Rusové zavádějí nový protivzdušný systém S-350 Viťaz

S-350 Viťaz (2013); větší foto / Zumlik; CC BY-SA 3.0

V letošním roce skončí státní zkoušky nového protiletadlového a protiraketového kompletu středního dosahu S-350 Viťaz. Nové komplety jsou určeny pro Vojska vzdušně-kosmické obrany, která chrání vzdušný prostor Ruské federace.

Ruská protivzdušná obrana (PVO) se dělí na dvě základní větve - Vojska vzdušně-kosmické obrany (VVKO) a Vojska protivzdušné obrany pozemních sil (PVOSV). Podobně dělení PVO měla i Československá lidová armáda (ČSLA), kde obě větve PVO nesly označení Protivzdušná obrana státu (PVOS) a Protivzdušná obrana pozemního vojska (PVOPV).

Ruská VKKO řeší ochranu politicko-administrativních, ekonomických, vojenských, průmyslových a dopravních center Ruské federace před leteckým a raketovým útokem. Naopak PVOSV chrání pozemní jednotky na frontové linii.

VKKO a PVOSV proto využívají vlastní bojové prostředky s kanónovou a raketovou výzbroji. Systémy VKKO jako S-300, S-400 nebo Pancir-S1 jsou umístěny na kolovém podvozku pro snadnější strategickou dopravu na velké vzdálenosti. V případě aktivního nasazení chrání určené objekty, centra a města.

Rusko nově v rámci VKKO buduje vysoce mobilní jednotky PVO, které mohou být rychle přesouvány po celém území Ruské federace.

Naopak PVOSV sází na bojové prostředky umístěné na pásovém podvozku - to umožňuje držet krok na frontě s mechanizovanými jednotkami (tanky, BVP) a poskytovat jim potřebnou ochranu. Vysoká taktická mobilita pásového podvozku je ale vykoupena nutností využít k přepravě na dlouhé vzdálenosti železnici (nebo velmi omezeně dopravní letadla a nákladní automobily). Na pásovém podvozku jednotek PVOSV najdeme komplety S-300V4, Buk-M3, 9K330 Tor  a 2K22 Tunguska.

Systém S-350 Viťaz, ač má velmi podobné výkony jako například Buk-M3, je určen právě pro úkoly teritoriální obrany VKKO. Oproti výkonnému kompletu S-400 nabízí především výrazně nižší pořizovací a provozní náklady, nižší personální nároky a rychlejší tempo výroby. U VKKO S-350 postupně nahradí nejstarší systémy S-300 (S-300PS a S-300PT).

Po ukončení státních zkoušek nebude nic bránit zavedení S-350 do výzbroje VKKO. “Státní certifikační zkoušky skončí tento rok. Příprava na předběžné střelecké testy postupují kupředu,” komentuje současný stav programu S-350 Pavel Sozinov, hlavní konstruktér firmy Alamz-Antej. “Během zbývajícího zkušebního období je třeba shromáždit požadované statistické údaje bojových odpálení střel a zachycení reálných cílů v různých situacích.”

Zatím není jasné, zda Kreml již uzavřel s firmou Almaz-Antej smlouvu o dodávkách S-350 do ruské armády nebo se počet nakupovaných kompletů bude specifikovat až po ukončení státních zkoušek.


V popředí střela 9M96, v pozadí výkonější 9M96E. / Public Domain

S-350 vznikl především jako nosič střel 9M100 s doletem 10km, 9M96 s doletem 40 až 60 km a 9M96E s doletem 120 km. Podle britského think-tanku RUSI (Royal United Services Institution) dokáží střely 9M96E ničit taktické balistické rakety (dolet do 600 km) na vzdálenost 30 km a do výšky 30 km.

S-350 pojme 12 střel 9M96/9M62E nebo 48 střel 9M100. Dodejme, že střely rodiny 9M96 dokáží odpalovat i komplety S-300PMU a S-400.

