S-70i Black Hawk pro polské speciální síly

S-70i Black Hawk pro polské speciální síly
S-70I Black Hawk / Julian Herzog, CC BY 4.0 (Zvětšit)

Polské letectvo do konce roku převezme čtyři víceúčelové vrtulníky S-70i Black Hawk vyráběné v polské firmě PZL Mielec. Vrtulníky poslouží především polským speciálním silám. V minulém roce si vrtulníky S-70i Black Hawk pořídila i polská policie.

Polsko vyhlásilo tendr na nákup 70 nových víceúčelových vrtulníků již v roce 2014. Nové vrtulníky měly nahradit zastaralé sovětské dopravní vrtulníky Mi-8 / Mi-17 a námořní Mi-14.

V roce 2015 se Polsko rozhodlo pro francouzské vrtulníky Airbus H225M Caracal, tedy stejný typ, který nakupuje Maďarsko. V roce 2016 ale po „divokém“ vyjednávání Polsko od nákupu vrtulníků Caracal odstoupilo. Oficiálním důvodem byla malá ochota Francouzů zapojit do programu polský průmysl.

Ještě v roce 2016 tehdejší polský ministr obrany Antoni Macierewicz oznámil zájem (v rámci urgentní potřeby) nakoupit 21 vrtulníků S-70i Black Hawk od polské firmy PZL Mielec, avšak i z tohoto nákupu sešlo. V roce 2017 Macierewicz dále uvedl, že Polsko do roku 2022 získá 50 nových středních vrtulníků.

S-70i je alter ego vrtulníku UH-60M Black Hawk americké armády. Avšak licenční práva na S-70i vlastní firma Sikorsky, na UH-60M americká armáda. S-70i chybí některé citlivé americké technologie, především z oblasti avioniky a komunikačních systémů. Přesto je u S-70i a UH-60M avionika údajně z 90 % shodná (rozdíl v bojové hodnotě obou strojů ale bude výrazně větší).

Připomeňme, že jako S-70 se označuje celá rodina vrtulníků Black Hawk vyvinutá v 70. letech pro potřeby americké armády. S-70i je mezinárodní verze vyráběná v PZL Mielec od roku 2009.

V původním tendru S-70i neuspěl, protože polské ministerstvo obrany požadovalo ozbrojený vrtulník a navíc stroj, který může používat protilodní a protiponorkovou výzbroj. Polsko vybíralo vrtulník v otevřeném výběrovém řízení a proto Sikorsky nemohl nabídnout UH-60M Black Hawk. Vrtulník UH-60M lze získat pouze přímým jednáním s americkou vládou (přes Foreign Military Sale).

V každém případě PZL Mielec v roce 2016 představila ozbrojenou variantu S-70i Black Hawk. Padla tak jedna z hlavních překážek zavedení Black Hawků do polské armády. S-70i však nemůže působit proti hladinovým nebo podvodním cílům, tedy aspoň né v takovém rozsahu, jaký si představuje polské námořnictvo.


S-70i polské policie

K první objednávce S-70i došlo v květnu minulého roku, kdy si polská policie objednala dva S-70i za 142 milionů zlotých (849 milionů Kč). V listopadu polská policie objednala třetí vrtulník. Dva S-70i si policie převzala již v minulém roce, třetí si převezme letos. Objednávka dalších dvou S-70i pro polskou policii se očekává v letošním roce. Vrtulníky poslouží protiteroristickým jednotkám polské policie.

Před pár dny pak zástupci polského ministerstva obrany a firmy PZL Mielec podepsali dohodu o prodeji prvních čtyř vrtulníků S-70i Black Hawk polské armádě v hodnotě 683,4 milionu zlotých (4,1 miliardy Kč), s termínem dodání všech vrtulníků do konce letošního roku. V této ceně je zahrnutá logistická podpora, výcvik i nespecifikované vybavení vrtulníků.

Dodejme, že PZL Mielec vlastní americká firma Lockheed Martin, která Polsku již dodala stíhačky F-16 nebo střely s plochou dráhou letu AGM-158A JASSM. V dalších letech stejná americká firma dodá Polsku raketomety Homar s systémy protivzdušné obrany Patriot. Všechny tyto zbrojní obchody mají hodnotu (jak nákup, tak celoživotní provozní podpora) desítky miliard dolarů.

Podle neoficiálních informací Defence24 existuje opce na nákup dalších čtyř vrtulníků S-70i pro polskou armádu ‒ oficiální místa ale o případném dalším postupu mlčí. V každém případě se zdá, že S-70i definitivně v Polsku porazil své konkurenty, a to italský AW101 a francouzský H225M.


Polský ministr obrany Mariusz Blaszczak o zavádění Black Hawků do polské armády.

