Ruský tisk: Stíhačka Su-57 je drahá a zbytečná hračka

Su-57; větší foto / Public Domain  

Člen expertní rady Státní dumy pro letecký průmysl a vedoucí komise Státní dumy pro právní ustanovení týkající se rozvoje vojensko-průmyslového komplexu Ruské federace Vladimír Guteněv uvedl, že ruské letectvo nenakoupí stíhačky páté generace Su-57. Podle Guteněva se ruské letectvo zaměří na vývoj stíhačky šesté generace a na úderné drony. Letouny Su-57 Rusko nabídne zahraničním zákazníkům.

Ruský deník Gazeta v článku „Su-57 je drahá a zbytečná hračka“ citoval rozhovor Guteněva pro tiskovou agenturu Interfax. Podle Guteněva Su-57 velmi rychle technicky zastarává a proto je nutné zaměřit se na vývoj stíhacích letadel šesté generace.

 

 

„Není v zájmu ruského letectva Su-57 masivně kupovat. Letoun má ale skvělý exportní potenciál, mnoho zemí si ho může koupit,“ řekl Guteněv agentuře Interfax. O Su-57 může projevit zájem znovu Indie, která sice před časem ohlásila záměr odstoupit od rusko-indického programu stíhačky páté generace FGFA (Fifth Generation Fighter Aircraft), tedy indické verze Su-57, ale podle posledních zpráv Indie uvažuje návrat k programu.

 

Podle deníku Press Trust of India sice Indie stále považuje svou finanční spoluúčast za příliš vysokou, ale nebrání se rozhovorům. 

 

Slova Guteněva o několik dní dříve pro ruskou televizi Rossija 24 potvrdil místopředseda ruské vlády pro problematiku ruského vojensko-průmyslového komplexu Jurij Borisov:

„Letadlo [Su-37 - pozn. red.] se ukázalo jako velmi dobré, nevyjímaje zkoušky v Sýrii, které potvrdily jeho letové charakteristiky a bojové schopnosti. Ale víte, že dnes je Su-35 považován za jedno z nejlepších letadel na světě, a proto nemá smysl pracovat na velkosériové výrobě páté generace letadel. Je to naše pojistka, kterou můžeme použít, pokud předchozí generace letadel [Su-35 - pozn. red.] bude zaostávat ve svých vlastnostech za podobnými letadly předních zemí světa.“

 

„Myslím, že šestá generace letadel se stane mostem mezi pilotovanými letadly a autonomními létajícími systémy, které díky umělé inteligenci budou schopny plnit požadované bojové úkoly, včetně skupinových úkolů,“ uvedl Borisov.

 

Postoj Borisova následně potvrdil Guteněv: „Vcelku souhlasím se slovy Jurije Ivanoviče (Borisova), že jen těžko můžeme očekávat masivní nákup Su-57.“ Nákup není z finančního hlediska možný a to i přesto, že podle Guteněva Su-57 stojí 2,5× méně než americká F-35 Lightning II – Su-57 je však pořád dražší než Su-34 a Su-35. Cena letounu je jedna část problému, druhá je problematika sériové výroby a stím související nutnost vybudování komplexního dodavatelského řetězce. Je třeba si uvědomit, že vybudovat výrobní linku je z technologického a obchodního hlediska stejně náročné (ne-li náročnější), jako vyvinout samotný letoun.
 

„Uvědomujeme si, že program začal již v roce 2001 a v důsledku celé řady objektivních příčin se jeho realizace zpozdila. Zpoždění souviselo s velmi dynamickým rozvojem technologií, hlavně systémů elektronického boje a zaváděním nových kompozitních materiálů,“ uvedl Guteněv s tím, že nové motory Izděljie 30 Su-57 získá až v letech 2023 až 2024. S letovými zkouškami Su-57 se původně plánovalo začít v letech 2006 - 2007 a se zavedením Su-57 do služby se počítalo v roce 2014. Státní program pro vyzbrojování počítal do roku 2020 s nákupem 52 stíhaček Su-57.

 

V roce 2010 Vladimír Putin uvedl, že investice do vývoje Su-57 dosáhly pouze 30 miliardy rublů, stejná částka měla stačit na dokončení projektu. Skutečná výše vývojových nákladů, včetně výroby prototypů a jejich testování však nebyla zveřejněna. Reálně jde ale nepochybně minimálně o jednotky miliardy dolarů.

 

„Během krátkého nasazení Su-57 v Sýrii jsme získali množství dat souvisejících se schopnostmi letadel F-22 a F-35 detekovat naší stíhačku. Výsledky telemetrie jsou vážným důvodem k vylepšení našich strojů. Z tohoto důvodu se mi jeví mnohem vhodnější, abychom se soustředili na vývoj letadla šesté generace, zatímco spustíme malosériovou výrobu strojů páté generace. Ty mohou sloužit k vylepšování systémů budoucího letadla nebo jako exportní artikl, který by zajistil návratnost nákladů vynaložených na vývoj Su-57,“ uvedl Guteněv.

 

„Z tohoto důvodu souhlasím s názorem Jurije Ivanoviče (Borisova), podle kterého jsme nabyli (při vývoji) jisté zkušenosti a přeskokem jedné generace můžeme ušetřit prostředky rozpočtu,“ reagoval na slova Borisova Guteněv.

 

Guteněv se tak připojil k dalším ruským odborníkům (Chramčichin, Sardurio), kteří již dříve Su-57 označili za příliš drahý projekt, který odčerpává finace z jiných oblastí letectva. Podle Guteněva a Borisova lze bojovou hodnotu letectva za dané peníze zvýšit spíše nákupem stíhaček Su-35, nikoliv Su-57.

 

Podle Guteněva je Su-35 navíc „výkonnější“ (bez upřesnění, co znamená „výkonnější“) než americké stroje F-15 a F-16 a „do jisté míry“ není horší než F-22 a F-35.

 

První zprávy o problémech projektu Su-57 se dostaly na veřejnost v roce 2015, kdy Borisov oznámil záměr koupit pouze 12 sériových Su-57. V současné době ruské letectvo testuje deset prototypů Su-57, ty ale nebudou pravděpodobně připraveny pro operační nasazení a poslouží jen pro testování, případně pro výcvik.
 

Hlavním důvodem odmítnutí Su-57 není jen vysoká cena a rychlé technické zaostávání (zřejmě potvrzené v Sýrii při kontaktech s F-35 izraelského a F-22 amerického letectva), ale také neexistující nové motory a podle ruských médií prostý fakt, že Su-57 vlastně nenabízí (přes vyšší pořizovací a provozní náklady) lepší schopnosti než Su-35. To pro deník Gazeta potvrzuje i bývalý letecký instruktor ruského letectva major Andrej Krasnoperov Podle Krasnoperova „charakteristiky Su-57 jsou velmi podobné Su-35“ a tedy, aby si Rusko udrželo obranné schopnosti na potřebné úrovni „je nutné zakoupit ta letadla, které existují a jsou spolehlivá – to se týká především Su-35.“  

 

Su-57 s největší pravděpodobností čeká stejný osud jako MiG-35. V obou případech ruské letectvo nakoupí „s donucením“ jen jednu letku, by podpořilo export těchto strojů do zahraničí. V každém případě, jak píše ruský deník Gazeta, sériová výroba Su-57 pro ruské letectvo se pravděpodobně nikdy neuskuteční.

 

Zdroj: Letecký magazínGazeta

 

Nahlásit chybu v článku


Související články

PAK FA: Ruská stíhačka páté generace ponese jméno Su-57

Velitel ruského letectva generálplukovník Viktor Bondarev vojenské televizi TV Zvězda potvrdil nové ...

Indická verze Su-57: Rusko a Indie se blíží dohodě

V dohledné době má dojít k podpisu finální dohody, podle které Indie nakoupí 108 rusko-indických ...

Ruské stíhačky Su-57 s nejnovějšími motory Izdělije 30

Minulý týden ruský výrobce Suchoj, člen Sjednocené letecké korporace (OAK), začal s leteckými testy ...

Su-57 v Sýrii: Marketing nebo další fáze testování?

Minulý týden se k ruským leteckým silám v Sýrii přidalo několik stíhacích letounů páté generace ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Lukash
  19:54 25.12.2019

  FSB najde a potresta vinnika.

  FSB najde a potresta vinnika.

  • Rase
   20:34 25.12.2019

   Třeba pak taky natočí seriál o tom, že za vším byl zlotřilý agent FBI, jako v Černobylu.

   Třeba pak taky natočí seriál o tom, že za vším byl zlotřilý agent FBI, jako v Černobylu.

 • Tesil
  11:10 16.07.2018

  Pouze na okraj-staniolové proužky byly vyrobeny z cínu a ne z hliníku.Po té co se Němci naučili toto rušení rozlišovat upravili spojenci rozměr těchto proužků a údajně tím opět ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pouze na okraj-staniolové proužky byly vyrobeny z cínu a ne z hliníku.Po té co se Němci naučili toto rušení rozlišovat upravili spojenci rozměr těchto proužků a údajně tím opět obsluhy radarů mátli.
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  10:02 16.07.2018

  balm Datum: 11.07.2018 Čas: 21:49

  Tohle odpověd, ke které není co dodat.

  Jen si troufnu dodat, že i volba typu a procento kompozitů v draku je taky důležité jak se bude RAM ...
  Zobrazit celý příspěvek

  balm Datum: 11.07.2018 Čas: 21:49

  Tohle odpověd, ke které není co dodat.

  Jen si troufnu dodat, že i volba typu a procento kompozitů v draku je taky důležité jak se bude RAM chovat a není to o tom, že jen kompozit je dobře. V některých částech je lepší pod RAM kov jinde kompozit. To je hezky laicky popsáno v článku co tu postnul Shania.

  Prostě je to hodně o tom neumožnit nepříteli vést účinnou palbu na dlouhou vzdálenost proti letadlu se Stealth technologiemi a tím mu dát vyšší šanci na přežití, splnění úkolu a návrat.
  Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  09:52 16.07.2018

  UnionPacific, Shania:

  ten článek o RAM jsi tu už Shanio jednou postoval. Co si pamatuji, tak hlavní je též kombinace tvaru a konkrétního materiálu. Takže spočítat to dost dobře ...
  Zobrazit celý příspěvek

  UnionPacific, Shania:

  ten článek o RAM jsi tu už Shanio jednou postoval. Co si pamatuji, tak hlavní je též kombinace tvaru a konkrétního materiálu. Takže spočítat to dost dobře nejde pokud nevíč kolik kde a čeho tam je.

  F35 tam popisovali jako kombinaci zkušeností z B-2 a F-22. Takže proto je tak "divně" tvarovaná.

  Jediné, co lze je asi ošahat si každé konkrétní letadlo radarem jinak je to vše silná aproximace. Pravda je, že jsou známy fyzikální proncipy, ale je hodně proměnných. Radarovou vlnu lze odrazit tvarováním pryč nebo "unavit" opakovanými odrazy na specifickém RAM. Tak nějak to v tom článku bylo.

  Např. B-2 těží z toho, že je velká. Ta pásma L apod se stávají problémem u menších strojů.

  Nechci to tu tahat, ale o výpočty J-20, SU-57 (PakFa) se pokoušeli na stránkách Ausairpower Je to je hrubá aproximace a dobře na tom byla obě letadla dle jejich grafů snad jen zepředu.

  Jinak i starý RAM absorbuje i v pásmech L a Ku jen ne tak účinně jako v X. To je jasný kompromis oslabit střelecké radary.
  Skrýt celý příspěvek

 • UnionPacific
  23:43 13.07.2018

  Shania: Ešte by ma zaujímala jedna vec : Bolo by možné na základe nejakých počítačových simulácií vypočítať tvar radarového signálu v istom zmysle najvhodnejšieho pre dané lietadlo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania: Ešte by ma zaujímala jedna vec : Bolo by možné na základe nejakých počítačových simulácií vypočítať tvar radarového signálu v istom zmysle najvhodnejšieho pre dané lietadlo ? Lebo každá vlna sa na rôznych lietadlách rôzne odráža,difraktuje a zase interferuje...tak či by sa dala určiť vlna najvhodnejšia pre odhalenie konkretneho lietadla napr. F22 či F35...
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  12:20 13.07.2018

  UnionPacific: teoreticky ano, provést to v praxi je něco jiného (at už jde o odlišení stroje od pozadí, rušení, klamné metody, přežití samotného radaru atd).

  Ale i při cvičení ...
  Zobrazit celý příspěvek

  UnionPacific: teoreticky ano, provést to v praxi je něco jiného (at už jde o odlišení stroje od pozadí, rušení, klamné metody, přežití samotného radaru atd).

  Ale i při cvičení piloti říkají, že nepřítel zhruba ví, kde jsou...

  Obecně se taky tvrdí, že RAM materiály moc nefungují v tomto pásmu.

  Ale tady je článek o RAM materiálech

  https://www.reddit.com/r/F35Li...

  The patent claims composites with CNT-infused fibers are capable of absorbing EM waves from 0.1 MHz to 60 GHz, a bandwidth unheard of in commercial absorbers, with particular effectiveness in L- through K-band. The patent does not quantify the absorptivity, but does say the panels would be “nearly a black body across . . . various radar bands.” Also, interestingly, a layer can be composed so an attached computer can read the induced currents in the fibers, making the layer a radar receiver.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  12:05 13.07.2018

  Jirosi, já tím myslel vysvětlení používání hliníkových pásků k zahlcení radaru. Nejsa odborník na 2. sv. jsem netušil, že se to tam používalo takto. Díky za osvětlení. A teď ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi, já tím myslel vysvětlení používání hliníkových pásků k zahlcení radaru. Nejsa odborník na 2. sv. jsem netušil, že se to tam používalo takto. Díky za osvětlení. A teď podobné o tom fleku místo stealth letadla, prosím :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • UnionPacific
  11:55 13.07.2018

  Balm : Dobrý deň,chcel by som sa opýtať,či je pravda,že ak na lietadlo o dlžke L použijem radar o vlnovej dlžke tiež rovnej L,tak nastane odraz vždy,bez ohľadu na stealth. Neviem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Balm : Dobrý deň,chcel by som sa opýtať,či je pravda,že ak na lietadlo o dlžke L použijem radar o vlnovej dlžke tiež rovnej L,tak nastane odraz vždy,bez ohľadu na stealth. Neviem to dokázať,len som to postrehol na niekde v diskusii na palba.cz
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  11:06 13.07.2018

  Kolt: Doufám, že Balm poskytne lepší vysvětlení. Protože to co poskytnul "StandaBlabol" je ...

  Taktika náletů na Německo fungoval, tak že se poslal jeden Svaz útočných a několik ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kolt: Doufám, že Balm poskytne lepší vysvětlení. Protože to co poskytnul "StandaBlabol" je ...

  Taktika náletů na Německo fungoval, tak že se poslal jeden Svaz útočných a několik klamných. Ty sice vyrazily k Německu, ale když už bylo pozdě otočily se zpět do Anglie. A protože Luftwafe neměla dost stíhačů musela se rozhodnout kam pošle svoje stíhače bránit.

  Hliníkové pásky se používaly, přesně k tomu samému. Tedy nad danou oblastí se vysypali a jejich radarové odrazy vytvořily právě tyto klamné svazy. Tedy opět se Německé obrana musela rozhodovat kam pošle letadla. Tohle opatření, ale rychle ztratilo funkčnost. Protože Němečtí operátoři se poměrně rychle naučily odhalovat tyto "falešné" letecké uskupení.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  10:37 13.07.2018

  Jirka_Zlin, balm byl požádán o vysvětlení, slušně. Odpověděl naprosto povýšeneckým způsobem. Jako odborníka ho uznávám, ale neschopnost/neochota vysvětli alespoň velmi laickým ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirka_Zlin, balm byl požádán o vysvětlení, slušně. Odpověděl naprosto povýšeneckým způsobem. Jako odborníka ho uznávám, ale neschopnost/neochota vysvětli alespoň velmi laickým způsobem, o co jde v jevu, který jsem popsal, je v diskusi dost handicap... Vím, že se tu kolikrát slovíčkaří a honí ego (firma F&L je na to specializovaná ;-) ) a chápu nechť k tomuto. Pokud by balm poskytl vysvětlení, jaké vám dal Standa stran hliníkových pásků zahlcujících radar falešnými odrazy, stačilo by. Hádat se o slovíčkách ho nikdo nenutí. Ale tohle bylo fakt dost zoufalé :-/


  F-117 byly vyžazené, protože měly velké náklady na provoz a ve stealth režimu naprosto minimální SP. Šťastný srbský zásah (za který Srbové zaslouží chválu, protože prostě dokázali eliminovat zásadní výhodu soupeře a vychytali jeho slabé místo, což je přesně to, o co v taktice jde) na to měl vliv právě v tom, že si plánovači uvědomili, že letadlo s tak mizerným situačním přehledem je skutečně hodně omezené. A protože peněz bylo málo a bojovalo se především proti ručníkářům, nebylo ho zapotřebí. Na strategické záležitosti už fungovala B-2 a do služby vstupovala F-22. Bylo potřeba šetřit, F-117 bylo první na ráně pro zaříznutí. Víc v tom hledat netřeba.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  10:01 13.07.2018

  Jirka_Zlín: ve skutečnosti USAF počítalo daleko menší efektivitu F-117 v DS a předpokládalo se, že ji dokáží zachytit. Počítalo se z daleko vetšímy ztrátami, to že to nakonec ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirka_Zlín: ve skutečnosti USAF počítalo daleko menší efektivitu F-117 v DS a předpokládalo se, že ji dokáží zachytit. Počítalo se z daleko vetšímy ztrátami, to že to nakonec přišli o jeden stroj za tak dlouhé období je asi dost překvapilo.

