Rusové mají v severním Atlantiku nejvíc ponorek od konce studené války

Rusové mají v severním Atlantiku nejvíc ponorek od konce studené války
Ponorka K-560 Severodvinsk třídy Jasaň / Mil.ru (Zvětšit)

Moskva pořádá v severním Atlantiku podmořské manévry, kterých se účastní deset ponorek. Začaly už minulý měsíc a mohou trvat ještě několik týdnů. Mají otestovat protiponorkové schopnosti NATO.

O velkých manévrech ruské ponorkové flotily informovala jako první norská veřejnoprávní rozhlasová a televizní společnost NRK. Základny ruského námořnictva na poloostrově Kola opustilo deset podmořských člunů, z toho osm s atomovým pohonem. 

Manévrů se účastní obě dosud aktivní titanové ponorky třídy Sierra, Nižnij Novgorod a Pskov. Sekundují jim další podmořské čluny na jaderný pohon tříd Akula a Victor. Dvě z ponorek jsou konvenční diesel-elektrická plavidla třídy Kilo. Operace začala poslední týden v říjnu. Má trvat přibližně dva měsíce, takže ponorky budou doma v přístavu do nového roku.

Poloha některých, ale ne všech člunů, byla na začátku manévrů známá. Psal o ní server The Barents Observer. Dvě ponorky měly být západně od Medvědího ostrova, další dvě naopak jihovýchodně. Ponorky Nižnij Novgorod a Pskov údajně cvičily v jižní části Norského moře. Deset ponorek tvoří zhruba pětinu až šestinu ruského ponorkového loďstva.

Ponorky, které se na cvičení podílí, patří k Severní flotile ruského námořnictva. Ta má ve svém stavu přibližně dvanáct atomových útočných ponorek a šest diesel-elektrických. Manévrů se proto účastní většina jejích podmořských člunů, ne-li úplně všechny, které mohly v danou dobu vyplout. (nepočítáme balistické ponorky a ponorky s křižujícími střelami).


Balistické ponorky jsou součástí ruské jaderné triády; ilustrační video

Hloubkové testy

V různých zdrojích se dají najít mírně odlišné názory na účel cvičení. Námořní pozorovatelé a novináři se vesměs shodují, že Moskva chce otestovat schopnosti jednotlivých ponorkových tříd a jejich vzájemnou spolupráci. Nižnij Novgorod a Pskov budou v Norském moři trénovat hloubkové ponory. Jejich dvojitý titanový trup jim dovoluje dosáhnout hloubky až 550 metrů (podle jiných zdrojů dokonce až 800 metrů). V Barentsově moři, jež ruská Severní flotila považuje za své domácí vody, je ale průměrná hloubka jen okolo 230 metrů.

Ruské ponorky proto obvykle používají k hloubkovým testům Norské moře. Jeho průměrná hloubka je okolo dvou kilometrů. Na dně Norského moře ostatně dodnes leží sovětská ponorka Komsomolec, která se potopila se v roce 1989. Komsomolec měl titanový trup stejně jako Nižnij Novgorod a Pskov. 

Oba čluny třídy Sierra jsou staré víc než třicet let. Na přelomu prvního a druhého desetiletí jednadvacátého století však prošly důkladnou rekonstrukcí. Dalším cílem manévrů je podle webu NRK proniknout co nejdál na jih do Atlantiku, aniž by ponorky byly zpozorovány silami NATO. Norská veřejnoprávní společnost tvrdí, že Rusové chtějí v severním Atlantiku předvést svou převahu.


GIUK; větší foto / Public Domain

Linie GIUK 

Mají podle ní v úmyslu ukázat, že mohou ohrozit východní pobřeží Spojených států. Pokud je to pravda, pak by se ruské ponorky mohly pokusit nepozorovaně proplout skrz linii Grónsko – Island – Britské ostrovy. Tato myšlená čára se v angličtině označuje GIUK gap. Zkratka GIUK zastupuje slova Greenland, Iceland a United Kingdom. Gap znamená mezera nebo skulina. V dobách studené války byla linie GIUK přísně střeženou neoficiální hranicí. Ruské ponorky mohou také zaujmout postavení přímo na ní.

