Rusové nasadili v Sýrii nejmodernější stíhačky Su-35S

Foto: Suchoj Su-35S
Su-35S patří mezi nejmodernější stíhací letouny vůbec; větší foto /  Dmitriy Pichugin, GFDL 1.2 

Ruské letectvo minulý týden do Sýrie poslalo nejmodernější víceúčelová stíhací letadla Suchoj Su-35S (v kódu NATO “Flanker-E”). Podle neoficiálních informací jde o čtyři letouny. Zprávu o nasazení přinesl mluvčí ruského ministerstva obrany, generálmajor Igor Konašenkov.

„Od minulého týdne se zapojily do plnění bojových úkolů na letecké základně Hmejmin stíhačky Su-35S se super manévrovacími schopnostmi", řekl Konašenkov. Letadla operují z ruské základny Hmejmin nedaleko města Latakíja, kde doplní bitevní letadla Su-25, útočné a stíhací bombardéry Su-24 a Su-34 a víceúčelové Su-30. V současné době je na základně Hmejmin přes 70 ruských vrtulníků a letadel.

Zdroje se vyjadřují poněkud nejednoznačně k nasazení Su-27SM3 v Sýrii. Stíhačky jistě doprovázejí ruské bombardéry při jejich dálkových náletech na cíle v Sýrii z ruského území. Je možné, že Su-27SM3 působí jako letecká ochrana v Sýrii po omezenou dobu.

“Podle neoficiální informace se jedná o čtyři letadla (Su-35S - pozn. red.), která byla v říjnu až listopadu loňského roku předána ruským vzdušným a kosmickým silám leteckým závodem v Komsomolsku na Amuru," komentuje počet Su-35S pondělní vydání ruského listu Kommersant.

Nové stroj Su-35S byly podle listu Kommersant původně součástí 23. stíhacího leteckého pluku 303. gardové smíšené letecké divize 11. armády vojenského letectva a protivzdušné obrany Východního vojenského okruhu (letiště Dzemgi). Následně se Su-35S přesunuly do Astrachaně (letiště Privolžskij) u Kapsického moře. Před několika dny ale Su-35S odstartovaly z Astrachaně přes Kaspické moře a přes vzdušný prostor Íránu a Iráku dorazily do syrské Lázikije.

Ač je Su-35S označován jako víceúčelový, jeho hlavním úkolem v Sýrii se stane především ochrana bitevních a útočných letounů, případně poskytování moderního senzorového a komunikačního vybavení ve prospěch letecké skupiny. V podstatě stejnou roli plní americké letouny F-22A Raptor ve prospěch koaličního letectva.

V současné době má Rusko přímo v Sýrii pravděpodobně 32 letadel provádějící útoky na pozemní cíle. Z toho pouze Su-34 má určitou schopnost obrany proti jiným letounům. Vzdušnou ochranu letadlům zajišťuje pouze čtveřice letadel Su-30. Rusko má v Sýrii také protivzdušný systém S-400, ale ten není určen pro "tělesnou ochranu" letadel, ale spíše jako zbraň druhého úderu (S-400 zasáhne až po sestřelení ruského letadla). 

Nedá se navíc očekávat, vzhledem k nutnosti servisu a údržby, že mohou být Su-30 kdykoliv k dispozici. Nasazení čtveřice Su-35S výrazně zvýší vzdušné krytí ruských letadel.

Samozřejmě syrská operace je rovněž ideální způsob jak ověřit bojové možnosti stíhaček Su-35S, ukázat možnosti západním konkurentům a potenciálním zákazníkům. Nakonec, přímý střet mezi tureckými F-16 a Su-35S nemusí pro tureckou stranu dopadnout vůbec dobře. Stojí však za pozornost, že ruské letectvo nasazuje Su-35S až dva měsíce po sestřelení Su-24M2.

Su-35S je nadzvukový víceúčelový stíhací letoun vyvinutý konstrukční kanceláří Suchoj na základě předchozích typů Su-27/30. Rusko provozuje 40 strojů a v lednu letošního roku objednalo dalších 50 kusů.