Zatím však nejsou žádné zmínky o podobě nového námořního víceúčelového vrtulníku. Na platformě Black Hawk ale námořní víceúčelové vrtulníky existují ‒ americké námořnictvo používá SH-60/MH-60 Seahawk a pro export jsou určeny námořní verze S-70 (tedy nikoliv S-70i). Zda jsou tyto stroje Američané ochotni dodat nebo zda vyhovují potřebám polského námořnictva, není známo.

Pár slov o samotném vrtulníku S-70i. Jedná se o střední vrtulník s prázdnou hmotností 5262 kg a s maximální startovní hmotností (s vnitřním nákladem) 9979 kg. Pokud vrtulník přepravuje náklad v podvěsu (max 4082 kg) je maximální startovací hmotnost 10 659 kg.

Klíčovou otázkou však je vybavenost vrtulníků pro polskou armádu. Například zda vrtulníky získají klíčový elektro-optický kulový senzor na přídi, zbraně, moderní komunikační a navigační systémy, avioniku, atd.

Podle Defence24 není vybavenost S-70i pro polskou armádu známá. Polský ministr obrany Mariusz Blaszczak však uvedl, že vrtulníky získají všechno potřebné vybavení a výzbroj nutnou pro operace speciálních sil.

Zdroj: Defence24

 
 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Nákup UH-60 Black Hawk pre Vzdušné sily OS SR

19. februára 2015 bola na stánkách americkej Agentúry pre obrannú a bezpečnostnú spoluprácu (Defence ...

Vrtulníky H225M Caracal polská armáda nedostane

Před několika dny polská média informovala o ukončení jednání o nákupu 50 vrtulníků Airbus H225M ...

Polsko nakoupí vrtulníky S-70i Black Hawk

Polský ministr obrany Antoni Macierewicz informoval o zájmu nakoupit 21 vrtulníků S-70i Black Hawk ...

Maďarsko kupuje víceúčelové vrtulníky Airbus H225M Caracal

V pátek 14. prosince se Maďarsko smluvně zavázalo nakoupit 16 víceúčelových vrtulníků Airbus H225M ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Jura99
  09:09 02.02.2019

  V tisku byla zpráva, že MO ČR poslalo do USA na konzultace pár lidí kvůli nákupu těch víceúčelových vrtulníků a zmiňovala se UH-60M. Nic proti tomuto stroji, ale má zvláštní ...Zobrazit celý příspěvek

  V tisku byla zpráva, že MO ČR poslalo do USA na konzultace pár lidí kvůli nákupu těch víceúčelových vrtulníků a zmiňovala se UH-60M. Nic proti tomuto stroji, ale má zvláštní přepravní kapacitu (ani velký ani malý), rozumnější mi přijde maďarský výběr, tj. malý H145M a velký H225M.Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
   10:43 02.02.2019

   A zároveň Bell prodloužil smlouvu o spolupráci s LOM jako součást nabídky UH 1Y (LOM by prováděl údržbu s podporou Bell). Navíc, pokud byla jedna z výtek vůči Venomu, že je moc ...Zobrazit celý příspěvek

   A zároveň Bell prodloužil smlouvu o spolupráci s LOM jako součást nabídky UH 1Y (LOM by prováděl údržbu s podporou Bell). Navíc, pokud byla jedna z výtek vůči Venomu, že je moc drahý a nemá integrované PTŘS, tak UH 60M je ještě dražší a PTŘS nemá též.Skrýt celý příspěvek

   • TF_HU
    15:01 03.02.2019

    V jiné verzi UH60 je ale dokáže používat...

    V jiné verzi UH60 je ale dokáže používat...

    • Nesher
     15:52 03.02.2019

     O tom není sporu, ale tu bychom těžko dostali z USA prostřednictvím FMS. A jak správně píšete níže, tohle je primárně poltická záležitost.

     O tom není sporu, ale tu bychom těžko dostali z USA prostřednictvím FMS. A jak správně píšete níže, tohle je primárně poltická záležitost.

   • Gibon
    16:30 03.02.2019

    UH-60M bol pre US Army vyvinute aj s integrovanymi PTRS, akurat ich armada nikdy neobjednala.

    UH-60M bol pre US Army vyvinute aj s integrovanymi PTRS, akurat ich armada nikdy neobjednala.

