvek

 • jarpe
  07:51 21.07.2015

  Tak oni Američani jsou mazaní. V evropě navodí takovou situaci, díky které se v Rusku uvolní trh a pak toto volné místo sami obsadí.

  Tak oni Američani jsou mazaní. V evropě navodí takovou situaci, díky které se v Rusku uvolní trh a pak toto volné místo sami obsadí.

 • marius
  07:05 21.07.2015

  Sankce mozna muzou nejake problemy znamenat, ale uvedomte si, ze je na Rusko a ke sve skode uvalil pouze Euro Sojuz u Spoj. Statu si nejsem az tak jisty, kdyz jejich obchod s RF ...Zobrazit celý příspěvek

  Sankce mozna muzou nejake problemy znamenat, ale uvedomte si, ze je na Rusko a ke sve skode uvalil pouze Euro Sojuz u Spoj. Statu si nejsem az tak jisty, kdyz jejich obchod s RF spise roste. Ostatni svet s Ruskem vztahy dale uspesne rozviji. V Ufe jak asi vite, probehlo setkani BRICS a Sanghajske smlouvy. Podle nezavislych ekonomu ma toto spojenectvi velkou budoucnost a ekonomickou silu. Nase oficialni media ale o teto udalosti informovala velmi sporadicky. Pokud si tu technologii Rusove nekoupi na zapade, tak si ji budou muset vyvinout sami, nebo ve spolupraci se svymi spojenci.Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  06:47 21.07.2015

  dusane, je to o elektronice, to bez debaty. Jenže elektronika v tanku není to samé co elektronika v Mac Booku :-) Prostě nepotřebujete nejnovější nejrychlejší procesor vyráběný ...Zobrazit celý příspěvek

  dusane, je to o elektronice, to bez debaty. Jenže elektronika v tanku není to samé co elektronika v Mac Booku :-) Prostě nepotřebujete nejnovější nejrychlejší procesor vyráběný 14nm technikou. Spíš naopak, protože novinky prostě nejsou dostatečně ozkoušené (nehledě na to, že čím "menší" je výrobní proces a výsledek, tím větší náchylnost na počkození pomocí EMP). Takže v tomhle případě je to o hodně o SW, který v Rusku produkovat rozhodně umí.

  Jiná situace je u pozorovacích zařízení, kde mají Rusové díky sankcím asi skutečně problém. Minimálně v NV, jak jsou na tom s termo, moc netuším. Sice mohou kupovat něco z Běloruska, případně na tom postavit svůj vlastní vývoj, nicméně špička v oboru je už o kus dál. Na druhou stranu než se tohle skutečně projeví, tzn. ta špička se dočká skutečně širokého nasazení na konkurenční technice, chvíli to potrvá. A tou dobou už taky mohou být sankce zrušené...

  Prostě bych jako hlavní překážky v zavádění Armaty do výzbroje viděl v problémech s výrobou a ve financích, nikoliv v sankcích uvalených na Rusko.Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  00:22 21.07.2015

  KOLT No zrovna i tanky sú dnes postavené na elektronike ..... systém riadenia paľby, komunikačné systémy, navigácia, diagnostika tech. stavu .... a pod. Stále platí, že ...Zobrazit celý příspěvek

  KOLT

  No zrovna i tanky sú dnes postavené na elektronike ..... systém riadenia paľby, komunikačné systémy, navigácia, diagnostika tech. stavu .... a pod.

  Stále platí, že vyhrá tankový suboj ten kto súpera nájde, zameria a vystrelí prvý .... že má o 10-20 % odolnejší pancier či výkonnejší kanón už pri tom nehrá až takú rolu ......