V současné době se jedná o vůbec nejmodernější stíhací letoun zařazený do výzbroje ruského letectva. Předností letadla je moderní avionika a zbraňové systémy, skvělá manevrovatelnost a využití prvků stealth.

“Je to skvělé letadlo a velmi nebezpečné, zvláště pokud je jich hodně,” cituje magazín National Interest jednoho ze starších důstojníků amerického letectva, který má zkušenosti s letadly 5. generace. “Myslím, že letadla Eagle (F-15C Eagle - pozn. red.) a Super Hornet (F/A-18E/F - pozn. red.) s radary AESA budou mít plno ruce práce.”

Zdroj: National Interest, Kommerstant

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruské letectvo získalo stíhačky MiG-29SMT a čeká na MiG-35

Ruské letectvo v roce 2014 objednalo druhou várku víceúčelových frontových stíhacích letadel ...

Projekt indicko-ruského letadla MTA krachuje. Jak dopadne stíhačka FGFA?

Ambiciózní indicko-ruský program středního transportního letadla Multi Transport Aircraft (MTA), ...

Rusko v Sýrii: Přesné bombardováni pomocí hloupých bomb

Rusové v Sýrii nasazují do bombardováni především modernizovaná letadla ze sovětské éry. I přes ...

Ruské schizma: Zahraniční politika vs. vojenský průmysl

Podle ruského Vojensko-průmyslového kurýru (VPK) existuje mezi ruskou zahraniční politikou a ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Shania
  13:48 03.02.2016

  jj284b: není to zrovna důkaz: http://www.f-16.net/forum/view... Míša: AIM 9X taky nemíří na trysku*. Vzdálenost se dá odvodit od ...Zobrazit celý příspěvek

  jj284b: není to zrovna důkaz:
  http://www.f-16.net/forum/view...

  Míša: AIM 9X taky nemíří na trysku*.
  Vzdálenost se dá odvodit od zveřejněného záznamu radaru.
  Staré RWR nemusí být schopno zachytit radar AIM-120C, navíc by na to stejně měli jen 2-3s, takže příliš málo času na vyhodnocení hrozby a protiopatření.

  *Modern heat-seeking missiles utilise imaging infrared (IIR), where the IR/UV sensor is a focal plane array which is able to produce an image in infra-red, much like the CCD in a digital camera. This requires much more signal processing but can be much more accurate and harder to fool with decoys. In addition to being more flare-resistant, newer seekers are also less likely to be fooled into locking onto the sun, another common trick for avoiding heat-seeking missiles. By using the advanced image processing techniques, the target shape can be used to find its most vulnerable part toward which the missile is then steered.[45] All western Short-range air-to-air missile such as AIM-9X Sidewinder and ASRAAM, Chinese PL-10 SRAAM and Israeli Python-5 use imaging infrared seekers, while Russian R-73 still uses infrared seeker.Skrýt celý příspěvek

 • Míša
  13:21 03.02.2016

  Vzdálenost nebyla popsána, v onom článku, ale zase by bylo divný, kdyby na amramku pilot nereagoval opatřením a netušil ,že po něm něco jde(RWR atd) Navíc by byla i vyšší ...Zobrazit celý příspěvek

  Vzdálenost nebyla popsána, v onom článku, ale zase by bylo divný, kdyby na amramku pilot nereagoval opatřením a netušil ,že po něm něco jde(RWR atd) Navíc by byla i vyšší pravděpodobnost úhynu posádky, rachejtle nemíří na výtokovou trysku.Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  12:47 03.02.2016

  Shania: nemas nahodou stale ten link o tom ze RuAF nenakupilo doteraz ziadne R-77? neviem to nikde najst

  Shania: nemas nahodou stale ten link o tom ze RuAF nenakupilo doteraz ziadne R-77? neviem to nikde najst

 • asdf
  12:41 03.02.2016

  Jan Grohmann> Aj v tej diskusii k tomu clanku, kde si dal odkazuju na dva ...Zobrazit celý příspěvek

  Jan Grohmann> Aj v tej diskusii k tomu clanku, kde si dal odkazuju na dva zdroje

  http://www.theguardian.com/wor...

  a

  http://www.milliyet.com.tr/25-...

  kde tvrdia, ze to bola Aim-9 sidewinder.

