Rusové nasadili v Sýrii nejmodernější stíhačky Su-35S

Foto: Suchoj Su-35S
Su-35S patří mezi nejmodernější stíhací letouny vůbec; větší foto /  Dmitriy Pichugin, GFDL 1.2 

Ruské letectvo minulý týden do Sýrie poslalo nejmodernější víceúčelová stíhací letadla Suchoj Su-35S (v kódu NATO “Flanker-E”). Podle neoficiálních informací jde o čtyři letouny. Zprávu o nasazení přinesl mluvčí ruského ministerstva obrany, generálmajor Igor Konašenkov.

„Od minulého týdne se zapojily do plnění bojových úkolů na letecké základně Hmejmin stíhačky Su-35S se super manévrovacími schopnostmi", řekl Konašenkov. Letadla operují z ruské základny Hmejmin nedaleko města Latakíja, kde doplní bitevní letadla Su-25, útočné a stíhací bombardéry Su-24 a Su-34 a víceúčelové Su-30. V současné době je na základně Hmejmin přes 70 ruských vrtulníků a letadel.

Zdroje se vyjadřují poněkud nejednoznačně k nasazení Su-27SM3 v Sýrii. Stíhačky jistě doprovázejí ruské bombardéry při jejich dálkových náletech na cíle v Sýrii z ruského území. Je možné, že Su-27SM3 působí jako letecká ochrana v Sýrii po omezenou dobu.

“Podle neoficiální informace se jedná o čtyři letadla (Su-35S - pozn. red.), která byla v říjnu až listopadu loňského roku předána ruským vzdušným a kosmickým silám leteckým závodem v Komsomolsku na Amuru," komentuje počet Su-35S pondělní vydání ruského listu Kommersant.

Nové stroj Su-35S byly podle listu Kommersant původně součástí 23. stíhacího leteckého pluku 303. gardové smíšené letecké divize 11. armády vojenského letectva a protivzdušné obrany Východního vojenského okruhu (letiště Dzemgi). Následně se Su-35S přesunuly do Astrachaně (letiště Privolžskij) u Kapsického moře. Před několika dny ale Su-35S odstartovaly z Astrachaně přes Kaspické moře a přes vzdušný prostor Íránu a Iráku dorazily do syrské Lázikije.

Ač je Su-35S označován jako víceúčelový, jeho hlavním úkolem v Sýrii se stane především ochrana bitevních a útočných letounů, případně poskytování moderního senzorového a komunikačního vybavení ve prospěch letecké skupiny. V podstatě stejnou roli plní americké letouny F-22A Raptor ve prospěch koaličního letectva.

V současné době má Rusko přímo v Sýrii pravděpodobně 32 letadel provádějící útoky na pozemní cíle. Z toho pouze Su-34 má určitou schopnost obrany proti jiným letounům. Vzdušnou ochranu letadlům zajišťuje pouze čtveřice letadel Su-30. Rusko má v Sýrii také protivzdušný systém S-400, ale ten není určen pro "tělesnou ochranu" letadel, ale spíše jako zbraň druhého úderu (S-400 zasáhne až po sestřelení ruského letadla). 

Nedá se navíc očekávat, vzhledem k nutnosti servisu a údržby, že mohou být Su-30 kdykoliv k dispozici. Nasazení čtveřice Su-35S výrazně zvýší vzdušné krytí ruských letadel.

Samozřejmě syrská operace je rovněž ideální způsob jak ověřit bojové možnosti stíhaček Su-35S, ukázat možnosti západním konkurentům a potenciálním zákazníkům. Nakonec, přímý střet mezi tureckými F-16 a Su-35S nemusí pro tureckou stranu dopadnout vůbec dobře. Stojí však za pozornost, že ruské letectvo nasazuje Su-35S až dva měsíce po sestřelení Su-24M2.

Su-35S je nadzvukový víceúčelový stíhací letoun vyvinutý konstrukční kanceláří Suchoj na základě předchozích typů Su-27/30. Rusko provozuje 40 strojů a v lednu letošního roku objednalo dalších 50 kusů.

V současné době se jedná o vůbec nejmodernější stíhací letoun zařazený do výzbroje ruského letectva. Předností letadla je moderní avionika a zbraňové systémy, skvělá manevrovatelnost a využití prvků stealth.

“Je to skvělé letadlo a velmi nebezpečné, zvláště pokud je jich hodně,” cituje magazín National Interest jednoho ze starších důstojníků amerického letectva, který má zkušenosti s letadly 5. generace. “Myslím, že letadla Eagle (F-15C Eagle - pozn. red.) a Super Hornet (F/A-18E/F - pozn. red.) s radary AESA budou mít plno ruce práce.”

Zdroj: National Interest, Kommerstant

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruské letectvo získalo stíhačky MiG-29SMT a čeká na MiG-35

Ruské letectvo v roce 2014 objednalo druhou várku víceúčelových frontových stíhacích letadel ...

Projekt indicko-ruského letadla MTA krachuje. Jak dopadne stíhačka FGFA?

Ambiciózní indicko-ruský program středního transportního letadla Multi Transport Aircraft (MTA), ...

Rusko v Sýrii: Přesné bombardováni pomocí hloupých bomb

Rusové v Sýrii nasazují do bombardováni především modernizovaná letadla ze sovětské éry. I přes ...

Ruské schizma: Zahraniční politika vs. vojenský průmysl

Podle ruského Vojensko-průmyslového kurýru (VPK) existuje mezi ruskou zahraniční politikou a ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • flanker.jirka
  16:58 06.02.2016

  KóĎa: koukám, že vytáhli 77, zajímavé, že přilby používají pořád s držákem na přilbový zaměřovač, ale nikde na videích a fotografiích ze Syrie nejsou vidět nasazené, možná ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KóĎa: koukám, že vytáhli 77, zajímavé, že přilby používají pořád s držákem na přilbový zaměřovač, ale nikde na videích a fotografiích ze Syrie nejsou vidět nasazené, možná spoléhají jen na směrování IR střel podle dat z radaru.
  Skrýt celý příspěvek

 • KóĎA
  14:12 06.02.2016

  https://www.youtube.com/watch?...

  takže jsem měl před pár dny relativně pravdu...

  https://www.youtube.com/watch?...

  takže jsem měl před pár dny relativně pravdu...

 • flanker.jirka
  09:41 06.02.2016

  DJW: některé systémy s amplitudami počítají a dokáží "prý" - po vašem "vraj" přibližně určit polohu, ale k tomu všemu musíte znát naprosto přesně technické data toho prostředku, to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  DJW: některé systémy s amplitudami počítají a dokáží "prý" - po vašem "vraj" přibližně určit polohu, ale k tomu všemu musíte znát naprosto přesně technické data toho prostředku, to znamená naprosto přesně vysílané výkony zářiče, u nových radarů to bude o to horší, že svůj výkon mění, proto je to použitelné jenom na nějaké historicky známé radary.

  Rychlost vyškolení obsluh byla dána jistě výběrem lidí, dlouho před příchodem S 300 do Slaného se obsluhy vybíraly podle znalostí a zkušeností. Systém pak přišel v roce 1990, po rozdělení ČSFR putoval tuším do Nitry. Tehdy nebyla jazyková bariera a byli to elektrotechnici s praxí, tak jde všechno lépe, není to jako zaškolovat na radar dělostřelce :-D

  Rusové, jako všichni ostatní, o svých hračkách vždy pějí oslavné písně, navíc v tak citlivých věcech jako je PVO a REB se nikdy pravda ven nepouští.
  Skrýt celý příspěvek

 • DJW_
  01:13 06.02.2016

  "Amplituda" preto, lebo tá sa mení dekadickým logaritmom vzdialenosti - predpokladám že v radarovej detekcii dôležitá informácia. Co sa týka frekvencie, budem darebák ťahajúci za ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "Amplituda" preto, lebo tá sa mení dekadickým logaritmom vzdialenosti - predpokladám že v radarovej detekcii dôležitá informácia. Co sa týka frekvencie, budem darebák ťahajúci za slovíčka :) Uplne rovnaká nie je, jednak kvôli doplerovskému efektu po odraze od pohybujúceho sa cieľa a jednak kvoli atmosfére, to by sme nepotrebovali veci ako PLL syntéza práve vo VHF pásme. Pýtal som sa preto, lebo poniektorí fandovia US techniky pripisujú Raptorom zázračné vlastnosti (bez urážky, to nemá byť flame) a uprimne sa pýtam preto, aby som vedel čo doštudovať.