    • Nesher
     17:56 03.02.2019

     To je fakt, ale vzhledem k tomu, že to US Army nepoužívá (PTŘS samozřejmě objednávat nemusí, ty má), tak to pro nás nemá význam (počítám, že standardní software tuto možnost ...Zobrazit celý příspěvek

     To je fakt, ale vzhledem k tomu, že to US Army nepoužívá (PTŘS samozřejmě objednávat nemusí, ty má), tak to pro nás nemá význam (počítám, že standardní software tuto možnost neobsahuje). UH 60M můžeme mít jen v té samé konfiguraci, kterou má US Army. Pokud bychom chtěli BH s raketami, tak je Sikorski rád dodá, ale nebude to UH 60M, nýbrž S 70i.Skrýt celý příspěvek

     • Tecka
      18:18 03.02.2019

      Jak dobrze wiecie ,zakup przez FMS ma swoje wady ,mozna złożyć LOR i czekac na zgodę i warunki. Do tego dojdzie marża i praktycznie calkowite ograniczanie wkasnej modernizacji ...Zobrazit celý příspěvek

      Jak dobrze wiecie ,zakup przez FMS ma swoje wady ,mozna złożyć LOR i czekac na zgodę i warunki. Do tego dojdzie marża i praktycznie calkowite ograniczanie wkasnej modernizacji ,jedynie na warunkach USA i po ich cenach. Okres użytkowania ,to też zakupy via USA i dyktowanie cen. Praktycznie nic nie można zrobic bez zgody .. Nie dziwi wiec wybor Turcji ,która chciala miec kontrole nad produktem. Warto wiedzieć ,ze praktycznie 3 lata temu ,oferta LM w Mielcu uległa zmianie i 70i ma praktycznie identyczne parametry co UH ,jedynie lub AŻ ! ,brakuje radiostacji i systemów samobrony i zakłócania . PozdrawiamSkrýt celý příspěvek

     • Gibon
      18:29 03.02.2019

      MOSR s nakupom PTRS pre nase BH rata. Takze zrejme to ide.

      MOSR s nakupom PTRS pre nase BH rata. Takze zrejme to ide.

     • Nesher
      22:16 03.02.2019

      Tecka Jenže pokud budeme skutečně kupovat BH (což vůbec není jisté), tak o politiku půjde až v první řadě. A v takovém případě dává rozhodně větší smysl UH 60M než S 70i. Ze ...Zobrazit celý příspěvek

      Tecka
      Jenže pokud budeme skutečně kupovat BH (což vůbec není jisté), tak o politiku půjde až v první řadě. A v takovém případě dává rozhodně větší smysl UH 60M než S 70i. Ze stejného důvodu je koupili i Slováci. Je to prostě win win řešení, dostanete spoustu "politických" kladných bodů a ještě k tomu hodně kvalitní stroj. A aby bylo jasno, není to nic špatného, takto postupují i mnohem větší země než jsme my nebo dokonce Slovensko.
      Gibon
      Může být (byť tomu uvěřím až to uvidím, papír snese ledacos). Nicméně už to nebude v rámci FMS, ale spíše v rámci nějakého kontraktu přímo se Sikorskim. Možná jen ty PTŘS nakoupíte přímo od vlády USA.Skrýt celý příspěvek

     • Gibon
      21:22 04.02.2019

      Nesher: tak to je samozrejme. Tiez uverim az ked ich uvidim podvesene.
      No Gajdos by o tom nehovoril, kebyze to nejde...

      Nesher: tak to je samozrejme. Tiez uverim az ked ich uvidim podvesene.
      No Gajdos by o tom nehovoril, kebyze to nejde...

   • Starlight
    01:36 04.02.2019

    Od loňského roku je „bitevní“ verze UH-60M a S-70i (S-70M) k dispozici přímo od výrobce, včetně nákupu přes program MFS. Spojené arabské emiráty už je mají, Tunisko dostane 4 ...Zobrazit celý příspěvek

    Od loňského roku je „bitevní“ verze UH-60M a S-70i (S-70M) k dispozici přímo od výrobce, včetně nákupu přes program MFS. Spojené arabské emiráty už je mají, Tunisko dostane 4 ozbrojené stroje v roce 2020 (loni byl dodán poslední z 8 strojů v přepravní verzi).

    http://interactive.rotorandwin...
    https://www.ainonline.com/avia...
    https://www.armadninoviny.cz/b... Skrýt celý příspěvek

    • mikojan29
     07:21 04.02.2019

     Predbehli ste ma, tu je odkaz na tie Tuniské BH:

     https://www.dsca.mil/major-arm...

     Predbehli ste ma, tu je odkaz na tie Tuniské BH:

     https://www.dsca.mil/major-arm...

     • Nesher
      15:03 04.02.2019

      Děkuji, to jsem nevěděl. Nicméně pokud vezmu v potaz, že odhadovaná cena těch 12 tuniských BH je skoro 16 mld. Kč za 12 kusů, tak mi Venom nepřijde zase jako tak špatný nápad.

      Děkuji, to jsem nevěděl. Nicméně pokud vezmu v potaz, že odhadovaná cena těch 12 tuniských BH je skoro 16 mld. Kč za 12 kusů, tak mi Venom nepřijde zase jako tak špatný nápad.

    • TF_HU
     21:02 04.02.2019

     Nejem to, už dřívější verze MH60M umí a dokonce unese až 16 střel Hellfire...myslím si, že udělat to na UH60M nebude až takový problém.

