Symbolika vs. realismus: Rusové zvažují osud jaderného křižníku Pjotr Velikij

Symbolika vs. realismus: Rusové zvažují osud jaderného křižníku Pjotr Velikij
Admiral Lazarev třídy Kirov (1985) / Public Domain (Zvětšit)

Podle ruské tiskové agentury TASS ruské námořnictvo vyřadí z výzbroje jaderný křižník Pjotr Velikij (Projekt 1144, třída Kirov). Vyřazení údajně proběhne hned po zařazení modernizovaného sesterského křižníku Admiral Nachimov do služby. Naopak podle agentury RIA Novosti není zatím nic oficiální.

V Rusku panuje velká pře mezi zastánci a odpůrci smysluplnosti velkých bojových lodí, jako jsou křižníky třídy Kirov. Několik měsíců dokonce zuří „informační válka“ mezi ruskou tiskovou agenturou TASS a RIA Novosti – první opakovaně oznamuje konec křižníku Pjotr Velikij. Druhá hned poté informace dementuje.

Jde o velmi zajímavý střet dvou pohledů na svět. Nejde jen o takticko-technické schopnosti lodě. Jde o problematiku symbolů, o kterých se na Armádních novinách nějakou dobu bavíme. Část Rusů považuje za zcela nezbytné vlastnit „velké zbraně“ jako mystický symbol ruské velikosti a síly. A nejde jen o obří bojová plavidla (viz Armata). Druzí jsou „realisté“ a vše posuzují „matematicky“. Jejich argument: Za menší peníze, než je modernizace a provoz křižníku Admiral Nachimov, lze postavit a provozovat šest fregat Admiral Gorškov.

A mezi těmito tábory zuří velký střet. Sice oba chtějí silné Rusko, ale jedni považují přístup druhých za extrémně škodlivý a destruktivní. Navíc neexistuje jednoznačná rozřešení, protože na nepřátelské straně jsou také „symbolisté“ a „realisté“ – na některé působí symboly, na jiné reálné schopnosti.

Nyní k tématu:

Ruské námořnictvo má dvě lodě třídy Kirov – modernizaci procházející Admiral Nachimov a v aktivní službě nasazený Pjotr Velikij. Na vyřazených křižnících Admirál Ušakov a Admirál Lazarev jsou od roku 2021 prováděny demoliční práce. Nyní se bojuje o osud zbývajícího křižníku Pjotr Velikij.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Hypersonické střely pro ruské raketové křižníky Kirov

Raketové křižníky třídy Kirov jsou po letadlové lodi Admirál Kuzněcov největšími plavidly ruského ...

Dva ruské křižníky třídy Kirov půjdou do šrotu

Ruské námořnictvo chce sešrotovat dva nejstarší křižníky třídy Kirov a čtyři ponorky. Všechna ...

PREMIUM Budoucnost ruských jaderných křižníků třídy Kirov

Společnost Sevmaš ruskému námořnictvu koncem roku předá modernizovaný jaderný křižník Admiral ...

PREMIUM Konec raketových křižníků Kirov v ruském námořnictvu

V ruských médiích se začaly množit informace o možném vyřazení křižníku Pjotr Velikij (Projekt 1144, ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.