  Neva vs PMU - úprimne detailne ich nepoznám, chcel som tým povedať, že rusi sa údajne čudovali že to slováci zvládli údajne rekordne rýchlo. Bežne to malo trvať o polovicu dlhšie pri preškolení a rádovo v rokoch pri zelenáčoch (tuším min. 2 roky operátor, 5 ročná VŠ pre "komandíra" )

  Informáciu o nutnosti "stealth" Su-34 proti vyradeniu radaru - bolo to v jednom ruskom dokumente, predpokladám že to môže byť z väčšej časti PR, ale vzhľadom na reálnu implementáciu NIEKTORÝCH prvkov nižšej zistiteľnosti 34-iek to nemusí byť úplný blud.
  Tipujem že to môže súvisieť s postreľovaním niečoho, čo samozrejme obsluhy videli ale nemali s tým skúsenosti.
  Ďakujem ža všetky odpovede.
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  13:48 05.02.2016

  flanker.jirka: funny..

  DJW_: pasivny prijmac nemas ako deteknut.. ja som pisal o systemoch ktore maju rusit AESA radar, a tie pasivne nie su.

  flanker.jirka: funny..

  DJW_: pasivny prijmac nemas ako deteknut.. ja som pisal o systemoch ktore maju rusit AESA radar, a tie pasivne nie su.

 • flanker.jirka
  12:41 05.02.2016

  jj284b: o tom jak citlivé jsou systémy RWR se můžete přesvědčit v současnosti s problémem vývozu L 159 do Iráku, přitom by šlo jistě jen o hardware bez vytvořené databáze cílů. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jj284b: o tom jak citlivé jsou systémy RWR se můžete přesvědčit v současnosti s problémem vývozu L 159 do Iráku, přitom by šlo jistě jen o hardware bez vytvořené databáze cílů. Obdobně si to můžete najít třeba ve výbavě hojně používaného letounu F 16, podle toho do jaké země je vyvezen tak má rozdílný hardware, kupříkladu Pakistán dostatl tyto stroje jen díky tomu, že sousedí s Agfhanistánem a pomáhal USA v podpoře Talibanu, navíc jejich stroje byly hodně ořezané o schopnosti, právě v elektronice.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  12:34 05.02.2016

  jj284b: ano, další funkce, shromažďuje data ze všech výstražných systémů a analyzuje, mimo RWR funkce jde o systémy jako je MAWS nebo detektor laserového ozáření, mimo to má jistě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jj284b: ano, další funkce, shromažďuje data ze všech výstražných systémů a analyzuje, mimo RWR funkce jde o systémy jako je MAWS nebo detektor laserového ozáření, mimo to má jistě spojení na datalinku a poskytuje info jinam. A taky mapuje terén Marsu s rozlišovací schopnosti jednoho metru :-D

  DJW, pasivní přijímač je pasivní a nic nevysílá, ten nebude detekovat nic. Návnadu zachytí v případě, že to bude aktivní návnada, například Brite cloud s funkcí DRFM. Místo "známé amplitudy" máte jistě na mysli známou frekvenci, amplituda signálu se snižuje se vzdálenosti od zdroje záření, frekvence zůstává stejná.
  Gruzie získala z Ukrajiny Buk M1, ten se sučkem podvěšeným výzbrojí nebude mít problém s detekcí, navíc tam byly ukrajinské obsluhy.
  Rozdíl v konstrukci a obsluze S 125 Něva a S 300 PMU je naprosto neporovnatelný. U Něvy se používal jednoduchý přehledový dálkoměr P 18, u S 300 máte radar ST 68, ve své době špičková technika na jiných principech práce než P 18. Střelecký radar S 300 má také absolutně jinou činnost a konstrukci, do toho připočtěte, že máte u systému i radar pro nízkoletící cíle a nakonec se jedná o komplet s jiným systémem navedení raket.
  Skrýt celý příspěvek

 • DJW_
  12:21 05.02.2016

  Myslel som to tak, že ako chce F22 detekovať pasívny prijímač, ktorý príjma odrazené signály napr. z externých lacných antena array decoys a dalších zdrojov. Pokiaľ návnada vysiela ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Myslel som to tak, že ako chce F22 detekovať pasívny prijímač, ktorý príjma odrazené signály napr. z externých lacných antena array decoys a dalších zdrojov. Pokiaľ návnada vysiela známu amplitúdu s time kódom zo známeho miesta známym smerom, je tiež zdrojom ožiarenia cieľa.

  Su-34 pokiaľ viem použili kvoli čiastočnej adaptácii prvkov zníženej zistiteňosti - gruzínska PVO bola významene posilnená ukrajinou pravdepodobne aj so skúsenými posádkami (v Gruzínsku nie sú školy pre výcvik posádok a vytrénovať obsluhu nie je vôbec jednoduché. Jeden známy čo sa preškoľoval v Rusku na našu PMU1 tam bol 6 mesiacov a to vraj mali extrémne zrýchlený kurz pre najlepších operátorov z NEVY)
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  09:43 05.02.2016

  flanker.jirka: ALR-94 nie je len RWR aj ked plni tu funkciu.. ma este dalsie schopnosti ktore podliehaju utajeniu. dost vela hovori napr to ze ide o najdrahsi kus hardwaru v F22...
  Zobrazit celý příspěvek

  flanker.jirka: ALR-94 nie je len RWR aj ked plni tu funkciu.. ma este dalsie schopnosti ktore podliehaju utajeniu. dost vela hovori napr to ze ide o najdrahsi kus hardwaru v F22...
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  09:42 05.02.2016

  DJW: V Gruzii šlo o to, že v té době měli ve výzbroji protiradiolokační střely s určením na frekvence zcela jiných radarů, západní provenience. Museli tak použít i něco co funguje ...
  Zobrazit celý příspěvek

  DJW: V Gruzii šlo o to, že v té době měli ve výzbroji protiradiolokační střely s určením na frekvence zcela jiných radarů, západní provenience. Museli tak použít i něco co funguje na vlastní radary.
  To souvisí s rozvojem elektrotechniky, kdy se dnes, dají dříve analogové prvky nastavitelné hardware, řešit softwarově a proto jsou nové střely flexibilnější, proto Rusko ve výzbroji nahrazuje starší verze CH 58 za nové a vývoj této střely pokračuje stále, nejnovější verze má k doplnění o cíli u IR senzory, obdobnou genezí prochází i CH 31.
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  09:37 05.02.2016

  jj284b, DJW:

  Ke kmitočtovému skákání nepotřebujete anténu typu AESA, vždy jde jen o druh zdroje ve vysílači, proto se používají mezi elektronkami například TWT, které jsou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jj284b, DJW:

  Ke kmitočtovému skákání nepotřebujete anténu typu AESA, vždy jde jen o druh zdroje ve vysílači, proto se používají mezi elektronkami například TWT, které jsou přeladitelné impuls od impulsu a nebo pak polovodičové prvky, které se dají řadit do kaskád při klasickém napájení antén nebo se rozptýlí do antény, tak jak je to v případě antén AESA. Stejně je to s parametry do jisté míry splňující podmínky LPI radaru, vše co něco aktivně emituje se dá postupem času zjistit.

  AN ALR 94 není nic světoborného, každý nový letoun mívá nějakým způsobem sofistikovaný systém RWR, liší se vetšinou jen softwarovým vybavením, počtem antén a frekvenčním rozsahem, to nejdůležitější pro tyto systémy pak obstarává radiotechnický průzkum a analýza nově zjištěných zářičů.
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  09:13 05.02.2016

  nepochopil si co som pisal.. ALR-94 je pasivny senzor ktory vie detekovat ziarenie. nevysiela, iba prima signaly a nasledne ich spracuva. takze nejaka rusicka co by chcela rusit ...
  Zobrazit celý příspěvek

  nepochopil si co som pisal.. ALR-94 je pasivny senzor ktory vie detekovat ziarenie. nevysiela, iba prima signaly a nasledne ich spracuva. takze nejaka rusicka co by chcela rusit radar AESA bude zaroven velmi dobre vyditelna pre ALR-94.
  Skrýt celý příspěvek

 • DJW_
  08:43 05.02.2016

  Chcel by som vidiet tú detekciu čisto pasívneho senzora. To nie je recesia, ale fakt.
  V zarušenom prostredí oboma stranami + bežné TV vysielanie, GSM siete atd atd lieta toľko RF, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Chcel by som vidiet tú detekciu čisto pasívneho senzora. To nie je recesia, ale fakt.
  V zarušenom prostredí oboma stranami + bežné TV vysielanie, GSM siete atd atd lieta toľko RF, že niet divu že na tom ERA stavia svoj radar.
  Čo sa smerových žiaričov týka, falošné ciele ktoré však zároveň slúžia aj ako súčasť aktívnych ožarovačov sa dá urobiť kopa za nížke náklady. Tie ruské dokonca emirujú IR stopu ako originály a cena je v tisíckach USD. Jedna strela HARM stojí ak sa nemýlim milión USD.
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  08:20 05.02.2016

  oprava: nie detekovat ale sledovat, samozrejme.

  oprava: nie detekovat ale sledovat, samozrejme.

