S Ruskem a Íránem v zádech: Hútíové v Rudém moři útočí na světový obchod

S Ruskem a Íránem v zádech: Hútíové v Rudém moři útočí na světový obchod
Torpédoborec USS Mason pluje vedle japonského torpédoborce Akebono v Adenském zálivu, 25. listopad 2023. / Petty Officer 3rd Class Samantha Alaman (Zvětšit)

Velké lodní společnosti jako Hapag-Lloyd, Evergreen Line a MSC se kvůli útokům Hútíů vyhýbají Rudému moři. Svá plavidla přesměrovávají k mysu Dobré naděje na jižním cípu Afriky, což výrazně prodražuje a prodlužuje dobu plavby do Evropy. Spojené státy zareagovaly vyhlášením operace Prosperity Guardian, která si klade za cíl ochránit světový obchod před hútíjskou hrozbou.

Americké jednotky, mezi nimiž byl i [torpédoborec] USS LABOON (DDG 58) a stíhačky F/A-18 Super Hornet z úderného svazu letadlové lodě Eisenhower, sestřelily v jižní části Rudého moře dvanáct útočných dronů, tři protilodní balistické střely a dvě pozemní střely s plochou dráhou letu,“ uvedlo americké Centrální velení CENTCOM na sociální síti X. „Hútíové je vypálili během deseti hodin, útoky začaly 26. prosince přibližně v 6:30 místního času. V oblasti nedošlo k žádným škodám na lodích ani ke zraněním členů posádek.

Podle internetových stránek The Drive došlo od vypuknutí izraelsko-palestinské války k více než stovce útoků hútíovských dronů a balistických raket na plavidla v Rudém moři. Přetrvávající regionální hrozba se projevila tento týden v úterý, kdy bylo nedaleko východojemenského pobřeží napadeno plavidlo MSC UNITED VIII společnosti MSC. Někteří velcí přepravci se rozhodli plavbu v blízkosti jemenského pobřeží neriskovat a raději obeplouvat Afriku.

V tuto chvíli situaci považujeme stále za příliš nebezpečnou,“ sdělil mluvčí německé společnosti Hapag-Lloyd pro americkou mediální společnost CNN. „Dění průběžně vyhodnocujeme a další přezkoumání plánujeme na pátek.“ Společnost Evergreen Line reportéry CNN odkázala na prohlášení z 18. prosince, dle něhož dala svým lodím pokyn pozastavit plavbu přes Rudé moře „až do odvolání“. Podobně postupuje i MSC: „Naší hlavní prioritou zůstává ochrana životů a bezpečnosti našich námořníků. Dokud nebude zajištěno jejich bezpečí, bude společnost MSC přesměrovávat lodě objednané pro tranzit přes Suez na trasu okolo mysu Dobré naděje.

CNN rovněž zveřejnila informaci o nových poplatcích za dopravu zboží reflektující krizi v Rudém moři. Zdražovat se na mnoha nejrušnějších obchodních trasách světa chystají CMA CGM, Hapag-Lloyd i Maersk. „Dynamická situace v Rudém moři a nezbytné provozní úpravy způsobují narušení v celé síti, což bude mít dopad na přepravní plány a zásobování,“ informovala minulý týden společnost Hapag-Lloyd. Ve zveřejněném prohlášení navíc představila „nouzový poplatek“ (Emergency Revenue Charge) pro nákladní dopravu přes Rudé moře, jenž bude prozatím vyžadovat do konce prosince. Nové opatření zvýší cenu běžného 20stopého kontejneru o 1000 amerických dolarů na trase ze Středozemního moře a o 1500 dolarů na trase z Adenského zálivu. Podobné kroky přijaly i společnosti CMA CGM a Maersk. Pokud se vyšší náklady na dopravu promítnou do ceny přepravovaného spotřebního zboží, geopolitickou krizi v Rudém moři pocítí i koncoví zákazníci v Evropě.

Přes úzkou vodní cestu mezi Arabským poloostrovem a Afrikou proudí 30 % světové kontejnerové přepravy. Lodě obecně zajišťují více než 80 % světového obchodu.

