Ruský záchytný stíhač MiG-31 s protisatelitní raketou

MiG-31 s (pravděpodobně) protisatelitní raketou; větší foto / ShipShash

Minulý týden byl při přistání na Žukovském mezinárodním letišti u Moskvy vyfotografován letoun MiG-31 s neznámou rozměrnou raketou. S největší pravděpodobností jde o antisatelitní zbraň vycházející ze střely 79M6 komplexu 30P6 Kontakt z 80. let minulého století.

Ruské letectvo provozuje 109 záchytných stíhaček MiG-31BM a deset stíhaček MiG-31K (označení také MiG-31BP). Dále zhruba 140 MiGů-31 je ve skladech. Ruské letectvo plánuje vylepšit několik desítek těchto uskladněných letounů na standard „BM" a zařadit do aktivní služby.

Verze „BM" je poslední modernizací MiGu-31 s novým radiolokátorem, avionikou, zbraňovým systémem, kokpitem a výrazně rozšířenou schopností používat moderní zbraně vzduch-vzduch a vzduch-země.

MiG-31K, resp. MiG-31BP, slouží jako nosič střely vzduch-země dlouhého doletu Ch-47 Kinžál, což je upravená střela 9M723 raketového kompletu Iskander. Kinžál ve výškách okolo 50 km dosáhne až desetinásobné rychlosti zvuku a zasahuje cíle na zemi vzdálené až 2000 km.

Rusové navíc chtějí MiG-31BM využít jako platformu k vypouštění dalších výkonných zbraní. MiG-31BM k tomu má skvělé předpoklady ‒ létá rychlostí Mach 2,8, má dynamický dostup až 30 000 m (praktický 21 500 m) a unese pět tun nákladu. MiG-31 navíc dopraví náklad (antisatelitní raketu) až na vzdálenost 1000 km, s natankováním paliva ještě dále.

Úvodní fotku letounu MiG-31BM (trupové číslo „modrá 08"; od standardního provedení zřejmě dále upravený) s masivní raketou umístěnou pod trupem pořídil uživatel ShipShas a umístil na web JetPhotos. O raketě nejsou žádné oficiální informace, nicméně panuje obecná shoda, že se jedná o protisatelitní zbraň vycházející ze střely 79M6 sovětského komplexu 30P6 Kontakt.

Sovětský svaz vyvinul protisatelitní komplex 30P6 Kontakt v 80. letech. Komplex tvořil letoun MiG-31D a třístupňová protisatelitní řízená střela 79M6. Součástí komplexu byl i radiolokační-optický systém 45Ž6 Krona pro vyhledávání a sledování kosmických objektů až do výšky 40 000 km. Systém Krona byl nejen postaven, ale v letech 2009 až 2010 modernizován.

Pod trup MiGu-31D bylo možné umístit jednu střelu 79M6 o startovní hmotnosti 4550 kg. První dva stupně střely pohánělo tuhé palivo, poslední pak kapalné. Vzhledem k tomu, že tato zbraň měla negativní vliv na směrovou stabilitu (především ve velkých výškách), MiG-31D obdržel velké trojúhelníkové stabilizační plochy na koncích křídel.

Střela 79M6 se od nosiče MiG-31D měla odpoutávat ve výšce 15 000 až 18 000 m při rychlosti 2120 až 2230 km/h. Cílem 79M6 byly družice pohybující se ve výšce do 600 km (tedy na nízké oběžné dráze Země) ‒ v této výšce operují především průzkumné a špionážní satelity. Komunikační a navigační satelity létají ve výškách 25 000 km a výše.


MiG-31K se střelou Kinžál

Doba letu 79M6 k cíli měla činit 100 až 380 sekund, družice měla být zničena přímým zásahem nebo explozí tříštivo-trhavé bojové hlavice o hmotnosti 20 kg.