 • jj284b
  08:19 05.02.2016

  DJW_ otazka je, ako bude taka detekcia nadmerneho sumu fungovat v zarusenom prostredi.. plus, AESA skaluje vykon podla potreby, nevyzaruje nepretrzite na maximalny vykon.. vsetko ...
  Zobrazit celý příspěvek

  DJW_ otazka je, ako bude taka detekcia nadmerneho sumu fungovat v zarusenom prostredi.. plus, AESA skaluje vykon podla potreby, nevyzaruje nepretrzite na maximalny vykon.. vsetko zalezi od toho co potrebuje detekovat. No a F-22 vdaka ALR-94 vie detekovat ziarice aj kompletne pasivne. takze akykolvek pokus o rusenie bude znamenat ze rusic sa okamzite stane dobre viditelnym cielom..
  Skrýt celý příspěvek

 • DJW_
  04:08 05.02.2016

  Pri potlačovaní Gruzínskej agresie voči Osetsku šlo pár zásahov na vrub vlastnej paľbe, hlavne vďaka neexistujúcej / nefungujúcej integrácii medzi jednotlivými zložkami - toto bolo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pri potlačovaní Gruzínskej agresie voči Osetsku šlo pár zásahov na vrub vlastnej paľbe, hlavne vďaka neexistujúcej / nefungujúcej integrácii medzi jednotlivými zložkami - toto bolo neskôr veľmi kritizované.

  Podľa ruských zdrojov na zničenie 36D6-M musel byť povolaný Su-34, v tom čase ešte nie úplne operačne spôsobilý. Na údery museli použiť to najlepšie, inštruktorov z leteckých škôl - čo dokumentuje v akom nedobrom stave bolo vtedy letectvo a aký obrovský pokrok odvtedy urobili. Po konflikte nastali vo vtedajšom VVS značné zmeny v organizácii aj technickej výbave.

  Asfd: v tom je výhoda amerických AESA, že sofistikovane menia frekvenciu mnoho krát za sekundu a tak sa ich detekcia musí robiť inak - detekciou nadmermého šumu, či to rusi skutočne zvládajú môžeme spekuľovať, ale znelo to logicky a vzhľadom na možnosti F35 je to asi aj fyzicky možné.

  Čo sa týka konfliktu TR-RUS, pokiaľ sa sultán Erdogan úplne nezblázni, tak by som sa ho nebál - Putin nie je žiadny hlupák aby si tak lacno zavesil slučku na krk. Konvenčne by to bolo medzi tak veľkými a dobre vybavenými armádami asi nadlho a jadro z politických príčin neprichádza do úvahy.
  Článku 5 sa nebojím, to by sa musel zblázniť aj niekto za mlákou a riskovať stret s Ruskom, a kedže Obama je mimo volieb, pochybujem že by si to niekto bral na triko. O ostatných štátoch NATO škoda hovoriť, viete niekto o nejakom, ktorý by sa horlivo ponáhľal prejaviť svoje sympatie a podporu Turecku? Minimálne na Slovensku by nastali odchody do výslužby (to nie je špekulácia ale fakt - pýtal som sa tých čo poznám).

  Shal: a tusíš aký je rozdiel v cene LNG z Kataru a potrubného plynu z Ruska? Si pripravený platiť viac ako dvojnásobok? V Poľsku už terminál majú a hrdzavie nepoužívaný.

  Prilbové zameriavače boli dávno pred F35. Koho zaujíma viac, nech googli výrobcu KRET pre PAK FA - vyzerajú zaujímavo.

  O možnej integrácii PVO systémov Turecka a ich možnostiam proti gen 4++ nič neviem, popíše to niekto znalý prosím?
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  19:12 04.02.2016

  madrabbit: ELINT vám je sice najde, analyzuje, ale vemte v potaz, že rusové sami zkonstruovali dost PVO systémů, tak by měli mít dobře navržené i rušiče proti, ale evidnetně něco ...
  Zobrazit celý příspěvek

  madrabbit: ELINT vám je sice najde, analyzuje, ale vemte v potaz, že rusové sami zkonstruovali dost PVO systémů, tak by měli mít dobře navržené i rušiče proti, ale evidnetně něco moc nefungovalo, když jim v Gruzii sestřelili dost letadel.
  Skrýt celý příspěvek

 • asdf
  11:42 04.02.2016

  madrebbit > Za ery CSSR vraj pri radaroch existovali rozlicne frekvencie, na ktorych pracovali. Jedna bola mierova a druha bojova.
  Takze mozno aj teraz maju nieco take.

  Za ...
  Zobrazit celý příspěvek

  madrebbit > Za ery CSSR vraj pri radaroch existovali rozlicne frekvencie, na ktorych pracovali. Jedna bola mierova a druha bojova.
  Takze mozno aj teraz maju nieco take.

  Za dalsie. Rusi obcas robia dve verzie tej istej veci. Jedna exportna s orezanymi schopnostami a druhu pre seba.
  Mozno aj ta S-400 je nieco ako exportna verzia.
  Skrýt celý příspěvek

 • madrabbit
  09:10 04.02.2016

  Na jednu stranu chápu snahu ověřit si novou techniku v "ostrých" podmínkách. Ale co ELINT - pokud je známé umístění S-400 a Su-35S, pak určitě budou zajímavé jejich radarové emise ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Na jednu stranu chápu snahu ověřit si novou techniku v "ostrých" podmínkách. Ale co ELINT - pokud je známé umístění S-400 a Su-35S, pak určitě budou zajímavé jejich radarové emise pro NATO. Není tohle riziko vyšší, než přínos z testů?
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  07:54 04.02.2016

  jarpe: no tak ta anglictina je praveze autenticka.. pracujem vo firme ktora ma vela indickych zamestnancov, a poviem ti ze na to ze anglictina je uradny jazyk, tak nou rozpravaju ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jarpe: no tak ta anglictina je praveze autenticka.. pracujem vo firme ktora ma vela indickych zamestnancov, a poviem ti ze na to ze anglictina je uradny jazyk, tak nou rozpravaju horsie ako ziaci zakladnej skoly po rocnej vyuke anglictiny... je to katastrofa im rozumiet, sem tam si pripadam ako keby vety prekladali z Hindu cez google translate...
  Skrýt celý příspěvek

 • jarpe
  07:38 04.02.2016

  jj284b:
  Taky se mi nezdá to, co říká ten indickej důstojník. Na to, že tam je angličtina úředním jazykem, tak jeho věta nemá hlavu ani patu a není z ní vůbec jasné co chce říct. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jj284b:
  Taky se mi nezdá to, co říká ten indickej důstojník. Na to, že tam je angličtina úředním jazykem, tak jeho věta nemá hlavu ani patu a není z ní vůbec jasné co chce říct. Spíš mi příjde, že si ten text někdo vycucal z prstu a myslel si, že Ind bude anglicky mluvit jako neandrtálec.
  Skrýt celý příspěvek

 • jarpe
  07:20 04.02.2016

  Jsem si ten anglickej text přečetl a je prakticky o ničem. Jen tam dokola mluví o nekvalitě a o problémech, ale jaksi se tam nezmiňujou v čem jsou nekvalitní a jaké jsou ty ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jsem si ten anglickej text přečetl a je prakticky o ničem. Jen tam dokola mluví o nekvalitě a o problémech, ale jaksi se tam nezmiňujou v čem jsou nekvalitní a jaké jsou ty problémy.
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  00:03 04.02.2016

  takze nasiel som len citaciu na fore:

  http://defence.pk/threads/indi...

  R-77 missile in the Indian ...
  Zobrazit celý příspěvek

  takze nasiel som len citaciu na fore:

  http://defence.pk/threads/indi...

  R-77 missile in the Indian Air Force active duty from the Su-30MKI, MiG-29 and MiG-21 fighters equipped with one of the main weapons. Indian Air Force from 1996 to Russia to buy R-77, ordered a total of more than 2,000 at a cost of about $ 820 million. Has delivered the R-77 about 1000.

  According to the Indian General Accounting Office report, the R-77 missile in the test and testing process revealed a series of defects. During the test, some missiles at the target or not, or is it on the ground testing phase has been identified as unsuitable for use - even though its expiration from the store there for a long time. The present situation has been confirmed by Indian Air Force.

  In fact, since 1999 R-77 began receiving the first batch of Indian Air Force has found that the missile there is a range of issues. Since 2005, the Indian Air Force decided to find a replacement for R-77. Indian Navy has signed with Russia in 2006 to buy 40 R-77 contract for the purchase of new equipment, MiG-29K carrier-based fighter. However, in that the information communicated by the Air Force, the Indian Navy abandoned the procurement plan.

