Rusové proti Putinovi: Na straně Ukrajiny bojují svobodní Rusové

Rusové proti Putinovi: Na straně Ukrajiny bojují svobodní Rusové
Bílo-modro-bílá vlajka je symbolem ruské opozice vůči ruské invazi na Ukrajinu v roce 2022. / Twitter Legie svobodného Ruska (Zvětšit)

Putina zcela nepochybně nepodporuje v postupu vůči Ukrajině veškeré jeho vlastní obyvatelstvo. Jednou formou odporu, která se nedávno objevila, je ozbrojený boj. Mimořádnou pozornost světových médií přitahují v posledních dnech události v Bělgorodské a Brjanské oblasti ležící v západní části ruského území.

Podle přicházejících zpráv Rusové bojují proti ruským ozbrojeným složkám na Ukrajině i na vlastním území. Pohled Kremlu je ale jasný – jednoznačně se jedná o teroristy. Sami „svobodní Rusové” se prezentují převážně jako „bojovníci za svobodu“ a označují se za členy uznávaných jednotek pod velením ukrajinské armády.

Kyjevská vláda od jejich útočných akcí na ruském území však oficiálně dává ruce pryč. Podle Kyjeva jde o partyzánské akce ruských občanů na ruském území. Mediální pozornost na sebe ozbrojenými útoky v ruské Bělgorodské a Brjanské oblasti strhla dvě uskupení. Jedná se o legii „Svoboda Rossiji“, česky Svoboda Ruska, nebo také Legie svobodného Ruska (LSR) a „Russkij dobrovolčeskij korpus“, což v překladu znamená Ruský dobrovolnický korpus (RDK). Obě opoziční organizace mají své oficiální politické zástupce.

Igor Zolotarev, předseda spolku Ruská tradice, který dlouhodobě působí v České republice, se domnívá, že význam těchto události je spíše psychologického charakteru než vojensko-strategického. „Ukázali, že v Rusku jsou lidé, kteří nesouhlasí s režimem a jsou ochotní bojovat. Bylo by předčasné je spojovat s budoucím postputinovským Ruském a dávat jím velkou budoucnost,” uvedl pro Armádní noviny Zolotarev. Dodal, že jejích činy mají ale význam především pro obyvatele Ruska, třeba se přestanou bát svého diktátora a něco konkrétního v budoucnu udělají. Navíc putinovské vedení se od nynější doby musí více soustředit na vnitřní opozici, což může odčerpat prostředky a síly určené k válce s Ukrajinou. Trochu obav podle názoru Zolotareva vzbuzuje prohlášení RDK, ve kterém se distancuje od všech politiků, včetně opozičních a považují sebe za jedinou silu schopnou dojít až na Rudé náměstí v Moskvě.

Nepřítelem jsou zločinci přimknutí k moci

Jednou z ozbrojených organizací bojujících proti současné vládě v Moskvě je Legie svobodného Ruska, jejímž oficiálním představitelem je bývalý poslanec Státní dumy Ilja Ponomarjev. Ten jako jediný v roce 2014 hlasoval proti anexi Krymu. Zmíněná organizace se sama popisuje jako jednotku oficiálně uznávanou ukrajinskými ozbrojenými silami. Oficiální ruské úřady evidují toto uskupení jako teroristickou organizaci.

„Jsme ve spojení s ukrajinskou armádou a podléháme jejímu velení,“ uvádí Legie o svých aktivitách. Tuto organizaci má podle informací na jejích webových stránkách tvořit tzv. bojové křídlo, „které se zbraní v ruce bojuje po boku ukrajinské armády“, a takzvané celonárodní hnutí, aneb lidé na území Ruska a všude ve světě, „které spojují hodnoty svobody“. „Vyzýváme všechny občany Ruska, všechny ruské vojáky a důstojníky, aby se přidali k nám a k našemu boji za Svobodné Rusko,“ mobilizuje Legie na sociální síti Telegram, kde rovněž uvádí, že „plní úkoly na různých místech“, včetně těch nejtěžších lokalit v okolí Bachmutu.

