Ruský vývoz vojenské techniky ve stínu ukrajinsko-ruské války

-
4. 5. 2023
-
36 komentářů
-
Jan Buchar
Moskevský think-tank CAST zveřejnil koncem dubna analýzu měnící se globální poptávky po zbraních a prognózu možností pro ruské zbrojovky. Ukrajinsko-ruskou válku provází rozsáhlé použití nejmodernějších systémů, které tvoří základ výzbroje předních západních i východních států. Poskytuje tak bezprecedentní příležitost ověřit skutečné schopnosti vojenské techniky, jež v posledním půlstoletí vstoupila do aktivní služby.
Bojové operace na ukrajinském území rychle vyčerpaly schopnosti zúčastněných stran manévrovat. Přechod k pozičnímu boji vedl k patové situaci připomínající první světovou válku. Zatím není jasné, zda tento trend charakterizuje moderní vojenství jako celek nebo pouze odráží specifika ukrajinského bojiště. Tíhnutí k poziční válce namísto manévrové byly v posledních desetiletích opakovaně pozorovány během lokálních konfliktů, zejména když jedna ze stran postrádala výraznou početní nebo technologickou převahu. Nejzářnějším příkladem takové situace se v letech 1980-1988 stala íránsko-irácká válka.
Jedním z hlavních důvodů tohoto trendu je podle CASTu (Centr analiza stratěgij i těchnologij) neustále se zvyšující zranitelnost tanků. Od arabsko-izraelské války v roce 1973 tank ztratil svůj význam jako klíčový průlomový prostředek, čímž manévrová válka přišla o svou hlavní technickou podporu. Zvýšení ochrany tanků, především zavedením systémů aktivní ochrany, může situaci ovšem změnit. Ruský think tank předpovídá soustředěné zdokonalování tanků a růst nákupů nejpokročilejších tanků. To samé se vztahuje na lehká obrněná vozidla, která se jim z hlediska ochrany a ceny budou přibližovat.
Ukrajinsko-ruská válka prokázala rozhodující roli pozemních sil v ozbrojeném boji, neboť pouze tyto síly jsou schopny obsadit a udržet území. Jejich nasazení vyžaduje velké množství vojenské techniky a vede k obrovské spotřebě munice. Jak se ukázalo, tuto spotřebu lze výrazně snížit v případě využití vysoce přesných zbraní a munice. Malé rozšíření těchto zbraní dokládá nízkou vojensko-technickou úroveň obou válčících stran. CAST proto pozoruje růst celosvětové poptávky po dělostřeleckých a raketových systémech s vysoce přesnou municí a municí s prodlouženým doletem. Vrací se také vytváření masových mobilizačních zásob munice všeho druhu.
Zkušenosti z bojů podtrhují důležitost nasycení vojsk řízenými zbraněmi taktické úrovně, od pokročilých PTŘS (protitankových řízených střel) až po lehkou bombardovací munici. Výhodou na budoucích bojištích se tak mohou stát taktické střely v duchu západních NLOS (Non Line Of Sight) pro nepřímou střelbu a srbských ALAS (Advanced Light Attack System) s kombinovaným kamerovým a infračerveným naváděcím systémem.
Další výrazný rys ukrajinsko-ruské války představuje digitalizace a síťové propojení, jež otevírá možnosti pro efektivnější průzkum, zaměřování a velení a řízení palby v reálném čase. Široké použití globálních systémů přenosu dat umožnilo spojit individuální vozidla a posádky napříč jednotkami. Tento vývoj povede ke zrychlení zavádění automatických systémů řízení a velení v ozbrojených silách, jež budou využívat globální internetové služby. Ty se přitom nebudou omezovat pouze na ryze vojenské poskytovatele, nýbrž i na produkty a technologie dvojího užití (např. Starlink).
Při pohledu na aktivity letectva se projevila vysoká účinnost systémů protivzdušné obrany (PVO). Tento fakt vedl k faktickému ochromení bojových operací stíhaček a bombardérů nad bojovou zónou a hluboko na území nepřítele. Průběh války prokázal zastaralost bojových letounů čtvrté generace. Pouze málo pozorovatelné stíhačky páté generace jsou schopny účinně působit tváří v tvář vážnému odporu nepřítele s moderními zbraněmi. Z tohoto důvodu lze již nyní pozorovat zintenzivnění nákupu bojových letounů páté generace a vyřazování stíhaček generace předchozí.