Kromě odpalovacích vozidel s raketami je součástí palebného prvku také vozidlo s víceúčelovým radiolokátorem (přehledový i střelecký) a vozidlo velení a řízení palby.

Po odpálení střely vozidlo s radiolokátorem navádí střely k cíli - v závěrečné fázi letu střely 9M96/9M96E zapnou vlastní palubní naváděcí radiolokátor, střely 9M100 palubní infračervený senzor.

Zdroj: RUSIArmy Recognition

Nahlásit chybu v článku


Související články

Rusko modernizuje letadlovou loď Admiral Kuzněcov

Ruský těžký letadlový křižník Admiral Kuzněcov v lednu ukončil operace ve Středozemním moři a vrací ...

Rusko buduje mobilní strategickou protivzdušnou obranu

Podle deníku Izvestija ruské ministerstvo obrany vytváří vysoce mobilní jednotky strategické ...

Ruská jaderná ponorka Kazaň třídy Jaseň spuštěna na vodu

Ponorka Kazaň třídy Jaseň (projekt 885M) byla po 8 letech stavby spuštěna na vodu. Víceúčelové ...

Puchov: Rusko válku s NATO nevyhraje

Ředitel moskevského Centra analýz strategií a technologií (CAST) Ruslan Puchov v rozhovoru pro deník ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • raziel87
  08:22 09.05.2017

  2 Omny nechci se už zapojovat - jen stručně. Ano, psal jsem o tom samém co ty - jen jsem o těch programech s přívlastkem "Have" četl tolik, že jsem raději přímo rozlišil o jaký ...Zobrazit celý příspěvek

  2 Omny

  nechci se už zapojovat - jen stručně. Ano, psal jsem o tom samém co ty - jen jsem o těch programech s přívlastkem "Have" četl tolik, že jsem raději přímo rozlišil o jaký případ se jednalo v roce 1966 - napsal jsem to zcela srozumitelně, několikrát sem v textu opakoval slovo "Mig-21" a dále o něm mluvil jako o "F-13" (první verze 21 oficiálně zařazená k bojovým útvarům. Shania to má i ve svém posledním příspěvku - takže ne, F-13 není slovní zkomolenina americké stíhačky :) Pouze jsem nesouhlasil s tvým závěrem, že přelétnutí F-13 na Groom Lake a jeho testování = nalezení svatého grálu při boji se sovětskými strojiSkrýt celý příspěvek

 • Shania
  10:15 08.05.2017

  urcite preklep, autocorect si ale radsi zapinat nebudu. v textu to nevidim, kdyztak me naved. ----- zpet k operaci diamant, pribeh co je na wiki aobecne znam, je izraelska ...Zobrazit celý příspěvek

  urcite preklep, autocorect si ale radsi zapinat nebudu. v textu to nevidim, kdyztak me naved.

  -----

  zpet k operaci diamant, pribeh co je na wiki aobecne znam, je izraelska verze.

  tady je zase jina:

  Redfa - the pilot that flew that MiG-21F-13 to Israel, in August 1966 - didn't 'defect', as the Israelis say, especially not 'because he was ignored' by his superiors, but after he was promoted CO No.11 Squadron IrAF. How comes he was promoted by a pro-US regime if he was a Christian (and thus 'suspected for disloyalty'), and then also trained in the USSR? He was blackmailed by the Israelis: 'take silver or lead' ('money or bullet'), but there was no need for him to defect, because he was doing great in the IrAF (otherwise he wouldn't be sent to the USA for advanced training courses)...Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  20:44 07.05.2017

  Shania: používáš víc zkratek než co jich na světě je :-)
  Co je to nerychlé řešení? :-)

  Shania: používáš víc zkratek než co jich na světě je :-)
  Co je to nerychlé řešení? :-)