  Former Indian Air Force chief S. Krishna Nath Swami has pointed out, for the military, the poor quality of R-77 missiles, the situation had not news. He also said the Indian Air Force's test also showed that the procurement of spare parts R-77 missiles, there are also a lot of problems. He said: "When we buy these missiles, they are on the same level of weapons in the world's best, was not equipped with any other country." However, India's own inability to test these missiles, so the related work are carried out in Russia at that time.


  vyzera ze slo o problemy s kvalitou.
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  00:00 04.02.2016

  niekde som cital ze Indovia s nimi (R-77) neboli velmi spokojny.. skusim najst ten clanok.

  niekde som cital ze Indovia s nimi (R-77) neboli velmi spokojny.. skusim najst ten clanok.

 • Kozlus
  22:37 03.02.2016

  Zapomente na nejaky vzdusny souboje. Nejaka ta turecka F-16 by sice pri vetsim vyletu do Syrie spadnout mohla, ale to si RF sakra da pozor, aby ten vrak jeste dopadl na spravnou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zapomente na nejaky vzdusny souboje. Nejaka ta turecka F-16 by sice pri vetsim vyletu do Syrie spadnout mohla, ale to si RF sakra da pozor, aby ten vrak jeste dopadl na spravnou stranu hranice. Spis maximalne nejaky to drzy UAV, kdyz uz by se mela prosazovat bezletovka. A vazne si nekdo mysli, ze Turecko podnikne nejakej vetsi utok na sily RF v Syrii a vyhlasi tak valku RF? Utok stroje USA je uz uplne mimo. Samozrejme, je tu nevypocitatelnost Turecka, pokud opravdu dostali piloti povoleni k palbe dle vlastniho uvazeni...

  Takze ano, tech par Su-35S je tam na propagacni misi a sem tam si pusti bombu, jak uz tady bylo zmineno. Nepouziva taky nejake komponenty pro T-50? Takze podpora vyvoje v bojovych podminkach asi taky bude hrat roli. Dalsi vec je, ze cast Syrie je hornata, tak to mozna pouzijou jako miniawacs pro oblasti, kam PVO nevidi.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  21:09 03.02.2016

  Rusové mají v tuhle chvíli v Sýrii už poměrně hodně strojů, čili tam nemusí poslat kdovíjaké množství Su-35S – ty čtyři bohatě stačí na podporu A-A kapacit. Samozřejmě tam mohli ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rusové mají v tuhle chvíli v Sýrii už poměrně hodně strojů, čili tam nemusí poslat kdovíjaké množství Su-35S – ty čtyři bohatě stačí na podporu A-A kapacit. Samozřejmě tam mohli poslat starší letadla, ale proč, když se nabízí takhle skvělá možnost udělat něco pro marketing. Úplně je chápu. O tom, že si Turek s F-16 sakra rozmyslí něco podnikat, když může v blízkosti být tenhle ptáček, netřeba mluvit. A zbytek NATO nemá důvod se Rusům plést pod křídla. Prostě zcela logický krok.
  Skrýt celý příspěvek

 • stetula
  21:08 03.02.2016

  v roce 2012 malajsie objednali R77 za 35 milionů dolarů bohužel není tam psáno kolik to bylo kusů

  http://sputniknews.com/world/2...

  cituji Wiki:
  Indie ...
  Zobrazit celý příspěvek

  v roce 2012 malajsie objednali R77 za 35 milionů dolarů bohužel není tam psáno kolik to bylo kusů

  http://sputniknews.com/world/2...

  cituji Wiki:
  Indie objednala prvé rakety R-77 v roku 1996 pre vyzbrojenie lietadiel Su-30 MKI. Po Kargilskej vojne bolo objednaných viac ako 2000 týchto rakiet a do roku 2011 ich bolo dodaných asi 1000

  takže jich vyrobily asi hodně
  Skrýt celý příspěvek

 • stetula
  20:53 03.02.2016

  jj284b,
  každá letecká střela má daný určitý počet letových hodin , pak musí jít na repas a kalibraci ( R27 ) může být ve vzduchu 20 hodin , nevím kolik to je u R77 ale určitě si ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jj284b,
  každá letecká střela má daný určitý počet letových hodin , pak musí jít na repas a kalibraci ( R27 ) může být ve vzduchu 20 hodin , nevím kolik to je u R77 ale určitě si je schovávají na horší časy a věz že je v Sýrii ve skladech mají

  Shania v odkazu je že Rusko objednalo 397 kusů kolik jich šlo na export nevím, ale v článku je uveden jako zákazník Slovensko což je hódně zajímavé

  Slováci totiž provádějí generální opravy svých Migů v Rusku a možná jim v rámci upgrade nainstalovali ovládání R77 a možná v rámci deblogace dluhu jim nějaké dodali , ale to jej jenom moje úvaha
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  20:47 03.02.2016

  tady odkaz na zajímavé fotografie, R 27 pod iránskou F 14 a pak záběr z cvičného cíle na střelu.

  tady odkaz na zajímavé fotografie, R 27 pod iránskou F 14 a pak záběr z cvičného cíle na střelu.

 • flanker.jirka
  20:43 03.02.2016

  jj284b: AIM 7 Sparrow by snesla spíše srovnání se střelami R 23 a R 24, oproti R 27 je u verzí s delším motorem rozdíl v dosahu a u R 27 AE i v systému navedení, R 27 AE má aktivní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jj284b: AIM 7 Sparrow by snesla spíše srovnání se střelami R 23 a R 24, oproti R 27 je u verzí s delším motorem rozdíl v dosahu a u R 27 AE i v systému navedení, R 27 AE má aktivní radar, Sparrow byl "jen" semiactive.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  19:52 03.02.2016

  stetula: v tom jsou zahrnuty všechny verze včetně těch co šli na export? Myslel jsem, že jich vyvezli víc.

  stetula: v tom jsou zahrnuty všechny verze včetně těch co šli na export? Myslel jsem, že jich vyvezli víc.

 • ruleta
  19:01 03.02.2016

  Mne by spise zajimala realna bojova hodnota 4 letadel..., taky by mne zajimalo, jak maji Rusove reseny cely system PVO v Syrii a nakolik tento system je limitujici, kdyz se tam ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mne by spise zajimala realna bojova hodnota 4 letadel..., taky by mne zajimalo, jak maji Rusove reseny cely system PVO v Syrii a nakolik tento system je limitujici, kdyz se tam prohaneji koalicni letadla a naopak nakolik je limitujici cely mechanismus obrany pro koalicni letadla. Klidne i spekulace popripade nekdo znaly? Diky.
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  18:38 03.02.2016

  stetula: otazka ale je kolko z nich slo k bojovym jednotkam a kolko bolo urcenych na dalsie testy. Predsa len R-27 je uz dost zastarala (na urovni AIM-7 poslednych verzii), takze ...
  Zobrazit celý příspěvek

  stetula: otazka ale je kolko z nich slo k bojovym jednotkam a kolko bolo urcenych na dalsie testy. Predsa len R-27 je uz dost zastarala (na urovni AIM-7 poslednych verzii), takze je dost prekvapujuce ze v Syrii lietaju bez R-77, hlavne ak deklaruju ze poskytuju vzdusnu ochranu vlastnym lietadlam... R-27 nie je prave ktovie ako vykonna strela a proti modernemu ruseniu bude mat dost nizke PK...
  Skrýt celý příspěvek

 • sanityangel1
  18:33 03.02.2016

  No, uplne se to nevztahuje k SU-35, ale rekl bych, ze Turci maji ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No, uplne se to nevztahuje k SU-35, ale rekl bych, ze Turci maji problem:

  http://www.bloomberg.com/news/...
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  17:31 03.02.2016

  stirling: jsou zprávy, že SU-35 už shodilo první bomby, takže si můžou odškrtnout i bojové nasazení.

  stirling: jsou zprávy, že SU-35 už shodilo první bomby, takže si můžou odškrtnout i bojové nasazení.

 • Shania
  17:28 03.02.2016

  Míša: vizuální ID by nebylo možné, vzhledem k tomu že SU-24 bylo na jejich území jen velmi krátkou dobu a pro F-16 by bylo nemožné manévrovat v té oblasti tak aby se nedostalo mimo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Míša: vizuální ID by nebylo možné, vzhledem k tomu že SU-24 bylo na jejich území jen velmi krátkou dobu a pro F-16 by bylo nemožné manévrovat v té oblasti tak aby se nedostalo mimo území Turecka.

  Mimoto na mapě níže máš polohu F-16, což je 15-20km od SU-24.

  http://graphics8.nytimes.com/n...


  http://graphics8.nytimes.com/n...

  http://www.nytimes.com/interac...

  ID bylo provedeno přes E-3, některé zdroje tvrdí, že F-16 vůbec nezapnula radar a data měla z E-3.

  Tvrdí se že Turci znali typ, ale ne komu patří. Vzhledem k tomu že měli dohodu s rusy, kteří měli svoje lety hlásit, předpokládali, že jde o Syrský stroj.

