Rusové nasadili v Sýrii nejmodernější stíhačky Su-35S

-
2. 2. 2016
-
85 komentářů
-
Jan Grohmann
Ruské letectvo minulý týden do Sýrie poslalo nejmodernější víceúčelová stíhací letadla Suchoj Su-35S (v kódu NATO “Flanker-E”). Podle neoficiálních informací jde o čtyři letouny. Zprávu o nasazení přinesl mluvčí ruského ministerstva obrany, generálmajor Igor Konašenkov.
„Od minulého týdne se zapojily do plnění bojových úkolů na letecké základně Hmejmin stíhačky Su-35S se super manévrovacími schopnostmi", řekl Konašenkov. Letadla operují z ruské základny Hmejmin nedaleko města Latakíja, kde doplní bitevní letadla Su-25, útočné a stíhací bombardéry Su-24 a Su-34 a víceúčelové Su-30. V současné době je na základně Hmejmin přes 70 ruských vrtulníků a letadel.
Zdroje se vyjadřují poněkud nejednoznačně k nasazení Su-27SM3 v Sýrii. Stíhačky jistě doprovázejí ruské bombardéry při jejich dálkových náletech na cíle v Sýrii z ruského území. Je možné, že Su-27SM3 působí jako letecká ochrana v Sýrii po omezenou dobu.
“Podle neoficiální informace se jedná o čtyři letadla (Su-35S - pozn. red.), která byla v říjnu až listopadu loňského roku předána ruským vzdušným a kosmickým silám leteckým závodem v Komsomolsku na Amuru," komentuje počet Su-35S pondělní vydání ruského listu Kommersant.
Nové stroj Su-35S byly podle listu Kommersant původně součástí 23. stíhacího leteckého pluku 303. gardové smíšené letecké divize 11. armády vojenského letectva a protivzdušné obrany Východního vojenského okruhu (letiště Dzemgi). Následně se Su-35S přesunuly do Astrachaně (letiště Privolžskij) u Kapsického moře. Před několika dny ale Su-35S odstartovaly z Astrachaně přes Kaspické moře a přes vzdušný prostor Íránu a Iráku dorazily do syrské Lázikije.
Ač je Su-35S označován jako víceúčelový, jeho hlavním úkolem v Sýrii se stane především ochrana bitevních a útočných letounů, případně poskytování moderního senzorového a komunikačního vybavení ve prospěch letecké skupiny. V podstatě stejnou roli plní americké letouny F-22A Raptor ve prospěch koaličního letectva.
V současné době má Rusko přímo v Sýrii pravděpodobně 32 letadel provádějící útoky na pozemní cíle. Z toho pouze Su-34 má určitou schopnost obrany proti jiným letounům. Vzdušnou ochranu letadlům zajišťuje pouze čtveřice letadel Su-30. Rusko má v Sýrii také protivzdušný systém S-400, ale ten není určen pro "tělesnou ochranu" letadel, ale spíše jako zbraň druhého úderu (S-400 zasáhne až po sestřelení ruského letadla).
Nedá se navíc očekávat, vzhledem k nutnosti servisu a údržby, že mohou být Su-30 kdykoliv k dispozici. Nasazení čtveřice Su-35S výrazně zvýší vzdušné krytí ruských letadel.
Samozřejmě syrská operace je rovněž ideální způsob jak ověřit bojové možnosti stíhaček Su-35S, ukázat možnosti západním konkurentům a potenciálním zákazníkům. Nakonec, přímý střet mezi tureckými F-16 a Su-35S nemusí pro tureckou stranu dopadnout vůbec dobře. Stojí však za pozornost, že ruské letectvo nasazuje Su-35S až dva měsíce po sestřelení Su-24M2.
Su-35S je nadzvukový víceúčelový stíhací letoun vyvinutý konstrukční kanceláří Suchoj na základě předchozích typů Su-27/30. Rusko provozuje 40 strojů a v lednu letošního roku objednalo dalších 50 kusů.
