Ruský tank T-14 Armata stále utajován

Foto: Tank T-14 Armata byl zachycen před několik dny na krátkém video záznamu; větší obrázek / YouTube
Foto: Tank T-14 Armata byl zachycen před několika dny na krátkém video záznamu; větší obrázek / YouTube

Podoba a technické detaily nového ruského hlavního bojového tanku postaveného na univerzální pásové platformě Armata jsou stále utajovány. Tank se poprvé představí veřejnosti 9. května na moskevské vojenské přehlídce ke Dni vítězství. Avšak ne tak docela...

Ruská armáda plánuje odebrat 2300 tanků T-14 Armata. Podle původních plánů měla ruská armáda všechny tanky T-14 získat do konce roku 2020. Tento plán však počítal se zahájením sériové výroby v příštím roce. Armáda v únoru obdržela 20 tanků T-14 pro účely testování. Státní zkoušky jsou naplánovány na rok 2016. Pokud půjdou testy dobře, zahájení sériové výroby se očekává v roce 2017 nebo 2018.„Statní zkoušky ještě nebyly provedeny, jsou naplánovány na rok 2016," řekl na konci minulého roku Oleg Bočkarev, místopředseda ruské Vojensko-průmyslové komise při vládě Ruské federace. „Získané informace (z armádních testů – pozn. redakce) využijeme k přípravě státních testů, které potrvají do konce roku 2016."

Problémy se značením. Ruské zdroje jako Sputnik News nebo Russia Today, které ctí názorovou a politickou linii Kremlu, označují nový tank jako T-14. Podle jiných zdrojů však T-14 není oficiální označení nového tanku.

Armata se stane jediným v aktivní službě nasazeným tankem ruské armády. V mobilizačních zálohách však zůstane řada původních tanků T-72, T-80, T-90. Otázkou však je, v jakém poměru a v jakých počtech.Připomeňme, že Rusko má v aktivní službě 2255 tanků T-72 a v mobilizačních zásobách dalších 8000 kusů. Z aktivní služby odejde v tomto roce 1400 tanků T-80 a připojí se k dalším 3000 kusům T-80 v rezervách. V aktivní službě je také 930 tanků T-90.Poprvé si návštěvníci prohlédnou nový tank 9. května v den vítězství. Tank však bude zahalen do maskovací sítě, která naruší jeho siluetu a znemožní prozkoumat technické detaily tanku. 

Video: Pravděpodobný prototyp tanku T-14 Armata. / YouTube

Před několika dny se na YouTube objevilo video ukazující s největší pravděpodobností prototyp tanku Armata. Video bylo zachyceno vedle závodu Uralvagonzavod v Nižnij Tagilu, mezi areálem závodu a testovacím tankovým polygonem (Street View). 

Armatu usvědčuje sedm pojezdových kol a ostře řezaná, moderně vypadající korba. Podvozek se sedmi koly jsme mohli poprvé vidět na prototypu tanku Object 640 (Černý Orel) v 90. letech minulého století. Právě na konstrukci tanku „Černý orel" nový ruský tank navazuje.Věž vypadá podlouhlá a úzká, bližší detaily ale kryje plátěné maskování. Dělo vypadá tvarově jednoduše. Je možné, že tanková věž s dělem je pouze technologický demonstrátor, nebo se jedná pouze o účelovou nástavbu k testování klíčových elektronických a elektromechanických systémů.Důležitý je ale především podvozek, resp. univerzální pasová platforma Armata. Na novém pásovém podvozku Armata postaví Rusko své budoucí těžké mechanizované síly. Kromě tanku T-14 vznikne na platformě Armata i těžké bojové vozidlo pěchoty, obrněný transportér, samohybné dělo, odtahové vozidlo a další pásová vozidla.

Zdroj: SputnikNews

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Ruský tank Armata na scéně

Vývoj nové ruské pásové platformy Armata směřuje do cílové rovinky. Již dnes ji poprvé spatří na výstavě Russian Arms Expo 2013 ve městě Nižnij Tagil nejvyšší představitelé ruské vlády. Veřejnosti se tank představí během měsíce nebo dvou, kdy se počítá se zahájením testů tří dosud vyrobených prototypů.

Nový ruský tank Armata v roce 2016

Na našich stránkách probíhala před pár dny velká diskuse o souboji ruské a západní tankové školy. Zda Rusové budou následovat konstrukční řadu T-72/T-90, se můžete přesvědčit již brzy, neboť v roce 2016 má být zahájena sériová výroba nového ruského tanku Armata.

Armata: Ruská tanková revoluce v mlze

Zpráv o novém ruském tanku založeném na platformě Armata je pramálo. Polský vojenský magazín Defense24 se pokusil o analýzu současného stavu vývoje. Jisté je, že projekt nového ruského tanku nabírá zpoždění – mluví se o problémech se systémem palby a s pohonnou jednotkou.

