Jednotka do Mali ovládla Boletice a prošla certifikací

Jednotka do Mali ovládla Boletice a prošla certifikací
Přistání vrtulníku / kpt. Mgr. Kateřina Ramil (Zvětšit)

Pondělkem 4. února vstoupili vojáci 13. úkolového uskupení EUTM-M do závěrečné fáze přípravy do zahraniční operace. Odborně taktické cvičení (OTC) pod řízením Velitelství výcviku – Vojenské akademie (VeV-VA) probíhá od 4. do 8. února v celém vojenském prostoru Boletice. Poprvé se výcviku účastní dva francouzští kadeti z Vojenské akademie v Bretani. K nácviku odsunu zraněných nebo záchrany odloučených osob bude využit i vrtulník W-3A Sokol letecké základny Praha-Kbely.

 „O co více se klimatické podmínky liší od podnebí v Africe, o to více rozehra přibližuje reálným situacím,“ zahájil 4. února úvodním slovem nástup řídící cvičení podplukovník Petr Hlaváček, náčelník centra přípravy do zahraničních operací VeV-VA Vyškov. Střelba, útoky, napadení hotelu teroristy, ošetření a odsun raněných nebo nástrahy v podobě výbušných zařízení – to vše tento týden čeká na více než stovku příslušníků „třináctky“.

Všudypřítomná francouzština dodává cvičení s příznačným názvem SAHEL 1/2019 punc reality. Kontingent, který bude ve skutečnosti zasazen jak do prostoru hotelového komplexu v Bamaku, tak prostoru výcvikového zařízení v Koulikoro, musí zde na Boleticích v rámci OTC táhnout za jeden provaz. Cílem je projít certifikací s hodnocením „jednotka je připravena plnit operační úkoly v prostoru nasazení.“

Přípravu do zahraniční operace „z druhé strany“ přijeli dokreslit příslušníci aktivních záloh z Krajského vojenského velitelství z Jihlavy a Hradce Králové. Pod vedením instruktorů VeV-VA tvoří základ skupiny imitace a jednotce 13. ÚU EUTM-M tzv. značkují činnost povstalců, příslušníků místní policie či Malijské národní gardy.


Situace musí být neustále pod kontrolou; větší foto / kpt. Mgr. Kateřina Ramil

Certifikovaná jednotka na bázi 102. průzkumného praporu a 44. lehkého motorizovaného praporu se ve výcvikovém prostoru Boletice konsoliduje již od minulého týdne. Pokud zvládne všechny náročné úkoly OTC SAHEL 1/2019, přesune se do prostoru nasazení v Mali v horizontu několika týdnů.

SAHEL: Den má čtyřiadvacet hodin a noc

Turistický komplex byl napaden teroristy. Startuje operace „Kangaba“. Kolona tří vozidel vyráží ze základny. Led a námraza číhají na cestách. Mínus patnáct stupňů a odraz slunečních paprsků mění sněhové pole v zrcadlovou plochu. Vozidla IVECO přijíždějí do prostoru napadení.


Startuje operace Kangaba; větší foto / kpt. Mgr. Kateřina Ramil

QRF tým určený k vysvobození zajatců odráží útok teroristů a zaujímá taktickou sestavu. Začíná prohledávání budov. „Čistý! Čistý!“ Nářek zraněných dokresluje dramatickou situaci. Vojáci zajistí prostor, ošetří poranění hrudníku, průstřel končetiny a přivolají MEDEVAC. Zvuk rotorů vrtulníku W-3A Sokol duní údolím. Velitel jednotky vyznačuje přistávací plochu. Modrý dým a vířící sníh zahalí okolí na několik minut do bílé tmy.

Ne, nejsme součástí žádného kasovního trháku. Toto je jeden ze scénářů druhého dne odborně taktického cvičení SAHEL 1/2019, které probíhá první únorový týden ve vojenském prostoru Boletice pod řízením Velitelství výcviku-Vojenské akademie


Bezpečný přesun; větší foto / kpt. Mgr. Kateřina Ramil

Cvičící jednotka 13. EUTM-Mali musí čelit nejrůznějším situacím. Operační pracoviště šlapou na plné obrátky. Naplánovat, vydat rozkazy, přeúkolovat, předat hlášení a vést komunikaci v cizím jazyce. Radiostanice hlásí další incident. Rozlícený dav se u vstupní brány do základny dožaduje ošetření dítěte s amputovanými prsty a současně se domáhají náhrady za zabitou kozu koaličními vojsky. Na jiném místě další kolona doprovází a chrání náčelníka generálního štábu, který dnešním dnem zahajuje oficiální návštěvu v místě nasazení. Následujících čtyřiadvacet hodin bude jeho bezpečnost pro jednotku prioritou.

Zhoršující se bezpečnostní situace však nesmí ovlivnit plnění dalšího hlavního úkolu, a tím je výcvik malijské armády ve výcvikovém prostoru Mali Training Camp (MTC). Dva francouzští kadeti a příslušníci aktivních záloh instruktorům situaci neulehčují, ať už po jazykové, tak odborné stránce.