Je proto velmi důležité si uvědomit, že Hútíové neútočí jen na jednotlivá plavidla, ale na celé mezinárodní společenství. „Útočí na hospodářskou prosperitu a blahobyt národů po celém světě,“ zdůraznil americký generálmajor Patrick Ryder. Spojené státy mají na zachování bezpečnosti Rudého moře značný zájem, ať už z důvodu obranných závazků vůči Izraeli nebo z důvodu ochrany svobodného námořního obchodu. S podporou několika desítek spojenců proto Washington zahájil operaci Prosperity Guardian (OPG). „Síly vyčleněné do operace Prosperity Guardian budou sloužit jako policejní hlídka. V Rudém moři a v Adenském zálivu budou v případě potřeby pomáhat obchodním plavidlům, která touto veledůležitou mezinárodní vodní cestou proplouvají,“ objasnil generálmajor Ryder.

Síly více než dvaceti zemí se k OPG připojují v různém rozsahu. Několik z nich do regionu vysílá pouze pár vojáků (Austrálie například jedenáct). Naopak nejvýrazněji se do operace zapojí americké námořnictvo v čele s úderným svazem letadlové lodě Eisenhower a torpédoborci třídy Arleigh Burke (USS Carney, USS Hudner, USS Laboon a USS Mason). Mluvčí britského ministerstva obrany pro The Drive potvrdil nasazení torpédoborce HMS Diamond třídy Daring. Další plavidla (fregata HMS Lancaster a minolovky HMS Chiddingfold, HMS Middleton a HMS Bangor) budou k námořní bezpečnosti v regionu přispívat, operace se ale přímo nezúčastní. Účast jedné fregaty v OPG ústy ministra obrany potvrdilo Řecko.

Francie, Itálie a Španělsko se k ochraně mezinárodní přepravy také chystají nasadit svá vojenská plavidla. Odmítají ale požadavek USA, aby jako součást OPG spadala pod velení amerického námořnictva. The Drive to pokládá za velký problém, protože „tito členové NATO mají vysoce schopné lodě s pokročilými schopnostmi protivzdušné obrany“. Francouzská fregata Languedoc třídy Aquitaine začátkem tohoto měsíce v Rudém moři již jeden dron vypuštěný jemenskými ozbrojenci sestřelila. Itálie do regionu vyslala svou fregatu Virginio Fasan (třída Carlo Bergamini), taktéž bez úmyslu podřídit ji americkému velení. Španělsko dá své lodě k dispozici pouze v rámci operace pod hlavičkou EU nebo NATO.

Ze západních zemí účast oficiálně přislíbilo i Dánsko, Kanada, Nizozemsko a Norsko, z nezápadních pak Bahrajn a Seychely. Někteří z účastníků si nepřejí být jmenováni, pravděpodobně s ohledem na probíhající izraelsko-palestinskou válku a vlastní regionální zájmy. To se týká především Saúdské Arábie, která má na dění v Rudém moři obrovský zájem. Rijád se jednak snaží ukončit dlouhý a nákladný konflikt s Hútíi, jednak urovnat vztahy s regionálním rivalem Íránem. Egypt zase vlastní Suezský průplav a má na úspěchu OPG velký zájem, neboť jeho příjmy z provozu průplavu dosahují téměř deseti miliard dolarů ročně. Oba státy zřejmě nechtějí riskovat ztrátu tváře v arabském světě, ve kterém by se otevřená podpora OPG mohla jevit jako příliš proizraelská a protipalestinská.

Hútíové totiž své útoky obhajují snahou pomoci Palestincům proti Izraeli. „Jemenské námořní operace mají za cíl podpořit palestinský lid v boji s agresí a proti obležení Gazy,“ zveřejnil jeden z hútíjských profilů na síti X. „Koalice vytvořená Američany chce chránit Izrael a militarizovat moře bez jakéhokoli ospravedlnění. Jemen se ale nezastaví v pokračování legitimních operací na podporu Gazy. Jestliže Amerika vytvořením aliance podpořila Izrael, místní národy mají plné právo podpořit palestinský lid. Jemen se zavázal stát na straně práva Palestinců a bojovat proti velké nespravedlnosti v Gaze.