V současné době se jedná o vůbec nejmodernější stíhací letoun zařazený do výzbroje ruského letectva. Předností letadla je moderní avionika a zbraňové systémy, skvělá manevrovatelnost a využití prvků stealth.
“Je to skvělé letadlo a velmi nebezpečné, zvláště pokud je jich hodně,” cituje magazín National Interest jednoho ze starších důstojníků amerického letectva, který má zkušenosti s letadly 5. generace. “Myslím, že letadla Eagle (F-15C Eagle - pozn. red.) a Super Hornet (F/A-18E/F - pozn. red.) s radary AESA budou mít plno ruce práce.”
Zdroj: National Interest, Kommerstant
Související články
Ruské letectvo získalo stíhačky MiG-29SMT a čeká na MiG-35
Ruské letectvo v roce 2014 objednalo druhou várku víceúčelových frontových stíhacích letadel ...
-
06.01.2016
-
20 komentářů
-
Jan Grohmann
Projekt indicko-ruského letadla MTA krachuje. Jak dopadne stíhačka FGFA?
Ambiciózní indicko-ruský program středního transportního letadla Multi Transport Aircraft (MTA), ...
-
11.01.2016
-
8 komentářů
-
Václav Kopecký
Rusko v Sýrii: Přesné bombardováni pomocí hloupých bomb
Rusové v Sýrii nasazují do bombardováni především modernizovaná letadla ze sovětské éry. I přes ...
-
19.01.2016
-
201 komentářů
-
Jan Grohmann
Ruské schizma: Zahraniční politika vs. vojenský průmysl
Podle ruského Vojensko-průmyslového kurýru (VPK) existuje mezi ruskou zahraniční politikou a ...
-
28.01.2016
-
149 komentářů
-
Jan Grohmann
Komentáře
KóĎa: koukám, že vytáhli 77, zajímavé, že přilby používají pořád s držákem na přilbový zaměřovač, ale nikde na videích a fotografiích ze Syrie nejsou vidět nasazené, možná ...Zobrazit celý příspěvek
KóĎa: koukám, že vytáhli 77, zajímavé, že přilby používají pořád s držákem na přilbový zaměřovač, ale nikde na videích a fotografiích ze Syrie nejsou vidět nasazené, možná spoléhají jen na směrování IR střel podle dat z radaru.Skrýt celý příspěvek
https://www.youtube.com/watch?...
takže jsem měl před pár dny relativně pravdu...https://www.youtube.com/watch?...
takže jsem měl před pár dny relativně pravdu...DJW: některé systémy s amplitudami počítají a dokáží "prý" - po vašem "vraj" přibližně určit polohu, ale k tomu všemu musíte znát naprosto přesně technické data toho prostředku, to ...Zobrazit celý příspěvek
DJW: některé systémy s amplitudami počítají a dokáží "prý" - po vašem "vraj" přibližně určit polohu, ale k tomu všemu musíte znát naprosto přesně technické data toho prostředku, to znamená naprosto přesně vysílané výkony zářiče, u nových radarů to bude o to horší, že svůj výkon mění, proto je to použitelné jenom na nějaké historicky známé radary.
Rychlost vyškolení obsluh byla dána jistě výběrem lidí, dlouho před příchodem S 300 do Slaného se obsluhy vybíraly podle znalostí a zkušeností. Systém pak přišel v roce 1990, po rozdělení ČSFR putoval tuším do Nitry. Tehdy nebyla jazyková bariera a byli to elektrotechnici s praxí, tak jde všechno lépe, není to jako zaškolovat na radar dělostřelce :-D
Rusové, jako všichni ostatní, o svých hračkách vždy pějí oslavné písně, navíc v tak citlivých věcech jako je PVO a REB se nikdy pravda ven nepouští.Skrýt celý příspěvek"Amplituda" preto, lebo tá sa mení dekadickým logaritmom vzdialenosti - predpokladám že v radarovej detekcii dôležitá informácia. Co sa týka frekvencie, budem darebák ťahajúci za ...Zobrazit celý příspěvek
"Amplituda" preto, lebo tá sa mení dekadickým logaritmom vzdialenosti - predpokladám že v radarovej detekcii dôležitá informácia. Co sa týka frekvencie, budem darebák ťahajúci za slovíčka :) Uplne rovnaká nie je, jednak kvôli doplerovskému efektu po odraze od pohybujúceho sa cieľa a jednak kvoli atmosfére, to by sme nepotrebovali veci ako PLL syntéza práve vo VHF pásme. Pýtal som sa preto, lebo poniektorí fandovia US techniky pripisujú Raptorom zázračné vlastnosti (bez urážky, to nemá byť flame) a uprimne sa pýtam preto, aby som vedel čo doštudovať.