  Úspěšnost stealth, ale záleží hlavně na vhodné taktice a dobrém plánování. Zatímco F-177 se musela držet předem naplánované trasy, které ji vhodně dostanou přes protivzdušnou obranu, tedy nemůže pružně reagovat na nové/neobjevené hrozby (pop up) a neměla ani možnost zjistit, že je něco zaměřuje.

  Od B-2 dále je ale situační povědomí a schopnost pružně reagovat na aktuální situaci klíčová vlastnost stealt technologie.

  F-35 spojuje:
  -velmi dobré vlastnosti v redukci rcs a IR,
  -schopnost shromažďovat, zpracovat a předávat detailní informace o svém okolí pro poskytnutí výborného situačního povědomí.
  - velmi dobrý REB, nejen pro vlastní obranu, ale pro vzájemnou podporu.

  A jestli jedna věc ve vzdušném boji platí na 100%, nezáleží ani tak na výkonu strojů co proti sobě stojí, ale o tom jak to vše funguje jako celek. Vycvik a hlavně kvalitní podpora jsou naprosto klíčové vlastnosti.

  Už dnes 4 F-35 3F si dokáží sami sobě poskytnout lepší podporu. než dokáže většina letectev poskytnout se specializovaným zařízením...


  A co se týká situace protivníka, jedna věc co se zjistila, že pokud nepřitel tuší, že je stealth v okolí, má to velký vliv na jeho psychiku a rozhodnutí.
  Min při cvičeních (kde se pilot nebojí že umře), piloti vidí za každým kontaktem F-22/F-35 a jsou agresivně po něm.

  Tohle pilotům umožňuje využít chyby protivníka a snaze ho vymanévrovat.

  Takže nakonec ani nejde tak o tom, že by stealth stroje nešli sestřelit, ale výhoda na jejich straně je tak velká, že to bude pro protivníka velmi těžké a nákladné a ještě bude v pozici, kde bude jen reagovat...
  Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  09:39 13.07.2018

  to Jirka_Zlin,

  s těmi hliníkovými proužky to není nic složitého. A nejednalo se o "stealth" metodu. Šlo o rušení. Prostě jich přes samotným náletem vysypali spoustu ve velké ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to Jirka_Zlin,

  s těmi hliníkovými proužky to není nic složitého. A nejednalo se o "stealth" metodu. Šlo o rušení. Prostě jich přes samotným náletem vysypali spoustu ve velké výšce, ony pomalu padali a odrážely tolik signálu, že radarové obrazovky svítily celé a útočící letadla v tom nebylo vidět. Schovaly se za falešné odrazy.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirka_Zlín
  09:17 13.07.2018

  @Balm

  Nenechte se znervoznit Logiken a spol. - tito pánové se vyjadřují k tolika tématům tak rezolutně, že snad ani nemohou být lidé, aby se v tom všem vyznali....
  ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Balm

  Nenechte se znervoznit Logiken a spol. - tito pánové se vyjadřují k tolika tématům tak rezolutně, že snad ani nemohou být lidé, aby se v tom všem vyznali....
  Existuje nějaký odkaz na článek, vysvětlující tento problém ve formě pro laiky?

  @Logik
  To, že je Stealth výhodou nikdo rozumný nepopírá /pomineme propagandu/.
  Možnost prvního výstřelu je k nezaplacení vždy, ať jste obránce nebo útočník. Ale to, že jdou letouny vybavené Stealth sestřelit předvedli Srbové. To, že to měli ulehčené způsobem použití letadla neřešme.
  To, že tyto letouny byly staženy z výzbroje ukazuje, že tam byl nějaký problém, který se laikům nesděluje. Zjevně je šlo nějak zachytit. Nepochybuji, že tento případ sestřelu byl jak Rusy, tak hlavně Američany pečlivě zkoumán /koneckonců na tom stojí v budoucnu půlka jejich letectva/ a využit v současných strojích. Minimálně ve způsobu užití stávajícíh letadel, pokud nešlo upravit "hardware".

  @PavolR 08:05
  Zajímavá myšlenka...

  @StandaBlabol
  Jak chceš něco vysvětlovat, když druhá strana neposlouchá a mele si stále svou.

  Mimochodem, mně osobně by ani podrobný výpočet moc neřekl. Mně třeba dodnes není jasné jak fyzikálně fungovali hliníkové proužky na Německem za 2. světové (taky "velký mrak"). Ale to, že s tím měli Němci určitou dobu obrovský problém dokazuje, že to funguje i bez mého pochopení podstaty věci.
  Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  08:16 13.07.2018

  Balm,

  tak nám tupcům, prosím, vysvětli, jak stealth opatření dokáží nafouknout odraz letadla na obrovský oblak. Něco plácnout, pak se schovat za spoustu matematických termínů a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Balm,

  tak nám tupcům, prosím, vysvětli, jak stealth opatření dokáží nafouknout odraz letadla na obrovský oblak. Něco plácnout, pak se schovat za spoustu matematických termínů a prohlásit, že se to nebudeš snažit vysvětlovat je celkem zbabělé.

  Jak se říká, pokud tomu opravdu rozumíš, tak to dokážeš vysvětlit i laikům. A mně to opravdu zajímá. Zatím jsem měl zato, že stealth odraz parsků od letadla spíš redukuje.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  08:05 13.07.2018

  Bez toho, že by som sa plánoval príliš vkladať do diskusie o stealth, by som poznamenal, že toho času sa skutočne v súvislosti s F-117 písalo (a s týmto som sa tu a tam stretol ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Bez toho, že by som sa plánoval príliš vkladať do diskusie o stealth, by som poznamenal, že toho času sa skutočne v súvislosti s F-117 písalo (a s týmto som sa tu a tam stretol ešte viackrát), že ak aj radar nejaký odraz zachytí, bude to ukazovať na iné miesto, než kde lietadlo skutočne je (možno sa odrazom od špeciálneho náteru pozmení vlnová dĺžka odrazu a ten sa následne javí ako odrazený odinakiaľ).
  Skrýt celý příspěvek

 • balm
  04:50 13.07.2018

  @logik

  Bohužel, nemohu změnit individuální interpretaci v rozporu s původní myšlenkou (textem). Někdo si vymyslí nějakou pitomost na základě jednoho slova (s ignorací zbytku) a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @logik

  Bohužel, nemohu změnit individuální interpretaci v rozporu s původní myšlenkou (textem). Někdo si vymyslí nějakou pitomost na základě jednoho slova (s ignorací zbytku) a následně prezentuje jako názor někoho jiného. I kdybych dokázal správnost s praktickou ukázkou výpočtů dopadových koeficientu a komplexních úhlů (včetně pomocí Maxwellových rovnic, repsktive odvozenin v integrálním tvaru) s rozborem vlnové impedance (permitivita, měrná vodivost, ...) každé vrstvy (čti strávil bych celý den psaním odpovědí s výpočty), výsledek zůstane stejný. Upřímně a bez povýšení, prostě nemá smysl vysvětlovat něco, co stejně zase někdo přetransformuje na pečenou husu schopnou teleportovat se v prostoru ... Narážím na skutečnost, že většina diskutérů prostě nechce chápat a přemýšlet nad odpovědí, raději sklouzávají k jednoduchým závěrům. Nezbytná rezignace, prostě jsem vzdal chuť něco rozpitvávat znovu, znovu a znovu.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  00:12 13.07.2018

  raziel: obhajuješ neobhajitelné. To, cosi, co někteří popisovali, mohli být náhodné odrazy od F117. To opravdu může vypadat jako hejno ptáků: když z celé trajektorie letadla získáš ...
  Zobrazit celý příspěvek

  raziel: obhajuješ neobhajitelné. To, cosi, co někteří popisovali, mohli být náhodné odrazy od F117. To opravdu může vypadat jako hejno ptáků: když z celé trajektorie letadla získáš pár odrazů, tak můžeš mít pocit, že tam je hejno ptáků, z kterého vidíš tu a tam ptáka.

  Balm ale popisoval něco úplně jiného: "místo tvaru obrovský oblak". Tedy netvrdí, že je letadlo občas náhodně zachyceno, ale ne natolik, aby šlo zamknout (jak popisuješ ty), ale že vytváří na radaru odrazy i v místech, kterými ve skutečnosti vůbec neletí. Což je IMHO prostě nesmysl - kde by se tam ty odrazy vzaly? Od čeho?
  Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  23:06 12.07.2018

  Domnívám se, že na to koukáš moc Logikovsky. "cosi" pozorovali operátoři na svých obrazovkách už v 91, než se pak jak zfouknutim svíčky rozpadla irácká PVO. Na to samé upozorňovali ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Domnívám se, že na to koukáš moc Logikovsky. "cosi" pozorovali operátoři na svých obrazovkách už v 91, než se pak jak zfouknutim svíčky rozpadla irácká PVO. Na to samé upozorňovali operátoři během humanitárního bombardování.

  V určitých momentech (převážně za deště). Projevovalo se to na obrazovkách jako duch, mžikové rozpixlovani, jako u bouřkových mraků, hejn ptactev. Nic, co by šlo smysluplně pozorovat, natož uzamknout (S-75/125) ale zkušeným obsluhám to mohlo napovědět, že se někde v jejich sektoru prohnala stealth f-117
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  22:17 12.07.2018

  balm: mohl bys vysvětlit prosím toto:
  "Místo tvaru vidí obrovský flek, který není schopen identifikovat a samozřejmě zachytit. "
  Co vím, tak radar funguje tak, že pošlu co ...
  Zobrazit celý příspěvek

  balm: mohl bys vysvětlit prosím toto:
  "Místo tvaru vidí obrovský flek, který není schopen identifikovat a samozřejmě zachytit. "
  Co vím, tak radar funguje tak, že pošlu co nejužší paprsek daným směrem a buď se mi něco vrátí - pak tam něco je, nebo nevrátí - pak není.

  Tvá interpretace, že stealth letadlo je vidět jako velkej flek by znamenala, že letadlo odrazí nějaký signál zpět i od paprsků, které nejsou vyslané jeho směrem. Jasně, každej paprsek má nějaké sideloby, ale ty stealth letadlo odráží úplně stejně jako hlavní paprsek - a naopak pokud by ty sideloby odrazilo stealth letadlo, tak by je odrazilo i normální letadlo a rozmazanej flek by byly obě dvě....

  Takže - třeba se pletu, ale zdá se mi, že přinejmenším částečně dosti vaříš z vody a ne úplně správně....
  Skrýt celý příspěvek

 • stronger.p
  17:03 12.07.2018

  Já o voze a Vy o koze...
  A opět jeden z Vašich dojmů který servírujete jako fakt:

  V Rusko se rozhodli dále nakupovat letadla 4. generace, i přesto že vývoj svého stealth ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Já o voze a Vy o koze...
  A opět jeden z Vašich dojmů který servírujete jako fakt:

  V Rusko se rozhodli dále nakupovat letadla 4. generace, i přesto že vývoj svého stealth letadla mají skoro ukončen.

  To přeci není pravda a ani z článku to nevyplývá. Pan Guteněv se podělil o svůj dojem, ale rozhodovat přeci budou jiní. Čas ukáže, příliš předbíháte událostem. Třeba to prohlášení páně Guteněva má nepřítele zmást....:D. Také za to prohlášení nemusí být už zítra ve funkci, vzpomeňme např.pana Bohuslava Šafáře a to jsme demokratická země.......
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  16:31 12.07.2018

  stronger.p:
  Japonsko a jiné státy Asie si chtějí vyrobit vlastní stealth letadla
  Čína nasadila stealth letadlo
  Indie po stealth letadle pokukovala
  Evropa se pustila do vývoje ...
  Zobrazit celý příspěvek

  stronger.p:
  Japonsko a jiné státy Asie si chtějí vyrobit vlastní stealth letadla
  Čína nasadila stealth letadlo
  Indie po stealth letadle pokukovala
  Evropa se pustila do vývoje hned dvou(FRA+GER, UK+?)
  USA masivně chrlí do světa F-35..

  V Rusko se rozhodli dále nakupovat letadla 4. generace, i přesto že vývoj svého stealth letadla mají skoro ukončen.
  Závěr si doufám dokážete udělat sám. Nebo to potřebujete od představitele USA, RU, GER, Ciny, Jap, .... z řečnického pultíku do hledáčku kamer?

  Dit je to jako před první světovou, kdo nemá "Dreadnought". Nemá námořnictvo.
  Skrýt celý příspěvek

 • stronger.p
  15:41 12.07.2018

  Jirosi, nevím, kdo to prohlašuje a to, že někdo něco prohlásí, ještě že je to pravda a myslím si o tom své...

  Samozřejmě prohlášení zúčastněných osob mohou některým "tvrzením" ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi, nevím, kdo to prohlašuje a to, že někdo něco prohlásí, ještě že je to pravda a myslím si o tom své...

  Samozřejmě prohlášení zúčastněných osob mohou některým "tvrzením" dodat důvěryhodnosti.Takže bych se opravdu rád dozvěděl, jak je to s tou "neviditelností" našeho nepřítele, když mi zde v diskuzi někdo servíruje, možná jen jeho zbožná přání, jako fakt...
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  15:17 12.07.2018

  stronger.p: Možná by bylo lepší dodat z prohlášení z poslední doby:
  -Plasma stealth to vyřeší
  -Stealth nefunguje...
  -Paramery 6. gen jsou nemysls, jedním znich je další posílení ...
  Zobrazit celý příspěvek

  stronger.p: Možná by bylo lepší dodat z prohlášení z poslední doby:
  -Plasma stealth to vyřeší
  -Stealth nefunguje...
  -Paramery 6. gen jsou nemysls, jedním znich je další posílení Stealth.
  Skrýt celý příspěvek

 • stronger.p
  14:47 12.07.2018

  @Czertik : ..kdyz otukavani v syrii ukazalo, ze preference stealth prece jenom ma vicero bojovych vyhod.

  Mohl bych Vás požádat o zdroj Vašeho tvrzení, nejlépe prohlášení ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Czertik : ..kdyz otukavani v syrii ukazalo, ze preference stealth prece jenom ma vicero bojovych vyhod.

  Mohl bych Vás požádat o zdroj Vašeho tvrzení, nejlépe prohlášení nějakého US pilota F-22, F-35 nebo někoho z generality, kdo prohlásil, SU-35 běžně v Sýrii vidíme na např. 120 km, SU-57 na např.118 km a oni nás nevidí vůbec nebo "významně" později?
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  13:47 12.07.2018

  Czertik: to jestli rusové vsadili na redukci tepelného záření uvidíme teprve, až budou vyrábět stroje s novými motory.

  F-22 i F-35 mají několik vlastností snižující tepelné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Czertik: to jestli rusové vsadili na redukci tepelného záření uvidíme teprve, až budou vyrábět stroje s novými motory.

  F-22 i F-35 mají několik vlastností snižující tepelné záření.

  F-35 má např. chlazení prostoru motoru, chlazení trysky a horkých plynů motoru. Tvarování trysky, atd...

  Tohle všechno je pro stížení detekce na střední a dlouhé vzdálenosti v podzvukovém letu a to hlavně ze předu a boku.
  Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  13:19 12.07.2018

  balm, krasne si vysvetlil, proc stealth a vysoke vykony nejdou dohromady, ale ma to jeden hacek, a to ten, ze ze evidentne rusove vsadily na patneho kone - a to na vysoke vykony a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  balm, krasne si vysvetlil, proc stealth a vysoke vykony nejdou dohromady, ale ma to jeden hacek, a to ten, ze ze evidentne rusove vsadily na patneho kone - a to na vysoke vykony a snahu o redukci tepelneho vyzarovani, kdyz otukavani v syrii ukazalo, ze preference stealth prece jenom ma vicero bojovych vyhod.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  12:25 12.07.2018

  Stran zahřívání náběžných hran, minimálně některá letadla mají jejich aktivní chlazení, čili ledasco se řešit dá ;-) Celkově ale nerozporuji, že nelze mít letoun nejlepší ve všem.

  Stran zahřívání náběžných hran, minimálně některá letadla mají jejich aktivní chlazení, čili ledasco se řešit dá ;-) Celkově ale nerozporuji, že nelze mít letoun nejlepší ve všem.

 • Shania
  12:03 12.07.2018

  Civil: protože žádný ani nenajdeš, zdroj je totiž DAVE MAJUMDAR...

  ten je max dobrej, když už přímo cituje někoho, i když to vytrháva z kontextu, tedy je to nen citace ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Civil: protože žádný ani nenajdeš, zdroj je totiž DAVE MAJUMDAR...

  ten je max dobrej, když už přímo cituje někoho, i když to vytrháva z kontextu, tedy je to nen citace bezejméného zdroje...

  ---

  A všimni si, že tam mluví mimo že senzor má nižší rozlišení atd (stále dost dobré , tohle je 40nm https://www.youtube.com/watch?... )

  A další videa
  http://aviationweek.com/blog/l...

  tak kritizují absenci posílání videa návodčímu a absence laser pointeru(na který tam není místo).

  videa down link (rover) je součástí blocku 4 CNI a není závisle na novém EOTS. Tzv bude moc odesílat jakékoliv video...

  A i když tuhle funkci dnes F-35 nemají, tak nedávno danší piloti v rozhovoru uvedli, jak udělají SAR mapu a tu pošlou návodčímu na zemi. Takže workaround je pomalu lepší řešení ...

