Rušný víkend u JSOC

Foto: Al-Shabaab / Reuters

První říjnový víkend byl naplněn aktivitou pro americké Společné velitelství zvláštních operací, které je s největší pravděpodobností zodpovědno za dva údery v Africe. Libye a Somálsko se tentokrát dostaly do hledáčku amerických zpravodajských služeb a následně také sil pro speciální operace.  

První říjnový víkend byl naplněn aktivitou pro americké Společné velitelství zvláštních operací, které je s největší pravděpodobností zodpovědno za dva údery v Africe. Libye a Somálsko se tentokrát dostaly do hledáčku amerických zpravodajských služeb a následně také sil pro speciální operace.

Teroristický útok na nákupní centrum v Keni na konci září letošního roku, jenž si vyžádal životy nejméně 61 civilistů a 6 vojáků, byl jedním z nejhorších za poslední měsíce. Dle některých spekulací byl odvetou za společnou operaci 1 ozbrojených sil Keni, Etiopie a dočasné somálské vlády proti teroristické organizaci Harakat al-Šabáb al-Mudžahedín (Hnutí mladých mudžahedínů) v říjnu 2011 až červnu 2012. Ať již byly motivy útoku na obchodní centrum Westgate v Nairobi jakékoliv, míra publicity, která mu byla věnována, a z hlediska zahraničních turistů též značné snížení pocitu bezpečí byly rozhodně velice dobře hodnoceny vedením al-Šabábu. A tento vydobytý kredit byl nyní zcela určitě narušen úspěšným zásahem týmu námořní speciální jednotky SEALs.2 Ačkoli to nelze s jistotou potvrdit, existuje velká pravděpodobnost, že úder v Somálsku provedla táž jednotka, která se podílela na zabití Usámy bin Ládina – Vývojová skupina pro zvláštní námořní operace3 (dále jen DevGru), známá též pod starým označením SEAL Tým 6.

Pakliže by to byla pravda, šlo by již o její třetí známé nasazení v oblasti Afrického rohu. Poprvé se DevGru podílela v dubnu 2009 na záchraně kapitána Richarda Phillipse, kterého z lodi MV Maersk Alabama unesli piráti v oblasti Adenského zálivu a Arabského moře. Druhé nasazení se uskutečnilo v lednu 2012, kdy byla jednotka, údajně v počtu 24 operátorů, nasazena padákovým výsadkm do oblasti, aby vysvobodila z rukou teroristů Američanku Jessicu Buchanan a Dána Poula Thisteda. Oba pracovníci Dánské rady pro uprchlíky byli společně se záchranným týmem následně vyzvednuti a dopraveni na americkou základnu Camp Lemonier v Džíbútí.

Poslední úder proti teroristům se v mnohém odlišoval. Na rozdíl od akce na záchranu kapitána Phillipse nebo dvojice Buchanan-Thisted šlo o operaci s úkolem zajmout, anebo zabít, jejímž cílem byla osoba značné důležitosti (označovaná jako HVT), a současně o obojživelnou operaci, kdy byla úderná jednotka zasazena – a patrně i vyzvednuta – stejným způsobem. Technické a taktické aspekty akce zde nechci rozebírat, ty budou námětem samostatného článku.

Další významnou událostí tohoto víkendu byl úder speciálních sil tentokrát na opačné straně Afriky – v Libyi4 –, zaměřený údajně na vyššího příslušníka Al-Káidy, jenž je spojován s bombovými atentáty na ambasády USA v Keni a Tanzánii roku 1998. Dle dostupných informací byla tato cílová osoba zadržena.

Velice zajímavé je, že při první operaci byla jasně označena jednotka, která ji provedla, a rovněž udáno i místo, kde k události došlo. Zato libyjská operace je neustále obestřena pomyslným závojem tajemství. I když jde pouze o jakýsi náznak důkazu, může to svědčit o tom, že operaci v Libyi provedla druhá jednotka v podřízenosti JSOC –  proslulá Delta Force, oficiálně 1. operační odřad zvláštních síl – Delta.

V posledních několika letech bylo o JSOC slyšet dosti často – ať již v souvislosti s jeho bývalým velitelem generálem Stanleym McChrystalem, který byl odvolán pro kritiku prezidenta Obamy, či s operací završenou zabitím Usámy bin Ládina, anebo s předposledním velitelem JSOC, admirálem McRavenem. Pokud ovšem bylo toto velení spojováno s některou konkrétní operací, pak se vždy ukázalo, že byla provedena námořním komponentem JSOC – jednotkou DevGru.