  Co som nasiel, tak tak Turci by mali mat aj Aim-9x a AIM-120CSkrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  12:21 03.02.2016

  KóĎA: Podľa dostupných informácií ruské letectvo zatiaľ rakety RVV-SD nemá. Minulý rok objednali bližšie nešpecifikovaný počet týchto rakiet za 13 mld. rubľov, pričom prvá várka by ...Zobrazit celý příspěvek

  KóĎA: Podľa dostupných informácií ruské letectvo zatiaľ rakety RVV-SD nemá. Minulý rok objednali bližšie nešpecifikovaný počet týchto rakiet za 13 mld. rubľov, pričom prvá várka by mala byť dodaná do 25.11.2016. Na tej fotke môžu byť buď makety alebo RVV-AE. Iba že by Rusi informácie o ich zavedení nezverejnili, čo je tiež celkom možné.Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  12:15 03.02.2016

  jj284b/KóĎA: R-77 nejspíš RuAF nikdy nekoupilo, takže mají jen ty co dostali na testy. Muž, co zírá na kozy: nepřihřál by si ji Raytheon i u AIM-120C7? Obě vyrábí oni a jednalo ...Zobrazit celý příspěvek

  jj284b/KóĎA: R-77 nejspíš RuAF nikdy nekoupilo, takže mají jen ty co dostali na testy.

  Muž, co zírá na kozy: nepřihřál by si ji Raytheon i u AIM-120C7? Obě vyrábí oni a jednalo se o zásah v podstatě bezbraného cíle letícího nízkou rychlostí.Skrýt celý příspěvek

 • KóĎA
  12:06 03.02.2016

  RVV-SD na SU-35s testovány byly. Otázka je zda-li budou nasazeny.

  http://russianplanes.net/ID977...

  RVV-SD na SU-35s testovány byly. Otázka je zda-li budou nasazeny.

  http://russianplanes.net/ID977...

 • Muž, co zírá na kozy
  12:01 03.02.2016

  Míša: To je momentálně v podstatě nezjistitelné. Je zajímavé že MO USA oficiálně tvrdí, že Su-24M2 byl sestřelen střelou AIM-9X, ale možná si američané jen chtějí přihřát ...Zobrazit celý příspěvek

  Míša: To je momentálně v podstatě nezjistitelné. Je zajímavé že MO USA oficiálně tvrdí, že Su-24M2 byl sestřelen střelou AIM-9X, ale možná si američané jen chtějí přihřát polívčičku, protože je to samozřejmě skvělá reklama.
  Jinak se mihla zajímavá spekulace přímo od IHS Jane's ohledně palubních radiostanic R-862 kterými jsou vybaveny letouny Su-24M2. Aby mohly přijímat signál na mezinárodní nouzové frekvenci, jakým bylo varování tureckého letectva, musely by být radiostanice vybaveny speciálními moduly pro tyto pásma. Takže je možné že posádka toto varování opravdu neslyšela.
  http://www.janes.com/article/5... Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  11:52 03.02.2016

  zaujimalo by ma s cim budu tie Su-35S nad Syriou lietat.. stale len s R-27? R-77 zatial vobec nevidiet...

  zaujimalo by ma s cim budu tie Su-35S nad Syriou lietat.. stale len s R-27? R-77 zatial vobec nevidiet...

 • Shania
  11:34 03.02.2016

  Míša: vzdálenost byla min 15km, takže vizuálně těžko.

  Míša: vzdálenost byla min 15km, takže vizuálně těžko.

 • Míša
  11:01 03.02.2016

  @Jan Grohmann: Ze zdroje ATM je informace jiná: sestřel byl proveden na vizuál: Aim-9tkou. Tak teď mi po.... hlavu, co si mám vybrat.

  @Jan Grohmann: Ze zdroje ATM je informace jiná: sestřel byl proveden na vizuál: Aim-9tkou. Tak teď mi po.... hlavu, co si mám vybrat.