Neva vs PMU - úprimne detailne ich nepoznám, chcel som tým povedať, že rusi sa údajne čudovali že to slováci zvládli údajne rekordne rýchlo. Bežne to malo trvať o polovicu dlhšie pri preškolení a rádovo v rokoch pri zelenáčoch (tuším min. 2 roky operátor, 5 ročná VŠ pre "komandíra" )
Informáciu o nutnosti "stealth" Su-34 proti vyradeniu radaru - bolo to v jednom ruskom dokumente, predpokladám že to môže byť z väčšej časti PR, ale vzhľadom na reálnu implementáciu NIEKTORÝCH prvkov nižšej zistiteľnosti 34-iek to nemusí byť úplný blud.
Tipujem že to môže súvisieť s postreľovaním niečoho, čo samozrejme obsluhy videli ale nemali s tým skúsenosti.
Ďakujem ža všetky odpovede.Skrýt celý příspěvekflanker.jirka: funny..
DJW_: pasivny prijmac nemas ako deteknut.. ja som pisal o systemoch ktore maju rusit AESA radar, a tie pasivne nie su.flanker.jirka: funny..
DJW_: pasivny prijmac nemas ako deteknut.. ja som pisal o systemoch ktore maju rusit AESA radar, a tie pasivne nie su.jj284b: o tom jak citlivé jsou systémy RWR se můžete přesvědčit v současnosti s problémem vývozu L 159 do Iráku, přitom by šlo jistě jen o hardware bez vytvořené databáze cílů. ...Zobrazit celý příspěvek
jj284b: o tom jak citlivé jsou systémy RWR se můžete přesvědčit v současnosti s problémem vývozu L 159 do Iráku, přitom by šlo jistě jen o hardware bez vytvořené databáze cílů. Obdobně si to můžete najít třeba ve výbavě hojně používaného letounu F 16, podle toho do jaké země je vyvezen tak má rozdílný hardware, kupříkladu Pakistán dostatl tyto stroje jen díky tomu, že sousedí s Agfhanistánem a pomáhal USA v podpoře Talibanu, navíc jejich stroje byly hodně ořezané o schopnosti, právě v elektronice.Skrýt celý příspěvek
jj284b: ano, další funkce, shromažďuje data ze všech výstražných systémů a analyzuje, mimo RWR funkce jde o systémy jako je MAWS nebo detektor laserového ozáření, mimo to má jistě ...Zobrazit celý příspěvek
jj284b: ano, další funkce, shromažďuje data ze všech výstražných systémů a analyzuje, mimo RWR funkce jde o systémy jako je MAWS nebo detektor laserového ozáření, mimo to má jistě spojení na datalinku a poskytuje info jinam. A taky mapuje terén Marsu s rozlišovací schopnosti jednoho metru :-D
DJW, pasivní přijímač je pasivní a nic nevysílá, ten nebude detekovat nic. Návnadu zachytí v případě, že to bude aktivní návnada, například Brite cloud s funkcí DRFM. Místo "známé amplitudy" máte jistě na mysli známou frekvenci, amplituda signálu se snižuje se vzdálenosti od zdroje záření, frekvence zůstává stejná.