  ---

  "When you look at Advanced EOTS, we have a higher resolution mid-wave camera, we add a TV in this case, a TV SWIR [short-wave IR] camera so we add another IR band for greater resolution and greater utility in different environmental conditions, we add an IR marker and probably the biggest impact to performance increase we get, we grow the aperture," Bolling said. "The main camera lens, we grow it to get significantly improved range performance."

  "We wanted to make sure we could create an upgrade that would be affordable from an integration-implementation standpoint," he said. "We retained the exact mechanical interface, we use the exact same electrical interface. We use the same signal interface and cooling interface that we currently have with the baseline system."

  In essence Advanced EOTS is a plug and play system, Bolling said.

  "You would remove the baseline EOTS and insert the new system. The same window closes it out. You have the same connections and the software that we provide in our system with our baseline EOTS would enable you to operate the advance EOTS functionality," he said. "There will be some additional software work required at the aircraft level to take advantage of the new functionalities, specifically the TV SWIR and IR pointer.

  "The aircraft interface structure stays the same. The optical bed stays the same. Many of the sub components stay the same for affordability. The gimbal is new and we add a new SWIR camera."

  One thing that won't change with the move toward Advanced EOTS is that it will continue to be the only system that combines a targeting forward looking IR for air-to-ground functionality and an IRST for air-to-air functionality, Bolling said.
  Skrýt celý příspěvek

 • Civil
  11:35 12.07.2018

  Shania: nemuzu najit primarni zdroj, ale:
  "'One Air Force official said that with enough time and more money, the EOTS could be fixed. “Because in five years when the USAF [US Air ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania: nemuzu najit primarni zdroj, ale:
  "'One Air Force official said that with enough time and more money, the EOTS could be fixed. “Because in five years when the USAF [US Air Force] comes to Lockheed Martin and says we absolutely need an upgraded EOTS with an infrared pointer and [video down-link], Lockheed Martin says... OK no sweat, that’ll be $5 million per jet,” the Air Force official said."
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  11:21 12.07.2018

  Civil: jak jsme psal, nejnovější pody budou mít některé parametry lepší než EOTS... proto taky ten upgrade.

  Ale ani ty nejlepší pody se funkcionalitě EOTS ani nepřiblíží... ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Civil: jak jsme psal, nejnovější pody budou mít některé parametry lepší než EOTS... proto taky ten upgrade.

  Ale ani ty nejlepší pody se funkcionalitě EOTS ani nepřiblíží... protože ta hlavní síla není v samotném senzoru, ale jeho propojení se vším ostatním.
  A taky to má být první senzor spojující IRST s TG.

  Neco o podech si můžeš přečíst zde: http://www.f-16.net/forum/view...

  Jen tak mimochodem, tady je jen část schopností v bloku 4:
  https://i.imgur.com/RclUR2V.jp...

  Mužeš si být jistý, že těch 5mil usd vážně nestoji EODAS... . Takže si počkej až na to vydají budget.

  Z HW změn tam bude i nový EODAS, upgrade motorů.
  Skrýt celý příspěvek

 • Czertik
  10:36 12.07.2018

  ponekud nechapu clanek, resp autora tech slov.
  pokud su-57 rychle technicky zastarava (pro rusko) cili pro ne nema smysl si ho kupovat, tak u zahranichnich zakazniku bede ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ponekud nechapu clanek, resp autora tech slov.
  pokud su-57 rychle technicky zastarava (pro rusko) cili pro ne nema smysl si ho kupovat, tak u zahranichnich zakazniku bede zastravat pomaleji, nebo jak to myslel ?
  navic v dobe, kdy pro uspech v zahranici je de fakto NUTNOST mit onu zbran (a jedno jestli letoun, tank ci ponozky :) ) v dostatecne velkych poctech, aby to presvedcilo zajemce ze to ma smysl koupit a servis bude zajisten.
  no a pokud se su-57 nebude vyrabet a prodavat...bude to kritickxy spatna zprava pro suchoje a rusky prumysl, protze nebude nikdo kdo by zaplatil vyvojove naklady.
  a protoze mig uz je odepsny a nema zadnou budoucnost...tak tohle muze hodne ohrozit nejen schopnost suchoje vubec vyvinout stihacku 6 generace (coz nebude zrovna levne) ale muze to rovnou ohrozit i budouci vyvoj bojovych letadel v rusku vubec.
  holt su-35/37 nepujde prodavat vecne, max jeste 10 let, ale pak co ?
  Skrýt celý příspěvek

 • Civil
  10:35 12.07.2018

  PS: v ATP byl prihlaseny a porazeny i Litening - prvni verze. Proto jsem si celkem jisty, ze si Litening III vytre s EOTS prdel.

  PS: v ATP byl prihlaseny a porazeny i Litening - prvni verze. Proto jsem si celkem jisty, ze si Litening III vytre s EOTS prdel.

 • Civil
  10:31 12.07.2018

  Shania: EOTS vychazi ze Sniper XR, ktery vyhral soutez ATP v roce 2001. Jak to kua muze byt 10 let stara technologie, kdyz mame rok 2018? Technologicky to musela byt spicka jenze z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania: EOTS vychazi ze Sniper XR, ktery vyhral soutez ATP v roce 2001. Jak to kua muze byt 10 let stara technologie, kdyz mame rok 2018? Technologicky to musela byt spicka jenze z konce 90.let.

  Hlavni vyhoda block 4 je prave Advanced EOTS, ktery stoji prave tech 5M$ zminenych nize, plus integrace SDB II, ASRAAM, Meteoru a podobne.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  00:04 12.07.2018

  Civil: EOTS vychazi z Sniper ATP a to je 10 let stará technologie. Blok 4 bude mít novou upgrade.

  Existují i modernější pody např. s lepším rozlišením, ale ty nejsou rozšířené a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Civil: EOTS vychazi z Sniper ATP a to je 10 let stará technologie. Blok 4 bude mít novou upgrade.

  Existují i modernější pody např. s lepším rozlišením, ale ty nejsou rozšířené a EOTS má mnohem víc funkci.

  Takže o tom, že by někdo používal 17 let pod se stejnými vlastnostmi mužeš zapomenout.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  23:56 11.07.2018

  Balm: díky za námahu, principy stavby RAM vrstev znám, včetně limitace ve frekvenčním spektru. Stále jsem však toho názoru, zecpouze RAM vrstvy nepohltí vše. U některých totiž ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Balm: díky za námahu, principy stavby RAM vrstev znám, včetně limitace ve frekvenčním spektru. Stále jsem však toho názoru, zecpouze RAM vrstvy nepohltí vše. U některých totiž záleží i na použité polarizaci signálu.
  Zajímalo má mne pouze mikrovlnná oblast řešení problemu. V ostatních oblastech se současně stealth stroje jen tak neschovají. Proudové motory a povrch nadzvukových strojů jen tak nezchladi.

  Čeho se týká poznámka o L 159?
  Skrýt celý příspěvek

 • balm
  21:49 11.07.2018

  @flanker.jirka

  "balm: zahraniční literatura uvádí, že stealth vlastnosti jsou údajně z větší části o tvarování a odrazu než pohlcování elektromagnetických vln. Už na první ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @flanker.jirka

  "balm: zahraniční literatura uvádí, že stealth vlastnosti jsou údajně z větší části o tvarování a odrazu než pohlcování elektromagnetických vln. Už na první pohled je vidět, toto sučko moc nerespektuje, zadní část motorových gondol je prakticky stejná jako u předchůdců, místo aby byly motory zapracovány do vhodně tvarovaného draku a tak by se dalo pokračovat na celém letadle dále.
  Spíše bude zajímavější zjistit, zda se nějaké dílčí prvky a technologie neobjeví na vyráběných letadlech typu SU 30, 34, 35.
  A asi nikdo z nás neví jaké konkrétní závěry mají rusové například z propagační cesty do Syrie. Kde se jistě mohli vzájemně "očichat" s letadly jako je F 22 a F 35"

  Právem se mohu domnívat a předpokládat, že ani další vysvětlení nepomůže. Soudím na základě odpovědi a odpovědí v nedávné debatě o L-159. Také se domnívám, že si neuvědomujete význam obecného označení "STEALTH". Požadavky na "STEALTH" zahrnují minimalizaci účinného pozorování letounu radarem, elektrooptickými systémy ... až po vlastní zrak pilota.

  Nezáleží na literatuře, protože na exponovaných částech letounu nelze aplikovat odklonění elektromagnetického vlnění a musí se použít RAM materiály, bez ohledu jestli se bavíme o Su-57, nebo B-2 Spirit (odlišná letadla s odlišnými požadavky), vždy naleznete RAM materiál na náběžných hranách křídel a vstupech. Vždy! Jedná se o exponovaná místa, která nelze odklánět, musí se absorbovat. Budeme-li se bavit o čelním ozáření z pozemních radarových systémů, musí být navíc vstupy motorů tvarovány tak, aby se elektromagnetické vlnění nemohlo odrazit od 1. stupně kompresoru. Srovnejte si pozice motorů a vstupu mezi Su-57, B-2 a F-22. Rozdíl nelze přehlédnout. U Su-57 jsou vstupní otvory téměř symetrické v podélné ose letounu. To znamená kvalitnější aerodynamické vlastnosti (nechápete-li, opět si přečtěte diskuzi o L-159, kde jsem vysvětloval základní principy) a vyšší možnost nežádoucího odrazu. Každé letadlo je výsledkem kompromisů a nelze postavit letoun, který by dominoval ve všech aspektech.

  Dále, RSC není a nikdy nebude konstantní, protože signatura letounu se mění v závislosti na podmínkách (označuje se jako RCS management s proměnnými bistatickými i monostackými odrazy). Začněme od začátku. Shodneme se, že jste si dohledal a ověřil skutečnost, že na náběžných hranách křídla musí být odolný RAM materiál. Problémy s RAM materiály začínají v okamžiku návrhu. Totiž neexistuje univerzální RAM materiál, který by se hodil pro všechny kmitočty vojenských radarů a jejich rezonanční frekvenci. Zvolené materiály se musí používat v kompozitním celku, složených z mnoha vrstev tvořených s přesným tvarováním a hustotou nanočástic (oxidy india, polymery a feritová vlákna bývají základem) a tady se to trochu komplikuje. Nejen, že RAM materiály jsou velmi vrtošivé a citlivé na teploty (intenzivně se zahřívají vlivem tření), ale též dochází k ohřevu materiálu vlivem rozptýlení elektromagnetického záření, jež se přeměňuje na teplo a kinetickou energii (důležitá je i elastický nátěr nanočástic pro vybíjení energie). Pokročilé letouny jsou vybavené ještě další vrstvou s elektronikou (např.: NRD), která reaguje na aktivní velmi úzké frekvenční pásma a působí proti schopnostem radaru a jeho rozlišovacích schopností. Místo tvaru vidí obrovský flek, který není schopen identifikovat a samozřejmě zachytit. S nadsázkou řečeno, něco tam je, ale jestli je to velký flek něčeho, nebo bouřka, už nemusí být schopen rozpoznat, natož sledovat a navádět střelu. Do třetice, další vrstvou elektroniky se stává aktivní rušící vrstva o stejné frekvenci, protože dopadající a odražený signál se vzájemně ruší. Dalším problém - úhlový rozsah snížení RCS by v případě statického RCS zákonitě vyvolal zvětšení v dalších částech a účinnost by dosahoval jen vůči vysokým frekvencím, protože ve skutečnosti je tvarování velmi neúčinné proti nízkým radarový frekvencím. Proti VKV a KV detekci není odolný ani B-2 Spirit, který klade důraz výhradně na technologii STEALTH. Odhalíte, ale pro střelecký režim se VKV a KV radarové sítě nehodí díky svému fyzikálnímu omezení. Popsat detailně principy by zabralo hodiny a stovky odpovědí. Pro ochutnávku snad stačí. Ale zpět k teplotám. Totiž exponované části letounu se velmi intenzivně zahřívají a letoun se stává snáze detekovatelný v IR/UV spektru na velmi dlouhou vzdálenost.

  Nemůžete se soustředit na stealth technologie a současně požadovat špičkové letové vlastnosti, vysokou manévrovatelnost, akceleraci, stoupavost, ... a ještě chtít titanovou roletu, která ochrání motory před nasátím ptáků a kovových úlomků nečištěných letištních ploch. A jsme zase u staré známé konstrukce.
  Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  21:35 11.07.2018

  Civil: Trošku to vypadá, že se snažíš na F-35 za každou cenu hledat mouchy. Můžeš napsat, v čem konkrétně je verze 3F dost problematická?

  Civil: Trošku to vypadá, že se snažíš na F-35 za každou cenu hledat mouchy. Můžeš napsat, v čem konkrétně je verze 3F dost problematická?

 • Jirosi
  21:29 11.07.2018

  Civil: To co sem psal můžeš aplikovat na jakýkoliv stroj/block.
  Až bude aktuální:

  Vyrábíš 3F = už vyrobené můžeš vylepšit na 3F
  Vyrábíš Block 4 = už vyrobené můžeš vylepšit na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Civil: To co sem psal můžeš aplikovat na jakýkoliv stroj/block.
  Až bude aktuální:

  Vyrábíš 3F = už vyrobené můžeš vylepšit na 3F
  Vyrábíš Block 4 = už vyrobené můžeš vylepšit na Block 4
  ...
  Vyrábíš F-16 Block 70V = už vyrobené můžeš vylepšit Block 70V
  ... v praxi se to většinou nedělá.
  Skrýt celý příspěvek

 • Civil
  21:16 11.07.2018

  Shania: uzivatele Litening III s tebou nesouhlasi a to je 16 let stary pod.

  Jirosi: nemam v tom bordel. 3F je porad dost problematicka. Bavime se o upgradu na block 4.

  Shania: uzivatele Litening III s tebou nesouhlasi a to je 16 let stary pod.

  Jirosi: nemam v tom bordel. 3F je porad dost problematicka. Bavime se o upgradu na block 4.

 • logik
  20:47 11.07.2018

  Když se vrátíme k tématu, tak pravděpodobně právě todle bude důvod, proč Rusové budou kupovat 35 a ne 57. Protože budou určitě chtít upgradovat 30 a 35, což je páteř Ruského ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Když se vrátíme k tématu, tak pravděpodobně právě todle bude důvod, proč Rusové budou kupovat 35 a ne 57. Protože budou určitě chtít upgradovat 30 a 35, což je páteř Ruského stíhacího letectva. A kdyby začali kupovat Su-57. tak by museli táhnout modernizace už tří typů.

  Takže pokud Su-57 nenabídne takové zlepšení oproti vyšperkované Su-35, tak se jim asi vyplatí backportovat technologie z 57 do řady 3x.

  Tedy si myslím, že největší problém není v okamžité kupní ceně Su-57: ony čisté výrobní náklady na 57 nebudou o tolik větší než u 35, a cenu "za vývoj" si mohou pro sebe Rusové určovat v podstatě libovolně. Problém bych tedy očekával právě v budoucích nákladech na údržbu a modernizace dalšího typu, navíc nově zaváděného a neozkoušeného (a tedy z principu podstatě rizikovějšího a dražšího, než u již zavedených a osvědčených stíhačů).
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  20:25 11.07.2018

  Civil: ne to nebyla částka za celý vývoj F-16, jen do roku 77...

  A ty "20 let stary" senzory a architektura jsou pořád daleko před konkurenci...

  V podstatě cokoliv ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Civil: ne to nebyla částka za celý vývoj F-16, jen do roku 77...

  A ty "20 let stary" senzory a architektura jsou pořád daleko před konkurenci...

  V podstatě cokoliv vyrobíš, tak potřebuje za par let upgrade... většina zemí na to akorat nemá prachy a ten ciklus trva mnohem dele. U F-35 to bude probíhat mnohem rychleji.

  Kolik bude C2D2 vubec stat se zatím navíc neví,
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  20:18 11.07.2018

  Německé Pumy, které nedavno sjely z výrobní linky budou potřebovat rozsáhlou modernizaci elektronických, optických a spojovacích systémů, protože ty stávající jsou poplatné době ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Německé Pumy, které nedavno sjely z výrobní linky budou potřebovat rozsáhlou modernizaci elektronických, optických a spojovacích systémů, protože ty stávající jsou poplatné době vývoje, tedy jsou deset let staré. Nově vyrobené stroje budou již mít moderní výstroj a staré budou postupně upgradovány. Jééé, to je překvapení. Teda, jak pro koho, že. A s F-35 je to stejné. S F-22 také, stejně jako s Typhoonem a každým podobně rozsáhlým projektem. Ono prostě někdy v průběhu vývoje musíte dát stopku na použité technologie a pak už ladit vše dohromady. Pak vyrobíte první sérii, ozkoušíte ji v praxi a na základě zkoušek a vývoje v technologiích sestavíte modernizační balíček.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  20:01 11.07.2018

  Civil: "Ze jeste 4 roky budou vyrabet stihacky za 100M$ per kus, ktere obratem budou potrebovat upgrade za 5M$, protoze maji senzory technologicky 20 let pozadu a
  dalsi stovky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Civil: "Ze jeste 4 roky budou vyrabet stihacky za 100M$ per kus, ktere obratem budou potrebovat upgrade za 5M$, protoze maji senzory technologicky 20 let pozadu a
  dalsi stovky vaznych chybicek. "

  Nemáš v tom trošku bordel? Z výrobní linky sjíždí vždy aktuální stroje. Vylepšují se ty co se vyráběli před lety... Ale chápu, že by ti ta kravina jinak nevycházela.
  Skrýt celý příspěvek

 • Civil
  19:58 11.07.2018

  Pointa? Ze jeste 4 roky budou vyrabet stihacky za 100M$ per kus, ktere obratem budou potrebovat upgrade za 5M$, protoze maji senzory technologicky 20 let pozadu a
  dalsi stovky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pointa? Ze jeste 4 roky budou vyrabet stihacky za 100M$ per kus, ktere obratem budou potrebovat upgrade za 5M$, protoze maji senzory technologicky 20 let pozadu a
  dalsi stovky vaznych chybicek.