  Ruská verze té mapy neodpovídá realitě (mimo to měli několik verzí), protože SU-24 aby zasáhla cíl, musí letět asi minutu rovně.

  Důvod proč hranici přelétali je ten, že cíl byl na západní straně a kvůli větru to byl jediný vektor jak mohli utočit.

  A znovu píšu, vzhledem ke staří SU-24M jejich RWR nemusí být vůbec schopné zachytit hrozbu, pokud bylo vůbec funkční. Není to nic neobvyklého, západním letadlům se to taky několikrát stalo.
  Skrýt celý příspěvek

 • SeaWolf
  17:26 03.02.2016

  Nasazení SU35 je dle mého názoru především propagandistická akce Ruska která má mít ohlas především doma u Ruského publika. Postavit SU35 proti F-15C je troufám si řict pro F-15C ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nasazení SU35 je dle mého názoru především propagandistická akce Ruska která má mít ohlas především doma u Ruského publika. Postavit SU35 proti F-15C je troufám si řict pro F-15C osudovým střetem jenže, postavit SU35 proti F-15C a podpoře sofistikovaných systémů v oblasti, kterou F-15 aktuálně má, je naopak sebevražda pro SU35. Především počet 4 nebo 5 kusů není soupeřem ani proti množství "starých" F-16 které by mohli nasadit Turci. Střet SU35 s F-22 už SU35 zcela deklasuje.

  SU35S je určitě skvělí letoun ve srovnání s většinou letounů v oblasti ( Mirage 2000, Rafale, F-16, F-15 různých verzí ) ale je zakomponován do systému který se se systémy NATO asi ani nedá porovnávat. Pokud Rusové budou schopni tento technologický náskok NATO v oblasti Sýrie nějakým způsobem dorovnat je otázkou.

  Stejně tak se odborníci přou jaký je reálný roční nálet Ruských pilotů ve srovnání s hodinami strávených ve vzduchu aliančními piloty.
  Skrýt celý příspěvek

 • Míša
  17:09 03.02.2016

  Díky za upřesnění, ale pokud cizáka lovili nad vlastním uzemím, tak předpokládám, že k identifikaci muselo dojít (pokud jako Rusáci nestřílí i na dopravní). Pakliže cíl nasvítili ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Díky za upřesnění, ale pokud cizáka lovili nad vlastním uzemím, tak předpokládám, že k identifikaci muselo dojít (pokud jako Rusáci nestřílí i na dopravní). Pakliže cíl nasvítili vlastním lokátorem pro vyvolání odpovídače, tak Sůčko muselo vědět, že si ho nascanovali. Z tohoto důvodu usuzuju(nejsem všeznalý), že je pravděpodobnější Sidewinder a menší vzdálenost. Vše potichu v pasivu.
  Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  16:54 03.02.2016

  Mě to nepřijde jako moc chytré rozhodnutí, pokud nebudou bombardovat tak se vlastně nemůžou ani předvést a jediný potencionální protivník ve vzduchu je turecko se svojema staršíma ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mě to nepřijde jako moc chytré rozhodnutí, pokud nebudou bombardovat tak se vlastně nemůžou ani předvést a jediný potencionální protivník ve vzduchu je turecko se svojema staršíma f16, takže pokud by opravdu došlo na nějaký střet tak pověst su35s může jen utrpět.
  Skrýt celý příspěvek

 • stetula
  14:35 03.02.2016

  jj284b,
  R-77 bylo vyrobeno 397 ks
  v roce 1999 150ks
  2000 20 ks
  2013 140 ks verze R77m
  2014 87 ks verze R77m

  jaká je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jj284b,
  R-77 bylo vyrobeno 397 ks
  v roce 1999 150ks
  2000 20 ks
  2013 140 ks verze R77m
  2014 87 ks verze R77m

  jaká je životnost nevím ale určitě ty z roku 2013 a 2014 jsou použitelné, kolik jich už použili v rámci ostrých střeleb není nikde k dohledání

  http://www.deagel.com/Air-to-A...
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  13:48 03.02.2016

  jj284b: není to zrovna důkaz:
  http://www.f-16.net/forum/view...

  Míša: AIM 9X taky nemíří na trysku*.
  Vzdálenost se dá odvodit od ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jj284b: není to zrovna důkaz:
  http://www.f-16.net/forum/view...

  Míša: AIM 9X taky nemíří na trysku*.
  Vzdálenost se dá odvodit od zveřejněného záznamu radaru.
  Staré RWR nemusí být schopno zachytit radar AIM-120C, navíc by na to stejně měli jen 2-3s, takže příliš málo času na vyhodnocení hrozby a protiopatření.

  *Modern heat-seeking missiles utilise imaging infrared (IIR), where the IR/UV sensor is a focal plane array which is able to produce an image in infra-red, much like the CCD in a digital camera. This requires much more signal processing but can be much more accurate and harder to fool with decoys. In addition to being more flare-resistant, newer seekers are also less likely to be fooled into locking onto the sun, another common trick for avoiding heat-seeking missiles. By using the advanced image processing techniques, the target shape can be used to find its most vulnerable part toward which the missile is then steered.[45] All western Short-range air-to-air missile such as AIM-9X Sidewinder and ASRAAM, Chinese PL-10 SRAAM and Israeli Python-5 use imaging infrared seekers, while Russian R-73 still uses infrared seeker.
  Skrýt celý příspěvek

 • Míša
  13:21 03.02.2016

  Vzdálenost nebyla popsána, v onom článku, ale zase by bylo divný, kdyby na amramku pilot nereagoval opatřením a netušil ,že po něm něco jde(RWR atd) Navíc by byla i vyšší ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vzdálenost nebyla popsána, v onom článku, ale zase by bylo divný, kdyby na amramku pilot nereagoval opatřením a netušil ,že po něm něco jde(RWR atd) Navíc by byla i vyšší pravděpodobnost úhynu posádky, rachejtle nemíří na výtokovou trysku.
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  12:47 03.02.2016

  Shania: nemas nahodou stale ten link o tom ze RuAF nenakupilo doteraz ziadne R-77? neviem to nikde najst

  Shania: nemas nahodou stale ten link o tom ze RuAF nenakupilo doteraz ziadne R-77? neviem to nikde najst

 • asdf
  12:41 03.02.2016

  Jan Grohmann> Aj v tej diskusii k tomu clanku, kde si dal odkazuju na dva ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jan Grohmann> Aj v tej diskusii k tomu clanku, kde si dal odkazuju na dva zdroje

  http://www.theguardian.com/wor...

  a

  http://www.milliyet.com.tr/25-...

  kde tvrdia, ze to bola Aim-9 sidewinder.

  Co som nasiel, tak tak Turci by mali mat aj Aim-9x a AIM-120C
  Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  12:21 03.02.2016

  KóĎA: Podľa dostupných informácií ruské letectvo zatiaľ rakety RVV-SD nemá. Minulý rok objednali bližšie nešpecifikovaný počet týchto rakiet za 13 mld. rubľov, pričom prvá várka by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KóĎA: Podľa dostupných informácií ruské letectvo zatiaľ rakety RVV-SD nemá. Minulý rok objednali bližšie nešpecifikovaný počet týchto rakiet za 13 mld. rubľov, pričom prvá várka by mala byť dodaná do 25.11.2016. Na tej fotke môžu byť buď makety alebo RVV-AE. Iba že by Rusi informácie o ich zavedení nezverejnili, čo je tiež celkom možné.
  Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  12:15 03.02.2016

  jj284b/KóĎA: R-77 nejspíš RuAF nikdy nekoupilo, takže mají jen ty co dostali na testy.

  Muž, co zírá na kozy: nepřihřál by si ji Raytheon i u AIM-120C7? Obě vyrábí oni a jednalo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jj284b/KóĎA: R-77 nejspíš RuAF nikdy nekoupilo, takže mají jen ty co dostali na testy.

  Muž, co zírá na kozy: nepřihřál by si ji Raytheon i u AIM-120C7? Obě vyrábí oni a jednalo se o zásah v podstatě bezbraného cíle letícího nízkou rychlostí.
  Skrýt celý příspěvek

 • KóĎA
  12:06 03.02.2016

  RVV-SD na SU-35s testovány byly. Otázka je zda-li budou nasazeny.

  http://russianplanes.net/ID977...

  RVV-SD na SU-35s testovány byly. Otázka je zda-li budou nasazeny.

  http://russianplanes.net/ID977...