Dramatický nárůst využití bezpilotních letounů nadto přispívá k rozvoji nového obrovského trhu s malými speciálními vojenskými drony. Dnes v této oblasti dominují civilní zařízení, což se do budoucna velmi pravděpodobně změní. Na tento vývoj ozbrojené síly reagují poptávkou po protiopatřeních vůči bezpilotním letounům všech velikostí. Vážnou výzvu pro požadovaný vývoj nových schopností PVO představuje nejen palebná síla, ale především náklady na zasažení cíle.
Námořnictvo se do ukrajinsko-ruské války zapojilo pouze omezeně. V této souvislosti sehrály kritickou roly pobřežní raketové systémy pro „odepření přístupu“ do pobřežních vod a uzavřených moří. To podle CASTu vyvolává koncepční otázky týkající se zásad budování námořnictva v takových mořích a vodách. Smysl má stavět jen ta plavidla, která díky výkonné protivzdušné a protiraketové obraně dokáží přežít. Z ruského pohledu půjde o velké fregaty a větší lodě. Všechny menší pravděpodobně nahradí bezpilotní zařízení, a to jak hladinové, tak vzdušné a v dlouhodobém horizontu i ponorkové.
Vyhlídky pro vývoz ruských zbraní závisí na průběhu válečných operací a s tím spojenými vztahy mezi Ruskem a Západem. Ruský think tank předpokládá neschopnost Kremlu vojensky dosáhnout maximalistických cílů na ukrajinském území z 24. února 2022. Teď proto hledá z konfliktu východisko, jež by mu umožnilo udržet si obsazená území a donutit Kyjev, potažmo kolektivní Západ, k příměří založeném na územním „statu quo“. Moskva k tomu potřebuje zabránit jakýmkoliv ukrajinským pokusům o znovudobytí okupovaných území a ustálit poziční fázi války. Navíc musí přesvědčit Západ, že jakékoliv vojenská podpora Ukrajiny nepovede k výrazným územním změnám. Pokud tyto snahy uspějí, bude moci dojít k rozdělení země podle korejského scénáře připomínajícím důsledky války z let 1951-1953. Ruská vláda se horkou fázi konfliktu zřejmě pokusí ukončit před prezidentskými volbami v březnu příštího roku.
Takový scénář můžeme považovat za optimistický pro Moskvu. Po příměří na frontě do jara 2024 bude následovat přechodného období, v němž dojde k odsouhlasení mírového urovnání. Jeho nedílnou součástí se stane postupné zrušení alespoň části západních sankcí vůči Rusku. Přechodné období lze optimisticky odhadnout na dobu zhruba jednoho roku, tj. do jara až poloviny roku 2025. Během této doby se ruská strana bude stále potýkat jak s nedostatkem zbraní pro vývoz (většina půjde na uspokojení domácí poptávky), tak s přizpůsobováním výroby vnějším omezením (nové formy plateb a dodávkové trasy).
Poté nastane tříleté pokrizové období, kdy budou některé sankce zrušeny a vybraná měnová, bankovní a dopravní omezení uvolněna. Podle nejoptimističtějších odhadů nastane určitá normalizace celkového zahraničního obchodu Ruska nejdříve v letech 2027-2028. Teprve v té době začnou ruské zbrojovky dodávat do zahraničí významné množství zbraní a vojenské techniky, včetně nových modelů vytvořených na základě zkušeností z ukrajinsko-ruské války.
Pesimističtější scénáře předpokládají pokračování intenzivních bojových akcí na Ukrajině minimálně do zimy až jara 2025 a návrat ruských zbraní na světový trh po roce 2030. Celkově je podle CASTu nejpravděpodobnější, že Západ na žádné seriózní urovnání s Moskvou bez stažení k linii z 24. února 2022 nepřistoupí. Tato okolnost bude určovat jak dynamiku samotného konfliktu, tak i pokusů z něj vystoupit.