Členové LSR jsou údajně stoupenci pravicového konzervatismu a hlásí se k „všeobecným hodnotám“ a chtějí „svrhnout Putinův režim v Rusku“. Po úplném stažení ruských vojsk z celého ukrajinského území má LSR v plánu táhnout na Kreml a rozehnat jeho osazenstvo. Poté hodlají budovat Svobodné Rusko. V prohlášení protnuté silnými výrazy se dále uvádí: „Navzdory kremelské propagandě naším nepřítelem není Ukrajina. Naším nepřítelem jsou zloději, váleční zločinci přimknutí k ruské moci, kteří rozpoutali krutou válku kvůli vlastním výhodám. Po úplném stažení ruských vojsk z celého ukrajinského území plánujeme jít na Kreml a rozehnat bandu vrahů. A poté stavět Svobodné Rusko.“ K dosažení těchto cílů se RDK a LSR dohodly – bez ohledu na „profesionální ruskou opozici“ – spojit své síly a budou bojovat společně. „Uvítali jsme rozbřesk na osvobozených územích a postupujeme dál,“ píše se na Telegramu.

Ruský dobrovolnický korpus je vojenská formace založená v srpnu 2022 ultrapravicovými ruskými nacionalisty, údajně bojujícími na straně Ukrajiny ve válce o Donbas již od roku 2014. Jsou mezi nimi rovněž někdejší členové ukrajinského pluku Azov. Politické názory RDK prezentuje navenek organizace Graždanskij sovět, což v překladu znamená Občanská rada. Rovněž Ruský dobrovolnický korpus (RDK), podobně jako LSR, se označuje v podřízeném postavení vůči ukrajinskému ministerstvu obrany a jako součást ukrajinské mezinárodní legie.

Do řad této protiputinovské organizace vstupují především etničtí ruští emigranti žijící převážně na území Ukrajiny, ale třeba také Čečenci, Burjati a zástupci dalších národností žijících na území Ruské federace. Velitelem RDK na Ukrajině je Denis Nikitin. Jedná se o ultrapravicového radikála či neonacistu, který studoval mezinárodní obchod v západní Evropě, konkrétně v Německu a rovněž v Nizozemsku. Nikitin v rozhovoru pro masmédia připustil značné názorové rozdíly mezi oběma ruskými opozičními organizacemi na budoucí uspořádání Ruska. Cíl je ale podle jeho slov totožný. To znamená vítězství v této válce a osvobození Ruska, spojené také s odstraněním prezidenta Vladimíra Putina „od vesla”.

Účelový výklad Kremlu

Jen velmi obtížné lze ověřit z nezávislých zdrojů, kdo přesně stojí za konkrétními útoky či výbuchy v pohraniční oblasti Ruska. Partyzánské boje aktuálně probíhající v Bělgorodské oblasti vykládá ruské ministerstvo obrany po svém. Oficiálně uvedlo k útokům z letošního května, že „diverzanti, kteří napadli Bělgorodskou oblast, byli zablokováni a poraženi”. Přitom podle jiných zdrojů se partyzáni nadále v oblasti vyskytují.

K zodpovědnosti za nejnovější události se v pondělí 23. května přihlásily ruské dobrovolnické skupiny, konkrétně zodpovědnost proklamovala Legie svobodného Ruska. Moskva ale z úderu účelově obvinila Ukrajinu. Ta však nařčení vzápětí odmítla. LSR ilustrovala prostřednictvím videa na Telegramu, že poprvé od začátku války obsadila pohraniční vesnici na území Ruska, osadu Kozinka. Má v úmyslu postupovat dále, jak vyplynulo z vyjádření Denise Nikitina, který velí dobrovolnickým jednotkám. Podle twitterové účtu britského deníku Financial Times, Nikitina reportéru listu potvrdil pokračování operace na ruském území.