Ruský tank T-14 Armata v roce 2015

Ostře sledovaný projekt nové ruské tankové platformy Armata vstupuje do závěrečné fáze. Nový ruský tank T-14 založený na platformě Armata vstoupí podle nejnovějších informací do služby v roce 2015. Slavnostní veřejná premiéra je naplánována na květnové oslavy Dne vítězství konající se na Rudém náměstí v Moskvě.

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Stránka 1 z 9
 • Radim K
  09:28 22.04.2015

  Takýe oficiální obrazky vozidel na platformě armaty + Kurganec 25 a bumerang.
  http://politikus.ru/army/48440-fotografii-armaty-kurganca-25-i-bumeranga-ot-ministerstva-oborony-rossii.html

  Konec dohadu. Samozřejmě zaplachtovane věže.

  R.

 • Překrásnej superkluk Džastyn Býbr
  01:30 12.04.2015

  Řidič tedy sedí vlevo a ten druhy poklop je střelec? A prostřední periskopy bez poklopu, patří veliteli tanku? Když nemusejí tak silně pancéřovat celou korbu, tak asi ušetří dost na váze.
  Ta věž vypadá obrovská. To asi ještě nebude finálně zamýšlená výzbroj že?

 • sentinel620
  00:01 02.04.2015

  Toto podla mna nie je armata ...

  Toto je nejaky lahsii pasovy podvozok. Armata je o tom cela tazke pasove vozidlo.

 • Firefighter
  12:36 01.04.2015

  JirkaM: určitě tank funguje jako faradayova klec. Jenže citlivé přístroje jako je třeba termovize a jiné snímací systémy, zobrazovací systémy, počítače a čidla, cívky v motoru, baterie atd... jsou citlivé i na magnetismus který je nedílnou součástí EMP a na to se faradayova klec nevztahuje. Je docela obtížné odstínit tuto část elektromagnetického pole, nejlíp celouzavřenou konstrukcí z magneticky vodivého materiálu, ale to neze, protože snímače už ze své podstaty musí být umístěny venku, a nelze je tedy kompletně uzavřít. Další a podstatný problém je anténa, která když je během provozu zasáhnuta EMP tak je stínění vodičů a přístrojů stejně nanic. Ale na to existují různé odpojovače.

  Proto mě zajímá také odpověď od belda, kdo dělá, a na jakém základě certifikaci proti silnému EMP.

 • JirkaM
  21:23 31.03.2015

  Někde jsem četl, že Armata má být první ruský tank ve kterém bude zaměřovač řešený přes kameru (a ne jen přes optiku), takže zrovna u něj by ten EMP mohl být výrazně větší problém než u těch starších.

  Houby tomu rozumím, ale zrovna ocelový tank by snad mohl fungovat jako faradayova klec.

 • Firefighter
  10:08 31.03.2015

  Beld: "Ono je tezke o necem diskutovat s clovekem , ktery neni vubec v obraze a nahrazujeto google skilem", to jo no, ono není lehké být v "obraze" ve všem, takže lecos musím googlit a vytahovat vzpomínky z dokumentárních filmů atd... Akorát že jste neřekl o moc víc, než jsem postnul předtím. Třeba ta záloha, že je šestinásobná, je velice zajímavé, takto mnohonásobně mají zálohovány jen kritické systémy?
  Únik radiace u fukušimi je problémem v tom, že voda v primárním okruhu chlazení uniká do moře a cesium z fukušimi je i u ryb z oblasti západního břehu severní ameriky, tudíš oblast zamoření je vcelku velká. Nebo slavný mrak z černobylu, cesium je dnes stále v přírodě na šumavě detekovatelné u určitých druhů hub a pak u kanců, co ty houby pojídají. Co udělá cesium nahromaděné v těle, je také jasné.

  Můžete mi dát odkaz na certifikaci proti EMP? To by mě docela zajímalo...

 • Beld
  09:07 31.03.2015

  Ono je tezke o necem diskutovat s clovekem , ktery neni vubec v obraze a nahrazujeto google skilem . Tak znovu , vsechny zalozni generatory u JE maji nejvyzsi certifikaci odolnosti vcetne EMP , ( mimochodem vyrazne vyzsi nez vetsina military vybaveni) . Kazdy z nich ma navic nekolik ridicich jednotek a cely system je jeste diky poctu generatoru nekolikanasobne zalohovan .( u JETE 6x) . Diskutovat o tom , ze je to jen stroj a priroda si najde cestu neni moc produktivni . Souhlasim s tim , ze statisticky treba u jednoho z tech stovek v evrope by problemy byt mohly .

  btw: Obecne se problem uniku radiace hodne precenuje ( vcetne fukusimy) .

 • Firefighter
  07:34 31.03.2015

  Proč nejde editovat vlastní příspěvky, alespoň bych zamaskoval vlastní češtinářskou hloupost...