První let MiGu-31D se střelou 79M6 se uskutečnil v roce 1987. Letové testy probíhaly právě na letišti Žukovskij u Moskvy. Jediný odpal rakety 79M6 z nosiče MiG-31D byl podle známých údajů proveden 26. července 1991. Není ale známo, zda šlo jen o testování odhozu z MiGu-31D a funkce raketového motoru střely nebo zda 79M6 dosáhla požadované operační výšky.

Celkově byly vyrobeny dva MiGy-31D (modrá 071 a 072), ale v roce 1991 byl projekt zastaven. Po zhroucení SSSR zůstaly oba prototypy MiG-31D v Kazachstánu v testovací oblasti Sary-Šagan. Po rozpadu Sovětského svazu se testovací oblast Sary-Šagan a oba letouny MiG-31D staly majetkem Kazachstánu.

Vývoj MiGu-31 jako nosiče výkonných raket pokračoval v Rusku i nadále. V roce 2001 společnost MiG navrhla civilní MiG-31S, který pomocí malé rakety mohl na nízkou oběžnou dráhu (200 km) umístit malou družici (100 kg). V roce 2005 Rusko a Kazachstán zase oznámili existenci projektu Išim. Šlo o raketu o hmotnosti 10,3 tun, která byla nesena pod trupem MiGu-31. Išim mohl dopravit satelit o hmotnosti 160 kg až do výšky 300 km.

Vlastnosti současného ruského antisatelitního systému na platformě MiG-31 zůstávají neznámé, ale pravděpodobně jsou podobné těm z předchozího systému Kontakt. Ostatně již v roce 2009 tehdejší šéf ruského letectva Alexandr Zelin uvedl, že program Kontakt může být obnoven.

V listopadu 2013 zase obranný výbor ruské Dumy vyzval prezidenta Vladimira Putina, aby v rámci státniho vyzbrojovacího programu 2016 - 2025 pokračoval v protisatelitním programu Kontakt. Jak je patrné z úvodní fotografie, práce na projektu skutečné proběhly a probíhají. O projektu ale nejsou žádné informace, ani o možných zkouškách.

V každém případě Spojené státy hrozbu berou vážně, protože podle nové americké národní strategie země jako Rusko a Čína intenzivně pracují na zbraních schopných ohrozit americké satelity na oběžné dráze Země. Spojené státy proto rozvíjí postupy, jak rychle nahradit zničené satelity.

Zdroj: BMPD, Aviation Week

Nahlásit chybu v článku


Související články

Budoucnost těžkých stíhačů MIG-31

Těžký záchytný stíhač MIG-31 je bezesporu výplodem studené války, nicméně se mu daří přežívat do ...

Záchytné stíhačky MiG-31BM pro ruské letectvo

Ruské letectvo již získalo 24 (dvě letky) modernizovaných záchytných stíhačů MiG-31BM. Nejnovější ...

Británie testuje: Solární letouny místo satelitů

Ministerstvo obrany Velké Británie pro účely testování nakoupí tři výškové solární letouny Zephyr 8 ...

PL-19 Nudol: Rusové testují zbraň proti satelitům

Podle amerického deníku The Washington Free Beacon Rusové v prosinci provedli již pátý test ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • dusan
  16:19 02.10.2018

  KOLT, RiMr71 Ani nie ... platí sa za hmotnosť .... nie za objem a ten sa dá ľahko zväčšiť, napr. nafúknutím, či zväčšením odrazovej plochy. O tom sú falošné hlavice ICBM... vo ...Zobrazit celý příspěvek

  KOLT, RiMr71

  Ani nie ... platí sa za hmotnosť .... nie za objem a ten sa dá ľahko zväčšiť, napr. nafúknutím, či zväčšením odrazovej plochy. O tom sú falošné hlavice ICBM... vo vesmíre sa správajú rovnako ako ťažké reálne hlavice a je takmer nemožné ich rozpoznať ....Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  15:30 02.10.2018

  ...přesně tak, tam je místa... :)

  ...přesně tak, tam je místa... :)