 • Mirage
  10:03 03.02.2016

  jeste pro sanityangel - link o parametrech Su-35S a jeho vyzbroji plus srovnani se Su-35 lze nahore v liste prepnout nejen anglictiny, ale i do ...Zobrazit celý příspěvek

  jeste pro sanityangel - link o parametrech Su-35S a jeho vyzbroji plus srovnani se Su-35 lze nahore v liste prepnout nejen anglictiny, ale i do cestiny
  (http://militaryrussia.ru/blog/... Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  09:28 03.02.2016

  Co se týče sestřelu Su-24 pomocí AIM-120C, zdroj je tady: http://theaviationist.com/2015...   "On Nov. 24, a Russian Air ...Zobrazit celý příspěvek

  Co se týče sestřelu Su-24 pomocí AIM-120C, zdroj je tady:
  http://theaviationist.com/2015...
   
  "On Nov. 24, a Russian Air Force Su-24M that allegedly violated the Turkish airspace was shot down by an AIM-120C air-to-air missile fired by a TuAF F-16 in Combat Air Patrol."Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  09:25 03.02.2016

  Téma pročištěno. Téma je Su-35S v Sýrii, vše kolem této operace a kolem letounu. 

  Téma pročištěno. Téma je Su-35S v Sýrii, vše kolem této operace a kolem letounu. 

 • lorgarius
  09:09 03.02.2016

  Povedal by som ze SU35 maju s nasadenim amerických F22 v oblasti vemi malo spolocneho. SU35 bol povodne prezentovany ako cisto exportne lietadlo, ktore sa do ruského letectva ...Zobrazit celý příspěvek

  Povedal by som ze SU35 maju s nasadenim amerických F22 v oblasti vemi malo spolocneho. SU35 bol povodne prezentovany ako cisto exportne lietadlo, ktore sa do ruského letectva dostane najme kvoli tomu, ze znacna cast zavedenych lietadiel SU27 a je na konci zivotnost a vyvoj/vyroba T50 sa casovo predluzuje. Takze je to live marketing pre oslovenie pripadnych kupcov ruka v ruke s demonstraciou sily. Pravda na rozdiel od mnohých diskutujúcich dufam, ze k zostrelom ruskych/tureckých lietadiel nad Syriou dochadzat nebude.Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  07:59 03.02.2016

  sanityangel1: Rusové nejsou Ježíšek, divím se, pokud jste tomu ochoten věřit. Vůči bývalým státům SSSR uplatňuje Rusko při dodávkách plynu politiku cukru a biče. Po oranžové ...Zobrazit celý příspěvek

  sanityangel1: Rusové nejsou Ježíšek, divím se, pokud jste tomu ochoten věřit. Vůči bývalým státům SSSR uplatňuje Rusko při dodávkách plynu politiku cukru a biče. Po oranžové revoluci šly Ukrajincům ceny plynu nahoru, po zvolení proruského prezidenta Janukovyče zase naopak. Byla domluvena sleva 100USD/1tis.m3, ale protihodnotou za výhodnější pronájem Sevastopolu, takže sleva-nesleva (typicky ruské). Na Ukrajině není až tak velký problém cena pořízení plynu, jako spíš cena prodeje spotřebitelům. Při průměrné mzdě cca 5tis. Kč nelze po lidech chtít evropskou tržní cenu energií, takže UA stát prodával spotřebitelům plyn levněji než jej nakupoval. Vzniklý deficit se těžko lepil, proto ty problémy zaplatit Rusům. Ukrajina potřebuje rozsáhlé reformy, ale začarovaný kruh se těžko rozetne bez sociálních otřesů a sociální otřesy svrhnou vládu, takže revoluce stále dokola. Podobně i u nás existovala 20let regulace nájemného, protože tržní nájem by vyhnal stovky tisíc lidí na ulici. Ale nezaplatil to stát, nýbrž vlastníci nájemních domů.Skrýt celý příspěvek

