Izrael vs S-300: Kdo vyhraje případný střet?

Komplet S-300PMU-2. Radiolokátor 64N6E2, velitelské stanoviště (místo řízení palby) 54K6E2 a odpalovací vozidlo 5P85; větší foto / Public Domain

V průběhu uplynulého týdne se ve všech ruských médiích prolínala odpověď na otázku „jak potrestat Izrael za jeho vinu při sestřelení letounu Il-20, kterou stále odmítá přiznat“. Například server TopWar přichází s touto představou: „Rusko vytvoří bezletovou zónu v Sýrii s pomocí kompletů S-300 předaných syrské protivzdušné obraně (PVO), ale s našimi vojenskými poradci, tak jako ve Vietnamu. Předpokládá se, že nasadí komplety S-300 takovým způsobem, že uzavře všechny vzdušné hranice Sýrie! Rusko ukáže, že je připraveno bojovat v Sýrii!“.

S-300 zakryje íránské operace v Sýrii

Poněkud názorově opatrnější je vojenský expert serveru NGg.ru Vladimír Muchin. Pod titulkem: „Komplety S-300 ruská vojska v Sýrii neochrání mimo jiné uvádí názor podplukovníka Ovčinikova: „Soudě podle postojů izraelského vedení, Izrael hodlá nadále pokračovat v organizaci vojenských operací proti íránským zařízením v Sýrii.

Podle Muchina na konci srpna podepsali Teherán a Damašek vojenskou dohodu, podle níž Írán postaví v Sýrii několik vojenských továren. Ostatně jedním z témat rozhovorů mezi íránským ministrem obrany Amirem Khatamim a syrským prezidentem Bašarem Assadem byla diskuze o výstavbě závodů na výrobu balistických raket Fateh-110.

„Židovský stát je proti tomu, protože věří, že továrny budou vyrábět rakety, které mohou šíitské síly použít proti Izraeli. Proto jsou všechna taková vojensko-průmyslová zařízení v Sýrii ničena, konstatuje Ovčinikov. „Teď však Izrael bude při provádění takových vojenských operací opatrnější, aby nekomplikoval vztahy s Ruskem.

Noviny Aš-Šark al-Ausat, publikující v Londýně, s odvoláním na izraelské zdroje, uvádějí: „Írán záměrně soustředil a buduje své vojenské objekty v blízkosti ruských vojenských základen v Latakii a Tartu, pod krytím ruských systémů protivzdušné obrany. Tato zařízení mají být postavena v okruhu 50 km od ruských vojenských základen.

Ostatně v těsné blízkosti ruských základen byl objeven i objekt napadený izraelskými leteckými silami (IAF) 17. září. Ve snaze odrazit útok, syrská PVO sestřelila ruské průzkumné letadlo Il-20.

„Pokud se íránská zařízení soustřeďují na místech, kde budou v Sýrii umístěny protiraketové systémy S-300 vyslané z Ruska, a izraelské letectvo bude pracovat proti nim, je pravděpodobné, že to bude nebezpečné i pro ruské vojáky, píše Muchin.

Sýrie získá S-300PS nebo S-300PMU-2

Rusko se rozhodlo protiraketový komplet S-300 do Sýrie skutečně dodat. Zbývá vyřešit pouze otázku, „co se dodá a kolik. Podívejme se, jak se odpověď v průběhu týdne vyvíjela.

Ministr obrany Sergej Šojgu na tiskové konferenci o dodání kompletu uvedl, že „je schopen zachytit letecké útoky na vzdálenost více jak 250 kilometrů a současně zasáhnout několik vzdušných cílů.


S-300PS ruské armády

Ten samý den RIA Novosti zmiňují historii exportu kompletu S-300PMU-2 do Sýrie před pěti lety, který měl dokončit program rozsáhlé modernizace syrské PVO. V té době se Rusku podařilo předat Sýrii moderní protiletadlové systémy krátkého dosahu Pancir-S1 (jeden byl zničen IAF) a Buk-M2E středního dosahu, obnovit provoz S-125 Pečora-2M a dokonce i připravit specialisty pro práci s S-300. Pak ale jednání o dodávkách S-300 byla pozastavena na žádost izraelské strany.

TopWar se ve svém článku odkazuje na zdroje Kommersantu, podle kterého Rusko dodá Sýrii minimálně dva pluky S-300. „Pokud lze věřit zdroji z Kommersantu, pak počet pluků systému může dle situace v Sýrii dosáhnout i šesti až osmi. S jejich pomocí se plánuje uzavřít syrský vzdušný prostor nejen přes Středozemní moře, ale také v oblasti hranic s Izraelem, Libanonem, Irákem a Jordánskem, píše v redakčním článku TopWar. Dlužno však dodat, že není jasné, co Rusové myslí pod pojmem „pluk‒ v tomto jsou značně vyriabilní.

Server Free News zase informuje o přistání dvou letadel Il-76 na letišti Chmejmím v Sýrii s dodávkou prostředků radioelektronického boje (REB).

Odvolává se přitom na ruská média, která předpokládají, že systémy REB Krasucha-4 a R-330Ž Žitel byly dodány do Sýrie. Úkolem prostředků Krasucha bude potlačení palubních radiolokátorů, komunikačních systémů, družicové navigace a řízení bezpilotních prostředků. Žitel zajistí rušení satelitních komunikačních stanic. Je docela dobře možné, že univerzální komplexy REB Divnomoryje, které nedávno dorazily do vojsk, byly také dopraveny do Sýrie.

Ve středu se k tématu přidává na NG.ru také vojenský expert Alexandr Golc: „Podle ministra obrany Sergeje Šojgu do dvou týdnů bude Damašku dodán komplet S-300. Podle médií jde o plukovní komplet S-300PMU-2 Favorit, který zahrnuje 24 odpalovacích zařízení. Zároveň potvrzuje dodání prostředků REB ve složení podaném serverem Free News.


Vykládka S-300 z letounu An-124 v Sýrii (03.10.2018)

Jak dokazuje výše uvedené video, minimálně jeden dopravní letoun An-124 v Sýrii s komplety S-300 již přistál. Tuto informaci potvrzuje v Sýrii vydávaný ruský server Free News: „Včera přistálo letadlo An-124 Ruslan, jež dříve do Sýrie dopravilo komplety S-400.

Jak je vidět z úvodního přehledu, od baterie kompletu S-300 jsme se dostali až k osmi raketovým plukům, což představuje opravdu masivní počty.

Z hlediska typu je nejčastěji zmiňován komplet S-300PMU-2. Jedná se o exportní verzi a je otázkou, zda je momentálně „skladem. Pak s přihlédnutím k letu An-124 oklikou přes Murmansk může dojít i na scénář, kdy pod časovým tlakem ruské ministerstvo obrany „vyškrabuje„v jednotlivé kusy z raketových pluků, avšak kompletů S-300PS (verze pro ruskou armádu), včetně obsluhy.

Aby byla plně využita schopnost jednotlivých kompletů z pohledu technických schopností a souběžné střelby na maximum cílů, pak můžeme hovořit o minimálních počtech odpalovacích zařízení. Pro komplet S-300PS jsou to tři odpalovací zařízení, společně tvoří baterii a samostatně mohou fungovat s radiolokátorem 36D6. Ten umožňuje současné sledování 12 cílů, střelba je vedena na šest cílů po dvou raketách. Oddíl pak tvoří tři baterie a pluk tři oddíly, ale složení a počty se mohou měnit.

U kompletu S-300PMU-2 je „efektivní počet odpalovacích zařízení 24 (dvě baterie po 12). Stanice bojového řízení 54K6E2 trvale sleduje 100 cílů, souběžně dokáže navádět 72 raket a střelba je vedena na 36 cílů po dvou raketách. Výhodou stanice 54K6E2 je možnost komunikace s raketovým systémem S-200VE. Oddíl tvoří dvě baterie a pluk tři oddíly (opět se může měnit).

Zřejmě až nejbližší týdny tedy rozluští otázku, co bude vlastně do Sýrie navezeno, zda S-300PS nebo S-300PMU-2, případně kombinace obojího.


Struktura systému S-300PMU-2; větší foto / Public Domain

Papírové schopnosti S-300

Podívejme se na bojové schopnosti kompletu S-300PMU-2 (tedy exportní varianty) pohledem Jevgenije Damanceva ze serveru TopWar, který se této tématice věnoval minulé úterý článkem pod titulkem „S-300 za nos nepopotáhneš! Technické trhliny v úderných eskadrách izraelského letectva.

V úvodu rozebírá současnou geopolitickou situaci mezi Ruskem a Spojenými státy se závěrem, že „každým rokem je stále více zpochybňován náš status supervelmoci v oblastech Blízkého východu a Východní Evropy. Vytváří se tím značné množství operačně taktických potíží v syrských a donbaských konfliktech, stejně jako ve vodách Středozemního, Černého a Azovského moře.

K dané problematice uvádí: „Tel-Aviv se střetne s odezvou ve formě několika plnohodnotných protiletadlových raketových oddílů S-300PMU-2 (nebo PS), stejně jako s automatizovanými řídicími systémy pro protiletadlové raketové brigády typů Poljana-D4M nebo Bajkal-1ME, které je propojí do jedinné setecentrické sítě ‚třístovek‘, Pancirů-S1 a Buků-M2E.

Dále uvádí, že se některé izraelské analytické zdroje stále opírají o taktické střely Delilah a pumy GBU-39 / B SDB (proti fixním cílům) v naději, že rychle zlikvidují komplety S-300 dodávané syrské PVO. Podle Damanceva ale Rusko „zařízlo jejich naděje v zárodku.

Podle Damceva dříve piloti izraelského F-15I Ra'am a F-16I Sufa kvůli dlouhé době reakce syrského systému S-200, stejně jako možnosti omezit cílový kanál zastaralého radaru 5H62V pomocí palubní stanice REB Elisra SPJ-40 na stíhačkách F-15 a F-16, mohli spokojně vystoupat do výšky více než 7 až 8 km nad horským pásmem mezi údolím Bikáa a syrským Damaškem.

Pak odhodily klouzající pumy GBU-39 / B ve vzdálenosti 80 až 110 km. S kompletem S-300PMU-1/2 a poměrně pokročilými protiletadlovými řízenými střelami 48N6 a 48N6E2 ale tento postup nebude fungovat.


Delilah; větší foto / Public Domain

Damacev důvod vidí v tom, že jedním z hlavních odpalovacích prvků raketového systému S-300PMU-2 Favorit je silný radar „nasvícení a navedení 30N6E2 postavený na základě pasivní fázové antény s vysokou odolností proti rušení. Je schopen zachytit cíl F-16I (efektivní odrazová plocha EOP s podvěsy přibližně 2,5 m2) pro přesné automatické sledování cíle ve vzdálenosti 170 až 180 km a zajistit start rakety 48N6E2 z podobné vzdálenosti.

Vezme-li se v úvahu využití Elisry SPJ-40 izraelskými piloty, může být tento rozsah snížen na 110 až 130 km, „což není špatné, ale stále neumožňuje bezpečně používat malé pumy [GBU-39 / B – pozn. red. ], uzavírá Damancev.

Tematiku uzavírá slovy: „Závěrem: nad syrským divadlem vojenských operací bude F-16I nucen pracovat výhradně v režimu kopírování terénu, což vylučuje možnost odpálení malé pumy [GBU-39 / B – pozn. red. ] s EOP 0,015 m2 na dlouhé vzdálenosti, což bylo možné až do nedávné doby. To pak ale bude vyžadovat použít nejznámější taktickou raketu na dlouhou vzdálenost Delilah vyvinutou společností IMI.

Navzdory skutečnosti, že dosah této rakety je přibližně 250 km, rychlost a manévrovatelnost rakety není nijak oslnivá: Rychlost letu se pohybuje od 400 do 850 km/h a letecké manévry mohou být provedeny s přetížením ne více jak 5 G. V důsledku toho bude počítač v S-300PMU-2, umístěný ve velitelském systému řízení boje 54K6E2, mít v první řadě dostatek času na detekci, nastavení trajektorie, zachycení a zasažení Delilahu. Zadruhé, je dostatečná důvěra v její zničení, protože protiletadlová raketa 48H6E2 je schopna zachytit předměty s přetížením řádově 12 až 15 G, mající vlastní G-limit 30 až 35 jednotek.

Někdo může namítat o zahorizontálním letu střely Delilah, který zbaví operátory S-300 potřebného času na odpověď. Tento moment je v kompletu S-300 kompenzován univerzální 39 m věží 40V6MD, na které má anténní radar 30N6E2 rádiový obzor do vzdálenosti 38 km na cíle, letící v nadmořské výšce 20 m.

Když se podíváme na zaoblené obrysy taktické rakety Delilah, o průměru trupu 330 mm s vyčnívajícími přívody vzduchu, můžeme mluvit o EOP rovnajícímu se 0,04 až 0,05 m2, zatímco minimální omezení této hodnoty pro S-300PMU-2 je 0,02 m2.


40V6MD pro vyhledávání cílů za horizontem. / Public Domain

Zde se zastavíme, jelikož údaj EOP uvedený Damancevem vychází pravděpodobně z jeho odhadu průměru rakety a „něco navíc za sací otvor. Samozřejmě, výrobce rakety Delilah tento údaj chrání.

A dále Damancev pokračuje: „Ano, i tepelné záření z hnacích motorů těchto raket bude dokonale zaznamenáno opticko-elektronickými komplexy 10ES1-E instalovanými na syrském Pancíri-S1. A dokonce i v případě, že u Favoritu s Delilou budou potíže, rakety a kanóny Pancire-S1 dovedou případ do konce, uzavírá Damancev.

S-300 vlastní Západ a cvičí se proti němu

Nebudeme zde rozebírat technické parametry kompletu S-300, podíváme se ale na jeho historii a některé zajímavosti, uveřejněné v TopWaru v březnu 2016 pod titulkem „S-300 v 21. století“.

Mimo jiné se zde dočteme, že jedním z uživatelů S-300PMU-1 je od roku 1999 Řecko. Po zakoupení byl komplet přemístěn na řecký ostrov Kréta, kde v roce 2013, během cvičení Lefkos Aetos 2013, proběhly cvičné střelby.

V současné době (rok 2016) se nacházejí dva řecké oddíly s S-300PMU-1 poblíž letiště Kazantzakis na ostrově Krit. V dubnu 2015 se zde uskutečnilo společné cvičení s IAF, během nichž se izraelské letouny učily reagovat na S-300PMU-1.

Po jednom protiletadlovém oddílu S-300PMU je v ozbrojených silách Bulharska a Slovenska. V Bulharsku v květnu 2013 při společných cvičeních „Collector's Item izraelské a americké bojové letouny vypracovaly metodiku boje s komplety S-300PMU, jež jsou součástí PVO Bulharska.

Další zajímavostí uvedenou serverem TopWar o kompletu S-300PMU-2 Favorit je zajištění schopnosti integrovat komplet do různých systémů PVO včetně těch, které pracují ve standardech NATO.

V roce 1995 byla uskutečněna dodávka prvků ruského S-300PS přes Bělorusko do Spojených států. Chybějící části systému získali Američané na Ukrajině. Při nákupu prvků S-300 se Američané především zajímali o velitelskou stanici 5H63C s multifunkčním radarem pro „nasvícení a navádění raket 30N6 a mobilní 3D radar 36D6.

 


Radiolokátor 30N6 / Public Domain

V současné době se systém nachází na zkušebním a leteckém polygonu v poušti ve státě Nevada v prostoru Nevada Test Rangeo. 80 km východně se nachází technologický park Lockheed Martin, známý jako Oblast 51 (Area 51), 190 km na jihovýchod je základna leteckých sil Nellis a o něco blíže – polygon Nellis Test Range, používaný leteckými silami, zejména pro vývoj nových technologií a bojového pilotního výcviku. A konečně asi 180 km je vzdálená letecká základna Edwards, základ leteckých sil a technologické platformy společnosti Boeing.

S-300 v reálných bojových podmínkách

Jedním z dalších zajímavých údajů uveřejněných magazínem TopWar je, že „střelba na polygonech za podmínek silného rušení opakovaně prokázala, že skutečná pravděpodobnost zásahu aerodynamického cíle jednou raketou kompletu S-300P je 0,7-0,8. Pro zaručení zničení „obtížného cíle je zapotřebí vystřelit 2 až 3 rakety.

O podobných schopnostech kompletu S-300PMU-2 Favorit dostupná informace není. Vyjdeme tedy ze schopností samotné rakety kompletu 48N6E2 a porovnáme ji se schopnostmi rakety 9M82 vojskového kompletu S-300V, publikovaných také na TopWaru.

Raketa 48N6E2 dosahuje maximální rychlosti 7,1 M a ve výšce 25 km pracuje s přetížením 8 - 10 G při rychlosti 2,7 M. Raketa 9M82 dosahuje rychlosti 6,5 M s možností manévru s přetížením do 20 G a výškovým dosahem 30 km. Parametry pro výšku 25 km nejsou uvedeny.

Na příletu, protínají li se vzájemně trajektorie, je raketa 48N6E2 schopna zachytit cíl o rychlosti do 10,1 M. Raketa 9M82 je schopna zachytit cíl na příletu o rychlosti 10,8 M, což odpovídá balistickým raketám o dostřelu 2500 km, proti kterým byla vyvíjena.

Nicméně i z tohoto srovnání je patrné, že raketě 48N6E2 ve vyšších výškách „dochází dech, včetně schopnosti manévru.

Server TopWar v článku o modernizovaném kompletu S-300VM Antej-2500 uvedl parametry pravděpodobnosti zásahu cíle jednou raketou 9M82 kompletu S-300V s hodnotou 0,5-0,7 proti střelám typu SRAM (Short-Range Attack Missile) a s hodnotou 0,4-0,6 proti raketám Pershing.

Z uvedeného tedy lze dovodit, že komplet S-300PMU-2 není schopen efektivně působit proti balistickým střelám. Proti cílům kolem Lakatije tak může Izrael teoreticky použít rakety LORA.

Izraelské balistické rakety; větší foto / Public Domain

Nyní se podívejme na účinnost rakety 48N6E2 proti aerodynamickým cílům. U rakety obdobného zaměření 9M83 vojskového kompletu S-300V je uvedena střední rychlost 4,3 M s přetížením do 20 G. Pak lze dovodit, že v podstatě schopnosti raket 48N6E2 a 9M83 jsou obdobné. Je-li uveden parametr zásahu aerodynamického cíle pro jednu raketu 9M83 s hodnotou 0,7-0,9, pak z toho vyplyne pro komplet S-300PMU-2 nutnost střelby dvěmi raketami na cíl. Za podmínek silného rušení nelze ani vyloučit nutnost použít tří raket.