Americká snaha zajistit bezpečnost Rudého moře našla u některých přepravních společností pozitivní odezvu. Maersk například po zřízení OPG ohlásil obnovení plavby svých lodí přes Rudé moře a Adenský záliv. I CMA CGM „po důkladném vyhodnocení bezpečnostní situace“ tento týden povolila některým svým plavidlům opět proplout Rudým mořem.

Joseph Votel, bývalý velitel CENTCOMu z let 2016-2019, doporučuje účastníkům OPG připravit se na útok proti jemenským pozemním cílům. „Můj osobní názor je, že musíme být připraveni zasáhnout pozice a kapacity Hútíů, kteří tyto útoky páchají. A musíme to udělat rozhodným způsobem, který neponechá žádný prostor pro nejednoznačnost nebo nejistotu,“ řekl Votel. Jen tak lze podle něj vyslat jasný signál, že jsou Spojené státy a jejich spojenci pevně rozhodnuti bránit svobodnou námořní plavbu. „Nemůžeme si dovolit, aby skupina jako Hútíové narušovala volně plynoucí obchod, který je jedním z našich hlavních národních bezpečnostních zájmů... Musíme se ujistit, že Hútíové a Írán plně pocítí důsledky svých činů. Musíme využít všech dostupných prostředků, abychom toto chování zastavili.

Námořní dopravci v posledních dnech pozorně analyzují bezpečnostní situaci v Rudém moři. Hútíjské drony a rakety míří na plavidla plující podél jemenského pobřeží s ideologickým cílem „podpořit palestinský lid v boji s agresí a proti obležení Gazy“. Spojené státy se proti útokům Hútíů postavily a zahájily operaci Prosperity Guardian, v jejímž rámci se sjednotily síly více než dvaceti zemí s úmyslem svobodnou námořní plavbu ochránit. Některé přepravní společnosti (Maersk, CMA CGM) na snahu Washingtonu zareagovaly návratem svých lodí do Rudého moře. Pokud jemenští ozbrojenci své chování nezmění, musí být USA podle některých vojenských odborníků (Joseph Votel) připraveni k vojenskému zásahu na jemenském území.

Zdroje: X, 2, The Drive, 2, CNN, UNCTAD

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruské a čínské námořní základny v Rudém moři

Rusko i Čína rozšiřují svůj vliv a zajišťují si přístup do všech oceánů. Rusko se snaží naplnit svůj ...

Petr Pelikán: Vztahy Íránu a Ruska nejsou vynikající, jedná se o pragmatičnost bez vzájemných sympatií

„Na Blízkém východě nepřevládají jednoznačně protiruské názory. Jsou zde rozšířené antipatie vůči ...

Írán na nákupech v Rusku: Stíhačky Su-35 a systémy S-400

Íránská zastupitelská mise při OSN oznámila dokončení dohody o nákupu ruských stíhacích letounů ...

Petr Pelikán: Loajalita Súdánců je vždy vůči pokrevní třídě, nikoli vůči státu

„Súdán je obrovský stát. Před odtržením Jižního Súdánu to byl největší stát Afriky. V jeho hranicích ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • zdeno
  14:08 01.01.2024

  pokud to bude pokračovat, nevyhneme se asi konvojům pod mezinárodní ochranou zaštítěnou misí OSN (v reálu pod velením NATO -nikdo další tuto schopnost nemá- to pro odpůrce západu)

  pokud to bude pokračovat, nevyhneme se asi konvojům pod mezinárodní ochranou zaštítěnou misí OSN (v reálu pod velením NATO -nikdo další tuto schopnost nemá- to pro odpůrce západu)

 • Profesor
  10:29 01.01.2024

  The Houthi Missile Arsenal
  https://www.jstor.org/stable/r...

  The Houthi Missile Arsenal
  https://www.jstor.org/stable/r...