 • Shania
  19:59 07.05.2017

  zpet k efektivite arabu, v 1970 meli soveti v oblasti i svoje pvo a par jejich pilotu zazilo stret s IAF. o tom ze to byla ruska pvo izrael nevedel. sovetsti piloti nebyli zadny ...Zobrazit celý příspěvek

  zpet k efektivite arabu, v 1970 meli soveti v oblasti i svoje pvo a par jejich pilotu zazilo stret s IAF. o tom ze to byla ruska pvo izrael nevedel.
  sovetsti piloti nebyli zadny becka a dostali specialni vycvik.

  mig 21 ve vyzbroji syrie a egypta byli bez kanonu vyzbrojene pouze r3s (aa-2), neschopnou trefit manevrujici cil (2G) a vubec ho najit v nizsich hladinach.

  izraelci na rozdil od amiku litali nizko a manevrovali, ruska doktrina ucila piloty litat rychle a vysoko, zcela nevhodne pro boj s izraelci.

  izrael taky testoval reakcni casy a protivnik vedel o uderech 2-4 min pred tim, sv videl velke americke formace hodinu pred.

  izraelci par AA-2 ukoristili a jejich zkuseny pilot je testoval v boji na 12-14 vystrelenych raket mel jeden sestrel,sami vte dobe meli podobne spolehlive strely, situace se zcela zmenila s novymi verzemi aim 9


  - 30 June:
  The following according to Journal VKO ("Voenno-Kosmicheskaya Oborna", magazine of Air-Space Defence - i.e. an official Soviet/Russian source):

  10:22-10:28: four Israeli Mirages flew recce sorties all along the Suez Canal; the Soviets did not manage to fire even a single SAM at them.

  10:36-10:56: four Mirages flew recce sorties along positions of 3rd and 5th battalions in the north, as well as 9th, 10, and 11th Battalions (actually "sites", each with six SA-2 or four SA-3 launchers) of 18 Division in the south, all deployed around the northern tip of Great Bitter Lake: several S-75/SA-2 missiles were fired, but no hits scored.

  18:18hrs: 16 Israeli aircraft approaching Great Bitter Lake detected

  18:26-18:45: four F-4s and A-4s each, followed by another formation of F-4s hit the positions of 9th, 10, and 11th Battalions: despite earlier detection this attack came entirely unexpected and all three battalions were swiftly knocked out; only the 13th Battalion fired during this engagement and claimed one kill at 18:30hrs (but also only after the Israeli destroyed one launcher)

  Simultaneously, four other F-4s approached 4th Battalion at medium level; the Soviets claimed one as shot down (though they claimed a Skyhawk), while the others destroyed the 3th Battalion. 7th Battery opened fire at 18:37hrs, together with five AAA-sites and two SA-7-sites, and they claimed two Skyhawks as shot down.

  19:00hrs: second Israeli wave, four Phantoms attack 4th and 5th Battalion from medium level; the Soviets did not reveal the results of this attack, indicating nothing good happened there.

  19:12hrs: 15th and 16th Battalion 18 Division (both equipped with SA-3s) engaged two aircraft approaching at medium level; 16th Battalion claimed one as first, while 15th Battalion missed its target, though prevented it from accomplishing its mission.

  19:16hrs: 5th Battalion engaged two other Phantoms and claimed one as shot down by three SA-3s.

  From all these claims, only two F-4-losses were confirmed: one Phantom from 201 Sqn IDF/AF and one from 69 Sqn. Three crewmembers were captured, the fourth recovered by the Israelis. Their names are known, no problem, even the serial of the 201 Sqn's F-4E lost. In return, the Soviets suffered a loss of four sites destroyed and three damaged.

  - 30 July: you say that four MiG-21s were shot down, together with one Mirage III. Interestingly, it's the Soviet sources that admit five own losses, in return for one damaged Mirage. Out of five Russian pilots shot down, Capt. Yurchenko was the first to eject: his parachute opened too early, though, and he died from hypoxia. The second Soviet pilot to get shot down ejected safely and was recovered. His name was never released - probably because he ejected before Aviem Sela's AIM-9 hit his MiG! The other three pilots shot down were all KIA: these were Captains Zuravyev, Yakovlev and Srkin (or Shrkin). In return, Captains Kolesovlev and Puskarskiy hit Asher Snir's Mirage with one R-3s (out of some five or six fired). At the time his Mirage was hit, Snir was engaged in possibly downing the sixth MiG (this claim of his was never confirmed), and he managed to land safely in Refidim. Thus, his Mirage was not shot down, but damaged - and subsequently repaired.