Závěrem uveďme ještě jednu poznámku z článku, a to ohledně nabíjení kompletu S-300.  Doba potřebná k nabití odpalovacího zařízení není nikde uvedena. Zde si můžeme pomoci poznatkem z vlastní zkušenosti, kdy norma na naložení operačně-taktické rakety (OTR) na odpalovací zařízení (OZ) byla 20 minut. Princip i pomůcky pro nakládku jsou podobné. Pro čtyři rakety to znamená minimálně 80 minut. Po vystřelení všech čtyř raket musí OZ opustit palebný prostor a provést přesun do technického prostoru ve vzdálenosti okolo 3 – 5 km.

Na svinutí a rozvinutí kompletu OZ ke střelbě je třeba 5 minut. Celkový čas se započtením přesunu do původního nebo záložního bojového prostoru pak vychází okolo 100 minut i více. To je doba, za kterou se dá prohrát bitva. 24 odpalovacích vozidel S-300 tak reálně může zničit 12 vzdušných cílů (letecké munice), při použití REB osm – poté potřebuje 100 minut na navrácení do akce.

Protiraketový komplet je v postavení „bránícího se a místo a čas úderu určuje protistrana. Z jejího pohledu půjde jen o to najít v sestavě kompletu místo, kde je možnost zbavit jej raket. Tomu se u kompletu S-300PMU-2 Favorit má předejít zařazením 72 odpalovacích zařízení s 288 raketami na ploše hloubky zhruba 100 km a šířky okolo 150 km dle terénu a potřeby zahuštění na požadovaných směrech.

Pro zakrytí vzdušného prostoru Sýrie šesti až osmi pluky S-300PMU-2, dle představ „zdroje z Kommersantu, pak vychází nepředstavitelná a nereálná čísla. Vietnamský scénář Ruska v Sýrii se konat nebude.

Zdroj: TopWar (2) (3) (4) (5), Free News (2), NG.ru, RIA (2)

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Sestřel letadla Il-20 na pozadí rusko-turecké „zrady“ o Idlíbu

Izraelskému deníku Ynet se dostala do rukou čtyřiceti stránková zpráva izraelské armády, napsána v ...

Ruský S-400 jako symbol odklonu Saúdské Arábie od Spojených států?

Raed Ben Khalid Qarmali, saúdský velvyslanec v Ruské federaci, v pátek 21. září vyjádřil obavy nad ...

Ruská střela země-vzduch 40N6E. Postrach amerických bombardérů?

Na výstavě Armija-2018 na stánku koncernu Almaz-Antej byla poprvé veřejně prezentována nová ruská ...

Ruský protiletadlový systém S-300 v Sýrii

Ruská federace začala s dodávkou systémů protivzdušné obrany (PVO) S-300 syrskému režimu, prozradil ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • theo
  08:46 22.01.2019

  Radujme a veseľme sa. Chcelo by to zhodnotiť triezvou hlavou .
  To , že IDF má prostriedky na vymazanie syrie atd. nespochybňujem .
  Prvý propagačný útok im nevyšiel podľa predstáv a tak sa v rámci
  predvolebnej kampane podvodníka na nich pošle toho viac .
  Len sa stačí pozrieť na komenty na debka.com , ako rozmýšľajú
  niektorí šialenci v krajine Izrael . Do volieb toho očakávajme ďaleko viac.
  IDF zostrihá video z niekoľkých útokov na niekoľko systémov .
  A krochkáte blahom .
  Ono pravda bude niekde uprostred . Syria a RF budú tvrdiť jedno
  a IDF bude tvrdiť druhé .
  Nejaký rozbor je tu https://southfront.org/additio... .
  Určite každý systém ide zahltiť a IDF má prostriedky na zničenie
  celej sýrskej PVO .
  Izrael podporoval teroristov v Sýrii od 2013 , vždy sledoval len
  svoje ciele , a dokonca veľakrát zaznelo z úst generálov , že ISIS
  je pre Izrael ďaleko lepšia ako režim v Sýrii .
  A tie akože konšpiračné teórie o podpore sú potvrdzované v
  samotnom Izraeli .
  https://www.timesofisrael.com/...
  alebo
  https://www.haaretz.com/middle... .

  Ono to nie je čiernobiele , pokiaľ zahynie niekto , koho akože
  nemám rád hurá , a pokiaľ spriaznený terorista je to katastrofa .
  Ľudský život by mal mať rovnakú cenu . A každé zlé konanie
  by sme mali odsúdiť , či sa jedná o našich alebo tých druhých.

  • Czertik
   20:10 22.01.2019

   A ty clanky o silenych izraelcich na debka - to sou prosim konkretne jake ?
   A ano, to ze je to sestrich z vicero videii jak pise jizni fronta je jasne - protoze jednou munici nemuzes znicit 2 cile :)

   A to ze jeden pantsir byl neaktivni ? A co jako ? To je chyba syranu, ne izraelcu.

   A ne, izrael nepodporoval isis, ale rebely, to je rozdil. A mozna se budes divit, ale izrael i par bomb na issi hodil.
   A je jasne ze izrael sleduje svoje zajmy v syrii, koho jineho by je mel sledovat ?

   A ty si myslis ze treba rusko sleduje v syrii jine zajmy nez svoje ?

 • Slavoslav
  12:29 21.01.2019

  vraj si to dnes zlizla aj Syrska PVO a prisli o niekolko Pnatsirov

  https://defence-blog.com/army/...

  • Czertik
   21:36 21.01.2019

   To je fake video , ruske nejmodernejsi pantsyri sou prece neprekonatelne..a hlavne od dodani starych s-300 do syrie (byt sou nejlepsi co syrani maji) se prece izraelci nad syrii nikdy neodvazily..

 • Clanek
  08:04 21.01.2019

  Dokaze nekdo poznat o co to dnes v noci Syrie zase prisla?
  https://www.youtube.com/watch?...

  Jinak podle Syrskych zdroju samozrejme opet sestrelili naprosto vse co tam Izrael poslal. Podle Ruskych zdroju jsou na strane Syrie (Iranu) minimalne 4 mrtvi...
  https://www.haaretz.com/israel...

  • GlobeElement
   11:01 21.01.2019

   Sestřelili toho více, než kolik tam Izrael poslal, jako vždy.

   • PavolR
    18:26 21.01.2019

    A keď im do konca predvolebnej bombardovacej kampane Izraelčania rozflákajú PVO, šokovaní zistíme, že to rovnako dobre zvládajú aj s tradičnými prakmi.

 • PavolR
  15:45 12.01.2019
 • PavolR
  09:20 27.12.2018

  Rusi už hľadajú výhovorky, prečo izraelské F-16 ďalej veselo ničia ciele v Sýrii: https://svet.sme.sk/c/22016377...

  Každopádne nasledujúce 4 mesiace budú sýrskom vzdušnom priestore divoké - Bibi potrebuje pred voľbami súrne prekryť korupčné škandály ako aj príčinu predčasných volieb.

  • stronger.p
   13:54 27.12.2018

   Pokud je pravdou, že ze 16ti GBU-39 jich zneškodnili 14 což je 88%tní úspěšnost, tak to považuji za velmi solidní úspěch. Údajně všechno bylo odhozenou mimo vzdušný prostor Sýrie. To že se Izrael veřejně "pochlubil" videem, že něco trefili, je také neobvyklé. Je možné, že akce úplně nedopadla dle představ...

   • PavolR
    15:46 27.12.2018

    Dodatočné vypustenie výhovorky, že údajne nebola aktivovaná úplná PVO kvôli civilným lietadlám sa však javí skôr ako keby chceli prekryť fiasko, a vcelku protirečí štandardne deklarovaným úspechom. Predtým neustála letisková prevádzka nevadila ani jednej strane. :-) Čiže to vidím skôr naopak.

    Video treba vnímať ako súčasť predvolebnej kampane. Od okamihu oznámenia termínu predčasných volieb je už účel týchto akcií nie len vojenský ale aj politický, Bibi musí voličom ukázať, že je "človekom na správnom mieste".

    • Tesil
     17:39 27.12.2018

     Možná by část voličů,která je unavena permanentním napětím uvítala spíše snahu o uklidnění situace.

   • StandaBlabol
    13:04 29.12.2018

    Tady jsou fotky zasažených cílů. Na jedné jsou vidět 4 krátery, na druhé velká budova totálně srovnaná se zemí.

    https://www.haaretz.com/middle...

    • Starlight
     23:03 29.12.2018

     Takže podle ruského MO syrská PVO sestřelila 14 ze 16 pum GBU-39. Tedy proletěly izraelské dvě (2) pumy a zasáhly syrský sklad.

     Na satelitních fotkách je izraelským náletem srovnaná se zemí budova o půdorysu 60x15 metrů v jedné lokalitě a v jiné lokalitě jsou 4 velké krátery po pumách. Na dvě pumy velmi slušný výkon, nebo ruské MO zase „kouzlí“ s čísly. :-)

     • PavolR
      08:30 30.12.2018

      V rámci internacionálnej pomoci Rusi modernizovali izraelské bomby tak, že tie získali priam rozprávkovú schopnosť IRČSIZ (iba raz čapil a sedem ich zabil). :-)

     • flanker.jirka
      20:51 30.12.2018

      Šlo vůbec o GBU 39? Ty krátery mi přijdou velké na 17 kg výbušniny v jedné pumě. Počet nemusí být přesný, pokud letěly pumy blízko sebe, tak jak to umí třeba nové tomahawky, mohlo dojít k tomu, že radary viděly menší počet z důvodu rozlišovacích schopností.
      Nějaké trosky sestřelené pumy by se hodilo vidět.

  • PavolR
   18:05 27.12.2018

   Tesil 17:39
   Nie možno, určite sa takí nájdu, no táto časť voličov nie je pre populistu ako Bibi zaujímavá. Populisti stavajú svoju moc vždy na voličoch, ktorých je možné strašiť nejakou hrozbou pred ktorou sú ich schopní ochrániť iba oni. A keďže plot už je postavený, môže svoju schopnosť brániť voličov prezentovať už iba masívnou medializáciou hľadania a vyhadzovania tunelov do vzduchu, alebo práve bombardovaním na druhej strane plota.

   (taký paradox, že kým som sa neprihlásil, mal som u Vás tlačítko Reagovat a po prihlásení zmizlo ...)

   • Tesil
    16:40 28.12.2018

    Izrael pomalu opouští demokratické a liberální principy.
    Např.současný Základní zákon hovoří o židovském státu oproti dřívějšímu vypadlo slůvko demokratický.

    Netanjahu má přezdívku teflonový premiér,možná tedy,že všechny jeho přešlapy opět vyšumí.
    Paradoxy se nevyhýbají ani stránkám AN.

 • Slavoslav
  08:02 10.12.2018

  tu je ten utok z konca minuleho mesiaca

  https://www.haaretz.com/middle...

 • PavolR
  07:38 10.12.2018

  Kto vie, čo to bol včera za incident, každopádne minulý týždeň už Izrael v Sýrii bombardoval:
  https://svet.sme.sk/c/22004786...

 • Jozef Bencel
  21:39 29.10.2018

  Ako bolo včlánku napísané PVO musíme chápať, ako komplex spolupracujúcich systémov. To znamená, že obranu, v tomto prípade Sýrie nebude zabezpečovať iba pozemný S-300 a podobné prvky. Určite výraznu úlohu v tomto bude mať aj sýrske letectvo, ktoré po navedení môže likvidovať strely Delilah, a to jak PL riadenými strelami tak i hlavňovou výzbrojou. Ono keby to bolo tak dieravé ako to popisuje autor článku, tak by nebolo zapotrebi takéto komlexi vyrábať a zavádzať do výzbroje.
  Nakoniec uvudíme čo sa bude diať až to prevezmu samotní sýrčania. Ďalší ruský vojenský expert A. Chorolenko na warfiles uvádza, že nemá obavy z toho, že S-300 v Sýrii zlyha a to aj napriek tomu že by Izrael použil F-35. Tie si tam spolu s F-22 Rusko dokonale prekleplo a do novej verzije S-300 zistené fakty zakomponovalo, spulu aj s poznatkami získanými pri vývoji vlastnej stealth stíhačky Su-57, na ktorom participovali všetky systémy PVO Ruska.

 • PavolR
  23:45 27.10.2018

  Dobrá správa pre tých, čo sú zvedaví na výsledok súperenia technológií (ak to bububu predtým nebolo iba izraelsko-ruské divadlo) a zlá pre tých, ktorým to padne na hlavu.

 • Slavoslav
  17:21 27.10.2018

  Izrael prave pohrozil, naletmi na Syriu v odvete za nocny raketovy utok

  https://svet.sme.sk/c/20947794...

 • Slavoslav
  10:10 11.10.2018

  kocour

  a aka bola frekvencia Izraelskych utokov predtym ked 3tyzdne beries za potvrdenie svojich priani? :)

 • kocour
  17:28 10.10.2018

  Berger a Fakta:

  no Izraelci se fakt už nehnuli 3 týdny ze země. :-)
  Však oni místní Ušáci vymyslí proč to tak je a že kdyby chtěli..., a v že rusku jsou jen brambory a komáři.. :-)

  A pro ostatní s nadhledem, S-300 (v kombinaci s dalšími prostředky) je asi fakt téměř nepřekonatelný štít. Drsná reklama, to se bude prodávat samo :-)

  PS. jinak jim Rusové k tomu dodali nejmodernější elektroniku, jednoduše to nakombinovali a je po prdeli :-)

 • Slavoslav
  14:15 09.10.2018

  Madrabbit
  To je alternatívny svet kde f117 je masovo predávaná chrbtica letectva NATO

 • madrabbit
  14:00 09.10.2018

  Berger: Tohle vytvořit dalo spoustu práce, co?
  Citace:"Izraelské rakety nejsou nic moc a sestřeli je i ta S-200"

  Jaké ŘSPDL je schopen postřelovat S-200 prosím.

 • Berger
  13:50 09.10.2018

  "Pravda, neni to uplne posledni verze, ale zas proti ni maji 100% ucinost. "

  Proboha kam na ty nesmysly chodíte? NATO uspořádalo velké letecké cvičení na Sovensku s cílem testovat právě útoky na slovenskou muzeální S-300 a světe div se přesto obsluha sloveské muzeální S-300 měl účinnost vysoko nad 80%, 4ili prav7 opat toho co tu vy tvrdíte. A to zcela nechávám strnou, že jak sloveský tak, řecký i američnýž držený S-300 je generačně něco jiného než to co je ted v Sýrii, kromě názvu a koncepce to spomu více společného enmá, radary, řídící počítače rakty, vše jiné,

  "zvlast proti balistickym, prote sestrelit ji 4 km od cile, je prilis blizko k tomu, aby se clovek citil v bezpeci."
  Další perla, sice nevím kde jste to číslo vzal, ale pokud nepočítáte s použitím jaderných raket tak jsou 4km více než dostatečné a takový Patriot by mohl jen tiše závidět.

  V kostce, židi i USA se budou muset smířit s tím, že po kompletu dodávek nových sytému PVO v které nějaká S-300 tvoří důležitou ,ale ne jedinou součást má Syrie prakticky nejmodernější PVO v oblasti. PVO, která třeba pro ČR představuje něco naprosto nedostižného, systém o kterém muže armáda ČR jen tiše snít a závidět.
  Většina útoku izraelského letectva na Syrii, probíhala tak, že F16 vystoupali do výšky přes 7km a ať již nad okupovanými Golanami nebo nad Libanonem vypustili klouzavé bomby a zdrhli, s tím ten mají utrum, šli by k zemi a to včetně slavných F-35. Zbyde jim tedy utočit z větší dálky a nižších výšek za použití raket, ale to a prodražuje útoky, Izraelské rakety nejsou nic moc a sestřeli je i ta S-200 o čemkoliv co ted dodalo RF nebo už od RF Sýrie měla nemluvě. nemohou tedy efektivně napadat cíle chráněné PVO krátkého dosahu.
  Mohou si to zkusit rozdat s S-300 a riskovat vstup do jejich zóny působení, pravděpodobnosti zničení cíle jsou pak dané, a vysoce nahrávají S-300 . Mohou se pokusit zničit S-300 přetížením jejeich obrnné kapacity, zkusit to mžou,ale S-300 budou chránit Pancire a ty se přetěžují poměrně dost obtížně a Izrael na to nemá kapacity.
  Často se zde spekuluje o zázračných F-35 pro které údajně nejsou S-300 problém, zajímavé je že to tvrdí jen politici a politruci na základě své víry, vojenští specialisté nic takového netvrdí a i pro australské radarové specialisty je podobné tvrzení jen zbožným přáním a i u exportních verzí S-300 připouští max zkrácení vzdálenosti na kterou dokáže S-300 takový cíl zničit na cca 120-150km. Fyzika je svina a nedá se o ní ani hlasovat ani se nezmění protože brožurka vydává techniku vyvinutou III. říší, + SSSR za neviditelný high tech.
  V případě F-35 hraje roli další faktor a to geopolitické zájmy USA. USA ani své vlastní armádě reálně nikdy nedovolili riskovat F-35, F-22, B2, F117A a tyto stroje nikdy nepouštěli do oblastí kde byt jen tušili funkční PVO. V Srbsku přehlédli jednu prehistorickou S-125 Něva a výsledkem byla sestřelené F117A a z letadla, které mělo tvořit páteř NATO a mělo se masivně prodávat byl šrot, který se potichu vyřadil a nikdy se neprodal jediný ks.
  Představa, že USA dovolí Izraeli riskovat F-35 je směšná, co by se asi tak stalo pokud by jí trefili, RF by získali F-35 a potenciální kupci uviděli jak to je s neviditelností F-35, kolik by toho asi USA prodala? jak si již vyzkoušeli zvěsti o chybě pilota a další pohádky nefunguji ani na politiky. tohle USA nikdy neirské a to ani kdyby to bylo 10:1 pro ně.

  • Czertik
   01:41 31.12.2018

   Wow, tak pouzivat atomky na setrelovani nepratelskych raket...ty ses...genitalni. Proc nechat nepritele at nam zamori nase uzemi jaderym spadem (a klidna ta balisticka raketa mohla byt vybavena i konvencni strelou), tak si vlasni uzemi zamorime jadernym spadem my samy.

   A tro cislo sem vzal z oficialnich testu kompletu s-300 (byt priznam, uz nevim jestli sou to origo od rusu co od jineh uzivatele).