 • KOLT
  13:10 02.10.2018

  Marw, s tou bezcenností atrapy bych trochu brzdil, ono vynést ji tam něco stojí ;-)

  Marw, s tou bezcenností atrapy bych trochu brzdil, ono vynést ji tam něco stojí ;-)

 • Marw
  12:39 02.10.2018

  Petris: Podla mojho skromneho nazoru aj s ohladom na pocet druzic na MEO zrovna zaprasenie takto vysokych orbit len tak lahko nehrozi. Predsa len treba ratat s tym ze sa bavime o ...Zobrazit celý příspěvek

  Petris: Podla mojho skromneho nazoru aj s ohladom na pocet druzic na MEO zrovna zaprasenie takto vysokych orbit len tak lahko nehrozi. Predsa len treba ratat s tym ze sa bavime o nepredstavitelne obrovskom prazdnom priestore. Problem je to hlavne na LEO, kde je "premavka" neporovnatelene hustejsia.

  Inak jedna z moznych foriem obrany by mohla byt aj sprosta maskirovka...Pri dostatocne nizkych nakladoch na vynasanie nakladu mozu USA hore vyniest napriklad 50 druzic z ktorych vacsina bude sprosta maketa, vybavena akurat tak jednoduchym pohonnym systemom a vysielacom co bude imitovat realnu komunikaciu so zemou. Medzi nimi zamiesanych 5 s realnym vybavenim a Rusko alebo Cina mozu akurat tak typovat ci strielaju na bezcennu maketu alebo realny objekt.Skrýt celý příspěvek

 • petris
  12:12 02.10.2018

  RiMr71 Myslím že tam je skôr otázne ako by sa dali zničené GPS/Glonas/Galileo družice nahradzovať, ak by celá tá oblasť orbity bola zaprasená náhodne poletujúcimi zvyškami ...Zobrazit celý příspěvek

  RiMr71 Myslím že tam je skôr otázne ako by sa dali zničené GPS/Glonas/Galileo družice nahradzovať, ak by celá tá oblasť orbity bola zaprasená náhodne poletujúcimi zvyškami zničených družíc. Podla mňa by to bol dosť problém.Skrýt celý příspěvek

 • Eiffelos
  11:25 02.10.2018

  Zase třeba Glonas mohou amici vyřadit úplně jednoduše právě pomocí svého raketodronu, ten si může odletět k družici a rozsroubovat ji na díly

  Zase třeba Glonas mohou amici vyřadit úplně jednoduše právě pomocí svého raketodronu, ten si může odletět k družici a rozsroubovat ji na díly

 • fenri
  11:04 02.10.2018

  Logik: však jen tipuji. Vycházím z toho, že normální komeční GNSS za dobrých příjmových podmínek (zdůrazňuji) v klidu jede se subcentimetrovou přesností za chůze (možná i rychleji, ...Zobrazit celý příspěvek

  Logik: však jen tipuji. Vycházím z toho, že normální komeční GNSS za dobrých příjmových podmínek (zdůrazňuji) v klidu jede se subcentimetrovou přesností za chůze (možná i rychleji, nevím). Vojenská aplikace většinou frčí o řády rychleji. Na druhou stranu mají úplně jiné možnosti. Takže tak beru, že z hlediska času jsou na tom vojáci mnohem, mnohem hůře, ale zase mají lepší techniku a přístup k možnostem satelitů, které to kompenzují. přesto si (možná mylně( neumím představit, že ten obrovský deficit v čase (stačí rychlost běžné klouzavé bomby, nedejbože hypersonických zbraní) dokáže plně vykompenzovat použití lepších přijímačů a větší možnosti komunikace se satelity. Nejsem si jistý, zda třeba takto naváděné zbraně používají služeb referenčních systémů. Dokonce bych řekl že ne. Kde by ho na cílovém území vzali...Skrýt celý příspěvek