  A o tom je modernizácia dnešních západných tankov .... nie tak o kanónoch a panciery, ale o elektronike ....Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  23:01 20.07.2015

  Tak zrovna elektroniky bych se až tak nebál. Tank nepotřebuje až na několik výjimek kdovíjaký hi-tech. Důležitá je spíš robustnost (ve smyslu přežije i jízdu v tanku a EMP) a ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak zrovna elektroniky bych se až tak nebál. Tank nepotřebuje až na několik výjimek kdovíjaký hi-tech. Důležitá je spíš robustnost (ve smyslu přežije i jízdu v tanku a EMP) a spolehlivost než jestlivá se to vyrábí 20 nebo 12nm metodou. Problém mohou mít s pozorovacími přístroji, ale i to asi dokáží vyřešit, maximálně nebudou mít to nejlepší, dokud nepominou sankce. Nebo budou muset zainvestovat a vyvinout vlastní.

  Ohledně automatizace – linka na výrobu tanků rozhodně nebude tak automatizovaná jako linka na výrobu aut. Prostě se to nevyplatí. Montážní linka ve Škodovce ročně vyplivne klidně 100 k vozidel, to je každých cca 5 minut jeden auťák! Uralvagonzavod plánuje zhruba o tři řády méně tanků, takže na jeden bude mít tři dny. Je tedy jasné, že není nutné tolik hrotit automatizaci, která by navíc byla mnoooohem dražší než u aut, protože pracujete s mnohem těžšími výrobky.

  Hlavně bych se bál, jestli budou mít dost schopných pracovníků. I zmíněná Škodovka má problém sehnat kvalitní pracovní sílu, přičemž u výroby tanků to bude asi ještě problematičtější (větší požadavky na pracovníky). A aniž bych se chtěl někoho dotknout, přecijen máme v ČR o něco vyšší kvalifikovanost... Jasně, těch lidí nebude potřeba tolik. Nicméně s ohledem na to, že i jiné projekty v Rusku (a nejen tam) s tímto problémem hodně bojují (vizte vesmírný průmysl), nejsem v tomto ohledu kdovíjaký optimista. Musí samozřejmě prvně sehnat odborníky na rozjezd té výroby (technologické postupy v "laboratorních" podmínkách, což výroba 24 kusů během několika let je, a v sériové produkci jsou totiž něco zcela jiného).Skrýt celý příspěvek

 • shal
  22:10 20.07.2015

  SpiritWar: Vzhledem k tomu, žespuštění montážní linky trvá zkušeným firmám, které sekají automobily jak Baťa cvičky i několik let, tak u tanku, kde se pracuje s mnohem těžšími a na ...Zobrazit celý příspěvek

  SpiritWar: Vzhledem k tomu, žespuštění montážní linky trvá zkušeným firmám, které sekají automobily jak Baťa cvičky i několik let, tak u tanku, kde se pracuje s mnohem těžšími a na obrábění náročnějšími materiály to bude trvat o dost déle a bude to řádově dražší. Ale u Armaty bude problém spíše s těmi hi-tek systémy než s těžkým strojírenstvím. Rusko má značné zkušenosti s těžkým průmyslem, ale za ruskou elektroniku a pokročilé materiály bych ruku do ohně nedal.Skrýt celý příspěvek

 • SpiritWar
  22:00 20.07.2015

  no nwm na akej uroveni je automatizacia v rusku, ale myslim si ze, nie na moc vysokej, lebo prave automatizacia dokaze pri vysokych seriach vyrazne znizit cenu produktu a zaroven ...Zobrazit celý příspěvek

  no nwm na akej uroveni je automatizacia v rusku, ale myslim si ze, nie na moc vysokej, lebo prave automatizacia dokaze pri vysokych seriach vyrazne znizit cenu produktu a zaroven zabezpecit dostatocny pocet kusov.

  viem si predstavit ze navrhnut poriadnu montaznu linku na tank a zaroven vyrobit dostatocny pocet suciastok musi byt mimoriadne narocne.

  inak pokial viem, automatizaciu zavadzaju v rusku dokonca aj slovenske firmy... a to slovaci tiez niesu extra priebornici lolSkrýt celý příspěvek

 • stroup
  19:54 20.07.2015

  Fous: Ještě dodám že firma která T-24 má vyrábět je ve velkých finančních problémech, pro velké dluhy visí nad ní akutní hrozba konkurzu. A to přestože tento podnik zajišťuje ...Zobrazit celý příspěvek