  In total, it was thus 5:0 for Israelis in air combats (though with two, perhaps three or four, damaged Israeli, as well as at least one or two damaged Soviet fighters), and 4:2 in air-to-SAM combats - with Israelis winning in both cases.

  These Soviet results, BTW, were poor even when compared with what the Egyptians were achieving around that time - tough with gunless MiG-21PF/PSMs, and obolsete SA-2-versions that were not even supported by ZSU-23-4s and SA-7s (like Soviet SAM-sites were). Then, the EAF was losing something like 1:5 through early 1970, but then improved to something like 1:4. The Syrians were even more successful by that time.

  In total, I can only strongly suggest you to read more about this topic, then it is obvious that your info is superficious and insufficient for you to draw useful conclusions. One of sources of reference that might be useful for you would be the article "Egipetskiy Istrebitely v Boenne na Istroshenie", by Col. Vladimir Babich, published in magazine Istoria Aviacii, Vol.3/2001 (p.43-53).Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  19:37 07.05.2017

  v pocatcich obcanske valky o islamisty vubec neslo. demonsteace a jejich potlacovani trvalo dost dlouho, nez se to prelilo v ozbrojeny konflikt. priliv dzihadistu v nejakych ...Zobrazit celý příspěvek

  v pocatcich obcanske valky o islamisty vubec neslo.

  demonsteace a jejich potlacovani trvalo dost dlouho, nez se to prelilo v ozbrojeny konflikt.

  priliv dzihadistu v nejakych vetsich poctech byl az v 2012. doted jsou v mensine, ale lip financovani, ale o tom jsem psal uz doskrat.

  turci pozdeji zozbili soudrznost fsa pozadovani aby islamske bratrstvo pustili do vedeni. kdyz odmitli, zacli delat vse pro jejich rozdeleni.

  turecka vize opravdu neni nic co by syrsni po valce chteli.

  v 2012 pak vstoupil do konfliktu i irgc, po tezkych ztratach zjistli ze to takhle neutahnou a zacli tvorit sdf (hyzbalah syria).

  pak doslo k rozlozeni SAA a vzniklo spousta ruznych milic a soukromych armad, financovanych bud irgc a nebo mistnich warlordu, kteri si je financuji z vlastnich aktivit.

  jirko, vsichni berou lybii za neco co se fakt nepovedlo, syrie na tom byla hur uz v 2013, pach schytali isis a dalsi dzihadisty.

  rezim pro svou zachranu ro/ zaprodal zemi irgc, kteri tam ted maji 80 000 sitskych legionaru.

  zeme zrachovala uz v 2012, vetsi mesta jsou v troskach a velka cast infrastruktury. rychle vyreseni moc necekej, uvidime kdo zaplati rekonstrukci, cina, sa, usa a nebo nekdo jinej.Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  11:46 07.05.2017

  Shania, Luky: Zajímalo by mně, kde je jádro pudla, na kolik byla občanská neposlušnost, následně válka, vedena ze strany syrských občanů a nakolik byla implementována ze strany ...Zobrazit celý příspěvek

  Shania, Luky:

