Ruský tank T-14 Armata v roce 2015

Foto: Podoba nového ruského tanku T-14 Armata je zatím tajná. Musíme se proto spolehnout na představy grafiků. / sfw.so
Podoba nového ruského tanku T-14 Armata je zatím tajná. Musíme se proto spolehnout na představy grafiků. / sfw.so 

Ostře sledovaný projekt nové ruské tankové platformy Armata vstupuje do závěrečné fáze. Nový ruský tank T-14 založený na platformě Armata vstoupí podle nejnovějších informací do služby v roce 2015. Slavnostní veřejná premiéra je naplánována na květnové oslavy Dne vítězství konající se na Rudém náměstí v Moskvě.

T-14 prozatím v mlze

Informace o vzhledu i technických detailech ruského tanku T-14 jsou zatím mlhavé. Prototyp si doposud mohli prohlédnout pouze nejvyšší ruští představitelé na výstavě Russia Arms Expo 2013, jež se uskutečnila ve městě Nižnij Tagil. Podle výrobce platformy Armata, firmy UralVagonZavod, byly v projektu uplatněny poznatky z vývoje tanků Objekt 195 a Černý orel.

V současné době existuje trojice prototypů, které jsou intenzivně testovány. Na květnové vojenské přehlídce Dne vítězství veřejnost poprvé uvidí nejen tank T-14, ale i další vozidla využívající platformu Armata.

„Všechny práce pokračují podle plánů. Celá rodina obrněných vozidel založených na platformě Armata bude předvedená příští rok na oslavách Dne vítězství,“ řekl pro ruskou tiskovou agenturu ITAR-TASS Oleg Sijenko, generální ředitel UralVagonZavod.

Hlavními rysy nové konstrukce jsou podle tiskové agentury RIA Novosti dálkově ovládaná bezosádková věž, 125mm kanon 2A82, automatizovaný systém nabíjení, prostor posádky oddělený pancířem od bojového prostoru tanku a vícevrstvý kompozitní pancíř. Ruská armáda plánuje získat 2300 tanků T-14.

Zajímavé je především použití pancéřové kapsle pro posádku, v budoucnu použitelnou i pro jiná bojová vozidla. Podle Vladímra Charkina, velitele ruských pozemních sil, bude pancéřová kapsle vybavená aktivním tlumením, které ochránní posádku před prudkým zrychlením při zásahu vozidla. Dokončení vývoje kapsle se očekává do dvou až tří let.

Seriová produkce 2016 nebo až 2020?

Podle generálplukovníka Olega Salijukova první tankový prapor získá 32 předsériových tanků T-14 v průběhu příštího roku. Prapor podrobí tanky náročnému testování, odpovídají všem možným formám výcviku i bojovým situacím. Tanky T-14 při výcviku zavítají do horkých a prašných oblastí i do promrzlé Sibiře.

Na základě poznatků vojáků dojde k úpravám na konstrukci a vybavení tanku. Jak již dříve řekl Jačeslav Khalitov, náměstek generálního ředitele státní firmy UralVagonZavod, zahájení sériové výroby se očekává v roce 2016.

Někteří odborníci však toto datum zpochybňují, a posunují ho spíše na rok 2020. Zdržení a technické problémy způsobí mimo jiné embargo západních zemí na vývoz vojenského materiálu, nebo materiálu využitelného pro vojenské účely, do Ruska. Zejména západní elektronické vybavení tanku T-14 bude muset Rusko nahradit domácí produkcí.

To může být pro Rusko problém. Před časem například vicepremiér Dimitrij Rogozin kritizoval ruský průmysl za pomalé vytváření národní základny elektronických součástek. Podle Rogozina seznam dovážených elektronických součástek (nejen západních) ze zahraničí stále narůstá.

Jedna platforma, mnoho vozidel

Pásová platforma Armata se stane základem pro řadu vozidel. Kromě hlavního bojového tanku T-14, se plánuje vyrábět těžké bojové vozidlo pěchoty BMPT T-15, těžký raketomet BM-2 (TOS-2), samohybné dělo 2S35 Koalice-SV nebo odtahové vozidlo BREM-T T-16.