 • Muž, co zírá na kozy
  12:01 03.02.2016

  Míša: To je momentálně v podstatě nezjistitelné. Je zajímavé že MO USA oficiálně tvrdí, že Su-24M2 byl sestřelen střelou AIM-9X, ale možná si američané jen chtějí přihřát ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Míša: To je momentálně v podstatě nezjistitelné. Je zajímavé že MO USA oficiálně tvrdí, že Su-24M2 byl sestřelen střelou AIM-9X, ale možná si američané jen chtějí přihřát polívčičku, protože je to samozřejmě skvělá reklama.
  Jinak se mihla zajímavá spekulace přímo od IHS Jane's ohledně palubních radiostanic R-862 kterými jsou vybaveny letouny Su-24M2. Aby mohly přijímat signál na mezinárodní nouzové frekvenci, jakým bylo varování tureckého letectva, musely by být radiostanice vybaveny speciálními moduly pro tyto pásma. Takže je možné že posádka toto varování opravdu neslyšela.
  http://www.janes.com/article/5...
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  11:52 03.02.2016

  zaujimalo by ma s cim budu tie Su-35S nad Syriou lietat.. stale len s R-27? R-77 zatial vobec nevidiet...

  zaujimalo by ma s cim budu tie Su-35S nad Syriou lietat.. stale len s R-27? R-77 zatial vobec nevidiet...

 • Shania
  11:34 03.02.2016

  Míša: vzdálenost byla min 15km, takže vizuálně těžko.

  Míša: vzdálenost byla min 15km, takže vizuálně těžko.

 • Míša
  11:01 03.02.2016

  @Jan Grohmann: Ze zdroje ATM je informace jiná: sestřel byl proveden na vizuál: Aim-9tkou. Tak teď mi po.... hlavu, co si mám vybrat.

  @Jan Grohmann: Ze zdroje ATM je informace jiná: sestřel byl proveden na vizuál: Aim-9tkou. Tak teď mi po.... hlavu, co si mám vybrat.

 • Mirage
  10:03 03.02.2016

  jeste pro sanityangel - link o parametrech Su-35S a jeho vyzbroji plus srovnani se Su-35 lze nahore v liste prepnout nejen anglictiny, ale i do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jeste pro sanityangel - link o parametrech Su-35S a jeho vyzbroji plus srovnani se Su-35 lze nahore v liste prepnout nejen anglictiny, ale i do cestiny
  (http://militaryrussia.ru/blog/...
  Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  09:28 03.02.2016

  Co se týče sestřelu Su-24 pomocí AIM-120C, zdroj je tady:
  http://theaviationist.com/2015...
   
  "On Nov. 24, a Russian Air ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Co se týče sestřelu Su-24 pomocí AIM-120C, zdroj je tady:
  http://theaviationist.com/2015...
   
  "On Nov. 24, a Russian Air Force Su-24M that allegedly violated the Turkish airspace was shot down by an AIM-120C air-to-air missile fired by a TuAF F-16 in Combat Air Patrol."
  Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  09:25 03.02.2016

  Téma pročištěno. Téma je Su-35S v Sýrii, vše kolem této operace a kolem letounu. 

  Téma pročištěno. Téma je Su-35S v Sýrii, vše kolem této operace a kolem letounu. 

 • lorgarius
  09:09 03.02.2016

  Povedal by som ze SU35 maju s nasadenim amerických F22 v oblasti vemi malo spolocneho. SU35 bol povodne prezentovany ako cisto exportne lietadlo, ktore sa do ruského letectva ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Povedal by som ze SU35 maju s nasadenim amerických F22 v oblasti vemi malo spolocneho. SU35 bol povodne prezentovany ako cisto exportne lietadlo, ktore sa do ruského letectva dostane najme kvoli tomu, ze znacna cast zavedenych lietadiel SU27 a je na konci zivotnost a vyvoj/vyroba T50 sa casovo predluzuje. Takze je to live marketing pre oslovenie pripadnych kupcov ruka v ruke s demonstraciou sily. Pravda na rozdiel od mnohých diskutujúcich dufam, ze k zostrelom ruskych/tureckých lietadiel nad Syriou dochadzat nebude.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  07:59 03.02.2016

  sanityangel1: Rusové nejsou Ježíšek, divím se, pokud jste tomu ochoten věřit. Vůči bývalým státům SSSR uplatňuje Rusko při dodávkách plynu politiku cukru a biče. Po oranžové ...
  Zobrazit celý příspěvek

  sanityangel1: Rusové nejsou Ježíšek, divím se, pokud jste tomu ochoten věřit. Vůči bývalým státům SSSR uplatňuje Rusko při dodávkách plynu politiku cukru a biče. Po oranžové revoluci šly Ukrajincům ceny plynu nahoru, po zvolení proruského prezidenta Janukovyče zase naopak. Byla domluvena sleva 100USD/1tis.m3, ale protihodnotou za výhodnější pronájem Sevastopolu, takže sleva-nesleva (typicky ruské). Na Ukrajině není až tak velký problém cena pořízení plynu, jako spíš cena prodeje spotřebitelům. Při průměrné mzdě cca 5tis. Kč nelze po lidech chtít evropskou tržní cenu energií, takže UA stát prodával spotřebitelům plyn levněji než jej nakupoval. Vzniklý deficit se těžko lepil, proto ty problémy zaplatit Rusům. Ukrajina potřebuje rozsáhlé reformy, ale začarovaný kruh se těžko rozetne bez sociálních otřesů a sociální otřesy svrhnou vládu, takže revoluce stále dokola. Podobně i u nás existovala 20let regulace nájemného, protože tržní nájem by vyhnal stovky tisíc lidí na ulici. Ale nezaplatil to stát, nýbrž vlastníci nájemních domů.
  Skrýt celý příspěvek

 • Iceman8241
  22:33 02.02.2016

  Celý ten urychlený přesun zbrusu nových Su-35S na mě působí jako zbrklá reakce na zjištění, že F-22 stále operují nad Sýrií. Na druhou stranu se mi nechce věřit, že by o Raptorech ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Celý ten urychlený přesun zbrusu nových Su-35S na mě působí jako zbrklá reakce na zjištění, že F-22 stále operují nad Sýrií. Na druhou stranu se mi nechce věřit, že by o Raptorech v oblasti Rusové ani Syřané nevěděli. Zaznamenal jsem jen tři zprávy ohledně působení F-22 v rámci operace Inherent Resolve: 1) hned na začátku kampaně s ohledem na první bojové nasazení; 2) souhrn působení někdy v červnu loňského roku, kdy bylo konstatováno, že Raptory mají na kontě přes 200 vzletů, při nichž na 60 míst shodily na 270 pum a zúčastnily se také CAS mise; 3) koncem ledna, kdy USAF uvolnilo fotky tankujících F-22 z operace Inherent Resolve. Netuší někdo (např. Shania) zda se objevilo více informací ohledně participace Raptorů v oblasti?
  Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  22:30 02.02.2016

  sanityangel1: Ako uvádzajú ruské zdroje, Su-35S dosiahli 25.12.2015 počiatočných operačných schopností a sú zatiaľ vyzbrojené raketami krátkeho doletu R-73 a raketami stredného ...
  Zobrazit celý příspěvek

  sanityangel1: Ako uvádzajú ruské zdroje, Su-35S dosiahli 25.12.2015 počiatočných operačných schopností a sú zatiaľ vyzbrojené raketami krátkeho doletu R-73 a raketami stredného doletu R-27. To je tiež jeden z dôvodov, prečo ich ruské letectvo nenasadilo v Sýrii hneď po zostrele Su-24M.
  Skrýt celý příspěvek

 • sanityangel1
  21:38 02.02.2016

  Jeste k tomu plynu:

  Tusim, ze v hydeparku, byl jeden clovek z RWE a pustil si pusu na spacir. Ze podle nich Rusove dotovali Ukrajinu plynem rocne v hodnote 7-10 mld USD. Za 20 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jeste k tomu plynu:

  Tusim, ze v hydeparku, byl jeden clovek z RWE a pustil si pusu na spacir. Ze podle nich Rusove dotovali Ukrajinu plynem rocne v hodnote 7-10 mld USD. Za 20 let je to pekna palka.
  Ted to brime padne na EU :) V ramci bratrske vypomoci.
  Jinak dle ISDA.org (asociace pro urokove derivaty) je Ukrajina v defaultu a vsechny CDS (credit default swapy) byly uplatnene.
  Skrýt celý příspěvek

 • Wladis
  21:28 02.02.2016

  shal "Dokonce i Ukrajina dokáže být na Rusku nezávislá s kombinací vlastní těžby a posílání dalších zdrojů ze západu. Mimochodem, Ukrajinci staví dost velký terminál na dovoz ...
  Zobrazit celý příspěvek

  shal "Dokonce i Ukrajina dokáže být na Rusku nezávislá s kombinací vlastní těžby a posílání dalších zdrojů ze západu. Mimochodem, Ukrajinci staví dost velký terminál na dovoz zkapalněného zemního plynu. "

  Až na to že zo západu je im posielaný zas ten hnusný ruský plyn :D Celý reverz je o tom že do RF musí platit UA cash, reverzom to berie na sekeru a platí to EU. A terminál im bude prd platný, kedže Turecko cez Bospor tanker s plynom nepustí ;)

  Apache "Turecko má plné právo hájit suverenitu svého vzdušného prostoru. "
  Takže ak náhodou vletí lietadlo Turecka na územie Sýrie takže podľa práva bude zostrelené. Ako nakoniec aj ty tvrdíš. Takže keď náhodou za Turek rozhýbe a začne bez povolenia Sýrie alebo BR OSN vytvárať ,,nárazníkové pásmo,, na území Sýrie - bude votrelec ktorého treba sundat :)
  Skrýt celý příspěvek

 • sanityangel1
  21:23 02.02.2016

  To Mirage: Njn, a english by nebyla?
  Stránka se na horní liště dá přepnout do angličtiny. Admin.