  Zajímalo by mně, kde je jádro pudla, na kolik byla občanská neposlušnost, následně válka, vedena ze strany syrských občanů a nakolik byla implementována ze strany džihádistů z venku (Turecka, Iráku, Libanonu)? Protože dobře 5 let před začátkem bojů naléhalo Turecko na to, ať Asad sám pustí k moci část protureckých menšin žijících na severu Syrie a ať více naloží Kurdům na východě.
  A za jak dlouho si myslíte, že bude v Sýrii klid, (když se podívám jak dlouho se řeší zbytek blízkého východu, tak tam to vidím do doby než všichni dobrovolně přijmou budhismus nebo křesťanství :-D ). Už vidím, jak OSN uzná nový demokratický režim v Sýrii a Izrael jim vrátí anektované Golany.Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  10:19 07.05.2017

  ehm...mocnosti moc dobře vědí, co tam dělají a proč se angažují. Shania : "nikdo, syrie je v haji.." Jako být relativně normálně fungující občan na vládním území (týká se většiny ...Zobrazit celý příspěvek

  ehm...mocnosti moc dobře vědí, co tam dělají a proč se angažují.
  Shania : "nikdo, syrie je v haji.." Jako být relativně normálně fungující občan na vládním území (týká se většiny Syřanů), tak by mne opravdu velmi potěšil názor "odborníka" Toma Bednáře, že je všechno v hajzlu, protože Bašár není dost dobrý demokrat, Kurdi jsou moc komunisti .... tak se pojďme nechat vykuchat i s rodinou od zfetovaných džihádistických pubescentů.
  Víš co by mi dávalo naději? Že ti samý "odborníci" před rokem sebejistě tvrdili, že IS bude v Sýrii ještě hodně dlouho nebo spíš navždy. Taková sračka s pár toyotama a infantilními motivy k boji (dobrodružství, deflorace, fet, prachy) a měla by se držet generace....tady to dokonce někteří idioti přirovnávali k husitskýmu hnutí.Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  09:32 07.05.2017

  jo urcite je tento system mnohem nebezpecnejsi nez starsi sarh, stale podle vseho vyzaduje aby mu data rarar baterie. casem se taky dopracuji k CEC schopnostem. ----- no ...Zobrazit celý příspěvek

  jo urcite je tento system mnohem nebezpecnejsi nez starsi sarh, stale podle vseho vyzaduje aby mu data rarar baterie. casem se taky dopracuji k CEC schopnostem.

  -----

  no nekecej ze se posadky stridaji... z tvych komentaru obecne je videt velmi najivni predstava o tom v jakem stavu syrie je a co se tam deje...

  ----

  luky: nikdo, syrie je v haji. rebelove jsou rozdeleni, zahranicni dzihadisti delaji co muzou k upevneni sve pozice, syrsti kurdove jsou pod kontrolou pkk, rezim zcela zavysli na zahranicni pomoci od irgc ( cim si myslis ze jim to splaci), jak penezni tak na jejich sitskych milicich. a na tom ze ho mistni warlordi budou poslouchat. sousedni zeme delaji co muzou k jeste zlepseni teto situace a tzv mocnosti ani nevi co tam vlastne delaji.


  Vyreseni v brzke budoucnosti necekej. jsem jen zvedav co se zmeni po zlikvidovani isis, kdy zmizi vymluva pro radu zemi a budou muset resit skutecne priciny obcanske valky. mimo to zachrani jedine sjednoceni syrskych povstaleckych frakci a vykopnuti vsech zahranicnich bojovniku.

  fakt me ale udivuje, ze po tom co jsi tam byl a videl jaky ty lidi doopravdy jsou bys je klidne dal nechal pod rezimem, navic po tom vsem co byl nucen udelat aby prezil.Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  08:46 07.05.2017

  Marthy: V podstatě můžete datalinkem krmit střely jakýmkoliv věrohodným zdrojem, který dokáže aktualizovat polohu cíle co nejryhleji. Jaká si firma Almaz Antey pomáhala Jižní ...Zobrazit celý příspěvek

  Marthy: V podstatě můžete datalinkem krmit střely jakýmkoliv věrohodným zdrojem, který dokáže aktualizovat polohu cíle co nejryhleji.
  Jaká si firma Almaz Antey pomáhala Jižní Koreji s vývojem PVO systému KM SAM. Na odkaze je vidět i z čeho všeho se systém skládá, postačuje jeden dobrý radar.
  http://defense-update.com/2011...