Ruský ministr obrany v této souvislosti oznámil zabití 70 členů Ruského dobrovolnického korpusu a Legie svobodného Ruska. Nikitin pak na ministrovo vyjádření zareagoval s posměchem: „Já jsem stále naživu.” Potvrdit věrohodnost zpráv o situaci v bojové oblasti je však obtížné. Osmatřicetiletý Denis Nikitin, který si také jinak říká Denis Kapustin, má pověst znalce bojových umění. Je zakladatelem značky White Rex, která je symbolem ruských neonacistických bojových klubů.

Financial Times v článku z 23. května potvrdily oficiální a opakované důrazné stanovisko amerických představitelů nepovzbuzovat ani nepodporovat ukrajinské síly či jejich spojence v útocích na území Ruska za použití vojenské výbavy Spojených států. Podle Financial Times byla přitom v příhraniční oblasti použita taktická vozidla americké výroby. Kyjev přímé zapojení do těchto střetů opakovaně odmítl.

Logicky tak vzniká otázka, jaké síly stojí za podivnými požáry či výbuchy, které se v Rusku vyskytly v průběhu války. Tyto události nelze hodnověrně vysvětlit a jsou součástí rozmanitých spekulací. Mohou být důkazem operací blíže neidentifikovaných zvláštních jednotek. Podle jiných svědčí o rostoucí aktivitě Rusů bojujících proti Putnovi.

To, že se v různých citlivých oblastech a důležitých podnicích, jako jsou například rafinerie, vyskytly záhadné požáry či výbuchy, ukazuje na sabotáže, jež mohou být výsadou zvláštních operačních jednotek. Na druhé straně se také může jednat o individuální akce. Pachatelé nemusí operovat v součinnosti, ale samostatně – proti Putinovi mohou vystupovat jednotlivci. Jako jeden z příkladů toho, že jednotlivé akce nejsou vzájemně propojeny, připomněl britský Insider loňský pokus, kdy dva ruští teenageři vrhli Molotovovy koktejly na stanici pro vojenské odvody.

Prozatím lze v podstatě jen konstatovat následující: Odpor uvnitř Ruska proti Putinovi a válce na Ukrajině je zatím roztříštěný a rozhodně není masový. Přestože samotní Rusové určitým způsobem, v nedávné době i ozbrojenou formou, vystupují na straně Ukrajiny, na ukončení války to absolutně nestačí. Jde však alespoň o důkaz vnitřní opozice, o příslib narůstající nespokojenosti ze strany samotného ruského obyvatelstva. To může prezidenta Vladimíra Putina nejen znervóznit, ale dokonce i oslabit.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Glen Grant: Putin musí napadnout Ukrajinu

„Putin musí napadnout Ukrajinu, ale ukrajinská armáda na to není připravena,“ říká penzionovaný ...

Důsledky války, kterou Putin rozpoutal na Ukrajině

Již celý měsíc zuří nerovný bratrovražedný boj mezi Ukrajinou a Ruskou federací, která je druhou ...

Dalším cílem Putinových choutek by se mohlo stát Moldavsko

Již třetí měsíc probíhá na Ukrajině krvavý konflikt, který si vyžádal tisíce mrtvých a zraněných a ...

DAVID SVOBODA: Putin rozpoutal válku vůči Ukrajině kvůli svému svéráznému chápání historie

„Příklon Ukrajiny k Západu v Moskvě vyhodnotili jako historické kacířství: Ukrajinu si totiž Rusko ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • dusan1
  09:05 03.06.2023

  Zas sa tu budujú vzdušné zámky na základe ničoho ... Reálne podporuje agresesívnu ruskú politiku väčšina ruského národa a maximálne má problém s prostriedkami, resp. kvalitou ...Zobrazit celý příspěvek

  Zas sa tu budujú vzdušné zámky na základe ničoho ...

