Sametová revoluce: Michail Gorbačov chtěl napravit zločin ze srpna 1968

Sametová revoluce: Michail Gorbačov chtěl napravit zločin ze srpna 1968
Michail Gorbačov a jeho žena Raisa při návštěvě Polska v roce 1988 / Boris Babanov / CC-BY-SA 3.0 (Zvětšit)

Masakr tisíců studentů, ale i dělníků a dalších obyvatel Pekingu na náměstí Tchien-an-men v noci na 4. června 1989 dramatickým způsobem předznamenal pád totalitních režimů ve střední a východní Evropě. Tehdejší komunistické vedení Čínské lidové republiky (ČLR) vinilo demonstranty z kontrarevoluce a ze snahy o svržení vládnoucí strany. Čínské bezpečnostní složky proto dva měsíce trvající protesty násilně rozehnaly.

Do palby z automatických zbraní, jež se mísila s křikem masakrovaných lidí, tanky Čínské lidové osvobozenecké armády doslova válcovaly provizorní přístřešky a mladé lidi v nich. „Čínská vláda má situaci v zemi plně pod kontrolou,“ prohlásil v rozhovoru pro americkou televizní společnost NBC tehdejší mluvčí čínské vlády Jian Mu. Oznámil rovněž, že při vyklízení centrálního pekingského náměstí Tchien-an-men nezahynulo víc než tři sta osob, přičemž větší polovinu z nich tvořili vojáci. Počet mrtvých se přitom reálně odhaduje až na 10 000 neozbrojených demonstrantů. Mimořádně brutální potlačení prodemokratického hnutí v ČLR v červnu 1989 do jisté míry překvapilo nejen představitele komunistických zemí, zaskočeni byli také mnozí opoziční aktivisté i v tehdejším Československu. Ukázalo se to jasně při protestech 21. srpna 1989, kdy účast na demonstracích byla nižší.

Několik dnů po masakru v centru čínské metropole jsem hovořil s nekorunovanou hlavou předlistopadové opozice v Brně Jaroslavem Šabatou, který mi tehdy kromě jiného řekl, že v kruzích těch nejkonzervativnějších komunistů kolem Vasila Bilaka panuje velké uspokojení nad nekompromisním zásahem čínského vedení proti opozici. Zároveň ale vyslovil názor, že u nás podobný masakr s největší pravděpodobností nehrozí, protože Jakešovo vedení, ač nerado, poslouchá pokyny z moskevského Kremlu, kde sedí Michail Gorbačov. A ten o násilí v sovětských državách rozhodně nestojí. Pak Šabata trochu tajemně dodal, že lidé z prostředí Charty 77 mají své důležité kontakty nejen v naší armádě, ale rovněž i v Sovětském svazu.

O šest roků později, v září 1995, po skončení tiskové konference Levého bloku jsem požádal o krátký rozhovor čestného předsedu Zdeňka Mlynáře, který přijel na tiskovou konferenci do Brna. V podstatě mi potvrdil dřívější slova Jaroslava Šabaty, že někteří českoslovenští disidenti měli na sovětské reformátory určité kontakty. Nelze vyloučit, že tyto kontakty byly udržovány také právě prostřednictvím Mlynáře, který byl spolužákem Michaila Gorbačova z Lomonosovovy univerzity v Moskvě, kde oba v 50. letech studovali práva. Budoucí reformní politici se v sovětské metropoli dokonce spřátelili.

Během našeho setkání Mlynář rovněž zdůraznil pozitivní roli Michaila Gorbačova v listopadových událostech roku 1989. Doslova mi tehdy řekl, že jeho spolužák Míša chtěl za každou cenu napravit zločin spáchaný v srpnu 1968 sovětským vedením na bratrském lidu Československa. Podle Mlynáře Gorbačova výrazně podporoval v jeho názorech, týkajících se nápravy pohledu na události ze srpna 1968 v Československu, tehdejší ministr zahraničních věcí Sovětského svazu Gruzín Eduard Ševardnadze.

