Ruský záchytný stíhač MiG-31 s protisatelitní raketou

MiG-31 s (pravděpodobně) protisatelitní raketou; větší foto / ShipShash

Minulý týden byl při přistání na Žukovském mezinárodním letišti u Moskvy vyfotografován letoun MiG-31 s neznámou rozměrnou raketou. S největší pravděpodobností jde o antisatelitní zbraň vycházející ze střely 79M6 komplexu 30P6 Kontakt z 80. let minulého století.

Ruské letectvo provozuje 109 záchytných stíhaček MiG-31BM a deset stíhaček MiG-31K (označení také MiG-31BP). Dále zhruba 140 MiGů-31 je ve skladech. Ruské letectvo plánuje vylepšit několik desítek těchto uskladněných letounů na standard „BM" a zařadit do aktivní služby.

Verze „BM" je poslední modernizací MiGu-31 s novým radiolokátorem, avionikou, zbraňovým systémem, kokpitem a výrazně rozšířenou schopností používat moderní zbraně vzduch-vzduch a vzduch-země.

MiG-31K, resp. MiG-31BP, slouží jako nosič střely vzduch-země dlouhého doletu Ch-47 Kinžál, což je upravená střela 9M723 raketového kompletu Iskander. Kinžál ve výškách okolo 50 km dosáhne až desetinásobné rychlosti zvuku a zasahuje cíle na zemi vzdálené až 2000 km.

Rusové navíc chtějí MiG-31BM využít jako platformu k vypouštění dalších výkonných zbraní. MiG-31BM k tomu má skvělé předpoklady ‒ létá rychlostí Mach 2,8, má dynamický dostup až 30 000 m (praktický 21 500 m) a unese pět tun nákladu. MiG-31 navíc dopraví náklad (antisatelitní raketu) až na vzdálenost 1000 km, s natankováním paliva ještě dále.

Úvodní fotku letounu MiG-31BM (trupové číslo „modrá 08"; od standardního provedení zřejmě dále upravený) s masivní raketou umístěnou pod trupem pořídil uživatel ShipShas a umístil na web JetPhotos. O raketě nejsou žádné oficiální informace, nicméně panuje obecná shoda, že se jedná o protisatelitní zbraň vycházející ze střely 79M6 sovětského komplexu 30P6 Kontakt.

Sovětský svaz vyvinul protisatelitní komplex 30P6 Kontakt v 80. letech. Komplex tvořil letoun MiG-31D a třístupňová protisatelitní řízená střela 79M6. Součástí komplexu byl i radiolokační-optický systém 45Ž6 Krona pro vyhledávání a sledování kosmických objektů až do výšky 40 000 km. Systém Krona byl nejen postaven, ale v letech 2009 až 2010 modernizován.

Pod trup MiGu-31D bylo možné umístit jednu střelu 79M6 o startovní hmotnosti 4550 kg. První dva stupně střely pohánělo tuhé palivo, poslední pak kapalné. Vzhledem k tomu, že tato zbraň měla negativní vliv na směrovou stabilitu (především ve velkých výškách), MiG-31D obdržel velké trojúhelníkové stabilizační plochy na koncích křídel.

Střela 79M6 se od nosiče MiG-31D měla odpoutávat ve výšce 15 000 až 18 000 m při rychlosti 2120 až 2230 km/h. Cílem 79M6 byly družice pohybující se ve výšce do 600 km (tedy na nízké oběžné dráze Země) ‒ v této výšce operují především průzkumné a špionážní satelity. Komunikační a navigační satelity létají ve výškách 25 000 km a výše.


MiG-31K se střelou Kinžál

Doba letu 79M6 k cíli měla činit 100 až 380 sekund, družice měla být zničena přímým zásahem nebo explozí tříštivo-trhavé bojové hlavice o hmotnosti 20 kg.

První let MiGu-31D se střelou 79M6 se uskutečnil v roce 1987. Letové testy probíhaly právě na letišti Žukovskij u Moskvy. Jediný odpal rakety 79M6 z nosiče MiG-31D byl podle známých údajů proveden 26. července 1991. Není ale známo, zda šlo jen o testování odhozu z MiGu-31D a funkce raketového motoru střely nebo zda 79M6 dosáhla požadované operační výšky.