Naskýtá se tedy otázka, zda jednotka, která zlikvidovala teroristu číslo 1, nemá problém s udržením tajemství a jestli se její příslušnící rádi nechlubí svými akcemi? Porovnejte si to sami: Milí čtenáři, o kolika konkrétních operacích 601. skupiny speciálních sil z Prostějova máte povědomí? A kolik detailních informací o těchto operacích máte? Nemusíte nám odpovídat, odpovězte si na předešlé otázky jen tak pro sebe. Stojí to za zamyšlení.

1 http://kenyahighcomtz.org/?action=event-read-more.html&id=1

2 http://www.washingtonpost.com/world/national-security/us-navy-seals-raid-al-shabab-leaders-somalia-home-in-response-to-nairobi-attack/2013/10/05/78f135dc-2e0c-11e3-8ade-a1f23cda135e_story_1.html

3 v angl. orig. Naval Special Warfare Development Group (NSWDG nebo také DevGru)

4 http://worldnews.nbcnews.com/_news/2013/10/05/20833640-us-commandos-raid-terrorist-hideouts-in-libya-somalia-capture-senior-al-qaeda-official?lite

                                

                                 Zdroje: NBC News, Washington Post, Reuters, Wikipedia, Navyseals.comNahlásit chybu v článku


Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Ondrej Rajkovic
  11:45 08.10.2013

  Ad martin: Myslim, ze PR potrebuje v stejne mire jak Delta tak i Devgru. A prave Devgru ma diky operaci Neptune Spear (a jinym, pochopitelne) zadelano na nerusene financovani na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ad martin: Myslim, ze PR potrebuje v stejne mire jak Delta tak i Devgru. A prave Devgru ma diky operaci Neptune Spear (a jinym, pochopitelne) zadelano na nerusene financovani na nejakou dobu. Spise me pobavil komentar jednoho z editoru portalu SOFREP.com ktery prohlasil, ze prislusnici Devgru velmi radi vypraveji sve pribehy a zazitky.
  A vzhledem na informace, ktere se dostaly ven je vzhledem na techniku provedeni prepadu jiste, ze prave Devgru provedla tuto operaci.
  Skrýt celý příspěvek

 • martin
  09:57 08.10.2013

  námořnictvo přeci musí své aktivity prodat, nebo se volič začne ptát - kam jde tolik peněz, když sedí doma na zadku?
  To že jsou takovéhle informace vypouštěny je pravděpodobně PR ...
  Zobrazit celý příspěvek

  námořnictvo přeci musí své aktivity prodat, nebo se volič začne ptát - kam jde tolik peněz, když sedí doma na zadku?
  To že jsou takovéhle informace vypouštěny je pravděpodobně PR aktivita a jak píše bagr, kdo ví, kdo tu akci pod hlavičkou ST6 provedl v reálu.
  Skrýt celý příspěvek

 • mors
  17:01 07.10.2013

  Milí čtenáři, o kolika konkrétních operacích, které provedla 601. skupina speciálních sil z Prostějova víte? A kolik detailních informací o těchto operacích máte?

  A kolik našich ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Milí čtenáři, o kolika konkrétních operacích, které provedla 601. skupina speciálních sil z Prostějova víte? A kolik detailních informací o těchto operacích máte?

  A kolik našich politiků znáte, kteří by nasazení odklepli, posvětili a byli ochotni za to nést odpovědnost ?
  ( Nápověda - žádný se nenechá vyhodit z křesla, protože se někde v noci při přestřelce něco nepovedlo, zemřeli nesprávní lidí, nebo by byl mezinárodní problém....)
  A naše jediná letadlová loď - parník Vyšehrad - má malý operační dosah....

  Mám to ozkoušené praxí. Jak se situace vyhrotila, nebylo spojení. Jak se problém vyřešil nebyly peníze na leteckou přepravu zpět.
  Skrýt celý příspěvek

 • bagr006
  16:05 07.10.2013

  Podle mně jednotka Navy seals team 6 funguje z velké části jako bílí kůň . Protože jinak si nedokážu vysvětlit tolik ,,úniků" informací. Několik hodin po zásahu v Somálsku už byly ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Podle mně jednotka Navy seals team 6 funguje z velké části jako bílí kůň . Protože jinak si nedokážu vysvětlit tolik ,,úniků" informací. Několik hodin po zásahu v Somálsku už byly napsány poměrně rozsáhlé články o tom co se stalo a proč se to stalo. Takový masivní únik informací jsem nezaznamenal u žádné jiné speciální jednotky. Proto stojí za otázku opravdu jejich cíl utekl nebo ho už někde potají drží a vyslýchají? PS: Je to jen moje teoretická hypotéza. A nemám nic proti Navy Seals
  Skrýt celý příspěvek