Ruský tank T-14 Armata zahraničním zájemcům v roce 2020

Foto: T-14 Armata / Vitaly V. Kuzmin, CC BY-SA 3.0
T-14 Armata / Vitaly V. Kuzmin, CC BY-SA 3.0

Nový ruský tank T-14 Armata mohou zahraniční zájemci získat již v roce 2020. Pro ruskou tiskovou agenturu TASS to uvedl Vjačeslav Khalitov, náměstek generálního ředitele firmy UralVagonZavod.

“Pokud půjde vše dobře a dostaneme povolení od ministerstva obrany, jsem přesvědčen, že můžeme získat certifikaci pro vývoz (T-14 - pozn. red) do roku 2020, nebo možná dříve,” uvedl Khalitov s tím, že vše bude záležet na zájmu zákazníků.

Před možným prodejem do zahraničí je však nutné T-14 zavést do výzbroje ruské armády. Očekává se, že zahájení sériové výroby tanku T-14 pro ruskou armádu začne v roce 2018.

“Existují postupy pro získání osvědčení o exportní konfiguraci. První etapa vyžaduje ukončení výzkumných a vývojových prací a uvedení bojové techniky do výzbroje. V druhé fázi, pokud nám to povolí náš zákazník - ruské ministerstvo obrany - začneme pracovat na certifikaci pro vývozní konfiguraci tanku. Jedná se o dokument, který nám umožní propagovat vozidlo na výstavách v zahraničí a začít jednat se zahraničními zájemci," řekl náměstek generálního ředitele.

Vývozní verze nepochybně přijde o nejmodernější elektronické a komunikační systémy, systémy řízení palby nebo systémy elektronického boje. Vývozní tanky také často postrádají nejmodernější pancéřovou ochranu.

Podle firmy UralVagonZavod sériová produkce tanku Armata začne v roce 2017 nebo 2018. “Jsme připravení v následujících letech projít výzkumnou a vývojovou částí a zahájit výrobu tanků nové generace v potřebném množství. Sériová výroba Armaty může začít v letech 2017 až 2018,” uvedl Khalitov s tím, že je tak dodržován plán přijatý na začátku roku 2015.

Khalitov také zdůraznil, že UralVagonZavod nebude potřebovat dodatečné zdroje na výzkumné a vývojové práce. “Pokud jde však o další vývoj a vylepšování (T-14 - pozn. red), bude zapotřebí více finančních prostředků. To je předmětem budoucích jednání,” řekl Khalitov.

Další peníze bude nutné například na vývoj specializovaných verzí postavených na pásové platformě Armata.

“Platforma může být použita jako nosič jiných zbraňových systémů - děl, prostředků protivzdušné obrany nebo raketometu. Nabízíme naším klientům velkou rodinu bojových a podpůrných vozidel založených na jednotné platformě,” vysvětlil Khalitov.

Otázkou však je, jako u řady ruské vojenské techniky, jakou rychlostí dokáže UralVagonZavod vyrábět tanky a náhradní díly. Podle oficiálního prohlášení, UralVagonZavod umí vyrábět po plném rozběhnutí sériové výroby až 120 tanků Armata ročně.

Ruská armáda poptává celkově 2300 tanků Armata. Při současném výrobním tempu tak ruská armáda získá všechny tanky do roku 2030.

Výzvou bude také udržet nízké výrobní náklady. Tank T-14 je sofistikovaný zbraňový systém, je tedy velmi drahý. Podle Juri Borisova, náměstka ruského ministra obrany, který je zodpovědný za vyzbrojováni, cena tanku T-14 narostla 2,5 krát oproti předběžným odhadům. Cena jednoho tanku T-14 se odhaduje (neoficiálně) na 400 milionů rublů (7 milionů dolarů).

Nakonec je nutné si také všimnout finančních potíží firmy UralVagonZavod. Firma svým věřitelům v Rusku dluží 1 miliardu dolarů. Firmu již věřitelé, včetně největší ruské banky Alfa Bank, předvolali k soudu, s cílem získat od firmy dlužné peníze.