Zkušenosti z bojových operací v ukrajinsko-ruské válce povedou ke zvýšené celosvětové poptávce po pozemní vojenské technice, systémech protivzdušné obrany, vysoce přesným raketovým zbraním dlouhého dosahu a bezpilotním letounům. Prodej stíhacích letounů se téměř zcela přesune do segmentu páté generace. Vzhledem k vysokým nákladům bude tvořit výrazný podíl globálních obchodů s vojenskou leteckou technikou. Ruské zbrojovky začnou podle optimistických scénářů opět vyvážet do zahraničí v roce 2027, podle pesimistických až začátkem příští dekády. Vše bude záviset na vývoji ukrajinsko-ruské války a zrušení alespoň části západních sankcí vůči ruským podnikům.
Zdroje: BMPD
Související články
PREMIUM Ruské tanky míří na Západ, ale Evropa se dál utápí v „zeleném“ šílenství
Evropská unie intenzivně pracuje na ochraně klimatu, zdražování emisních povolenek a nových normách ...
-
16.01.2023
-
13 komentářů
-
Jan Buchar
Mafie jako nástroj ruské zahraniční politiky
Státy po celém světě využívají kriminální živly k dosahování svých cílů. Rusko má však k této ...
-
27.01.2023
-
26 komentářů
-
Jan Buchar
PREMIUM Sankcemi sužovaný Írán úspěšně vyváží svou vojenskou techniku
Írán patří do klubu zemí, které jsou nejvíce postiženy hospodářskými sankcemi ze strany západních ...
-
06.04.2023
-
3 komentářů
-
Jan Buchar
První rok ruského okupačního režimu na Ukrajině
Nastolení ruského okupačního režimu v obsazených ukrajinských oblastech umožňuje studovat jeho ...
-
02.05.2023
-
3 komentářů
-
Jan Buchar
Především je navždy pryč doba, kdy se jejich zbraně prodávali jako solidní poměr cena/kvalita. Teď budou prodávat pod cenu někam do banánů v Africe.
Především je navždy pryč doba, kdy se jejich zbraně prodávali jako solidní poměr cena/kvalita. Teď budou prodávat pod cenu někam do banánů v Africe.
A vy máte snad pocit, že se tam jejich zbraně nepředvedly a namísto toho se tam předvedly letouny 5. generace? Myslím, že houby. Taky bych mohl říci, že se tam jako v každé válce ...Zobrazit celý příspěvek
A vy máte snad pocit, že se tam jejich zbraně nepředvedly a namísto toho se tam předvedly letouny 5. generace? Myslím, že houby.
Taky bych mohl říci, že se tam jako v každé válce ukázalo, že základem je relativně levně udržovatelná technika, protože každá technika hoří. Pak bych taky mohl říci, že zejména východní protivzdušné systémy jsou velmi účinné a to také (překvapivě!:) proti východním leteckým prostředkům. A taky, že přenosné protitankové systémy jsou účinnné, ať už jsou z východu či západu, a taky, že každá válka si žádá maso, a pak, že základem je propaganda, čím vylízanější, tím lepší, a pak, že na mladý funguje nejlíp, ještě lépe na mobily debily a sociální onany, a pak a tak...Skrýt celý příspěvekBohuzel se neridim pocity. Ruske zbrane predvedly naprosto tragicke vykony. Zakladem je technika co se nekazi. Ona totiz i lehce opravitelna kasoci tehnika potrebuje nahradni ...Zobrazit celý příspěvek
Bohuzel se neridim pocity.
Ruske zbrane predvedly naprosto tragicke vykony.
Zakladem je technika co se nekazi.
Ona totiz i lehce opravitelna kasoci tehnika potrebuje nahradni dily. A pak to dopadne jako v Izumu. Kde byli stovku ks snadno opravitrlne techniky, fakticky opustene pro nefunkcnost.
Myslite ty systemy, co ani po roce valky spolu z letadly RF nebyli schopny plne vyradit lerectvo UA?
Fakticky zadna vychodni zbrane nesplnila ocekavani, kterym nas pro ruske weby zasobovaly.
