Ruský voják budoucnosti Ratnik 3

Ratnik 3 využívá exoskelet - posilující mechanickou kostru. Celý obrázek kompletu Ratnik 3. / Ladislav Karpov; TASS

Ruský Centrální vědecko-výzkumný institut přesného strojírenství (CNIITočMaš) představil na moskevské výstavě Armáda 2016 koncept vojáka budoucnosti Ratnik 3.

“Institut CNIITočMaš pokračuje v pracích na Ratnik 3, aby definoval požadavky nové generace bojové výstroje vojáka. Použili jsme nové materiály a vyvinuli několik inovativních systémů velení a řízení,” uvedl před několika dny pro magazín IHS Janes Dmitry Semizorov, generální ředitel CNIITočMaš.

“Vývojová kancelář musí vyřešit spoustu záležitostí ohledně snížení bojové hmotnosti pancíře Ratnik, integrovat do obleku systém rozpoznání vlastní-cizí (IFF - pozn. red.) nebo navrhnout zařízení pro sledování životních funkcí vojáka. Ještě jsme nerozhodli, zda použijeme hlasem ovládané zařízení. Mezi tím ruská armáda v následujících pěti až sedmi letech získá inovativní verzi kompletů Ratnik,” dodal Semizorov.

Vojenské zkoušky první generace kompletů Ratnik proběhly v roce 2012. Do výzbroje ruské armády byl Ratnik přijat v roce 2014.

Ruské ministerstvo obrany nakoupilo prozatím cca 80 000 sad kompletů Ratnik. Ministerstvo původně mluvilo o potřebě nákupu 50 000 kompletů ročně, ale podle posledních zpráv má ministerstvo zájem až o 70 000 kusů ročně.

Ratnik představuje ucelený systém moderní výstroje i výzbroje ruského vojáka. Ratnik řeší výstroj komplexně - od spodního prádla, přes batohy, spací pytle nebo nové uniformy. K dispozici jsou nejmodernější balistické přilby, balistické vesty nebo ochranné brýle.

Z moderních technologií Ratnik nabízí moderní puškové zaměřovače, včetně termovizních Šachin, moderní komunikační prostředky, náhlavní displeje schopné promítat obraz z digitálního zaměřovače zbraně, brýle pro noční vidění nebo počítačové prostředky (tablet) řízení bojové činnosti BMS (Battlefield Management System) pro velitele.

Celkově komplet Ratnik obsahuje 10 “podsystémů” a 50 položek nejrůznějšího vybavení. Není ale jasné, kolik ruských vojáků získalo plnou verzi Ratnik a kolik "osekanou" verzi (např. bez náhlavního displeje, atd.). 


Testování kompletů Ratník příslušníky ruských výsadkových vojsk.

Všech 50 položek kompletu Ratnik má hmotnost 20 kg. Pozorovací přístroje umožňují objevit cíle velikosti lidské postavy na vzdálenost 3000 m ve dne, 1500 m v noci. Identifikovat cíle lze na vzdálenost 800 m ve dne, 500 m v noci.

V současné době je Ratnik intenzivně testován v těžkých arktických podmínkách. Podle deníku Izvestija je ale třeba vyřešit ještě řadu otázek pro arktické nošení - především z hlediska tepelného komfortu při intenzivní námaze ve velmi studeném počasí.

V minulém roce CNIITočMaš poprvé informoval o zahájení vývojových prací nad novým ruským "vojákem budoucnosti" Ratnik 2. Podle Andreje Grigorejeva, vedoucího vládní Nadace pro pokročilé projekty, potrvá nasazení verze Ratnik 2 15 až 20 let. Nadace pro pokročilá studia je moskevskou vládou financovaný fond podporující obranný výzkum a vývoj v Ruské federaci.

“Spustili jsme s CNIITočMaš projekt zaměřený na formování naší společné vize toho, jak by měl vypadat voják budoucnosti za 15 až 20 let,” uvedl v roce 2015 Grigorjev.