Z pohledu Moskvy je to způsob, jak ochránit strategické přístavy v Barentsově moři. Hlídkování v okolí linie GIUK by pro ruské námořnictvo mohla být i metoda, jak střežit své balistické ponorky. Ty se obvykle plaví ještě dál na sever, často přímo pod arktickým ledem. Část komentátorů ovšem tvrdí, že linie GIUK už ztratila svůj někdejší význam.

V říjnovém čísle časopisu Proceedings amerického Námořního institutu vyšel článek, podle nějž ruské ponorky už nepotřebují linii překračovat. Podle časopisu klesal význam linie GIUK už od poloviny sedmdesátých let minulého století. Mohly za to nové typy raket, díky nimž dokázaly sovětské balistické ponorky zasáhnout území USA i z poloh na sever od ní. 


Sierra; větší foto / Public Domain


Akula; větší foto / Public Domain

Pozemní cíle

V osmdesátých letech Rusové stále potřebovali dostat na jih od čáry GIUK své útočné ponorky pro případ konvenčního konfliktu se Severoatlantickou aliancí. Jejich úkolem mělo být potápět nákladní lodě s vojenským materiálem plující ze Spojených států do Evropy. Současné ruské řízené střely, jako je například raketa Kalibr, však umožňují podniknout útok na významné evropské přístavy z relativního bezpečí za linií GIUK, což její význam ještě dál snižuje. Ruské námořnictvo vskutku přikládá útokům na pozemní cíle značnou důležitost.

Moskva staví ponorky třídy Jaseň (Severodinsk), které uvezou až čtyřicet kusů střel Kalibr. První z nich, Severodinsk, dostalo námořnictvo služby v roce 2013. Druhá, pojmenovaná Kazaň, momentálně podstupuje námořní zkoušky. K flotile se má připojit už příští rok. Dalších pět ponorek třídy Jaseň je ve výstavbě a dvě jsou objednané.

Vzhledem ke stavu ruského zbrojního průmyslu není jisté, kolik jich námořnictvo nakonec dostane. Rusové plánují přizpůsobit střelám Kalibr také starší ponorky třídy Oscar. Mají jich uvézt až 96. Podobnou věc ostatně udělalo i americké námořnictvo, když přestavělo čtyři své původně balistické ponorky třídy Ohio na nosiče střel s plochou dráhou letu Tomahawk.


Tomsk; větší foto / Public Domain

Dny na moři

Jedna přestavěná ponorka třídy Ohio uveze 154 Tomahawků, tedy o 61 procent víc střel, než kolik se má vejít na modernizované Oscary. Rekonstrukce ruských ponorek má zahrnovat i výměnu navigačního vybavení, systému řízení palby, radaru, sonaru a další elektroniky. Stejně jako v případě stavby nových ponorek třídy Jaseň není jisté, nakolik se plány podaří naplnit. I bez nich však aktivita ruských ponorek stoupá. Její analýzu vloni zveřejnil web Covert Shores. Celkový počet dnů, které stráví ruské ponorky na moři, je nižší než v dobách studené války.

Počet dnů na moři přepočítaných na jednu ponorku však už dosahuje srovnatelných hodnot. V roce 2016 strávila průměrná ruská ponorka na moři 52 dní. Moskva provozovala 58 ponorek, což po vynásobení dává dohromady okolo 3000 dnů na moři. V dobách studené války se toto číslo pohybovalo mezi 10 a 18 tisíci dny.

Sovětská ponorková flotila však byla větší než dnešní ruská. V roce 1976 měl Sovětský svaz asi 434 ponorek. Mnoho z nich byly menší typy, které prakticky neopouštěly domácí vody. Po odečtení těchto člunů zbývalo 237 ponorek, jež podle H. I. Suttona, ponorkového odborníka a majitele stránek Covert Shores, trávily na moři v průměru 56 dní, tedy jen o čtyři dny víc než dnes.

 

Fotky z periskopu

V době největší aktivity sovětských ponorek, okolo roku 1980, byl průměrný čas strávený na moři přece jen delší. Vycházel okolo 76 dní (84 pro balistické ponorky a 73 pro zbytek). Přítomnost deseti ruských ponorek v severním Atlantiku najednou rovněž nebyla neobvyklá. Po rozpadu sovětského svazu přišel útlum. Dnešní ruské námořnictvo se snaží tento trend zvrátit a navázat na operační tempo ze sovětských časů. O obnovené asertivitě ruských ponorek svědčí i jednotlivé příhody, které čas od času proniknou do sdělovacích prostředků. 