  Na jedné podezřelé stránce nedávno psali i o nové PVO pro AČR, většina nabízených řešení používá také střely s koncovým samonavedením. U základní verze IRIS T měli na střelnici Giraffe AMB.
  http://www.armadninoviny.cz/mo... Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  01:12 07.05.2017

  K systému S-350. Při způsobu navedení raket na cíl,který tenhle systém používá,t.j. samonavádění v koncové fázi mě napadá zda dokáže postřelovat vzdušné cíle i na základě dat ...Zobrazit celý příspěvek

  K systému S-350.
  Při způsobu navedení raket na cíl,který tenhle systém používá,t.j. samonavádění v koncové fázi mě napadá zda dokáže postřelovat vzdušné cíle i na základě dat přenesených s jiných zdrojů.Třeba s výkonného přehledového radaru,s pasivního radaru či s létajícího střediska včasného varování a řízení.Nebo dokonce s zahorizontálního radaru.To by záleželo na tom na jakou vzdálenost dokáží zachytit a sledovat cíl naváděcí hlavice raket a na elektronickém vybavení systému.
  Pokud je to možné tak by to významně zvýšilo účinnost toho systému,zejména jeho přežití v boji.No je to nový systém tak relevantních informací o něm ještě mnoho nebude.Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  00:12 07.05.2017

  Marthy, myslím, že Shania vozí tágem turisty po nějakým švédkým městě...
  V USA měla PVO okno jen jedno dopoledne babího léta.

  Marthy, myslím, že Shania vozí tágem turisty po nějakým švédkým městě...
  V USA měla PVO okno jen jedno dopoledne babího léta.

 • Marthy
  23:49 06.05.2017

  Shania-vidím že máš o armádě a službě v ní jen teoretické,a zkreslené představy.Například PVO voj.letiště je v podstatě v pohotovosti nepřetržitě-od toho tam jsou,aby to letiště ...Zobrazit celý příspěvek

  Shania-vidím že máš o armádě a službě v ní jen teoretické,a zkreslené představy.Například PVO voj.letiště je v podstatě v pohotovosti nepřetržitě-od toho tam jsou,aby to letiště bránily,ve dne v noci,neustále.Proto jsou cvičné poplachy,cvičení,aby posádky PVO byly stále ve střehu.Věř mi že vím o čem mluvím,a v "pohotovosti"jsem sám byl velmi dlouho.Jasné že se na pohotovostních systémech PVO posádky střídají,jedni spí,druzí hlídají.To není jako někde v kanclu,na což si asi zvyklý,že místo sledování radaru si zdřímnu nebo mrknu na porno.:D
  Například PVO USA taky dávají pozor nepřetržitě,jakmile se ke břehům USA přiblíží Ruské bombardéry tak vyšlou stíhačky,přesto že je na 99.999999999999% jasné že se nechystají bombardovat USA.Jak dlouho nikdo nebombardoval USA,50 let?70?přesto jejich PVO nespí,a nesmí spát ani ta Syrská jinak už se taky nemusí nikdy probudit.Skrýt celý příspěvek

 • Luky
  21:58 06.05.2017

  Ano Shanio, "demonizovani rezimu" - to jsi celkem trefil. Kohopak on ze stávajících frakcí může a myslí, že je pro jeho oblíbené Syřany vhodný?

  Ano Shanio, "demonizovani rezimu" - to jsi celkem trefil. Kohopak on ze stávajících frakcí může a myslí, že je pro jeho oblíbené Syřany vhodný?