     Nejem to, už dřívější verze MH60M umí a dokonce unese až 16 střel Hellfire...myslím si, že udělat to na UH60M nebude až takový problém.

  • Tecka
   11:00 02.02.2019

   H225 nie jest zaliczany do "dużych" śmigłowców , całkowita długość kadłuba , podobna do BH a ten drugi na silnikach klasy D i na mocnejszych dla SOF ma większy udźwig. Jedyna ...Zobrazit celý příspěvek

   H225 nie jest zaliczany do "dużych" śmigłowców , całkowita długość kadłuba , podobna do BH a ten drugi na silnikach klasy D i na mocnejszych dla SOF ma większy udźwig. Jedyna przewaga to wieksza kabina transportowa...Skrýt celý příspěvek

 • astor
  19:22 30.01.2019

  Čtouce článek, napadá mě termín "Cargo kultura". V tom Polsku je, zdá se, cargo všechno od potravin přes průmyslové výrobky po napodobování velkých vojáků zpoza velké louže. Cargem ...Zobrazit celý příspěvek

  Čtouce článek, napadá mě termín "Cargo kultura". V tom Polsku je, zdá se, cargo všechno od potravin přes průmyslové výrobky po napodobování velkých vojáků zpoza velké louže. Cargem je i údajná polská velikost, natahování si trika okoukali od Rusů, od kterých přejali i zálibu v nemírné konzumaci vodky a poněkud chvástavý slovník. Přes to je třeba se na ně dívat shovívavě, kdo si hraje, nezlobí.Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  17:27 30.01.2019

  Nahrazovat Mi-17 Blackhawkem mi nepřijde jako moc dobrý nápad. Kvalitativně ano, BH je úplně jinde, jenže nemá kdovíjakou přepravní kapacitu. Stejně budou potřebovat nějaký těžší ...Zobrazit celý příspěvek

  Nahrazovat Mi-17 Blackhawkem mi nepřijde jako moc dobrý nápad. Kvalitativně ano, BH je úplně jinde, jenže nemá kdovíjakou přepravní kapacitu. Stejně budou potřebovat nějaký těžší vrtulník.Skrýt celý příspěvek

  • TF_HU
   15:06 03.02.2019

   Ok. Podívejme se na to, jak jsou vrtulníky používány? Pořízení UH60 jako náhrada Mi 171 dává smysl. Problém je v tom, že poptáván byl původně úplně jiný vrtulník. Nahrazovat Mi 171 ...Zobrazit celý příspěvek

   Ok. Podívejme se na to, jak jsou vrtulníky používány? Pořízení UH60 jako náhrada Mi 171 dává smysl. Problém je v tom, že poptáván byl původně úplně jiný vrtulník. Nahrazovat Mi 171 nikdo ještě nechce. Pořízení UH60 by bylo spíše politickou než vojenskou potřebou...Skrýt celý příspěvek

 • Jan Hlava
  22:47 28.01.2019

  Už se ví něco o těch dvou strojích pro Policii ČR? Kdy a jaký typ?

  Už se ví něco o těch dvou strojích pro Policii ČR? Kdy a jaký typ?

  • Nesher
   22:52 28.01.2019

   V podstatě se uvažuje buď o H 225 nebo o S 92, jen ta alokovaná částka (70-80 mil EUR za kus) mi přijde jako nesmysl. I kdyby to bylo za oba kusy, tak je to za de facto civilní ...Zobrazit celý příspěvek

   V podstatě se uvažuje buď o H 225 nebo o S 92, jen ta alokovaná částka (70-80 mil EUR za kus) mi přijde jako nesmysl. I kdyby to bylo za oba kusy, tak je to za de facto civilní vrtulník nesmysl.

   https://zpravy.aktualne.cz/dom... Skrýt celý příspěvek

   • PavolR
    07:27 29.01.2019

    Nezmysel ako pre koho - ak túži niekto lietať povedzme vo vrtuľníku s luxusným VIP prevedením a vstavaným barovým pultom, pre toho to zmysel má ... hlavne keď to ide zo štátneho. ...Zobrazit celý příspěvek

    Nezmysel ako pre koho - ak túži niekto lietať povedzme vo vrtuľníku s luxusným VIP prevedením a vstavaným barovým pultom, pre toho to zmysel má ... hlavne keď to ide zo štátneho. :-DSkrýt celý příspěvek

    • Nesher
     10:35 29.01.2019

     V tom to myslím není. VIP vozí armáda a ne vnitro. Tyhle stroje jsou deklarovány jako transportní primárně pro URNA (celý zásahový team se do Bell 412 nevejde a armáda, která URNA ...Zobrazit celý příspěvek

     V tom to myslím není. VIP vozí armáda a ne vnitro. Tyhle stroje jsou deklarovány jako transportní primárně pro URNA (celý zásahový team se do Bell 412 nevejde a armáda, která URNA vypomáhá ve Kbelích bázuje staré Mi 17, které nejsou úplně vhodné) a pro hasiče.Skrýt celý příspěvek

 • Tecka
  18:38 28.01.2019

  Tutaj jest pokazane ,jak to powinno wyglądać... https://ndiastorage.blob.core....