  Vazne chces srovnavat 16G$ za jediny upgrade F-35 s komplet vyvojem F-16 (inflace $ pro FY1977->FY2018 je nejakych 315%)?

  B-2 ani Zumwalt to nedokazaly, ale s F-35 uz jsou USA na dobre ceste uzbrojit se.
  Jestli se nepletu, tak za celou dobu nasazeni F-35 pocitali s nejakym bilionem dolaru total. Uz to zvedli na 1,5.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  17:43 11.07.2018

  Civil: jaká je vůbec pointa? zjištění, že modernizace stojí peníze?

  *ceny jsou v různých FY.
  Jen vývoj F-16 do 77 stál 7 miliard usd, dvojnásobek vývoje F-16A, dohromady to v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Civil: jaká je vůbec pointa? zjištění, že modernizace stojí peníze?

  *ceny jsou v různých FY.
  Jen vývoj F-16 do 77 stál 7 miliard usd, dvojnásobek vývoje F-16A, dohromady to v přepočtu na sílu ekonomiky stalo tolik co vývoj F-35...

  vývoj F-16 block 60 financovaný UAE stal 3 miliardy usd

  u F-22 hlásili v 2011, že modernizace budou stát 11,7miliardy (polovina už byla utracena v té době)

  Slyšel jsme, že USN narvalo do IRST pro SH 2 miliardy usd (neověřoval jsme to), atd...

  Modernizace F-35, kde jsou počty strojů do tisíců, a C2D2 potrvá min 6 let, tak je cena za vývoj úplný pakatel....  Takže ano, pokud budeš chtít mít stoj relevantní, tak budeš neustále investovat do hardwarových modernizací (min každých 5 let)... Když uživatel nebude chtít, tak asi bude mít možnost ponechat si starší hardwarovou konfiguraci.

  Ke schopnostem blocku 3F se stejně konkurence bude snažit přiblížit ještě hodně dlouho...
  Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  17:01 11.07.2018

  Aha, ešte je tam 56 strojov z LRIP 6-8. To som prehliadol. Ok, dik za info.

  Aha, ešte je tam 56 strojov z LRIP 6-8. To som prehliadol. Ok, dik za info.

 • Civil
  16:58 11.07.2018

  Shania: uz jsem nasel i cisla publikovana tady:
  "Nic však není zadarmo, a v případě F-35 to platí dvojnásob – modernizační úsilí C2D2 si mezi roky 2018 až 2024, podle viceadmirála ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania: uz jsem nasel i cisla publikovana tady:
  "Nic však není zadarmo, a v případě F-35 to platí dvojnásob – modernizační úsilí C2D2 si mezi roky 2018 až 2024, podle viceadmirála Mathiase Wintera, vyžádá 10,8 miliardy dolarů. V této částce budou zahrnuty pouze vývojové práce a dalších 5,4 miliardy dolarů bude stát zavedení vylepšení (Block 4) do téměř (v té době vyrobených) 1000 F-35."
  Takze bez vyvoje jenom 5,4M$ za kousek. Za prevazne sw upgrady vylozene drobne..
  Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  16:55 11.07.2018

  Shania: tá tabuľka hovorí, že 46 lietadiel F-35A prejde modernizáciou. Avšak F-35A, ktoré by potrebovali modernizovať, je 108. Ty však tvrdíš, že väčšina z nich bude ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania: tá tabuľka hovorí, že 46 lietadiel F-35A prejde modernizáciou. Avšak F-35A, ktoré by potrebovali modernizovať, je 108. Ty však tvrdíš, že väčšina z nich bude zmodernizovaná. Aj keď zoberieme do úvahy, že 46 lietadiel prejde modernizáciou, tak stále zostane 62, ktoré nebudú bojaschopné.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  15:51 11.07.2018

  Civil: takto mimochodem vypadá plán modernizací

  https://forum.keypublishing.co...

  Civil: takto mimochodem vypadá plán modernizací

  https://forum.keypublishing.co...

 • Shania
  15:48 11.07.2018

  Civil: defense aerospace ti fakt nedoporučuji jako zdroj... to už mužeš rovnou číst i pogo a nebo sputnik.

  Takže 13.6.2018 byla dodána 300 F-35...
  Stroje v konfiguraci 3F jsou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Civil: defense aerospace ti fakt nedoporučuji jako zdroj... to už mužeš rovnou číst i pogo a nebo sputnik.

  Takže 13.6.2018 byla dodána 300 F-35...
  Stroje v konfiguraci 3F jsou dodávány min od konce minuleho roku.

  USMC stoje v bloku 2b měli IOC tři roky předtím, USAF s 3i rok po tom.

  Tedy od té doby běží výroba strojů které jsou v plné bojové konfiguraci, u 3i je to jak jsme psal jen otázka softwaru a 2b vyžaduje tech refresh.

  Block 4 je už modernizace, takže samozřejmě dnešní 3F bude mít míň schopností než block 4, a stejně tak za dalších 5 let bude block 4 zaostávat za bokem 5 a tak dale...


  Sokrates: už si to prosím ulož, musím to pořad hledat:) davam to se m už asi po pátý:D

  https://i.imgur.com/GQ7kJJQ.pn...

  Do dubna bylo modifikovano 11 strojů. Všech 141 má být modifikovano do konce FY2020

  https://www.scribd.com/documen...

  - 102 F-35As upgraded to Block 3F by FY20 (around mid 2020)
  - 27 F-35Bs upgraded to block 3F by FY20
  - 12 F-35Cs upgraded to block 3F by FY20

  Měl jsme někde i rozepsano kolik strojů potřebuje jaké modifikace a jak t dlouho trva, ale už nevím kde.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  14:50 11.07.2018

  Shania: odkiaľ vieš, že väčšina zo starších F-35A prejde modernizáciou? Vedel by si poskytnúť nejaký zdroj, ktorý potvrdzuje, že to už americká vláda schválila?
  V minulosti bola ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania: odkiaľ vieš, že väčšina zo starších F-35A prejde modernizáciou? Vedel by si poskytnúť nejaký zdroj, ktorý potvrdzuje, že to už americká vláda schválila?
  V minulosti bola zverejnená informácia, že asi 189 prvých stíhačiek F-35 nie je bojaschopných a v súčasnosti sa uvažuje o modernizácii iba 81 lietadiel F-35B a F-35C.
  Skrýt celý příspěvek

 • Civil
  14:45 11.07.2018

  Shania: zdroj na to ma jiny nazor:
  fully 343 – or 74% -- of the 460 export F-35s that Lockheed is to deliver until end 2024 will be in the current, obsolete Low-Rate Initial ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania: zdroj na to ma jiny nazor:
  fully 343 – or 74% -- of the 460 export F-35s that Lockheed is to deliver until end 2024 will be in the current, obsolete Low-Rate Initial Production configuration.

  These 343 aircraft are limited both in terms of operational capabilities and of the weapons they can use. They are, and will remain, obsolete because their software is incomplete and because their sensors – designed over 20 years ago – have been overtaken by several generations electronics progress.

  Lockheed and the F-35 Joint Program Office have quietly decided that all of the planned sensor and avionics upgrades needed to bring the F-35 to full capability will be deferred until 2023, when the first Full-Rate Production (FRP) aircraft (Lot 15) will begin to roll off the production lines.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  14:35 11.07.2018

  Civil, jak psal Shania, problém mají jen letouny ze skutečně prvních LRIP fází. U dalších se jedná buď jen o nový SW (což není nic dramatického, naše Gripeny také onehdá dostaly ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Civil, jak psal Shania, problém mají jen letouny ze skutečně prvních LRIP fází. U dalších se jedná buď jen o nový SW (což není nic dramatického, naše Gripeny také onehdá dostaly nový SW, M20), případně o mírné HW změny. Jen ty úplně první letouny by potřebovaly natolik zásadní zásah do HW (tuším některé i do draku), že se to zřejmě USAF nevyplatí a prostě je nechá jen jako cvičné. Jedná se o málo desítek kusů a mám dojem, že všechny má právě USAF.

  Luky, já ale netvrdím, že směroplatná nejsou, to si ani náhodou nemyslím!
  Skrýt celý příspěvek

 • Muhaha
  13:44 11.07.2018

  OT:
  Slovensko prý nakoupí 14 ks F-16 (dnes o tom měla rozhodnout Pellegriniho vláda).
  Nic bližšího se zatím neví.

  OT:
  Slovensko prý nakoupí 14 ks F-16 (dnes o tom měla rozhodnout Pellegriniho vláda).
  Nic bližšího se zatím neví.

 • Shania
  12:07 11.07.2018

  Jirosi: na tu "6gen" je hlavně třeba opravdu hodně let operačních zkušeností a to má jen USAF s F-22 a i tady se to taky pořád vice méně používala jako 4gen stroj. Až F-35 přináší ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jirosi: na tu "6gen" je hlavně třeba opravdu hodně let operačních zkušeností a to má jen USAF s F-22 a i tady se to taky pořád vice méně používala jako 4gen stroj. Až F-35 přináší potřebné změny v tom jak se letectvo a vše na tom navázané bude v budoucnu fungovat.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  11:58 11.07.2018

  KOLT: Praxe říká, že i když je to drahé tak USA to na rozdíl od Evropy prostě zaplatí.

  Moc bych se nedivil, kdyby se USA vytasily letounem 6.gen, případně modernizovanou F-22 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT: Praxe říká, že i když je to drahé tak USA to na rozdíl od Evropy prostě zaplatí.

  Moc bych se nedivil, kdyby se USA vytasily letounem 6.gen, případně modernizovanou F-22 než Evropa modernizuje Eurodelty.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  11:43 11.07.2018

  Civil: v tabulce máš blok 3F a pak blok 4.

  To o čem kolt mluví bylo u F-35A 3i a starší a pokud vím, ale většina z nich projde modernizací... a ty probíhají postupně.

  V ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Civil: v tabulce máš blok 3F a pak blok 4.

  To o čem kolt mluví bylo u F-35A 3i a starší a pokud vím, ale většina z nich projde modernizací... a ty probíhají postupně.

  V podstatě vše vyrobené v bloku 3i a nebo 3F je plně bojeschopné. Protože u 3i stačí jen aktualizovat software.

  V podstatě: staré konfigurace před 2b, 2b zakladní IOC schopnosti (jen USMC)
  3i to stejné akorat s novým hardwarem (tech refresh, IOC USAF), 3F je FOC (verze 1.0)
  Skrýt celý příspěvek

 • Civil
  11:34 11.07.2018

  KOLT: viz https://2.bp.blogspot.com/-VtA...
  Takze takova Jizni Korea ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT: viz https://2.bp.blogspot.com/-VtA...
  Takze takova Jizni Korea bude mit 100% F-35 cvicnych?
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  11:23 11.07.2018

  Ta letadla jsou směroplatná, na tom trvám.

  Ta letadla jsou směroplatná, na tom trvám.

 • KOLT
  11:17 11.07.2018

  Luky, tak jestli jste můj příspěvek nepochopil, tož se omlouvám, příště to zkusím bez ironie a více po lopatě ;-) Nyní jen v rychlosti, psal jste:
  "USA má 5gen, nadruhou stranu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky, tak jestli jste můj příspěvek nepochopil, tož se omlouvám, příště to zkusím bez ironie a více po lopatě ;-) Nyní jen v rychlosti, psal jste:
  "USA má 5gen, nadruhou stranu Raptory je nutné modernizovat, protože ty původní mají elektroniku z devadesátek (F-35 už je jinde). Oproti tomu nové verze Eurodelt jsou moderní letadla, která se nyní dostávají na svůj vrchol."
  Ano, F-22 je nutné modernizovat, jenže ty eurodelty také, protože mají elektroniku jen o něco málo novější, minimálně první tranche. A modernizace právě prvních versí EF ukazuje, že prakticky ani není možná. Modernizace prvních F-35 pak pravděpodobně není finančně rozumná, raději je nechají jako cvičné letouny. F-22 už modernizací prošly a chystá se další. Čili vyznění vašich dvou vět je, alespoň mně to přijde, minimálně zavádějící. Eurodelty nejsou modernější než F-22 a na vrchol se dostávají a) díky modernizacím, takže žádný rozdíl od F-22; b) v době, kdy dochází k rozšíření letadel 5. generace i mezi malá letectva, čili drobet se zpožděním. Což samozřejmě neznamená, že to nejsou dobrá a platná letadla!
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  10:02 11.07.2018

  @Kolt napsal: Luky, stran děsně drahé modernizace F-22 a moderních eurodelt, které se teprve teď dostávají na vrchol – to zase žijeme v paralelních vesmírech? F-22 potřebuje ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Kolt napsal: Luky, stran děsně drahé modernizace F-22 a moderních eurodelt, které se teprve teď dostávají na vrchol – to zase žijeme v paralelních vesmírech? F-22 potřebuje modernizaci, o tom žádná (i předsériové F-35 ji potřebují). Ovšem F-22 nejen, že potřebuje modernizaci, ale mnoho stroje jí ani nejsou schopné (mnohé F-35 také ne, respektive by stála hrozně moc). V čem se tedy ta špatná F-22 liší od skvélého EF Typhoon? Aha, místem výroby, já vím...

  hmm... tak z toho co píšeš to vypadá, že dle tebe špatná F22 (dost odvážné!) se liší od skvělého Typhoona (celkem i souhlas) kromě místa výroby ještě tím, že mnohdy není modernizace schopná (zajímavé).

  Já přece napsal pár slov o škatulkování vs prolínání generací (to platí i o F-16 s AESA odvozené z radaru F-35), ale nic o špatné F-22. Asi opravdu žijeme v paralelních vesmírech.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  10:02 11.07.2018

  Nedávno jsem četl na Novinkách (vím,ne moc důvěryhodný zdroj) že podle Ruské televize Rosia 24 je jednotková cena za Mig-35 cca 45 Mil.dolarů

  Nedávno jsem četl na Novinkách (vím,ne moc důvěryhodný zdroj) že podle Ruské televize Rosia 24 je jednotková cena za Mig-35 cca 45 Mil.dolarů

 • Robaiz
  09:44 11.07.2018

  Shania a PavolR

  Díky za info. Šlo mi o to, že MiG-35 by za příznivou cenu mohl být ideálním érem pro mnoho asijských či afrických států (ideálně pro ty, co mají starší 29tky) a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Shania a PavolR

  Díky za info. Šlo mi o to, že MiG-35 by za příznivou cenu mohl být ideálním érem pro mnoho asijských či afrických států (ideálně pro ty, co mají starší 29tky) a zajímalo mne, o kolik je levnější než výkonnější suchoj...
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  08:54 11.07.2018

  Záleží taky komu to prodávají, čína údajně zaplatila 2,5 miliardy usd za 24 Su-35. Ale tam se dá vyšší cena očekávat.

  Záleží taky komu to prodávají, čína údajně zaplatila 2,5 miliardy usd za 24 Su-35. Ale tam se dá vyšší cena očekávat.

 • PavolR
  08:45 11.07.2018

  Robaiz:
  Našiel som jeden článok, venujúci sa cenám Su-30 a na zbežný pohľad je to teda fakt šialene variabilné, no maximum sa pohybuje v rozmedzí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Robaiz:
  Našiel som jeden článok, venujúci sa cenám Su-30 a na zbežný pohľad je to teda fakt šialene variabilné, no maximum sa pohybuje v rozmedzí 60-65M/kus:
  https://belarusdigest.com/stor...

  K Mig-35 som našiel údaj 55M, ale vzhľadom na to, že sa ten stroj veľmi nepredáva, ťažko určiť - obzvlášť keď Rusi ako keby hádzali ceny hore dole podľa toho, pri akom zákazníkovi im to ako vyhovuje, sú v tomto dosť nečitateľní:
  http://aviatia.net/f-35-lightn...
  Skrýt celý příspěvek

 • Robaiz
  07:29 11.07.2018

  Otázka trochu mimo téma - nevíte někdo, jaký je cenový rozdíl v porovnání Su-30 a MiG-35? Ideálně rovněž v porovnání s konkurencí? Zejména evropskou?

  Otázka trochu mimo téma - nevíte někdo, jaký je cenový rozdíl v porovnání Su-30 a MiG-35? Ideálně rovněž v porovnání s konkurencí? Zejména evropskou?

 • Robaiz
  07:23 11.07.2018

  4.,5.,6. generace - už někdo někdy přesně definoval, co je pro kterou generaci potřebné, aby mohlo být éro správně zaškatulkováno?

  Každý stát (nebo skupina států) má přeci ...
  Zobrazit celý příspěvek

  4.,5.,6. generace - už někdo někdy přesně definoval, co je pro kterou generaci potřebné, aby mohlo být éro správně zaškatulkováno?