Petr Oslzlý: Nebezpečné byly Lidové milice, což byla taková „buranská síla“             

Na roli Gorbačova v listopadu 1989 jsem se zeptal profesora Petra Oslzlého, dnešního rektora JAMU a polistopadového poradce prezidenta Václava Havla. Oslzlý zavzpomínal na pohnuté události, které jsme v listopadových dnech intenzivně prožívali a řekl mi svůj názor:

„Naprosto realisticky jsme museli počítat s možným zásahem československé armády, o což ostatně, jak ukázaly archívy, usiloval generál Václavík. Také Lidové milice byly v pohotovosti na okraji Prahy, a to byla taková buranská síla, která byla právě proto nebezpečná. To, že by se to odehrálo se svolením Gorbačova s oficiální sovětskou podporou, bylo nepravděpodobné. Jak by se případně zachovalo velení sovětských vojsk na našem území, které mohlo jednat autonomně, si však nikdo nemohl být jistý. Žili jsme v okupované zemi.“ I bývalý poradce Václava Havla je přesvěden, že Gorbačov neměl v žádném případě v úmyslu se postavit proti našemu úsilí o demokratickou změnu koncem 80. let minulého století, ale naopak je podpořit.

Jan Urban: sovětské jednotky měly rozkaz zůstat v kasárnách

Významný představitel předlistopadového disentu Jan Urban, který za „normalizace“ udržoval úzké kontakty s opozičními aktivisty v Sovětském svazu, včetně nositele Nobelovy ceny míru Andreje Sacharova, oceňuje jednoznačně pozitivní roli Michaila Gorbačova a ministra zahraničí Eduarda Ševardnadzeho.

Bývalý mluvčí Občanského fóra (OF) Jan Urban vzpomíná, jak byl zřejmě u prvního telefonického kontaktu se sovětským velvyslanectvím v Praze, někdy kolem 20. - 21. listopadu 1989, poté, kdy do OF přišlo několik neověřených informací o přípravě provokací proti posádkám sovětské okupační armády. Sám pak volal na sovětskou ambasádu a dožadoval se setkání s velvyslancem s bleskovým vzkazem od OF. „Nakonec jsem mluvil s někým z vedení velvyslanectví a sdělil mu, že Občanské fórum dostalo informace, které považujeme za provokaci StB,“ uvedl Urban. Dodal, že požádal, aby ambasáda naše informace okamžitě předala do Moskvy a abychom co nejrychleji dostali odpověď. Za pár hodin zavolali, že vzkaz byl předán na nejvyšší místa a oficiální pozice, což zopakovali dvakrát: „sovětské jednotky mají rozkaz zůstat v kasárnách, vůbec nevyjíždět a nevycházet.“ Rozkaz dále umožnil použití zbraní výhradně na obranu při možném napadení.

Při návštěvě v Moskvě v únoru 1990 byl Urban po večeři v Kremlu svědkem anekdotického rozhovoru Václava Havla s oběma předními sovětskými politiky. Havel se zeptal: „Jaké byste chtěli vidět Československo za dvacet let?“ Gorbačov byl překvapený a obrátil se na Ševardnadzeho, aby odpověděl. „Tu odpověď by měli tesat do kamene,“ pokračuje v historce Urban a dále cituje: „Je to na vás. Nám je jedno, jestli budete s námi nebo ne. Ale musí to být jasné, tak nebo tak. Nesmíte být bažina.“ Použil termínu, bažina, „bóloto“, vysvětluje Jan Urban a dodává: „Často si na to vzpomenu, když čtu o prezidentských eskapádách o třicet let později.“

Spekulace o možném použití sovětských vojáků proti Jakešovcům

Brzy po pádu totalitního režimu se objevily spekulace o tom, že Sovětský svaz byl připraven v případě použití násilí československé státní moci proti civilistům zasáhnout vojensky na jejich obranu, tedy proti obráncům starých pořádků. Postoj sovětského reformního vedení k Miloši Jakešovi a dalším posrpnovým „normalizátorům“ byl eufemisticky řečeno ne zcela laskavý.

Bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby generál Andor Šándor, který byl v listopadu 1989 kapitánem ČSLA, připustil, že považuje nátlak Gorbačova i s použitím sovětských vojáků na Jakešovo vedení za reálný. Někdejší velitel západního vojenského okruhu generál Mojmír Zachariáš se naopak k podobným informacím staví spíše skepticky. Nicméně velmi pozitivně hodnotí posledního velitele okupačních vojsk generála Eduarda Vorobjova, který podle jeho slov nebyl žádný opilec. Taková nařčení jsou pomluvami. Každopádně se generál Zachariáš opakovaně s Vorobjovem bavil o tom, že vojenský vpád do naší země v srpnu 1968 byl velkou chybou tehdejšího sovětského vedení.

Pokud jde o vývoj v naší zemi o dvacet let později, neoddiskutovatelnýn faktem určitě zůstává to, že Miloš Jakeš, Vasil Bilak a jim podobní si tehdy dobře uvědomovali, že Sovětský svaz dává i ve vlastním zájmu přednost pokojnému vyřešení situace. Z tohoto důvodu odmítli návrh tehdejšího ministra obrany Milána Václavíka uvést do bojové pohotovosti armádu, bezpečnost, milici. „Já tady nevolám po žádném krveprolití, já navrhuji, aby jednoznačně byla přijata opatření ke sdělovacím prostředkům. Jakákoli, jestliže ne po dobrém, tak po zlém, ale tyto sdělovací prostředky jim vzít z rukou,“ prohlásil nekompromisně ministr Václavík.

Jinými slovy vyzýval k násilnému obsazení Československé televize, rozhlasu a redakcí novin, které by pravděpodobně vyvolalo krveprolití. Díky některým přemýšlivýn politikům i rozumným lidem v naší armádě k ničemu takovému naštěstí nedošlo. Zásluhu na tom je však nutno přičíst také „silovým sovětským hráčům“ té doby – Michailu Gorbačovovi a Eduardu Ševardnadzemu, kteří tak nejspíš opravdu chtěli napravit srpnový zločin z roku 1968.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Komunističtí generálové, kteří nezradili svou vlast

V nedávných dnech si demokraticky smýšlející občané naší země i sousedního Slovenska ...

V těžkých chvílích: Jak vojáci a politici promlouvají k národu

Mimořádné situace si vyžadují i mimořádné reakce. S takovými situacemi, k nimž patří válečné ...

Generál Leonov nevidí perspektivu Ruska optimisticky

Absolvent prestižního moskevského Institutu mezinárodních vztahů, nositel vysokých sovětských ...

Úsilí poúnorového vojenského exilu o návrat svobody do naší země

V důsledku komunistického puče v únoru 1948 odešly do exilu ve svobodném světě stovky aktivních ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Jura99
  07:54 10.02.2021

  Gorbi má čestné místo mezi velmi malým počtem politiků či vůdců 20.století, kteří zastavili nějakou z globálních říší zla. Pro svět udělal mnoho, podobně jako třeba Churchill. ...Zobrazit celý příspěvek

  Gorbi má čestné místo mezi velmi malým počtem politiků či vůdců 20.století, kteří zastavili nějakou z globálních říší zla. Pro svět udělal mnoho, podobně jako třeba Churchill. Jeho další zajímavý (ale neúspěšný) pokus byl suchý zákon, Rusy ale neodnaučí pít asi nic, prý tehdy přepálili všechno, co mělo cukr, včetně bonbonů pro děti.Skrýt celý příspěvek

  • triplane
   10:51 10.02.2021

   v Rusku jsem pomerne nedavno nejaky cas stravil (3 roky) a pres vselijake legendy si myslim ze v chlastu se jim Cesi uplne v klidu vyrovnaji, mozna casto i predci. A Polaci, ti ...Zobrazit celý příspěvek

   v Rusku jsem pomerne nedavno nejaky cas stravil (3 roky) a pres vselijake legendy si myslim ze v chlastu se jim Cesi uplne v klidu vyrovnaji, mozna casto i predci. A Polaci, ti jsou uplne jina liga...
   A to od te doby opravdu Rusaky nemam rad.Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    11:32 10.02.2021