V březnu 2018 se blíže neurčená ruská ponorka, pravděpodobně člun třídy Akula, pochlubila několikadenním sledováním ponorky NATO, aniž by byla sama zaregistrována. V roce 2016 se na Twitteru objevily fotografie operačního svazu letadlové lodě USS Dwight D. Eisenhower. Údajně byly pořízené ve Středozemním moři periskopem ruské ponorky třídy Sierra.

Námořnictva NATO začínají na rostoucí ruskou ponorkovou aktivitu reagovat. Vloni v březnu zavítala letadlová loď USS Harry S. Truman s doprovodem do Norského moře. Bylo to poprvé od roku 1991, kdy americká letadlová loď překročila polární kruh. Kromě obnovené přítomnosti válečných lodí se mění i technologie.

Moderní podmořské čluny začínají být příliš tiché pro pasivní sonar, který převažoval v minulosti. Nahrazuje je kombinace aktivního a pasivního sonaru, umístěných na různých platformách. Kromě automatických podmořských sonarových stanic, lodí, ponorek, vrtulníků a sonarových bójí jsou to i drony.

Britové letos přišli s iniciativou zaměřenou na obnovu protiponorkových schopností svého námořnictva. Americké námořnictvo zase vloni reaktivovalo svou druhou flotilu, která má na starosti obranu východního pobřeží USA a severní Atlantik. Rozpustilo ji přitom teprve v roce 2011. Spojené státy také posilují leteckou základnu Keflavík na Islandu.

Zdroje: The Baren Observer, MH, SoFRep, The Drive, USNI, NI, GS, Cover Shores

Nahlásit chybu v článku


Související články

Rusko zavádí do výzbroje atomové ponorky čtvrté generace

Moskva intensivně buduje flotilu moderních atomových ponorek čtvrté generace. Svědčí o tom ...

Ruská ponorka Projekt 855 Jaseň

Stavba první ponorky nové generace projektu 895 Jasan (NATO Graney) započala již roku 1993. Vinou ...

Priority Pentagonu: Nové ponorky a bombardéry

Pentagon zveřejnil finanční výhled amerického obranného rozpočtu pro rok 2016. Na příští rok ...

Ruská útočná ponorka Severodvinsk. Hrozba pro Západ?

Ponorka K-560 Severodvinsk v těchto týdnech dokončila svou první operační misi. Severodvinsk je ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • PavolR
  18:19 02.05.2020

  Mimochodom, všimli ste si v záplave správ o pandémii, jej hospodárskych dopadoch, prípadne o cenách ropy, že Trump neprestal "šťúrať" do grónskej témy? ...Zobrazit celý příspěvek

  Mimochodom, všimli ste si v záplave správ o pandémii, jej hospodárskych dopadoch, prípadne o cenách ropy, že Trump neprestal "šťúrať" do grónskej témy? https://www.theguardian.com/wo... Skrýt celý příspěvek

 • SKmartinTO
  01:13 17.11.2019

  Dnes je 17. November. Vážení Bratia Česi a Slováci.) Czechoslovaci.) Dnes je deň, keď naše hlasy boli vypočuté a vďaka davu sme získali vytúženú slobodu. Naše ...Zobrazit celý příspěvek

  Dnes je 17. November.

  Vážení Bratia Česi a Slováci.)

  Czechoslovaci.)

  Dnes je deň, keď naše hlasy boli vypočuté a vďaka davu sme získali vytúženú slobodu.

  Naše Ozbrojené sily ČSSR sa postavili na správnu stranu .)

  Nech nikdo nezabudne na obete Červeného teroru, ktorý znivočil našu dušu a nakazil ju nenávisťou, slabosťou a sebazaprením.

  Nech naša generácia nezabudne na skutočných otcov nášho národa T.G.Masaryka a M.R.Stefanika.

  Nech nám odpustia Bratia Česi zradu Tisa a jeho falošnú ľudácku slobodu.

  Nech Všemocný Boh a Inteligecia ochraňuje naše národy . EU . USA . a slobodný svet slova a myšlienky, kde sa nebojíme vyjadriť svoj názor a postoj.

  Sputnici ...!