  Každý stát (nebo skupina států) má přeci odlišné požadavky.
  F-22 je (dle mého skromného laického názoru) momentálně bezkokurenčně nejlepší bojové letadlo kombinující stealth, menévrovatelnost a schopnost útočit na cokoliv a kdekoliv. taky setsakramentsky drahá hračka...
  F-35 je taktéž rozhodně zajímavý letoun, ale svým určením a možnostmi je někde jinde - resp. nejedná se o letoun pro vybojování vzdušné nadvlády, ale o víceúčelový stíhač určený primárně k pronikání nad území s moderní PVO a přesnou likvidaci pozemních cílů či vyhledávání cílů pro jiná letadla/drony.
  Su-57 je nádherný éro a pochybuju, že by Rusové celý program odpískali, když už do něj nalili neskutečné finance a čeká se prakticky jen na nové motory, s kterými dosáhne zase o kus lepší parametry. Navíc taktéž potřebují něco, co bude schopné alespoň částečně plnit úkoly jako F.35 (tzn. ničení silně bráněných objektů). A i kdyby se nevyráběly stovky kusů, několik letek si rozhodně pořídí, mimimálně pro předváděčku a ukazování svalů... Zastarávající Su-27 se musí něčím nahrazovat.
  Vůbec bych ale nebyl překvapený, kdyby ulité finance směřovaly do vývoje nástupce MiGu-31. Tam bude Rusko tlačit bota nejvíc, protože budou potřebovat něco, čím budou moci v budoucnu nahánět SR-72. A jsme zase u správného určení generace strojů - pro Rusko bude v rámci 6.generace mnohem důležitější extrémní rychlost, než stealth.
  Holt mají Rusáci prostě smůlu v tom, že díky své geografii potřebují (mimo jiné) zcela specifické mašiny, které jsou prakticky neprodejné pro zahraniční zájemce, ale vyvíjet a vyrábět je musí, aby jim vlak neujel příliš daleko. A to holt něco stojí. Každopádně, bude-li ropa v dalších letech nadále za 80+,tak podle mého Su-57 v ruském letectvu uvidíme nejen v minimálním zastoupení v počtu dvou lletek.
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  07:23 11.07.2018

  Jirosi

  To iste je. Mení to niečo na princípe?

  Jirosi

  To iste je. Mení to niečo na princípe?

 • flanker.jirka
  23:49 10.07.2018

  balm: zahraniční literatura uvádí, že stealth vlastnosti jsou údajně z větší části o tvarování a odrazu než pohlcování elektromagnetických vln. Už na první pohled je vidět, toto ...
  Zobrazit celý příspěvek

  balm: zahraniční literatura uvádí, že stealth vlastnosti jsou údajně z větší části o tvarování a odrazu než pohlcování elektromagnetických vln. Už na první pohled je vidět, toto sučko moc nerespektuje, zadní část motorových gondol je prakticky stejná jako u předchůdců, místo aby byly motory zapracovány do vhodně tvarovaného draku a tak by se dalo pokračovat na celém letadle dále.
  Spíše bude zajímavější zjistit, zda se nějaké dílčí prvky a technologie neobjeví na vyráběných letadlech typu SU 30, 34, 35.
  A asi nikdo z nás neví jaké konkrétní závěry mají rusové například z propagační cesty do Syrie. Kde se jistě mohli vzájemně "očichat" s letadly jako je F 22 a F 35.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  22:49 10.07.2018

  Slavoslav: "no ak mas vytokove plyny o teplote T1 do ktorych je prudko primiesavany obtekajuci vzduch o teplote T2 dostanes za lietadlo IR stopu o teplote T3"

  Fyzika je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Slavoslav: "no ak mas vytokove plyny o teplote T1 do ktorych je prudko primiesavany obtekajuci vzduch o teplote T2 dostanes za lietadlo IR stopu o teplote T3"

  Fyzika je neoblomná, a výtokových plynu je vždy násobně více jako obtékajícího vzduchu... jinak by se nikam neletělo.
  Skrýt celý příspěvek

 • JaHoDa
  22:37 10.07.2018

  IMHO Rusové dělají chybu. To že nedoženou v nasazení 5. nebo 6. generace (natož předběhnou) Amíky ví dobře sami, ale stále je tu ve hře Evropa a zbytek nekamarádských států. K ...
  Zobrazit celý příspěvek

  IMHO Rusové dělají chybu. To že nedoženou v nasazení 5. nebo 6. generace (natož předběhnou) Amíky ví dobře sami, ale stále je tu ve hře Evropa a zbytek nekamarádských států. K přímé konfrontaci s USA stejně nedojde, na to jsou příliš dobře zásobeni atomem. Ale co se týče ostatních, tak tam by se vlastní 5. generace mohla hodit. Evropa má ekonomický a věděcký potenciál na to, uvést do praxe 5. -6. generaci do 20 let, ale už nemá politickou vůli. A Rusové jsou přeci jen nyní kromě USA a Číny nejdále. Je to škoda.

  Samozřejmě oni na to ty peníze dlouho mít nebudou a ví to oni sami i politici v EU, nicméně pokud by alespoň na oko v tomto programu pokračovali (stejně jako Armata), donutilo by to EU lídry k fyzické akci a financování rozvoje ozbrojených složek. Ten vlak, který nám v tomto ujel je sice daleko, ale není důvod si ho nechat ujet ještě dál...
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  22:35 10.07.2018

  Luky, stran děsně drahé modernizace F-22 a moderních eurodelt, které se teprve teď dostávají na vrchol – to zase žijeme v paralelních vesmírech? F-22 potřebuje modernizaci, o tom ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Luky, stran děsně drahé modernizace F-22 a moderních eurodelt, které se teprve teď dostávají na vrchol – to zase žijeme v paralelních vesmírech? F-22 potřebuje modernizaci, o tom žádná (i předsériové F-35 ji potřebují). Ovšem F-22 nejen, že potřebuje modernizaci, ale mnoho stroje jí ani nejsou schopné (mnohé F-35 také ne, respektive by stála hrozně moc). V čem se tedy ta špatná F-22 liší od skvélého EF Typhoon? Aha, místem výroby, já vím...
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  22:35 10.07.2018

  Do jaké míry to je či není konec projektu, nedokážu posoudit (a myslím, že nikdo z diskutujících ;-) ). Jen mě baví jedna věc – najednou jsou hrozně zásadní zkušenosti a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Do jaké míry to je či není konec projektu, nedokážu posoudit (a myslím, že nikdo z diskutujících ;-) ). Jen mě baví jedna věc – najednou jsou hrozně zásadní zkušenosti a technologie získané z projektu (nic proti tomu). Když ale to samé zkusíte říct u takového Zumwaltu, ti samí diskutující vás sežerou zaživa :-) Byť uznávám, že to není to samé!
  Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  21:41 10.07.2018

  Shania

  no ak mas vytokove plyny o teplote T1 do ktorych je prudko primiesavany obtekajuci vzduch o teplote T2 dostanes za lietadlo IR stopu o teplote T3

  Shania

  no ak mas vytokove plyny o teplote T1 do ktorych je prudko primiesavany obtekajuci vzduch o teplote T2 dostanes za lietadlo IR stopu o teplote T3

 • StandaBlabol
  21:22 10.07.2018

  Legrační je ta zmínka, že Su-57 stojí 2,5x méně než F-35. Ta už je v posledních výrobních sériích pod 100 mil. USD. To by znamenalo, že Su-57 stojí pod 40 mil. USD. SU-35 stojí 65 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Legrační je ta zmínka, že Su-57 stojí 2,5x méně než F-35. Ta už je v posledních výrobních sériích pod 100 mil. USD. To by znamenalo, že Su-57 stojí pod 40 mil. USD. SU-35 stojí 65 mil. USD, takže dává někomu smysl, že Rusové odmítají kupovat nové letadlo 5. generace a radši pořizují dražší 4. generaci...?

  to Raziel,

  dost to prožíváš. Popírání je první fází smutku nad ztrátou (oblíbené modly ruských trollů). Nikde se nepsalo o 12 + 24. Jen o tom, že k současných prototypům přikoupí ještě 12 strojů. A to je vše, aspoň do doby než budou k dispozici nové motory (2023 - 2024). 12 strojů za 7 let, to je skoro 1,5 letadla ročně. Co jiného to je, než přiznání neúspěchu a pohřbení celého projektu?
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  21:20 10.07.2018

  Rusové sami přiznávají, že upřednostnily manévrovatelnost před Stealth. Tedy těžko si vyzkouší a natrénují postupy z letadlem co nemá požadované vlastnosti pro nácvik.

  Na to co ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rusové sami přiznávají, že upřednostnily manévrovatelnost před Stealth. Tedy těžko si vyzkouší a natrénují postupy z letadlem co nemá požadované vlastnosti pro nácvik.

  Na to co s tím mohou trénovat jim stačí bohatě Su-35/37.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  21:13 10.07.2018

  raziel:+1 a spravne jsi napsal, ze zkusenost z operacniho pouziti je klicova.

  balm: mas dost odvazna tvrzeni, tak bych rad vedel vic, tak kde je problem to rozvest?

  staci ...
  Zobrazit celý příspěvek

  raziel:+1 a spravne jsi napsal, ze zkusenost z operacniho pouziti je klicova.

  balm: mas dost odvazna tvrzeni, tak bych rad vedel vic, tak kde je problem to rozvest?

  staci popsat rekukci ir stopy na tyvkratke vzdalenosti.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  21:08 10.07.2018

  raziel87: Klidně už zadaná letadla do výroby mohou někomu přeprodat. Když počítají se zahraničními odběrateli.

  Vyvíjet nové typy a pak zavádět 12-24 kusů, se jim brzy logisticky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  raziel87: Klidně už zadaná letadla do výroby mohou někomu přeprodat. Když počítají se zahraničními odběrateli.

  Vyvíjet nové typy a pak zavádět 12-24 kusů, se jim brzy logisticky celkem vymstí.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  21:07 10.07.2018

  raziel87

  Špatně jste mě pochopil, mluvil jsem o masovém zavádění, tj. že by SU-57 by sloužil min. v počtech co slouží SU-30 či SU-35. Či je dokonce v dohledné době bude ...
  Zobrazit celý příspěvek

  raziel87

  Špatně jste mě pochopil, mluvil jsem o masovém zavádění, tj. že by SU-57 by sloužil min. v počtech co slouží SU-30 či SU-35. Či je dokonce v dohledné době bude nahrazovat. Nikde jsem nepsal, že SU-57 se nebude vůbec zavádět. Naopak píšu, že SU-57 je důležitý počin pro zkušenosti a výzkum. Uznávám, je to šírné vyjádření a může být matoucí, ale rozhodně jsem nemyslel to, že se vůbec zařazovat nebude, ale to, že jen velmi málo, jen aby zajistil výše uvedené zkušenosti, nadále držel vývoj a měl exportní potenciál. Tíhu ovšem budou nést letadla 4. generace.

  Diskuzi jsem ještě nečetl, jen jsem v rychlosti přečetl první perly co padly a poté jsem již číst ani neměl zájem, protože bylo zase hojně naspamováno od lidí co nemají ani tucha a nemají ani chuť se trochu zamyslet.nad článkem.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  20:59 10.07.2018

  Balme neděláte teď náhodou “vrtule”v jednom malém jihočeském městečku ?
  Jinak jsem rád, že se účastníte zdejších diskuzí.

  Balme neděláte teď náhodou “vrtule”v jednom malém jihočeském městečku ?
  Jinak jsem rád, že se účastníte zdejších diskuzí.

 • raziel87
  20:52 10.07.2018

  2 semtam

  ne, je to hodně nelogické rozhodnutí a není to tak. Ten článek je zas úplně zkomolenej přepis, sem strašně línej tvor na psaní, tak sem překopíruju

  SU-57 každopádně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  2 semtam

  ne, je to hodně nelogické rozhodnutí a není to tak. Ten článek je zas úplně zkomolenej přepis, sem strašně línej tvor na psaní, tak sem překopíruju

  SU-57 každopádně nekončí v té podobě, jak je prezentováno. Rozumim tomu, že je těžký zapamatovat si pár měsíců staré a potvrzené
  zprávy 12+24 (neplést s T-50_1 - T-50_11), ale proč to ještě veřejně prezentovat?

  Celé je to napůl zkomolené původní vyjádření. Akorát dokončily nové Anti_G obleky přímo vyvíjené pro Frazor, jsou certifikované
  pro použití, od příštího roku nastoupí postupný příchod prvních 12 sériovejch letadel, do roku 2022 je potvrzeno dalších 24
  (nebo 12 + 12? neumím dobře rusky :( ) a ná AN z toho pár imbecilů zase rozjelo definitivní pád ruského imperia a velmi,
  velmi brzký konec všeho slovanského na východ od Prešova....

  Osobně typuji, že SU-57 pochopitelně zůstane malosériovým speciálem, ale vznikne minimálně v počtu 4 operačních letek. Není možné
  přerušit již započatý vývoj a výrobu, nemohou přestat s testováním a ověřováním nových technologií. Na to je projekt v příliš pokročilé
  fázi a dobře vědí, že pro 6. generaci potřebují dostatek dat z provozu právě vyvíjeného, chcete-li konceptu.
  A na to nestačí pár leteckejch zkušeben, na to je potřeba dlouholetý provoz a proklepnutí u operačních letek.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  20:46 10.07.2018

  Vzhledem k potřebám, možnostem, hrozbám a financím je to rozhodnutí smysluplné. Ruská armáda nemá potřebu vlastnit či dokonce nahrazovat ve velkých počtech stávající letecký park. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vzhledem k potřebám, možnostem, hrozbám a financím je to rozhodnutí smysluplné. Ruská armáda nemá potřebu vlastnit či dokonce nahrazovat ve velkých počtech stávající letecký park. Víceúčelová letadla jako SU-30 a SU-35 jsou již zastoupena v poměrně hojném počtu a náhrada nejstarších SU-27 lze nadále řešit oběma typy. Do letadel 4. generace lze implementovat poznatky či technologie z letadel 5. generace jen se musí smířit s tím, že tato letadla nedosahují a nedosáhnou "neviditelnosti" letadel 5.generace.

  Ruské letectvo bude spíše použito v konfliktech nízké a střední intenzity, kde letadla 5. generace se mohou jevit jako zbytečný luxus a 4. generace je plně postačující. Protivník, který bude mít v arzenálu 5. generaci, tak sním je střet v klasické konvenční válce nejméně pravděpodobný, protože tato letadla budou vlastnit velmoci, které se vzájemně drží od těla za pomoci JZ.

  Může nastat případ, kdy slabší protivník bude vlastnit 5. generaci. Z taktického hlediska se jako první vyřadí letecká infrastruktura, ať již nepřítel má jakoukoliv generaci, aby nebe bylo co nejvíce bezpečné (klasika). A ta (infrastruktura) lze vyřadit za pomocí jiných zbraní, než je letecká technika.

  Závěrem, ano, logické rozhodnutí, peněz není nazbyt a jsou důležitější věci a SU-57 není nutnost. SU-57 jako takový je důležitý počin, protože vývoj, zkušenosti nevzniknou z ničeho nic a pokud by setrvali jen u MIG-35 či SU-30 a SU-35, tak v budoucnu by jim ten vlak už asi ujel. A až nastane doba, či nutnost zavádět letadla 5 či 6. generace budou mít vhodnou náhradu stávajících letadel, pokud se ovšem práce nezastaví, ale to je již velmi nepravděpodobné.
  Skrýt celý příspěvek

 • balm
  20:39 10.07.2018

  @Jara

  Prošedivělá příšerka, která se posledních 22 let věnovala vztlakové mechanizaci křídel. Přiznávám, že jsem produktem české strojařiny, vybroušené v Itálii a aerodynamické ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Jara

  Prošedivělá příšerka, která se posledních 22 let věnovala vztlakové mechanizaci křídel. Přiznávám, že jsem produktem české strojařiny, vybroušené v Itálii a aerodynamické síly, indukovaný odpor, stlačitelnost, proudnice ... prostě přirostly k mozku více, než okolní svět. Zaokrouhleně, protože správné by bylo 21 let 5 měsíce a 10 dní co jsem odešel z Turína*. Zkušenosti se mi hodí i v novém zaměstnání, jen už nepracuji přímo s křídly, ale pořád se uplatňují zkušenosti i znalosti. Letadla a létání prostě patří do mého života,

  * Utekl jsem ještě dříve, než CR7 oznámil úmysl přestoupit do Juventus. Oslavující město po výhře v kopané je to poslední, co bych chtěl zažít :-)

  @Shania

  Emoce v lidech často vyvolávají různé dojmy, které zaměňují za pojmy a dále zpracovávají pod tíhou emocí v rozporu s holou skutečností.
  Znovu a lépe.
  Skrýt celý příspěvek

 • dante1
  20:34 10.07.2018

  No jo,je sice fajn mít supermoderní mašinku ale když nemám protředky na to abych ji dokázal vyrábět a provozovat v rozumných počtech tak je to prd platné.Rusové by si měli uvědomit ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No jo,je sice fajn mít supermoderní mašinku ale když nemám protředky na to abych ji dokázal vyrábět a provozovat v rozumných počtech tak je to prd platné.Rusové by si měli uvědomit že nejsou USA které si mohou dovolit drahé F35ky .Nový ruský letoun by měl spíš být něco jako T-34 akorát ve vzduchu :-) Prostě stroj který nemusí být top ale je konkurenceschopný,levný,spolehlivý a dostupný ve velkých počtech.Tohle se týká ale celkově ruské techniky obecně.Stačí se podívat na rodinu strojů Armata.Sice možná super hračky ale sériová výroba v nedohlednu.Při tom už nyní by rusové potřebovali obměnit doslova masy zastaralé sovětské techniky.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  20:14 10.07.2018

  balm: ano, porad mi prosim, kde najdu odbornou debatu na tema jak obtekajici vzduch redukuje IR signaturu motoru?