Prodej tanků T-14 do zahraničí je způsob, jak si UralVagonZavod plánuje vylepšit svou špatnou finanční situaci.

Zdroj: TASS

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruský tank T-14 Armata v roce 2015

Ostře sledovaný projekt nové ruské tankové platformy Armata vstupuje do závěrečné fáze. Nový ruský ...

Ruský tank T-14 Armata stále utajován

Podoba a technické detaily nového ruského hlavního bojového tanku postaveného na univerzální pásové ...

První oficiální fotky ruského tanku T-14 Armata

Ruské ministerstvo obrany zveřejnilo první oficiální fotky ruského tanku T-14 Armata a dalších ...

Ruský tank T-14 Armata: Drahá budoucnost ruské armády

Ruská armáda se připravuje na zavedení nového hlavního bojového tanku T-14 Armata. Tank svými výkony ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Sorge-227
  19:03 20.12.2015

  Aký mate názor na BMP-3 Dragun.

  Aký mate názor na BMP-3 Dragun.

 • Shania
  18:20 17.12.2015

  Putin přiznal zelené mužíčky na Ukrajině.

  http://www.theguardian.com/wor...

  Putin přiznal zelené mužíčky na Ukrajině.

  http://www.theguardian.com/wor...

 • petres
  12:37 17.12.2015

  oprava mého předcházejícího příspěvku: masivní VÝVOZ embargovaných zbraní

  oprava mého předcházejícího příspěvku: masivní VÝVOZ embargovaných zbraní

 • petres
  12:10 17.12.2015

  Bylo by zajímavé dosadit si rovnice konkrétní hodnoty, kde na jedné straně bylo, co Rusko zrušením sankcí získalo - masivní vývoj embargovaných zbraní a na druhé straně, co ...Zobrazit celý příspěvek

  Bylo by zajímavé dosadit si rovnice konkrétní hodnoty, kde na jedné straně bylo, co Rusko zrušením sankcí získalo - masivní vývoj embargovaných zbraní a na druhé straně, co ztratilo - další minimálně střednědobý pokles cen ropy s jeho nepříznivým dopadem na ruský rozpočet. Celkový výsledek + nebo - ?. Já bych řekl, že velmi velký mínus.Skrýt celý příspěvek

 • Kubis
  11:55 17.12.2015

  Jinak Vladimír je dobrý mistr klamu, spekulací, taktiky atd. ale co nikdy nebyl, tak to Ekonom a Finančník. Za současné ceny ropy nejde moc vinit USA. Ale pokud se něco Obamovi ...Zobrazit celý příspěvek

  Jinak Vladimír je dobrý mistr klamu, spekulací, taktiky atd. ale co nikdy nebyl, tak to Ekonom a Finančník.

  Za současné ceny ropy nejde moc vinit USA. Ale pokud se něco Obamovi do budoucna povedlo vůči silnému Rusku, tak to jak překvapivě ukončil sankce proti Iránu a tím hodil vidle do cen ropy na dalších pár let dopředu.
  To ještě za souhlasu Rusů, kteří s z toho udělali doma vlastní PR, že to byla vlastně jejich zásluha.Skrýt celý příspěvek

 • Kubis
  11:22 17.12.2015

  Stelura: Nevím kde bereš ty platy, co jsem tak proletěl vícero nabídek tak VŠ na Manažeské pozici v Moskvě kolem 55t = 18 300 Kč, bankovní úředník kolem 32t = 11 000 Kč. Možná ...Zobrazit celý příspěvek

  Stelura: Nevím kde bereš ty platy, co jsem tak proletěl vícero nabídek tak VŠ na Manažeské pozici v Moskvě kolem 55t = 18 300 Kč, bankovní úředník kolem 32t = 11 000 Kč.
  Možná proto je tam všechno tak levné včetně nájmů, ale jenom pro tebe s Kč vázanou na EURO :-)