Celkově byly vyrobeny dva MiGy-31D (modrá 071 a 072), ale v roce 1991 byl projekt zastaven. Po zhroucení SSSR zůstaly oba prototypy MiG-31D v Kazachstánu v testovací oblasti Sary-Šagan. Po rozpadu Sovětského svazu se testovací oblast Sary-Šagan a oba letouny MiG-31D staly majetkem Kazachstánu.

Vývoj MiGu-31 jako nosiče výkonných raket pokračoval v Rusku i nadále. V roce 2001 společnost MiG navrhla civilní MiG-31S, který pomocí malé rakety mohl na nízkou oběžnou dráhu (200 km) umístit malou družici (100 kg). V roce 2005 Rusko a Kazachstán zase oznámili existenci projektu Išim. Šlo o raketu o hmotnosti 10,3 tun, která byla nesena pod trupem MiGu-31. Išim mohl dopravit satelit o hmotnosti 160 kg až do výšky 300 km.

Vlastnosti současného ruského antisatelitního systému na platformě MiG-31 zůstávají neznámé, ale pravděpodobně jsou podobné těm z předchozího systému Kontakt. Ostatně již v roce 2009 tehdejší šéf ruského letectva Alexandr Zelin uvedl, že program Kontakt může být obnoven.

V listopadu 2013 zase obranný výbor ruské Dumy vyzval prezidenta Vladimira Putina, aby v rámci státniho vyzbrojovacího programu 2016 - 2025 pokračoval v protisatelitním programu Kontakt. Jak je patrné z úvodní fotografie, práce na projektu skutečné proběhly a probíhají. O projektu ale nejsou žádné informace, ani o možných zkouškách.

V každém případě Spojené státy hrozbu berou vážně, protože podle nové americké národní strategie země jako Rusko a Čína intenzivně pracují na zbraních schopných ohrozit americké satelity na oběžné dráze Země. Spojené státy proto rozvíjí postupy, jak rychle nahradit zničené satelity.

Zdroj: BMPD, Aviation Week

Nahlásit chybu v článku


Související články

Budoucnost těžkých stíhačů MIG-31

Těžký záchytný stíhač MIG-31 je bezesporu výplodem studené války, nicméně se mu daří přežívat do ...

Záchytné stíhačky MiG-31BM pro ruské letectvo

Ruské letectvo již získalo 24 (dvě letky) modernizovaných záchytných stíhačů MiG-31BM. Nejnovější ...

Británie testuje: Solární letouny místo satelitů

Ministerstvo obrany Velké Británie pro účely testování nakoupí tři výškové solární letouny Zephyr 8 ...

PL-19 Nudol: Rusové testují zbraň proti satelitům

Podle amerického deníku The Washington Free Beacon Rusové v prosinci provedli již pátý test ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • dexnom
  22:55 01.10.2018

  flanker.jirka:

  GPS litaji na MEO ..cca 20,000km

  GEO = cca 42,000km

  flanker.jirka:

  GPS litaji na MEO ..cca 20,000km

  GEO = cca 42,000km

 • flanker.jirka
  22:03 01.10.2018

  Míša: neměl by jste se spíše přejmenovat na přezdvíku demagog? :-D Naprostou většinu konflitků současnosti je výsledkem ekonomické "soutěže" a boj o přírodní bohaství všeho ...Zobrazit celý příspěvek

  Míša: neměl by jste se spíše přejmenovat na přezdvíku demagog? :-D
  Naprostou většinu konflitků současnosti je výsledkem ekonomické "soutěže" a boj o přírodní bohaství všeho druhu a vše s jeho distribucí (obchodem) spojenrého ať už se to schovává za náboženství, zájem o lidi stejné národnosti, boj proti vlastnictví chemických zbraní, nebo boj za demokracii a boj s terorismem, přičemž u toho posledního můžeme úspěšně pochybovat, zda jde o boj s terorismem, nebo o boj spolu s terorismem (počty ter. aktů v Evropě od roku 2001 pozoruhodně narostly)
  Zkuste se pak podívat na ten "kratší konec provazu" i z jiného úhlu pohledu, EU si svou humanitou a jednoznačnou orientací na zisk za každou cenu řeže pod sebou větev. Nejvíce tu křičí státy, které přes vlastní dluhy ani nevidí dále než na konec volebního období v dané zemi.Skrýt celý příspěvek

 • Míša
  21:51 01.10.2018

  Asi studená válka nastupuje, nic překvapivého, když se rus bojí prázdných polí a šumných lesů- bubák zatím nikde. Amík zbrojil na Čínu a Evropa živí soc. systém, který někde ...Zobrazit celý příspěvek

  Asi studená válka nastupuje, nic překvapivého, když se rus bojí prázdných polí a šumných lesů- bubák zatím nikde. Amík zbrojil na Čínu a Evropa živí soc. systém, který někde pomáhá, jinde skřípe. Brzy se však prázdno zaplní a to je špatný pro obě strany. Ekonomicky i technicky rusko tahá za kratší konec.