  Tedy vic jak u ostatnich stroju a jak to zamezi pri detekci na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  balm: ano, porad mi prosim, kde najdu odbornou debatu na tema jak obtekajici vzduch redukuje IR signaturu motoru?

  Tedy vic jak u ostatnich stroju a jak to zamezi pri detekci na kratke a stredni vzdalenosti...
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  20:00 10.07.2018

  Balme
  Při čtení některých vašich komentářů mě napadá “ co jste sakra zač”? ;)

  Balme
  Při čtení některých vašich komentářů mě napadá “ co jste sakra zač”? ;)

 • Civil
  19:53 10.07.2018

  dusan: myslis diskuzi o F-35 jako treba v Kanade (zruseno), Nizozemi (snizena objednavka) nebo Italii (chysta se snizeni)?
  A to nemluvime o tom, ze v soucasnosti dodavane kusy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  dusan: myslis diskuzi o F-35 jako treba v Kanade (zruseno), Nizozemi (snizena objednavka) nebo Italii (chysta se snizeni)?
  A to nemluvime o tom, ze v soucasnosti dodavane kusy budou vyzadovat pekelne drahe upgrady.
  Skrýt celý příspěvek

 • balm
  19:49 10.07.2018

  @Shania

  Udělej sám sobě laskavost. Vyhledej si již hotové simulace, nebo buď iniciativní a s dostupnými modely prováděj simulace osobně. Dokonce k tomu nepotřebuješ ani ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Shania

  Udělej sám sobě laskavost. Vyhledej si již hotové simulace, nebo buď iniciativní a s dostupnými modely prováděj simulace osobně. Dokonce k tomu nepotřebuješ ani profesionální (čti velmi drahé) nástroje a postačí i open source nástroje typu FEniCS. Potřebuješ-li model, mohu poradit, kde hledat a nic nebrání vykonat simulace pro vlastní přesvědčení. Jen počítej s tím, že budeš potřebovat hodně, ale hodně výkonný počítač. Nic nebrání přesvědčit se sám.

  Omezení jsou, protože model prostě nemůže být oficiální (ale to neznamená, že není relativně velmi přesný) a pro pokročilé simulace chybí znalost materiálů, např.: uvidíš námahu na náběžné hraně křídel - klapek a má-li tam být RAM materiál, poté je potřeba znát jeho vlastnosti, protože RAM materiály jsou doprovázeny některými negativními vlivy ... a jedním z nich např.: intenzivní zahřívání. Bohužel, to si musíš odmyslet, ale pro odpověď na tvou hněvem dotvořenou útočnou otázku více než postačuje.

  Až tak učiníš, můžeme s klidem přejít do podrobné debaty.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  19:35 10.07.2018

  Jirosi: jednotková cena Su-57 bude nepochybne prevyšovať 100 mil. USD.

  Jirosi: jednotková cena Su-57 bude nepochybne prevyšovať 100 mil. USD.

 • Shania
  19:05 10.07.2018

  balm napsal: Druhý pohled zcela jasně odpovídá na otázky manévrovacích schopností a snahu minimalizovat tepelnou stopu letounu. Totiž aerodynamický trup slouží zároveň jako účinný ...
  Zobrazit celý příspěvek

  balm napsal: Druhý pohled zcela jasně odpovídá na otázky manévrovacích schopností a snahu minimalizovat tepelnou stopu letounu. Totiž aerodynamický trup slouží zároveň jako účinný chladič výtokových plynů, který velmi intenzivně svádí obtékající vzduch do dráhy horkých plynů a tím přirozeně eliminuje možnost pasivní IR/UV - elektrooptické detekce letounů a střel pro střední a blízkou vzdálenost. Co zaostává za F-22 a F-35 v oblasti RCS, to nahrazuje svou eliminací pasivní IR detekce.  Tohle zas vymyslel kdo?
  Skrýt celý příspěvek

 • Jirosi
  18:22 10.07.2018

  Jara:"Velice brzy přijde doba kdy tyto letouny F35 v tomhle situačnim povědomí a senzorech doženou a pak už je jeho jedinou výhodou stealth"

  No vypadá to, že i v Rusku zjistily ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jara:"Velice brzy přijde doba kdy tyto letouny F35 v tomhle situačnim povědomí a senzorech doženou a pak už je jeho jedinou výhodou stealth"

  No vypadá to, že i v Rusku zjistily že polo-stealth a super-manévrovatelnost se plnému stealth prostě nevyrovná.

  Možná se nechtějí chlubit tím, že stroje USA objevily, až když jim kluci zaklepali na "helmy". Bez ohledu na SU-35 / 57. Ano, možná je to trošku přitažené za vlasy, ale válka prověří každou zbraň.

  Celkem mně, ale zaráží cena stroje. Pokud se říká, že F-35 je za 100(+-) mil. US drahá. Kolik v přepočtu na výkony Ruských pracujících by musela stát, aby byla stejně drahá jako SU57?
  Skrýt celý příspěvek

 • balm
  17:25 10.07.2018

  Oficiální vysvětlení chápu v tom smyslu, že vládní zdroje nejsou a nebudou schopné zajistit požadované finanční prostředky nezbytné k dokončení vývoje. Rusko představilo velmi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Oficiální vysvětlení chápu v tom smyslu, že vládní zdroje nejsou a nebudou schopné zajistit požadované finanční prostředky nezbytné k dokončení vývoje. Rusko představilo velmi zajímavý letoun schopný operovat z palub letadlových lodí, protože právě Su-57 se měl stát hlavním palubním letounem nové generace letadlových lodí třídy Shtorm (Projekt 23000E).

  Byla by škoda zabít povedený projekt, protože letoun podobné charakteristiky na trhu chybí. Prní pohled na konstrukční pojetí prototypu indikovalo výrazný nedostatek (vůči F-22 Raptor) v řešení a eliminaci RCS - např.: tvar vstupních otvorů a aerodynamických brzd vstupních otvorů. Ani titanová roleta (brání nasátí cizích elementů) není příliš odolní proti odrazům při čelním (bočním) ozáření. Zkrátka a dobře, chrání letoun před zaměřením na velmi dlouho vzdálenost a současně umožňuje zachovat letové charakteristiky letounu. Druhý pohled zcela jasně odpovídá na otázky manévrovacích schopností a snahu minimalizovat tepelnou stopu letounu. Totiž aerodynamický trup slouží zároveň jako účinný chladič výtokových plynů, který velmi intenzivně svádí obtékající vzduch do dráhy horkých plynů a tím přirozeně eliminuje možnost pasivní IR/UV - elektrooptické detekce letounů a střel pro střední a blízkou vzdálenost. Co zaostává za F-22 a F-35 v oblasti RCS, to nahrazuje svou eliminací pasivní IR detekce.

  Záhadou zůstává úroveň senzorů a celé avioniky, bez které se moderní letoun neobejde a Rusko silně zaostává za západem, ale z pohledu konstrukce a přirozených vlastností, se jedná o mistrovský kousek, který může uspět na trhu. Zejména na krátkou až střední vzdálenost naprosto smrtící vyvážená kombinace.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  17:14 10.07.2018

  stronger.p

  Isto ...o F-35 sa toho "nakecalo" dosť, ale tvrdé fakty nepustia - reálni hráči, t.j. kupujúci mali a majú o stroj vzrastajúci záujem a keby bol problémy také vážne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  stronger.p

  Isto ...o F-35 sa toho "nakecalo" dosť, ale tvrdé fakty nepustia - reálni hráči, t.j. kupujúci mali a majú o stroj vzrastajúci záujem a keby bol problémy také vážne tak je o tom už dávno zúrivá politická diskusia v dotknutých štátoch.

  Pri Su-57 je situácia presne opačná. Kupujúci jednoducho nie sú a ak odpadol najdôležitejší - ruské letectvo, tak nie je o čom diskutovať. Tie problému Su-57 nie sú nové a o zmysluplnosti tohto projektu sa i v Rusku diskutuje roky.


  A sériová výroba(tých 12 objednaných kusov bude kusová výroba) len pre ruské letectvo by bola veľmi drahá.
  Skrýt celý příspěvek

 • stronger.p
  16:40 10.07.2018

  @dusan: Nič to nemení na fakte, že vývoj Su-57 bol neúspešný ..

  By mě zajímalo, z čeho vycházíte? Z těch plků v článku? Kolik podobných a horších plků bylo k F-35 a také na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @dusan: Nič to nemení na fakte, že vývoj Su-57 bol neúspešný ..

  By mě zajímalo, z čeho vycházíte? Z těch plků v článku? Kolik podobných a horších plků bylo k F-35 a také na základě nich byste považoval, že je F-35 neúspěšný? Já rozhodně ne...
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  16:20 10.07.2018

  V tom původním článku se píše, že letectvo má dostávat první stroje příští rok s tím, že časem jim vymění motory. To jen k tomu "odpískání".

  S 6 gen je trochu ošemetné, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V tom původním článku se píše, že letectvo má dostávat první stroje příští rok s tím, že časem jim vymění motory. To jen k tomu "odpískání".

  S 6 gen je trochu ošemetné, že jednotlivé státy můžou mít jinde těžiště požadavků. Zatím se vize protly ve velikém doletu, pilotní/bezpilotní konfiguraci a "ultramodernosti"(každý dle svých možností).
  Pro USA možná není na prvním místě rychlost, zatímco u Rusů je silná potřeba vyvinout nástupce MiG-31. Osobně bych očekával, že tím směrem půjdou ušetřené prostředky. Oni potřebují superrychlý stíhač s velikým doletem, ostatní to třeba tolik nepálí. Vysoké rychlosti, velký dolet a zbraně dlouhého dosahu byly původně v mnoha 6 gen konceptech.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  16:19 10.07.2018

  danny, Sokrates

  Samozrejme, že ostane veľa vecí k úžitku, ale predsa nebolo cieľom Rusov vyvíjať technológie, ale typ Su-57. I neúspešný vývoj vždy prinesie radu cenných ...
  Zobrazit celý příspěvek

  danny, Sokrates

  Samozrejme, že ostane veľa vecí k úžitku, ale predsa nebolo cieľom Rusov vyvíjať technológie, ale typ Su-57. I neúspešný vývoj vždy prinesie radu cenných skúseností. Nič to nemení na fakte, že vývoj Su-57 bol neúspešný ...

  Su-27UB je určite "bližšie" k Su-30SM, ako MiG-35 ku MiGu-29. Vývoj MiGu-29M išiel len s oneskorením paralelne s vývojom verzií MiG-ov 29, pokým Su-30 bola čistá postupná evolúcia.
  Skrýt celý příspěvek

 • stronger.p
  16:13 10.07.2018

  danny, některým lidem prostě nevysvětlíte, že např. F-16V je je zcela jiný letoun, než původní F-16A a že se podobají pouze dizajnem. To stejné MiG-29 a MiG-35, co na tom ,že 35tka ...
  Zobrazit celý příspěvek

  danny, některým lidem prostě nevysvětlíte, že např. F-16V je je zcela jiný letoun, než původní F-16A a že se podobají pouze dizajnem. To stejné MiG-29 a MiG-35, co na tom ,že 35tka má jiný půdorys a je z jiných materiálů...
  Někdy mi přijde, že je potřeba "myslet hlavně politicky.."...:D
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  16:00 10.07.2018

  dusan: příliš radikální a spíše přáním podložená tvrzení. I v případě, že sériovou výrobu celého letadla nikdy nerozjedou, je zcestné předpokládat, že v rámci vývoje nevznikla řada ...
  Zobrazit celý příspěvek

  dusan: příliš radikální a spíše přáním podložená tvrzení. I v případě, že sériovou výrobu celého letadla nikdy nerozjedou, je zcestné předpokládat, že v rámci vývoje nevznikla řada technologií, systémů a komponent, které jsou použitelné jinde. Viz. např. motor. A udržení konstrukčních a vývojových kapacit má taky svou hodnotu.
  Su-30SM je Su-27UB asi tak, jako Mig 35 je vlastně Mig 29
  Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  15:54 10.07.2018

  dusan: No vidíš, Su-30 bola podľa teba len evolúcia a predsa sa z neho stalo lietadlo, ktoré spolu s Su-35S tvorí základ ruského letectva.
  Su-57 je v tomto kontexte revolúcia, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  dusan: No vidíš, Su-30 bola podľa teba len evolúcia a predsa sa z neho stalo lietadlo, ktoré spolu s Su-35S tvorí základ ruského letectva.
  Su-57 je v tomto kontexte revolúcia, preto veľmi pochybujem, že miliardy vynaložené na jeho vývoj boli minuté zbytočne. Uvidíme ako dopadnú rokovania o podmienkach výroby prvej sériovej várky.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  15:45 10.07.2018

  Stručne povedané ... projekt Su-57 skrachoval.

  Zrejme to bude kombinácia nedotiahnutého vývoja a špirály stúpajúcich nákladov. Predstava úspešného vývozu je samozrejme absurdná. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Stručne povedané ... projekt Su-57 skrachoval.

  Zrejme to bude kombinácia nedotiahnutého vývoja a špirály stúpajúcich nákladov. Predstava úspešného vývozu je samozrejme absurdná. Jediný možný scenár je kompletný odpredaj celého vývoja ... za lacno.

  Sokrates

  Su-30 nebol nový typ, len evolúcia Su-27UB s minimálnymi nákladmi na vývoj a minimálnymi rizikami. Su-30SM je len vyvrcholením tohto postupného málo rizikového vývoja. So Su-57 je to úplne neporovnateľné.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  15:45 10.07.2018

  Osobně čekám, že ten Evropský FCAS bude spíš vnější schránka a některé technologie z 6.generace, jiné zase spíš z 5.generace, tedy nebude kladen takový důraz na hi-tech / sci-fi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Osobně čekám, že ten Evropský FCAS bude spíš vnější schránka a některé technologie z 6.generace, jiné zase spíš z 5.generace, tedy nebude kladen takový důraz na hi-tech / sci-fi nápady, může být ale lepší než třeba F-35 a F-22 (třeba). Tohle mi přijde jako nejschůdnější cesta, jak mít relativně rychle velice kvalitní stroj bez nějakých velkých rizik pokud jde o vývoj (tempo určují i s riziky Američané - viz třeba railguny atd.). Rusové na tom patrně budou s oním novým letounem patrně hůř (ještě blíž k 5.generaci), tak je asi jedno, že američané budou mít na svých letounech hypervychytávky. Uvidíme s čím přijdou Číňané - to je hlavní konkurent USA
  Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  15:18 10.07.2018

  Su-57 sa tak skoro nezačne vyrábať hromadne, to je fakt. Príčinou je pravdepodobne ruská ekonomika, ktorá je v zlom stave a z toho dôvodu dochádza aj ku škrtom v obrannom ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Su-57 sa tak skoro nezačne vyrábať hromadne, to je fakt. Príčinou je pravdepodobne ruská ekonomika, ktorá je v zlom stave a z toho dôvodu dochádza aj ku škrtom v obrannom priemysle.
  Na druhú stranu nikto z ruských predstaviteľov nepovedal, že Su-57 sa nebudú vyrábať vôbec. Podľa ich vyjadrení sa pripravuje zmluva na sériovú výrobu prvých 12 kusov.
  Je celkom možné, že nakoniec to dopadne ako s Su-30. Keď sa v roku 1992 spustila ich sériová výroba, tak ruská ekonomika kolabovala. Nakoniec Rusko vyrobilo iba 7 týchto stíhačiek a vyzeralo to, že projekt "zarezali". Potom však ponúkli na export upravené verzie týchto lietadiel a predali ich stovky. Zisky z predaja umožnili pokračovať vo vývoji, čo viedlo ku vzniku modernej Su-30SM. A hoci to tak v 90. rokoch nevyzeralo, tak v súčasnosti má Rusko viac ako 100 stíhačiek Su-30SM a dislokuje ich na hranicu so Západnou Európou a Čínou, odkiaľ očakáva najväčšie hrozby.
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  15:11 10.07.2018

  Jara
  Nikde netvrdim ze ma evropa hodit rucnik do ringu, nebo ze se nemuze pokusit o skok obgeneraci. Jen nesdilim vas nekonecny optimismus jak vsechno umime, vsechno mame nebo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jara
  Nikde netvrdim ze ma evropa hodit rucnik do ringu, nebo ze se nemuze pokusit o skok obgeneraci. Jen nesdilim vas nekonecny optimismus jak vsechno umime, vsechno mame nebo vsechno budeme mit a to rovnou lepsi nez co ma USA. Realita je ale jina, ta ukazuje evropu co na svou obranu prostredky vynakladat nechce. Stav zavadeni novych zbrani tomu pak odpovida a vysledek nelze popsat jinak nez ze jsme o generaci za USA. V obrnencich tohle treba neplati, ale v letadlech zcela urcite.

  Vyjadreni "Za chvíli už bude mít Evropa něco lepšího než F35 tu at si nechají Turci" je takove... ruske. Jeste jsme je ani jen nedohnali, ale plany na to je predehnat, jooo plany, tak ty mame nejlepsi na svete.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jakub2
  15:07 10.07.2018

  Vida, je to jen týden, co tady Fenri pořád dokola "vysvětloval" jak je ta SU-57 vynikající stroj... ☺☺☺

  Pane Grohmane, vy umíte být pořádně sarkastický!