PS: Prave ty mobily, principy socialnich siti, umoznily UA mit informaci prevahu nad Ruskou stranou.Skrýt celý příspěvekAle řídíš se pocity z propagandy...jsi jak Svárovský. Hele co jako řekla válka ve Vietnamu o US technice, konkrétně třeba o vrtulnících. Bylo ztraceno asi něco přes pět tisíc ...Zobrazit celý příspěvek
Ale řídíš se pocity z propagandy...jsi jak Svárovský. Hele co jako řekla válka ve Vietnamu o US technice, konkrétně třeba o vrtulnících. Bylo ztraceno asi něco přes pět tisíc strojů. Přestaly se pak používat a byl to jejich debakl? Nebo co řekl Afgánistán o US zbraních? Můžeš vyvozovat tendenční a zpolitizované závěry. O tom, že je dobré mít moderní zbraně přeci nikdo nepolemizuje, vždy je dobré dělat generační výměnu. Ale ve válce se sdělá všechno, nakonec se obrní i to, co uveze nějaký plech a poslouží(viz Sýrie), tak proč pro urban warfare nepoužít staré tanky...
S tou třídenní operací to jsou taky jen takový bláboly, to odpískali už, když nenechali přistát Iljušiny. Ve chvíli, když se rozhodli řešit Ukrajinu silou, byla jejich povinnost hledat rychlé a co nejméně krvavé řešení, nebo to alespoň zkusit. A že nesplnili nic co chtěli je taky blábol. Okupují slušnou část, mají suché spojení s Krymem, mají vodu kanálem z Kachovky, bývalé kolomojského prapory už jsou celkem denacifikované, armáda závislá na sřelivu ze západu...no uvidíme, jak dopadne UA ofenzíva.Skrýt celý příspěvekTak zrovna Veitnam nebyl vhodny pro US techniku. Celkem chapu, ze jste si vybral vrtulniky, co v te valce prodelaly prvni rozvoj pro nasazeni. Ono na zbranich co byli uz bezne ...Zobrazit celý příspěvek
Tak zrovna Veitnam nebyl vhodny pro US techniku.
Celkem chapu, ze jste si vybral vrtulniky, co v te valce prodelaly prvni rozvoj pro nasazeni. Ono na zbranich co byli uz bezne zavedene, to tak silene nebylo.
Ale zrovna armada RF(SSSR) se na konflitk v oblasti vychodni Evropy pripravovala od WW2. Celou dobu to probiha masaz, jak jejich technika v takovem konliktu poskytuje bezprededentni vyhodu nad zapadnimi ekvivalenty.
Realita boju na UA dokazuje zcela neco jineho.
Afgh US zbrane vyhrali vojensky, selhala politicka slozka. Ale vam prijde, ze by Rusko melo sanci na UA vyhrat vojensky? (Politicky jsou bez sance)
Zajimave, ze uvadite valku v Syrii. Kdyz mate tolik prikaldu z UA, ale zadny vhodny prezentovatelny uspech.
Okupuji zasadne mene nez maximu. Fakticky jsou na hranicich pred touto fazi valky, bez sil k utoku.
Suche spojeni z Krymem je otazka tydnu.
Ruske prapory jsou spise nacifikovane, nez obracene. Ty 3-4 kluky co nazly v Azovu jim moc nevyhovovaly.
RF zadne strelivo ze zapadu nedostava, tak jaka zavislost? (Proste nemaji cim strilet)Skrýt celý příspěvekAle já mám spoustu příkladů o účinnosti východních zbraní na Ukrajině, jenom nemám potřebu je glorifikovat. Vždyť tam skoro všichni bojují s Kalachama, Téčka proti téčkům, bevka ...Zobrazit celý příspěvek
Ale já mám spoustu příkladů o účinnosti východních zbraní na Ukrajině, jenom nemám potřebu je glorifikovat. Vždyť tam skoro všichni bojují s Kalachama, Téčka proti téčkům, bevka proti bevkům, RPG proti všem, tak co jako. Si jako skalní fanda Ukrajinců za ty úspěchy východní techniky klidně dosaď Ukrajince, když nesneseš představu, že i Rusák něco trefí.