  Reálne podporuje agresesívnu ruskú politiku väčšina ruského národa a maximálne má problém s prostriedkami, resp. kvalitou realizácie myšlienky obnovy "veľkého Ruska".

  A i opozícia, napr. Navaľnyj nie je o tom že to chcel zmeniť, len chce by na čele a možno voliť iné prostriedky.

  Či už s Putinom, alebo bez neho, Rusi budú bojovať na Ukrajine a iné riešenie ako vojenské momentálne neexistuje.

  Rusi blúznili o "veľmoci" už pred Putinom, budú i po Putinovi - toto je proces na dlhé desaťročia a tí čo dnes žijeme sa toho zrejme nedožijeme, že ich toto "blúznenie" prejde .... Putin nie je vôbec podstatný.

  Samozrejme je i opozícia, ale tá je nepodstatná a oddelená od obyvateľstva. Bežní Rusi bude stále podporovať agresiu na Ukrajine napriek tomu, že sa im tak vôbec nechce ...Skrýt celý příspěvek

 • memo
  08:25 31.05.2023

  Občanská válka v Rusku není nic nemožného, ta Občanská válka si tam jen udělala na 100 let přestávku. Jinak než Občanskou válkou to v Rusku nedopadne. Stalin, Vorošilov, Buďonnyj, ...Zobrazit celý příspěvek

  Občanská válka v Rusku není nic nemožného, ta Občanská válka si tam jen udělala na 100 let přestávku. Jinak než Občanskou válkou to v Rusku nedopadne. Stalin, Vorošilov, Buďonnyj, Tuchačevskij, Čapajev a další jména jsou jen připomínkou té Občanské války Rudý a Bílých ale i Zelených, Černých a Modrých. Nakonec zvítězila ta Rudá armáda. Dnešní ruská oligarchie je ne nepodobná té carské buržoazii a ta motivace k občanské válce se nezměnila. Ba naopak ještě vzroste. Před Západem budou stát mnohé výzvy jak se k Občanské válce v Rusku postavit. Při té minulé tam byla nasazena intervenční vojska. V současné době by v Rusku provedla intervenci i Čína. Otázkou by bylo kdo bude mít kontrolu nad ruským jaderným arzenálem a dalšími ZHN. To klíčová otázka.Skrýt celý příspěvek

 • Kamil
  10:16 30.05.2023

  Velké štěstí pro celý svět, že vrah Stalin je již 70 let v pekle, kde může lhát svým případným posluchačům. Brzy za ním do pekla přijde určitě jeho velký napodobitel a zločinec ...Zobrazit celý příspěvek

  Velké štěstí pro celý svět, že vrah Stalin je již 70 let v pekle, kde může lhát svým případným posluchačům. Brzy za ním do pekla přijde určitě jeho velký napodobitel a zločinec Vladimír Putin. Mohou pak společně papouškovat své lži.Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  18:51 29.05.2023

  Bojovali Američani proti Američanům,Vietnamci vs.Vietnamci,Španělé vs.Španělé,Fr.vs Fr............
  Asi nic nového,ne.

  Bojovali Američani proti Američanům,Vietnamci vs.Vietnamci,Španělé vs.Španělé,Fr.vs Fr............
  Asi nic nového,ne.

  • Pavel 1
   19:40 29.05.2023

   ... a jen rusáci o tom lžou.

   ... a jen rusáci o tom lžou.

   • Tesil
    21:39 29.05.2023

    Tak bojovali Češi proti Čechům a taky o tom netočíme seriály.

    Tak bojovali Češi proti Čechům a taky o tom netočíme seriály.

    • Pavel 1
     10:18 30.05.2023

     Seriály? Natočili jsme několik velkofilmů.

     Seriály? Natočili jsme několik velkofilmů.