  Jinak Indové se do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vida, je to jen týden, co tady Fenri pořád dokola "vysvětloval" jak je ta SU-57 vynikající stroj... ☺☺☺

  Pane Grohmane, vy umíte být pořádně sarkastický!

  Jinak Indové se do programu PAKFA rozhodně nevrátí za stejných podmínek poté, co z vývoje odejde hlavní investor (ruský stát). Indové nejsou chudí, ale taky nejsou žádní pitomci. Ti by si leda koupili od Suchoje celý program včetně technologií a VT know-how, což zase nezkousne ruské ministerstvo obrany.

  Kdepak, Indové koupí F-16 Viper a budou koukat po pokročilých technologiích F-35.
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  15:06 10.07.2018

  Rusove si ten projekt nemuzou dovolit odpiskat a nekupovat, protoze potrebujou technologie a postupy, ktere z toho projektu a nasledneho pouzivani, vzejdou. Bez toho by byl dalsi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rusove si ten projekt nemuzou dovolit odpiskat a nekupovat, protoze potrebujou technologie a postupy, ktere z toho projektu a nasledneho pouzivani, vzejdou. Bez toho by byl dalsi vyvoj cehokoliv pokrocilejsiho jeste obtiznejsi a drazsi.
  Skrýt celý příspěvek

 • stronger.p
  14:55 10.07.2018

  Jedno "tvrdíkovské" vyjádření nepříliš významného politika a všichni zde SU-57 pohřbívají? Dal bych tomu čas, ten projekt stál příliš mnoho peněz na to, aby ho zahodili
  Osobně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jedno "tvrdíkovské" vyjádření nepříliš významného politika a všichni zde SU-57 pohřbívají? Dal bych tomu čas, ten projekt stál příliš mnoho peněz na to, aby ho zahodili
  Osobně úplně nesnáším kecy typu neměřitelných veličin "..nejsou o tolik horší.." atp.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  14:49 10.07.2018

  Clanek
  Tak má Evropa hodit ručník do ringu a čekat na drobky z U.SandA the greatest country in the world???
  Já nenám nic proti spojenectví Evropy z US, ale spojenectví uzavírají ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Clanek
  Tak má Evropa hodit ručník do ringu a čekat na drobky z U.SandA the greatest country in the world???
  Já nenám nic proti spojenectví Evropy z US, ale spojenectví uzavírají sobě rovní na to nezapomínejte !
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  14:46 10.07.2018

  Když ty to moc škatulkuješ Clanku. Na generacích samozřejmě něco je a musí se poctivě šlápnout na každý schod a pak a tak....ale v reálu se to prolíná a jde o celkovou efektivitu a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Když ty to moc škatulkuješ Clanku. Na generacích samozřejmě něco je a musí se poctivě šlápnout na každý schod a pak a tak....ale v reálu se to prolíná a jde o celkovou efektivitu a ne splnit kritéria pro dodržení škatulek.

  USA má 5gen, nadruhou stranu Raptory je nutné modernizovat, protože ty původní mají elektroniku z devadesátek (F-35 už je jinde). Oproti tomu nové verze Eurodelt jsou moderní letadla, která se nyní dostávají na svůj vrchol. Jde o peníze a armádní schopnosti, težko říci, co je rychle a co pomalu, když není hrozba. Hlavně se neuzbrojit.
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  14:39 10.07.2018

  ...tak to jsou ještě větší komici než jsme doufali... :)

  ...tak to jsou ještě větší komici než jsme doufali... :)

 • Clanek
  14:35 10.07.2018

  Jara:
  Nevím proč by Evropa nemohla skočit rovnou na šestou generaci. Všichni proklamuji největší výhodu páté generace v situačním povědomí a výkonných senzorech. V tom Evropa také ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jara:
  Nevím proč by Evropa nemohla skočit rovnou na šestou generaci. Všichni proklamuji největší výhodu páté generace v situačním povědomí a výkonných senzorech. V tom Evropa také nespí Francouzi jsou v tom s Rafale F3 dost daleko EF nebude pozadu a konečně Švédi také zrovna nezaostavají. Velice brzy přijde doba kdy tyto letouny F35 v tomhle situačnim povědomí a senzorech doženou a pak už je jeho jedinou výhodou stealth kdežto Evropa už zda se pracuje na úplně novém aerodynamickém konceptu, takže proč ztrácet čas s pátoubgenerací? Za chvíli už bude mít Evropa něco lepšího než F35 tu at si nechají Turci

  Skocit jiste muze, ale zatimco evropa planuje, evropa vyviji, evropa nespi tak USA ma zavedeno, USA vyrabi, USA uspesne prodava za hranice. Evropa je proste ve skluzu, takze i kdyz technologie treba mame, tak nemam vuli na to uvolnit dostatek prostredku na zavedeni dane technologie do vyzbroje vcas. A vysledkem pak je ze se jako Rusko motame ve vylepsovani 4th gen a sneni o 6th gen, kde USA ma 5th gen v provozu a na 6th gen jiz jiste pilne pracuje. Nehlede na to, ze cast vlastnosti 6th gen bude pochazet z dnesnich schopnosti 5th gen, te 5th gen, kterou jiz v USA maji zavedenou a technologie overene. To je o ukol min u vyvoje 6th gen pro USA a o ukol vic pri evropskem vyvoji, za min penez...
  Mozna jsem pesimista, ale myslim ze je zde pesimizmus na miste.

  @Luky
  Za MiG Skat diky, ten mi unikal, ale dokud neni zavedeno (v rozumnych poctech) beru s rezervou.
  Skrýt celý příspěvek

 • danny
  14:19 10.07.2018

  Rase: Pokud dotáhnou motor s deklarovanými parametry, měl by letadlo s maximální vzletovou hmotností kolem 18 tun zvládnout.
  A nepochybuji, že by se při vývoji zkušenosti se SU-57 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase: Pokud dotáhnou motor s deklarovanými parametry, měl by letadlo s maximální vzletovou hmotností kolem 18 tun zvládnout.
  A nepochybuji, že by se při vývoji zkušenosti se SU-57 dobře zúročily (včetně pokusů v Sýrii)
  Skrýt celý příspěvek

 • strikehawk
  14:17 10.07.2018

  Podobná vyjádření bych nepřeceňoval. Oba citování gentlemani evidentně patří do tábora odpůrců nebo jen vlažných zastánců Su-47. Podobná vyjádření často slýcháme i o osudu F-35 a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Podobná vyjádření bych nepřeceňoval. Oba citování gentlemani evidentně patří do tábora odpůrců nebo jen vlažných zastánců Su-47. Podobná vyjádření často slýcháme i o osudu F-35 a to i ve fázi v podstatě sériové výroby. A je to naprosto přirozené....podobné projekty jsou známé že stojí mnohem více peněz a času než je predikováno u začátku vývoje a přinášejí vždy značná zklamání co se týče výkonů apod......opět F-35 je výborná ukázka

  Je však nutno si všimnout, že ani jeden nespekuluje o ukončení vývoje ale o tom že dokončení a zahájení výroby je víceméně jasné....jestli Rusko ve finále koupí původně plánovaných 170 ks nebo jen 70 ks bude věcí asi dost ostrých interních debat.
  Osobně bych ovšem tipoval, že zavedou určitě více jak jednu letku, zmiňovanou u Mig-35. Odhaduji tak 4-5 v tom nejpesimičtějším scénáři. A to proto, že Su-47 má kromě odpůrců také své četné podporovatele a zastánce. A to nejdůležitější....Rusové nikdy nerozeberou linku na finální montáž jako Američani u F-22 ale zavřou vrata a nechají sedat prach.
  Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  14:15 10.07.2018

  Je celkom možné, že drony na báze MiG Skat, ktoré spomína Luky, nebudú až tak ďaleko od reality. Suchoj je údajne v záverečnej fáze vývoja dronu Ochotnik-B, ktorý má konštrukciu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je celkom možné, že drony na báze MiG Skat, ktoré spomína Luky, nebudú až tak ďaleko od reality. Suchoj je údajne v záverečnej fáze vývoja dronu Ochotnik-B, ktorý má konštrukciu lietajúceho krídla a mohol by mať aj stealth charakteristiky.
  https://vpk.name/news/220887_r...
  Ruské médiá tvrdia, že by mal byť dokončený do konca roka 2018. Netvrdím, že to tak bude, ale zdá sa, že na tom naozaj pracujú.
  Osobne si myslím, že oveľa bližšie k zavedeniu má bojový dron Altius:
  https://www.leteckymagazin.sk/...
  V každom prípade, Rusko začína v tejto oblasti doháňať stratené desaťročia.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  14:14 10.07.2018

  Clanek:
  v podstatě souhlasím, že se jedná o Evropskou cestu. Tedy skok z 4++ (?) rovnou na 6. Evropa má velkou výhodu v tom, že ten stealth útočný dron prakticky má - viz nEUROn ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Clanek:
  v podstatě souhlasím, že se jedná o Evropskou cestu. Tedy skok z 4++ (?) rovnou na 6. Evropa má velkou výhodu v tom, že ten stealth útočný dron prakticky má - viz nEUROn (v británii Taranis). Doslova se mluví o tom, že tyto získané technologie nejspíš využijí i při konstrukci nového letounu. Rozhodně bych evropu nepodceňoval. Pokud jde o Američany, tak u nich předpokládám že budou chtít onen letoun 6. generace ještě vychytanější stroj - laser, chytrá kůže atd. Dassault patrně půjde konvenčnější cestou - tak může být poměrně brzo. Američané zkrátka nikam nespěchají. U nich je teď priorita B-21, který už dost možná lítá jako prototyp (dle náznaků).
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  14:13 10.07.2018

  Clanek
  Nevím proč by Evropa nemohla skočit rovnou na šestou generaci. Všichni proklamuji největší výhodu páté generace v situačním povědomí a výkonných senzorech. V tom Evropa ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Clanek
  Nevím proč by Evropa nemohla skočit rovnou na šestou generaci. Všichni proklamuji největší výhodu páté generace v situačním povědomí a výkonných senzorech. V tom Evropa také nespí Francouzi jsou v tom s Rafale F3 dost daleko EF nebude pozadu a konečně Švédi také zrovna nezaostavají. Velice brzy přijde doba kdy tyto letouny F35 v tomhle situačnim povědomí a senzorech doženou a pak už je jeho jedinou výhodou stealth kdežto Evropa už zda se pracuje na úplně novém aerodynamickém konceptu, takže proč ztrácet čas s pátoubgenerací? Za chvíli už bude mít Evropa něco lepšího než F35 tu at si nechají Turci
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  14:04 10.07.2018

  @Clanek
  Oni podepsali už někdy před lety kontrakt na vývoj UCAV na bázi MIG SKAT nebo jak se to jmenovalo. Takže ideový záměr i ověřený koncept by už byl.

  Já jsem svým ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Clanek
  Oni podepsali už někdy před lety kontrakt na vývoj UCAV na bázi MIG SKAT nebo jak se to jmenovalo. Takže ideový záměr i ověřený koncept by už byl.

  Já jsem svým příspěvkem (tvůj jsem neviděl) reagoval na to "přeskočení".

  Jde o to, že 6. gen může být aerodynamicky mnohem blíže pokračovateli MiG-31(který třeba mezitím ani nebude) než klasickým stíhačkám.
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  13:53 10.07.2018

  David:"...jak již zde někdo psal, představa, že Rusko přeskočí z výroby letounů 4++generace rovnou na generaci šestou, mi přijde poněkud naivní. "

  Pak je stejne najivni i ...
  Zobrazit celý příspěvek

  David:"...jak již zde někdo psal, představa, že Rusko přeskočí z výroby letounů 4++generace rovnou na generaci šestou, mi přijde poněkud naivní. "

  Pak je stejne najivni i evropa, ktera presne takhle uvazuje. Sance ma nejspis vetsi (precijen vedecka zakladna a ekonommicka sila nepusti), ale i tak bych si nevsadil ani na jednoho. Trendseter i zde nakonec bude USA a nepochybuji ani o tom, ze bude prvni (jedine?) kdo bude 6th gen v nejblizsich 20 letech sedlat.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  13:52 10.07.2018

  Ale oni si mohou 5. gen projít právě na těch STEALTH dronech s interní pumovnicí. Nebudou tím dublovat systémy s podobným určením i výkonem a podporovat typovou a logistickou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ale oni si mohou 5. gen projít právě na těch STEALTH dronech s interní pumovnicí. Nebudou tím dublovat systémy s podobným určením i výkonem a podporovat typovou a logistickou roztříštěnost. Nadruhou stranu, pokud by chtěli provozovat letku či dvě, budou muset ty dodavatelské řetězce stejně nahodit....
  Každopádně pro naše Gripeny dobrá zpráva.
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  13:50 10.07.2018

  @Rase
  Eurojet EJ200 a Snecma M88-2 do debat o jednomotoraku netahejme, to jsou motory do dvoumotorove konfigurace "malych" dvoumotoraku. Pokud ten jednomotorak ma mit nejakou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Rase
  Eurojet EJ200 a Snecma M88-2 do debat o jednomotoraku netahejme, to jsou motory do dvoumotorove konfigurace "malych" dvoumotoraku. Pokud ten jednomotorak ma mit nejakou nosnost a nejakej vykon, pak bude osazen prave necim jako Izdelije 30 nebo GE F110, nebo F135... zkratka motory 2x takovymi (jak vykony, tak velikosti). V podstate jediny kdo do dnes stavi jednomotorak kolem motoru podobnych vykonu je saab svuj gripen. Mohl bych napsat neco o podmotorovanosti, ale protoze nize prispel i Luky a ja nechci byt zezran zaziva si to radeji odpustim. :)

  A kdyz uz zminuji dabla, Luky:
  Spíš se možná ukazuje, že upgradovaná 4+gen. spolupůsobící s 5-6gen. drony je efektivnější, než valit pilotovanou 5 gen a draze přezbrojovat. Podobně jako v Evropě, kde se taky nikam nespěchá (nebo uvidíme). Když udělám ze 4+ velitelský uzel, tak ho nemusím tolik navěšovat a ani neprzním RCS a letové vlastnosti - interní pumovnice jsou pak vlastně "externizované" :)

  Nekolik logickych chyb:
  1) Ne, neukazuje to ze 4+ generace s drony (k tem se vratim) je efektivnejsi nez pilotovana 5.gen, ukazuje to ze ruska 4+ gen. az tak moc nezaostava (dalsi otazka, nezaostava v cem? Ve vlastnostech nebo v pomeru cena/vykon?) za ruskou 5. generaci. Na americkou 5 gen muzou klidne obe stracet stejne, ve vztahu k americanum tohle nedokazuje nic.
  2) Drony, kde je vemou? Do ted museli i to malo nakupovat v zahranici, jinak domaciho kloudneho nic. Tezko se utesovat kombinaci Su-35 a 5/6th gen dronu kdyz tato kombinace je v nedohlednu i dnes, 10 let po tom co USA sedla 5th gen stroje.
  3) Argumentovat evropou je taky spatne, evropa je USA spojenec, spojenec nejspojenectejsi... evropa (brano ciste z bezpecnostniho hlediska) nepotrebuje drzet krok s pritelem, ale s nepritelem, s Ruskem a ano, na to EF a Rafale do dnes staci.

  Souhlasim s tim, ze i tohle (bombasticky vyvoj "lepsiho raptora", nedokonceny vyvoj, nenakoupeni stroje vlastni armadou a tim i fakticke zahozeni obrovske sumy a to statem, ktery vazne nema na rozhazovani, za to ma X desitek jinych programu, kterym by se takove penize vazne hodili a kde ted budou chybet) dokaze nekdo prodat jako pozitivum.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  13:41 10.07.2018

  David-v podstatě souhlas.Su-57 je určitě lepší letoun než Su-35,v soubojích s F-22/35 by byl účinnější než jeho starší sourozenec.Hlavní důvod proč jej (zatím) Ruská armáda ...
  Zobrazit celý příspěvek

  David-v podstatě souhlas.Su-57 je určitě lepší letoun než Su-35,v soubojích s F-22/35 by byl účinnější než jeho starší sourozenec.Hlavní důvod proč jej (zatím) Ruská armáda neobjednala ve velkém budou peníze,jejich nedostatek.
  Jde to vidět v Ruské armádě na více místech-třeba Armata.Těch mělo být do několika let 2300 a měli nahradit současné T-72/80,ale realita je jiná.To samé v námořnictvu,tam plánovali stavbu několika velkých lodí-letadlovky,výsadkových lodí,torpédoborců...a z plánů postupně sešlo.Ruští generálové měli velké oči,ale prostě na své plány nemají dost peněz.
  Letectvo je velmi důležitý aspekt každé armády,pokud Rusko bude dál provozovat deriváty Su-27 a čekat na letoun 6-té generace (20-30let) budou jeho letecké síly čím dál víc zaostávat.
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  13:40 10.07.2018

  David, nič v zlom, ale ty si myslíš. Ale zdá sa, že páni podľa všetkého vedia. Vedia dôvod prečo jednoducho takto "so cťou" Rusko projekt odpískalo podobne ako MiG-35.

  David, nič v zlom, ale ty si myslíš. Ale zdá sa, že páni podľa všetkého vedia. Vedia dôvod prečo jednoducho takto "so cťou" Rusko projekt odpískalo podobne ako MiG-35.