   A ty simulace z boju neber vazne, je to takova hra s cisly. Ano muzou byt sebelepsi zasahy...ale realne je KDY tech "zasahu" dosahly. Jestli stihli v realnem case vypalit driv nez byly zniceny jinymy prostredky (ktere se taky chlubi 80%+ uspesnosti) nebo az potom co by byly realne zasazeny.

   A jak ti dokazali odkazy vyse - tak izraelci v syrii bombarduji vese dal, a s-300 tomu dela jen takovou nevyraznou kulisu.

  • Czertik
   01:47 31.12.2018

   A jasne ,pancire sou neprekonatelne...a proto iizrael pustil do sveta jak jeden takovy neznicitelny stoj znicil.
   K f117...no nevim jak si na to prisel, ale v dobe sestrelu uz bylo dlouho rozhodnuto ze f117 se vyradi a nahradi ji uz daleko schopnejsi nastupce, ktery tehdy uz lital a testoval se - f-22.
   A jakou techniku vyvynutou rajchem a sssr mas na mysly ?

 • Czertik
  12:46 08.10.2018

  Olivav
  Jo a jeste sem si vzpomel, k te ruske elektronice a vykonum. Nedavno tu byl clanek o modernizovanych ruskych su-24 se "zazracnym" bombardovacim pocitacem PSV-24 sniper (ci jak).
  A z nasledne diskuze vyplynuly zajimave fakta. Myslim ze nejdulezitejsi sou ty, ze rusove ho s velkou lsavou zavedli kolem roku 2008, s tim, ze zapad (amici) meli system s podobnou presnosti u f-16 z 1984.
  Takze asi tak.

 • Czertik
  12:36 08.10.2018

  Olivav

  Co se tyka stealth, tak ano, priznam se, netusil sem ze s tim prisel rus, cekal sem spis brita, nebo nekoho podobneho :).

  Co se tyka vykonu s-300, tak ano, skutecne sem si precetl ten clanek na valce. Ale podstatne z toho clanku je to ze byly testovany na maximu udavanehe odolnosti vuci ruseni. A to jaky je to limit, ti nikode nerekne. Pokud bude mit zapad vykonejsi/lepsi prostredky tak jeho presnost pujde adekvatne dolu.
  A verim tomu, ze zapad vi, jak ho prekonat, zvlast kdyz si maximalne osahal ty recke systemy. Pravda, neni to uplne posledni verze, ale zas proti ni maji 100% ucinost.
  A dost vazne pochybuji ze rusove u posledni modernizace sli tak extreme hluboko, aby zapad musel zacinat od nuly, takze jde jen cekat vylepseni systemu na stejnem jadre, takze proti posvedni verzi bude zapad ucini rekneme nba 70/80%.
  A ted je otazka, zda li i tech 70% bude nebo nebude nad limitem posledni verze.
  A tak nejak se me nechce verit, ze by rusky pokrok v elektronice byl rychlejsi nez u zapadau, aby tomu tak bylo. Zvlast kdyz se tu nedavno dost probiraly - jinde - ty "slavne" ruske procesory elbrus, aby se zjistilo ze vykonove zaostavaji za zapadem tak o 7 let.
  A bylo by velmi ironicke kdyby rusove tu svoji modernizaci postavili na zapadni elektronice.

  A k tem vykonum s-300 - tak ty ukazaly ze proti letadlum jim to jde, ale proti raketam je to slabsi, zvlast proti balistickym, prote sestrelit ji 4 km od cile, je prilis blizko k tomu, aby se clovek citil v bezpeci.

 • Olivav
  18:58 07.10.2018

  Balme,

  ty si asi data taháš z prstu ne?

  https://www.dassault-aviation....

  ne 1,6 násobek, ale 1,4 násobek. Obsah kompozitu lze vyčíslit je to 70% (pro tzv. celokompozitaky)

  F-35 dle tohohle https://www.compositesworld.co... 35% - když tak ať to Shania upřesní

  https://en.wikipedia.org/wiki/... F-22 dle tohoto zdroje je na 25%

  No a Rusové - procenta jsem pořádně nenašel (Su-57 snad 70%) a hledat nebudu - více času tomu nedám
  https://www.quora.com/What-is-...
  https://www.compositesworld.co...
  https://www.sinodefenceforum.c...
  https://www.globalsecurity.org...

 • Olivav
  18:41 07.10.2018

  Czertiku,

  tímto - A jak si preisel na to ze stealth teorie pochazi od rusu ?

  Jsi jasně ukázal, že jsi dosti mimo mísu.

  https://en.wikipedia.org/wiki/...

  No a výkony S-300 si načti z pěkného odkazu z valka.cz je někde níže. Jinými slovy to co tvrdil výrobce bylo ověřeno.

  No a celokompoziťák není ani jedn z těch letadel co jsi jmenoval. No a první letadlo s vysokýp podílem kompozitů byl např. S-47 pravad byl jen ve dvou kusech. Takže si s tím dosti hrají. Problém je dostupnost uhlíkových kompozitů pro Ruský průmysl.

  Asi tak, ale jen o kompozitu to není. No a se stealth koketují déle a pomocí různým přístupů https://www.youtube.com/watch?...

  Já bych je nepodceňoval.

 • Czertik
  17:46 07.10.2018

  olivav
  To za jak dlouho rusove vyvynuli s-400 a s jakymy naklady je nepodstatne, podstatne je to jake bude mit relne bojove vykony :).

  A jak si preisel na to ze stealth teorie pochazi od rusu ?

  Ano, amici nikomu cizimu neukazaly svoje top technologie, stejne jako rusove, ale naprosta vetsina lidi jedna podle toho co vidi a muzou si sahnout misto spekulaci.
  A realita je takova ze zapadni "celokomozitaky" - rafaele, f-22, f-35 apod litaji velmi bezne a sou vyrabeny ve velkych seriich.
  Ruske celokompozitaky su-57 - mas vyrobeno par kousku a vyroba vazne. A o jinem stealth / kompozitaku nevim.
  Reknes me jaky jiny celokompozitak rusove maji a vyrabi ve velkych seriich ?

 • Czertik
  17:20 07.10.2018

  flanker jirka
  No tady asi nekdo nechape moznosti a realitu danych statu.
  Ano, ukrosum zbyly jen stare a nemodernizovane stroje, ktere ted nasazuji, ale ne ptoto ze by chteli, ale proto ze nic jineho nemaji. Oni by radi nasadily modernejsi stroje, ale holt o ty svoji blbosti a spatnou taktikou prisly na zacatku konfliktu a nemaji tolik penez aby mohli nakoupit jine moderni ci jen zaplatit houbkovou modernizaci existujicich.
  U bohatych statu trend nahrazovani levnejsimi, starsimi a jedodusimi neni. neni duvod, penez maji dost.
  To ze v afghanu dodnes amici nezvitzili neni kvuli technice, ale taktice.
  Ano, syranum funguje vic jedodusich systemu, protoze holt na udrzbu lepsich nemaji bud penize, lidi, nebo schppnosti.
  A ze ta jedoduchost je na skodu, ukazalo to, jak sestrelili rusum jejich letoun. To by se s pokrocilejsimy systemy nestalo.
  Ano, nemci maji mizernou bojeschopnost u letectva apod...ale co muzes ocejkavat kdyz ti vedeni statiu naridi aby tvoje letadla litaly vice BOJOVYCH misi ruzne po svete, a pritom ti nijak nezvysis financovani armady ? Palivo musis kupovat, lidi platit..atd - takze to skonci tak, ze vzdycky boudou "bity" nahradni dily. A ty jaksi nerostou na stromech. A zadarmo nejsou.

 • Czertik
  17:10 07.10.2018

  luky
  Jiste ze arabaci se nanarodili s vybusnym pasem, a terorismu se naucili casem ,ale davat vinu za to izraeli je pitomost. Precti si vzpominky Lawrence z arabie o tom, co vsechno musel udelat aby araby presvedcil oi tom, ze si nemaji jit sami sobe po krku a jit bojovat proti turkum.
  A co delali po padu turku a vznikem izraele si muzes taky precist. A tak nejak mam problem najit byt jen jeden rok kdy byly "v klidu".
  A rozsireni sveho uzemi, kdyz te soussedi neustale napadaji, je logicka sebeobrana.
  Idealni by bylo kdyby izreal k sobe priclenil i libanon a mozna i jordansko. To uz by ruznym teroristum hodne ztizilo zivot a zasobovani.

 • gangut
  14:51 07.10.2018

  Trener
  To o tom šetrení draku mi pripadá ako nezmysel. Práveže hmota na konci krídla znižuje zaťaženie krídla

 • gangut
  14:51 07.10.2018

  Trener
  To o tom šetrení draku mi pripadá ako nezmysel. Práveže hmota na konci krídla znižuje zaťaženie krídla

 • Trener
  12:01 07.10.2018

  Protože se tady psalo o konstrukci draku letounů a vznik trhl, tak přidávám jednu zajímavost. Už dříve se psalo, že "naši" šetří konstrukci Gripenů tím, že rakety nepodvěšují na závěsníky na koncích křídel.

  A teď trochu k tématu v Sýrii: Rusko prý pro radioelektronický boj v Sýrii nasadí systém Krasucha-4. Mě by jen zajímalo jestli zařízení tohoto typu má ještě naše armáda, nebo na to už plně rezignovala a poléhá se na spojence.

 • pet.rok
  10:24 07.10.2018

  KOLT: "Vemte si životnost leteckých motorů, která je právě na metalurgii zásadně závislá. Americké i evropské motory vydrží i násobky ruských (a slavná Čína je ještě o řád níž)"

  v pripade US vs Rusko je to skor o vyladenosti a stabilite vyroby nez o metalurgii, ak vyrabaju dlhodobo tisice kusov rocne proti desiatkam u ruska navyse sprevadzanym obdobiam rozpadu celeho odvetvia kedy neboli peniaze na nic, tak sa to niekde prejavi.
  Cina s motormi realne len "zacina" a cas sa v tejto oblasti neda cely kupit peniazmi

 • sanityangel1
  09:24 06.10.2018

  Kolte, muzete dat odkaz o mnozstvi kompozitu v Rafaeli a v Su-35 alternativne kolik je kompozitu v F-22/35?

  Jinak na CT 2 jsou nadherne porady o tom, jak se vyrabi Boeing 787 Dreamliner z kompozitu. Me tam zarazila informace o tom, ze se kompletne musel zmenit system nakladky zavazadel, kdy se nesmi pripustit situace, aby nakladac jen tukl do letadla nebo prudce polozil palety se zavazadly. Byly tam i zabery z nakladky, kdy pas byl tak cca 30 cm od trupu letadla. Rikali, ze pri takovem narazu se muze porusit integrita trupu, na kterou by se standartnimi kontrolami neprislo a letadlo by se mohlo rozpadnout. Kompozity jsou nesmirne krehke.Tak me napadlo, jak tomu muzou zabranit na vsech letistich, ze k tomuto opravdu nejdojde.

 • KOLT
  17:05 05.10.2018

  Olivav, je jedno, co mají vymyšlené v laboratořích, rozhoduje, co jsou schopni dostat do sériové výroby. A v tomhle Rusko hodně ztrácí. Koneckonců Su-30/35 se prodávají i mimo Rusko (prý jsou skoro tak dobrá jak jako Su-57) a podíl kompozitů na nich je malý i ve srovnání s Typhoonem, natož Rafale či F-22/35. Čili bych si fakt nedělal iluze, kdo je v téhle sféře dál. To už právě není metalurgie (není metal), to jsme někde úplně jinde. A ono ani s tou metalurgií to nebude dneska už tak slavné jako v době, kdy Rusové uměli titan a Amíci ne. Vemte si životnost leteckých motorů, která je právě na metalurgii zásadně závislá. Americké i evropské motory vydrží i násobky ruských (a slavná Čína je ještě o řád níž)...

  S tím stealth je to příznačné. Ano, fyziku jevu popsal ruský teoretik. Ale tím to v SSSR skončilo, dokonce ani nikoho nenapadlo, že se jedná o strategický poznatek. A tak to v klidu vydali ve sborníku. Když si toho všimli inženýři v USA, hned jim bylo jasné, co to znamená a co s tím dělat.

 • flanker.jirka
  15:52 05.10.2018

  balm: pěkný, ve výsledku jde stejně o to co má konstruktér k dispozici a kolik do toho hodlá zákazník dát. Pak to bude o tom, že pokud chci letadlo s nosnosí 5 tun, bude pak o X procent těžší z dnes už klasických kovových slitin než v případě použití kompozitů.

 • madrabbit
  15:46 05.10.2018

  100km od Moskvy se zřítil Mig-29 - nevíte, jestli Sýrie už zprovoznila S-300:-)

 • GlobeElement
  13:58 05.10.2018

  Slavoslav - ak v niektorych oblastiach Rusko ked sa na ne usstredilo na spici bolo. Svojho casu vesmirny program, raketovy priemysel vseobecne, PVO.

  GE - tak zrovna v raketové technice Rusko používalo starší technologii, než Američani. Ale spolehlivější. Vostok, kterým letěl Gagarin, byl technicky zastaralejší než americké Redstony, sám Gagarin musel při přistání opustit loď a přistát na padáku.

  Ale fungovalo to a užitek z Vostoku byl stejný, jako z amerických raket.

 • kocour
  13:56 05.10.2018

  A jéje, v rámci zachování demokracie už zase mažeme komentáře...
  Kam jsme to po 28letech zase dospěli...

 • Slavoslav
  13:45 05.10.2018

  Olivav

  raketoplany mali motor s uzavretym cyklom tiez. Vykon bol mensi, ale zivotnost oproti jednorazovemu RD-180 nasobna takze za to kde boli lepsie materialy by som ruku do ohna nedaval

 • Pilot
  13:43 05.10.2018

  BALM fakt válí...tleskám

 • Slavoslav
  13:42 05.10.2018

  GlobeElement

  tak v niektorych oblastiach Rusko ked sa na ne usstredilo na spici bolo. Svojho casu vesmirny program, raketovy priemysel vseobecne, PVO. Len nedokazali drzat krok vo vsetkych oblastiach lebo ich system ako taky bol neefektivny.

  Co sa tyka toho hardware. ono to pre Rusov bola nutnost. Tam kde zapad nasadil hit to kill a stacila mu mala naloz musel rus nasrobovat tazku hlavicu ktora vybuchovala v blizkosti ciela lebo nemali elektroniku ktora by ho dokazala zasiahnut presne. A je jedno ci sa jednalo o pozemne ci letecke varianty. Vid ten clanok o Iskanderoch co tu bol a kde sa to vysvetlovalo. Tiez ich letecke motory boli zravejsie co si vyzadovalo vacsie nadrze atd.

 • Olivav
  12:48 05.10.2018

  balme,

  moc bych je nepodceňoval. S-400 vivinuli prý za náklady kolem 170milionů dolarů a to během 7let.

  Je dost věcí ve kterých jsou špička a podceňovat je v metalurgii to bych nedělal. Už za bolševika uměli udělat materiály pro RD-180 a v té době tento motor píši z hlavy možná blbě - raketový motor s uzavřeným cyklem v USA neuměli protože jim to jejich metalurgické dovednosti neumožnily.

  Nakonec teorie Stealth je dílo Rusů.

  Nechci se přít, protože jak tvrdíte jste aktivní v oblasti leteckého výzkumu. Ale položím vám otázku - ukázal vám někdo z USA své top technologie? Tipuji, že nikoliv a nakonec o tom co má rus pod pokličkou víte leda prd, protože ten to západu neukáže. Obzvlášť když jsou vztahy teď tak vřelé, že.

 • Refael
  12:38 05.10.2018

  Zpět k článku.
  Tato zpráva mluví sama o sobě :

  https://www.debka.com/us-to-gi...

 • tryskac
  11:49 05.10.2018

  Ale osobne si myslím, že skúsenosť z ostrého nasadenia S300 akejkoľvek verzie ma nevycislitelnu cenu tak pre Rusov, Iráncov, Izrael, USA a v neposlednom rade aj pre Slovensko :) takže win-win situácia pre každého. "Cenníkova" cena je síce v rade 100mil USD, ale reálna je ďaleko nižšia, nič co by bolo neskusnutelne..

 • tryskac
  10:12 05.10.2018

  Moment prekvapenia je predsa základná taktika:) hádam sa ale syr a ia 6 rokov trvajúcou vojnou niečo naučili, v oblasti vojenstva najskôr viac ako my všetci diskutujúci tu na webe... A áno, aj iracké radary PVO boli zničené pomocou AH64. Co na to ze "to nie je fair, predsa radary neboli konštruované proti SF"

 • Míša
  09:47 05.10.2018

  @tryskac

  To nepochybně, "tři prsty" ale měli proti sobě letouny s běžným RCS a navrch IAF staré rušičky bez schopností rychle měnit kmitočty v reakci na 2K12. Samozřejmě i ona PMU2 verze je může překvapit, ale spíš si myslím, že naopak SF může ji.

 • tryskac
  09:33 05.10.2018

  Ale čo je historicky známe, IAF dostalo riadne na frak od SA6 vo vojne Yom-Kippur v r 1973

 • tryskac
  09:29 05.10.2018

  Kompozit vs kov (Alu zliatiny, ocel) : neviem ci sa dá rozlíšiť, či je niektorý z materiálov apriori lepší, alebo horší, keďže oboje majú svoje vlastnosti, ktoré šikovný konštruktér využije. Aj oceľ Ph13-8 H1000, 15-5Ph, 4330V,aj titan, aj Al2024, Al7475-T7451, Al7050, zhodnime sa na tom, že záleží od použitia. Aši by nikto nekonstruoval nabeznu hranu z Kompozitu keďže je pri nej riziko birdstriku a to by ten kompozit len ťažko znášal. Ťažko z Kompozitu konstruovat vztlakove klapky na lietadlo ktoré môže štartovať z než pevné ných plôch keďže tam hrozí poškodenie od odletu ju ich kameňov a podobne. Ale prečo ich nepoužité na všetky možné kryty, kde ich prípadná výmena je kus za kus..? Nik predsa nežiada v stíhačky konštrukciu hlavných nosníkov krídla z Kompozitu. Úspora by nebola taká výrazná ako pri dopr lietadlach.
  O s300 vs s300 nepíšem nič, keďže o tom nič neviem. Pokiaľ viem s300 nebola nikdy na ostro použitá tak by to bolo len varenie z vody. A o politike špekulovať tiež nebudem... Načo?