Ten konec si přečti znovu, o střelivu pro Rusko jsem nic nepsal...Skrýt celý příspěvekJeště jsem si přečetl tu tvoji poznámku o neschopnosti letectva...a jako v Afgánu Amíkům letectvo válku vyhrálo? Tady je to hodně o dobytí a udržení urbanizovanýho prostoru, to ti ...Zobrazit celý příspěvek
Ještě jsem si přečetl tu tvoji poznámku o neschopnosti letectva...a jako v Afgánu Amíkům letectvo válku vyhrálo? Tady je to hodně o dobytí a udržení urbanizovanýho prostoru, to ti stejně letadlo nevybojuje. Rusové toho zasáhli spoustu, ale dokážeš si vůbec představit, kolik letišť by museli v nepřátelským týlu několikrát týdně vybombardovat (VPD jde rychle opravit), včetně všech rovných úseků silnic...a to kvůli těm pár ukrajinským letadlům, co střílejí naslepo neřízený rakety. Stejně je postupně sundávají u fronty, tak proč by se kvůli tvým pocitům namáhali a plýtvali...Skrýt celý příspěvek
Marky: Nic proti, ale asi nemate moc predsravu jakou podporu poskytuje pesakum USAF/US NAVY. Jo, jasne chydqci Rusove by misto plytvani na elektrarny, nebo jine civilni objekty ...Zobrazit celý příspěvek
Marky: Nic proti, ale asi nemate moc predsravu jakou podporu poskytuje pesakum USAF/US NAVY.
Jo, jasne chydqci Rusove by misto plytvani na elektrarny, nebo jine civilni objekty musely zacit vyhledavat vojenske cile. Kdyby to letectvo UA bylo k nicemu, tezko by si rusove narokovali tolik znicenych stroju.
Ano, ua musi bojovat i puvodni technikou. Proto jeste casti UA stale okupuje RF. Spousta jich za to zaplatila zivotem.
Mozna jste zapomnel, jak se po dodavce zapadnich zbrani musela vzdy RF od nekud stahnout...
O strelivu jste psal, ale jediny kdo ma fatalni problem je RF.Skrýt celý příspěvek@Badysak - No jasně, kravaťáci v Namu nabourali cca 10 tisíc vlastních leteckých prostředků a tím to pokazili ostatním... :D
@Jirosi - Dobrý iluze!@Badysak - No jasně, kravaťáci v Namu nabourali cca 10 tisíc vlastních leteckých prostředků a tím to pokazili ostatním... :D
@Jirosi - Dobrý iluze!
Ukrajina díky (mimo jiné i ) dodávkám západní vojenské techniky, dokáže už víc jak rok držet frontu a na mnoha místech dokonce zatlačit Ruskou armádu a donutit jí k ústupu. A to ty ...Zobrazit celý příspěvek
Ukrajina díky (mimo jiné i ) dodávkám západní vojenské techniky, dokáže už víc jak rok držet frontu a na mnoha místech dokonce zatlačit Ruskou armádu a donutit jí k ústupu. A to ty dodávky techniky jsou minimální, a ať se nám to líbí nebo ne Ruská armáda je silná.
A i přes to všechno se ruské armádě nepodařilo dosáhnout jediného cíle, který si vytýčili.
Pravda, 90% toho jde na vrub naprostému diletantství na Ruské straně a amatérizmu, který předvádějí.
Nicméně východní technika, jasně v bojích tahá za kratší konec oproti té západní, která byla dodána Ukrajině.
Takže ne, ta technika se opravdu neosvědčila, protože Rusko i při větším počtu techniky, větším počtu munice a i při výhodě, že si mohou vybrat kde zaútočí, nedocílili jediného ze svých cílů, a přitom ztráty mají abnormální. :-)
Jo a když už píšete, že důležité je jednoduše opravitelná technika, tak je to trochu zvláštní psát o tom ve vztahu k Ruské armádě, která posílá na frontu T-62 a T-54/55. Tohle je totiž ukazatel toho, že ruský průmysl není nyní schopen ve velké míře servisovat T-72, T-80 a T-90. Toliko k tomu bludu, že Sovětská/Ruská technika je jednoduše servisovatelná. Ne není. Sovětská technika byla navržena jako spotřební materiál, kdy se kladl důraz na jednoduchou a levnou výrobu, nikoli servis či životnost. S tím se nepočítalo, protože se počítalo s velkými ztrátami a ty se měli nahrazovat rychlou výrobou.