  Tutaj jest pokazane ,jak to powinno wyglądać... https://ndiastorage.blob.core....

  • Lukas
   20:31 28.01.2019

   Dobrze wiesz dlaczego kupiono... "Sojusz z Lockheed Martin... znaczy z USA", kupiono 4 sztuki by nie rozpisywać przetargu i nie robić "afery" jak z 50 H225M... A tak dziś kupią 4 ...Zobrazit celý příspěvek

   Dobrze wiesz dlaczego kupiono...
   "Sojusz z Lockheed Martin... znaczy z USA", kupiono 4 sztuki by nie rozpisywać przetargu i nie robić "afery" jak z 50 H225M...

   A tak dziś kupią 4 za 2 lata kolejne 4 i dalej poleci...
   Polityka...Skrýt celý příspěvek

   • Tecka
    20:58 28.01.2019

    Dokładnie,zakup bez przetargu i furtka otwarta do unifikacji.. Dobrze,ze Mielec ma w ofercie z silnikami T700-GE-701D sterownik D tak jak w UH- 60M a reszta i tak przez FMS

    Dokładnie,zakup bez przetargu i furtka otwarta do unifikacji.. Dobrze,ze Mielec ma w ofercie z silnikami T700-GE-701D sterownik D tak jak w UH- 60M a reszta i tak przez FMS

 • plavcik
  18:09 28.01.2019

  Palec nahoru polakum. Rozumna koupe ktera navic podpori domaci prumysl a spolupraci se spojenci. Stejne si myslim ze i Ceska republika by mela koupit BlackHawk. Polaci by mohli na ...Zobrazit celý příspěvek

  Palec nahoru polakum. Rozumna koupe ktera navic podpori domaci prumysl a spolupraci se spojenci. Stejne si myslim ze i Ceska republika by mela koupit BlackHawk. Polaci by mohli na oplatku koupit cvicne letadla.Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
   19:48 28.01.2019

   Pokud by měla ČR kupovat BH, což je celkem sporné téma, tak rozhodně ne tuto exportní (poněkud osekanou) variantu, ale plnohodnotnou verzi UH 60M jako Slováci.

   Pokud by měla ČR kupovat BH, což je celkem sporné téma, tak rozhodně ne tuto exportní (poněkud osekanou) variantu, ale plnohodnotnou verzi UH 60M jako Slováci.

 • Warnost
  17:54 28.01.2019

  Nevíte někdo, jestli jsou S-70 oproti UH-60 levnější? Když už by měli být o něco výbavově horší.

  Nevíte někdo, jestli jsou S-70 oproti UH-60 levnější? Když už by měli být o něco výbavově horší.

  • Nesher
   19:35 28.01.2019

   Zdá se že nejsou, sice neznáme úroveň výbavy, ale systémová cena je podobná jako v případě slovenských UH 60M. Ono systémová cena cca 1 mld. Kč za kus je celkem darda.

   Zdá se že nejsou, sice neznáme úroveň výbavy, ale systémová cena je podobná jako v případě slovenských UH 60M. Ono systémová cena cca 1 mld. Kč za kus je celkem darda.

  • Lukas
   20:23 28.01.2019

   UH-60 to oznaczenie armii amerykańskiej - a S70 -producenta
   UH-60 = S-70A

   W Mielcu montują S-70i...

   UH-60 to oznaczenie armii amerykańskiej - a S70 -producenta
   UH-60 = S-70A

   W Mielcu montują S-70i...

   • Nesher
    21:14 28.01.2019

    To není úplně přesné. UH 60M je verze pro americkou armádou k níž má práva vláda Spojených států a vyrábí se v USA. Pokud ji chce někdo koupit, tak musí uzavřít smlouvu s USA ...Zobrazit celý příspěvek

    To není úplně přesné. UH 60M je verze pro americkou armádou k níž má práva vláda Spojených států a vyrábí se v USA. Pokud ji chce někdo koupit, tak musí uzavřít smlouvu s USA prostřednictvím FMS, jako např. Slovensko.
    S 70i je komerční produkt firmy Sikorski, jehož finální montáž probíhá v Polsku a který si může koupit téměř kdokoliv. Přestože je většina dílů u obou verzí shodná, UH 60M má některé, především elektronické systémy, které S 70i nemá a nikdy mít nebude. V podstatě je S 70i lehce méně výkonná, "exportní" verze klasického UH 60.Skrýt celý příspěvek

    • Lukas
     21:53 28.01.2019

     "Nigdy nie będzie" to jest dyskusyjne - jak otrzymasz zgodę kongresu (jak na UH-60M czyli S-70M) to otrzymasz... Nie każdy chce mieć w 100% amerykańskie UH-60A/L/M - stąd powstała ...Zobrazit celý příspěvek

     "Nigdy nie będzie" to jest dyskusyjne - jak otrzymasz zgodę kongresu (jak na UH-60M czyli S-70M) to otrzymasz...