  To Mirage: Njn, a english by nebyla?
  Stránka se na horní liště dá přepnout do angličtiny. Admin.

 • Mirage
  21:19 02.02.2016

  Tady na konci clanku je tabulkove srovnani Su-35 a Su-35S a je tam i soupis zbrani http://militaryrussia.ru/blog/...

  Tady na konci clanku je tabulkove srovnani Su-35 a Su-35S a je tam i soupis zbrani http://militaryrussia.ru/blog/...

 • sanityangel1
  21:09 02.02.2016

  To Mirage:

  Fakt krasa,

  nevite nahodou nekdo, cim jsou SU-35 vyzbrojeny?
  Dik

  To Mirage:

  Fakt krasa,

  nevite nahodou nekdo, cim jsou SU-35 vyzbrojeny?
  Dik

 • mudry.udrzbar
  20:51 02.02.2016

  jj284b:

  Turci tvrdili, ze F16 uzamkol radarom Syrsky Mig-29, takze ziadni Rusi. To zmienene narusenie vzdusneho priestoru tam bolo a Rusi to oznacili za na navigacnu chybu a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jj284b:

  Turci tvrdili, ze F16 uzamkol radarom Syrsky Mig-29, takze ziadni Rusi. To zmienene narusenie vzdusneho priestoru tam bolo a Rusi to oznacili za na navigacnu chybu a ospravedlnili sa.

  Stale mam za to, ze Turci sa unahlili a SU-24 zostrelili v domneni, ze ide o syrsky stroj. Keby sa za to hned ospravedlnili nemusela sa situacia takto vyhrotit.

  K turecko - greckym vztahom, tie su prakticky jeden stupen od stavu vojnoveho a spolocne clenstvo v NATO na tom nic nemeni, Cela Grecka armada je vybudovana prakticky za jednym ucelom, a to je turecka hrozba. Ale to ty dobre vies, tak neviem preco zavadzas...
  Skrýt celý příspěvek

 • sanityangel1
  20:42 02.02.2016

  Pro Apache a jj284b:

  Predtim, nez zacne tady rikat, kdo je nemocny a kdo ne, a poustet modra do sveta, tak co kdybyste si prohledli video od byvaleho sefa Noradu generala ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pro Apache a jj284b:

  Predtim, nez zacne tady rikat, kdo je nemocny a kdo ne, a poustet modra do sveta, tak co kdybyste si prohledli video od byvaleho sefa Noradu generala McInerney?

  http://insider.foxnews.com/201...

  Domnivam se, ze ze zdejsi squadry se jedna o cloveka nejpovolanejsiho ke zhodnoceni sestrelu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Maroš
  20:27 02.02.2016

  jj284b Gréci majú na to asi trochu iný názor než ty..

  jj284b Gréci majú na to asi trochu iný názor než ty..

 • jj284b
  20:13 02.02.2016

  mudry.udrzbar:
  ad1: neslo o prve narusenie, den,dva pred zostrelom Ruska stihacka zasa uzamkla radarom Turecke F-16 patrolujuce nad Tureckom.. kym asi tyzden dozadu Ruska Su-34 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  mudry.udrzbar:
  ad1: neslo o prve narusenie, den,dva pred zostrelom Ruska stihacka zasa uzamkla radarom Turecke F-16 patrolujuce nad Tureckom.. kym asi tyzden dozadu Ruska Su-34 narusila Turecky vzdusny priestor na minutu a nereagovala na vyzvy...

  ad2: Greck a Turecko su staty NATO... ich lietadla operuju v ramci systemu NATO (napr IFF)
  Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  20:08 02.02.2016
  Oblíbený příspěvek

  Co se týce provokací turku..tak vcera se objevilo hodnoverné video..jak turecka delostrelecka baterie ostreluje pres hranici Syrské kopce aby kryla ustup turkmenskych rebelu zpat ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Co se týce provokací turku..tak vcera se objevilo hodnoverné video..jak turecka delostrelecka baterie ostreluje pres hranici Syrské kopce aby kryla ustup turkmenskych rebelu zpat do turecka..

  myslim ze video je tu..v praci mi to nejde spustit..je dost mozne ze uz to turci nechali stahnout z netu.
  https://youtu.be/gkGPuaqBnQ0...

  co oni vyvadi..tezko mi je ze jsme de facto jejich spojenci a jeste ze je chteji pribrat do EU.
  Skrýt celý příspěvek

 • mudry.udrzbar
  19:57 02.02.2016

  Apache, k nemoci a sestrelovani vetrelcu:

  Keby aj Rusi narusili vzdusny priestor na tom malom vybezku ako to kreslili Turci (asi na urovni mernej odchylky radaru) tak Turci ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Apache, k nemoci a sestrelovani vetrelcu:

  Keby aj Rusi narusili vzdusny priestor na tom malom vybezku ako to kreslili Turci (asi na urovni mernej odchylky radaru) tak Turci nemali ziaden racionalny dovod ani pravo ho zostrelovat.

  ad1.
  Len chora hlava da rozkaz k zostrelu lietadla krajiny, s ktorou nie je vo vojnovom konflikte a je absolutne jasne, ze nijak nehodla ohrozit Turecko ale vykonava bojovu misiu nad Syriou.

  ad2.
  Ak by podla tvojej teorie postupovalo Grecko, tak by Turci po tych tisickach naruseni vzdusneho priestoru nemali uz ani jedno lietadlo.
  Skrýt celý příspěvek

 • Maroš
  19:08 02.02.2016

  Prosím vás neviete niekto či má aj Rusko vo výzbroji HMDS helmy podobné tým čo používa Americká armáda v F-35kách?

  Prosím vás neviete niekto či má aj Rusko vo výzbroji HMDS helmy podobné tým čo používa Americká armáda v F-35kách?

 • KYRYS
  18:54 02.02.2016

  madrabbit, veď preto je aj Rusko v Sýrii, aj so svojimi SU-35, aby prekazilo stavbu plynovodu z Kataru do Európy. Proti plynovodu je tiež Írán, preto pomáha Assadovi a Rusko Iránu. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  madrabbit, veď preto je aj Rusko v Sýrii, aj so svojimi SU-35, aby prekazilo stavbu plynovodu z Kataru do Európy. Proti plynovodu je tiež Írán, preto pomáha Assadovi a Rusko Iránu. Plynovod z Kataru má viesť cez Sýriu a Turecko do Európy. Rusko urobí všetko, aby bola Európa závislá na plyne z Ruska, vyvolá aj vojnu s Tureckom a už sa to aj začína.
  Skrýt celý příspěvek

 • Maroš
  18:54 02.02.2016

  Ja len dúfam že žiadna konfrontácia Rusko vs NATO nebude. Erdogan je blázon a myslí si že NATO mu stojí za chrbtom a v prípade stretu by ho aliancia podporila aj keby sa jedná ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ja len dúfam že žiadna konfrontácia Rusko vs NATO nebude. Erdogan je blázon a myslí si že NATO mu stojí za chrbtom a v prípade stretu by ho aliancia podporila aj keby sa jedná čisto o agresiu zo strany Turecka. Turci by mali byť ticho a šúchať nohami za to že obchodujú a podporujú teroristov.. Už aj USA má z nich nervy lebo Turci sú blázni a nikoho nepočúvajú. dúfam že ak tý zmrdi prekročia Sýrske hranice Rusko ich zostrelí nech si uvedomia že ani oni nemôžu narúšať vzdušný priestor iných štátov ako sa im zachce napr Grékom..
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  18:46 02.02.2016

  Grohman: jen poznámku k maximálnímu doletu střel, je to spíše teoretikcká záležitost, nosič musí být vysoko, cíl nízko a oba se musí pohybovat velkou střetnou rychlostí a cíl ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Grohman: jen poznámku k maximálnímu doletu střel, je to spíše teoretikcká záležitost, nosič musí být vysoko, cíl nízko a oba se musí pohybovat velkou střetnou rychlostí a cíl samozřejmě nemanévruje.
  Skrýt celý příspěvek

 • madrabbit
  18:26 02.02.2016

  Návrh: Vrátíme se zpět k Su-35. Plyn, Turecko a další OT řešte jinde.