  Víc jak ruských raket se tedy obávám existencí na domácí půdě, už jsem mnohokrát od těchto "mesiášů" četl, jak by bylo lépe bez Pražáků apod., otevřeně totiž schvalují pobití vlastních obyvatel a to je teprve síla. Takže doufám, že zdejší rusofilové jsou ti umírněnější.Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  21:40 01.10.2018

  RiM71: ke snížení efektivity GPS přece nepotřebujete přímo ničit GPS satelity, proto existují a vyvíjejí se metody rušení a rušičky nejsou zase tak až moc velké a rozměrné. Do ...Zobrazit celý příspěvek

  RiM71: ke snížení efektivity GPS přece nepotřebujete přímo ničit GPS satelity, proto existují a vyvíjejí se metody rušení a rušičky nejsou zase tak až moc velké a rozměrné. Do budoucna musíte počítat i s tím, že jsou dnes zařízení používající satelity schopné používat jak GPS, tak satelity Galileo, tak Glonass.
  Schopnost půsbit proti špionážním družicím je mnohem užitečnější, proto se obě strany zkouší vyvíjet i stealth družice, ale jde to z tuha, když chcete z družice dostat informace, tak musíte nějak přenášet data.
  Rovněž schopnosti rychle vynést na požadovanou dráhu nové satelity je pěkné.

  Celkově bude problém omezit činnost všech satelitů schopných průzkumu obtížnější, dnes existují firmy, které mají mikrosatelity s dobrým rozlišením a jsou schopny je vyrábět ve velké sérii. Je tak stále jednodušší pořídit snímky, alespoň s frekvencí obnovy 24 hodin. Asi bude efektivnější zkoušet se je oslepit lasery, než vyrábět rakety. Za chvíli by to mohlo být jako jít s kanonem na mouchy :-D
  https://www.euro.cz/byznys/kaz... Skrýt celý příspěvek

 • Starlight
  21:36 01.10.2018

  @raziel87 Já bych s těmi otazníky šetřil. V 18:42 jsi si sám položil řečnickou otázku „Kolik má vlastně USA v současnou chvíli na geostacionární dráze GPS "2" družic?“. Jak už ...Zobrazit celý příspěvek

  @raziel87

  Já bych s těmi otazníky šetřil. V 18:42 jsi si sám položil řečnickou otázku „Kolik má vlastně USA v současnou chvíli na geostacionární dráze GPS "2" družic?“. Jak už napsal flanker.jirka, atk správná odpověď je pochopitelně nula družic GPS na geostacionární dráze.

  Vzhledem k tomu, že nikdo neví k čemu ta černá střela má sloužit (nejvíce se to podobá nákresům systému rusko-kazachstánského projektu kosmického nosiče Išim, který měl na orbitu 600 km vynášet 120 kg), tak bych si počkal, až bude více informací o skutečném účelu a výkonech vyfoceného tělesa. Pak si počkáme na reakci druhé strany (USA), zda nepřijdou s dalším „prefíkaným“ plánem v podobě střel ASM-135 ASAT jako v 70/80. letech, který byl v první řadě vojensko-politickým nástrojem k tomu, aby druhá strana měla na paměti, že může být stejně zranitelná. Což se pak výborně hodí při vyjednávání o odzbrojovacích smlouvách.Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  21:35 01.10.2018

  Argonaut.CZ, raziel87 – a čím by se tedy ta GEO pročistila? Jak by byly sestřeleny satelity GPS/Glonass? Beze srandy, mě by to fakt zajímalo. Protože touhle zbraní rozhodně ne, ta ...Zobrazit celý příspěvek

  Argonaut.CZ, raziel87 – a čím by se tedy ta GEO pročistila? Jak by byly sestřeleny satelity GPS/Glonass? Beze srandy, mě by to fakt zajímalo. Protože touhle zbraní rozhodně ne, ta je fakt na ty komunikační a špionážní družice na LEO.