     Nie każdy chce mieć w 100% amerykańskie UH-60A/L/M - stąd powstała wersja "komercyjna"Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      22:40 28.01.2019

      To není k diskuzi, to je fakt. Ty komponenty byly vyvinuty dle zadání Pentagonu pro ozbrojené síly USA a mohou být použity pouze v těch strojích, které jsou objednány vládou USA. ...Zobrazit celý příspěvek

      To není k diskuzi, to je fakt. Ty komponenty byly vyvinuty dle zadání Pentagonu pro ozbrojené síly USA a mohou být použity pouze v těch strojích, které jsou objednány vládou USA. Prostě UH 60M je v některých ohledech výkonnější stroj než jeho komerční verze S 70i. Což neznamená, že S 70i je špatný nebo nevýkonný stroj. Z čehož podle mě plyne, že pokud by někdy AČR kupovala BH (což je samo o sobě sporné), tak jediná rozumná cesta, jak s ohledem na poměr cena/výkon (obě dvě verze jsou více méně stejně drahé) i a hlavně s ohledem na geopolitické zájmy ČR, je následovat slovenského příkladu a koupit prostřednictvím FMS UH 60M. To, že Polsko kupuje S 70i je vzhledem k tomu, že finální montáž probíhá v Polsku pochopitelné. Škoda jen, že se pořád neví nic o tom jakou speciální výbavu (pokud nějakou) budou tyto stroje mít. A také je škoda, že u vás politici zařízli kontrakt s Airbusem na H 225M, také byste si je montovali doma a hlavně byste je měli najednou a ne jak teď po malých částech.Skrýt celý příspěvek

     • Clanek
      09:50 29.01.2019

      Da se o tom faktu docist nekde neco vic? Jediny rozdil co se mi povedlo dohledat je hodne zhruba "v avionice a v radiu". Coz muze znamenat hodne, dost, nebo vubec nic (kdyz jedno ...Zobrazit celý příspěvek

      Da se o tom faktu docist nekde neco vic? Jediny rozdil co se mi povedlo dohledat je hodne zhruba "v avionice a v radiu". Coz muze znamenat hodne, dost, nebo vubec nic (kdyz jedno radio s USAF stemplem vymenim za parametrove zcela totozne radio, ale bez toho stemplu, neudela to z meho vrtulniku najednou nejaky podradny stroj)... takze v cem konkretne ztraci S-70A(i) na UH-60?

      Souhlasim ze pri rozdilu ceny zadnacelanulanulanic nema cenu uvazovat nad komercni edici a nevzit primo pso americkou armadu urceny stroj. Taky bych cekal ze "osekana verze", at uz to ma nejaky fakticky dopad nebo ne, bude proste levnejsi.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      11:24 29.01.2019

      Clanek To by asi přesně věděli u vás na MO. :-) Co jsem našel, tak to není jen v rádiu, ale avionika je trochu jiná (S 70i používá komerčně dostupné komponenty) a snad i některé ...Zobrazit celý příspěvek

      Clanek
      To by asi přesně věděli u vás na MO. :-)
      Co jsem našel, tak to není jen v rádiu, ale avionika je trochu jiná (S 70i používá komerčně dostupné komponenty) a snad i některé ochranné systémy jsou v případě S 70i lehce méně výkonné. Ale co přesně je jinak je zřejmě neveřejné. A aby nedošlo k nějakému nedorozumění, nikdo nedělá z S 70i podřadný stroj. Jen je v některých ohledech jeho starší bratr UH 60M o něco lepší.Skrýt celý příspěvek

     • Clanek
      11:48 29.01.2019

      Tak z toho mala skutecne HW zmen co se treba povedlo dohledat me je, ze UH-60 ma defautne pancerovane sedacky pilotu, kde S-70A toto v zakladu nema, ale i u S-70A si je muze ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak z toho mala skutecne HW zmen co se treba povedlo dohledat me je, ze UH-60 ma defautne pancerovane sedacky pilotu, kde S-70A toto v zakladu nema, ale i u S-70A si je muze zakaznik naspecifikovat a dokoupit na uroven toho z UH-60.
      Coz je u slovenskych BH velice dulezite, neb ve sve vybavove linii "bila holubice" po tom bude palit kazdy a naprosto vsim. :)Skrýt celý příspěvek