 • Iceman8241
  22:33 02.02.2016

  Celý ten urychlený přesun zbrusu nových Su-35S na mě působí jako zbrklá reakce na zjištění, že F-22 stále operují nad Sýrií. Na druhou stranu se mi nechce věřit, že by o Raptorech ...Zobrazit celý příspěvek

  Celý ten urychlený přesun zbrusu nových Su-35S na mě působí jako zbrklá reakce na zjištění, že F-22 stále operují nad Sýrií. Na druhou stranu se mi nechce věřit, že by o Raptorech v oblasti Rusové ani Syřané nevěděli. Zaznamenal jsem jen tři zprávy ohledně působení F-22 v rámci operace Inherent Resolve: 1) hned na začátku kampaně s ohledem na první bojové nasazení; 2) souhrn působení někdy v červnu loňského roku, kdy bylo konstatováno, že Raptory mají na kontě přes 200 vzletů, při nichž na 60 míst shodily na 270 pum a zúčastnily se také CAS mise; 3) koncem ledna, kdy USAF uvolnilo fotky tankujících F-22 z operace Inherent Resolve. Netuší někdo (např. Shania) zda se objevilo více informací ohledně participace Raptorů v oblasti?Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  22:30 02.02.2016

  sanityangel1: Ako uvádzajú ruské zdroje, Su-35S dosiahli 25.12.2015 počiatočných operačných schopností a sú zatiaľ vyzbrojené raketami krátkeho doletu R-73 a raketami stredného ...Zobrazit celý příspěvek

  sanityangel1: Ako uvádzajú ruské zdroje, Su-35S dosiahli 25.12.2015 počiatočných operačných schopností a sú zatiaľ vyzbrojené raketami krátkeho doletu R-73 a raketami stredného doletu R-27. To je tiež jeden z dôvodov, prečo ich ruské letectvo nenasadilo v Sýrii hneď po zostrele Su-24M.Skrýt celý příspěvek

 • sanityangel1
  21:38 02.02.2016

  Jeste k tomu plynu: Tusim, ze v hydeparku, byl jeden clovek z RWE a pustil si pusu na spacir. Ze podle nich Rusove dotovali Ukrajinu plynem rocne v hodnote 7-10 mld USD. Za 20 ...Zobrazit celý příspěvek

  Jeste k tomu plynu:

  Tusim, ze v hydeparku, byl jeden clovek z RWE a pustil si pusu na spacir. Ze podle nich Rusove dotovali Ukrajinu plynem rocne v hodnote 7-10 mld USD. Za 20 let je to pekna palka.
  Ted to brime padne na EU :) V ramci bratrske vypomoci.
  Jinak dle ISDA.org (asociace pro urokove derivaty) je Ukrajina v defaultu a vsechny CDS (credit default swapy) byly uplatnene.Skrýt celý příspěvek

 • Wladis
  21:28 02.02.2016

  shal "Dokonce i Ukrajina dokáže být na Rusku nezávislá s kombinací vlastní těžby a posílání dalších zdrojů ze západu. Mimochodem, Ukrajinci staví dost velký terminál na dovoz ...Zobrazit celý příspěvek

  shal "Dokonce i Ukrajina dokáže být na Rusku nezávislá s kombinací vlastní těžby a posílání dalších zdrojů ze západu. Mimochodem, Ukrajinci staví dost velký terminál na dovoz zkapalněného zemního plynu. "

  Až na to že zo západu je im posielaný zas ten hnusný ruský plyn :D Celý reverz je o tom že do RF musí platit UA cash, reverzom to berie na sekeru a platí to EU. A terminál im bude prd platný, kedže Turecko cez Bospor tanker s plynom nepustí ;)

  Apache "Turecko má plné právo hájit suverenitu svého vzdušného prostoru. "
  Takže ak náhodou vletí lietadlo Turecka na územie Sýrie takže podľa práva bude zostrelené. Ako nakoniec aj ty tvrdíš. Takže keď náhodou za Turek rozhýbe a začne bez povolenia Sýrie alebo BR OSN vytvárať ,,nárazníkové pásmo,, na území Sýrie - bude votrelec ktorého treba sundat :)Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 5