  Daleko horší je nedostatek Devizových rezerv, které jim neustále klesají už na 366 Mld. USD. Začátkem roku 2014 to ještě bylo 510 mld. USD. To co drží rubl ještě v nějaké rozumné výšši jsou prodeje USD z Ruských dolarových rezerv. Ruble si můžou tisknout do nekonečna, ale pokud je nikdo nebude kupovat za USD, tak kurz k zahraničním měnám teprve spadne dolu a to ještě spousta Ruských polostátních firem má dluhy splatné v USD či EUR.

  http://tass.ru/en/economy/8358... Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  11:17 17.12.2015

  Tak jeste jednou. Je jedno jak maji nakontraktovany prodej ropy. Bud dostavaji za ropu mene v dolarech, anebo stejne v rublu ktery ma polovicni hodnotu proti tomu co mel pred ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak jeste jednou.
  Je jedno jak maji nakontraktovany prodej ropy. Bud dostavaji za ropu mene v dolarech, anebo stejne v rublu ktery ma polovicni hodnotu proti tomu co mel pred dvema lety. Zadna ekonomika na svete neni sobestacna (nejblize ji mozna bude severokorejska/kubanska/kdysi albanska a vysledek vidi vsichni), tim min ta Ruska. Takze Rusko chte nechte bude muset sve dnes vyrazne mene cenne RUB menit za jine platidla / zbozi a sluzby cenene v jinych platidlech a za stejny obnos rublu si pak toho logicky koupi mene. Potraviny, zdravotni material, technologie a milion dalsiho ted jednoduse odsava z ruske ekonomiky enormni mnozstvi penez, ktere priznava ruska centralni banka, ktere vidi kazdy ekonom a o kterem dnes mluvi uz i Putin
  "PŘÍMÝ PŘENOS: Putin hovoří s novináři. Připustil ekonomické problémy Ruska"
  http://zpravy.idnes.cz/velka-t...

  a to si clovek muze byt jeste sakra jisty ze to nerekne na plnou hubu (zadny politik by to neudelal). Tak muzeme konecne opustit tu pohadku o tom jak je v Rusku vsechno v naprostem poradku, ekonomika slape a lidi se maj dobre? Nikdo netvrdi ze tam umiraji hladem, ale 1) nemeli se na zapadni pomery (tam patri i CR) nijak zvlast dobre ani pred propadem ceny ropy a sankcema a za 2) rozhodne se ted nemaj lip. Tohle jsou jednoduche fakty.

  A z toho pak vznikaji vsechny me pochyby o tom casovem ramci pro export armat. Dotahnout spickovy produkt do zdarneho konce je problem vzdycky i s dostatkem penez (jak ukazuji vecna zdrzeni i na zapade), ale bez penez to bude o to tezsi. A ja uprimne doufam ze aktualni vyvoj udalosti znamena ze Rusko da min na vyvoj zbrani, nejhorsi mozna varianta je ze by zbrojni rozpocet zustal nedotcen a celou tihu aktualni ekonomicke situace by odnesl bezny obcan.Skrýt celý příspěvek

 • stetula
  10:23 17.12.2015

  já nechápu co tady pořád plácáte ,Rusko má cenu ropy svázanou na ruble a v rusku se platí Rublem takže pořád dostávají stejně peněz já jezdím do ruska pravidelně obchodně ( ...Zobrazit celý příspěvek

  já nechápu co tady pořád plácáte ,Rusko má cenu ropy svázanou na ruble a v rusku se platí Rublem takže pořád dostávají stejně peněz

  já jezdím do ruska pravidelně obchodně ( naposledy minulý měsíc ) a ceny jsou normální jako u nás dávám odkaz na akční leták :
  služby jsou neuvěřitelně levné nájemné Moskva panelák 3+1 včetně energií a služeb cca 5000 rublů, benzín neuvěřitelně levný

  dávám vám odkaz na pracovní server at si porovnáte mzdy a neplácáte tu blbosti, např, instalatér 60 000 rublů :
  www.rabota.ru... Skrýt celý příspěvek

 • Vrata
  09:35 17.12.2015

  Anandhel, triplane:
  diky za informace o Rusku. Po dlouhe dobe neco, co vypada realne a duveryhodne.