Gruzie získala z Ukrajiny Buk M1, ten se sučkem podvěšeným výzbrojí nebude mít problém s detekcí, navíc tam byly ukrajinské obsluhy.
Rozdíl v konstrukci a obsluze S 125 Něva a S 300 PMU je naprosto neporovnatelný. U Něvy se používal jednoduchý přehledový dálkoměr P 18, u S 300 máte radar ST 68, ve své době špičková technika na jiných principech práce než P 18. Střelecký radar S 300 má také absolutně jinou činnost a konstrukci, do toho připočtěte, že máte u systému i radar pro nízkoletící cíle a nakonec se jedná o komplet s jiným systémem navedení raket.Skrýt celý příspěvekMyslel som to tak, že ako chce F22 detekovať pasívny prijímač, ktorý príjma odrazené signály napr. z externých lacných antena array decoys a dalších zdrojov. Pokiaľ návnada vysiela ...Zobrazit celý příspěvek
Myslel som to tak, že ako chce F22 detekovať pasívny prijímač, ktorý príjma odrazené signály napr. z externých lacných antena array decoys a dalších zdrojov. Pokiaľ návnada vysiela známu amplitúdu s time kódom zo známeho miesta známym smerom, je tiež zdrojom ožiarenia cieľa.
Su-34 pokiaľ viem použili kvoli čiastočnej adaptácii prvkov zníženej zistiteňosti - gruzínska PVO bola významene posilnená ukrajinou pravdepodobne aj so skúsenými posádkami (v Gruzínsku nie sú školy pre výcvik posádok a vytrénovať obsluhu nie je vôbec jednoduché. Jeden známy čo sa preškoľoval v Rusku na našu PMU1 tam bol 6 mesiacov a to vraj mali extrémne zrýchlený kurz pre najlepších operátorov z NEVY)Skrýt celý příspěvekflanker.jirka: ALR-94 nie je len RWR aj ked plni tu funkciu.. ma este dalsie schopnosti ktore podliehaju utajeniu. dost vela hovori napr to ze ide o najdrahsi kus hardwaru v F22... Zobrazit celý příspěvek
flanker.jirka: ALR-94 nie je len RWR aj ked plni tu funkciu.. ma este dalsie schopnosti ktore podliehaju utajeniu. dost vela hovori napr to ze ide o najdrahsi kus hardwaru v F22...Skrýt celý příspěvek
DJW: V Gruzii šlo o to, že v té době měli ve výzbroji protiradiolokační střely s určením na frekvence zcela jiných radarů, západní provenience. Museli tak použít i něco co funguje ...Zobrazit celý příspěvek
DJW: V Gruzii šlo o to, že v té době měli ve výzbroji protiradiolokační střely s určením na frekvence zcela jiných radarů, západní provenience. Museli tak použít i něco co funguje na vlastní radary.
To souvisí s rozvojem elektrotechniky, kdy se dnes, dají dříve analogové prvky nastavitelné hardware, řešit softwarově a proto jsou nové střely flexibilnější, proto Rusko ve výzbroji nahrazuje starší verze CH 58 za nové a vývoj této střely pokračuje stále, nejnovější verze má k doplnění o cíli u IR senzory, obdobnou genezí prochází i CH 31.Skrýt celý příspěvekjj284b, DJW: Ke kmitočtovému skákání nepotřebujete anténu typu AESA, vždy jde jen o druh zdroje ve vysílači, proto se používají mezi elektronkami například TWT, které jsou ...Zobrazit celý příspěvek
jj284b, DJW:
Ke kmitočtovému skákání nepotřebujete anténu typu AESA, vždy jde jen o druh zdroje ve vysílači, proto se používají mezi elektronkami například TWT, které jsou přeladitelné impuls od impulsu a nebo pak polovodičové prvky, které se dají řadit do kaskád při klasickém napájení antén nebo se rozptýlí do antény, tak jak je to v případě antén AESA. Stejně je to s parametry do jisté míry splňující podmínky LPI radaru, vše co něco aktivně emituje se dá postupem času zjistit.