 • memo
  20:41 30.12.2023

  Jestliže se ti Husiové že Severu Jemenu tak derou za ty Palestince, tedy dobré to vzít na vědomí. To jejich území na Severu Jemenu je možné považovat za zemi zaslíbenou pro ...Zobrazit celý příspěvek

  Jestliže se ti Husiové že Severu Jemenu tak derou za ty Palestince, tedy dobré to vzít na vědomí.
  To jejich území na Severu Jemenu je možné považovat za zemi zaslíbenou pro Palestince.
  Dokonce by to mohlo získat i nový název. Nová Palestina. Tedy do Nové Palestiny jim odeslat Palestince ze Staré Palestiny.
  Ten transfer nových obyvatel je tam na nějaký čas zaměstná.Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  10:57 30.12.2023

  Nějak postrádám v článku důkazy o tom zapojení Ruska.
  Titulek hodný Novinek a spol.

  Nějak postrádám v článku důkazy o tom zapojení Ruska.
  Titulek hodný Novinek a spol.

 • marecino
  10:53 30.12.2023

  ked pozeram na mapu, ako vlastne z jemenu strielaju na izrael tie rakety? cez Saudsku Arabiu?

  ked pozeram na mapu, ako vlastne z jemenu strielaju na izrael tie rakety? cez Saudsku Arabiu?

  • montecasino1
   11:45 30.12.2023

   Ty si sa kedy zobudil? Ide predsa o útoky na lode a za druhé jedná sa o rakety navádzané s dákym systémom navigácie resp. možnosťou naprogramovať trasu, takže v tom by som problém ...Zobrazit celý příspěvek

   Ty si sa kedy zobudil? Ide predsa o útoky na lode a za druhé jedná sa o rakety navádzané s dákym systémom navigácie resp. možnosťou naprogramovať trasu, takže v tom by som problém nevidel.Skrýt celý příspěvek

   • marecino
    14:15 30.12.2023

    hold ked si kreten tak si kreten :) ..... naco spominas tie lode, to si myslis o tom neviem? na to som sa vobec nepytal "jedná sa o rakety navádzané s dákym systémom navigácie ...Zobrazit celý příspěvek

    hold ked si kreten tak si kreten :) ..... naco spominas tie lode, to si myslis o tom neviem? na to som sa vobec nepytal
    "jedná sa o rakety navádzané s dákym systémom navigácie resp. možnosťou naprogramovať trasu, takže v tom by som problém nevidel."
    - dakujem, to ma nenapadlo :D

    ale tak je zaujimave ze to vedia poslat, je to dost zlozita trasa a daleko, skorej by ma zaujimalo ake rakety použili ked strielali na izrael, musi to byt dosť sofistikovana raketa a aj presnost celkom slusna, asi to nestrielaju s tym, ze to na 99% trafi púšť.Skrýt celý příspěvek

  • Poly
   15:01 30.12.2023

   Jasně. Střela letí daleko od obydlených oblasti - je to velká země a z velké části jen poušť a kamení, kde není nikdo. Ve vnitrozemí není voda ani z moře ani z řeky čili žádné ...Zobrazit celý příspěvek

   Jasně. Střela letí daleko od obydlených oblasti - je to velká země a z velké části jen poušť a kamení, kde není nikdo. Ve vnitrozemí není voda ani z moře ani z řeky čili žádné města. Tam to není pokryté PVO.
   Nicméně sem tam nějakou tu střelu Saudi sundají. Vlastní THAAD a Patrioty. Třeba nedávno byli štědří:

   https://allarab.news/saudi-ara...

   Nicméně Saudi sestřelují jemenské rakety pořád a to ve stovkách.

   https://www.reuters.com/world/... Skrýt celý příspěvek

 • J.Kolousek@post.cz
  18:52 29.12.2023

  Myslím si,že až Izrael ukončí válku s Hamásem, pak si poradí i Hútímy.

  Myslím si,že až Izrael ukončí válku s Hamásem, pak si poradí i Hútímy.