  спутник
  теперь ты должен наконец идти домой

  Naše národy prežili mnoho .)

  Jedno nás však spája .)

  Túžba vzdelania a sebaurčenia je našou mocnou zbraňou proti propagande a otroctvu boľševizmu 21 storočia.

  Odpúšťame .)

  Nikdy nezabudneme .)

  https://youtu.be/X2KfSihtKFU... Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  09:02 13.11.2019

  Předpkládám, že je bude NATO z povzdálí sledovat a na rozloučenou jim pustí pár cvičných bouchaček za vrtuli :-).

  Předpkládám, že je bude NATO z povzdálí sledovat a na rozloučenou jim pustí pár cvičných bouchaček za vrtuli :-).

 • technik
  06:06 13.11.2019

  To je zase článek. Jak autor ví že je to nejvíc ponorek od konce studené války? A jakým způsobem budou testovat protiponorkový systém NATO? NATO je součástí cvičení? Opět bláboly, ...Zobrazit celý příspěvek

  To je zase článek. Jak autor ví že je to nejvíc ponorek od konce studené války? A jakým způsobem budou testovat protiponorkový systém NATO? NATO je součástí cvičení?
  Opět bláboly, Švédové s norama budou opět chytat duchy? :))
  To Miroslav
  To aby stát byl velmoc musí mít kolonie? Tak pokud je Rusko tak v řítí čeho se pořád bojíme?
  To Storm
  Ty dvě ohnutý trubky jsou housenkovy pohon ale to by odborník jako ty měl vědět. :))Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   10:41 13.11.2019

   Jasně nemusí to být cvičení, ale pak to je: a) hromadný úder na západ b) hromadná dezerce i ze strojí c) hromadné cesta do sběru d) nebo se vrátíme do reality a jedná se o cvičení. Zobrazit celý příspěvek

   Jasně nemusí to být cvičení, ale pak to je:
   a) hromadný úder na západ
   b) hromadná dezerce i ze strojí
   c) hromadné cesta do sběru
   d) nebo se vrátíme do reality a jedná se o cvičení.Skrýt celý příspěvek

   • technik
    15:51 13.11.2019

    Napíšu do Moskvy a zeptám se :D

    Napíšu do Moskvy a zeptám se :D

  • Storm
   13:35 13.11.2019

   Technik píše:
   Ty dvě ohnutý trubky jsou housenkovy pohon ale to by odborník jako ty měl vědět. :))

   Spíš pořádné odpadní potrubí aby jim prošly i prázdné láhve od vodky...

   Technik píše:
   Ty dvě ohnutý trubky jsou housenkovy pohon ale to by odborník jako ty měl vědět. :))

   Spíš pořádné odpadní potrubí aby jim prošly i prázdné láhve od vodky...

 • Lukash
  14:06 12.11.2019

  Divadielko pre domace publikum a citatelov sputniku... Ved uz hadam nikto pri zmysloch neveri ze Rusko ma na to byt svetovym hracom. Je to regionalna mocnost, ktora by sa mala ...Zobrazit celý příspěvek

  Divadielko pre domace publikum a citatelov sputniku... Ved uz hadam nikto pri zmysloch neveri ze Rusko ma na to byt svetovym hracom. Je to regionalna mocnost, ktora by sa mala sustredit na ochranu svojho uzemia pred ambiciami ciny.Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   16:56 12.11.2019

   Práve preto... Rusko nie je ekonomický, technologický ani politický gigant. HDP na úrovni Talianska alebo Južnej Kórei. Kolónie len v politicky, spoločensky a ekonomicky ...Zobrazit celý příspěvek

   Práve preto... Rusko nie je ekonomický, technologický ani politický gigant. HDP na úrovni Talianska alebo Južnej Kórei. Kolónie len v politicky, spoločensky a ekonomicky zruinovaných/rozvrátenych krajinách (Venezuela, Sýria) alebo v krajinách ktoré okrem nich nikto iný neuznáva.

   Jediné čo ešte robí Rusko mocnosťou sú jadrové zbrane,rakety, ponorky, predimenzováná armáda a obrovská rozloha.