     • NeoXII
      13:01 29.01.2019

      Bílá holubice slúžila na výcvik a zalietavanie pilotov. V krátkej dobe tej holubici začnú rásť zuby a potom by som už ten stroj s takým pokojom neostreľoval :-)

      Bílá holubice slúžila na výcvik a zalietavanie pilotov. V krátkej dobe tej holubici začnú rásť zuby a potom by som už ten stroj s takým pokojom neostreľoval :-)

    • Lukas
     16:39 29.01.2019

     A wiesz ze S70i ma IDENTYCZY kadłub co "standardowy" UH60M Silnik - masz kilka do wyboru - nawet ten same T700-GE701D co w UH-60M Awionika - masz kilka wariantów - od ...Zobrazit celý příspěvek

     A wiesz ze S70i ma IDENTYCZY kadłub co "standardowy" UH60M

     Silnik - masz kilka do wyboru - nawet ten same T700-GE701D co w UH-60M

     Awionika - masz kilka wariantów - od amerykański po 100% awionike z izraela (Elbit)

     Właśnie na tym polega "różnica" - UH-60M to konkretna konfiguracja - konfiguracja śmigłowca US Army. (od typu silnika po model radiostacji)
     A S70i to maszyna która jest konfigurowana przez klienta...

     Dlatego ciężko powiedzieć "jaką maszynę" kupiliśmy...
     Czekamy na szczegółowe informacje...Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      17:02 29.01.2019

      Jasně, ale problém je, že UH 60M je ta nejlepší dostupná varianta, Američané si vždy nechávají to nejlepší pro sebe :-) Některé komponenty prostě Sikorski do S 70i dát nemůže, neb ...Zobrazit celý příspěvek

      Jasně, ale problém je, že UH 60M je ta nejlepší dostupná varianta, Američané si vždy nechávají to nejlepší pro sebe :-)
      Některé komponenty prostě Sikorski do S 70i dát nemůže, neb k nim nemá přístup. Objednává je Pentagon a ten je také dodává Sikorskemu , aby je namontoval. Takže znovu, S 70i je exportní varianta UH 60M. Základní letové výkony (rychlost, nosnost, motory...) jsou identické, jen v některých oblastech má díky odlišným komponentům UH 60 mírně vyšší výkony. A proto, bude-li někdy v budoucnu AČR kupovat BH (což je samo o sobě sporné), tak bych preferoval nákup stejného modelu jako US Army. A to nejen kvůli výše uvedenému, ale hlavně kvůli politice. Ze stejného důvodu ostatně koupili UH 60M Slováci. Nic více v tom není.Skrýt celý příspěvek

     • Lukas
      18:32 29.01.2019

      Pro Nesher Tak to oczywiste że trzeba zgody Kongres USA na owe komponenty... Myślisz że PL która dostała zgodę na JASSM-ER czy PAC-3MSE nie dostanie zgody na awionikę od UH-60M?... ...Zobrazit celý příspěvek

      Pro Nesher
      Tak to oczywiste że trzeba zgody Kongres USA na owe komponenty...
      Myślisz że PL która dostała zgodę na JASSM-ER czy PAC-3MSE nie dostanie zgody na awionikę od UH-60M?... Wiadomo dlaczego kupiono S-70i. Ale wszyscy w PL zastanawiają się "jaka jest konfiguracja S70i dla PL"

      Szczególnie że wymagania dla maszyny wojsk specjalnych były dyże...
      W przetargu - na 50 maszyn, 8 dla wojsk specjalnych miało posiadać:
      - sondę do tankowania w powietrzu
      - przeciwpancerne pociski kierowane
      - rozbudowany radar z trybem SARSkrýt celý příspěvek

     • Nesher
      21:02 29.01.2019

      Ano myslím, že to samé nedostane, tedy dostali byste pokud by koupili UH 60M, takhle tam budete mít všechno co si zaplatíte a co bude Sikorski schopen dodat, což v konečném ...Zobrazit celý příspěvek

      Ano myslím, že to samé nedostane, tedy dostali byste pokud by koupili UH 60M, takhle tam budete mít všechno co si zaplatíte a co bude Sikorski schopen dodat, což v konečném důsledku může být pořád hodně dobré.
      Jinak když tu čtu ty požadavky na vrtulník pro SF, tak mi přijde čím dál větší škoda těch H 225M, Francouzi mají i verzi pro SF (primárně pro CSAR), která tohle všechno má a pokud si dobře pamatuji, tak vám ji nabízeli.Skrýt celý příspěvek

     • Lukas
      16:16 30.01.2019

      Pro Nesher Tak zgadza sie - H225M ma wersje specjalną która spełniała wymagania... Ale polityka - negocjacje z Airbusem przerwano z powodów politycznych. Tak samo po cichu po kilka ...Zobrazit celý příspěvek

      Pro Nesher
      Tak zgadza sie - H225M ma wersje specjalną która spełniała wymagania...
      Ale polityka - negocjacje z Airbusem przerwano z powodów politycznych. Tak samo po cichu po kilka sztuk kupowany jest S70i. Niestety "logika polityki" wygrała nad "logiką interesów"...

