Rušný víkend u JSOC

Foto: Al-Shabaab / Reuters

První říjnový víkend byl naplněn aktivitou pro americké Společné velitelství zvláštních operací, které je s největší pravděpodobností zodpovědno za dva údery v Africe. Libye a Somálsko se tentokrát dostaly do hledáčku amerických zpravodajských služeb a následně také sil pro speciální operace.  

První říjnový víkend byl naplněn aktivitou pro americké Společné velitelství zvláštních operací, které je s největší pravděpodobností zodpovědno za dva údery v Africe. Libye a Somálsko se tentokrát dostaly do hledáčku amerických zpravodajských služeb a následně také sil pro speciální operace.

Teroristický útok na nákupní centrum v Keni na konci září letošního roku, jenž si vyžádal životy nejméně 61 civilistů a 6 vojáků, byl jedním z nejhorších za poslední měsíce. Dle některých spekulací byl odvetou za společnou operaci 1 ozbrojených sil Keni, Etiopie a dočasné somálské vlády proti teroristické organizaci Harakat al-Šabáb al-Mudžahedín (Hnutí mladých mudžahedínů) v říjnu 2011 až červnu 2012. Ať již byly motivy útoku na obchodní centrum Westgate v Nairobi jakékoliv, míra publicity, která mu byla věnována, a z hlediska zahraničních turistů též značné snížení pocitu bezpečí byly rozhodně velice dobře hodnoceny vedením al-Šabábu. A tento vydobytý kredit byl nyní zcela určitě narušen úspěšným zásahem týmu námořní speciální jednotky SEALs.2 Ačkoli to nelze s jistotou potvrdit, existuje velká pravděpodobnost, že úder v Somálsku provedla táž jednotka, která se podílela na zabití Usámy bin Ládina – Vývojová skupina pro zvláštní námořní operace3 (dále jen DevGru), známá též pod starým označením SEAL Tým 6.

Pakliže by to byla pravda, šlo by již o její třetí známé nasazení v oblasti Afrického rohu. Poprvé se DevGru podílela v dubnu 2009 na záchraně kapitána Richarda Phillipse, kterého z lodi MV Maersk Alabama unesli piráti v oblasti Adenského zálivu a Arabského moře. Druhé nasazení se uskutečnilo v lednu 2012, kdy byla jednotka, údajně v počtu 24 operátorů, nasazena padákovým výsadkm do oblasti, aby vysvobodila z rukou teroristů Američanku Jessicu Buchanan a Dána Poula Thisteda. Oba pracovníci Dánské rady pro uprchlíky byli společně se záchranným týmem následně vyzvednuti a dopraveni na americkou základnu Camp Lemonier v Džíbútí.

Poslední úder proti teroristům se v mnohém odlišoval. Na rozdíl od akce na záchranu kapitána Phillipse nebo dvojice Buchanan-Thisted šlo o operaci s úkolem zajmout, anebo zabít, jejímž cílem byla osoba značné důležitosti (označovaná jako HVT), a současně o obojživelnou operaci, kdy byla úderná jednotka zasazena – a patrně i vyzvednuta – stejným způsobem. Technické a taktické aspekty akce zde nechci rozebírat, ty budou námětem samostatného článku.

Další významnou událostí tohoto víkendu byl úder speciálních sil tentokrát na opačné straně Afriky – v Libyi4 –, zaměřený údajně na vyššího příslušníka Al-Káidy, jenž je spojován s bombovými atentáty na ambasády USA v Keni a Tanzánii roku 1998. Dle dostupných informací byla tato cílová osoba zadržena.

Velice zajímavé je, že při první operaci byla jasně označena jednotka, která ji provedla, a rovněž udáno i místo, kde k události došlo. Zato libyjská operace je neustále obestřena pomyslným závojem tajemství. I když jde pouze o jakýsi náznak důkazu, může to svědčit o tom, že operaci v Libyi provedla druhá jednotka v podřízenosti JSOC –  proslulá Delta Force, oficiálně 1. operační odřad zvláštních síl – Delta.