 • Shania
  21:55 06.05.2017

  marty: mozna by jsi mel zkusit byt v pohotovosti tak den aniz by se cokoliv stalo. pak si uvedomis ze po nejake dobe tvoje pripravenost bude nizsi a nizsi... po par letech kdy se ...Zobrazit celý příspěvek

  marty: mozna by jsi mel zkusit byt v pohotovosti tak den aniz by se cokoliv stalo. pak si uvedomis ze po nejake dobe tvoje pripravenost bude nizsi a nizsi... po par letech kdy se ti ve vzduchu nestane nic co by stalo za pozornost budes resit uplne jiny starosti....


  taky se podivej se na mapu kde je shayrat.

  pak kam miri udery izrael. a kolikrat se jim rezimu povedlo udery zastavit... vzruso maji max baterie v okoli damasku.

  hrozba od stroju koalice byla 0, ja vim... trump trochu zamichal s kartami, ale do te doby to platilo na 100%

  vubec to nebylo tak ze koalice mela svoje zajmy tykajici se vyhrdne isis a velmi okrajove jinymi islamisty...Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  20:50 06.05.2017

  Shania-tak to jste trochu přestřelil,ne?Že se pro Syrskou PVO posledních 6 let nic neděje?No,tak až na to že sem tam (asi každý měsíc)je napadnou letouny Izraele,nedávno Syrské ...Zobrazit celý příspěvek

  Shania-tak to jste trochu přestřelil,ne?Že se pro Syrskou PVO posledních 6 let nic neděje?No,tak až na to že sem tam (asi každý měsíc)je napadnou letouny Izraele,nedávno Syrské letiště napadli USA,prakticky permanentně narušují vzdušný prosto Sýrie letouny cizích států,které pro to nemají povolení Syrské vlády,tudíš jsou to vetřelci.Takže kromě toho že tam Syřanům stále padají na hlavy bomby tak tam je klid :D
  Jinak-každá armáda,jejichž vládu chce USA svrhnout je v nebezpečí že na ně USA zaútočí-udělali to už mnohokrát a budou to dělat stále.Každý stát v blízkosti Izraele je v nebezpečí útoku Izraelských sil,pokud si velení Izraele bude myslet že to či ono je hrozba pro Izrael.Podívejte se třeba na operaci "ovocný sad",a takových provedl Izrael už spoustu. ve zkratce-Syrská PVO má všechny důvody být neustále ve střehu.Jak jsem psal jinde,vím že Syrská PVO je ve velice složité situaci,ale má taky mocné spojence,Rusko jim opravilo a zmodernizovalo spoustu PVO systémů.
  Jsem si jistý že nejen Sýrie,ale určitě i v Iránu by si měli dávat velký pozor a mít svou PVO stále v pohotovosti,hlavně kolem své jaderné elektrárny.Dříve nebo později tam Izrael zaútočí,to je téměř jisté.A jek znám akceschopnost Arabských vojáků tak se to taky Izraeli podaří,ostatně jako vždy,bez výjimky.Asi se ti arabáci řídí vaši radou-však už je dlouho klid,vypnem radar a jdeme spát :)Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  20:16 06.05.2017

  Omny: operace diamant. krestansky iranec kontaktovany mosadem, za milion usd a propasovani rodiny ze zeme zbehl. za to bych to risknul taky. nicmene mezi irakem, syrii a ...Zobrazit celý příspěvek

  Omny: operace diamant.

  krestansky iranec kontaktovany mosadem, za milion usd a propasovani rodiny ze zeme zbehl. za to bych to risknul taky.

  nicmene mezi irakem, syrii a nebo egyptem je rozdil (kde se o to mosad pokousel neuspesne) a rozhodne to nebyl faktor v nedodani modernejsich stroju.Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  19:57 06.05.2017

  marty: je treba si uvedomit, ze co zbylo ze syrske pvo je permane ve stavu vysoke pohotovosti... ten stav trva nekolik let a ve vzduchu se pro ne absolutne nic nedeje, takze ...Zobrazit celý příspěvek

  marty: je treba si uvedomit, ze co zbylo ze syrske pvo je permane ve stavu vysoke pohotovosti... ten stav trva nekolik let a ve vzduchu se pro ne absolutne nic nedeje, takze jejich pripravenost je velmi nizka... mimo to ze ty systemy nejsou ani schopne sestrelit nizkoletici tomahawk. nejlepsi sance by melo stanoviste AAA.

