Ruský tank T-14 Armata zahraničním zájemcům v roce 2020

Foto: T-14 Armata / Vitaly V. Kuzmin, CC BY-SA 3.0
T-14 Armata / Vitaly V. Kuzmin, CC BY-SA 3.0

Nový ruský tank T-14 Armata mohou zahraniční zájemci získat již v roce 2020. Pro ruskou tiskovou agenturu TASS to uvedl Vjačeslav Khalitov, náměstek generálního ředitele firmy UralVagonZavod.

“Pokud půjde vše dobře a dostaneme povolení od ministerstva obrany, jsem přesvědčen, že můžeme získat certifikaci pro vývoz (T-14 - pozn. red) do roku 2020, nebo možná dříve,” uvedl Khalitov s tím, že vše bude záležet na zájmu zákazníků.

Před možným prodejem do zahraničí je však nutné T-14 zavést do výzbroje ruské armády. Očekává se, že zahájení sériové výroby tanku T-14 pro ruskou armádu začne v roce 2018.

“Existují postupy pro získání osvědčení o exportní konfiguraci. První etapa vyžaduje ukončení výzkumných a vývojových prací a uvedení bojové techniky do výzbroje. V druhé fázi, pokud nám to povolí náš zákazník - ruské ministerstvo obrany - začneme pracovat na certifikaci pro vývozní konfiguraci tanku. Jedná se o dokument, který nám umožní propagovat vozidlo na výstavách v zahraničí a začít jednat se zahraničními zájemci," řekl náměstek generálního ředitele.

Vývozní verze nepochybně přijde o nejmodernější elektronické a komunikační systémy, systémy řízení palby nebo systémy elektronického boje. Vývozní tanky také často postrádají nejmodernější pancéřovou ochranu.

Podle firmy UralVagonZavod sériová produkce tanku Armata začne v roce 2017 nebo 2018. “Jsme připravení v následujících letech projít výzkumnou a vývojovou částí a zahájit výrobu tanků nové generace v potřebném množství. Sériová výroba Armaty může začít v letech 2017 až 2018,” uvedl Khalitov s tím, že je tak dodržován plán přijatý na začátku roku 2015.

Khalitov také zdůraznil, že UralVagonZavod nebude potřebovat dodatečné zdroje na výzkumné a vývojové práce. “Pokud jde však o další vývoj a vylepšování (T-14 - pozn. red), bude zapotřebí více finančních prostředků. To je předmětem budoucích jednání,” řekl Khalitov.

Další peníze bude nutné například na vývoj specializovaných verzí postavených na pásové platformě Armata.

“Platforma může být použita jako nosič jiných zbraňových systémů - děl, prostředků protivzdušné obrany nebo raketometu. Nabízíme naším klientům velkou rodinu bojových a podpůrných vozidel založených na jednotné platformě,” vysvětlil Khalitov.

Otázkou však je, jako u řady ruské vojenské techniky, jakou rychlostí dokáže UralVagonZavod vyrábět tanky a náhradní díly. Podle oficiálního prohlášení, UralVagonZavod umí vyrábět po plném rozběhnutí sériové výroby až 120 tanků Armata ročně.

Ruská armáda poptává celkově 2300 tanků Armata. Při současném výrobním tempu tak ruská armáda získá všechny tanky do roku 2030.

Výzvou bude také udržet nízké výrobní náklady. Tank T-14 je sofistikovaný zbraňový systém, je tedy velmi drahý. Podle Juri Borisova, náměstka ruského ministra obrany, který je zodpovědný za vyzbrojováni, cena tanku T-14 narostla 2,5 krát oproti předběžným odhadům. Cena jednoho tanku T-14 se odhaduje (neoficiálně) na 400 milionů rublů (7 milionů dolarů).

Nakonec je nutné si také všimnout finančních potíží firmy UralVagonZavod. Firma svým věřitelům v Rusku dluží 1 miliardu dolarů. Firmu již věřitelé, včetně největší ruské banky Alfa Bank, předvolali k soudu, s cílem získat od firmy dlužné peníze.

Prodej tanků T-14 do zahraničí je způsob, jak si UralVagonZavod plánuje vylepšit svou špatnou finanční situaci.

Zdroj: TASS

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruský tank T-14 Armata v roce 2015

Ostře sledovaný projekt nové ruské tankové platformy Armata vstupuje do závěrečné fáze. Nový ruský ...

Ruský tank T-14 Armata stále utajován

Podoba a technické detaily nového ruského hlavního bojového tanku postaveného na univerzální pásové ...

První oficiální fotky ruského tanku T-14 Armata

Ruské ministerstvo obrany zveřejnilo první oficiální fotky ruského tanku T-14 Armata a dalších ...

Ruský tank T-14 Armata: Drahá budoucnost ruské armády

Ruská armáda se připravuje na zavedení nového hlavního bojového tanku T-14 Armata. Tank svými výkony ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • David
    14:20 15.12.2015

    Vzhledem k stavu programu Armata mi rok 2020 připadá poněkud nereálný. Ale export by mohl být opravdu úspěšný. Pokud vím, zájem už projevil Egypt. A vzhledem k současnému odklonu ...Zobrazit celý příspěvek

    Vzhledem k stavu programu Armata mi rok 2020 připadá poněkud nereálný. Ale export by mohl být opravdu úspěšný. Pokud vím, zájem už projevil Egypt. A vzhledem k současnému odklonu Egyptu od USA a zvýšení vojenských nákupů mi to přijde jako poměrně pravděpodobné.
    Velké možnosti pro Armatu vidím i v bývalých státech SSSR. Ty se dosud spoléhají na tanky z dob Svazu, maximálně u některých provádějí modernizace. Nákupů nových tanků je minimum. Staré sovětské tanky nemohou sloužit do nekonečna. A tak některé armády místo diskutabilního T-90 si možná budou chtít koupit nové, koncepčně pokročilé Armaty. Pravda, půjde asi jen o poměrně malé počty. Nevím - Bělorusko či Uzbekistán mi připadají jako asi nejvážnější adeptiSkrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 4 z 4