 • Slavoslav
  08:33 05.10.2018

  gangut

  balm nepracuje vo vyrobe, ale v konstrukcii lietadiel v zahranici a s tymi materialmi a metodami pracuje denodenne takze pri vsetkej ucte, ale zrejme vie k tomu o nieco viac ako ty

 • gangut
  08:24 05.10.2018

  balm
  Čo to je ten pregrep, predchodca grepfruitu?
  Cez vaše nadšenie pre kompozity vidno, že robíte vo výrobe. Určite sú to super materiály so super konštrukčnými vlastnosťami a konštruktérom ponúkajú skoro neobmedzené možnosti.
  Ale v použití sa prejavujú aj ich negatívne vlastnosti. Ono skor nájdete únavový lom alebo prasklinu na kove ako poškodenie v kompozite. Ultrazvuk alebo farba nájde trhlinu v homogénnom materiáli oveľa jednoduchšie ako v kompozite, tam pre ultrazvuk potrebujete prakticky na každú časť konštrukcie etalón. Po náraze vtáka nájdete na kovovom poťahu dent, na kompozite nemusíte nájsť nič, a pritom može byť vnútorná štruktúra úplne zničená. A další veľký problém je voda. Na kove koróziu identifikujete ľahko. Poškodenie kompozitu a následné nasiaknutie vodou už nie. Predstava ako dron lieta v prevádzke okolo lietadla a ultrazvukom kontroluje kompozitovú čtruktúru je krásna. V skutočnosti sa po lietadle plazí chlap a preklepáva ho centimeter po centimetri aby našiel delamináciu prípadne sa celá plocha dá do mraziaceho návesu a termografiou sa hľadá voda.
  A v polných podmienkach kovovú záplatu vypočítate, vyrobíte a nanitujete relatívne ľahko. Ale neviem si predstaviť ako by ste niekde na polnom letisku v 25 stupňovom mraze vákuoval a piekol záplatu na kompozite.

 • balm
  23:22 04.10.2018

  @flanker

  Příklad, co se může stát hledejte u F-14A Tomcat (VF-213 ze dne 20. září 1995), při které došlo k přetížení konstrukce a následné explozi. Pilot prováděl průlet nadzvukovou rychlostí a přesáhl konstrukční limit stroje přechodem do brzdícího výkrutu s následným stoupáním, při které působilo na kostrukci úchytu motorů a lopatek kompresoru působilo minimáně čtyřnásobně vyšší zatížení, než je povolený limit a konstrukce prostě nevydržela. Fragmenty motorů s vysokou energií zapálili palivo (vlastní jádro motoru Pratt & Whitney TF30 dosahuje teplot při nadzvukové rychlosti 1200°C) a následovala mohutná exploze. Šrapnely z motorů vytvořila z části zborcená konstrukce a dílo zkázy lopatky - žhavé smrtící šrapnely. Hodně se diskutovalo a počítalo zatížení draku letounu (poučení pro konstruktéry), při podrobné analýze začalo zbrocení na přechodu konstukce mezi 4 a 5 článekem nádrží - segment 6 článku nádrže, protože zde se skrývá hlavní nosník křídel a centrální nosník stabilizace měnitelné geometrie křídel.

 • balm
  22:43 04.10.2018
  Oblíbený příspěvek

  @flanker

  Právě naopak. Klasické materiály jako slitiny hliníku nejsou žádoucí, protože nejsou schopné odolávat působení silové námaze při letu a vznikají velmi rychle únavové lomy a trhliny. Aby letoun dosáhl vyšší nosnosti, musí být konstrukce posílena o další výztuhy, nosníky, přepážky apod. Díky vlastnostem kompozitních materiálů, můžete letoun odlečit a zachovat stejné, nebo lepší letové parametry, než které by poskytla "celokovová" konstrukce letounu - zejména křídel, které musí vydržet enormní námahu, zejména nese-li letoun těžký náklad. Tím, že použijete špičkové kompozitní materiály a odlehčíte letoun, se můžete dostat na 1.2 - 1.5 násobek užitečného nákladu (počítá se i palivo) hmotnosti letounu. Do extrémů vyhnala kompozitní redukované struktury zejména Francie s letounem Rafale, který unese 1.6 násobek vlastní hmotnosti a stále může v plném zatížení ostře manévrovat. Představte si misi, na které letí z Francie do Mali a nese 5tun interního paliva, další 3 přídavné nádrže s objemem 7200 litrů, dvě těžké střelly typu Storm Shadow/SCALP, popřípadě bomby, čtyři řízené střely vzduch vzduch (2x Meteor + 2x Mica) a kontejner Damocles pro značkování a vyhledávání cílů. Stále může provádět obraty s limitem (+7/-3G), což by s kovovou konstrukcí nebylo možné při takovém zatížení nebylo proveditelné, protože by neodolala působení intenzivních sil a rázovým vlnám, které působí na konstrukci. Moderní špičkové kompozity eliminují nevýhody dříve používaných materiálů a umožňují letounům plnit náročné mise - od průzkumu, přes přesné bombardování i vzdušný boj v jedné bojové misi.

  Servisní intervaly a letové hodiny jsou pouze orientační (jinými slovy "až"), ale bojové hodiny tzn. kdy je konstrukce namáhána v bojovém režimu (prudké změny směrů, průlety v nízké letové hladině, mpřetížení, odpal/odhoz munice - rázy ...) se zatížením, udělá z udávaných 1000 hodin v lepším případě desetinu. Tím, že se mění působení sil a zatížení, dostává kovová konstrukce "sodu" a vznikají únavové vtrhliny kovových materiálů. Proto jsou v letounech omezovače, které pilotovi zabrání zalétat prudké manévry. Omezovače se smí vypínat jen v bezprostředním stavu nouze - hrozí zničení letounu a smrt pilota, ve které standardně podzvukový letoun překoná významně hranici rychlosti zvuku a letoun umožní provádět manévry za hranici 12G, protože se jedná o stav nouze - poslední pokus o únik a přežití, ale tím si automaticky rezervujete lístek na hodně důkladný servis a výměnu motoru/ů. Někdy se omezovač vypíná i v rámci leteckých dnů např.: Kulbit byste ohromeným divákům bez vypnutí omezovače nepředvedl, standardně možný není, ale ... když jde o život, nebo pýchu. Ani s Kobrou (Pugachev Cobra) to není lepší, však se dají najít rozhovory s Pugachevem na téma omezovač úhlu nábehu a letoun mu dovolil na 10s přetížení 13 - 14g!

 • KOLT
  22:17 04.10.2018

  flanker.jirka, vybral jste si podle mě špatné příklady. Ukrajinské armádě došly moderní systémy, protože jednak byly zanedbané, jednak byly prostě zničené nepřátelskými akcemi. To samé platí pro SAA. Koalice v Afghánistánu neprohrává válku proto, že by nedokázala udržovat technologicky vyspělé zbraně provzuschopné, nýbrž z úplně jiných důvodů. Německo má neprovozuschopné kde co, přičemž důvod je nedostatečná alokace zdrojů. Kdyby takhle srali na F-4, nelétaly by jim také.

  Je asi bez debaty, že v případě intenzivního dlouhotrvajícího konfliktu získávají jednodušší zbraně výhodu, protože je dokážete produkovat a udržovat funkční ve větších počtech. Jenže v první fázi konfliktu je to hodně o skutečných schopnostech té techniky (krom dalších XY věcí jako morálka, logistika, zásoby munice, phm, atd.). A tady prostě moderní technika je schopná převálcovat tu starší často rozdílem řádu. V tu chvíli je sice hezké, že za cenu jednoho moderního BVP může mít 1.5-2 staré, když to moderní vám v klidu rozseká 10 starých (buď samo, nebo díky senzorům v součinnosti s jinou platformou).

  Jasně, že se to nesmí přehánět a vymýšlet přetechnizované serepetičky. Je prostě potřeba najít rozumný kompromis. A ideálně mít v záloze právě tu starší, snadněji udržovatelnou techniku, kdyby se konflikt protáhl...

 • flanker.jirka
  21:02 04.10.2018

  balm: děkuji za vysvětlení, když to tak čtu, tak nějaké eventualní působení po delší dobu bude vyžadovat dost velké zázemí. Srovnávat sice mohu pouze z toho, že vím jak vypadalo působení našich migů, suček a albatrosů.
  Srovnáním jsem měl na mysli, zda někdou zkoušel počítat například to, o kolik by na hmotnosti "zhubl" letoun vyrobený z klasických kovových slitin oproti tomu na co by stačily kompozity, při zachování stejných pevnostních vlastností a životnosti.
  Co se týče údržby a diagnostiky, tak i kovové konstrukce se dají kontrolovat, ale je to otázka chtění a možností. Co si pamatuji realizovalo se to podle počtu hodin a cyklů. S tím ultrazvukem asi taky nebudou běhat technici po každém letu okolo letadla.

 • raziel87
  19:46 04.10.2018

  +1

 • kocour
  19:37 04.10.2018

  Debata zde docela sklouzla kamsi...

  ...Legitimní právo útočit na Sýrii...dost hustý.

  ...A že nebylo nic horšího než Stalin v Rusku? Ano bylo to hrozné jak ten šílenec likvidoval své politické odpůrce.
  A co například Nacismus? To že naši vůdci Evropy před cca 70ti lety rozpoutali nejničivější válku v dějinách světa, vraždili jak smyslů zbavení a např. když jim došel v koncentráku Cyklon B, tak házeli živé děti do pecí, píchání dětem injekce s jedem do srdce atd...To je jako nic?

  Některým z Vás co nemáte základní znalosti historie doporučuji alespoň v pondělí večer se dívat na dokumenty na ČT2...

  A co Japonci, Američané, Britové, Francouzi to jsou všechno svatoušci?
  Ani s Izraelem to není černobílé, jsou nám bližší než Palestinci, ale jak píše Luky, sklízí co zaseli...

  Každý snad už dnes ví, že např. Taliban v Afgánistánánu je Americké zlobivé dítě.
  Takto bychom mohli pokračovat u většiny velkých národů historie...

 • balm
  17:41 04.10.2018

  @flanker

  Nemyslím, že by procentuální vyjádření bylo vůbec možné. U výběru materiálů se musí vývojáři zabývat nejen jeho vlastnostmi, ale také opotřebením, efektivností výroby, redukce komponent s ohledem na údržbu a dalšími faktory. Neexistuje jednoduchá rovnice, která by vypočítala "jednoduchý poměr".

  Záleží, co opravujete. Protože konstrukce může být tvořena pulturizovanými pregrepy slepená bismaleidovými pryskyřicemi s polymidy, které jsou pravda nerozebíratelné, ale jakmile zvládnete technologii výroby, můžete je velmi dobře skladovat a výměna takového celku zabere méně času. Potah lze přeplátovat jen do určité plochy vzhledem k místu a použitému materiálu, větší poškození lze opravit výměnou kus za kus - tedy oitevřít tlakové spoje, vyměnit celý plošný díl (např.: potah celého křídla) a znovu utěsnit tlakovými spojemi s chemickým a ultrazvukovým ověřením. Některé součásti opravit nelze např.: klapky na křídlech, protože jsou tvořeny durinami a vyžadují časté kontroly a výměny z důsledku namáhání. Bude-li klapka na náběžné hraně obsahovat mimo kompozitních vrstev ještě elektronické vrstvy, feritová vlákna a další RAM materiály, není možné provádět opravu vůbec s vždy se musí vyměnit celý díl s návštěvou EMC komory, aby se ověřila odolnost proti elektromagnetickým pulzům a funkčnost daného materiálu. Poškodíte-li např.: sací otvory, překryt podvozku, ... a není-li poškozena konstrukce, může být operativně vyměněn, ale vyžaduje to zázemí a čas. Je-li porušena konstrukce z kompozitů, respektive kompozitních vrstev na kovových součástech popř.: kompozitní kovové díly např.: odlehčené hliníkovo lithiové nosníky křídel potažené vrstvenými komozitními výztuhami s příměsí oxidů titanu, není možné řešit opravu jinak než výměnou celého segmentu. Tzn. musíte vyměnit celý segment, protože spojení není rozebíratelné, ale můžete jej vyrábět rychle a efektivně a hlavně skladovat velmi dlouhou dobu.

  To bych neřekl, většina moderních letounů používá sice mnohem náročnější technologie, ale současně se redukuje počet dílů, zvyšuje se životnost a snižuje se čas potřebný k údržbě. Jistě, že uvidíte personál, jak kontroluje např.: klapky na odtokové hraně ultrazvukem, ale zároveň je to rychlejší a spolehlivější, než neustále výměny, protože zvládnuté technologie dokáží celkem dobře detekovat defekty a nerhrozí únavové trhliny, které tradiční kovové konstrukce intenzivně trápí. Povrch letounu může pečlivě překontrolovat robotická sonda za 4 hodiny, což je mnohem méně času, než kdyby celý potah kontrolovalo 10 lidí celý týden s možností lidské chyby.

 • flanker.jirka
  17:34 04.10.2018

  RiMr71: úplně všude, ukrajinské armádě po pár měsících bojů na východě zbyly starší systémy než ty modernizované, musely na opravu.
  V afghanistánu NATO také svou technologickou převahou a náklady na vedení operací zrovna dvakrát neporáží místní odboj.
  Syrské armádě take funguje více starších jednodušších systémů.
  A když se podíváte jak na tom loni bylo Německé letectvo v prorozuschopnosti, tak se dopracovali u moderních strojů s provozuschopností dolů jen díky tomu, že více cvičili, tak nízkou provozuschopnost na jejich Phantomů F 4 neměli ani na konci jejich služby.

 • RiMr71
  17:23 04.10.2018

  "...ukazuje se, že s postupem času v konfliktech složitější věci a věci náročnější na údržbu nahrazují staré a osvědčené, jednodušší"

  ...kde se to ukazuje a v jakých konfliktech ve kterých jsou zapojení technologičtí lídři (USA, Izrael)?

 • Tesil
  17:16 04.10.2018

  Olivav
  Nobelovu cenu míru obdržel i bývalý člen teroristické org.Irgun Menachem Begin.
  Premier státu Izrael.
  Jistě hodní,mírumilovní židé nikoho nevyháněli,nikoho nepřipravili o půdu a už vůbec fyzicky nelikvidovali případné potížisty z řad Arabů.
  Od nástupu sionismu si neustále vytvářejí nepřátele.

 • flanker.jirka
  17:10 04.10.2018

  balm: moc pěkný výčet rozdílů v technologiích a materiálech, jak je to s efektivností, cena vývoje, aplikace versus to, že použijete sice starší a težší materiál ale levnější? Dá se to vyjádřit nějak procenticky?
  Jak je to například s opravou plášťů letadel z kompozitů, fungují na to nějaká lepidla nebo horké sváry?
  ...ukazuje se, že s postupem času v konfliktech složitější věci a věci náročnější na údržbu nahrazují staré a osvědčené, jednodušší

 • apache
  16:34 04.10.2018

  Co znamená "vyhrát střet"?

  Izrael dokáže tak jako tak splnit případně naplánované mise, tedy zničit určené objekty.
  Hraje se jen o to, jestli to zvládne beze ztrát. A Syřanům a Rusům bude nakonec stačit sestřelit jedno izraelské letadlo a budou to vydávat za úspěch svůj a svých "zázračných" S-300, i přes to, že v bombardování a zničení chráněných cílů nezabrání.

  Výhra a prohra budou jen prázdné pojmy v médiích té či oné strany.

 • omacka
  16:00 04.10.2018

  Lepší detailní materiál z reálných ověřovacích střeleb S-300PMU2 v Číně nezískáte, autor si s tím dal opravdu práci do nejmenšího detailu.
  https://www.valka.cz/13109-Sys...

 • rac28
  15:00 04.10.2018

  ako tomu mam rozumiet? zaver clanku je, ze 24 odpalovacich vozidiel s300 moze znicit 12 cielov...

  na obrazku vyzera mat jeden odpalovac 4 rakety, teda sa dostavame k cislu na urovni 100 rakiet, vynasobenim cez pravdepodobnost zasahu rozlicnych cielov mi to ale vzdy vychadza ovela viac, ako 12...

 • GlobeElement
  13:48 04.10.2018

  K Palestincům - fascinuje mne, s jakou lehkostí kritici Izraele ignorují fakt, že od roku 1948 do roku 1967 byla prakticky celá zamýšlená Palestina pod kontrolou arabských států a přitom tam žádný palestinský stát nevznikl.

  Zajímavý článek na toto téma je zde:
  http://www.mfa.gov.il/mfa/fore...

 • raziel87
  13:30 04.10.2018

  2 Husita

  nejdřív si zjistěte za jakých podmínek byla Sinaj vrácena (co si tam Izraelci mezitím postavili a za co jim následně musí Egypťani na svém vlastním území platit.

  Okupovaných Golan se bez boje nevzdají, opět, zjistěte si proč. A buďte od té dobroty, přestaňte mě nazývat antisemitou. Nenapsal jsem nic, co by popíralo hrůzy Holocaustu, zmínil jsem masovou migraci židů, kteří byli evidovaní jako zavraždění v II. světové a přesto (a jsem za to veskrze rád, fakt nemám potřebu druhým upírat právo na život) žili na jiném kontinentě. Pokud chceš moje sdělení přesto chápat jako popírání Holocaustu (systematické vyvražďování nevinné, civilní židovské kultury a je jedno jestli tím způsobili nacisti smrt 1 000 nebo 10 000 000), chyťte se s Rimrem za ruku a běžte mě nahlásit. Na stanici si poklepou na čelo a ukážou vám dveře.

 • Olivav
  13:26 04.10.2018

  K hodným Palestincům a zlým Židům mohu dodat je tohle:

  https://cs.wikipedia.org/wiki/...

  Je smutné, že tatík měl synáčka Jásira, který ma nobelovku za mír. Myslím, že židy si docela zvládli zradikalizovat sami ručníkáři. Sorry, ale není to moc pěkná historie a je v ní víc špíny než by se zdálo. Nakonec se lze dobrat i k holokaustu, Norimberskému procesu a jistému Wislicenemu https://cs.wikipedia.org/wiki/... který sice v Norimberku jak mnozí myslí nemluvil konkrétně o Husseinovi, ale existují protokoly myslím z Bratislavy, kde je poznámka na tohle téma. Minimálně se říká, že Hussein nechtěl deportaci Židů do Palestiny a spíše byl pro jiná řešení.

  Takže poté co Briti, kteří to nezvládali dali možnost židům se ozbrojit a bránit, což vedlo k první vlně militarizace židů. Pak když opustili Palestinu, tak si tam dali po tlamě a skončilo to společným státem. Arabáci to nepochopili a blbli dále a dnes je to tak jak to je.

  No a Hussein si po válce utekl do Egypta, protože ho Frantíci neuhlídali a nakonec si enchtěli naštvat araby. Tatík splodil následníka a story asi znáte, že?

