Ruští zbrojaři urychlili vývoj nového obrněného transportéru Kurganěc-25

Kurganěc-25
Foto: Model obrněného transportéru Kurganěc-25 / doblest-chest.ru

Zbrojní podnik „Kurganmašzavod“, který je součástí strojírenského koncernu „Traktorové závody“, urychlil vývoj nového středního obrněného transportéru, pojmenovaného Kurganěc-25. První prototyp tohoto stroje tak ruská armáda obdrží již na jaře letošního roku, i když původní plán předpokládal, že jejich výroba začne až po roce 2015.

S odvoláním na tiskovou službu koncernu „Traktorové závody“ to oznámila ruská tisková agentura RIA. Internetový deník Věstnik Mordovii uvedl, že tento nový obrněný transportér bude mít lepší pancéřování než předchozí bojová vozidla pěchoty BVP 1, BVP 2 a BVP 3, kterými disponuje ruská armáda. A také výrazně vylepšenou ochranu proti minám.

Ruský internetový server pro-tank.ru, zaměřený na vojenskou techniku, s odvoláním na vojenského odborníka na pancéřování Viktora Murachovského uvedl, že pancéřování Kurgance-25 bude možné alternativně posílit prvky dynamické ochrany nebo keramickými ochrannými pláty. A to v závislosti na nebezpečnost operace, do které bude toto bojové vozidlo pěchoty nasazeno.

Možnost posílit pancéřování je nezbytné pro případ, že tyto obrněné transportéry budou společně s tanky nasazeny do operace na proražení nepřátelské obrany,“ řekl tomuto serveru Murachovský.

KurganÄ›c-25 Foto: Pravděpodobná podoba nového obrněného transportéru Kurganěc-25 / militaryrussia.ru

Jak dále uvedl, ani posílené pancéřování nezabrání tomuto typu obrněného transportéru samostatně překonávat vodní toky. „Před překonáním vodní překážky specialisté z jednotky materiálně-technického zabezpečení tyto štíty jednoduše odmontují,“ řekl Murachovský.

Obrněný transportér Kurganěc-25 má vážit maximálně 25 tun. Motor bude umístěn v pravé přední části stroje a v základní verzi se bude pohybovat na sedmikolovém pásovém podvozku. Ovládat ho bude tříčlenná posádka.

Vedle ní pojme tento transportér v základní verzi osm pěšáků s plnou výzbrojí. Počítá se však i s výrobou verze s prodlouženou korbou pro větší počet převážených vojáků. K jejich výsadku budou složit dveře, umístěné stejně jako u bojových vozidel pěchoty BVP 1 a BVP 2 v zadní stěně korby.

KurganÄ›c-25 Foto: Nákres modifikace obrněného transportéru Kurganěc-25, určené pro průzkumníky / russianarms.mybb.ruJak dále uvedl internetový deník Věstnik Mordovii, věž se zbraňovými systémy a zásobou nábojů bude od ostatní části transportéru, ve které se bude nalézat posádka, izolovaná. To má zvýšit šanci na přežití posádky v případě, že se protivníkovi podaří věž zasáhnout.

Předpokládá se přitom, že zbraňové systémy umístěné ve věži, včetně hlavně o ráži

57 mm, budou ovládány na dálku. Předseda rady ředitelů akciové společnosti „Kurganmašzhavod“ Albert Bakov v rozhovoru pro internetový server Vojennoje obozrenije nicméně nevyloučil, že v havarijních situacích bude moci zbraně ovládat přímo i posádka transportéru.

Jak Bakov dále uvedl, podvozek Kurgaňce-25 je navržen tak, aby mohl být použit pro různé další modifikace tohoto obrněného transportéru, například pro štábní, sanitní, průzkumnou nebo opravárensko-evakuační verzi. Počítá se i s možností výroby odlehčené pětikolové verze pro paradesantní jednotky. Tento podvozek bude navíc využit i při výrobě jiných zbraňových systémů. Umístěno na něm má být například samohybné dělo ráže 122 milimetrů.

KurganÄ›c-25 Foto: Velitelská verze obrněného transportéru Kurganěc-25 / sdelanounas.ru

Koncern „Traktorové závody“ patří mezi největší ruská průmyslová uskupení. V minulosti vyráběl bojová vozidla pěchoty BVP 1 a BVP 2, která se dostala i do výzbroje československé, respektive české armády. Ruská armáda je v současné době vyzbrojovaná další modernizovanou modifikací bojového vozidla pěchoty z produkce tohoto koncernu, označovanou jako BVP 3.

Pod tento koncern spadají, vedle řady výrobních kapacit na území Ruské federace také strojírenské podniky v Dánsku, Německu, Rakousku, Holandsku, Srbsku a na Ukrajině.

                                                Zdroj: RIA, Věstnik Mordovii, pro-tank.ru, Vojennoje obozrenije

 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruský lehký bezpilotní letoun pro výsadkáře

Ruská armáda dokončila během prosince vševojskové zkoušky svého malého přenosného bezpilotního ...

Budoucnost ruských raketových vojsk

Rusko je vedle Spojených států amerických jediná země, která si nadále udržuje vysoké počty ...

Ruská letadlová loď Admirál Kuzněcov

Letadlové lodě patří mezi vůbec největší vojenská plavidla a ve své podstatě slouží jako plovoucí ...

Ruská armáda: přichází čas jestřábů

Z výroků, které zazněly během Společné schůze Akademie vojenských věd, která se v Moskvě konala tuto ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Jakub
  14:03 06.02.2013

  to David : Ja viem. Rusi dnes testuju zapadnu techniku a potom urobia svoju. Je to velmy rozumne, Preto tak isto zrusily nakup Iveca LMV. To co sa nanich naucili pouziju na Wolf ...Zobrazit celý příspěvek

  to David :
  Ja viem. Rusi dnes testuju zapadnu techniku a potom urobia svoju. Je to velmy rozumne, Preto tak isto zrusily nakup Iveca LMV. To co sa nanich naucili pouziju na Wolf vozidlach.Skrýt celý příspěvek

 • David
  13:43 06.02.2013

  Já osobně jako zajímavé vidím odstoupení od kombinace nízkotlakého kanonu 100mm a 30mm, použité u BMP-3 - at výzbroj přece byla vysoko hodnocena. O kanonu 57 mm se mluvilo už déle, ...Zobrazit celý příspěvek

  Já osobně jako zajímavé vidím odstoupení od kombinace nízkotlakého kanonu 100mm a 30mm, použité u BMP-3 - at výzbroj přece byla vysoko hodnocena. O kanonu 57 mm se mluvilo už déle, ale připadlo mi to trochu pochybné. Inu, docela zajímavý krok. a co se týče kolového vozidla, má být upřednostněna vlastní konstrukce Boomerang před zkoušenými západními typy - to je trend, který tady ostatně byl zmíněn.Skrýt celý příspěvek

 • Jakub
  08:41 06.02.2013

  Vyzera to zaujimavo. Velmi odlisne od BMP, osobne to povazujem za velmi dobru vec. Celkom ma teraz zaujima nahrada za BTR. Viem ze rusi testovali Boxera a taliansku Frecciu, takze ...Zobrazit celý příspěvek

  Vyzera to zaujimavo. Velmi odlisne od BMP, osobne to povazujem za velmi dobru vec. Celkom ma teraz zaujima nahrada za BTR. Viem ze rusi testovali Boxera a taliansku Frecciu, takze sa mame na co tesit.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...