Dlužno dodat, že v označení jednotlivých generací Ratniků panuje v ruských médiích zmatek. Někdy jsou Ratnik 2 označovány vylepšené komplety Ratnik první verze, někdy zase budoucí komplety dostupné v roce 2025 nebo 2030.

Na začátku letošního roku naříklad Kremlem řízený propagandistický web Sputnik news informoval o zahájení vývoje nového kompletu Ratnik 3 s tím, že ruská armáda již získala 80 000 kompletů Ratnik 2.

Testování kompletů Ratnik (29. záři 2016)

Sputnik news přidal citaci generálplukovníka Olega Saljukova, velitele ruských pozemních vojsk, z počátku letošního roku: “Začali jsme právě pracovat na třetí generaci kompletů Ratnik, který dalece překoná zahraniční konkurenční komplety. Vývoj dokončíme do roku 2025.”

Před několika dny Saljukov komentoval vývoj nejnovější verze Ratnik 3. Komplety nové generace získají mechanickou kostrou zvyšující fyzický výkon vojáka, systémy udržující mikroklima kolem těla vojáka nebo prostředky sledující zdravotní stav vojáka.

“Myslím si, že využijeme nejlepší technická řešení z kompletu Ratnik, ale přesto půjde (Ratnik 3 - pozn. red.) o zcela nový komplet s novou úrovní všech podsystémů - ochrana, palebná síla, podpora života, řídící a napájecí jednotky, exoskelet, zobrazování informací a zaměřovacích údajů v pozorovacích přístrojích nebo na ochranných brýlích (průhledový displej - pozn. red.), mikroklima a monitorovací systémy kondice vojáka,” uvedl Saljukov.

V současné době probíhá rovněž vývoj amerického exoskeletu TALOS (Tactical Assault Light Operator Suit) pod patronátem amerického velitelství pro speciální operace (SOCOM). Současný stav vývoje obleku nebo komponentů TALOS není znám.

Podle webu Military.com, odolávající se na “zástupce z vědecko-technické komunity”, nebudou technologie jako exoskelet nebo “ultimativní brnění” vojáka dostupná před rokem 2026.

Zdroj: TASS

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruské robotické vozidlo Tigr s 30mm kanónem

Na výstavě Armáda 2016 ruská firma VPK představila robotickou verzi známého obrněného vozidla Tigr ...

Vysoce mobilní ruská samohybná houfnice Flox

Na výstavě Armáda 2016 ruská firma UralVagonZavod (UVZ) představila lehký dělostřelecký systém Flox ...

Modernizace ruských tanků T-14 Armata

Do konce roku 2019 ruská armáda získá 70 sériových tanků T-14 Armata, které se připojí ke zhruba 30 ...

Revoluce? Karabina pro teleskopickou 6,5mm munici

Americká firma Textron představila na výstavě Modern Day Marine 2016 novou karabinu komorovanou na ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Tesil
  18:20 10.10.2016

  damiku ty jsi zase zapomněl,že nám Poláci chtěli zabrat Těšínsko.To je na Moravě,víš.Nemám rád Poláky jsou to pokrytci.

  damiku ty jsi zase zapomněl,že nám Poláci chtěli zabrat Těšínsko.To je na Moravě,víš.Nemám rád Poláky jsou to pokrytci.

 • Olivav
  08:28 08.10.2016

  No a k diskusi na témá by stálo za to tohle: začínali takto: https://www.youtube.com/watch?... teď jsou asi ...Zobrazit celý příspěvek

  No a k diskusi na témá by stálo za to tohle:

  začínali takto:
  https://www.youtube.com/watch?...

  teď jsou asi zde:
  https://www.youtube.com/watch?...

  Takže blbí nejsou. Jejich řešení jsou někdy zvláštní a pro západ nepochopitelná, ale pro ně a jejich podmínky účinná. A chytrolíni co je podceňují by se asi divili. Jeden z produktů v mém oboru pochází z Ruské hlavy. A západ přiznává, že by je tento přístup asi nenapadl.