Toto vychází ze zkušeností, které mělo SSSR během 2. světové války. :-)Skrýt celý příspěvek
"Jeho nedílnou součástí se stane postupné zrušení alespoň části západních sankcí vůči Rusku" Proboha proč by niečo také Rusi chceli? Som si myslel,ze ich sankcie posilňujú a ...Zobrazit celý příspěvek
"Jeho nedílnou součástí se stane postupné zrušení alespoň části západních sankcí vůči Rusku"
Proboha proč by niečo také Rusi chceli? Som si myslel,ze ich sankcie posilňujú a oni by ich chceli rušiť?Skrýt celý příspěvekZápad by byl hodně hloupý, kdyby zrušením sankcí začal vyzbrojování Moskvy moderními zbraněmi se západní elektronikou, optikou, materiály apod. Navíc většina firem tento trh ani ...Zobrazit celý příspěvek
Západ by byl hodně hloupý, kdyby zrušením sankcí začal vyzbrojování Moskvy moderními zbraněmi se západní elektronikou, optikou, materiály apod.
Navíc většina firem tento trh ani nebude potřebovat. Zbytek světa bude zbrojit, takže se velmi dobře uplatní i jinde.Skrýt celý příspěvek"Bojové operace na ukrajinském území rychle vyčerpaly schopnosti zúčastněných stran manévrovat. Přechod k pozičnímu boji vedl k patové situaci připomínající první světovou ...Zobrazit celý příspěvek
"Bojové operace na ukrajinském území rychle vyčerpaly schopnosti zúčastněných stran manévrovat. Přechod k pozičnímu boji vedl k patové situaci připomínající první světovou válku"
Tak, to i WW2 pripominala zakopy WW1. Proroze, zimni obdobi znamenalo pokles manevrove cinosti.
Jako k cemu jsou takove texty?
"Od arabsko-izraelské války v roce 1973 tank ztratil svůj význam jako klíčový průlomový prostředek, čímž manévrová válka přišla o svou hlavní technickou podporu."
Jako, ze behem treba WW2 neselhavali tankove udery?
Kam se asi podely ty tisice tanku co vsichni vyrobyli?
Ty byli ztraceny v boji, jak behem obrany, uroku, presunu, technickych potizi.
Behem valky na UA tu mame Rusky pocatecni uder, nasledne po vytlaceni. Presun a provedeni uderu v Donbasu.
Ua pro zmenu dokazala svoje jednotky stahnout, vytlacit Rusy. Nasledne opet stazeni sil Donbasu. Aby provedla dve uspesne ofenzivy.
To vse, behem jedineho roku! A to ani jedna strana nebyla na tento vyvoj pripravena.Skrýt celý příspěvekJirosi
Nápis miesto kde vytlačili Ukrajinci Rusakou alebo iba taraš.Jirosi
Nápis miesto kde vytlačili Ukrajinci Rusakou alebo iba taraš.Hned prvni vytlaceni vojsk RF bylo znicen vysadku u Kieva. A pak vsude tam kde byli, ale uz nejsou.
Hned prvni vytlaceni vojsk RF bylo znicen vysadku u Kieva. A pak vsude tam kde byli, ale uz nejsou.
Škoda že nechápeš podstatu veci to hlavne mesto nechceli nikdy dobiť potrebovali iba rozdeliť. Ale to ty nikdy nepochopíš. ;)
Škoda že nechápeš podstatu veci to hlavne mesto nechceli nikdy dobiť potrebovali iba rozdeliť. Ale to ty nikdy nepochopíš. ;)
"Jasné", klasicka taktika uder nevysel. Tak budem vymyslet, jak jsme tam vlasne vubec nechteli..
Tohle Ruske deleni na mrtve, a tezce zranene si uzili lide treba v Mariupolu."Jasné", klasicka taktika uder nevysel. Tak budem vymyslet, jak jsme tam vlasne vubec nechteli..
Tohle Ruske deleni na mrtve, a tezce zranene si uzili lide treba v Mariupolu.Bavíš Clavo. V Hostomelu byla zlikvidována absolutní elita rusácké armády, která měla obsazovat Kyjev. No a Cherson, Charkov a další taky nechtěli rusáci obsadit, že?
Bavíš Clavo. V Hostomelu byla zlikvidována absolutní elita rusácké armády, která měla obsazovat Kyjev. No a Cherson, Charkov a další taky nechtěli rusáci obsadit, že?