   Prečo by sa teda tých ponoriek a jadrových zbraní zbavovali? Ak Rusko tvrdí, že jadrové rakety a ponorky sú nutné pre prežitie Ruska tak neklamú. Bez nich by totiž Rusko stratilo aj posledné pozície mociSkrýt celý příspěvek

  • technik
   07:55 13.11.2019

   To lukash
   Člověče na Sputniku teď často píšou o Simone Krainové, měl by si to taky zkusit, je to zajímavé čtení :))

   To lukash
   Člověče na Sputniku teď často píšou o Simone Krainové, měl by si to taky zkusit, je to zajímavé čtení :))

   • Lukash
    09:45 13.11.2019

    Neviem kto je simona krainova takze ani to ma nepresvedci o doveryhodnosti sputniku ;)

    Neviem kto je simona krainova takze ani to ma nepresvedci o doveryhodnosti sputniku ;)

    • technik
     10:30 13.11.2019

     Nevěřím každý ví kdo je Simona Krainová. Je část číst stránky který ti doplní vzdělání :))

     Nevěřím každý ví kdo je Simona Krainová. Je část číst stránky který ti doplní vzdělání :))

   • Storm
    13:30 13.11.2019

    Techniku obdivuji tvou odvahu... Takový "Coming Out" a ještě veřejně... Přiznat veřejně tady před všema takovou ostudu, že jsi obyčejný čtenář sputniku :D

    Techniku obdivuji tvou odvahu... Takový "Coming Out" a ještě veřejně... Přiznat veřejně tady před všema takovou ostudu, že jsi obyčejný čtenář sputniku :D

    • technik
     15:47 13.11.2019

     Hele někdo musí být průkopník, obětoval jsem se pro Vás :))

     Hele někdo musí být průkopník, obětoval jsem se pro Vás :))

 • Jirosi
  13:09 12.11.2019

  Doufám, že se vrátí všichni námořníci ve zdraví domů. Pokud by nastal problém, snad nebudou mít pomocné lodě na kotvě na druhé straně světa.

  Doufám, že se vrátí všichni námořníci ve zdraví domů. Pokud by nastal problém, snad nebudou mít pomocné lodě na kotvě na druhé straně světa.

 • Storm
  12:36 12.11.2019

  Ještě by to chtělo aby "velky rudy bratr zpoza kopce" co měl u nás dvacet let vojaky na dovči, pro objektivitu konkretizoval, jakou že to ponorku NATO vlastně v roce 2018 ta blíže ...Zobrazit celý příspěvek

  Ještě by to chtělo aby "velky rudy bratr zpoza kopce" co měl u nás dvacet let vojaky na dovči, pro objektivitu konkretizoval, jakou že to ponorku NATO vlastně v roce 2018 ta blíže nespecifikovaná ruska ponorka Akula vlastně sledovala... Pochybuju, že by to byla třeba Americká Virginia, Seawolf, nebo dokonce improved Los Angeles... Asi by se nenechali nachytat ani Britove s Astute... Samozřejmě možné to je, pokud by ta ponorka NATO někam spěchala a valila by to tak, že by neslyšela nic okolo a kvuli rychlosti nepoužívala vlečný sonar...
  Myslím, že vysvětlení bude ale nejspíš prostější než se může zdát... Třeba že Akula těch pár dní sledovala ponorku NATO Polského námořnictva ORP Orzel plazící se na hladině, nebo těsně pod ní se šnorchlem do operační oblasti na rachotící diesly... Hurá sledujem ponorku NATO... Napíšem to propagandisticky do novin... To že ORP Orzel ( bratři Poláci prominou ) je krám třídy Kilo původně ruské konstrukce, který nejspíše sami vyrobili v Krasnoe Sormovo v Gorkem ( dnešní Nižnij Novgorod ) přece nikoho asi zajímat nebude...

  Fotky Svazu letadlových lodí, kterým moc nevěří, protože by se daly stejné dobře nafotit správnou optikou i zpramičky na kotvě ve vjezdu do přístavu raději komentovat nebudu...Skrýt celý příspěvek

  • dusan
   13:11 12.11.2019

   Také bláboly sa neoplatia ani komentovať. Keby sa Rusom naozaj niečo "senzačné" v ponorkovej vojne podarilo .... tak to nebudú vytrubovať do sveta. Lebo "diskrétnosť" je to o čo sa ...Zobrazit celý příspěvek

   Také bláboly sa neoplatia ani komentovať. Keby sa Rusom naozaj niečo "senzačné" v ponorkovej vojne podarilo .... tak to nebudú vytrubovať do sveta. Lebo "diskrétnosť" je to o čo sa všetci v tejto oblasti snažia a nezverejňujú toho viac než musia.