    Těžko porovnávat státy s odlišným alkoholovým zaměřením, u nás se vypije kvanta piva, ale mám letité zkušenosti s UA a myslím si, že v chlastání na ně ani zdaleka nemáme. Oni si ...Zobrazit celý příspěvek

    Těžko porovnávat státy s odlišným alkoholovým zaměřením, u nás se vypije kvanta piva, ale mám letité zkušenosti s UA a myslím si, že v chlastání na ně ani zdaleka nemáme. Oni si objednávají na stůl nikoliv panáky, ale rovnou lahve a ty také poměrně zručně vyprázdní. Ovšem proti těm našim tuzemákům a pseudovodkám mají opravdu kvalitní vodku. V Polsku frčí lahvičky vodky do kabelky, prý se takto kdekdo posilňuje třeba cestou do práce nebo do školy. Regál s tvrdým pitím tam zabírá dost významnou část prodejní plochy.Skrýt celý příspěvek

    • triplane
     12:14 10.02.2021

     Ja jsem tam nejaky podstatny rozdil v piti mezi Ceskem a Ruskem nezaznamenal. Tady kde ziju ted mam pod sebou spoustu Polaku a problemy s chlastem tu jsou bezna zalezitost, v ...Zobrazit celý příspěvek

     Ja jsem tam nejaky podstatny rozdil v piti mezi Ceskem a Ruskem nezaznamenal.
     Tady kde ziju ted mam pod sebou spoustu Polaku a problemy s chlastem tu jsou bezna zalezitost, v Rusku jsem to pri praci musel resit vyjmecne i kdyz se to tam take kontrolovalo - prace ve vyskach atd. Podle toho to beru.Skrýt celý příspěvek

    • Klimesov
     13:20 10.02.2021

     Poláci lopou a to fest. A to lopou jinačí šmakulády jako třeba ten jejich Spirytus 96%. To byla jiná jízda. Jak když člověk pije kyselinu z baterky a Poláci s kterýma jsem to tehdá ...Zobrazit celý příspěvek

     Poláci lopou a to fest. A to lopou jinačí šmakulády jako třeba ten jejich Spirytus 96%.
     To byla jiná jízda. Jak když člověk pije kyselinu z baterky a Poláci s kterýma jsem to tehdá lopal to pili jak vodu :D :D
     Každopádně ono se to nedá takhle jednoduše porovnávat. Chlastá se na celém světě a nelze říct, že ti by lopali víc než tihle.
     Pravý problém nastává až když se to začne měnit v alkoholismus.Skrýt celý příspěvek

 • PetrTechnik
  03:55 10.02.2021

  ČSSR na tom byla v 80 letech, z celé té bídy východního boku, relativně dobře. Jak píše rabo123 začínalo se legalizovat soukromé podnikání, navazovala se spolupráce se západními ...Zobrazit celý příspěvek

  ČSSR na tom byla v 80 letech, z celé té bídy východního boku, relativně dobře. Jak píše rabo123 začínalo se legalizovat soukromé podnikání, navazovala se spolupráce se západními firmami. Bohužel nás tahly dolů jako závaží obrovské výdaje na armádu a jakešovské vedení státu. Bohužel po majetkovém převratu v roce 89 se vše šmahem likvidovalo, čehož důsledky pociťujeme dodnes.Skrýt celý příspěvek

  • Ján Paliga
   07:31 10.02.2021

   ... nielen jakešovské vedenie.... to bola systémová porucha komunizmu. Vo všetkých krajinách komunizmu sme to mohli vidieť rovnako...

   ... nielen jakešovské vedenie.... to bola systémová porucha komunizmu. Vo všetkých krajinách komunizmu sme to mohli vidieť rovnako...