  Jinak k energetickým zdrojůk ke zbraním mě dříve zaujalo toto:
  od 3:53 ukazují baterku (chemickou) pro railgun https://www.youtube.com/watch?...

  jinak tady opět jiný přístup:
  https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

 • Olivav
  08:13 08.10.2016

  Damiku... Tak si dostuduj historii a souvislosti. Pojem nárazníkové pásmo atd... ti v dlohodobém strategickém konceptu nic neříká co? Jinak pro tvoje dovzděláni ti něco ...Zobrazit celý příspěvek

  Damiku...

  Tak si dostuduj historii a souvislosti. Pojem nárazníkové pásmo atd... ti v dlohodobém strategickém konceptu nic neříká co?

  Jinak pro tvoje dovzděláni ti něco povím. Po 1.sv válce jsme vznikli i jako nárazník proti Rusku. Za dob SSSR jsme byli nárazník proti NATO a teď jsme co? Vždy jsme spolu s Poláky a Maďary byli území, které se mělo obětovat.

  A přepisování historie takovým tupým způsobem je maximálně trapné jako, když to zkusil velký EU macho tehdy ještě ne Donald Tusk a dopadl jako blb:
  https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

 • damik
  02:00 08.10.2016

  Tesile, Tesile - ty jsi asi nejak zapomnel jak Soveti pratelsky s Nacisty spolu prepadli Polsko ...

  http://media.iwm.org.uk/ciim5/...

  Tesile, Tesile - ty jsi asi nejak zapomnel jak Soveti pratelsky s Nacisty spolu prepadli Polsko ...

  http://media.iwm.org.uk/ciim5/...

 • mastodont
  20:11 07.10.2016

  Todomach ty si proste len jedno tupelo obecné. Zaujatý propagandistický nudný blb.

  Todomach ty si proste len jedno tupelo obecné. Zaujatý propagandistický nudný blb.

 • KazdiceOpice
  13:34 06.10.2016

  damik je nejakej novej mistni kreten, nebo si nekdo zalozil druhej ucet?

  damik je nejakej novej mistni kreten, nebo si nekdo zalozil druhej ucet?

 • KazdiceOpice
  13:34 06.10.2016

  damik je nejakej novej mistni kreten, nebo si nekdo zalozil druhej ucet?

  damik je nejakej novej mistni kreten, nebo si nekdo zalozil druhej ucet?

 • Tesil
  19:22 05.10.2016

  Todomatch Samozřejmě,že by se Rusové bez západní pomoci obešli.Některé zbraně se ani v ruských podmínkách nedali použít.Ale mi bychom bez Rusů vyráběli tak leda Cyklon B pro IG ...Zobrazit celý příspěvek

  Todomatch Samozřejmě,že by se Rusové bez západní pomoci obešli.Některé zbraně se ani v ruských podmínkách nedali použít.Ale mi bychom bez Rusů vyráběli tak leda Cyklon B pro IG Farben.V tom lepším případě.Skrýt celý příspěvek

 • shal
  17:02 05.10.2016

  Škoda že není více informací o Talosu. A přitom první prototyp by měl být hotov už v roce 2018. Zajímalo by mě jak daleko je tento velice zajímavý projekt, na kterém pracují ...Zobrazit celý příspěvek

  Škoda že není více informací o Talosu. A přitom první prototyp by měl být hotov už v roce 2018. Zajímalo by mě jak daleko je tento velice zajímavý projekt, na kterém pracují desítky amerických firem a univerzit.
  Informace, co se dají najít na netu jsou neúplné a v některých případech si i protiřečí.