Clavo: Zatim vychazi jen vase trolleni. Takze, taktika byla poslad vysadek na smrt, aby nasledne mohli v ramci sve strategie obetovat i obrnene jednotky pri plneni stejneho ...Zobrazit celý příspěvek
Clavo: Zatim vychazi jen vase trolleni.
Takze, taktika byla poslad vysadek na smrt, aby nasledne mohli v ramci sve strategie obetovat i obrnene jednotky pri plneni stejneho cile?
Dle vas tedy je cela valka na UA jen diverzni operaci jak se znazo Ruske elity zbavit Putina?Skrýt celý příspěvekDo dvaceti vrtulníků? :D :D :D Do oblasti mířilo několik Il 76. A ano, Ti co byli v Hostomelu na zemi byli prakticky kompletně pozabíjeni. Celá invaze skoro do puntíku kopírovala ...Zobrazit celý příspěvek
Do dvaceti vrtulníků? :D :D :D Do oblasti mířilo několik Il 76. A ano, Ti co byli v Hostomelu na zemi byli prakticky kompletně pozabíjeni. Celá invaze skoro do puntíku kopírovala operaci Dunaj ze srpna 1968. Tehdy také Prahu nejdříve obsazovali výsadkáři, kteří zajali členy vlády, které pak odvlekli do Moskvy. Tady to mělo být stejné.Skrýt celý příspěvek
No a Iljušiny byly odvolány, jak se na tom shodují všichni. Výsadek to letiště udržel, s posilami do druhého dne dobyl, takže tam těžko pomřeli. To spíš kasárna národní gardy UA ...Zobrazit celý příspěvek
No a Iljušiny byly odvolány, jak se na tom shodují všichni. Výsadek to letiště udržel, s posilami do druhého dne dobyl, takže tam těžko pomřeli. To spíš kasárna národní gardy UA dostala hned z rána zásahy a pak byli vytlačeni. Asi si to pleteš s výsadkem u Vasylkivky o 2 dny později, kde "duch Kyjeva dle Ukrajinské a US propagandy sundal 2 Iljušiny, které svět neviděl". Ale to už je takový Amíkovský folklór s virtuálními letadly. Jinak ten jižnější výsadek musel být pro výsadkáře zajímavý, s následným probíjením se na sever...asi celkem survival. Otázkou je, jestli ve vedení stále věřili, že by mohli provést i o dva dny později hlavní výsadek jinde, na méně chráněném letišti, s rychlým postupem na vládní budovy, nebo jen chtěli Hostomelu ulevit a dole něco vyhodit do vzduchu....bych i věřil, že se té paramyšlenky nezbavili.Skrýt celý příspěvek
Clavo: připomíná mi to tu Svěrákovu pohádku... "nepřítel se domnívá že obětujeme pravé křídlo, ale my ho převezeme, my obětujeme obě křídla!"
Clavo: připomíná mi to tu Svěrákovu pohádku... "nepřítel se domnívá že obětujeme pravé křídlo, ale my ho převezeme, my obětujeme obě křídla!"
Jirosi aj ty si písal že Rusak za 3 mesiace vystrieľaný všetky náboje a skrachuje a čo sa z toho stalo. Stále len taras hlúposti :) Marky to napísal ale ty máš iba svoju pravdu ...Zobrazit celý příspěvek
Jirosi aj ty si písal že Rusak za 3 mesiace vystrieľaný všetky náboje a skrachuje a čo sa z toho stalo.
Stále len taras hlúposti :)
Marky to napísal ale ty máš iba svoju pravdu teda prekrútený realitu.Skrýt celý příspěvekClavo: Tak schvlane, ktere letiste u Kieva driz Ruske jednotky, nebo se jim z nej podarilo stahnout? To opet netvrdim ja, ale Rusko rapidnim poklesem strelby v oblasti fronty. ...Zobrazit celý příspěvek
Clavo: Tak schvlane, ktere letiste u Kieva driz Ruske jednotky, nebo se jim z nej podarilo stahnout?
To opet netvrdim ja, ale Rusko rapidnim poklesem strelby v oblasti fronty. (Ps: 3m jsme nidky nepsal). S tim se ukoncily i Ruske ofenzivni operace. A celo frontalni postup se msrskl na boj o "bachmut".Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...