  Snownomad, myslet si, že by se měl člověk chovat slušně není přecitlivělost ale slušné vychování. Chovat se jak hulvát umí každý, na tom není nic těžkého. Umět se ovládat a komunikovat na úrovni jest hodno gentlemana! Sorryjako :-)Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  21:30 01.10.2018

  raziel87: GPS přece nejsou na geostacionární dráze, systém GPS funguje krapánek jinak. Někdy si to po sobě musíte přečíst 10 krát než to pošlete do diskuse. (osobně jsem na tom ...Zobrazit celý příspěvek

  raziel87: GPS přece nejsou na geostacionární dráze, systém GPS funguje krapánek jinak.
  Někdy si to po sobě musíte přečíst 10 krát než to pošlete do diskuse.
  (osobně jsem na tom tak, že dávám pouze palce nahoru, dolů je nedávám, je to tu diskuse)Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  20:43 01.10.2018

  2 major

  ?

  2 major

  ?

 • major
  20:07 01.10.2018

  raziel87: No to je možné, ale určite by sa to "neprečistilo" touto strelou. Kontakt dokáže (teoreticky) likvidovať ciele vo výške maximálne 600 km. Satelity GPS krúžia na orbite 20 ...Zobrazit celý příspěvek

  raziel87: No to je možné, ale určite by sa to "neprečistilo" touto strelou. Kontakt dokáže (teoreticky) likvidovať ciele vo výške maximálne 600 km. Satelity GPS krúžia na orbite 20 000 km...Skrýt celý příspěvek

 • darkstyle
  19:58 01.10.2018

  Raziel Jedna vec je mat raketu podvesenu, uplna ina ju mat otestovanu a tretia v dostatocnych poctoch zavedenu.. Zatial sme pri bode jedna.. Aj rakety do s400 s doletom ...Zobrazit celý příspěvek

  Raziel

  Jedna vec je mat raketu podvesenu, uplna ina ju mat otestovanu a tretia v dostatocnych poctoch zavedenu..

  Zatial sme pri bode jedna..
  Aj rakety do s400 s doletom 380km sme videli pred desatrocim, aka
  to sranda, ze az teraz ju zaviedli.. aj rakety r77 sme videli, ale jakosi nie nie v beznej prevadzke ani na beznych zakladniach Skrýt celý příspěvek

 • Slavoslav
  19:31 01.10.2018

  raziel aj s rezervnymi kuskami 40 ohladom generacie 3, prva mala byt vypustena minuly rok na DELTE a je pripravena v sklada po tom co bol nosic zmeneny na Falcon 9. Zatial je ...Zobrazit celý příspěvek

  raziel

  aj s rezervnymi kuskami 40

  ohladom generacie 3, prva mala byt vypustena minuly rok na DELTE a je pripravena v sklada po tom co bol nosic zmeneny na Falcon 9. Zatial je start planovany na 15 decemberSkrýt celý příspěvek

 • dusan
  19:30 01.10.2018

  raziel87 No práveže by sa "zasvinila" : ) Antisatelitová vojna by obmedzila pôsobenie družíc a hlavne kozmonautov na dlhé roky. Šokovalo ma, že pri oprave nejakej družice pri ...Zobrazit celý příspěvek

  raziel87

  No práveže by sa "zasvinila" : )

  Antisatelitová vojna by obmedzila pôsobenie družíc a hlavne kozmonautov na dlhé roky. Šokovalo ma, že pri oprave nejakej družice pri dlhšom pobyte kozmonautov v otvorenom vesmíre bolo riziko poškodenia skafandra nejakým úlomkom 1 : 70 !!!!

  Pre modernú armádu to nevidím ako zásadný problém vyradenie satelitov .... isto do obmedzí, ale dnes už stačí keď prostriedky komunikujú medzi sebou a polohu si tak rýchlo "dopočítajú" ... ponorky fungujú už dnes bez nej ....Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  18:42 01.10.2018

  Kolik má vlastně USA v současnou chvíli na geostacionární dráze GPS "2" družic? Pokud mě paměť neklame, mělo by to být +- 30 kusů. Nedávno jsem četl na zahraničním fóru, že ...Zobrazit celý příspěvek

  Kolik má vlastně USA v současnou chvíli na geostacionární dráze GPS "2" družic?

  Pokud mě paměť neklame, mělo by to být +- 30 kusů. Nedávno jsem četl na zahraničním fóru, že Lockheed Martin uzavřel smlouvu za cca 7 mld. dolarů na vývoj a výrobu "3F" generace GPS družic v počtu asi 22 kusů. Jde to dost pomalu, 2 generace GPS družic začíná pomalu přesluhovat.