AN ALR 94 není nic světoborného, každý nový letoun mívá nějakým způsobem sofistikovaný systém RWR, liší se vetšinou jen softwarovým vybavením, počtem antén a frekvenčním rozsahem, to nejdůležitější pro tyto systémy pak obstarává radiotechnický průzkum a analýza nově zjištěných zářičů.Skrýt celý příspěveknepochopil si co som pisal.. ALR-94 je pasivny senzor ktory vie detekovat ziarenie. nevysiela, iba prima signaly a nasledne ich spracuva. takze nejaka rusicka co by chcela rusit ...Zobrazit celý příspěvek
nepochopil si co som pisal.. ALR-94 je pasivny senzor ktory vie detekovat ziarenie. nevysiela, iba prima signaly a nasledne ich spracuva. takze nejaka rusicka co by chcela rusit radar AESA bude zaroven velmi dobre vyditelna pre ALR-94.Skrýt celý příspěvek
Chcel by som vidiet tú detekciu čisto pasívneho senzora. To nie je recesia, ale fakt. V zarušenom prostredí oboma stranami + bežné TV vysielanie, GSM siete atd atd lieta toľko RF, ...Zobrazit celý příspěvek
Chcel by som vidiet tú detekciu čisto pasívneho senzora. To nie je recesia, ale fakt.
V zarušenom prostredí oboma stranami + bežné TV vysielanie, GSM siete atd atd lieta toľko RF, že niet divu že na tom ERA stavia svoj radar.
Čo sa smerových žiaričov týka, falošné ciele ktoré však zároveň slúžia aj ako súčasť aktívnych ožarovačov sa dá urobiť kopa za nížke náklady. Tie ruské dokonca emirujú IR stopu ako originály a cena je v tisíckach USD. Jedna strela HARM stojí ak sa nemýlim milión USD.Skrýt celý příspěvekDJW_ otazka je, ako bude taka detekcia nadmerneho sumu fungovat v zarusenom prostredi.. plus, AESA skaluje vykon podla potreby, nevyzaruje nepretrzite na maximalny vykon.. vsetko ...Zobrazit celý příspěvek
DJW_ otazka je, ako bude taka detekcia nadmerneho sumu fungovat v zarusenom prostredi.. plus, AESA skaluje vykon podla potreby, nevyzaruje nepretrzite na maximalny vykon.. vsetko zalezi od toho co potrebuje detekovat. No a F-22 vdaka ALR-94 vie detekovat ziarice aj kompletne pasivne. takze akykolvek pokus o rusenie bude znamenat ze rusic sa okamzite stane dobre viditelnym cielom..Skrýt celý příspěvek
Pri potlačovaní Gruzínskej agresie voči Osetsku šlo pár zásahov na vrub vlastnej paľbe, hlavne vďaka neexistujúcej / nefungujúcej integrácii medzi jednotlivými zložkami - toto bolo ...Zobrazit celý příspěvek
Pri potlačovaní Gruzínskej agresie voči Osetsku šlo pár zásahov na vrub vlastnej paľbe, hlavne vďaka neexistujúcej / nefungujúcej integrácii medzi jednotlivými zložkami - toto bolo neskôr veľmi kritizované.
Podľa ruských zdrojov na zničenie 36D6-M musel byť povolaný Su-34, v tom čase ešte nie úplne operačne spôsobilý. Na údery museli použiť to najlepšie, inštruktorov z leteckých škôl - čo dokumentuje v akom nedobrom stave bolo vtedy letectvo a aký obrovský pokrok odvtedy urobili. Po konflikte nastali vo vtedajšom VVS značné zmeny v organizácii aj technickej výbave.
Asfd: v tom je výhoda amerických AESA, že sofistikovane menia frekvenciu mnoho krát za sekundu a tak sa ich detekcia musí robiť inak - detekciou nadmermého šumu, či to rusi skutočne zvládajú môžeme spekuľovať, ale znelo to logicky a vzhľadom na možnosti F35 je to asi aj fyzicky možné.