  • achi67
   09:14 10.02.2021

   Tomu se totiž říká z nouze ctnost... To, že někdo začal vymýšlet, jak z z kamene udělat kladivo, protože to železné nebylo možné si koupit (nadnesený příklad), ještě neznamená, že ...Zobrazit celý příspěvek

   Tomu se totiž říká z nouze ctnost... To, že někdo začal vymýšlet, jak z z kamene udělat kladivo, protože to železné nebylo možné si koupit (nadnesený příklad), ještě neznamená, že je to pokrok. Naopak, je to znamením absolutního úpadku a rozpadu systému. Považovat v roce 1980 za vyspělou zemi takovou, ve které jste si nemohli koupit ani blbé jízdní kolo, je přinejmenším absurdní. Stejně jako stát fronty na ledničky, televize, obkládačky, koberce, cement, banány, maso atd...Skrýt celý příspěvek

  • Pavel1
   14:04 10.02.2021

   Centrálně plánované hospodářství a takřka výlučný monopol státu na vlastnictví výrobních prostředků (dle komunistické terminologie) nás táhlo dolů, jsi chtěl říct. Drobné podnikání ...Zobrazit celý příspěvek

   Centrálně plánované hospodářství a takřka výlučný monopol státu na vlastnictví výrobních prostředků (dle komunistické terminologie) nás táhlo dolů, jsi chtěl říct. Drobné podnikání zlegalizované na konci 80. let bez možnosti někoho legálně zaměstnat a jeden podnik se zahraniční účasti by nás opravdu ale opravdu nevytrhlo. Např. v Polsku a Maďarsku bylo drobné podnikání tohoto typu legální větší část času existence komunistických režimů a pomohlo jim to nějak? Leda kulové. Náprava majetkového převratu většinou z let po roce 1948 ale částečně i před ním, formou restitucí a následné privatizace byla nezbytná, pokud jsme se měli dostat z nejhoršího. Dodnes pociťujeme důsledky likvidace hospodářství země komunistickým režimem.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   19:24 10.02.2021

   PetrTechnik Celá "perestrojka" šla de facto cestou, kterou chtělo jít Československo v roce 1968. Měli jsme z části i nevýhodu, jak v NDR, PLR, tak MLR existovaly celou dobu ...Zobrazit celý příspěvek

   PetrTechnik
   Celá "perestrojka" šla de facto cestou, kterou chtělo jít Československo v roce 1968. Měli jsme z části i nevýhodu, jak v NDR, PLR, tak MLR existovaly celou dobu totality po druhé světové válce drobné živnosti, zahradníci a dokonce i v zemích jako byla Ukrajina směli lidé vlastnit až 2 hektary orné půdy. U nás to bylo téměř nemyslitelné, zdejší komančové byli zkrátka papežtější nežli papež a tak je tomu i v případě přístupu v některých oblastech regulací v rámci EU.Skrýt celý příspěvek

 • rabo123
  02:44 10.02.2021

  Páni, v tomto tým starším napoviem Prognostickým ústavom a mladším, že sa až tak nič kontraverzné nemuselo stať ak by sa nechcelo. No chcelo sa stať. ČSSR ekonomika mala po ...Zobrazit celý příspěvek

  Páni, v tomto tým starším napoviem Prognostickým ústavom a mladším, že sa až tak nič kontraverzné nemuselo stať ak by sa nechcelo. No chcelo sa stať. ČSSR ekonomika mala po glasnosti snahu sa zmeniť. Išli pridružené výroby v družstvách. Došlo k uvoľneniu drobných remesiel a stravovní... Postupné uvoľnenie skončilo v 90. rokoch. Potom nastala temnota. A zabudol som napísať, že na účtoch obyvateľov ČSSR bolo asi 150 mld korún o ktoré nastal boj .Skrýt celý příspěvek

  • Ján Paliga
   07:34 10.02.2021

   ... pridružená výroba na družstvách.... to bol poriadny nezmysel.... Namiesto obhospodarovania boľševikom ukradnutých polí sa púšťali do projektov, ktoré nemali nič spoločné s ...Zobrazit celý příspěvek

   ... pridružená výroba na družstvách.... to bol poriadny nezmysel.... Namiesto obhospodarovania boľševikom ukradnutých polí sa púšťali do projektov, ktoré nemali nič spoločné s poľnohospodárstvom... Príklad za všetko - JZD Slušovice....