  Anandhel, triplane:
  diky za informace o Rusku. Po dlouhe dobe neco, co vypada realne a duveryhodne.

 • Forest4
  09:24 17.12.2015

  K cenám ropy... Ruské ministerstvo financí má scénář že při současné ceně 40 dolarů za barel by deficit rozpočtu dosáhl 5,2 procenta, tedy více než čtyř bilionů rublů. Na jeho ...Zobrazit celý příspěvek

  K cenám ropy...

  Ruské ministerstvo financí má scénář že při současné ceně 40 dolarů za barel by deficit rozpočtu dosáhl 5,2 procenta, tedy více než čtyř bilionů rublů. Na jeho pokrytí by šel celý rezervní fond a stejně by vláda musela někde najít 662 miliard rublů z jiných zdrojů. Při zachování naplánovaných příjmů a výdajů.
  http://archiv.ihned.cz/c1-6496...

  Zajímavé jsou náklady na těžbu ropy.
  http://www.dotyk.cz/byz-05-201...
  graf brát orientačně

  S tím že v těžbě ropy trhá nové a nové rekordy...

  Jak se bude vyvíjet cena ropy v dalším roce je na křišťálovou kouli, ale těch optimistických scénářů, které počítají s rostoucí cenou jsem moc nečetl.

  Nemám radost ze země která se blíží ke krachu, má vlastenecky naladěné obyvatelstvo které už nějakou dobu masíruje státní propaganda jak jsou všichni proti nim a ve který stát klade největší důraz na armádu.Skrýt celý příspěvek

 • Kubis
  09:13 17.12.2015

  To Clanek a Premysl: Opravdu cena ropy nemá na Evropu nic moc vliv, kromě levnější produkce zboží. Největším Evropským obchodním partnerem jsou USA a Asie, které z nízkých cen ropy ...Zobrazit celý příspěvek

  To Clanek a Premysl: Opravdu cena ropy nemá na Evropu nic moc vliv, kromě levnější produkce zboží. Největším Evropským obchodním partnerem jsou USA a Asie, které z nízkých cen ropy taky mají celkem radost. Oni si Saudové tím zvýšením produkce pro zničení producentů ropy z Břidlic trošku nakadili do kalhot.

  Produkce z USA zas tak moc neklesá. Saudi atd. schodky rozpočtu až 25%GDP za rok a budou zavádět daně ala DPH! Když teď chtějí aby všichny státy snížili produkci tak Rusové ji nesníží, protože by ztratili trh v Evropě = ta ropa co nepoteče ropovody by musela přijít odjinud což by snížilo závislost na Rusku. USA se chystají po 40 letech zákazů ropu vyvážet. Cekově nic moc vliv, ale třeba Mexiko si rádo vezme americkou ropu místo Saudů. Hlavní problém je Irán, která byl 25 let v embargu a nyní se chystá konečně oficiálně taky něco vydělat na ropě. Irán tím pádem na všechny případná omezení kašle z vysoka, protože mají pocit ublíženého, který se konečně po 25 letech může taky zabalit do Vaty...Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  07:15 17.12.2015

  Premyslcz:"To znamena pred pádem ropy a uplatnovani ekonomicky sankci na Rusko. Tak tam vidim v Top20 Rusko, Saudská Arabie, SAE. " Prave. Proto predpoved jak klesajici cena ...Zobrazit celý příspěvek

  Premyslcz:"To znamena pred pádem ropy a uplatnovani ekonomicky sankci na Rusko. Tak tam vidim v Top20 Rusko, Saudská Arabie, SAE. "