Kromě pásové platformy Armata pracují ruské firmy i na dalších platformách. Jde zejména o nové bojové vozidlo pěchoty vyvíjené v rámci programu Kurganěc a kolový transportér vyvíjený v rámci programu Bumerang. Důležitou roli hraje také firma Kamaz, jež se zabývá vývojem obrněných vozidel Tajfun kategorie MRAP.

V rámci Státního programu zbrojení plánuje Ruská federace obměnit až 70 % techniky pozemní armády. Plánuje se nákup 11 000 nových obrněných vozidel a až 14 000 nejrůznějších vojenských vozidel, od lehkých terénních aut až po nákladní automobily.

Zdroj: RIA Novosti, Defence24, ITAR-TASS, ITAR-TASS

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruský MRAP KAMAZ-53949 Tajfun-K

Ruská armáda začala testovat nové ruské obrněné vozidlo KAMAZ-53949 Tajfun-K. Vozidlo je součástí ...

NÁZOR: Rusko vs. Visegrád

V článku Rusko vs. Česká republika autor, Michal Uher, otevřel velmi ožehavé téma o kterém je ...

Obří ruské cvičení Vostok-2014

Ve Východním vojenském okruhu na ruském Dálném východě probíhá od 19. do 25. záři obří ruské ...

Systémy elektronického boje Krasucha-2 pro ruskou armádu

Radioelektronický technologický koncern KRET (Концерн Радиоэлектронные технологии) dodal ruské ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • stetula
  18:44 15.10.2014

  já jenom vložím odkaz kde je vidět tank T-95
  www.youtube.com/watch?v=VJhRVY...

  já jenom vložím odkaz kde je vidět tank T-95
  www.youtube.com/watch?v=VJhRVY...

 • Staršij seržant
  18:02 15.10.2014

  To RiMr71 tak já i netvrdím, že je to pravda... a předem omluvil se, upozornil, že jsem laik, ne? a když Vy vyznáváte se v tom, a máte chuť, ochotu, a čas - můžete ...Zobrazit celý příspěvek

  To RiMr71

  tak já i netvrdím, že je to pravda...
  a předem omluvil se, upozornil, že jsem laik, ne?

  a když Vy vyznáváte se v tom, a máte chuť, ochotu, a čas - můžete vysvětlit, proč to není možné? Čistě hypoteticky - věž neunese tu váhu, zpetny ráz, co ještě?

  ptám se normálně, protože nevím, nic víc.

  samozřejmě, nemusíteSkrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  17:34 15.10.2014

  Panebože samozřejmě že je to fejk!!!! Takový dotaz přece nemůžete myslet vážně...

  Panebože samozřejmě že je to fejk!!!! Takový dotaz přece nemůžete myslet vážně...

 • RiMr71
  17:32 15.10.2014

  ...jo... že jako budou tank nové generace, který má být lepší než všechno všude (jak už je tak u ruských zlitých maršálů zvykem tvrdit) projektovat v opensource blenderu, jo? Tak ...Zobrazit celý příspěvek

  ...jo... že jako budou tank nové generace, který má být lepší než všechno všude (jak už je tak u ruských zlitých maršálů zvykem tvrdit) projektovat v opensource blenderu, jo?
  Tak to by bylo s Ivanem ještě horší, než jsem si myslel...Skrýt celý příspěvek

 • Staršij seržant
  16:28 15.10.2014

  Zdravím všechny na netu je docela hodně nepotvrzené info a videí o Armatě. několik zajímavých článků bylo i na AN. níže nabízím odkaz, na netu už jsou poměrně dlouho ...Zobrazit celý příspěvek

  Zdravím všechny

  na netu je docela hodně nepotvrzené info a videí o Armatě.
  několik zajímavých článků bylo i na AN.

  níže nabízím odkaz, na netu už jsou poměrně dlouho -

  http://m.youtube.com/watch?v=E...

  jsem AMATÉR /Army fanda- zajma mně jenom názor čtenářů, těch kdo o tom něco vi.
  Opravdu rad poslechnu chytré lidí!
  osobně, jako laik, myslím si, že to je jenom fejk... I když...
  hlavně - ta 3 hlavňová koncepce...
  je to možné?
  jak- salva naraz z 3 kanónu, nebo z odstupem za sebou?

  je i video z ukázkou řešení podvozků....

  co Vy na to?Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2