 • logik
  10:17 02.10.2018

  fenri: +- bych souhlasil, až na to, o kolik mohou být vojáci přesnější. Přesnost určení GPS závisí na přesnosti určení času. Vojáci mají přitom u GPS zakódovaný kanál, na kterém ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri: +- bych souhlasil, až na to, o kolik mohou být vojáci přesnější. Přesnost určení GPS závisí na přesnosti určení času. Vojáci mají přitom u GPS zakódovaný kanál, na kterém jdou časové značky s vyšší přesností. S o kolik vyšší přesností se můžeme jen dohadovat.

  dexnom:
  Podvrhnout jde pravděpodobně civilní GPS signál (ten myslím nemá digitální podpis). Ten vojenský má šifrovaný kanál, a tedy podvrhnout nejde.Skrýt celý příspěvek

 • Míša
  09:27 02.10.2018

  @flanker.jirka Hmm, demagog. Od konce: Takže agrese rusofilů neexistuje, dále Eu vytváří armádu na konflikt a nejspíš již stojí někde na čáře dotyku, když jsem si jí nikde ...Zobrazit celý příspěvek

  @flanker.jirka

  Hmm, demagog.

  Od konce: Takže agrese rusofilů neexistuje, dále Eu vytváří armádu na konflikt a nejspíš již stojí někde na čáře dotyku, když jsem si jí nikde nevšiml. USA vytrvale posilovala svoji armádu v Evropě, celá 90" léta a na přelomu milénia.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  08:11 02.10.2018

  Jen aby z toho nevyzněl nějaký šum: tím netvrdím, že v blízkosti strategických objektů a velkých států neprobíhá rušení (ať již formou ztráty signálu, či jeho podvržení). Pouze ...Zobrazit celý příspěvek

  Jen aby z toho nevyzněl nějaký šum: tím netvrdím, že v blízkosti strategických objektů a velkých států neprobíhá rušení (ať již formou ztráty signálu, či jeho podvržení). Pouze tvrdím, že běžně se to na 99.9% povrchu planety neděje a že nejsou nějací certifikovaní geodeti, kteří mají přístup k měřením bez chyby.
  Jinak si tipnu, že terestrické rušící prvky musí docela pěkně svítit v elmag. spektru a asi nebude věda je trefit, pokud nejsou přikryté nějakým deštníkem.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  07:44 02.10.2018

  Miroslav: "Presné súradnice z GPS majú zámerne odchýlku ktorá sa neustále mení. Je to z dôvodu aby nedošlo k zneužitiu či útoku "manipulantov s časom". Myslím, že napríklad ...Zobrazit celý příspěvek

  Miroslav: "Presné súradnice z GPS majú zámerne odchýlku ktorá sa neustále mení. Je to z dôvodu aby nedošlo k zneužitiu či útoku "manipulantov s časom". Myslím, že napríklad certifikovaní geodeti majú možnosť využiť presné informácie o GPS súradniciach bez modulacie signálu resp. majú možnosť získať viac ako bežní ľudia ale stále je to málo na to, aby vedeli dosť"

  Myslet znamená prd vědět. Poslyšte Kefalín, čo je to henten "certifikovaný geodet"?
  Pokud máte v prkenici dost drobných, koupíte si geodetickou GNSS stanici (ne, na to nemusíte mít žádný certifikát), k tomu si připlatíte cca 80 kč/hod měření za připojení k CZEPOS a opakovaně a spolehlivě dle kvality signálu (dána místem a vegetačním krytem kde měříte a momentální polohou družic) měříte s až subcentrimetrovou přesností.
  Žádná měnící se chyba tam není. Žádný certifikovaní geodeti se speciálním přístupem ke speciálním měřícím technologiím nejsou. A přesnost je určitě taková, že na opakované trefení větrací mřížky bunkru 10x10 cm vám stačí spolehlivě. Vzhledem k tomu, že se ale zbraně pohybují "trochu" rychleji, než běžný geodet, na druhou stranu mají asi "trochu" lepší GNSS a "trochu" lepší přístup k datům s družic, věřím že ta přesnost bude tak o řád, dva horší, než udělá geodet s běžnou komerční GNSS. Takže řekněme 1 metr... Ale možná jsou fakt přesnější nevím. Jenom při tom fofru si myslím, že o tolik lepší ta technologie oproti civilům není.Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  07:35 02.10.2018