  • PavolR
   20:40 29.12.2023

   Podľa mňa bude mať u nich vyššiu prednosť "čistenie" bezprostredného okolia a je možné, že Hutiov úplne prenechajú iným.

   Podľa mňa bude mať u nich vyššiu prednosť "čistenie" bezprostredného okolia a je možné, že Hutiov úplne prenechajú iným.

 • Eiffelos
  16:45 29.12.2023

  tady jde vidět dobře rozmístění sil v Rudém moři i přítomnost Iráncu a Číny... https://x.com/Schizointel/stat...

  tady jde vidět dobře rozmístění sil v Rudém moři i přítomnost Iráncu a Číny... https://x.com/Schizointel/stat...

 • Profesor
  14:16 29.12.2023

  Teď už jde o SVĚTOVÝ OBCHOD, takže ta motivace jednou provždy zničit Hútíje asi podstatně naroste.

  Teď už jde o SVĚTOVÝ OBCHOD, takže ta motivace jednou provždy zničit Hútíje asi podstatně naroste.

 • liberal shark
  10:02 29.12.2023

  Za starých dobrých časů se pirátství řešilo úplným zničením pirátských základen a pověšením chycenych pirátů na ráhno.

  Za starých dobrých časů se pirátství řešilo úplným zničením pirátských základen a pověšením chycenych pirátů na ráhno.

  • michaltinkint
   12:00 02.01.2024

   No, ono to fungovalo, pokiaľ to boli neorganizovaní piráti. Keď ale lode(španielske) prepadávali piráti (korzári) s podporou štátu (UK), tak ich nedokázal eliminovať nikto. Musel ...Zobrazit celý příspěvek

   No, ono to fungovalo, pokiaľ to boli neorganizovaní piráti. Keď ale lode(španielske) prepadávali piráti (korzári) s podporou štátu (UK), tak ich nedokázal eliminovať nikto. Musel sa skončiť záujem toho štátu pirátov (a prepadávanie lodí) podporovať. Hutiovia sú psi na Iránskom vodítku. Bez iránskych rakiet a spravodajstva by dokázali tak akurát čúrať z pláže do mora. A za iránom na medzinárodnej scéne stojí ruSSko. ruSSko potrebuje odpútať od vojny na UA podporu mediálnu, finančnú aj vojenskú. Spraví pre to čokoľvek, kdekoľvek na sfete sa nájde skupina ochotná zastávať funkciu psa na vodítku. Abás, Hamás, Ananás, ruSSom je to jedno. Madurovi samému nenapadlo prudiť referendom o obsadení Britskej Guyany. V Afrike putler robí plány ako za najlepších čias studenej vojny. Na strednom východe má úplne rovnaký prístup Irán. Všetkými prostriedkami, ktoré má, bude štvať všetko možné proti západu. Hizbaláh, Hamás, Huiti.. a milión ďalších debilín, o ktorých ani netušíme. Aby sa to ešte nevyvinulo tak, že sfet zas raz bude musieť zostať vďačný Talibanu..
   Vešeť na rahná pirátov nebude stačiť. Začína sa javiť, že manipulátori dostávajú bezprecedentne veľký priestor. A aj zúfalcov, ktorých môžu zneužiť, sa zdá byť bezprecedentne veľa.Skrýt celý příspěvek

   • Wakantanka
    19:57 02.01.2024

    Čiste technicky asi najväčší záujem na tom aby tadiaľ lode plávali bez problémov by mala mať hlavne Čína. Od nich smeruje najviac tovaru v just in time chaine a prepravuje ho mnoho ...Zobrazit celý příspěvek

    Čiste technicky asi najväčší záujem na tom aby tadiaľ lode plávali bez problémov by mala mať hlavne Čína. Od nich smeruje najviac tovaru v just in time chaine a prepravuje ho mnoho lodí v čínskych rukách. Takže ak už sú prítomní mohli by občas aj poslať nejakú tú raketu späť do miesta odpalu a Iráncom rýchlo vysvetliť čie prachy sú v ohrození. A že majú na to ekonomické páky, to nepochybujem.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...