Čo sa týka konfliktu TR-RUS, pokiaľ sa sultán Erdogan úplne nezblázni, tak by som sa ho nebál - Putin nie je žiadny hlupák aby si tak lacno zavesil slučku na krk. Konvenčne by to bolo medzi tak veľkými a dobre vybavenými armádami asi nadlho a jadro z politických príčin neprichádza do úvahy.
Článku 5 sa nebojím, to by sa musel zblázniť aj niekto za mlákou a riskovať stret s Ruskom, a kedže Obama je mimo volieb, pochybujem že by si to niekto bral na triko. O ostatných štátoch NATO škoda hovoriť, viete niekto o nejakom, ktorý by sa horlivo ponáhľal prejaviť svoje sympatie a podporu Turecku? Minimálne na Slovensku by nastali odchody do výslužby (to nie je špekulácia ale fakt - pýtal som sa tých čo poznám).
Shal: a tusíš aký je rozdiel v cene LNG z Kataru a potrubného plynu z Ruska? Si pripravený platiť viac ako dvojnásobok? V Poľsku už terminál majú a hrdzavie nepoužívaný.
Prilbové zameriavače boli dávno pred F35. Koho zaujíma viac, nech googli výrobcu KRET pre PAK FA - vyzerajú zaujímavo.
O možnej integrácii PVO systémov Turecka a ich možnostiam proti gen 4++ nič neviem, popíše to niekto znalý prosím?Skrýt celý příspěvekmadrabbit: ELINT vám je sice najde, analyzuje, ale vemte v potaz, že rusové sami zkonstruovali dost PVO systémů, tak by měli mít dobře navržené i rušiče proti, ale evidnetně něco ...Zobrazit celý příspěvek
madrabbit: ELINT vám je sice najde, analyzuje, ale vemte v potaz, že rusové sami zkonstruovali dost PVO systémů, tak by měli mít dobře navržené i rušiče proti, ale evidnetně něco moc nefungovalo, když jim v Gruzii sestřelili dost letadel.Skrýt celý příspěvek
madrebbit > Za ery CSSR vraj pri radaroch existovali rozlicne frekvencie, na ktorych pracovali. Jedna bola mierova a druha bojova. Takze mozno aj teraz maju nieco take. Za ...Zobrazit celý příspěvek
madrebbit > Za ery CSSR vraj pri radaroch existovali rozlicne frekvencie, na ktorych pracovali. Jedna bola mierova a druha bojova.
Takze mozno aj teraz maju nieco take.
Za dalsie. Rusi obcas robia dve verzie tej istej veci. Jedna exportna s orezanymi schopnostami a druhu pre seba.
Mozno aj ta S-400 je nieco ako exportna verzia.Skrýt celý příspěvekNa jednu stranu chápu snahu ověřit si novou techniku v "ostrých" podmínkách. Ale co ELINT - pokud je známé umístění S-400 a Su-35S, pak určitě budou zajímavé jejich radarové emise ...Zobrazit celý příspěvek
Na jednu stranu chápu snahu ověřit si novou techniku v "ostrých" podmínkách. Ale co ELINT - pokud je známé umístění S-400 a Su-35S, pak určitě budou zajímavé jejich radarové emise pro NATO. Není tohle riziko vyšší, než přínos z testů?Skrýt celý příspěvek
jarpe: no tak ta anglictina je praveze autenticka.. pracujem vo firme ktora ma vela indickych zamestnancov, a poviem ti ze na to ze anglictina je uradny jazyk, tak nou rozpravaju ...Zobrazit celý příspěvek
jarpe: no tak ta anglictina je praveze autenticka.. pracujem vo firme ktora ma vela indickych zamestnancov, a poviem ti ze na to ze anglictina je uradny jazyk, tak nou rozpravaju horsie ako ziaci zakladnej skoly po rocnej vyuke anglictiny... je to katastrofa im rozumiet, sem tam si pripadam ako keby vety prekladali z Hindu cez google translate...Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...