Rusové opět uskutečnili úspěšný test mezikontinentální rakety Topol

RT-2PM Topol
Foto: Topol na mobilním odpalovacím podvozku na přehlídce v roce 2008 / Wikipedia, Presidential Press and Information Office

Podle dostupných informací uskutečnili Rusové v nedávné době úspěšný test mezikontinentální rakety RT-2PM Topol, jež tvoří páteř ruských raketových vojsk. Odpal byl uskutečněn z kosmodromu Pleseck a hlavice měla úspěšně zasáhnout cvičný cíl na Kamčatce. Byla tak ověřena bojeschopnost jednotky a zároveň došlo k získání důležitých informací pro další prodloužení životnosti.Zahraniční servery v nedávné době přinesly zprávu o úspěšném testu ruské mezikontinentální rakety RT-2PM Topol ze základny Pleseck na severozápadu země, která mimochodem slouží také jako kosmodrom. Následně měl být úspěšně zasažen cíl na poloostrově Kamčatka, na kterém se provádějí i zásahy cvičných hlavic jiných ruských raket.

Připomeňme, že RT-2PM Topol (v kódu NATO SS-25 Sickle) byla do výzbroje zařazená v roce 1988 jako nejmodernější ruská mezikontinentální raketa. V roce 1997 pak do služby vstoupila také modernizovaná verze známá jako Topol-M schopná startovat nejen v samohybné ale také statické variantě (startuje z klasického raketového sila). Oba výše zmíněné typy, RT-2PM Topol a RT-2UTTKh Topol-M, tvoří v současné době páteř ruských raketových vojsk.

RT-2PM TopolFoto: Pohled na RT-2UTTKh Topol-M z boku / Wikipedia, Vitaly V. KuzminV současné době je třeba řešit životnost zejména původních Topolů z konce a přelomu osmdesátých a devadesátých let. Výroba modernizovaného Topolu-M se již zastavila po dosažení požadovaného počtu a Rusové se nyní zaměřují na zavádění výkonnější verze RS-24, jež má ve výzbroji nahradit R-36 a výhledově také UR-100N.

Dostřel mezikontinentální rakety Topol činí 10 550, respektive 11 000 kilometrů. Velkou výhodou je schopnost operovat z mobilních odpalovacích zařízení, takže tento typ není ukryt v raketovém silu jako „první na ráně“. Příprava k samotnému odpálení je vzhledem k použití tuhých pohonných látek ve všech třech stupních rakety taktéž relativně snadná.

Úspěšný test tak ukázal na bojeschopnost typu RT-2PM Topol a potvrdil možnost dalšího zvyšování plánované životnosti. Další odpaly k ověření technického stavu a připravenosti jednotek lze očekávat i v dalších letech.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Mezikontinentální raketa Bulava - ocelová pěst Ruska

Rusko vstupuje do nové éry jaderného odstrašování. V pátek rusové udělali pomyslnou tečku ve vývoji ...

VIDEO: Mezikontinentální raketa odpalovaná z dopravního letadla C-5 Galaxy

Ne, neděláme si z vás legraci. Titulek je opravdu pravdivý. V 70-tých letech minulého století ...

Rusko testuje nový termobarický raketový systém

Rusové v těchto dnech začali s testem své nejnovější ničivé zbraně. Pro své mobilní pozemní raketové ...

Americká protiraketová obrana ve světle dnešních dnů

Před pár lety vzbudil v České republice doslova vlnu hysterie plán americké vlády vybudovat na našem ...