  Fous: Ještě dodám že firma která T-24 má vyrábět je ve velkých finančních problémech, pro velké dluhy visí nad ní akutní hrozba konkurzu. A to přestože tento podnik zajišťuje výrobu a modernizaci tanků T-90S a T-72, tedy lukrativní státní zakázky.
  Samozřejmě nečekám že by Rusko bankrot takto strategicky významné firmy dopustilo, ale finanční injekce od státu určitě bude potřeba.. jen nepůjde na vámi navrhovanou stavbu nových hal ale na umoření dluhů...Skrýt celý příspěvek

 • stroup
  19:41 20.07.2015

  Fous:pokud to jen orientačně z hlavy spočítám tak za těch 16000 tanků ve skladech, pokud by se je vůbec podařilo prodat, koupí tak maximálně 40 kusů T-14...

  Fous:pokud to jen orientačně z hlavy spočítám tak za těch 16000 tanků ve skladech, pokud by se je vůbec podařilo prodat, koupí tak maximálně 40 kusů T-14...

 • logik
  19:30 20.07.2015

  Fous: Schopnosti T64,72,80,90 nejsou zas tak daleko od sebe, aby se vyplatilo je držet. A výprodej ruské armády cílený na zvýšení výkonnosti (byť vojenského) průmyslu je sice ...Zobrazit celý příspěvek

  Fous: Schopnosti T64,72,80,90 nejsou zas tak daleko od sebe, aby se vyplatilo je držet.
  A výprodej ruské armády cílený na zvýšení výkonnosti (byť vojenského) průmyslu je sice dobrý nápad, ale obávám se v Ruských reáliích nerealizovatelný.Skrýt celý příspěvek

 • Fous
  19:19 20.07.2015

  Musím vyjádřit pochvalu za skvělý článek plný informací a bez zaujatosti. Jinak mě napadlo řešení problémů s penězi a velikosti výroby. Možná by nebylo od věci, kdyby Rusko začlo ...Zobrazit celý příspěvek

  Musím vyjádřit pochvalu za skvělý článek plný informací a bez zaujatosti. Jinak mě napadlo řešení problémů s penězi a velikosti výroby. Možná by nebylo od věci, kdyby Rusko začlo prodávat právě ty uložené T-64. 72, 80 do jiných zemí, čímž se dostane k více penězům, které bude moci zužitkovat na tanky Armata. Dále by mohl stát zafinancovat firmu, která Armaty vyrábí a rozšířit její prostory, popřípadě postavit nové závody, čímž poskytne nová pracovní místa. Dále se ovšem nabízí otázka, že ono možná není na škodu mít ve vojsku 4typy různě modernizovaných tanků, jelikož v případě války nepřítel nikdy neví co proti němu vyjede (Pak je tu ovšem problém s logistikou). Jinak mě omluvte pokud tu píšu blbiny, nevím jestli to takto funguje, i když je to vcelku logické...Skrýt celý příspěvek

 • ikari
  19:16 20.07.2015

  já Armatě docela fandím :) (protože pevně věřím tomu, že mi nikdy nebude parkovat před barákem) a to minimálně do té doby než (pokud) se začne rýsovat Leo 3 ... a navíc by tenhle ...Zobrazit celý příspěvek

  já Armatě docela fandím :) (protože pevně věřím tomu, že mi nikdy nebude parkovat před barákem) a to minimálně do té doby než (pokud) se začne rýsovat Leo 3 ... a navíc by tenhle projekt mohl Rusku pomoci - přece jen, jak už tu spousta lidí naznačila, tyhle nové ruské projekty poněkud naráží na staré ruské problémy a pokud se jim podaří se přes ně přenést, tak to pomůže obyčejným lidem v Rusku a tudíž uškodí Putinovi :P tedy pokud se do té doby Putinovi nepodaří tu zemi vyhladovět (btw: ty sankce vůči Rusku byl sakra špatný nápad - všichni naši/EU/USA politici by si měli povině přečíst Orwellovu knihu 1984)Skrýt celý příspěvek