   Nejaké info, že niekto niekoho niekde sledoval sú dosť úsmevné .... to netreba brať vážne : )

   PS To "ich" Kilo je vysoko pravdepodobné. Predsa len "ponorka NATO" znie honosnejšie.Skrýt celý příspěvek

   • Englbert
    17:15 12.11.2019

    Drive to takhle bylo, ale dnes ne. Rusaci se vsim hned chlubi, protoze potrebuji sve zbrane prodavat. Takze se jim hodi kazdy uspech jejich zbrani a technologii. Rusaci nechteji ...Zobrazit celý příspěvek

    Drive to takhle bylo, ale dnes ne. Rusaci se vsim hned chlubi, protoze potrebuji sve zbrane prodavat. Takze se jim hodi kazdy uspech jejich zbrani a technologii. Rusaci nechteji valku, protoze na ni nemaji prachy, chteji pouze byznys. Prodavat, prodavat, prodavat...Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
     17:19 12.11.2019

     Oni ,,se chlubí" aj tým čo nemajú

     Oni ,,se chlubí" aj tým čo nemajú

   • Sergej7490
    20:13 12.11.2019

    Za komancov sa hovoril taky vtip: Ak by niektora mocnost objavila kontakt na UFO, preco by to neostalo utajene ? USA by to neutajili pred svojimi novinarmi a ZSSR z hrdosti ze boli ...Zobrazit celý příspěvek

    Za komancov sa hovoril taky vtip:
    Ak by niektora mocnost objavila kontakt na UFO, preco by to neostalo utajene ?
    USA by to neutajili pred svojimi novinarmi a ZSSR z hrdosti ze boli prvy...Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
     07:59 13.11.2019

     Kde se ten vtip říkal? Já ho v životě neslyšel, už proto, že není založen na realitě. Rusové se chlubili prvenstvím u všeobecně známých vynálezů (žárovka, tank) ale ne u skutečného ...Zobrazit celý příspěvek

     Kde se ten vtip říkal? Já ho v životě neslyšel, už proto, že není založen na realitě.
     Rusové se chlubili prvenstvím u všeobecně známých vynálezů (žárovka, tank) ale ne u skutečného výzkumu.
     Vždycky všechno tajili. Tajili a popírali. Až když toho byly plné západní noviny, pak to, postupně, na několikrát, se spoustou odboček a lhaní, přiznali.Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  12:35 12.11.2019

  Rusko má asi 35 aktívnych jadrových ponoriek. Ale zaujímavé je, že všetky sú konštrukčne staré tak cca 30 rokov a viac ... v rátane tých najnovších. Najnovšia trojica ...Zobrazit celý příspěvek

  Rusko má asi 35 aktívnych jadrových ponoriek. Ale zaujímavé je, že všetky sú konštrukčne staré tak cca 30 rokov a viac ... v rátane tých najnovších.

  Najnovšia trojica raketonosných ponoriek triedy Borej, ktoré slúžia sú postavené s využitím trupov rozpracovaných ponoriek triedy Akula z čias Sojuzu.

  Stíhací Severodvinsk, prvá triedy Jaseň sa začal stavať v roku 1993 !!!

  Trieda Viktor III je už beznádejne zastaralá a v ruských médiách som zachytil pred časom, že sa modernizácia nepodarila a ponorky sú stále dosť hlučné ... t.j. posledné dva kusy tak vhodné akurát na výcvik.

  V klasických ponorkách je ruská flotila postavená na ponorkách triedy Kilo a modernizovaných Improved Kilo, zas zo studenej vojny.

  Nástupca - trieda Lada neustále bojuje s problémami a zatiaľ slúži len prototyp.

  Jednoducho ruskú podmorskú flotilu určite nemožno podceňovať, ale zatiaľ sa zdá, že najväčší jej "boj" je s nedostatkom zdrojov a zastarávaním.