  mimo to sance ze by jim hrozil uder od turku anebo koalice se blizil nule. navic sest let byli zvykli delat si co chteji bez nasledku.

  letistim hrozilo nebezpeci jedine ze zeme, kdyby byli v dostrelu raketometu rebelu, coz nebyl ani pripad tohoto letiste.Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  19:40 06.05.2017

  luky: jiste, zvasty protoze se ti nehodi do kramu a ideologicky se ti to nehodi do skatulek. obzvlast kdyz si myslis ze ho za to plati nejaka neziskovka(cia)... jen jestli ho plati ...Zobrazit celý příspěvek

  luky: jiste, zvasty protoze se ti nehodi do kramu a ideologicky se ti to nehodi do skatulek. obzvlast kdyz si myslis ze ho za to plati nejaka neziskovka(cia)... jen jestli ho plati i za to ze obvinuje usa ze spoluprace s teroristy (pkk), neustalou kritikou jejich idiotske politiky, psanim o jejich vedlejsich ztratach, ostrou kritikou dod a dokonce jejich podporu strane co zpusobila genocidu (rwanda?).

  Tom kteryho znam ja porad o syranech mluvi velmi nadsene, to ze ty si pletes demonizovani rezimu s demonizovanim syranu je jen tvuj problem, podstatna cast te stare SyAF je davno v exilu.

  mimo to, je nasvete jen par lidi co se obtezovali studovat arabske, africke a dalsi konflikty.  Ale to ti pisu jen kvuli tobe, protoze vim ze te tohle tema zajima, kde si o tom muzes precist vic vis, to jestli to udelas je jen na tobe. ja preferuju kdyz se pak budem moc bavit o letadlech a ne politice:)

  Omny: jo to je on, naroky iranskych pilotu jsou ale jejich naroky a ne jeho, jako vzdy plati ze kdyz nejsou potvrzene...

  Ne ze by stejne nestudoval a nepsal i o irackem letectvu jak o valce proti Iranu tak pak koalici.

  co se tyka mole cricket, tak si nevzpominam na pocty o kterych by se tom zminoval, jen na detailni popis taktiky obou stran. a vzpominam si na zminku o jednom poskozenem izraelskem stroji.Skrýt celý příspěvek

 • Omny
  19:37 06.05.2017

  Raziel nevím co se snažíš zpochybnit. F 13 neznám ale zminoval jsem že v roce 1966 zběhl irácký pilot s nejnovější Mig21F do Izraele.....snažíš se zpochybnit, že tohle nemělo ...Zobrazit celý příspěvek

  Raziel
  nevím co se snažíš zpochybnit. F 13 neznám ale zminoval jsem že v roce 1966 zběhl irácký pilot s nejnovější Mig21F do Izraele.....snažíš se zpochybnit, že tohle nemělo vliv na následné letecké souboje? Snažíš se bagatelizovat fakt, že Izrael získal možnost si nastudovat silné a slabé stroje tohoto stroje, což podle tebe nemělo žádný vliv na letecké souboje??
  Marthy
  neřekl jsi nic jiného, než že to arabové v boji neumí a byli neschopní.
  MarekSkrýt celý příspěvek

 • Luky
  13:04 06.05.2017

  už je to hodně let, co jsem to četl....ale článek byl zajímavý pokud se dobře pamatuju (i když by se to hodilo spíš někam k vrtulníkům) Je to o lehkých Gazellách v PT boji proti ...Zobrazit celý příspěvek

  už je to hodně let, co jsem to četl....ale článek byl zajímavý pokud se dobře pamatuju (i když by se to hodilo spíš někam k vrtulníkům)
  Je to o lehkých Gazellách v PT boji proti Izraeli (mě by jen zajímalo, jestli funguje takto vložený link)
  https://web.archive.org/web/20... Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 5