 • GAVL
  18:43 20.07.2015

  Armatu dozajista prodražují sankce a uvidíme jak se s tím Rusové poperou. Na druhou stranu není Rusko jediná země na světě, které se nové zbraňové systémy prodražují. Naše země to ...Zobrazit celý příspěvek

  Armatu dozajista prodražují sankce a uvidíme jak se s tím Rusové poperou. Na druhou stranu není Rusko jediná země na světě, které se nové zbraňové systémy prodražují. Naše země to dokáže při nákupu čehokoli.Skrýt celý příspěvek

 • logik
  18:15 20.07.2015

  Spurs: - naše M4CZ není nejlepší, protože jeho pancíř stojí za houby (je to přestavba "oslabené" exportní verze T72). Dyna asi také nesnese srovnání s ruskými kontakty. - ...Zobrazit celý příspěvek

  Spurs:
  - naše M4CZ není nejlepší, protože jeho pancíř stojí za houby (je to přestavba "oslabené" exportní verze T72). Dyna asi také nesnese srovnání s ruskými kontakty.

  - problém u malého počtu tanků je ten, že díky ceně za vývoj velmi stoupne jednotková cena. U vojenské techniky je vždy nejdražší vývoj. Takže úspora ve výsledku není taková, jak by se čekalo a navíc část té úspory sežerou výdaje na logistiku.

  - Armatu pravděpodobně hodně prodražuje snaha o samostatnost, tj. odvrhnutí západních komponent a z toho plynoucí drahý vývoj komponent, které na západě už vyvinuty jsou + jejich drahá "kusová" výroba.Skrýt celý příspěvek

 • belkin
  17:48 20.07.2015

  Vzhedem k tomu, že tank je to provozně nejdražší vozidlo, většina demokraktických států velmi pečlivě zvažuje jejich počty a náklady na provoz. (Nijak nepopírám jejich bojovou ...Zobrazit celý příspěvek

  Vzhedem k tomu, že tank je to provozně nejdražší vozidlo,
  většina demokraktických států velmi pečlivě zvažuje jejich počty a náklady na provoz.
  (Nijak nepopírám jejich bojovou hodnotu).Skrýt celý příspěvek

 • Spurs
  17:38 20.07.2015

  Jak říká JirkaM - mít tankové vojsko složené z několika typů nemusí bát špatné. Osobně si myslím, že nechat T-72B3 a doplnit T-14 je dobré řešení. Z hediska ogistiky je asi vždy ...Zobrazit celý příspěvek

  Jak říká JirkaM - mít tankové vojsko složené z několika typů nemusí bát špatné. Osobně si myslím, že nechat T-72B3 a doplnit T-14 je dobré řešení. Z hediska ogistiky je asi vždy lepší jeden typ, ale myslím že 2 druhy tanku jsou ok, navíc když ona modernizace B3 údajně patří mezi nejlepší modernizace T-72. Vůbec nejlepší je prý ta naše M4CZ. Myslím že mít do roku 2.500 T-72B3 a cca 500 Armat by nebylo špatné. Nejstarší tanky vyřadit úplně a nechat ve skladech jen novejší T-80 a T-90 a poté postupně i tyto po roce 2020 vyřadit, případně prodat a nechat ve skladech jen současné T-72B3, které budou pomalu nahrazovány Armatou. Vše je ale otázka peněz. Taky se mi nezdá, aby byl T-14 dvojnásobně dražší než Leopard 2 a dokonce dražší než předražený Leclerc. Věřím ale tomu, že cena vývoje vylezla na 2,5 násobek jak se píše. Jednotka za kus de mě tak drastická nebude, resp. nevidím důvod proč by Rusko mělo platit za 10 Armat to samé co za 20 Leopardů nebo 16 Leclerců. Ruská technika se vždy vyznačuje tím, že nabizí lepší poměr cena/výkon/užitná hodnota. Áe možná se pletu a je to opravdu extrémně drahý tank.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 3