  Belde, abyste to pochopil, neoznačuji Vás jako hloupého (a dle vašich příspěvků ani nemůžete být) ale myslím tím to, že JE jsou jedny z nejchráněnějších objektů na zemi a přesto dochází jednou za čas k jejich haváriím. Nic není tak jednoduché jak se na první pohled zdá, tím spíše né ochrana JE. Na jejich stavbě a provozu participuje spousta lidí a každý zná svůj obor, jenže ten druhý už jeho obor nezná (nebo alespoň ne do té hloubky jako předchozí odborník) a proto může snadno svojí prací narušit práci druhého (s tímto se setkávám denodenně). A k tomuto může dojít kdykoliv. Navíc obor ochrany proti EMP (zvláště pak proti magnetické složce pulsu) je docela delikátní záležitostí.

  pet.rok:
  "zda sa mi ze ucinky EMP trochu precenujete: jednak najvacsie prudy vznikaju v dlhych vedeniach", tímto jste popsal účinek geomagnetické bouře, nikoliv však dostatečně pro EMP.

  Jen taková malá vsuvka, citace, od jednoho elektrikáře z jiného webu:

  Ochrana proti E-bombě, to je ale úplně jiný případ než solární bouře. Jedná se o VF energii vyzářenou v krátkém impulzu, nikoliv o konstantním kmitočtu, ale o proměnném stoupajícím od nižších frekvencí vzhůru až směrem k milimetrovým vlnám. A ta proměnnost kmitočtu je současně bohužel i její hlavní destruční vlastnost. Jejím hlavním cílem je při svém stoupajícím kmitočtu se strefit na rezonanci drátů a součástek, "naindukovat se" a zničit citlivé součástky v přístrojích (typicky polovodičové přechody) takto naindukovaným napětí.
  Protiopatřením je tedy plošné VF stínění (závit nakrátko), znemožnění jakékoli rezonance a případného naindukování. Stínící kryt pro VF by měl být především z elektricky výborně vodivého materiálu (ideálně postříbřená měď, magnetické stínění není primární podmínkou) a vše souvisle spájeno nebo jinak plošně propojeno. Nikde nesmí být dírka či škvíra !! Kritické místo je vždy plocha mezi víkem a skříní. Tam by se vše mělo vzájemně vodivě dotýkat po velkém obvodu. Což samozřejmě nelze a tak se to dělá alespoň tak, aby tam vznikl velký vzájemný přesah víka i skříně a tím dostatečná kapacita - blokovací kondenzátor (viz. dvířka od mikrovlnky).
  Pokud jde o dokonalou ochranu (pokud lze o něčem takovém vůbec hovořit), tak prý je nejlepší ochrana dvouplášťová. Jeden plášť totiž může být na určitých kmitočtech, které odpovídají jeho mechanickým rozměrům v rezonaci a tak se do něj může něco nežádoucího naindukovat a projít. Když jsou ale dva měděné pláště v sobě a mezera mezi nimi (asi 2 cm) je vyplněna nacpanými nerezovými drátěnkami na nádobí, neprojde dovnitř už takřka nic. Vnější plášť je stínění, ale protože se dotýká těch drátěnek, které se chovají jako obsorbční rezistor (nerez má dobrý kontakt mědí, ale sám o sobě velký vnitřní odpor), zatlumují v plášti jakékoliv parazitní rezonace, pohlcuje a mění na teplo to, co plášť nezvládl odrazit ven a pláštěm prošlo. (Trik s drátěnkou, případně pěchovaným grafitem či jinými vodivými pilinami se používá i na tlumící baluny plášťových proudů koaxiálů napájejících vysílacích antény.) Vnitřní plášť dělá druhou stínící bariéru a protože se taktéž dotýká drátěnek, má také potlačenou vlastní rezonaci. A i kdyby částěčně nejakou měl, tím, že má menší rozměr, ležela by jeho rezonace na jiném kmitočtu než rezonace pláště vnějšího, takže šance na prostup VF energie by výrazně klesla.

 • Firefighter
  06:56 31.03.2015

  Beld: btw: A je to vec stara skoro 20 let ... To je zase "diskuze"..
  Pokud vím, účinek EMP je znám poněkud déle, ale stále se sním pracuje. Třeba rusové do všeho vojenského cpali elektronky (někdo to využívá jako argument primitivismu sssr) protože ty jsou vůči EMP téměř imunní. Tenhle obor dotáhli téměř k dokonalosti.

  "Nechapu o cem se to vubec bavite . Vsechny generatory modernich JE jsou samozrejmne proti podobnym vecem chraneny , neni to nic sloziteho . "
  Jojo, to říkalo i o fukušimě, černobylu, jaslovských bohunicích, three mile island... Vůbec to není složité, je to jednoduché jak facka. JE jsou chráněny proti všemu, jen né proti lidské hlouposti, a ta je společně s vesmírem nekonečná, i když o vesmíru panují jisté pochybnosti - tím nechci říci, že byste byl Belde hloupí, myslím např. projektanty kteří žádné složité věci u JE asi tedy neřeší.

Stránka 1 z 9