  USA má v současné době maximálně 80ks družic (spíš méně, tak 70-75), které zajišťují komunikaci, řízení, včasnou výstrahu před nepřátelskými raketami, detekci jaderných explozí + navigaci. V porovnání s Ruskem a zbytkem světa jsou pořád minimálně 10 let napřed, ale pokud by došlo k černému scénáři, tak jsou v háji stejně všichni - GEO by se pročistila během prvních 24h konfliktu.Skrýt celý příspěvek

 • Snownomad
  18:32 01.10.2018

  RiMr71
  jste přecitlivělí

  mínusy raziel87 neschytává za pokleslou formu (asi jen v tvojí hlavě), ale za to, že měl pravdu,
  pravdu totiž sluníčkáři a US trolové nezkousnou

  RiMr71
  jste přecitlivělí

  mínusy raziel87 neschytává za pokleslou formu (asi jen v tvojí hlavě), ale za to, že měl pravdu,
  pravdu totiž sluníčkáři a US trolové nezkousnou

 • Argonaut.CZ
  18:06 01.10.2018

  Je zřejmé, že v případě velkého konfliktu jsou první na řadě GPS satelity, hned pak komunikační. Čína a Rusko na to jdou přes jednorázové rakety, USA zřejmě přes raketoplány, jako ...Zobrazit celý příspěvek

  Je zřejmé, že v případě velkého konfliktu jsou první na řadě GPS satelity, hned pak komunikační. Čína a Rusko na to jdou přes jednorázové rakety, USA zřejmě přes raketoplány, jako je třeba X-37. Řekl bych, že technologie raket je jednodušší, než raketoplán.Skrýt celý příspěvek

 • balm
  17:56 01.10.2018

  Patřil KGB a byl unikátní svou schopností změnit standartu podle oblasti přeletu. Jen nad našim územím prý místo standarty tahal červené trenky, jakožto prezidentskou vlajku. ...Zobrazit celý příspěvek

  Patřil KGB a byl unikátní svou schopností změnit standartu podle oblasti přeletu. Jen nad našim územím prý místo standarty tahal červené trenky, jakožto prezidentskou vlajku.

  Ale nyní vážně. Změny na oběžné dráze spotřebovávají drahocené palivo, kterého mají satelity jen velmi omezené množství. Pro udržení se na správné dráze se používají manévrovací trysky s vysoce toxickými paliva (vyšší účinnost), přesto se bez paliva neobejdou. Většina paliva neseného satelitem se spotřebuje pro dosažení plánované dráhy.Skrýt celý příspěvek

 • Grull
  17:42 01.10.2018

  RiMr71: Nedávno jsem někde viděl článek o ruském satelitu, který se chová "nestandartně". Mění si oběžnou dráhu jak chce. Psalo se o tom, jako o špionážní družici nebo právě o ...Zobrazit celý příspěvek

  RiMr71: Nedávno jsem někde viděl článek o ruském satelitu, který se chová "nestandartně". Mění si oběžnou dráhu jak chce.
  Psalo se o tom, jako o špionážní družici nebo právě o protisatelitní zbrani práve na vyšší oběžné dráze.Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  17:34 01.10.2018

  ...já si Razieli myslím, že ty minusy nechytáš za názory, ale za pokleslou formu jejich prezentace, přikrytou pláštíkem "správnýho chlapa co věci nazývá pravým ...Zobrazit celý příspěvek

  ...já si Razieli myslím, že ty minusy nechytáš za názory, ale za pokleslou formu jejich prezentace, přikrytou pláštíkem "správnýho chlapa co věci nazývá pravým jménem".
  ________

  A k tématu - mají Rusové zbraň schopnou ohrozit GPS satelity?Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  17:00 01.10.2018

  pár měsíců zpět tu rusofobové vřískali jak o život, že je ten Kinžal atrapa, že s tím přece nemůže Foxbat nikdy přistát. Když sem psal o "Déčku" a "pětitunovce", tak mě tu jeden ...Zobrazit celý příspěvek

  pár měsíců zpět tu rusofobové vřískali jak o život, že je ten Kinžal atrapa, že s tím přece nemůže Foxbat nikdy přistát. Když sem psal o "Déčku" a "pětitunovce", tak mě tu jeden nejmenovaný rusofob vymínusoval až na půdu.

  S jakými teoriemi přijdou kluci dnes?......Photoshop?.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 3