  2 RiMR u Rusů nevim, ani ti největší fandové do kosmonautiky občas neví, co má ten startující Kosmos xxxx v útrobách - kamikaze minidružice? nástupci ex sovětských ...Zobrazit celý příspěvek

  2 RiMR

  u Rusů nevim, ani ti největší fandové do kosmonautiky občas neví, co má ten startující Kosmos xxxx v útrobách - kamikaze minidružice? nástupci ex sovětských Almaz/Poljus?. Dost se psalo o Nudolu, ale ten je dle velikosti rakety země-vesmír
  tak pro postřelování LEO. Osobně vsázím u USA i Ruska na LaserSkrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  07:33 02.10.2018

  Miroslav zalezi co rozumies pod pojmom "hacknut". Staci ked dostatocne silnym vysielanim prekryjes povodny signal z druzice a navigaciam potom mozes nahovorit co chces. Vid ta ...Zobrazit celý příspěvek

  Miroslav

  zalezi co rozumies pod pojmom "hacknut". Staci ked dostatocne silnym vysielanim prekryjes povodny signal z druzice a navigaciam potom mozes nahovorit co chces. Vid ta skokova zmena polohy ked sa priblizis ku Kremlu a zrazu sa ocitnes na letisku Domodevovo. Teda podla navigacie.

  Druha vec je ci by to fungovalo aj na vojenske navigacie.

  https://svet.sme.sk/c/20363255... Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  07:21 02.10.2018

  díky za upozornění. Byl jsem myšlenkama u výstražných satelitů obecně, přitom jsem se ve větách teprve pachtil s GPS družicemi - proto to GEO (začátek 35 800km) Každopádně jsem ...Zobrazit celý příspěvek

  díky za upozornění. Byl jsem myšlenkama u výstražných satelitů obecně, přitom jsem
  se ve větách teprve pachtil s GPS družicemi - proto to GEO (začátek 35 800km)

  Každopádně jsem do včerejška žil v bludném kořenu a měl za to, že GPS jsou
  o něco výš, pořád jsem operoval s údajem 28 400km, nevim proč.

  Otazník jsem použil, protože jsem nerozuměl tomu, proč Major naznačuje, že chci
  s Foxbatem sestřelovat družice na MEO a GEO, nevím jak by to bylo s tou prskavkou proveditelné.Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  03:55 02.10.2018

  Dexnom: Keby sa dal hacknúť GPS tak by sme tu nečítali tento článok. Jedinou možnosťou ako vyradiť GPS je zničiť fyzicky dostatočné množstvo satelitov (Na vyradenie GPS by si musel ...Zobrazit celý příspěvek

  Dexnom: Keby sa dal hacknúť GPS tak by sme tu nečítali tento článok. Jedinou možnosťou ako vyradiť GPS je zničiť fyzicky dostatočné množstvo satelitov (Na vyradenie GPS by si musel zničiť tých satelitov hneď niekoľko). To čo popisuješ ako "manipulácie s časom" (čo je nezmysel) je v skutočnosti jeden z dôsledkov teórie relativity s ktorou sa pri satelitoch GPS počíta. Ak by sme totiž TR nebrali v úvahu, tak odchýlka od skutočnosti by sa v prípade GPS pohybovala rádovo v desiatkach metrov (niektoré zdroje uvádzajú až 150 m odchýlku). Ďalším dôvodom prečo nie je možné manipulovať s GPS je to, že jeho využitie je veľmi obmedzené. Presné súradnice z GPS majú zámerne odchýlku ktorá sa neustále mení. Je to z dôvodu aby nedošlo k zneužitiu či útoku "manipulantov s časom". Myslím, že napríklad certifikovaní geodeti majú možnosť využiť presné informácie o GPS súradniciach bez modulacie signálu resp. majú možnosť získať viac ako bežní ľudia ale stále je to málo na to, aby vedeli dosť.Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  01:12 02.10.2018

  Souvislosti.... US v minulosti vyvinulo střelu ASM-135 ASAT jenž byla i z důvodu obavy před interpretací Sovětského Svazu o porušení dohody o vesmíru uzemněna. Nikdy ovšem ...Zobrazit celý příspěvek

  Souvislosti....