  Například se uvádí, že by se měl exoskelet vejít pod uniformu a zároveň, že cílem je, aby byl lehčí než 300 liber (136 kilo). Předpokládám, že systém važící skoro metrák a půl se pod uniformu těžko vejde.Skrýt celý příspěvek

 • Jindrich
  22:21 04.10.2016

  Psouk do pitle: Tvé informace jsou nekompletní. Ratnik je totiž komplet složený mmj. ze systému odívání označovaný jako VKBO/VKPO, který obsahuje krom zmiňovaného ...Zobrazit celý příspěvek

  Psouk do pitle:
  Tvé informace jsou nekompletní. Ratnik je totiž komplet složený mmj. ze systému odívání označovaný jako VKBO/VKPO, který obsahuje krom zmiňovaného převleku:
  klasickou letní uniformu
  demisezonní uniformu - softshell
  demisezonní uniformu proti větru a dešti - membránový komlet
  zimní uniformu
  https://www.youtube.com/watch?...
  Nechci tím nasrat naše sloužící, ale toto tam dnes fasují i záklaďáci...
  Ratnik jako takový se také liší od druhu vojska. Třeba úderné jednotky fasují i speciální protistřepinové obleky.

  Todomach:
  Chrániče kolen a loktů vychází z oblíbeného typu XTAK firmy Hatch

  K ruským termo zaměřovačům:
  http://survincity.com/2012/05/...
  https://www.youtube.com/watch?...
  Už na Krymu to některé jednotky měly..Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  21:04 04.10.2016

  Todo - o ty ruské vaťáky a válenky se v zimě rvali němečtí důstojníci v uniformách od Bosse. A zrezlý kalach je kouzelný tím, že střílí i zrezlý a střílí docela dobře (hlavně v ...Zobrazit celý příspěvek

  Todo - o ty ruské vaťáky a válenky se v zimě rvali němečtí důstojníci v uniformách od Bosse. A zrezlý kalach je kouzelný tím, že střílí i zrezlý a střílí docela dobře (hlavně v 5.45x39). Vše má něco do sebe.
  Nicméně - v čem spočívá ten sebeklam? Francie má cca polovinu populace a už se nevzmůže ani na pistoli a pušku, letadlovka je víc na opravách než v provozu...Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  20:23 04.10.2016

  Ano fenri, je to vidět - Rusko víceméně převzalo západní standardy. Myslím si, že to období smíru se západem beze zbytku využili pro přiučení se. Jezdili na cvičení NATO, lecos si ...Zobrazit celý příspěvek

  Ano fenri, je to vidět - Rusko víceméně převzalo západní standardy. Myslím si, že to období smíru se západem beze zbytku využili pro přiučení se. Jezdili na cvičení NATO, lecos si na západě okoukli, nakoupili (vždyť i zbraně už nosí a drží podle zpadního vzoru) a pak - bohužel - zase propadli sebeklamu, že už nikoho nepotřebují. Někdo tu psal, že ruský voják v orvaném vaťáku a s orezlým kalachem už není k vidění, že mají vše nové. Logicky, vyrábět orezlé kalachy a orvané vaťáky by v 21. století bylo trošku úchylné i na Rusko :-) Je to jak s auty, když se Rusko rozhodně vyrobit novou Ladu, tak i když jim to srdce může urvat, vyrobí raději nějakou kopii Renaultu nebo Nissana než zase to samý, co posledních 50 let. Lidi bohužel už díky pádu SSSR a uvolnění uviděli, jak vypadá normální současné osobní auto. Moskvič by už neprošel.

  Jinak fenri u nás vykradli celej dům, když rodina spala, taky bez výstřelu a žebrání o jídlo a to v tom domě nebydleli a ruští vojáci na Krymu jo. Ani to nebyli sousedi, co čekali na vhodnou příležitost jako Rusko vedle Ukrajiny. Musím se těch lidí zeptat, jestli těm zlodějům na zahradě postaví pomník zdvořilým lidem.