Den však zdaleka nekončí. Požár v prostoru hotelového komplexu Bamako a raketový útok na předsunutou výcvikovou základnu se bez zranění neobejde. Kolem čtvrté ráno se konečně rozhostí ticho a naprostá tma. Co pro nás rozehra ještě chystá? Zítřek je už za chvíli…


Zraněný člen ochranky velitele EUTM hovoří jen francouzsky; větší foto / kpt. Mgr. Kateřina Ramil

Sahel versus bílé Boletice: Jednotka 13. EUTM prošla certifikací

Výbuch! Ze zadní části nepřátelského vozidla vyskakují teroristé. Dým a moment překvapení je na jejich straně. Ostraha vchodu SECURICOM je zneškodněna. Dva vojáci těžce zraněni. Základna je v ohrožení.

Vetřelci pálí na každou živou sílu a postupují neúprosně vpřed. Odborně taktické cvičení SAHEL 1/2019 dosahuje vrcholu. Napětí, stres a únava se odráží ve tváři vojáků 13. EUTM-M, rozhodčích, imitační skupiny i řídícího štábu Velitelství výcviku-vojenské akademie. Odpočinek ještě není na pořadu dne. Jede se dál.

QRF odráží nepřátelský útok, čistí budovy a ošetřuje zraněné na základně. Zdá se, že už nemůže být hůře. V tom operační skupina dostává naléhavou zprávu „Náčelník štábu EUTM je napaden a zajat!“ Rozjíždí se nová záchranná operace. Skupina ze základny Bamako vyráží směr ministerstvo obrany. Sníh víří pod koly vozidel Iveco.


Dav se dožaduje ošetření zraněného dítěte; větší foto / kpt. Mgr. Kateřina Ramil

Na rozkaz velitele bojová vozidla zabezpečují vnější perimetr. Na scéně je několik zraněných. Náčelník štábu EUTM mezi nimi není. Člen jeho ochranky leží u schodiště v kaluži krve. Ve francouzštině a z posledních sil se mu z hrdla dere „Bâtiment! Bâtiment!“ Záchranný tým vtrhne do budovy. Zajistí bezpečnost VIP osoby, ošetří raněné. Je přivolán MEDEVAC, který na místo dorazí pod ochranou jednotky rychlé reakce z Koulikoro. Další incidenty jdou ruku v ruce s rozehrou i námětem až do poslední minuty OTC.

„Tři, dva, jedna, ENDEX!“ Signál, na který od pondělního rána čeká celá jednotka, se rozezní v radiostanici. Je čtvrtek pravé poledne. SAHEL 1/2019 je u konce. A výsledek? „Závěrečná rovinka byla dlouhá, ale zdárně jste proběhli cílovou páskou. Jednotka 13. EUTM-M prošla úspěšně certifikací. Splnili jste všechny cíle OTC a jste připraveni k plnění úkolů v místě nasazení,“ popřál hodně zdaru a certifikát jednotce předal podplukovník Petr Hlaváček, náčelník centra přípravy do zahraničních operací VeV-VA Vyškov.

Kontingent 13. EUTM-M, který je vystavěn na bázi 102. průzkumného praporu a 44. lehkého motorizovaného praporu a odletí do vzdáleného Mali v průběhu několika týdnů. 

Fotogalerie

Redakčně upraveno

 
 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Francie vstoupila do občanské války o Mali

Již od pádu režimu libyjského tyrana Muammara Kaddáfího se kolotoč násilí v africkém Mali opět ...

Válka sklepů a skrýší se pomalu plíží Mali

O operaci Serval v Mali se stále mluví jako o úspěšné a francouzský prezident Francois Hollande ...

Spolupráce s místními vojáky je bezproblémová, říkají Češi v Mali

Většina občanů České republiky o Mali dosud příliš neslyšela, ještě menší procento tam někdy bylo. ...

Vrcholí příprava 3.ÚU AČR EUTM Mali

V období od 13. do 24. ledna absolvovalo 3. úkolové uskupení AČR EUTM Mali náročný výcvik ve ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • astor
  12:14 10.02.2019

  Pěkné. Obyčejní Sahelci takové nasazení určitě ocení. Jen jestli naše Vládní vojsko s podobným nasazením nacvičuje zásah proti živelným pohromám a následující pomoc českým občanům. Zobrazit celý příspěvek

  Pěkné. Obyčejní Sahelci takové nasazení určitě ocení. Jen jestli naše Vládní vojsko s podobným nasazením nacvičuje zásah proti živelným pohromám a následující pomoc českým občanům.Skrýt celý příspěvek

  • Zdenoušek
   16:54 11.02.2019

   Ženijní jednotky nepochybně, je to jejich denní chléb. Jsou zapojení do záchranného integrované systému.

   Ženijní jednotky nepochybně, je to jejich denní chléb. Jsou zapojení do záchranného integrované systému.

 • Aodin
  21:27 09.02.2019

  Sluší jim to klukům ušatým. Hned bych je vytahal za tvářičky :D

  Sluší jim to klukům ušatým. Hned bych je vytahal za tvářičky :D

Načítám diskuzi...