V posledních několika letech bylo o JSOC slyšet dosti často – ať již v souvislosti s jeho bývalým velitelem generálem Stanleym McChrystalem, který byl odvolán pro kritiku prezidenta Obamy, či s operací završenou zabitím Usámy bin Ládina, anebo s předposledním velitelem JSOC, admirálem McRavenem. Pokud ovšem bylo toto velení spojováno s některou konkrétní operací, pak se vždy ukázalo, že byla provedena námořním komponentem JSOC – jednotkou DevGru.

Naskýtá se tedy otázka, zda jednotka, která zlikvidovala teroristu číslo 1, nemá problém s udržením tajemství a jestli se její příslušnící rádi nechlubí svými akcemi? Porovnejte si to sami: Milí čtenáři, o kolika konkrétních operacích 601. skupiny speciálních sil z Prostějova máte povědomí? A kolik detailních informací o těchto operacích máte? Nemusíte nám odpovídat, odpovězte si na předešlé otázky jen tak pro sebe. Stojí to za zamyšlení.

1 http://kenyahighcomtz.org/?action=event-read-more.html&id=1

2 http://www.washingtonpost.com/world/national-security/us-navy-seals-raid-al-shabab-leaders-somalia-home-in-response-to-nairobi-attack/2013/10/05/78f135dc-2e0c-11e3-8ade-a1f23cda135e_story_1.html

3 v angl. orig. Naval Special Warfare Development Group (NSWDG nebo také DevGru)

4 http://worldnews.nbcnews.com/_news/2013/10/05/20833640-us-commandos-raid-terrorist-hideouts-in-libya-somalia-capture-senior-al-qaeda-official?lite

                                

                                 Zdroje: NBC News, Washington Post, Reuters, Wikipedia, Navyseals.comNahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích
Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • Ondrej Rajkovic
  11:45 08.10.2013

  Ad martin: Myslim, ze PR potrebuje v stejne mire jak Delta tak i Devgru. A prave Devgru ma diky operaci Neptune Spear (a jinym, pochopitelne) zadelano na nerusene financovani na nejakou dobu. Spise me pobavil komentar jednoho z editoru portalu SOFREP.com ktery prohlasil, ze prislusnici Devgru velmi radi vypraveji sve pribehy a zazitky.
  A vzhledem na informace, ktere se dostaly ven je vzhledem na techniku provedeni prepadu jiste, ze prave Devgru provedla tuto operaci.

 • martin
  09:57 08.10.2013

  námořnictvo přeci musí své aktivity prodat, nebo se volič začne ptát - kam jde tolik peněz, když sedí doma na zadku?
  To že jsou takovéhle informace vypouštěny je pravděpodobně PR aktivita a jak píše bagr, kdo ví, kdo tu akci pod hlavičkou ST6 provedl v reálu.

 • mors
  17:01 07.10.2013

  Milí čtenáři, o kolika konkrétních operacích, které provedla 601. skupina speciálních sil z Prostějova víte? A kolik detailních informací o těchto operacích máte?

  A kolik našich politiků znáte, kteří by nasazení odklepli, posvětili a byli ochotni za to nést odpovědnost ?
  ( Nápověda - žádný se nenechá vyhodit z křesla, protože se někde v noci při přestřelce něco nepovedlo, zemřeli nesprávní lidí, nebo by byl mezinárodní problém....)
  A naše jediná letadlová loď - parník Vyšehrad - má malý operační dosah....

  Mám to ozkoušené praxí. Jak se situace vyhrotila, nebylo spojení. Jak se problém vyřešil nebyly peníze na leteckou přepravu zpět.

 • bagr006
  16:05 07.10.2013

  Podle mně jednotka Navy seals team 6 funguje z velké části jako bílí kůň . Protože jinak si nedokážu vysvětlit tolik ,,úniků" informací. Několik hodin po zásahu v Somálsku už byly napsány poměrně rozsáhlé články o tom co se stalo a proč se to stalo. Takový masivní únik informací jsem nezaznamenal u žádné jiné speciální jednotky. Proto stojí za otázku opravdu jejich cíl utekl nebo ho už někde potají drží a vyslýchají? PS: Je to jen moje teoretická hypotéza. A nemám nic proti Navy Seals