  US v minulosti vyvinulo střelu ASM-135 ASAT jenž byla i z důvodu obavy před interpretací Sovětského Svazu o porušení dohody o vesmíru uzemněna. Nikdy ovšem nebylo prohlášeno, že byly střely zničeny.

  Obě mocnosti disponují arzenálem na ničení satelitů a zbraně ve vesmíru již nikdo neřeší. Staly se součástí doby.Skrýt celý příspěvek

 • dexnom
  23:13 01.10.2018

  btw vzpomente si ze pred nejakou dobou specialne amici hlasili v okoli syrie "hacknuti" gps ktere v urcite oblasti ukazovali naprosto chybne pozici lodi a letadel...takze rusove ...Zobrazit celý příspěvek

  btw vzpomente si ze pred nejakou dobou specialne amici hlasili v okoli syrie "hacknuti" gps ktere v urcite oblasti ukazovali naprosto chybne pozici lodi a letadel...takze rusove to umi nejen rusit, ale primo zmanipulovat ze to dava spatnou pozici...spekulovalo se ze nejak dokazou ovlivnit cas ktery je to nejdulezitejsi u gps..Skrýt celý příspěvek

 • dexnom
  23:04 01.10.2018

  rimr>
  vzhledem k tomu ze si muzes koupit gps rusicku i v civilni verzi "do kapsy" tak pocitam ze to az takovej prolem nebude
  https://www.jammer-store.com/g...

  rimr>
  vzhledem k tomu ze si muzes koupit gps rusicku i v civilni verzi "do kapsy" tak pocitam ze to az takovej prolem nebude
  https://www.jammer-store.com/g...

 • dexnom
  23:02 01.10.2018

  tady jsou dyztak i orbitalni rychlosti a casy obehu na jednotlivych urovnich kdyby to nekoho zajimalo ...Zobrazit celý příspěvek

  tady jsou dyztak i orbitalni rychlosti a casy obehu na jednotlivych urovnich kdyby to nekoho zajimalo

  https://upload.wikimedia.org/w... Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  22:56 01.10.2018

  ...rušení - OK. Ale taky to přece není tak jednoduché jak se zde nastiňuje. Pochybuju, že každé ruské téčko (obrazně řečeno) bude vozit rušičku GPS, nebo každá potenciálně ohrožená ...Zobrazit celý příspěvek

  ...rušení - OK. Ale taky to přece není tak jednoduché jak se zde nastiňuje. Pochybuju, že každé ruské téčko (obrazně řečeno) bude vozit rušičku GPS, nebo každá potenciálně ohrožená oblast bude přikrytá nějakým tím rušením. Jednoduše řečeno, obávám se, že bude víc cílů než rušiček.
  A k tomu několikrát tázanému a nezodpovězenému dotazu - čím tedy Rusko (Čína) "vyčistí" tu hvězdnou oblohu od GPS satelitů? Jestli pro USA nebude jednodušší případné ztráty (Falcon9 za hubičku) nahrazovat, než pro nepřítele je sestřelovat...
  A ať to není tak průhledně jednostranné a navíc mě to fakt zajímá - čím mohou američané sestřelovat případně GLONASS nebo BAIDU?

  ..no a až se "jednou" případně zpřesní navigace pomocí pulsarů, tak to už se bude sestřelovat fakt blbě... tam už nepomůžou ani ty standarty...Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 3