  Jo a jak jsi připomínal Mnichov vzpomněl jsem si na video s podobnou tématikou, kde rok 1938 a počínání Hitlera srovnávali s Putinem a Krymem. Ransdorf školil Schwarzenberga s tím, že se Rusko určitě bude striktně držet budapešťského referenda, že Krym nikdy nebude připojen k Rusku a ruští vojáci odejdou. A že připomínat v souvislosti s Krymem Hitlera a anšlus Rakouska je nesmysl. A už za pár týdnů měl pravdu Schwarzenberg ... ale to všem randsdorfům (budiž mu země lehká) nevadí pořád stejně naivně obhajovat Rusko.

  Video je z března 2014 a stojí za skouknutí, je to velmi dobré připomenutí, přímo ukázkové až neuvěřitelné!

  https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  19:41 04.10.2016

  Deadog: na druhou stranu pořád se (místy) tvrdí, že vše je ruská proganda, že nic nemají, neumějí vyrobit, nic neumí... a najednou je Krym bez výstřelu za 24 hodin obsazen profi ...Zobrazit celý příspěvek

  Deadog: na druhou stranu pořád se (místy) tvrdí, že vše je ruská proganda, že nic nemají, neumějí vyrobit, nic neumí... a najednou je Krym bez výstřelu za 24 hodin obsazen profi armádou, které nerupou nervy, má slušné zbraně, vybavení, techniku, nežebrá u místních i jídlo apod. Technet:
  "Člověk nemusí být přímo expert na vojenské otázky, aby z fotografií z právě probíhajících událostí na Krymu vyčetl, že v ruském vojsku došlo k obrovskému kvalitativnímu posunu. Veškerá vozidla jsou nastříkána jednotnou barvou a nacházejí se v zjevně naprosto vyhovujícím technickém stavu. To samé lze vypozorovat i na ústrojní kázni vojáků, kteří jsou vybaveni moderní uniformou splňující na první pohled požadavky doby, včetně taktických vest a nosných systémů, nákoleníků a jiných ochranných prostředků."
  Někdy se mi zá, že zatímco superlativy o západních zbraních považuješ za fakt a axiom, cokoliv pozitivního o ruských je propaganda. To, že pravda bude někde uprostřed a ty zbraně budou často srovnatelné je asi nepřípustná úvaha...Skrýt celý příspěvek

 • damik
  19:01 04.10.2016

  V nejblizsi dobe vydim osobne exoskelety tak hlavne pro postizene/zranene vojaky. A potencialne treba pro logistiky ve skladu. Do terenu by potrebovali nejaky novy energeticky ...Zobrazit celý příspěvek

  V nejblizsi dobe vydim osobne exoskelety tak hlavne pro postizene/zranene vojaky. A potencialne treba pro logistiky ve skladu. Do terenu by potrebovali nejaky novy energeticky zdroj ...

  Z podobneho duvodu ted US zarizly robotickeho psa. Se spalovacim modelem delal velky kraval. I kdyz to by snad slo vyresit i ted. Ale pro vojaka v terenu asi dost neprakticke ...Skrýt celý příspěvek

 • cyril
  18:59 04.10.2016

  daedog: Je uplně jedno, odkud článek je, důležité je nebrat všechny informace z jednoho konkrétního článku za nějakou absolutní pravdu či lež, je potřeba hledat jiné zdroje, ...Zobrazit celý příspěvek

  daedog: Je uplně jedno, odkud článek je, důležité je nebrat všechny informace z jednoho konkrétního článku za nějakou absolutní pravdu či lež, je potřeba hledat jiné zdroje, porovnávat informace a trochu se nad tím zamyslet, tomu se říká kritické myšlení. Myslím, že jsi sám hezky popsal, jak k této problematice přistupuješ, tedy článek o ruské technice z ruských zdrojů je samozřejmě demagogie, propaganda a tak je místo toho potřeba řešit, co měl putin k obědu, naopak články o západní technice, to je přeci mantra, naši západní bratři by nám v "mediálním prostoru" nelhali a tak k nim můžeme automaticky přistupovat jako pravdivé. To ale samozřejmě není vaše vina, za to může rusko. Trochu sebereflexe by neuškodilo, nemyslíš ?Skrýt celý příspěvek

 • damik
  18:57 04.10.2016

  Psouku, Psouku - tys asi tu Cinskou invazi do Ruske Sibire tak nejak zaspal ... http://abcnews.go.com/Internat... Alexander Shaikin, in charge of ...Zobrazit celý příspěvek

  Psouku, Psouku - tys asi tu Cinskou invazi do Ruske Sibire tak nejak zaspal ...

  http://abcnews.go.com/Internat...