  Zrejme preto, že Rusko sa snaží vybudovať veľkú flotilu ... na ktorú jednoducho nemá.Skrýt celý příspěvek

  • mudry.udrzbar
   14:01 12.11.2019

   tak 30 rokov stara konstrukcia zase nie je u ponoriek tak vela. Kolko ma USA modernejsich? Ohio a Los Angeles su konstrukcne zo 70-rokov, Virginia a Seawolf su zo zaciatku 90-tych ...Zobrazit celý příspěvek

   tak 30 rokov stara konstrukcia zase nie je u ponoriek tak vela. Kolko ma USA modernejsich? Ohio a Los Angeles su konstrukcne zo 70-rokov, Virginia a Seawolf su zo zaciatku 90-tych ako Jaseň.Skrýt celý příspěvek

   • Uboot
    17:12 12.11.2019

    Udrzbar: 30 rokov nieje vela ked, robis pravidelne upgrady! Mal by si trosku nastudovat americku stranu, lebo je dost z cesty tu porovnavat rusky pravek so sucastnostou..

    Udrzbar: 30 rokov nieje vela ked, robis pravidelne upgrady! Mal by si trosku nastudovat americku stranu, lebo je dost z cesty tu porovnavat rusky pravek so sucastnostou..

    • mudry.udrzbar
     09:38 13.11.2019

     preto pisem o veku konstrukcie, tak ako dusan predomnou, ktory este konkretnejsie vidi problem vo vyuziti starych trupov. Ja som na to reagoval s tym, ze u samotnej konstrukcie ...Zobrazit celý příspěvek

     preto pisem o veku konstrukcie, tak ako dusan predomnou, ktory este konkretnejsie vidi problem vo vyuziti starych trupov. Ja som na to reagoval s tym, ze u samotnej konstrukcie (trup a pod.) nie je 30 rokov tak vela. Upgrady, ako pises je nieco uplne ineho, pointa mojho prispevku bola prave v tom, že keby Rusi kvalitne upgradovali "vnutornosti" ponoriek, tak vek konstrukcie nie je problem. V rovine hrubych materialov Rusi nezaostavali viz. napr. spominane pouzitie titanu.Skrýt celý příspěvek

  • PetrTechnik
   15:36 12.11.2019

   Hydrodynamické vlastnosti trupů ruských atomových ponorek, jsou na srovnatelné úrovni s USA již od přelomu 70-80tých let. Největším zdroje hluku na atomových ponorkách jsou ...Zobrazit celý příspěvek

   Hydrodynamické vlastnosti trupů ruských atomových ponorek, jsou na srovnatelné úrovni s USA již od přelomu 70-80tých let. Největším zdroje hluku na atomových ponorkách jsou čerpadla chlazení reaktorů a system rekuperace vzduchu. Třeba americké ponorky mají veškerá čerpadla s podobným uložením , jako moderní turbodmychadla. A pak tu je rozdíl v elektronickém vybavení,ale to je ta neutajovanější část na každé ponorce.Skrýt celý příspěvek

   • Storm
    17:20 12.11.2019

    RuskyTechnik No to opravdu nevím, jestli ty dvě kolena z ropovodu družba otočené protisměru plavby na spodní straně trupu tř. Sierra a tř. Akula určené pravděpodobně pro chlazení ...Zobrazit celý příspěvek

    RuskyTechnik
    No to opravdu nevím, jestli ty dvě kolena z ropovodu družba otočené protisměru plavby na spodní straně trupu tř. Sierra a tř. Akula určené pravděpodobně pro chlazení reaktorů je znak "srovnatelné hydrodynamiky s US ponorkama"Skrýt celý příspěvek

    • PetrTechnik
     12:12 13.11.2019

     Ty jsi někdy viděl ponorku třída Sierra nebo Akula (kterou Akulu máš na mysli?) , v suchém doku a mohl se zblízka podívat na konstrukci trupu? Doufám že si nemyslíš, že se ...Zobrazit celý příspěvek

     Ty jsi někdy viděl ponorku třída Sierra nebo Akula (kterou Akulu máš na mysli?) , v suchém doku a mohl se zblízka podívat na konstrukci trupu?
     Doufám že si nemyslíš, že se jaderný reaktor chladí jako diessel na parníku Primátor Ditrich?Skrýt celý příspěvek

     • Storm
      15:08 13.11.2019

      Z nás dvou si evidentně ani na fotce ty dvě ponorky neviděl v doku ty... Nevím sice jak se chladil parní stroj na Primátoru Ditrichovi, ale mám dost slušnou představu jak na to šli ...Zobrazit celý příspěvek