 • Marty96
  13:21 29.05.2023

  To že jsou "legionáři" a "dobrovolníci" vesměs radikálové a nácci není nic nového, vede to ale k zamyšlení. Co liberálněji smýšlející protiputinovsti Rusové? Nemají zájem také ...Zobrazit celý příspěvek

  To že jsou "legionáři" a "dobrovolníci" vesměs radikálové a nácci není nic nového, vede to ale k zamyšlení.
  Co liberálněji smýšlející protiputinovsti Rusové? Nemají zájem také bojovat? Nebo je mezi sebe tyhle skupiny nepustí kvůli snaze o uchování "ideologické čistoty"? Pokud je to tak, tak proč ještě nevznikla nějaká třetí odbojova skupina jejíž vizi by bylo skutečně demokraticke Rusko a ne jen rebrandovane Ruské Impérium bez Putina?Skrýt celý příspěvek

  • Klimesov
   15:08 29.05.2023

   Otázka je, jestli dnes v Rusku skutečně někdo dokáže "liberálně" uvažovat.

   Otázka je, jestli dnes v Rusku skutečně někdo dokáže "liberálně" uvažovat.

   • dusan1
    09:11 03.06.2023

    Isto .... to je tých pár ľudí čo chodí na západ my si na základe toho budujeme optimistický pohľad, že "nie všetci Rusi sú takí" ..... Rusi podporujú ruský imperializmus a budú ...Zobrazit celý příspěvek

    Isto .... to je tých pár ľudí čo chodí na západ my si na základe toho budujeme optimistický pohľad, že "nie všetci Rusi sú takí" .....

    Rusi podporujú ruský imperializmus a budú ho podporovať či už s Putinom, alebo bez neho.

    Bežný "priemerný Rus" je úprimne presvedčený o "výnimočnosti" ruského národa a nebude o tejto "istote" s nikým ani diskutovať. Všetko ruské je najlepšie .... 2.SV vyhrali len oni napriek západu nie vďaka nemu, všetky vojny čo viedli sa "bránili" .. a všetky samozrejme vyhrali.

    Rusi s iným názorom sú izolovaní a značná časť žije na západe a na domácu politiku nemá žiadny vplyv.Skrýt celý příspěvek

  • liberal shark
   18:07 29.05.2023

   Tak účast na ozbrojeném boji proti vlastní zemi je radikální akt už z definice. A opravdu nevím, co ti lidé mají společného s německým nacionalnim socialismem. Spíš pan Chalupa jen ...Zobrazit celý příspěvek

   Tak účast na ozbrojeném boji proti vlastní zemi je radikální akt už z definice. A opravdu nevím, co ti lidé mají společného s německým nacionalnim socialismem. Spíš pan Chalupa jen tupě papouškuje stalinovu lež.Skrýt celý příspěvek

   • Marek1944
    20:26 29.05.2023

    ještě tak kdyby Stalin byl naživu, tak by se jednalo o Stalinovu lež.

    ještě tak kdyby Stalin byl naživu, tak by se jednalo o Stalinovu lež.

   • Antonín Malý
    00:15 03.06.2023

    Možná by stálo za to Váš komentář trochu rozvést. Snad kromě první věty, která je srozumitelná a dá se s ní souhlasit. Schválně jsem si vyhledal slovo "němec" a v článku se ...Zobrazit celý příspěvek

    Možná by stálo za to Váš komentář trochu rozvést. Snad kromě první věty, která je srozumitelná a dá se s ní souhlasit. Schválně jsem si vyhledal slovo "němec" a v článku se vyskytuje jen jednou - nepřekvapivě v jiné souvislosti, než podsouváte autorovi. Druhý výskyt téhož výrazu je až ve Vašem komentáři.Skrýt celý příspěvek

    • Antonín Malý
     00:17 03.06.2023

     (jedná se o reakci na liberálního žraloka)

     (jedná se o reakci na liberálního žraloka)

Načítám diskuzi...