  Alexander Shaikin, in charge of controlling the Russian-Chinese border, said on June 29 that 1.5 million people from China have illegally entered the Russian Far East over the past 18 months.

  Putin by Cinany radsi podcenovat nemel ...Skrýt celý příspěvek

 • psouk do pitle
  18:48 04.10.2016

  damik,vy jste genius!Vy jste ty rusy odhalil!JSOU TO HLUPÁCI!Že mne to doteď nenapadlo!Teď už mám konečně jasno!Putin není žádnej chytrej statotvorec,je to obyčejný ...Zobrazit celý příspěvek

  damik,vy jste genius!Vy jste ty rusy odhalil!JSOU TO HLUPÁCI!Že mne to doteď nenapadlo!Teď už mám konečně jasno!Putin není žádnej chytrej statotvorec,je to obyčejný hlupák,snílek...kterému za prdelí číňané obsazují Sibiř a chystají se vypít Bajkal!A navíc mu kradou zlaté rubly a v truhlici už má jen hejno vran-to jako z té pitomé pohádky o Mražákovi.Skrýt celý příspěvek

 • alea206
  18:42 04.10.2016

  Deadog:
  Ale tak mohli bychom se povznest nad politiku a hodnotit exoskelety a jejich vyuzitelnost v armade obecne :-)

  Deadog:
  Ale tak mohli bychom se povznest nad politiku a hodnotit exoskelety a jejich vyuzitelnost v armade obecne :-)

 • Deadog
  18:30 04.10.2016

  Ono se neda moc o cem diskutovat, kdyz vime jak a k cemu rusko vyuziva medialni prostor Kolte. Kazdy clanek ,ktery se bude tykat ruska bude bohuzel degradovan na diskuzi o tom ...Zobrazit celý příspěvek

  Ono se neda moc o cem diskutovat, kdyz vime jak a k cemu rusko vyuziva medialni prostor Kolte. Kazdy clanek ,ktery se bude tykat ruska bude bohuzel degradovan na diskuzi o tom jestli je to lez nebo pravda nebo do jake miry, ale za to si rusko muze bohuzel samo. Uvital bych spise vice clanku o zapadni technice u ktere nemusime zabredavat do techto defektnich diskuzi a u kterych jsou ruzna technicka data overitelna a dohledatelna.Skrýt celý příspěvek

 • damik
  18:05 04.10.2016

  Proto je Britanie v NATO ... :) Ta Putinova predstava, ze Rusko tak nejak dostane/predhoni Zapad (35+ nejvyspelejsich zemi) neni jen nerealna, ale i hloupa. To tak mozna Cina, ...Zobrazit celý příspěvek

  Proto je Britanie v NATO ... :)

  Ta Putinova predstava, ze Rusko tak nejak dostane/predhoni Zapad (35+ nejvyspelejsich zemi) neni jen nerealna, ale i hloupa. To tak mozna Cina, ktera tise infiltruje Ruskou Sibir Cinskou imigraci. Ale proc by NATO zautocilo prvni na Rusko???

  A ted ta zelezna zaluzie zacina asi mit a trochu pary:

  http://europe.newsweek.com/put...

  Russian President Vladimir Putin has asked the U.S. to suspend sanctions on his country and compensate for the losses ...

  Putkovi na ty srandy uz asi zacinaji dochazet zlate rubly.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 3