      Z nás dvou si evidentně ani na fotce ty dvě ponorky neviděl v doku ty... Nevím sice jak se chladil parní stroj na Primátoru Ditrichovi, ale mám dost slušnou představu jak na to šli u těch ponorek... Nejjednodušší způsob zásobování dostatečným množstvím chladící vody sekundárního okruhu reaktoru pohybující ponorky bez spuštěných čerpadel je "náporem"... No a v rusku na to šli očividně nejjednodušeji jak to šlo... Prostě kolenem potrubí trčícím z trupu ponorky směrem dopředu...

      U projeku 941 Akula ( kod nato Typhoon ) to vypadá na kruhový průřez... Existuje dokument o této ponorce, kde hned na začátku jsou záběry ze suchého doku, kde to jde moc dobře vidět... Zkus pohledat na YouTube šmudlo... Možná to tam bude...

      U projektu 945 ( kod NATO Sierra ) není to potrubí s kulatým průřezem, ale úzkým ovalným... Fotku šmudlo najdeš na stránce russiadefence je to ta věc dole na trupu před zadním asi lešením v doku...
      Do googlu si můžeš zadat třeba toto
      "Project 945 sierra class page 2"


      No a poslední kandidát projekt 972 Ščuka ( kod NATO Akula ) je má podobné jako Sierra... Fotku najdeš na Redditu...
      Do Google text "Projekt 971 Akula class submarine Gepard K335"

      Samozřejmostí je přepnout google na obrázky...

      Doufám že patřičně oceníš moji snahu osvětlit ti jak to funguje a vysvětlit ti, že tu ze sebe děláš vola...Skrýt celý příspěvek

     • Olivav
      09:33 14.11.2019

      Storme, ulehčeme to přímým odkazem, kde je i šipka na to chlazení http://www.russiadefence.net/t... No a s tím MHD pohonem jsem se zasmál, protože si ...Zobrazit celý příspěvek

      Storme,

      ulehčeme to přímým odkazem, kde je i šipka na to chlazení http://www.russiadefence.net/t...

      No a s tím MHD pohonem jsem se zasmál, protože si pamatuji na Hunt for Red October, ale v reálu to postavili jen v USA a Japonsku. Teď o tom básní Čína, ale jaksi to není až takové terno: https://en.wikipedia.org/wiki/... Skrýt celý příspěvek

     • Storm
      09:48 14.11.2019

      to Oliav Omlouvam se... Omylem jsem dal minus... melo tam byt plus... Diky za objektivni pristup... Narozdil od PetraTechnika co mel nejdrive velkou hubu a pak se na reakci ...Zobrazit celý příspěvek

      to Oliav

      Omlouvam se... Omylem jsem dal minus... melo tam byt plus...

      Diky za objektivni pristup... Narozdil od PetraTechnika co mel nejdrive velkou hubu a pak se na reakci zbabele nezmohl... Pritom tady byl prihlaseny v 15:47 13.11.2019 a mou reakci nejspise cetl...Skrýt celý příspěvek

     • Storm
      09:50 14.11.2019

      Tak oprava... 15:47 13.11.2019 tu byl Technik... tudis PetreTechniku omlouvam se za svuj omyl

      Tak oprava... 15:47 13.11.2019 tu byl Technik... tudis PetreTechniku omlouvam se za svuj omyl

   • Uboot
    17:30 12.11.2019

    Trupy modernych ponoriek, ako nahle presli na “moderne” kvapkovite tvary ako vravis dosahuju podobnych parametrov, problem je len vo vnutri kvôli rozdielnemu zmyslaniu. Zapadne ...Zobrazit celý příspěvek

    Trupy modernych ponoriek, ako nahle presli na “moderne” kvapkovite tvary ako vravis dosahuju podobnych parametrov, problem je len vo vnutri kvôli rozdielnemu zmyslaniu. Zapadne ponorky sa vyznacuju jedno vrtulovymi pohonnymi jednotkami v sucastnosti pump-jety oproti ruskym dvojkam, aj ked aj tu sa uz pomaly inovuje. Druha podstatna vec je, ze systemy su ulozene na gumennych silentblokoch a nie priamo v kontrukcii..Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...