  Židi se hodně otáčeli, aby přežili a tudíž lze chápat, že už nechtějí další boje. Navíc Netanjahu měl bráchu aten umřel, kdy? Další co hraje pro spíše silové řešení.

  Více k tomu dodávat nebudu.

 • logik
  13:01 04.10.2018

  Luky: takže budeme rozdělovat terorismus na ten, který "chápeme" a na ten, proti kterému je správné bojovat? Co má Izrael dělat, když jiný stát v jeho okolí podporuje teroristy? Má si nechat ... na hlavu?

  Netvrdím, že je Izrael neviňátko. Není, a to ani zdaleka. Ale říkat, že Izrael nemá právo zasáhnout, když jiný stát "pěstuje" teroristy, kteří pravidelně střílejí izraelským civilistům na hlavu rakety, nemá oporu ani v morálce, ani v mezinárodním právu (nota bene, když jsou se Sýrií formálně ve válce).

 • CerVus
  12:58 04.10.2018

  Luky: Ano má. Proto tu a tam útočí dělostřelectvem nebo jim během cvičení potopí torpédoborec. Ve válce se takové věci prostě dějí. A tyto dvě války nebyly nikdy ukončeny. Mír neuzavřel se Sýrií, takže klidně útočí na nepřátelské ozbrojence na jeho území.
  Balistické rakety neslouží jen jako prostředek k dopravě nukleárních hlavic. Prostě tím sundají PVO a jejich letadla si zase budou dělat co se jim zachce.
  A podporu Západu jsem nemyslel ve vojenském kontextu. Tu oni až na dodávky zbraní ani nepotřebují. Jde o politickou podporu. Žádné sankce proti nim Rusko neprosadí. Což je stejně jedno Rusové by s nimi otevřeně nikdy nebojovali. Maximálně že by jim sundali nějaké to letadlo. Ani s těmi civilními problém v Moskvě očividně nemají.

 • GlobeElement
  12:30 04.10.2018

  Luky, první útok na Izrael se nedatuje v šedesátých letech, nýbrž 14.5.1948.

  A fakt by mne zajímalo, jakou měl Izrael šanci na cestu ke smíru.

  A ten příměr s Indiánem je úplně mimo - v případě blízkého východu se nejednalo o vyhlášení státu na území existujícího arabského státu, nýbrž rozpadající se Osmanské říše.

 • Luky
  12:03 04.10.2018

  Nikde jsem neřekl, že je to OK. Ani asymetrická válka Židů, která vedla ke vzniku Izraele a která tamní populaci všech ras naučila terorizmu neměla OK metody. Arabské kmeny se tak nějak historicky nevyvinuly s výbušným pásem.

  Já samozřejmě inklinuju k tomu, nepopírat Izrael a trochu mu stranit. Problém je, že tady spousta lidí trpí kolektivní ztrátou paměti, jakoby dějiny blízkého východu začali srocováním arabských vojsk, která se v šedesátkách chystala k útoku na Izraelských hranicích.

  Každopádně Izrael šanci na cestu smíru měl, ale dospěl k tomu, že může urvat víc...

  Mě by se moc líbilo, kdyby se časem začali vracet Indiáni kmene Tutelo z různých koutů světa a ve Washingtonu vyhlásili stát. Budeme pak sledovat, jak jim půlka světa dodá Javelin, Longbow a Arrow. Časem budeme podporovat jejich územní zisky a střelbu do Arkansasanů, Texasanů a dalších agresorů.

 • Slavoslav
  11:51 04.10.2018

  Peter1978

  Ale samozrejme, ze sa na to neabudlo. Len to je tak sialeny scenar (Rusko preventivne ci v ramci odvety pre utoky na Syrske ciele a s300 budu oficialne Syrske), ze to nikto okrem Cernakusa neberie vazne.

  A Izrael je v danej oblasti lokalna velmoc kde by to Rusko asi neustalo a ich kontigent v Syrii by bol zlikvidovany velmi rychlo. Predsa len to maju dost daleko od domova

 • GlobeElement
  11:40 04.10.2018

  Luky, že Irán vyzbrojuje Hizballah iránskými raketami je podle tebe zřejmě OK. Hizballah je použije proti špačkům na vinicích. že financuje sebevražedné útoky na Izrael je taky OK. Protože oficiálně nejsou ve válce.

 • Luky
  11:32 04.10.2018

  Zatím jste mě nepoučili, tak se stále domnívám, že Izrael s Iránem ve válce není (navzdory některým novinovým titulkům).
  Takže tu máme Izraelce, kteří pálí po Iráncích a jejich technice v Sýrii, protože se prý Irán chystá Izrael ze Sýrie napadnout....a místo toho, aby krvelačný Irán využil záminky k útoku poté, co mu žid poškodí Iljušin na mezinárodním letišti, rozbombarduje náklad, jinde velitelství nebo zabije nějakou osádku, plukovníka či jenerála, tak místo toho to Irán dycynky nějak polkne - štváč jeden blitzkríg/pogrom na židy chystající.
  -------------
  Samozřejmě, že se Izraeli nelíbí pobyt Iránu v Sýrii, pochopitelně. Je to ale důsledek jejich vlastní politiky...

 • KOLT
  11:31 04.10.2018

  Když on Izrael tak nějak nevyhrožuje Rusům, že je smete do moře. Což je holt ten rozdíl proti vztahu Hizballáhu s Izraelem...

  Argument ohledně spolupráce Peršanů s Izraelem jsem už párkrát četl. Ano, historicky mají Židé mnohem lepší vztahy s Peršany než s Araby. Problém je v tom, že aktuálně vládnoucí skupina v Íránu na tyto dobré vztahy jaksi nenavazuje :-/ Takže Izrael se chová tak, jak musí, chce-li přežít. Pokud by Írán přestal podporovat Hizballáh a přestane mít agresivní rétoriku vůči Izraeli, nebude mít tento ani nejmenší důvod na íránská zařízení útočit.

 • Peter1978
  11:23 04.10.2018

  Takze Izrael bude vymyslat taktiku proti s-300 a Rusi budu tuho pracovat na tom, aby mali co najmensie straty a v com zlepsit protivzdusne systemy. To je blbost - predsa pvo je len cast vojska a ked som napadnuty ..nebudem sa s nepriatelom dohodovat na sposobe utoku a obrany. Myslim..ze medialne sa kladie privelka pozornost obrane pvo a jej moznostiam..taktiez Rusi mozu napadnut Izrael svojimi prostriedkami - ci si to maju dat schvalit ? Fakt je..ze Izrael ma na svojej strane celu zemegulu..a Rusko to nemusi ustat (politicky, ekonomicky). Aj tak nechapem rusku poziciu. V Gruzinsku to vyriesili za pat dni a tiez sa vzajomne nedohodovali..co kto pouzije. A uvaha o iiozraelskom prave na utoky ..sebeobranu v pripade ohrozenia urcite plati..no pravo na preventivny utok druhej strany (Rusko) sa zabudlo?

 • GlobeElement
  11:17 04.10.2018

  Slavoslav - "Ty tu argumentujes nejakou spolupracou Perzanov (iranu) s Izraelom aunika ti fakt, ze tyto Perzania su halvnymi podporovtelmi hnutia ktore ma za ciel znicenie Izraelu,..."

  Doplnil bych, že Irán byl s Izraelem zadobře v době, kdy v něm vládl Pahlaví, kterého současný iránský režim hodlal popravit.

 • GlobeElement
  11:15 04.10.2018

  Nějak to motáte páté přes deváté, pánové.

  Izrael neuzavřel příměří s Hizballahem, nýbrž s Libanonem. A na Libanon neútočí. Že je Hizballah v parlamentu Libanonu neznamená, že zároveň nemůže být zapojen v ozbrojených střetech v jiné zemi a tam bombardován.

  Hizballah má jako svůj hlavní deklarovaný cíl znovuzískání Golan. Ale pro koho? Pro Sýrii? Tak proč je v Libanonu?

  Ale hlavně - hrát si na blízkém východě na nějaké zákonné normy - to myslíte vážně?

 • Slavoslav
  11:10 04.10.2018

  Luky

  legitimny a legalny nie je to iste. Dam ti priklad. Nelegalny (nie je v sulade so zakonom) protest moze byt legitimny (byt opravneny). Ak chces slovickar dalej ale aj latina mala dva vyrazy a asi vedeli preco.

  ja sa v nicom nestracam. Ty tu argumentujes nejakou spolupracou Perzanov (iranu) s Izraelom aunika ti fakt, ze tyto Perzania su halvnymi podporovtelmi hnutia ktore ma za ciel znicenie Izraelu a proti ktoremu prebiehaju Izraelkse utoky v Syrii. Nepride ti to trochu schizofrenicke ako keby si sa ty uz v tom stratil?

  No nic, filozoficku debatu na opravnenost si tu odpustim na to su tu vhodnesji prispievatelia s ktorymi si mozete opravnenost dokladovat trebars aj k prvokom a uspokojims sa s tym, ze tam jednoducho plati "vacsi pes j**e "

 • Luky
  10:53 04.10.2018

  Legitimita (z lat. legitimus, oprávněný, od legem timere, být v souladu se zákonem) je filosofický, politologický a zvláště pak právní pojem, který označuje právoplatnost, oprávněnost....

  Slavoslav: "je jedno ci su vo vojne"
  :D....tak hlavně, abyste se hoši nezamotali do těch vlastních legend přespříliš.

 • Slavoslav
  10:49 04.10.2018

  Luky

  je jedno ci su vo vojne. iran je hlavny podporvatel a zasobovac Hizballahu a ten ma svoje ciele jasne dane.

  btw. legitimny nerovna sa legalny a to co je legitimnym zaujmom jednej strany moze byt v rozpore s tym co je legitimnym zaujmom strany druhej

 • Luky
  10:42 04.10.2018

  Peršané byli jedním z mála, kdo Izrael uznával, dějiny spolupráce jsou bohaté (od společných útokůna Irák až po sdílení zpravodajských informací a zbrojní obchody).
  Možná mi to uniklo, ale nepamatuji se, že by byl Izrael s Iránem ve válce. Hledat se mi to nechce, poučte mě.
  Hizballáh má všechna svá centra a velitelství v Bejrůtu....
  Samozřejmě, že všichni přivírají oči, když Izreal trefí něco Hizballáhu, ale že by měl nějaké "legitimní právo" bombardovat v Sýrii je nesmysl.

 • raziel87
  10:32 04.10.2018

  Docela slušná appka pro ilustraci (nebrat doslovně)

  https://tangrams.github.io/hei...

  - ilustruje možnosti průniku IAF za pomoci krytí terénem a možnosti vyhledávání syrské PVO

 • Bernis
  10:29 04.10.2018

  :Luky
  Izrael primárně utočí na území Sýrie na cíle Hizballáhu a Iránu. Oba subjekty mají jakou součást své doktríny úplnou likvidaci Izraelského státu. V takovém případě jsou takové útoky legitimní.

 • Luky
  10:22 04.10.2018

  CerVus napsal:
  "Tady se stále zapomíná na to, že Izrael má legitimní právo útočit na Sýrii. Formálně jsou stále ve válce. "

  legitimní právo, hmm...má podle tebe Severní Korea "legitimní právo" útočit na Jižní Koreu?
  Izreal žádné takové právo nemá a příměří uzavřel i s Hamásem...

  Zbytek o útoku balistickými raketami s podporou západu (CerVuse?) je fanatizmus. A Putin, že je fanatik....

 • Dunnk
  10:12 04.10.2018

  Je někde napsáno, jak je dodávka domluvena po finanční stránce?
  Jak probíha doplňování raket z Ruska?

  Dík.

 • JirkaCa
  10:06 04.10.2018

  No jak tak koukám, co tam už za PVO je a co tam míří. Myslím, že Rusové nebudou IAF bránit útokům na Iránské cíle. Jen budou chtít po nich přesně plán letu kudy, kdy, s čím a na co budou útočit. Ty data budou k nezaplacení pro ruské vývojáře PVO a jak jim tam ještě pošlou F-35, tak to bude pro ně dáreček jako prase.

 • omacka
  10:05 04.10.2018

  Ještě bych dodal, že S-300 není žádný zázrak, tak se na to nejde dívat, ale je to až poslední část PVO. Sledujte hlavě jestli rusové rozmístí u Masjafu radiolokační komplex Nebo-M pracující v několika pásmech zároveň (X,L,VHF,S). Pokud ano, tak budou mít vynikající podmínky pro získávání reálných dat jednak o Izraelských F-35 a dalších stealth letounech letících na středních a vysokých výškách defakto nad celou Sýrii a Izraelem.

 • Charlie
  09:57 04.10.2018

  Jen technická s S-300 - mám takový pocit, že tu vládne jakési "opojení" tou legendou. Dneska už se jedná o celkem starý systém, který má vrchol nejspíš za sebou, a ty uvolněné prostředky klidně mohou být (a nejspíš minimálně částečně jsou) uloženky vyřazené z nějakého pluku v RA, kde je nahradily modernější prvky. Dost tomu nasvědčuje jak rychlost dodávek, tak i struktura dodaných prostředků (minimálně část jsou neexportní typy).

  Komplexy S-300 - S-400 (a teď se samozřejmě bavíme o řadě P, nikoliv o vojskových V) jsou tvořeny spoustou jednotlivých systémů, které byly různě modernizovány, mají k dispozici poměrně širokou paletu střel s diametrálně odlišnými schopnostmi a i radarů je celá řada, ale všechny ty systémy (až na nejnovější řadu vyvinutou pro S-300PMU-3 alias S-400) jsou kořenama hodně v těch sedmdesátkách (a to jak konstrukcí radarů jako počty naváděcích kanálů či odolnost proti rušení, tak i kapacitou středisek velení).

  Čili se soudy typu "S-300 přikryje celou Sýrii před vším" bych byl opatrný až do doby, kdy se ukážou fotky jednotlivých prvků rozvinutých na místě (protože je i dost velký rozdíl mezi taženými a samohybnými prvky - samohybné bývají modernější).

  Na druhou stranu ani není možné komplex podceňovat. Sice už má svoje roky, ale nedávno jsem četl jakýsi minireport z nějakého aliančního cvičení, kde slováci rozvinuli radarovou šást svojí S-300 a hostujícím pilotům moderních západních tryskáčů některé jejich schopnosti dělaly docela vrásky.

 • omacka
  09:51 04.10.2018

  raziel87: je to dokaz na Haaretz, Jen to sem dávám jako zajímavost, je celkem pravděpodobné, že ten den přiznalo IAF ztrátu te padlé F-16 jen proto, že spadla u silnice a nešlo to utajit :)

 • raziel87
  09:46 04.10.2018
 • raziel87
  09:45 04.10.2018

  2 omacka

  hele na ty odkazy pozor. Onehdá se tu do mě pár jedinců pustilo, když sem na ty videa s rozdílnými světelnými podmínkami upozorňoval.

  Nakonec mi bylo složitě vysvětleno (snad nickem:XY), že se pilot snášel 4 hodiny na padáku a mezitím přišel úsvit :-D

  Jdu to hledat, byla to výživná debata

 • omacka
  09:34 04.10.2018

  Oprava: ne F-15, ale oficiálně přiznaná sestřelená F-16 u které oficiálně tvrdí IDF, že se oba piloti katapultovali, to bylo ještě za tmy https://www.youtube.com/watch?... , dále existuje video https://twitter.com/Bilesa_Sha... ještě jednoho vystřeleného pilota (z jednomístného stroje) z toho dne pár hodin po východu slunce, což logicky těžko mohl být pilot z té přiznané dvoumístné F-16, by ještě musel být v záběru ten druhý pilot, protože jdou z letounu sekundu po sobě, ale hlavně tam nesedí čas, kdy spadla ta přiznaná dvoumístná F-16. A podle zdrojů televize Al Arabia v IAF byla vážně poškozená jedna F-15, co dokázala přistát, toto je oficiální zdroj z Al Arabia odvolávající se na své zdroje, a ještě existují nepotvrzené zprávy, že ten den byly poškozeny celkem tři stroje IAF.

 • CerVus
  09:28 04.10.2018

  Tady se stále zapomíná na to, že Izrael má legitimní právo útočit na Sýrii. Formálně jsou stále ve válce. Trochu rozdíl od Ruska, které napadlo dva sousední státy bez vyhlášení války. Ale oni to dělali i před druhou světovou, takže nic nového pod sluncem.
  Izraeli nic nebrání si vyčistit cestu balistickými raketami a potom zbytek PVO dodělat letadly. Půjde o eskalaci sil, ale co s tím kdo nadělá? OSN bude maximálně žvatlat.
  Odpůrcům se to může nelíbit, ale oni jsou jediná vojenská velmoc na Středním východě a mají podporu Západu. Rusové se s nimi měřit nebudou, protože tahají za kratší provaz.
  Ani fanatik Putin nebude hrozit vymazáním Izraele z mapy, protože ten by s sebou vzal většinu západní části Ruska. Navíc Rusko vede válku už jinde a nemá dost prostředků na další větší angažmá.

 • Clanek
  09:17 04.10.2018

  @Jura99
  Ja si taky umim predstavit ze kompromis mezi Izraelem a Ruskem (a Syrii) to byt muze. Rus "zabetonuje" vzdusny prostor Syrie, ale spolu s prevzetim kontroly bude taky sam rozhodovat co bude a co nebude postrelovat. A nedivil bych se, kdyby se najednou prestalo strilet po cilech v mezinarodnich vodach nebo vzdusnem prostoru sousedu, a cele sve vylepsene kapacity soustredi na postrelovani munice. Izrael pak na tuhle hru pristoupi, protoze furt bude schopen postrelovat cile v Syrii, jen holt s drazs munici a s mensi uspesnosti. Cil to ale pro oba splni, tihle dva se predevsim chteji vyhnout vzajemnym stretum, o to jde pri cele tehle maskarade nejvic, takze takovahle gentlemanska dohoda mi prijde jedine logicka. Na pozadi toho se bude bit v hrud i Asad, ikdyz mu tam sem tam neco prileti, tak toho zase 120-150% sestreli, k tomu dve F-15 a tri F-35, samozrejme a ty vybuchy na jeho zakladnach? To je jen sionisticka pomluva. Otazka je jak v tehle teoreticke dohode muze figurovat Iran. Zda je nejak resen a pokud ano pak jak. Precijen je zrejme, ze moc zastavit utocici Izrael ma v rukou predevsim Asad, a neni to skrze S-300, ale skrze postupne "sbohem a satecek" iranske pritomnosti. Ony ty izraelske utoky pak prestanou tak nejak samy. A i nehledic na Izrael musi byt v Asadove zajmu mit svuj pisecek po letech zase jen pro sebe (a Rusy). Takze nejvyssi cas vytvorit nejaky tlak i timhle smerem.