   " A zabudol som napísať, že na účtoch obyvateľov ČSSR bolo asi 150 mld korún o ktoré nastal boj ."
   Samozrejme že nastal boj, vedený nomenklatúrnymi kádrami, Štbákmi a vekslákmi, ktorých kryli za boľševika nomenklatúrne kádre...Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   07:57 10.02.2021

   rabo123: začal boj o finanční gramotnost lidí, za bolševika se totiž odnaučili ekonomicky přemýšlet, to uměli pouze pinglové, veksláci, zelináři a jim podobní, kteří také ten boj ...Zobrazit celý příspěvek

   rabo123: začal boj o finanční gramotnost lidí, za bolševika se totiž odnaučili ekonomicky přemýšlet, to uměli pouze pinglové, veksláci, zelináři a jim podobní, kteří také ten boj zpočátku vyhrávali.Skrýt celý příspěvek

  • Torong
   12:14 10.02.2021

   Ale no tak Rabo... Tohle se muselo stát. Východní blok se rozpadl ekonomicky. SSSR a Polsko zbankrotovalo absolutně. NDR byla pokraji bankrotu a zachránilo ji sjednocení se SRN. ...Zobrazit celý příspěvek

   Ale no tak Rabo... Tohle se muselo stát. Východní blok se rozpadl ekonomicky. SSSR a Polsko zbankrotovalo absolutně. NDR byla pokraji bankrotu a zachránilo ji sjednocení se SRN. ČSSR na tom byla o něco líp, ale se zbroucením Ruského trhu by bankrot následoval do pěti let. Přidružená výroba, povolení drobného podnikání atd, bylo jen zlegalizování toho, co byli jinak lidi nucení dělat načerno, aby aby si zajistili to co oficiálně dostupné nebylo. Jinak by museli polovinu lidí pozavírat za nedovolené podnikání.
   A těch 150 miliard? Zapomněl jsi dodat, že díky komunistům to bylo JENOM 150 miliard. Protože komunisti občany několikrát okradli. Můžeme být Gorbimu jen vděční, že měl dost rozumu na to, aby to udělal víceméně řízeně a v době, kdy to ještě šlo udělat relativně bezbolestně.Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  18:30 09.02.2021

  Já myslím,že rozhodně nic napravovat nechtěl.Sověti už nechtěli nebo spíše nemohli ekonomicky k sobě poutat své satelity.Jenom udržování komunistického režimu v Polsku je přišlo ...Zobrazit celý příspěvek

  Já myslím,že rozhodně nic napravovat nechtěl.Sověti už nechtěli nebo spíše nemohli ekonomicky k sobě poutat své satelity.Jenom udržování komunistického režimu v Polsku je přišlo hodně draho.Ať již šlo o finanční podporu či dodávky základních potravin.Skrýt celý příspěvek

 • Christian
  13:26 09.02.2021

  Dobrý den! Je naprostou pravdou, že Sovětský svaz byl již dlouhé roky před sametovou revolucí ve velkých ekonomických a jiných potížích, které byly způsobeny více faktory. K nim ...Zobrazit celý příspěvek

  Dobrý den!
  Je naprostou pravdou, že Sovětský svaz byl již dlouhé roky před sametovou revolucí ve velkých ekonomických a jiných potížích, které byly způsobeny více faktory. K nim bezesporu patřil také vyčerpávající konflikt v Afghánistánu. Kolapsu se pokoušel mj. zabránit dobře informovaný bývalý šéf KGB Jurij Andropov, který v období od listopadu 1982 do února 1984 vykonával funkci generálního tajemníka ÚV KSSS. Ani já si nemyslím, že by Gorbačov měl v plánu zcela demontovat stávající zřízení v SSSR a tzv. socialistický tábor. Měl jsem možnost o Gorbačovovi a jeho politice hovořit v listopadu 1999 v lipském Gewandhausu na oslavách pádu totality v NDR s Valentinem Falinem, který byl v 70. letech mj. velvyslancem SSSR v západním Německu. Později byl i poradcem Michaila Gorbačova. V době našeho rozhovoru nebyl již ale Falin s Gorbačovem v nejlepších vztazích. Nicméně mi potvrdil, že Gorbačov chtěl skutečně napravit škody způsobené našim vztahům srpnovou invazí. Valentin Falin mi také řekl, že vyzýval Gorbačova, aby se během své návštěvy Prahy v roce 1987 citlivě distancoval od od srpnové intervence. Gorbačov to ale tehdy neudělal a respektoval tak rozhodnutí a pokyn sovětského politbyra. Nikým neorganizované davy Pražanů, které vítaly nejvyššího sovětského představitele, byly pak velmi zklamány. Také o tom jsem v roce 1995 hovořil s Gorbačovovým spolužákem a kamarádem Zdeňkem Mlynářem. Přes tato fakta zůstává Michail Gorbačov v mých očích mimořádně kladnou postavou.
  Kristián ChalupaSkrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  10:11 09.02.2021