  Návrh: Vrátíme se zpět k Su-35. Plyn, Turecko a další OT řešte jinde.

 • crusader
  18:07 02.02.2016

  shal
  Země na západ od nás by to možná vydržely, ale od nás na výhod (včetně ČR) by to těžce odnesly.
  Vždycky se mi strašně líbí, když při problémech nám reportéři říkají kolik ...
  Zobrazit celý příspěvek

  shal
  Země na západ od nás by to možná vydržely, ale od nás na výhod (včetně ČR) by to těžce odnesly.
  Vždycky se mi strašně líbí, když při problémech nám reportéři říkají kolik plynu je v zásobnících na území ČR, jen nám zapomínají říct, že ty zásobníky patří německé RWE.
  Závislost ze třetiny znamená, že třetina zemí (ty nejslabší) by měly smůlu. V tu chvíli by nezáleželo na ton, že jsme v NATO, začal by boj o suroviny v Evropě.
  Chtěl jsi kompletně odříznout RF, myslíš že by byl čas na změnu "z roku na rok".
  Ráno by ses probudil zimou, benzín by stál 100 a nic by nejezdilo, obchody by byly prázdný.
  Skrýt celý příspěvek

 • shal
  17:56 02.02.2016

  crusader: Ty máš zvláštní představu o tom, že ruská ropa a ruský plyn jsou nenahraditelné. Evropa je závislá na ruském plynu asi ze třetiny. Asi si neuvědomuješ, že po Evropě se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  crusader: Ty máš zvláštní představu o tom, že ruská ropa a ruský plyn jsou nenahraditelné. Evropa je závislá na ruském plynu asi ze třetiny. Asi si neuvědomuješ, že po Evropě se staví desítky terminálů na zpracování zkapalněného zemního plynu a desítky už existují a převážet ropu v tankerech není už vůbec žádný problém. Pokud by Evropa musela přestat ze dne na den (nebo spíše z roku na rok) kupovat ruský plyn a ruskou ropu, tak by to nebyl zdaleka tak neřešitelný problém jak ty i představuješ.

  Kupovat ropu a plyn z Ruska je nejpohodlnější, ale ne jediná možnost.
  Skrýt celý příspěvek

 • crusader
  17:50 02.02.2016

  shal
  Jo a následně by se přestalo na západě topit a všichni by začali chodit pěšky.

  Wenet
  Obávám se že ani kvůli Polsku by nikdo do války proti RF nešel

  shal
  Jo a následně by se přestalo na západě topit a všichni by začali chodit pěšky.

  Wenet
  Obávám se že ani kvůli Polsku by nikdo do války proti RF nešel

 • shal
  17:42 02.02.2016

  Wenet01: možná by NATO kvůli sestřelu Tureckého letadla do války s Ruskem nešla, ale určitě by to mělo dalekosáhlé politické a především ekonomické důsledky. Státy NATO si moc ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Wenet01: možná by NATO kvůli sestřelu Tureckého letadla do války s Ruskem nešla, ale určitě by to mělo dalekosáhlé politické a především ekonomické důsledky. Státy NATO si moc dobře uvědomují, že pokud by proti Rusku v takovém případě nezasáhly, tak by nejenom NATO přestalo existovat, ale hlavně by se to opakovalo. A ne jenom v Turecku.

  Pravděpodobně by byl vyhlášen kompletní bojkot veškerého ruského zboží, jejich banky by byly odstřiženy od mezinárodního bankovního systému a všechny západní firmy by musely povinně odejít z Ruska, Ruble by byl mezinárodně nesměnitelný a vůbec by se Rusko zabetonovalo na vlastním dvorku. A Rusové to vědí, proto to neudělají.
  Skrýt celý příspěvek

 • asdf
  17:38 02.02.2016

  Jan Grohmann > Maz niekde zdroj, ze ten zostrel bol AMRAAM -om? Co som zachytal, tak sa skorej spekulovalo o IR strelach.

  Jan Grohmann > Maz niekde zdroj, ze ten zostrel bol AMRAAM -om? Co som zachytal, tak sa skorej spekulovalo o IR strelach.

 • Wenet01
  17:31 02.02.2016
  Oblíbený příspěvek

  Pokud by jim sundali letadlo nad Sýrií, tak by to asi jinak než sestřelem Tureckého vyřešit nemohli...článek 5 je sice silná hrozba, ale ve skutečnosti neříká nic jiného než, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud by jim sundali letadlo nad Sýrií, tak by to asi jinak než sestřelem Tureckého vyřešit nemohli...článek 5 je sice silná hrozba, ale ve skutečnosti neříká nic jiného než, že každý stát je povinen...dle svých možností...atd. atd.
  Kvůli Turecku by nikdo s Ruskem do války nešel, NATO je tak nesourodý spolek, že by jako celek mohlo reagovat na jednoznačnou agresi např. úder na Polsko, ze vzdcuhu i po zemi, ale válka kvůli Turecku a jeho Syrskému dobrodružství je vyloučená a ví to dle mého jak Turci tak Rusové...nebudu se sice smát blesku, ale vím, že neudeří...Rusové to nebudou pokoušet a výše zmíněné dle mého zase docela dobře odrazuje Turky
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  17:15 02.02.2016

  no a predstava ze by Rusi za pouzitia S-400 zostrelili Turecku stihacku hlboko nad Tureckom... je dost strasidelna... rovnala by sa vyhlaseniu vojny, no a v takom pripade by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  no a predstava ze by Rusi za pouzitia S-400 zostrelili Turecku stihacku hlboko nad Tureckom... je dost strasidelna... rovnala by sa vyhlaseniu vojny, no a v takom pripade by Turci mohli aktivovat clanok 5... snad si to uvedomuje aj Ruska obsluha co by to znamenalo
  Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  16:56 02.02.2016

  Od turecké hranice do Alepa je to vzdušnou čarou 50 km, a turecké AMRAAMy mají dolet minimálně 100 km (AMRAAM sestřelil taky Su-24). Turecké F-16 tak mohou být celou dobu na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Od turecké hranice do Alepa je to vzdušnou čarou 50 km, a turecké AMRAAMy mají dolet minimálně 100 km (AMRAAM sestřelil taky Su-24). Turecké F-16 tak mohou být celou dobu na turecké straně hranic. Navíc řada bojů probíhá doslova několik kilometrů od tureckých hranic.
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  16:52 02.02.2016

  dusan: AESAje rozhodne vyhodnejsi pre bojove lietadlo. Je to LPI radar (LPI = low probability of intercept = tazko zachytitelne/napadnutelne vysielanie), vie fungovat naraz vo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  dusan: AESAje rozhodne vyhodnejsi pre bojove lietadlo. Je to LPI radar (LPI = low probability of intercept = tazko zachytitelne/napadnutelne vysielanie), vie fungovat naraz vo viacerych radarovych modoch naraz (PESA len v jednom), vyzarovanie je riesene cez transmitery ktore vedia skakat pseudonahodne medzi frekvenciami takze aktualne vyzarovanie je podobne beznemu sumu prostredia.. tych vyhod je velmi vela, no samozrejme kym ho Rusi nezavedu plne do operacneho pouzitia tak sa tu dozvies ako ho nepotrebuju a ako je PESA skoro taka dobra ako AESA atd atd..
  Skrýt celý příspěvek

 • Wenet01
  16:43 02.02.2016

  Myslím, že S-400 nezasáhne až po sestřelu ruského letadla, ale okamžitě jak bude mít příležitost sestřelit Turecké letadlo za hranicí v Sýrii...
  Doufám, že se jen Rusové ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Myslím, že S-400 nezasáhne až po sestřelu ruského letadla, ale okamžitě jak bude mít příležitost sestřelit Turecké letadlo za hranicí v Sýrii...
  Doufám, že se jen Rusové předváději a nemají inforamce ,že se erdogan rozhodl osvobodit od Islámského státu Kurdská území v Sýrii
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  16:19 02.02.2016

  AESA vs PESA

  Nie som znalý v elektrotechnike. Modernizované americké stroja majú mať nové radary systému AESA - tj. s elektronickým vychylovaním generovaným s velkého množstva ...
  Zobrazit celý příspěvek

  AESA vs PESA

  Nie som znalý v elektrotechnike. Modernizované americké stroja majú mať nové radary systému AESA - tj. s elektronickým vychylovaním generovaným s velkého množstva bodov a PESA - tj. s elektronickým vychyľovaním z jedného zdroja viacerými usmerňovačmi antény radaru.

  Ktorý systém je lepší, resp. závisí od konkrétního prevedenia ?
  Skrýt celý příspěvek