 • Miroslav
  13:31 10.07.2018

  David: Pravdepodobne to skončí ako s Armatou. Z tisícov kusov dnes je pár stovák o niekoľko rokov neskôr v súbehu s uloženkami z čias ZSSR

  David: Pravdepodobne to skončí ako s Armatou. Z tisícov kusov dnes je pár stovák o niekoľko rokov neskôr v súbehu s uloženkami z čias ZSSR

 • David
  13:27 10.07.2018

  Su-57 coby drahá a zbytečná hračka...nemyslím si. Je otázkou, co si lze představit pod tvrzením, že Su-57 není o moc lepší než Su-35. Znamená to, že o něco lepší je. Stejně tak je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Su-57 coby drahá a zbytečná hračka...nemyslím si. Je otázkou, co si lze představit pod tvrzením, že Su-57 není o moc lepší než Su-35. Znamená to, že o něco lepší je. Stejně tak je otázkou, jestli jen jen drahou hračkou, o kolik je dražší než Su-35. Řekl bych, že o moc dražší nebude. Vývoj Su-57 je navíc téměř ukončen. Takže si myslím, že je lepší kupovat Su-57 než Su-35.
  Důležité je, že sériovou výrobou Su-57 coby letounu páté generace by Rusko získalo, resp. posílilo své zkušenosti s sériovou výrobou letounů, vyvinulo by nové technologie atd. A ty by pak mohlo dál zúročit- jak již zde někdo psal, představa, že Rusko přeskočí z výroby letounů 4++generace rovnou na generaci šestou, mi přijde poněkud naivní.
  Celkově mi vychází spíše dál pokračovat ve vývoji a nakoupit Su-57 pro ruské letectvo, byť v nižších počtech, než jaké byly původně zvažovány
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  13:21 10.07.2018

  Jara:
  předpokládám, že chtějí něco jako moderní nástupce MiG-21 - tedy Tejas nebo pákistánsko-čínský JF-17 (toho jsem docela fanda). Tedy stroj co by unesl moderní rakety, byl ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jara:
  předpokládám, že chtějí něco jako moderní nástupce MiG-21 - tedy Tejas nebo pákistánsko-čínský JF-17 (toho jsem docela fanda). Tedy stroj co by unesl moderní rakety, byl levný na výrobu a dal se nasekat ve velké sérii. Zda je to proveditelné nechám bez komentáže, ale o tomhle se už dost dlouho mluví. Původně to měl být snad jednomotorový MiG - když MiG ještě fungoval
  Skrýt celý příspěvek

 • alea206
  13:17 10.07.2018

  Jara
  Velikost toho motoru bych jako takový problém neviděl, udělat "moderní MiG 21 / 23" nebo "Ruskou F-16" s ohledem na stealth konstrukci (nic extra, ale alespoň zakrytou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jara
  Velikost toho motoru bych jako takový problém neviděl, udělat "moderní MiG 21 / 23" nebo "Ruskou F-16" s ohledem na stealth konstrukci (nic extra, ale alespoň zakrytou turbínu motoru (což na jednomotoráku jde snadněji)), dobrým AG raderem a raketama dlouhýho dosahu, ... Myslím že hodně státou v Africe / Asii / Jižní Americe by o tom uvažovalo.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marw
  13:14 10.07.2018

  Karlos - kozmicky program uz davno zaostava a to na vsetkych frontoch. Jedine co im ako tak dava punc su pilotovane lety, ale to tiez len koli tomu ze v USA zaspali a zabudli ze ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Karlos - kozmicky program uz davno zaostava a to na vsetkych frontoch. Jedine co im ako tak dava punc su pilotovane lety, ale to tiez len koli tomu ze v USA zaspali a zabudli ze STS nebudu vecne a nekonecne a neriesili dostatocne skoro nahradu. Vsetko ostatne ide do kopru. Anagru solichaju uz skoro 25 rokov a letela raz, ostatne nove rakety su akurat v stadiu ppt prezentacii. Nove lode detto. O ostatnom ani nema vyznam hovorit. Keby nemali bohate technologicke dedicstvo z cias ZSSR tak sa placaju niekde medzi Indiou a Cinou.
  Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  13:11 10.07.2018

  Spíš se možná ukazuje, že upgradovaná 4+gen. spolupůsobící s 5-6gen. drony je efektivnější, než valit pilotovanou 5 gen a draze přezbrojovat. Podobně jako v Evropě, kde se taky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Spíš se možná ukazuje, že upgradovaná 4+gen. spolupůsobící s 5-6gen. drony je efektivnější, než valit pilotovanou 5 gen a draze přezbrojovat. Podobně jako v Evropě, kde se taky nikam nespěchá (nebo uvidíme). Když udělám ze 4+ velitelský uzel, tak ho nemusím tolik navěšovat a ani neprzním RCS a letové vlastnosti - interní pumovnice jsou pak vlastně "externizované" :)

  Z podobné zprávy můžou jedni vyvozovat, že SU-57 propastně ztrácí, druzí zase, že americká 5. gen nepřináší takové výhody oproti současné ruské 4+ (pokud je navíc doplněna pokročilými drony).

  Každopádně SU-57 je velká plachta a docela by mě zajímalo, o kolik se jim podařilo změněnou geometrií a užitými materiály RCS sundat. Když vezmeme v potaz rozměry strojů jako SU-27, F-15, F-14 s jejich svislými kýlovkami, bylo by zajímavé vidět hodnoty podobně velké SU-57 s vychytávkami (porovnání čistých strojů).
  Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  13:09 10.07.2018

  Povedzme si otvorene, že SU-57 je len taký egoizmus a marketing ktorý má za úlohu povedať: ,,My to máme tiež" A teraz praktická otázka... Čo s tým? Tento stroj nikdy nebude ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Povedzme si otvorene, že SU-57 je len taký egoizmus a marketing ktorý má za úlohu povedať: ,,My to máme tiež" A teraz praktická otázka... Čo s tým? Tento stroj nikdy nebude hromadne nahrádzať SU-27/35. Na to sú príliš drahé a zložité. Ruské letectvo potrebuje tisíce strojov ak sa chcú hrať na vojenskú veľmoc. Predať ich? Ale komu? Západná Európa, USA a ich spojenci to kupovať nebudú. Čína ide cestou vlastného vývoja. India odoberie buď málo alebo nič. Ostávajú teda len krajiny pomerne alebo výrazne chudobné ktoré dodnes lietajú na MiG-21. Tie nič kupovať nebudú.
  Skrýt celý příspěvek

 • Karlos73
  13:06 10.07.2018

  Rusko stále žije svoj sen "Superveľmoci", ale ekonomiku má na úrovni HDP Holandska a Belgicka spolu... (za rok 2017 mali 1 469 miliárd dolárov HDP) a pritom vynakladá na zbrojenie ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rusko stále žije svoj sen "Superveľmoci", ale ekonomiku má na úrovni HDP Holandska a Belgicka spolu... (za rok 2017 mali 1 469 miliárd dolárov HDP) a pritom vynakladá na zbrojenie 61 miliárd dolárov ročne... "Rusko boxuje vo váhovej kategórii oveľa vyššej, než by zodpovedalo jeho globálnej ekonomickej sile." preberám zo HN.sk, pôvodný zdroj - https://www.patria.cz/zpravoda...
  Z čoho chcú Rusi financovať modernizáciu armády? - nové ponorky, lietadlové lode, stíhačky, pozemnú techniku,kozmický program...? Takto nastavená ekonomika nemôže dlhodobo šlapať... Teraz zistili že zaostávajú technologicky na stíhačke 5.generácii, čo bude nasledovať ďalej? Predpokladám, že ich kozmický program...
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  13:05 10.07.2018

  Rase
  To záleží co od toho jednomotoráku potřebujete nosnost, dostup,atd. ,ale nevidím důvod proč by to nemělo jít ...

  Jen je třeba říci že třeba AL41 je co se tyče velikosti a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase
  To záleží co od toho jednomotoráku potřebujete nosnost, dostup,atd. ,ale nevidím důvod proč by to nemělo jít ...

  Jen je třeba říci že třeba AL41 je co se tyče velikosti a hmotnosti “skoro” dvakrát takový než např. snecma z Rafale
  Skrýt celý příspěvek

 • Marw
  13:03 10.07.2018

  Neviem preco to orezalo tak ze este raz:
  A rovnako je mozne ze ceny ropy zase pekne pojdu dole na menej ako 50 $. Ked stala ropa cez 100 $ tak pochybujem ze ktokolvek v Rusku by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Neviem preco to orezalo tak ze este raz:
  A rovnako je mozne ze ceny ropy zase pekne pojdu dole na menej ako 50 $. Ked stala ropa cez 100 $ tak pochybujem ze ktokolvek v Rusku by cakal ze v priebehu roka padne na 30 $ a udrzi sa nizko tak dlho, ze budu musiet rozpustit velku cast rezerv aby vobec sanovali rozpocet... Staci aby sa to v dohladnej dobe zopakovalo a maju seriozny problem...Staci aby cina zainvestovala vo Venezuele, v USA otvaraju vrty ako divy, Mexiko tiez planuje zvysovat tazbu a bude zase kopec srandy.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marw
  12:59 10.07.2018

  Aloha> A rovnako je mozne ze ceny ropy zase pekne pojdu dole na

  Aloha> A rovnako je mozne ze ceny ropy zase pekne pojdu dole na

 • Rase
  12:59 10.07.2018

  Tedy to s ním dopadlo ještě hůř než s vysmívaným Raptorem. Osobně si myslím, že ony motory Izdělije 30 na kterých pracuje firma Saturn, najdou využití právě u letounu 6.generace, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tedy to s ním dopadlo ještě hůř než s vysmívaným Raptorem. Osobně si myslím, že ony motory Izdělije 30 na kterých pracuje firma Saturn, najdou využití právě u letounu 6.generace, možná i toho dronu. Tak si říkám, že by bylo super je osadit na případný levný jednomotorák, o kterém rusové kolikrát mluví a očividně by něco takového potřebovali. Myslíte si, že je onen maximální tah 178 kN dostatečný, případně šlo by použít jen jeden místo tradičních dvou ?

  Co jsem našel, tak starší Izdělije 117 (AL-41F1) jsou schopné vyvinout tah 2x142 kN. Pokud jde o konkurenci, tak:
  Eurojet EJ200 má suchý tah: 60 kN a s forsáží: 89 kN
  Snecma M88-2 má suchý tah: 50 kN a s forsáží: 75 kN
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  12:53 10.07.2018

  nedy68:
  Pozrite, koľko neplechy bol schopný spôsobiť ISIS s neporovnateľne menšími prostriedkami, než má Rusko a odpovedzte si sám.

  Aloha:
  Ak bude mať obchodná vojna vplyv na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  nedy68:
  Pozrite, koľko neplechy bol schopný spôsobiť ISIS s neporovnateľne menšími prostriedkami, než má Rusko a odpovedzte si sám.

  Aloha:
  Ak bude mať obchodná vojna vplyv na priemyselnú produkciu, tak cena ropy poklesne, lebo po nej bude menší dopyt.
  Skrýt celý příspěvek

 • Aloha
  12:47 10.07.2018

  By mě zajímalo jak můžou vědět jak je detekovaly F-22 a F-35. Osobně doufám, že nakonec ten postoj přehodnotí, protože SU-57 je dnes pro mě nejhezčí letadlo :).
  Jinak jak už jsem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  By mě zajímalo jak můžou vědět jak je detekovaly F-22 a F-35. Osobně doufám, že nakonec ten postoj přehodnotí, protože SU-57 je dnes pro mě nejhezčí letadlo :).
  Jinak jak už jsem psal pod předchozím článkem, ropa zase roste ke 100USD a pokud bude obchodní válka, tak poroste ještě rychleji a to také může zamíchat s kartama.
  Skrýt celý příspěvek

 • El Duderino
  12:37 10.07.2018

  nedy68
  Ja ziadnu hysteriu nepestujem. A ani netvrdim ze nefunguje nic. Len tvrdim, ze mali trocha velke oci a snazia si uhryznut viac nez na co maju. To je holy fakt. A co sa ...
  Zobrazit celý příspěvek

  nedy68
  Ja ziadnu hysteriu nepestujem. A ani netvrdim ze nefunguje nic. Len tvrdim, ze mali trocha velke oci a snazia si uhryznut viac nez na co maju. To je holy fakt. A co sa napadnutia tyka, tak to zas tak horuce nebude - Rusi tu uz boli, a stiahli sa lebo krachovali. Keby sa vratili, tak s este slabsou ekonomikou. Teraz mali stastie, ze im futbalisti medialne prekryli dochodkovu "reformu" , nech im vydrzi. ;-)

  Ten pocet US vojakov okolo ruskych hranic si skuste dohladat.

  A okolo Ciny nie je nic, je tam more v ktorom operuje niekolko velmi silnych (a silnejucich) flotil.
  Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  12:29 10.07.2018

  V situaci, ve které se RF momentálně nachází, jde o jednoznačně rozumné vyjádření. Měli by se soustředit na tvrdou unifikaci na bázi Su-30, Su-34 a Su-35 plus dopravní a podpůrné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V situaci, ve které se RF momentálně nachází, jde o jednoznačně rozumné vyjádření. Měli by se soustředit na tvrdou unifikaci na bázi Su-30, Su-34 a Su-35 plus dopravní a podpůrné stroje. Všechnu ostatní techniku vyřadit a soustředit se na leteckou výzbroj a drony.
  Skrýt celý příspěvek

 • nedy68
  12:11 10.07.2018

  El Duderino - tak proč ta hysterie z napadení Evropy Ruskem? Nic jim tam nefunguje, vše zastaralé včetně jaderné výzbroje. Proč tolik US vojáků a základen kolem Ruských hranic? Jak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  El Duderino - tak proč ta hysterie z napadení Evropy Ruskem? Nic jim tam nefunguje, vše zastaralé včetně jaderné výzbroje. Proč tolik US vojáků a základen kolem Ruských hranic? Jak všude čtu, v Rusko je rádo, že mají co jíst :-)
  A kolem silnější komunistické Číny nic.
  Skrýt celý příspěvek

 • El Duderino
  11:56 10.07.2018

  Takze ked si to zhrnieme, tak prave zistili, ze stroj 5. generacie od ktoreho si tolko slubovali vyrazne zaostava za americkymi strojmi a je na urovni 4++ SU-35, akurat drahsi. A ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Takze ked si to zhrnieme, tak prave zistili, ze stroj 5. generacie od ktoreho si tolko slubovali vyrazne zaostava za americkymi strojmi a je na urovni 4++ SU-35, akurat drahsi. A riesit to chcu vyvojom este komplexnejsej 6. generacie, kde sa technologicke zaostavanie ruskeho priemyslu uz neprejavi, a cena bude tiez ludova. Ak nezvladli 5. generaciu, nezvladnu ani 6. Akurat priznanie si vypadnutia z prvej ligy odsunuli do buducnosti.
  Skrýt celý příspěvek

 • alea206
  11:03 10.07.2018

  Nějak si tu malosériovou exportní výrobu neumím představit :-)

  Nějak si tu malosériovou exportní výrobu neumím představit :-)

 • Míša
  11:01 10.07.2018

  To potěší nejen tamní důchodce, že se promrhali jejich peníze naprosto zbytečně. Navíc to ještě před nedávnem byl dle jejich vlastních zdrojů nejlepší oponent moderních Americkým ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To potěší nejen tamní důchodce, že se promrhali jejich peníze naprosto zbytečně. Navíc to ještě před nedávnem byl dle jejich vlastních zdrojů nejlepší oponent moderních Americkým strojům 5Gen. Šikulové a dobře nám tak.
  Skrýt celý příspěvek

 • KóĎA
  10:40 10.07.2018

  Karlos73: Indové už zase nahazují udičku...

  Karlos73: Indové už zase nahazují udičku...

 • Karlos73
  10:38 10.07.2018

  Tak a nafúknutý "Míša" vyfučal...Rusi zistili že ich Su-57, technologicky zaostáva desiatky rokov, zistili to aj Indovia, ktorí z projektu vycúvali...a klinec do rakvy priniesla ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak a nafúknutý "Míša" vyfučal...Rusi zistili že ich Su-57, technologicky zaostáva desiatky rokov, zistili to aj Indovia, ktorí z projektu vycúvali...a klinec do rakvy priniesla priama konfrontácia v konflikte v Sýrii, kde si Rusi porovnali na čo majú... Bolo by zaujímavé zistiť, ako si stojí Čínsky Chengdu J-20, v konfrontácii s konkurenciou. Asi dobre, keď Japonsko chce investovať do programu F-3, Južná Kórea investuje do F-35, rovnako Austrália, ktorá mala záujem o F-22...
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  10:35 10.07.2018

  Po takýchto vyjadreniach čakajú, že to niekto kúpi?

  Po takýchto vyjadreniach čakajú, že to niekto kúpi?

 • Pepin Nešpor
  10:22 10.07.2018

  Tak nato prisli brzy. Bylo to temer jasne od zacatku.
  Technologicky jsou opravdu dost pozadu a dle tvaru bylo videt ze bude sotva stealth technologie na priletu.
  Za me souhlasim ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak nato prisli brzy. Bylo to temer jasne od zacatku.
  Technologicky jsou opravdu dost pozadu a dle tvaru bylo videt ze bude sotva stealth technologie na priletu.
  Za me souhlasim a vyprdl bych se na nesmyslnou su-57 a venoval se na vyrobu a prezbrojeni vetsim poctem su-35.
  Skrýt celý příspěvek