  ZSSR počas celých 80-tok zažívalo intenzívnu ekonomickú krízu ktorá sa každým rokom prehlbovala. Dokonca v roku 1988 padlo rozhodnutie o opätovanom zavedení kupónového prídelového ...Zobrazit celý příspěvek

  ZSSR počas celých 80-tok zažívalo intenzívnu ekonomickú krízu ktorá sa každým rokom prehlbovala. Dokonca v roku 1988 padlo rozhodnutie o opätovanom zavedení kupónového prídelového systému na základné komodity tzv. vojenským spôsobom.

  Obdobné problémy mali napríklad aj v Rumunsku ale aj iných zemiach tzv východného bloku či RVHP. ZSSR koncom 80-tých rokov proste nemal silu, ochotu ani vnútornú vôľu zasahovať v strednej Európe. V Moskve veľmi dobre vedeli, že udržanie satelitov v strednej Európe nie je bez použitia brutálnej sily reálne. Tento predpoklad bol správny. Ako by ZSSR bol schopný udržať satelity a mocenskú štruktúru iným spôsobom keď ZSSR nakoniec nedokázal udržať pokope ani samého seba ?!

  Tanky v Číne síce ukázali, že na čas dokážu predĺžiť život socializmu, ale nakoniec aj v Číne museli prísť zásadné ekonomické reformy a dnes to už s nejakým socializmom nemá veľa spoločného. Akurát jediná vládnuca strana ostala.Skrýt celý příspěvek

  • Klimesov
   10:53 09.02.2021

   A do toho všeho, ještě SSSR krvácel v Afghánistánu a díky tomu v samotném SSSR probíhali společenské nepokoje, kvůli narůstajícímu počtu padlých. Podobně jako v době války ve ...Zobrazit celý příspěvek

   A do toho všeho, ještě SSSR krvácel v Afghánistánu a díky tomu v samotném SSSR probíhali společenské nepokoje, kvůli narůstajícímu počtu padlých. Podobně jako v době války ve Vietnamu v USA.Skrýt celý příspěvek

   • Miroslav
    11:09 09.02.2021

    ZSSR krvácal nielen v Afganistane. Ale hlavne ekonomicky dotovaním nezmyselných projektov ktoré odčerpávali dôležité zdroje. Napríklad TU-144. Lietadlo ktoré stálo obrovské peniaze ...Zobrazit celý příspěvek

    ZSSR krvácal nielen v Afganistane. Ale hlavne ekonomicky dotovaním nezmyselných projektov ktoré odčerpávali dôležité zdroje. Napríklad TU-144. Lietadlo ktoré stálo obrovské peniaze a nakoniec krátko vozilo poštu aby sa aspoň nejak využilo. Alebo projekt Buran ktorý vraj stále toľko peňazí, že podľa výpočtov ekonómov urýchlil pád ZSSR o celé 2 rokySkrýt celý příspěvek

   • rabo123
    03:10 10.02.2021

    Vy ste to nezažil. Nič sa nedialo , nikde. Žiadne nepokoje. My sme to doma pozerali ako "Objektýv" v nedeľu,.

    Vy ste to nezažil. Nič sa nedialo , nikde. Žiadne nepokoje. My sme to doma pozerali ako "Objektýv" v nedeľu,.

    • Pavel1
     14:06 10.02.2021

     Tak, tak, nepokoje vyvolávané russovětskou okupací a agresí.

     Tak, tak, nepokoje vyvolávané russovětskou okupací a agresí.