  Ad preskolovani Syrskych posadek PVO, k tomu jsou uz i oficialni informace o prubehu. Potrebna delka preskoleni, i to zda bylo toto intenzivni preskoleni ucinne, ale ukaze az cas:
  https://i.postimg.cc/x8H3cG17/...

 • omacka
  08:56 04.10.2018

  Automatické systémy řízení PVO (ASU) znamenají i to, že všechny moderní komplexy S-400, S-300PMU2, Buk-M2E, Pantsir-S1/S2, Tor-M2U dokáží pracovat v celé síti, to jest vyhledávat a postřelovat cíle v plně automatickém režimu v plné vzájemné koordinaci, ať už lokálně, nebo jako celá síť, bez zásahu operátorů. Kdo komu velí nemá cenu řešit, pokud chce Sýrie získat svůj stát zpět, tak se musí podřídit tomu, kdo ty operace a celou strategii a taktiku plánuje, a to se týká i PVO, a syrské ozbrojené síly to určitě nejsou. :D Dva sestřelené izraelské letouny (F-15 (přiznaná) a F-16 (nepřiznaná). + 2 poškozené, co se dokázali vrátit na základnu), tak ty má na svědomí ruské velení, po těch začala střílet syrská PVO až po tom, co napadli letiště T4, kde byly i ruští vojáci a nějaké vrtulníky. To, že pronikali hluboko do syrského vzdušného prostoru, což obvykle IAF nedělá, tak na to první vlna dojela.

 • Husita
  08:44 04.10.2018

  Jste si to docela zjednodušil, když jste vynechal fakt, že ta válka mezi Sýrií a Izraelem je skrze tu skutečnost, že Izrael okupuje Golany......

  Když pominu, že tohle je naprostý blábol, tak jaktože Izrael vrátil Egyptu Sinaj?


  raziel a černakus by s tím svým fanatickym antisemitismem mohli z fleku dělat velitele koncentračních táborů.

 • Martin23
  08:22 04.10.2018

  Pro Jura99.

  Pokud s někým chcete diskutovat, přestaňte se chovat jako fanatik.
  Jinak doporučuji například Forum 24.

  Já vám váš rusofóbní pohled na věc nebudu ani rozporovat, ani schvalovat.
  Je mi fuk.

 • Jura99
  08:14 04.10.2018

  Olivav: nerozumím v čem je kompromis s Izraelem, že "nebudou pálit po všem" ? Tedy že budou pálit jenom po izraelských strojích a nikoliv po vlastních ? To je kompromis s Izraelem? :-)

 • Olivav
  08:09 04.10.2018

  Starší zpráva, ale hovoří jasně (už jsem ji jednou dával pod jiný článek o Il-20):

  Ovládání bude více méně v rukou RUSŮ nikoliv SYŘANŮ - slova Sergeje Šojgu:

  Тем не менее полагаться исключительно на уровень подготовки сирийских военных в Минобороны РФ не намерены. Именно поэтому командные пункты сирийских соединений и воинских частей ПВО будут оснащены автоматизированными системами управления (разработки концерна ВКО «Алмаз-Антей»).

  To znamená, že nebudou asi pálit po všem a možná je to kompromis s Izraelem.

  zdroj: https://www.kommersant.ru/doc/...

 • Jura99
  08:06 04.10.2018

  kocour: hřbitovy jsou za poslední staletí plná zejména Rusů, těch kteří podceňovali vlastní věrchušku. Něco tak strašného jako je bezdůvodné vybíjení vlastních lidí po milionech umí na světě jen Rusové a snad Rudí Khmerové.

 • Jura99
  08:03 04.10.2018

  Martin23: Izrael si do Sýrie nelétá zkoušet zbraně, jako to tam dělají Rusové. Izrael považuje za otázku vlastní existence zničit Íránu vývoj a výrobu strategických zbraní a pokud se nachází na území Sýrie, holt si zaletí do Sýrie. Rusy nečeká nic jiného než další blamáž. Jejich PVO je blamážemi pověstná, viz. přistání M. Rusta na Rudém náměstí nebo aktuální sestřel vlastního letounu v Sýrii. Přitom snad si nebudeme nalhávat, že tu S-200 neměli Rusové pod kontrolou, bez nich by ten veterán vůbec nemohl být v chodu.

 • Jura99
  07:57 04.10.2018

  Martin23: vy jste si zase poněkud zjednodušil, když jste vynechal fakt, že Izrael okupuje Golanské výšiny kvůli šestidenní válce. Tehdy se na Izrael nachystal vrhnout celý arabský svět, Izrael jim trochu vypálil rybník preventivním úderem. Tzv. okupace Golan je něco jako okupace Königsbergu, když Němci prohráli válku.

  Rusům a Syřanům přeju, aby zvládli kyvadlovou dopravu raket pro S-300 z Ruska. Neznám cenu rakety 9M82 či 48N6E2, ale rozměry to není žádný drobeček. Pokud to budou houfně odpalovat jako dosud, stačí když tam Izrael pošle nějaké levné makety řízených střel a brzy Rusům dojdou. Nějak mi však uniklo, jestli Rusové podnikli opatření, aby si nesestřelovali vlastní letadla. To je totiž hlavní starost, nikoliv zamezení bombardování íránských cílů.

 • Martin23
  07:57 04.10.2018

  To že Rusové dodali Sýrii S 300 není jen vojensko-technické opatření.

  Tohle gesto sebou nese mnohem závažnější poselství politického či diplomatického charakteru.

  Rusové tím říkají: "ČÍM VÍC BUDETE TLAČIT NA PILU, TÍM SILNĚJŠÍ BUDE NAŠE REAKCE".

  Takže teoreticky se může stát, jak tady někteří nadšeně hovoří o tom, že by Izrael zničil syrskou PVO masivním útokem, že příště může Rusko dodat Assadovi třeba Iskandery.

 • Martin23
  07:50 04.10.2018

  Pro darkstyle

  Přesně pro vás je tento typ článků učen.

  1. S 300 je schopen sestřelovat i balistické rakety.
  2. Ruská PVO je vysoce mobilní - všechno na kolech.
  3. Žádná PVO není nepřekonatelná a pokud by Izrael provedl útoky mnoha desítkami střel na stacionární cíle, tak by prostě taková PVÖ neodolala.
  4. Takže se nabízí otázka, kterou jsem položil včera.
  Stály by cíle útoku za cenu, kterou by musel Izrael zaplatit?
  A ta cena nemusí představovat jen sestřelená letadla, rakety. Ta cena může mít ekonomicko-politický rozměr.

 • Slavoslav
  07:42 04.10.2018

  fenri

  1) ale hej, no vzdy mali z dlhodobeho hladiska vacsi uspech tie ktore absolutizmus panovnika obmedzovali a mali zavedene brzdy pre pripad neschopneho naslednika "tronu" a vykazovali stabiilitu

  2) tak to hej. Co sa tyka technickeho hladiska klubuk dole.

 • Martin23
  07:37 04.10.2018

  Pro misanex.

  Jste si to docela zjednodušil, když jste vynechal fakt, že ta válka mezi Sýrií a Izraelem je skrze tu skutečnost, že Izrael okupuje Golany.

  Mimochodem tento krok byl odsouzen Radou bezpečnosti OSN v rezoluci č. 497, která zákon o Golanských výšinách (z roku 1981) prohlásila za neplatný a postrádající mezinárodní právní účinek.

  Takže pokud chcete dělat nějaké rozbory, asi byste měl být preciznější.

 • fenri
  07:31 04.10.2018

  Slavo čistě technická:
  1.) Autoritativní režimy ovládají většinu planety většinu dějin. Vedle nich se spíše demokracie zatím jeví jako módní výkřik :-)
  2.) Rozhodnutí občas i na Západě padají velmi rychle. Když je ideologický záměr, jdou i smlouvy stranou. Tady se spíše naráželo na technickou stránku věci

 • Slavoslav
  07:15 04.10.2018

  flanker

  "Jak dlouhou přípravu by takový manevr zabral u nás nebo jiné armády NATO?"

  vyhoda autoritarskych rezimov kde rozhoduje uzka skupina ludi ktory ked rozhodnu tak sa kona. Ono sa hovori, ze najlepsou formou vladnutia pre stat je osvieteny diktator.

  Na druhej strane takyto system ma zasadne slabiny a nikde z dlhodobeho hladiska nemoze fungovat uz z principu a preto vzdy padne na hubu.

 • misanex
  07:04 04.10.2018

  me fascinuje, jak tady proruska bunka horuje za to, aby drzy a agresivni Izreal dostal pres usta.

  Syrie je s Izraelem ve valecnem stavu.
  Syrie umoznuje/chrani/podporuje jednotky, ktere utoci na Izrael. Vetsinou na civilisty.

  Utok na uzemi statu, se kterym jsem ve valce na vojenska zarizeni, ktera me aktivne napadaji, to je agresivni chovani? To si muze vazne myslet jen hodne hoden zmanipulovana nebo ne uplne bystra osoba...

 • Refael
  06:21 04.10.2018

  "Dále Izrael už 2 a půl týdne nevystřelil ani špuntovkou"

  Můžou být 2 důvody proč :
  1, Skutečně Izrael nechce dráždit Rusy dalšími údery na íránské cíle v Sýrii
  2. Rusům se podařilo přesvědčit Íránce, aby alespoň dočasně zastavili dodávky raket pro Hizballáh do Libanonu a Izrael by tak neměl důvod k úderům. A už vůbec nepoužívali rusko-syrský přístav k vykládkam íránských střel pro Hizballáh. Tím totiž dělají z Rusy idioty.

  Uvidíme v následujících týdnech, jak se vše vyvine.

  Jenom vsuvka :
  Pod článkem v komentáři na iDnes o dodávkách S-300 Sýrii někdo napsal, že by Syřané měli sestřelit další ruské letadlo a Rusové by jim mohli poslat S-400.

 • kocour
  05:23 04.10.2018

  No já vám nevím. Západ s Turkem se snažil porazit Asada min. 6let. A pokud vím, tak Sýrie teď prakticky patří Rusku...

  Pak tu máme Donbas, Krym, Jižní Osetii....

  Dále Izrael už 2 a půl týdne nevystřelil ani špuntovkou...

  A na F35 moc nesázejte, nad Sýrii se podívat jen tak nemůže. Nevidilnost znamená, že ji místo na 200km přesně zaměřím až od např. 100. Nic víc.

  Hřibovy jsou za minulá staletí plné těch co podceňovali Rusko.

  A nejsrm Ruskýho agent, nehýkam blahem před obrázkem Putina, jsem jen realista...

 • darkstyle
  00:03 04.10.2018

  Ja neviem naco by izrael vobec pouzil stihacky..

  Ma dost satelitov na obeznej drahe, urcite im usa poskytnu v pripade potreby zopar snimkov

  A cele reb aj s s300 nezmoze nic proti balistickym raketam, ktorych izrael vlastni dostatok..

  Vypali par balistickych, a v tom case bude z dialky par f35 sledovat co sa deje a troshku za nimi f15, keby cosi ostalo aby to mohli dorazit..
  A keby fakt nemohli, tak nasadnu na tanky a vyrazia na budapest, pardon damask.. merkavy a namery s apachmi nad hlavami..

  Izrael ma jasnu doktrinu..
  Podla mna ked musel izrael utocit az tak na severe, tak na juhu uz nemal dost cielov, takze si da teraz pauzicku na take 2-3 mesiace.. iranci zacnu byt menej ostrazity a sup..

  Ved za posledne 3 mesiace zautocit podla mojho skromneho odhadu minimalne na viac ako 500+ cielov

 • Kozlus
  23:38 03.10.2018

  balm: Tuhle mizerii a totalni podfinancovani vyzkumu a vyvoje rozhodne nepopiram. Ale soucasny vyvoj s necim pracuje a kdyz dostanou nove poznatky z pripadneho vraku, tak jim to pomuze i v soucasne situaci. Uz jen tim, ze budou vedet na co se zamerit. Rozhodne na tom budou lip, nez bez toho. A rozhodne mi nenamluvite, ze jim USA klidne muze poslat treba tu ted spadlou F-35, protoze jim to k nicemu nebude.

 • balm
  23:28 03.10.2018

  @Kozlus

  Nakopnutí čeho? Výzkum by mohlo nakopnout jedině dlouhodobé zlepšení ekonomické situace a přísun financí pro všechny obory, protože zaostávají v drtivé většině obvětví. Z vraku letounu získáte pouze omezený vzorek, ale technologii potřebnou k realizaci nabytých vědomostí nikoliv. Na to, jak mluví o zlepšení, stále nejsou schopni rozjet výrobu optických systémů (dováží se např.: z Francie) a v oblasti metalurgie jakbysmet. Ani dnes nejsou schopni naprosto přesné výroby odlehčených titanových profilů s tolerancí několika setin milimetru. S vrstvenými kompozitními materiály jsou na tom ještě hůře, protože chybí finance a tudíž i technologie s nezbytnou zkušeností. Dobrým příkladem byl společný projekt s Yakovlev - návrhnout titanovo-kevlarové pancéřováni zvládali teoreticky, ale realizovat ho nedokázali. Později (ještě před rokem 2000 - oficiální odstoupení od společného projektu) 1997 - 1998 bylo navrženo odstoupit od boridu titanu s kevlarovými vrtstvami a přejít ke kevlaru, protože realizace nebylo z jejich strany možná dříve, než za 25 let (+ kompletní dotování). Mimochodem, nezvládli ani vrstvené kompozitní kevlarové pancéřování (Yak-130 používá pro nádrž pryžovou samosvornou ochranu nádrže s kevlarovým potahem), natož pokročilejší materiály kombinující krátká a dlouhá vlákna.


  Nedělejte si iluze, protože vhodné materiály se dají snadno odvodit, ale vyrobit je bývá mnohem horší. Za současné ekonomické situace to zvládnou tak do roku 2055 a to už bude mít F-35 svého zalétaného nástupce. Mnohem horší by bylo, kdyby trosky koupila Čína. Současné Rusko nedisponuje technologiemi nezbytné pro konstrukci vyspělých materiálu s vysokou přesností.

 • Kozlus
  23:26 03.10.2018

  A vim, ze IDF nejsou zadny blbci a ze pripadna akce proti S-300 bude veeelmi peclive pripravena a predimenzovana. To ale znamena ze i notne komplikovana a takove plany maji ten nehezkej zvyk se pekne posrat na nejake malickosti. Tim nechci rict, ze se nepovede - nejspis jo. Ale furt sme u toho, ze IDF strili na RF cilene.

 • Kozlus
  23:22 03.10.2018

  Ale ja nejsem z niceni F-35 nijak nadsenej, spis tuhle moznost vylucuju. Protoze se bud Izrael s RF dohodl, ze po sobe strilet nebudou a pokud ne, tak tam F-35 litat nebude, protoze bude USA vyvijet obrovskej tlak, aby je tam nepousteli. I jen myslenka na sundani odrazecu USA poradne nasere. Tohle je schovany na opravdovou valku a realny hodnoty RCS jsou sakra dobre chraneny tajemstvi. A litat s odrazecema a externe nesenou munici neni moc daleko od nasazeni F-16.

  A jo, Izrael muze strilet ze sveho prostoru, ale k tomu bude donucen jen v pripade, ze jim bude od RF realne hrozit sestrel - momentalne nerealne. A to uz bude jedno od kud strili, protoze po nich ta raketa poleti stejne. Plus nejspis pak kalibrace i letiste, odkud to letadlo vzletlo, protoze to se dostaneme do faze, ze je Izrael tak oprsklej, ze potrebuje poradnou tafku, aby zase zacali pouzivat mozek. Jenze to uz sme prakticky u WWIII. A to za to RF nestoji, takze takhle daleko to pozenou jen po totalne prehnane provokaci.

 • KOLT
  22:49 03.10.2018

  Kozlus, tak nadšeně bych se k ničení F-35 nestavěl ;-) Samozřejmě není všelék, nicméně zrovna SDB má dolet nějakých 60-70 km. K tomu připočtěte ještě kousek k systému PVO (IDF nejsou blbci, aby nevěděli, odkud nalétnout). Jste si jistý, že na takovou vzdálenost S-300 zaměří F-35? Zvláště, pokud poletí v pasivním režimu, maximálně s komunikací mezi letadly, kterou v rušeném prostoru prakticky nebude možné vůbec zaznamenat (on je to problém i v nerušeném, na takové vzdálenosti)? Já bych si tím "...vyskok provest nemuzou..." tak jistý nebyl ;-)

  A to nemluvím o tom, že Izrael má spoustu způsobů, jak provést údery ze svého území, čili nemusí až tak řešit, jestli Ruská/Syrská PVO letouny uvidí. Leda by Rusové byli ochotní střílet izraelské stíhačky nad Izraelem. V tom případě bych se ovšem začal bát světové války...

 • Kozlus
  22:39 03.10.2018

  "Tak holt Izraelci presednou z F16 do F35, ktere maji EOP o velikosti mouchy a Rusove je na radaru neuvidi."

  A cela ruska generalita a komplet jejich vyzkum eletroniky bude mesic v kuse oslavovat tak, jak to jeste sire ruske plane nezazily. :) To je totiz to nejlepsi, co by mohl Izrael s F-35 udelat. Sundat koutove odrazece a nechat vsechnu tu nove navozenou REB techniku, at si to letadlo ocucha.
  A cim budou ty F-35 utocit? Kdyz poleti v ciste konfiguraci a budou se drzet tesne nad terenem? V pumovnicich muzeme skrtnout klouzave pumy, protoze vyskok provest nemuzou, takze JDAM nebo JASM? Ten naklad nejaky velky skody neudela ve srovnani s tim, ze daji RF moznost promerit si F-35 v ciste konfiguraci, nebo dokonce ztrata letadla a dopad do Syrie nebo Libanonu. To by byl totiz obrovskej pruser galaktickejch rozmeru. Jednak dost podstatny nakopnuti pro ruskej vyzkum a jednak dost rana celemu tomu stealth nabozenstvi a tedy prodejum. A kdyz si vezmeme, ze velka cast NATO chce stavet svoje letectvo na F-35...

 • kocour
  22:15 03.10.2018

  ještě jeden pohled... po incidentu to samozřejmě už je také o tom, kdo ho má většího...ale rozhodně bych teď rusy nepodceňoval, jsou poměrně pragmatičtí.
  Prakticky vyložili trumfy na stůl a pokud uspějí, tj. úspěšně zavřou nebe nad Sýrii, tak to bude zejména ohromná reklama a miliardové obchody s ruskými zbraněmi... A jelikož prachy jsou vždy až na prvním místě, tak jde opravdu o mnoho.