      Z drugiej strony - strategia budowy floty śmigłowców - której częścią był zakup 50 maszyn jest moim zdaniem strategicznym błędem...
      Może lepiej że nie kupiono 50 maszyn.Skrýt celý příspěvek

     • Tecka
      18:09 30.01.2019

      Jaka jest definicja,"spełnia warunki"? Poza tym chciałem zwrócić uwagę , że temat jest o pochodnych MH..HH a nie UH . Do tego warto pamiętać , ze brytyjczycy nie używają wersji ...Zobrazit celý příspěvek

      Jaka jest definicja,"spełnia warunki"? Poza tym chciałem zwrócić uwagę , że temat jest o pochodnych MH..HH a nie UH . Do tego warto pamiętać , ze brytyjczycy nie używają wersji dla US SOF , tym bardziej francuzi ...i jakoś dają radę.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      20:48 30.01.2019

      Lukas Proč by to mělo být strategickou chybou? Co si pamatuji, tak vaše situace co se transportních vrtulníků týče je celkem tristní. Staré Mi 17, část z nich ještě z 80. let a pak ...Zobrazit celý příspěvek

      Lukas
      Proč by to mělo být strategickou chybou? Co si pamatuji, tak vaše situace co se transportních vrtulníků týče je celkem tristní. Staré Mi 17, část z nich ještě z 80. let a pak už jenom různé verze W3, které už také nejsou nejmladší. Takže ty nešťastně zrušené H 225M (primárně náhrada Mi 8/17 a Mi 14) by vás posunuly do 21. století.Skrýt celý příspěvek

     • Lukas
      19:03 31.01.2019

      Nesher Sytuacja z śmigłowcami nie jest dobra... Ale nie jest aż tak zła... W3 mogą bezpiecznie latać jeszcze ponad 10 lat, Mi-17 też (około 20 maszyn) Wszystko zależy jak ...Zobrazit celý příspěvek

      Nesher
      Sytuacja z śmigłowcami nie jest dobra... Ale nie jest aż tak zła... W3 mogą bezpiecznie latać jeszcze ponad 10 lat, Mi-17 też (około 20 maszyn)

      Wszystko zależy jak definiujemy potrzeby wojska...
      Śmigłowce morskie - czyli SAR/CSAR i ASW/ASWu są potrzebne bo Mi-14PŁ są stare i mają problem z korozją...
      Ale - pytanie czy trzeba kupować 6 CSAR i 8 ASW? Czy marynarka potrzebuje maszyn CSAR - a może tylko SAR?

      W przetargu na 50 maszyn było 13 maszyn CSAR (6 dla marynarki i 7 dla sił powietrznych) oraz 8 maszyn SOF dla wojsk specjalnych
      Po co aż 21 maszyn o podobnym przeznaczeniu?
      Combat search and rescue - to operacje specjalne, które trudno będzie realizować podczas wojny obronnej.
      Kogo chcą ratować? - zestrzelonych pilotów F-16?
      Mamy ich tylko 48...

      Tu jest właśnie odpowiedź... Te maszyny nie kupowano z myślą o operacjach na terenie kraju. One miały służyć do rozbudowy zdolności ekspedycyjnych. Nadal wśród polityków i wojskowych panuje przekonanie, że trzeba wzmacniać nie zdolności do obrony kraju - lecz zdolności do "wspomagania sojuszników" ( a mówiąc wprost - zdolności do usługiwania USA)
      Wojskowi nadal marzą od Dywizji kawalerii powietrznej... Chcieli kupić nie 50 a aż 90 maszyn klasy H225M i 24 ciężkie - Ch-47 i 32 szturmowe i jeszcze 50 średnich - następców W3 Sokół.. To jakiś absurd - a nie rzetelny plan....
      Ale politykom się to podobało - zwłaszcza że liczyli że w przetargu wystartuje NHI z NH90 (to on miał "wygrać" ten przetarg) - problem pojawił sie w momencie gdy "UE" wystawiła dwie oferty - AW i Aribus
      Dlatego poprzedni rząd w 2014/15 nie podpisał umowy....

      Zobacz na same 50 maszyn trzeba było zapłacić ok. 13 miliardów złotych - to ok. 3,7 miliarda USD . Za te pieniądze można kupić 32 F-35. Co lepiej wzmocni potencjał?
      Właśnie...
      Ale politycy i wojskowi widza to inaczej
      politycy widzieli w tym deal - dalszy etap integracji z europejskim przemysłem
      a wojskowi cały czasy myśleli o "doświadczeniach" z Iraku i Afganistanu...Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...