  Prave. Proto predpoved jak klesajici cena ropy nejak podlomi evropu nema realne zaklady. Nejvetsi obchodni partner evropy je evropa samotna, az pak staty v tabulce z eurostatu a i tam jsou jak pises jen tri a i ty nijak vyznamne. Navic klesajici cena ropy ma pro evropskou ekonomiku jako takovou spis akceleracni efekt, zlevnuje hodne finalnich produktu primo a neprimo zlevni vsechny (coz nasledne vyvolava tlak na deflaci, nacoz narodni banky budou reagovat dalsim snizovanim uz tak nizkych / zapornych urokovych sazeb, co zase zlevni uvery, i pro firmy). Celkove se pokles ceny ropy v evrope promitne nijak - az pozitivne. A to nehlede na to kolik statu ropu tezici se tim dostane do problemu (vylozene do problemu se nedostane snad zadna zeme perzkeho zalivu, jsou to prave ony ktere se snazi ztlacit ropu k 20USD a vystipat americkou konkurenci ktera za takove ceny tezit nedokaze, Rusko je v tomhle jen smutny prihlizejici a tuhle obchodni valku odnasi nejvic).Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  00:49 17.12.2015

  20 babek za barel? Kurnik, to by ten benzín měl stát dvacku, ne? Aha, daně, tak zase nic :-/

  20 babek za barel? Kurnik, to by ten benzín měl stát dvacku, ne? Aha, daně, tak zase nic :-/

 • jj284b
  22:53 16.12.2015

  a bude horsie... ohlasuje sa pad ropy az niekde k hranici 25-30$ za barel... a to uz bude pre Rusov na hranici krachu.

  a bude horsie... ohlasuje sa pad ropy az niekde k hranici 25-30$ za barel... a to uz bude pre Rusov na hranici krachu.

 • triplane
  21:18 16.12.2015

  Ono to nejde asi uplne srovnavat, ten svarec s 24t rublu tam spolecne s manzelkou ktera vydelava mene uzivi rodinu lepe nez u nas s prepoctenou castkou. Mistni zakladni ...Zobrazit celý příspěvek

  Ono to nejde asi uplne srovnavat, ten svarec s 24t rublu tam spolecne s manzelkou ktera vydelava mene uzivi rodinu lepe nez u nas s prepoctenou castkou.
  Mistni zakladni potraviny, palivo, energie a najmy jsou vyrazne nizsi.
  I tak to ale zadny slagr neni.
  Stat nevyplaci prakticky zadne podpory a kdyz tak smesne castky.

  Pravda ale je ze oni si nestezuji. Jen konstatuji. To tady breci lidi vic.Skrýt celý příspěvek

 • premyslcz
  21:10 16.12.2015

  Pokud vemu posledni data za rok 2014 za EU http://trade.ec.europa.eu/docl... To znamena pred pádem ropy a uplatnovani ekonomicky sankci na ...Zobrazit celý příspěvek

  Pokud vemu posledni data za rok 2014 za EU
  http://trade.ec.europa.eu/docl...
  To znamena pred pádem ropy a uplatnovani ekonomicky sankci na Rusko. Tak tam vidim v Top20 Rusko, Saudská Arabie, SAE.
  Kanadu, Norsko,USA neberu ty nemaji ekonomiku zvázanou s exportem ropy.
  V USA letos prislo o misto v ropnem prumyslu pres 80 tisic lidi a ropne spolecnosti zastavily investice.Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  20:47 16.12.2015

  @premyslcz A kteryzeto stat(y) na rope/plynu zavisle je tak vyznamny obchodni partner pro evropu ze evropa nebude mit komu prodavat a sama sebe tim donuti zrusit sankce? ...Zobrazit celý příspěvek

  @premyslcz
  A kteryzeto stat(y) na rope/plynu zavisle je tak vyznamny obchodni partner pro evropu ze evropa nebude mit komu prodavat a sama sebe tim donuti zrusit sankce? :D
  http://ec.europa.eu/eurostat/s...