  Izrael to teď bude mít hodně těžké, F16 už si asi neškrtnou (vždyť ačkoliv je IAF úžasná, tak od doby co jedna padla proti S-200, už se nad Sýrii neodvážili...) a F35 to bude mít taktéž na levačku. Ono útočit na vybrané cíle Iránců pod maximálním rušením a při ruském monitorování ze všech stran...

  Prostě ukázaná platí, brzy možná uvidíme jak je IAF s F35 dobrá, ale pokud neuvidíme vůbec nic, tj. na nebi jen klid a mír, tak budeme vědět, že S300 v kombinaci s dalšími technologiemi je beton...

 • cejkis
  22:15 03.10.2018

  Kolik toho v Sýrii asi zbylo z československého systému Ramona ? Umíte si představit zapojit do automatizovaného systému S300, S400, S200, Pancir i pasivní systémy ?

 • Danosť
  22:09 03.10.2018

  A k téme, myslím že ked Rusko dodá všetku potrebnú techniku, Izrael bude musieť obmedziť svoje nezmyselné a nezákonné dobrodružstvá v susednom štáte v tomto prípade v Sýrii..V tomto prípade je Izrael agresor tak ako aj v prípade okupácie golan..

 • Danosť
  22:03 03.10.2018

  Cernakus, kto je horší fanatický antisemita či militantný sionista? Mne sa Izraelská zahraničná politika hnusí no nejdem za to nenávidieť židov, tak ako nejdem za zlú ruskú politiku obviňovať pravoslávnych atd..

 • skelet
  21:56 03.10.2018

  jenže zapomínáte na jednu věc. USA nesmí ztratit tvář. A pokud by cukla u svého nejznámnějšího chráněnce .. to by možná udělal Obama, ale Trumpa živí silná gesta.
  Sumasumárum.. Izrael není Ukrajina, která zajímá jen její sousedy.

 • KOLT
  21:50 03.10.2018

  Jen dvě věci na zamyšlení, byť jsou mimo téma, jen se dotýkají dvou nesmyslů zde v diskusi uvedených.
  1) Nepleťte si ortodoxní a ultraortodoxní Židy, Refael (nemíval jste původně nick Rafael?) o tom určitě ví víc než já. Nicméně takoví ti, co jen čtou a dohadují se o Tóře a vypadají jak karikatura Žida z 19. století, to jsou ultraortodoxní (Charedim). A z nich jen jistá část je přesvědčena, že Izrael musí obnovit mesiáš. Takových je ovšem v Americe naprostá menšina (max. malé jednotky procent). Ortodoxní jsou širší pojem, valná většina z nich patří k modernímu ortodoxnímu judaismu, který je naopak značně prosionistický.

  2) Kolem Trumpa je hromada antisemitů (jak už tak v dané skupině označované jako "extrémní pravice" zpravidla bývá), i on sám s proizraelskou rétorikou zachází spíše jako s politickým zbožím, než že bych mu věřil nějaké kdovíjaké sympatie k Izraeli. V rámci jeho kampaní vystupovali i nepokrytě antisemitsky orientovaní jedinci. O jeho tweetu s Clintonovou obklopenou balíkem peněz a Davidovou hvězdou ani nemluvě...

 • major
  21:49 03.10.2018

  cernakus: Obama je Žid. Po matke! Ktorá nebola veriaca. A samozrejme po jej matke! Ktorá bola metodistka... ehm...

  Pozor na čierneho imperialistického židáka, čo na teba číha v chladničke - rozkopal ti tvoju bábovčičku a chystá sa na omnoho horšie veci.

 • cernakus
  21:47 03.10.2018

  rafael:

  Antisemitizmus ani tak ne, nějak zásadně vás sice nemusím, anžto mnou jako Gojimem pohrdáte jako dobytkem seslaným vaším Bohem na zemi abych vám byl k užitku, ale dtto se mi dostává od skopčáků a tam tu svoji namyšlenou nadřazenost ani nemají zakotvenou v nějakém historickém spisu :-D

  To spíše se židofily mám problém a s militantním sionismem jako takovým. I když pro vás militantní sionisty je to asi to samé jako antisemitismus ;-)

  Mimochodem, kde jsem napsal konec Izraele? Nebo zaměňuješ "Izrael nebude problém na BV" za "konec Izraele", jako to děláte Íránským představitelům? Prostě věřím tomu, že dostanete v následujících dvou letech přes pracky a začnete se chovat jako normální a pokorný stát, ne jak obrovská teroristická buňka s vyspělou vojenskou technikou k dispozici. Já vím, naivní, ale věřím, že i Židé se mohou chovat normálně.
  Doba pokročila. Možná by bylo fajn, kdyby i Izrael vkročil do 21. století a přestal žít podle perspektivy 70 let staré. Nemyslíš?

 • Jura99
  21:04 03.10.2018

  Tak holt Izraelci presednou z F16 do F35, ktere maji EOP o velikosti mouchy a Rusove je na radaru neuvidi.

 • Martin23
  20:40 03.10.2018

  Tento typ článků má pouze vyvolávat nesmyslné diskuze.

  Ono to totiž vůbec není o tom, jestli je silnější ruská PVO nebo izraelské letectvo.

  Problém je v tom, jestli cíle, na které by Izrael útočil, stojí za případné riziko.

 • dusan
  20:37 03.10.2018

  cernakus

  Úplne klasický mýtus.... "ja viem, lebo som videl, rozprával sa, mám skúsenosť" a pod. ... osobné zážitky či stretnutia sú síce fajn a prezradia veľa pre celkové pochopenie situácie sú úplne bezpredmetné ... mimo ľudí čo sa tomu prefesionálne venujú a vedia si veci zaradiť do kontextu ....čo asi nie je prípad nás dvoch ...

  Ja som sa tiež rozprával s xz-Rusmi a čuduj sa svete ... tá podpora Putin nebola veľmi veľká .... ale neberiem to vážne.... moja "vzorka" ruskej populácie je jednoducho zanedbateľná... a pre Rusko úplne bezvýznamná.

 • skelet
  20:20 03.10.2018

  koukám, že někteří tady mají v poslední době permanentní erekci :)

 • flanker.jirka
  20:12 03.10.2018

  Titulek článku raději přehlédnu, něco takového patří do bulváru, doufám, že tímto směrem to tu pan Grohman nechce hnát.

  Technologicky bude S 300/400 dohromady s jinými systémy pěkně kousat a nejspíše si Izrael třikrát přepočítá, zda pošle letadla na nějaké malé sklady hizballáhu, íránců a bůhví koho ještě. Na místo toho by mohlo dojít na "diplomatičtější" kroky pro odstranění nebo odebrání takových věcí potencionálním bojovníkům proti státu Izrael. On i Asad by měl rád klid, ale celé urovnání spícího konfliktu s Izraelem stojí a padá na tom, že jde o územní spor - okupované Golany, na druhé straně přítomnost hizballahu v Sýrii. Toto nikdo nevyřeší ani náhodou, to bude dříve krym ukrajinský, než aby se Izrael vzdal velké zásobárny pitné vody na středním východě.

  A k samotnému systému, máme se na co těšit, snad se brzy objeví fotky nebo videa ze kterých bude zřejmé jaké podpůrné prostředky radiolokační stanice budou mít k dispozici. Typ raket půjde sotva odhadnout, kontejnery jsou si podobné, né-li stejné.
  Ale schopnost dodat systémy REB a S 300 do této oblasti v relativně krátkém časovém horizontu, to je asi nejzajímavější informace o tom, jaké schopnosti ruská armáda má.
  Jak dlouhou přípravu by takový manevr zabral u nás nebo jiné armády NATO? Kolik dislokačních průzkumů, konferencí a jednání by tomu muselo předcházet, než by tam nědko něco podobného dostal?

 • Refael
  19:48 03.10.2018

  cernakus:

  Z vás ten antisemitismus přímo vyzařuje ("židofil Putin, arci-židofil Trump, konec Izraele" atd.).

  Též píšete o " kriminálních izr.politicích", přitom ruská korupce napříč celou Ruskou Federací je pověstná a zřejmě dlouho nebude mít v rozsahu konkurenci.
  Nejspíš chcete, aby se v Rusku dostali k moci opět komáři či rovnou Žirinovský.

  Teď k samotnému problému v Sýrii :
  Rusko chce vykopat Íránské Revoluční Gardy ze Sýrie stejně jako Izrael. Jednoduše se Putin nechce s Asadem dělit s nikým jiným. Nezapomeňte, že sice Írán i Rusko mají společný cíl a to udržení režimu s Asadem či bez něj, ale to je tak VŠE.
  Írán chce vybudovat proti Izraeli 2.frontu přes Hizballáh, aby Hizballáh byl schopen útočit raketami ze dvou stran najednou(Libanon-Sýrie), ale Rusové chtějí konsolidovat Sýrii a vědí, že nemůžou donekonečna nechávat svůj kontingent v takovém počtu jako teď. Rusko není ekonomicky USA, aby kvůli Iránu utrácel šílené částky za tak rozsáhlý kontingent. Oproti USA je to zanedbatelná částka, ale pro Rusko jsou to velké výdaje.
  Rusové chtějí nechat v Sýrii malý kontingent(lodě), který by udržoval syrský přístav v ruských rukou.
  Rusové ale nemají vlastní síly, aby "pomohli" rozhoupal Íránce k odchodu, tak nechávali naší IAF(bydlím v Izraeli), dělat práci s ruským posvěcením. Rusové by byli i proti sobě, kdyby skutečně uzavřeli celý vzdušný prostor Sýrie Izraeli, tím by přišli o jedinou sílu, která na to má.
  Kvůli médiím samozřejmě budou cenit zuby(S-300), ale na pozadí celé show se už diskutuje, jak zabránit Iránu dodávat rakety Hizballáhu Rusům přímo pod nosem :

  https://www.debka.com/putins-a...

  Pokud by totiž Rusové plně šlápli na plyn proti Izraeli(bezletová zóna s využitím všeho, co Rusové v Sýrii mají), stali by se Rusové záhy PLNĚ zodpovědní za celou Sýrii(včetně íránských dodávek raket Hizballáhu) a tak zase dobří kamarádi s Íránci a Hisballáhem Rusové určitě nejsou.

 • kocour
  19:46 03.10.2018

  A poslední kousek do mozaiky, vypadá to na kompletní beton...

  Došlo k výraznému posilnění stíhacích letounů na čtyři stíhací letky (když započteme 4xSu-30SM na malé stojánce a 4xSu-30SM, + 8xSu-35S na hlavní stojánce) - na fotce je 23 nových letounů (8xSu-27SM3, 8xSu-30SM, 7(8)xMiG-29SMT) (+ je na Hmímimu 30 míst na hlavní stojánce, + 13 míst je obsazených Su-24M2 u hlavního hangáru). Podle mých propočtů je tam může být teď max. až 66 taktických letounů.

 • kocour
  19:42 03.10.2018

  brzy se ukáže jak na tom F35 opravdu je.

  Předpokládáme, že budou dodány REB systémy, které se zabývají potlačováním radarového průzkumu - to je standardně “Krasucha-4, - uvedl Mikheyev s tím, že komplex bude s jeho digitální pamětí plně integrován do systémů protivzdušné obrany, protiletadlových raketových systémů, radiotechnických systémů.

  Podle Mikheyeva bude dodáno Sýrii dodatečné množství zařízení pro potlačení družicové navigace. "Zdá se, že to budou stanice typu"Žitěl", které provozuje ruská armáda," poznamenal.

  Komplexy mohou také potlačovat systémy řízení letectva a blokovat řízení letectva. „Tyto komplexy budou moci zcela blokovat radarový průzkum a zcela zablokovat systémy automatického řízení a spojení (ASU), pak nebude možné efektivně řídit letadla na bojišti,“ - uvedl Mikheyev.

  „Tyto stanice a komplexy budou schopny vypořádat se s vysoce přesnými zbraněmi - jako řízené střely a chytré bomby, které využívají pro navedení na cíl GPS, GLONASS, a další naváděcí systémy pracující v různých frekvenčních pásmech. Takto mohou pozemní systémy REB zcela zablokovat použití přesných zbraní", - uvedl.

 • kocour
  19:38 03.10.2018

  Takže to bude asi docela prdel...

 • kocour
  19:38 03.10.2018

  Podle informací Galei Tzahela je rozhodnutí nasadit F-35 reakcí na rozhodnutí Ruské federace dodat Sýrii systémy protivzdušné obrany S-300.

  "Galei Tzahal citoval zdroj z izraelského letectva, který řekl, že ve světle situace v Sýrii se Izrael rozhodl zvýšit používání stíhačky F-35 při útocích v Sýrii," uvedl Arutz Sheva.

  "Nadcházející útoky nebudou první, ale budou bezpečnější pro piloty ve světle nové reality v nebi Sýrie," řekl zdroj Galei Tzahal.

 • kocour
  19:37 03.10.2018

  Šojgu uvedl, že práce na vytvoření jednotného systému kontroly a řízení protivzdušné obrany v Sýrii bude dokončena do 20. října. "Pokud jde o jednotný kontrolní systém celé sítě protivzdušné obrany, začali jsme dodávat vybavení, dokončíme veškerou práci s výcvikem posádek do 20. října a propojíme je do jedné sítě," řekl Šojgu. Zdůraznil, že dodávka kompletního komplexu S-300 byla dokončena včera.

  Tři měsíce budou syrští odborníci cvičeni na ruských protiletadlových raketových systémech S-300 dodaných do země, uvedl ruský ministr obrany. K vysvětlující otázce hlavy státu, jak dlouho trvá výcvik obsluhy syrské armády na S-300, odpověděl Šojgu: "Tři měsíce."

  "Výrazně jsme posílili systémy elektronického boje, dodali jsme dodatečné prostředky. V důsledku toho dnes ovládáme blízkou zónu až na vzdálenost 50 kilometrů a vzdálenou zónu - hlavní směr, ze kterého letouny provádí údery na území Sýrie ovládáme na vzdálenost 200 kilometrů," uvedl Šojgu.
  https://tass.ru/armiya-i-opk/5...

 • cernakus
  18:49 03.10.2018

  dušan:

  Obama byl Žid, jen tak mimochodem (židovství see dědí po matce). A jeho postoj je mezi americkými Židy rozšířenější, než by jsi čekal. S pár z nich jsem měl možnost hovořit a jejich názor na Izrael je takový Sasha-Cohenovský.

  Taky by jsi se mohl s pár americkými židy zkontaktovat a pokecat, i když ti to asi rozbourá bábovičky...

 • dusan
  18:43 03.10.2018

  cernakus

  Ja už sa smejem : )

  Kto nevidí väzby americkej politky na Izrael, ktoré boli pené i v časoch Obamu, ktorý sa sa izraelskými politikmi vyslovene neznášal, tak tomu je zbytočné niečo podrobnejšie vysvetľovať ...

 • cernakus
  18:27 03.10.2018

  dušane ty jsi kovaný. ale i když tě to překvapí, vás kovaných je i v USA zcela zanedbatelné procento. Většina Američanů by potřebovala hodně přesvědčovat, aby šli do vlastního zničení kvůli nějakému Izraeli a to platí i pro většinu amerických židů.

  A tu sranda tezi že Izrael = bezpečnost USA. Mohl by jsi to nějak rozvést? Slibuji, že se nebudu smát.

 • Tesil
  18:23 03.10.2018

  cernakus
  Napsal jsi to správně.Většina lidí nevidí rozdíly mezi Židy,Ti zbožní očekávají obnovení Izraele skrze Mesiáše nikoli skrze sionisty.
  A holocaust považují za trest právě za sionismus.

 • dusan
  18:16 03.10.2018

  Izrael vs Rusko

  Izraelská bezpečnosť = bezpečnosť USA. Pokým sa diskutuje či USA vôbec budú plniť svoje záväzky k spojencom NATO, tak o tom, že pri konflikte niekoho s Izraelom ho okamžite podporí nepochybuje snáď nik.


  Je pravda, že izraelská politika je plná korupcie a škandálov, ale to nemení nič na fakte, že armáda je na vysokej úrovni a má bezvýhradnú podporu najsilnejšej svetovej veľmoci. A to dokonca bez ohľadu na to, že si často tým USA dokonca škodia, keď takmer bezvýhradne podporujú Izrael.


  Je to trošku naopak ako tu niektorí vykresľujú .... Rusko je oproti maličkému Izraelu v roli bezmocného Goliáša a dosť sa čudujem, že Putin ide do konfrontácie tam, kde nemá čo získať ... len stratiť ...

  Izrael doteraz tak trochu otváral Rusku okno do západného sveta, ktoré Rusi potrebujú napr. i pri moderných vojenských technológiách a i v Sýrii sa nejako dohodli ....

 • cernakus
  18:08 03.10.2018

  skelet:

  Mno, na Ameriku bych nyní moc nesázel. Ano, AIPAC má zásadní vliv na vládnoucí elity USA a byl by asi schopen USA dotlačit k třetí světové kvůli Izraeli, ale ne v aktuální vnitropolitické situaci.

  Situace totiž je, že fanatický arci-židofil Trump (který donutil vlastní dceru se provdat a konvertovat do ortodoxní židovské rodiny) je arci-nepřítel amerického "deep state", tedy vládnoucích elit, které jsou sice taky židofilní, ale Trumpa nenávidějí podstatně více, než milují Izrael, který je pro ně takové spíše vágní jednoslovné vyjádření židofilie. To stojí na tom, že Americký žid si myslí, že je více než Izraelský žid. Takže i podpora je "ocamcaď pocamcamď". Mnoho amerických Židů je navíc ortodoxních. Ti prvně moc Izrael nemusí, protože nezapadá do jejich vidění světa (kdy obnovený Izrael měl být jediným královstvím lidí vzniklým na troskách předešlého světa po Armageddonu) a za druhé stále fungují v režimu, Židé byli před Izraelem a budou i po něm (druhý Exodus), což nebude fungovat, pokud bude válka mezi USA a Ruskem teď, kdy ještě USA nemají prostředky na to, zničit Rusko bez vlastního zničení.

  Takže paradox - je více než pravděpodobné, že "deep state" ovládaný AIPACem by se Trumpovi vzepřel, pokud by tento chtěl v rámci své choroby pomoci Izraeli válkou s Ruskem.

 • cernakus
  17:54 03.10.2018

  otecko:

  Židofil Putin je v podstatě poslední obrovská brzda, která brání Rusku (tedy jeho vládnoucím elitám) srovnat Izrael do latě. Kdysi židofilní a židovské okolí Putina (2000-2012) bylo odejito a nemá prakticky žádné vlivové posty. Také ve vedení ruských konglomerátů proběhlo během posledních 6ti let velké antisemitské čistky, takže i jejich vliv na Ruskou ekonomiku je zlomkový ve srovnání s předchozí dekádou.

