S.E.R.E.C: Přežít, to je oč tu běží

Umíte se chovat v zajetí? / Zdeněk Koza 

S.E.R.E.C (Survival Evasion Resistence Escape) je elitní kurz zaměřený na přežití, únik, odolání v zajetí, únik ze zajetí a bezpečný návrat. Určitě jsme všichni viděli populární film: Copak je to za vojáka? Tak poslední týden tohoto výcviku je téměř shodný s tímto filmem.

Někde v České republice se pohybují vojáci, kteří mají například za úkol přepravit VIP osoby. Jejich konvoj se pohybuje na nepřátelském území a je napaden. Po boji dojde k rozprášení jednotky na jednotlivce, kteří musí zahájit činnosti, které povedou k jejich bezpečnému návratu k mateřské jednotce.

Každý voják, který je takto cvičen zná metody bezpečného úniku, způsob komunikace se záchrannými prostředky a další nezbytné zkušenosti, které podporují jeho únik. Na druhou stranu je nositelem, podle úrovně důležitosti, taktických a operačních informací, čímž je důležitý nejen pro své jednotky, ale i pro protivníka.

Tedy v případě problémů je jeho úkol zdánlivě jednoduchý. Musí se nepozorovaně dostat z místa rozprášení do místa vyzvednutí.

Jaká úskalí čekají takového vojáka? Nepozorovaný přesun. Nedostatek vybavení, materiálu, jídla, vody. Přesun na vzdálenost více jak 100 km během tří dní. Únava, stres.

A jaké je to na druhé straně výcviku? Jde o výcvik jednotlivých ozbrojených složek ČR, které se cvičí ve sledování, zajetí a počátečním získání informací od rozprášených vojáků.

Potkáte tedy příslušníky Vězeňské služby, Celní správy, Policie a Armády ČR. A jejich jediným úkolem je dostat každého jednotlivého vojáka. A co k tomu využívají? Vozidla, včetně civilních, vrtulníky, služební psy, pozorovací dovednosti.


V S.E.R.E.C. můžete být zajatec nebo věznitel. V obou případech se musíte správně chovat.  / Zdeněk Koza

Říkáte si, trochu nefér? Ale tak by to v reálné situaci bylo. Na jedné straně sice vycvičený, ale v tomto cvičení ne dobře vybavený, a tlaku vystavený voják.

A na té druhé, skupina vycvičených lidí, jejichž jediným úkolem je takového vojáka vyhledat, zajmout a vytěžit z něj informace.

Přesuneme se v čase. Je pondělí dopoledne. Všichni cvičící vojáci jsou rozprášeni. Ozbrojené složky jsou rozděleny do skupin. Pozorovací a pátrací. Úkolem je zaujetí pozorovacích stanovišť. Zasazení jednotlivých skupin pomocí vrtulníku do prostoru operace. Vytipování předpokládaných únikových tras vojáků. A souboj začíná.

Výcvik v zajetí není pro každého. / Zdeněk Koza

Výsledek? Velké procento zajatých. Jsou tu, ale i tací, kterým se podaří bezpečně projít. Někteří neudrží informace, jiní odolávají daleko lépe. Hlad a únava si samozřejmě vybírá také svou daň, ale jen v ojedinělých případech dochází ke snížení morálky jednotlivců.

A tento scénář se opakuje až do čtvrtka dopoledne, kde dojde k poslednímu zajetí. Cvičící tohoto kurzu pokračují v kurzu dále. Další fáze je zaměřená především na jejich činnost v zajetí.

Výcvik tohoto druhu je velmi přínosný pro obě zúčastněné strany a zkušenosti na tomto kurzu nabité mohou na současném bojišti použít obě strany.

Fotogalerie

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

71. mechanizovaný prapor cvičí na Libavé

Uplynulé dny znamenaly pro všechny příslušníky 71. mechanizovaného praporu další intenzívní pobyt ve ...

Elitní vojáci z Tábora se připravují na moderní válku projektem TRIDENT

Boletice/Tábor - Zpravodajská skupina VÚ 1825 z Tábora pod velením nadporučíka Romana R. zahájila v ...

Armáda ČR: Význam rezervistů roste

V dnešní době se hodně mluví o rostoucím významu rezervních jednotek v členských státech NATO i ...

Český voják 21. století najde inspiraci v Evropě

Řada zemí po celém svět pracuje na svém vojákovi 21. století. V České republice vývoj probíhá s ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Pro vizuální i informační zpřehlednění diskuze jsme od 4.9.2020 vytvořili sbalovací příspěvky. Viditelných bude vždy prvních 180 znaků. V případě zájmu si může čtenář zbytek textu v příspěvku rozbalit a poté zase sbalit.

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • yaanu
  11:11 08.04.2016

  Jak probíhá takové zajetí a výslech? Zajatý voják je sice unavený a hladový, ale pořád ví, že vyšetřovatel je jeho "kolega" a že je to jen výcvik. Odolávat vyšetřovacím metodám by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jak probíhá takové zajetí a výslech? Zajatý voják je sice unavený a hladový, ale pořád ví, že vyšetřovatel je jeho "kolega" a že je to jen výcvik. Odolávat vyšetřovacím metodám by mělo být snadnější, když víte, že vám nejde o život. Nebo jsou ti vojáci opravdu podrobeni lehké formě mučení?
  Skrýt celý příspěvek