Ruský voják budoucnosti Ratnik již brzy ve výzbroji

Foto: Ratnik; ilustrační foto / Ruské ministerstvo obrany
Foto: Ratnik; ilustrační foto / Ruské ministerstvo obrany

Ruská armáda v polovině letošního roku začne zavádět do výzbroje první komplety vojáka budoucnosti Ratnik. Informaci přinesla agentura RIA Novosti, která citovala ruské ministerstvo obrany.

Zavedení kompletu Ratnik se již několikrát odložilo. Hlavním důvodem jsou potíže s výběrem nové útočné pušky pro ruskou armádu.

 

Dosud není o typu útočné pušky pro ruské vojáky budoucnosti rozhodnuto. Experti však největší šanci dávají, i přes technické problémy s vývojem, útočné pušce Kalašnikov AK-12. Pokud půjde vše podle plánu, vojenské zkoušky AK-12 skončí na jaře.

 

Ruské ministerstvo obrany plánuje nákup několika desítek tisíc kompletů Ratnik pro vojáky pozemního vojska. Komplet se skládá z celkově 50 podsystémů. Jedním z nejdůležitějších je balistická ochrana - především neprůstřelná vesta chránící vojáka před klasickou i průbojnou puškovou municí.

 

Velkou pozornost konstruktéři věnovali prostředkům pro komunikaci, navigaci a velení. Právě moderní komunikační a navigační prostředky jsou slabou stránkou ruské armády. Nedostatečné komunikační vybavení ruských vojáků se v plném světle ukázalo ve válce s Gruzií v roce 2008. Během války spojení mezi ruskými vojáky fungovalo jen s velkými obtížemi.

Video: Ratnik / YouTube

 

Komunikační systémy (v ruské armádě – pozn. redakce) mají zatím značné nedostatky. Ukázala to všechna cvičení, včetně těch, která proběhla minulý rok. S navigačními prostředky už byla situace poněkud lepší. Ruští výrobci komunikačních prostředků mají armádě co nabídnout, ale tato technika musí být lehká a musí vydržet nečistoty, chlad, vedro a vodu. Spojení navíc musí být stabilní,“ komentuje stav současné komunikační a navigační techniky ruské armády vojenský expert Viktor Litovkin.

 

Elektroniku v kompletu Ratnik sdružuje systém Střelec, který zahrnuje prostředky pro komunikaci, vyznačení cíle, informování a pro rozpoznávání vlastních vojáků. Střelec zajišťuje spojení nejenom mezi jednotlivými vojáky během plnění operace, ale i s velitelským centrem. V anglosaské terminologii můžeme systém Střelec označit jako C3ISTAR (command, control, communications, intelligence, surveillance, target acquisition, reconnaissance).

Ratnik má údajně o 6 kilogramů menší hmotnost (20 kg) než francouzský voják budoucnosti FELIN. Vývoje výstroje ruského „vojáka budoucnosti“ se účastnily desítky ruských obranných podniků a vědeckých center.

 

Zdroj: RIA Novosti

Nahlásit chybu v článku


Související články

Bojový oblek pro ruské vojáky budoucnosti

Ruský vojenský průmysl byl a stále je na špici vývoje těch nejmodernějších zbraňových systémů. Nyní ...

Francouzský voják budoucnosti FÉLIN v ruské armádě

Nadstandardní vojenské vztahy mezi Ruskem a Francií se dále prohlubují. Ruský ministr obrany ...

Německý voják budoucnosti Gladius

Německo již přes deset let intenzivně pracuje na svém vlastním projektu vojáka budoucnosti. Dříve ...

Ruská armáda zavádí systém vojáka budoucnosti Ratnik

Podobně jako nejvyspělejší západní armády světa i Rusko pracuje na svém vlastním projektu „vojáka ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Mattauch
    18:44 24.02.2014

    Tak v současnosti se užívá podobně těžká výstroj a neslyšel jsem, že by ji naši vojáci v misích zahazovali... ;)

    Tak v současnosti se užívá podobně těžká výstroj a neslyšel jsem, že by ji naši vojáci v misích zahazovali... ;)

  • stetula
    17:00 24.02.2014

    je to sice pekný , ale většina těchto komponentů v klasické válce rovnocených států ,voják zahodí při prvním 20 kilometrovým přesunu po vlastní ose. nevím nevím , ale plná polní + ...Zobrazit celý příspěvek

    je to sice pekný , ale většina těchto komponentů v klasické válce rovnocených států ,voják zahodí při prvním 20 kilometrovým přesunu po vlastní ose. nevím nevím , ale plná polní + vybavení vojáka budoucnosti to bude pořádná zátěž

    druhá varianta : bleskový útok proti povstalců kde potřebujete rychlé přesuny tak tam to taky nebude to pravé ořechové

    a za třetí : jednotka vojáků budoucnosti se dostane v těžkém terénu pod těžkou palbu nepřítele který je vybavenej jenom AK 47 a pár zásobníkama a voják budoucnosti bude muset zahájit tatický ústup ( prostě utéct :) ) před nepřítelem tak jsem zvedavej jak se bude ustupovat s 20 až 30 kily navíc :) prostě to poletí do prvního příkopu

    no možná mě přesvědčíte že to je na moderním ( všema možnýma rušičkama prošpikovaný) bojišti super věc bez které se žádný voják neobejdeSkrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...