Ruslan Puchov: NATO je rozumné, nechce eskalaci s Ruskem

Ruslan Puchov: NATO je rozumné, nechce eskalaci s Ruskem
Ruslan Puchov a Sergej Šojgu / CAST (Zvětšit)

Ředitel ruského Centra pro analýzu strategií a technologií Ruslan Puchov poskytl začátkem dubna rozhovor moskevskému časopisu Istorik. Jeho zveřejnění se téměř shodovalo se čtvrtečním 75. výročím založení Severoatlantické aliance. Odpovědi Puchova českému čtenáři přibližují směr, jakým přemýšlí ruští vojenští odborníci o kolektivním Západu.

Volný překlad rozhovoru mezi Vladimirem Rudakovem, šéfredaktorem časopisu Istorik, a Ruslanem Puchovem z think tanku CAST (Centr analiza stratěgij i těchnologij) se zabývá současným stavem NATO a jeho vztahem k Rusku. Některé pasáže jasně odráží protizápadní kremelskou propagandu, se kterou oba výše uvedení pánové z velké části souzní. Následující text nám může navzdory propagandistickým frázím pomoci pochopit, jak o Severoatlantické alianci smýšlí její nepřítel. Ruslan Puchov spoluzaložil think tank CAST, jenž se zabývá výzkumem ozbrojených sil, obranného průmyslu a vojensko-technické spolupráce, v roce 1997 a od té doby stojí v jeho čele. Od roku 2007 navíc působí na ruském ministerstvu obrany jako člen poradního týmu „Obščestvennyj sovet“.

Vladimir Rudakov: Jaký je dnes vojenský potenciál Aliance?

Ruslan Puchov: NATO je stále nejsilnějším vojensko-politickým blokem současnosti. Jeho absolutním lídrem jsou bezpochyby Spojené státy. Podíl USA na celkovém rozpočtu bloku činí 75-80 %. Ty krásné historky o „alianci demokratických států“ a o „hlasu Estonska rovnocenném s hlasem Spojených států“ znějí pro chudší členy organizace zprvu atraktivně.

Vojenský, vojensko-průmyslový a zpravodajský potenciál Spojených států ovšem převyšuje potenciál všech ostatních členů bloku dohromady. USA vynakládají na obranu částku srovnatelnou s celkovými výdaji všech zemí světa. Právě Spojené státy jsou páteří NATO a kontrolují všechny velitelské procesy. Ozbrojené síly všech ostatních členů jsou ve skutečnosti začleněny do organizace jako útvary americké armády...

Je pro Američany výhodné dominovat tím, že nesou hlavní tíhu nákladů? Soudě podle některých výroků 45. prezidenta Spojených států Donalda Trumpa se taková dominance někdy stává přítěží.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Puchov: Rusko válku s NATO nevyhraje

Ředitel moskevského Centra analýz strategií a technologií (CAST) Ruslan Puchov v rozhovoru pro deník ...

Ruslan Puchov: Náhled do ruského vojenského světa

Ruský vojenský analytik Ruslan Puchov je šéfem moskevského think-tanku CAST (Centre for Analysis of ...

Ruslan Puchov: Rozvoj ruských vojenských schopností do roku 2027

Ruský vojenský analytik Ruslan Puchov, šéf moskevského think-tanku CAST (Centre for Analysis of ...

Puchov: Prozápadní Putin je ideální vůdce Rusů

Americký magazín Defense News ve specializovaném vydání Outlook 2019 prezentoval názory světových ...

Puchov: Ruský pohled na NATO

Americký magazín Defense News otiskl zajímavý příspěvek známého ruského vojenského experta Ruslana ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.