  Ale zdá se, že brzda jménem Putin už konečně slábne. To se ukázalo právě kolem sestřelu Il-20, kdy MOD zaburácelo. Putin zčeřené vody na pár dní uklidnil, a pak znovu zaburácelo MOD a MZV a Putin začal držet hubu (toliko k jeho neomezené moci v Rusku, vliv má obrovský, to bezesporu, ale ani on není neomezený vládce Ruska). Po debaklu Jednotného Ruska v místních volbách se samozřejmě navíc začal v Rusku hledat vnější nepřítel, na kterého půjde odvést pozornost při zavádění nepohodlných sociálních reforem. A Izrael je docela vhodný cíl.

  Na druhou stranu, jak sám podotýkáš, aktuální politické vedení Izraele, kteří jsou prakticky zločinci (korupčníci, podvodníci a dokonce na jednom je prý podezření z vraždy) má podobný problém, potřebuje eskalovat konflikt s Íránem v otevřenou válku, protože to je pro ně win-win. Buď vyhrají a pak se je jako vítěze nikdo nebude odvažovat soudit (uvnitř Izraele) a nebo prohrají a pak dožijí v luxusním exilu v USA bez obavy, že je Mosad zlikviduje.

  Osobně tipuji(s ohledem na kvalitu politických elit aktuálního světa), že kolem roku 2020 už nebudeme mít na BV problém jménem Izrael. A naši židofilové se Zemanem včele si budou muset najít jiný malý hrdinný národ k bezmezné adoraci.

 • skelet
  17:51 03.10.2018
  • (4)
  Oblíbený příspěvek

  Jasně kluci.. Rusko zaútočí na Izrael a jeho spojence (USA) to nechá chladné. To už tu bylo během Arabsko-Izraelských válek tolikrát. Včetně likvidace sovětských poradců.. To by musel být Putin totální retard, aby šel tak daleko (stejně tak Netanjahu). A to díky Bohu ani jeden není.
  Rusové dodali S-300, "zlikvidují" syrský vliv na PVO. Izrael "jakože" se bude bát a omezí útoky a Asad bude "děkovat a říkat pápá" Iránu a Hizballahu. A všichni budou spokojení.

 • Tesil
  17:45 03.10.2018

  Do koutu zahnal Rusko Izrael.Rusové prostě jen reagovali
  Pochopitelně na takový střet nemá Izrael dostatek lidských ani materiálních zdrojů.
  Případná mobilizace by poškodila ekonomiku a řada arabských států by skrytě nebo otevřeně Rusy podpořila.
  To by židi museli opravdu mohutně v USA zalobbovat.Což se vyloučit nedá.

 • otecko
  17:27 03.10.2018

  Podle Šojguje bude operační nasazení všech systémů k 20.10. do té doby má teoreticky Izrael čas na vše. Byť už nyní chrání ruské základny systémy S400.
  Někde jsem četl, že Rusové chtějí monitorovat prostor i z moře.
  Izrael by si měl uvědomit, že s Putinem se dalo dosud jednat a slovo dodržel, ovšem i v Rusku se ozývají hlasy jestřábů, že více si Rusko nesmí nechat dovolit, aby nebylo za slabocha. Netanjahu bojuje právě také o své politické přežití, je totiž obviněn z rozsáhlé korupce jak on, tak celá jeho rodina, píše se, takže taky vrtí psem.
  V každém případě ať jedna, tak druhá strana má co ztratit, zatímco Irán a Hizballáh se tam vzadu směje...

 • cernakus
  17:21 03.10.2018
  • (10)

  Čím dál více jsem přesvědčený, že toto je další fáze války v Sýrii, fáze, ve které po eliminaci, centralizaci a obklíčení povstalců v Sýrii, je třeba vypudit protiasádovské státy. Tedy Izrael, EU, Turecko a USA (v tomto pořadí).
  A celá Il-20 aféra byla false flag operací Ruska.

  Cílem je donutit Izrael respektovat hranice a suverenitu Sýrie (a dost pravděpodobně včetně vynuceného vrácení Golan výměnou za mírovou smlouvu) a je jedno, jestli to bude po "dobrém", tedy praktickému znemožnění jakýchkoliv akcí Izraele na území Sýrie (převážně leteckých) pomocí "syrské" PVO osazené ruskými posádkami a nebo po zlém, kdy Izrael udělá finální chybu a pomocí kombinací úskoků a podvodů a čisté přesily tyto zničí, čímž vytvoří mezinárodně akceptovatelné casus beli na to, aby Rusko zcela legitimně a bez ohledu na židovské ztráty odňalo Izraeli nástroje prováděné mezinárodního terorizmu, tedy anihilací IDF (snad se nenajde žádný RAŽovský dement, který si myslí, že by měl Izrael byť jen hypotetickou šanci ustát střet s Ruským strategickým letectvem a námořnictvem).

  Není to zrovna fér jednání z Ruské strany, ovšem Židi si o tohle soustavně koledují už 50 let, takže jejich problém.

 • dusan
  16:30 03.10.2018

  Samotné pozemné systémy PVO NIKDY nedokážu zabezpečiť efektívnu PVO bez stíhacej zložky ... a tú Sýria nemá .. resp. nie takú čo by stála za reč.

  Tých cca 20 ks MiG-ov 29 s pilotmi s minimálnym výcvikom vo vzdušnom boji jednoducho nie je pre izraelské letectvo žiadny protivník.

  To môžu zabezpečiť len Rusi ... je však otázka či im stálo sa "naťahovať" pre Hizbaláh.

  Isté je jedno, pre Izrael je Hizbalách červeným súknom a nebude váhať si to pre neho si to "rozdať" i s Ruskom ... samozrejme s prihliadnutím na minimalizovanie ruských strát a cti : )

 • fenri
  16:18 03.10.2018

  Charlie: přesně
  RiMr: no, já myslím, že svět Rusko už dávno dohnal. Ať už jde o uchcávání o míru, lásce a hodnotách a zároveň ignorování Jemenu (prostě ten rozdíl mezi tím, že 1000 mrtvých v Jemenu nemá cenu přejetého hovna na silnici, ale kvůli potřetí zasypané syrské holčičce s Instagramem zasedá OSN), nebo o řeči o svobodě pod dohledem a cenzurou agentky Stasi.Dalo by se pokračovat. Je celkem jedno, jeslti je rozdíl v těch prohlášení mezi jednotlivými stranami 7.12% nebo 11.6%. trend je zřejmý a je to fakt, na který se dá nadávat asi jako na sucho.

 • jj284b
  16:06 03.10.2018

  cele je to slusny nezmysel a obrovska Ruska chyba.. v podstate sa rozhodli kryt Iranske aktivity proti Izraelu a tlacia Izrael do kuta.. Rusi mali na vyber, Izrael nie... takze reakcia z Izraelskej strany sa da ocakavat...

 • Miroslav
  16:01 03.10.2018

  Jura: Jadrové zbrane sú účinné len ak je mier. Psychologický efekt ktorý majú je silnejší ako Kilotony TNT. V prípade, že mier nie je, sú k ničomu. Nikto takú zbraň reálne nepoužije. Aj keby si pomocou takej zbrane vyhral konflikt tak čo z toho? Vyľudnená mesačná krajina s rádioaktívnym spádom nie je ako korisť bohviečo.

 • Charlie
  15:48 03.10.2018

  V tom titulku je nastíněna otázka a myslím, že jasná odpověď je "Izrael." Jde o to, že každý komplet je jen tak dobrý, ajk dobrá je jeho obsluha a pokud rusové do kabin těch třístovek nenasadí svoje špičkové operátory, ale sednou si tam Syřani, tak to nedopadne. Možná, opravdu jen možná, kdyby Sýrie vyškrábla elitní posádky z prastarých dvoustovek (které jsou reálně prostě k ničemu) a nějakých podobných muzeálních kousků, tak by s tím mohli něco dokázat, ale i v takovém případě by potřebovali ideálně rok či dva, aby dokázali vybudovat systém jednotného velení všech moderních (a modernizovaných) prostředků PVO a vycvičit velící personál tak, aby neplýtval drahými střelami třístovek na kdejakej dron a zároveň dokázal zabránit IAF v beztrestném operováním nad Sýrií.

  Ono samotná S-300 i v nejmodernější verzi toho moc nedokáže - počet střel na odpalovacích zařízeních je omezený, jedná se navíc o drahou munici obtížnou na transport, takže je potřeba "vyfutrovat" síť PVO komplety středního a krátkého dosahu, které by vykryly hluchá místa a zároveň přikryly zranitelné baterie , velící střediska a radiolokátory strategických kompletů před útokem malých klouzavých pum a jiné drobotě. S-300 by v podmínkách fungující sestavy PVOS nikdy neměla plýtvat raketami na jednotlivé kusy munice (krom balistických střel), ale držet "v odstupu" letouny nepřítele a zejména působit proti jeho velícím, průzkumným a tankovacím (to v příapdě Iraele odpadá) letounům. O nějaké DELILAHy se můžou starat TORy nebo Pancire.

  Pro následující dobu nám tu zůstává pár zajímavých otazníků:
  1) jakou konktérní sestavu techniky co do typů i počtů Sýrie nakonec dostane. Zejména radiolokátory pro zahorizontální přehled nejsou běžná záležitost, taky s jakými stožáry je dodají (a kolik těch stožárů bude) a jestli na ně umístí i ozařovací radary 30N6.
  2) Jaké typy raket budou dodány.
  3) Jaké další podpůrné prvky sýrie dostane (tj velící stanoviště, přehledové radiolokátory, pasivní systémy pro zjišťování vzdušné situace, prostředky REB) a jak se jí je povede "sesíťovat".

  Bez vlastních leteckých kapacit, které by vykryly slabá místa či trhliny v sestavě, ale bude PVO vždy tahat za kratší provaz.

 • RiMr71
  15:46 03.10.2018

  Já Fenri vidím ten rozpor mezi oficiálními vyjádřeními a reálpolitikou, jen mi prostě v případě Ruska připadá monstrózně velký.
  Jinak si samozřejmě žádný větší konflikt mezi Izraelem a Ruskem nepřeju, nejsem blázen. Tak jako mám mnoho dobrých přátel mezi Zemanovci a podobnou "verbeží" (přičemž oni to samé pochopitelně říkají o mě :) ), tak mám i několik přátel mezi "rusáky" se kterými se můžu bavit o mnoha věcech ale určitě ne o politice, tak jsme se zkrátka dohodli :) A protože jsou někteří mladí kluci (modeláři), tak bych samozřejmě nerad aby narukovali a padli někde na Golanách kvůli té sebrance v Kremlu i kdyby oni nakrásně chtěli, protože by bezpochyby věřili tomu, že v Sýrii proti Izraeli bojují "za ródinu"...
  ...tak snad se židé z obou stran hranice dobře domluvili :)

 • fenri
  15:35 03.10.2018

  RiMr: tak ono obrovské území, neznačí samo o sobě obří sílu. Za další Rusové s Izraelem vycházejí dobře z celé dlouhé řady (převážně oboustraně utilitárních) důvodů. Mj. je Izrael pro Rusy klíčem k celé řadě špičkových vojenských technologií. Nelze nevidět i velké personální provázání mezi Ruskem a Izraelem.

 • RiMr71
  15:16 03.10.2018

  ...když se člověk podívá na mapku v článku a srovná jen velikosti Izraele a Ruska, tak je až s podivem, že ten obrovský obr musí bráti jakékoliv ohledy vojenské na takového prcka, skoro by jeden řekl, Goliáš vs. David...
  Jistě, že v případné plné konfrontaci by Rusové ubili Izraelce lahvemi od vodky, ale ten nepoměr, to opatrné "státovorné" (rozuměj nejisté) našlapování kolem takového prcka svědčí o něčem úplně jiném, než o jakési velmoci. Mají jaderné zbraně, ropu a je jich moc. Toť vše. Nenapadlo by mě to komentovat (protože podobná situace není nějaká ruská specialita), nebýt té obrovské ruské nabubřelosti a jejich výroků, jako ty od výše citovaného Dementěva.

 • Jura99
  14:45 03.10.2018

  Double: irelevantni nebudou jaderne zbrane nikdy, ba naopak, az daji hlavici na hypersonickou strelu.

 • Jura99
  14:43 03.10.2018

  Ruske noviny by predevsim mely dumat nad tim, jak nesestrelovat vlastni letadla, nikoliv jak zavrit vzdusny prostor Izraelcum. Izraelci si stejne poradi a Rusove zase ostrouhaji.

 • Double
  14:37 03.10.2018

  Nemyslim si, ze by pripadny utok Rusi nechali len tak. Cas hra proti nim, aj tie male vyhody co maju (nuklearne zbrane, relativne silnu armadu,..) budu coskoro irelevantne. Europa zacina zbrojit, casy ked sa na armadu kaslalo su prec. Vyvija sa protiraketova obrana novej generacie vdaka comu budu aj ich nuklearne zbrane irelevantne.

 • Arccos
  13:57 03.10.2018
  Oblíbený příspěvek

  Raziel: Klamné cíle jsou designované právě tak, aby byly pokud možno k nerozeznání od skutečných. To odfiltrování není žádná jednoduchá úloha a čím starší systém, tím mu to jde jde hůř. V tom je celý vtip a kdyby tomu tak nebylo, žádné klamné síle by neměly smysl.
  Ostatně, už vzpomínaná Delilah byla původně vyvíjená jako klamný cíl. Takže jich celé hejno může Sýrie zkusit třeba ignorovat. Hodně štěstí.

 • Miroslav
  13:45 03.10.2018
  Oblíbený příspěvek

  Nemyslím si, že S-300 by v Sýrii výrazne zamiešalo kartami. Nejde totiž len o technický ale hlavne politický problém. S-300 je síce kvalitný PVO systém ALE Rusko nikdy nebude riskovať konflikt s Izraelom. Izrael je tradičný Ruský partner. V samotnom Izraeli žije obrovská ruská komunita. Taktiež v Rusku žije početná židovská obec. Ďalším dôvodom je, že Izrael je americký ostrov uprostred moslimské sveta. A teda ani konflikt s USA nie je v záujme Ruska. Rusko nemá záujem silou mocou brániť Sýriu. Treba si uvedomiť, že Sýria pre Rusko nie je partner ale poslušná ruská gubernia.

 • fenri
  13:43 03.10.2018

  Raziel: tak i přes evidentní nárůst vlivu Rusů na syrskou PVO u obsluh SPOUSTY systémů budou stále sedět syřané. Nějaké to prskání pánubohu do oken se objevovat jistě bude i nadále, i když ho bude zřejmě ubývat.

 • raziel87
  13:28 03.10.2018
  • (12)

  2 Jakub

  s tímhle stylem uvažování můžeš šmahem shodit ze stolu VEŠKERÉ protiraketové a protiletadlové systémy na světě. Vždyť je to tak prosté, stačí vypustit návnadu a obsluha první co udělá, že vypustí skoro dvoutunové bago na prťavý MALD či TALD.

  Po odfiltrování se snad na tyto cíle zaměří ostatní systémy ne? ale tak, jsou to rusové žejo Kubíku....oni to vystřílí najednou, po prvním záblesku nebezpečí....po prvé, podruhé a v podstatě do té doby, než vystřílí veškeré zásoby. Takhle nějak by to dle tebe mělo být, ne? :-) no dobrý, ale to tu vykřikuješ do tmy už asi 5 let, co tu ty tvoje rozumy člověk čte. Ještě přihoď nějaké moudro z E15 ;)

 • KóĎA
  13:09 03.10.2018

  Špatně jsem to napsal - jde mi o to, že počet použitelných PVO střel bude podstatně větší než jen uváděné číslo od S-300

 • KóĎA
  13:04 03.10.2018

  Mně chybí v článku, že S-300 nebude jediný modernější systém PVO dodaný do Sýrie. Všechny mají možnost postřelovat většinu relevantních cílů, kterým můžou v Sýrii čelit.

 • Jakub2
  13:00 03.10.2018

  Arccos: a to se ještě v článku nepočítá s možností využití klamných cílů... Nevím sice nic o tom, že by IDF měla ve výzbroji americké AMD-160 MALD, ale starší TALDy zcela určitě měla.

 • fenri
  12:58 03.10.2018

  Hezký článek, který dokládá, že:
  1.) Se do ostrého střetu s IAF nikdo pouštět nehodlá
  2.) Který mě zaujal tím, že modernizovaný S-300 není zas takový šrot, jak jsem myslel.

  Celé mi to přijde, že se Rusko pokouší vybudovat si v Syrii gubernijní PVO družstvo B. Primární úkol je asi (přes jednotné velení, řízení a přidělování cílů) odstřihnout syrské "experty" z klíčových pozic.
  Útoků IAF na ruské cíle je nula, na cíle Syřanů je minimum (nikoliv žádné, jak tu někdo psal) ale, gro jde proti Hizballáhu a Iráncům, což jsou Asadovi spojenci, u kterých se už ale pomaloučku polehoučku očekává, že by mohli začít balit.

  Rusko víceméně dobře či korektně vychází se všemi (Syrie, Irán, Izrael, Turecko). Gro animozity je Irán-Izrael. Nabízí se otázka, proč by mělo Rusko riskovat techniku, lidi, prestiž pro krytí Iránců. A pokud by tak činilo, proč by pro to nasadilo techniku sice slušnou, ale přesto (ve vztahu k mimořádně vysoké úrovni IAF) zastaralou a v nedostatečných počtech.

  Mimochodem na netu se objevují informace, že do Syrie jdou i 48N6E3 rakety...

 • palo satko
  12:44 03.10.2018
  • (10)

  Su to take počitačove scenare. Realne ak by vzniklo važne nepriatelstvo medzi Rusmi a Izraelom, tak Rusi by rozdali MANPADS Hizballáhu v Libanone a Izrael nad Syriou by dolietal.

 • Arccos
  12:33 03.10.2018
  • (5)
  Oblíbený příspěvek

  - Jestli se rakety S300 vyplýtvají na střely Delilah, pak tyto splnily účel, i kdyby nedoletěly k cíli.
  - Má Izrael víc střel Delilah nebo Sýrie víc raket? Odpověď zřejmá.
  - Věž 40V6MD má dosah na nízkoletící cíle 38km - ale tak leda na moři. Skrz kopec nevidí ani ona a nikdo není tak pitomý, aby přilétal otevřenou krajinou.
  - O F-35 raději ani zmínka. :)