  +- 6 mesicu :))Skrýt celý příspěvek

 • Adanedhel
  20:32 16.12.2015

  K nevytopeným halám: Bylo mi to zmíněno proto, že dřív se prostě v zimě v dílnách a halách TOPILO. To teď není, šetří se. Triplane v podstatě potvrdil to, o jsem se dozvěděl já. ...Zobrazit celý příspěvek

  K nevytopeným halám: Bylo mi to zmíněno proto, že dřív se prostě v zimě v dílnách a halách TOPILO. To teď není, šetří se. Triplane v podstatě potvrdil to, o jsem se dozvěděl já. Kurz Rublu ke Koruně je 35, 153 korun/100 rublů. To znamená, že 1 rubl je TŘICET PĚT HALÉŘŮ A pro svářeče při platu 24 000 R je nějakých 8400 korun. To se nezlobte, to není ani minimální mzda v ČR, přičemž cenová hladina je víceméně ekvivalentní. Samotných 24 000R je nějakých 324 $. Zbytek netřeba popisovat. V takovém ekonomickém klimatu se bude rozvíjet hi tech velmi těžko. Ono to asi půjde, ale ten scénář už je známý. Ohledně 22 milionů turistů, když by se mezi 143 000 000 obyvatel nenašla ani sedmina která může jet mimo RF, bylo by to smutné.Skrýt celý příspěvek

 • premyslcz
  20:00 16.12.2015

  Před 18 měsíci byl kurs rublu k dolaru 33:1 tzn. 33240:33 = 1000 dolarů to je pěkný plat. A dnes ? 72:1 tzn.33240:72= 460 dolaru to je na přežití ... Kurs rublu je závislý na ceně ...Zobrazit celý příspěvek

  Před 18 měsíci byl kurs rublu k dolaru 33:1 tzn. 33240:33 = 1000 dolarů to je pěkný plat. A dnes ? 72:1 tzn.33240:72= 460 dolaru to je na přežití ...
  Kurs rublu je závislý na ceně ropy, ale ekonomove se schodují že největší propad dělají ekonomické sankce a odchod investorů.
  Co si budeme říkat na embargo vždy doplatí obyčejní lidé viz. KLDR, Irán, kdysi Syrie. Armáda je až ta poslední komu se bere od "huby" a rusové jsou schopní se obětovat až do hladomoru viz.historie.
  Já to vidím tak až padne cena ropy na 25 dolarů, nebude mít komu EU zboží prodávat, protože se sesypou a omezí spotřebu všechny země co jsou na této surovině (ropa,plyn) závislé. Pak sama EU zruší ekonomické sankce +- 6 měsíců.Skrýt celý příspěvek

 • triplane
  19:33 16.12.2015

  Ackoliv Rusko moc nemusim uz 4 roky mam pritelkyni Rusku. Je z Astrachane, coz je u Kaspickeho more. Byl jsem tam s ni pred dvema lety a bylo tam fajn. Tedy na vylet, ne na ...Zobrazit celý příspěvek

  Ackoliv Rusko moc nemusim uz 4 roky mam pritelkyni Rusku.
  Je z Astrachane, coz je u Kaspickeho more.
  Byl jsem tam s ni pred dvema lety a bylo tam fajn. Tedy na vylet, ne na zivot. Mimochodem let z Moskvy do Astrachanea zpet ruskym strojem byl opravdu zazitek. Clovek si ani neuvedomuje jak technika pokrocila.
  Jeji rodice jsou v duchodu, otec byl vojak-namornik a mama delnice. Zcela prumerna rodina. Duchod maji oba do 7000,- dohromady. Vzhledem k cenam energii by hlady neumreli, ale je to na hranici. Maji svuj domek na okraji mesta.
  Starsi bratr byl take vojak, odesel ale protoze nedostaval vyplatu. To bylo pred 7 lety, ted je to uz pry ok. Ted dela svarece a podle infa stareho asi 30min ma 24t rublu.
  Mladsi je stale namornik v armade a plat udajne kolem 30t rublu. Neni to moc, ale zit se z toho zatim da.
  Pritelkyne skoro kazdy den skypuje domu a co vim zdrazuje se tam dost vyrazne. Uz nekolikrat posilala rodicum penize domu, coz drive vzdy odmitali. Ted uz ne.
  To ze by se nekde v Rusku za praci platilo vice nez tady jsem jeste neslysel. Pritelkyne je lekarka a dle vlastnich slov tu ma minimalne trojnasobek toho co v Rusku. A to nenecha na Rusko sahnout, je velka vlastenka.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 4