     • flanker.jirka
      19:26 10.02.2021

      Tak se podívejte, jak to potom v 90. letech postupně rozbalil islámský extremismus po celém světě.

      Tak se podívejte, jak to potom v 90. letech postupně rozbalil islámský extremismus po celém světě.

     • Pavel1
      22:13 10.02.2021

      Řeč je o dobách existence sssr. Mimochodem "islámský extremismus" to nerozbalil v 90. letech ale dávno před tím, viz fatah, hamas, oop, černé září ... všechno organizace ...Zobrazit celý příspěvek

      Řeč je o dobách existence sssr. Mimochodem "islámský extremismus" to nerozbalil v 90. letech ale dávno před tím, viz fatah, hamas, oop, černé září ... všechno organizace podporované russovětskem.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      17:20 13.02.2021

      Pavel1
      Organizace, které zmiňujete nepůsobily globálně.

      Pavel1
      Organizace, které zmiňujete nepůsobily globálně.

     • Torong
      09:07 14.02.2021

      flanker: Ne nepůsobily. To umožnil až rozvoj internetu.

      flanker: Ne nepůsobily. To umožnil až rozvoj internetu.

  • Eiffelos
   12:01 09.02.2021

   Výborně si to zahrnul. Z článku , by leckdo mohl nabýt dojmu ,že Gorbačov byl pomalu strůjce Sametové revoluce , jenže on jen rozhodl, že se vše musí řešit umírněně a nebo celý ...Zobrazit celý příspěvek

   Výborně si to zahrnul. Z článku , by leckdo mohl nabýt dojmu ,že Gorbačov byl pomalu strůjce Sametové revoluce , jenže on jen rozhodl, že se vše musí řešit umírněně a nebo celý blok socialistických zemí skončí v obrovských problémech , bankrotu a hladomoru. Spousta předních komunistů, kteří nebyli hloupí ,dobře věděli , že systém jak v SSSR tak i satelitech se musí nějak proměnit .... Akorát si myslím , že si mysleli , že se to změní na něco jako byl komunismus s lidskou tváří a ne kapitalismus . Každopádně celý Bloom, byl takových problémech , že byl paralyzován ....Skrýt celý příspěvek

   • rabo123
    03:17 10.02.2021

    V hladomoru a čo by ten hladomor spôsobilo ? Nedostatok teľaciny ? Eiffelos prajem Vám veľa zdravia v dnešnej dibe.

    V hladomoru a čo by ten hladomor spôsobilo ? Nedostatok teľaciny ? Eiffelos prajem Vám veľa zdravia v dnešnej dibe.

    • Ján Paliga
     22:30 10.02.2021

     Tak si prečítaj na ruských blogoch ich skúsenosti s nedostatkom potravín a dlhým šórom na aspoň nejaké potraviny v sovietskom raji..... Keby len chýbajúca ťeľacina.... Na Slovensku ...Zobrazit celý příspěvek

     Tak si prečítaj na ruských blogoch ich skúsenosti s nedostatkom potravín a dlhým šórom na aspoň nejaké potraviny v sovietskom raji..... Keby len chýbajúca ťeľacina.... Na Slovensku sme v radoch na potraviny čakali tiež, a na kvalitný kus mäsa musel mať človek konexie.... To si už náš Rabo (nechce)nepamätá.... ... či...?Skrýt celý příspěvek

  • Pavel1
   14:34 09.02.2021

   Řekl bych, že to bylo opačně. Čína (díky Teng Siaopingovi) se začala ekonomicky reformovat podstatně dříve, vlastně už na konci 70. lete. Na konci let 80. se do číny už ...Zobrazit celý příspěvek

   Řekl bych, že to bylo opačně. Čína (díky Teng Siaopingovi) se začala ekonomicky reformovat podstatně dříve, vlastně už na konci 70. lete. Na konci let 80. se do číny už minimálně jedno desetiletí hrnuly západní investice - což by jev v jiných zemích východního bloku naprosto nevídaný a také, díky tehdejší komunistické ideologii (té západní), nemožný. A právě zahraniční investice z číny učinily zcela jinou ekonomiku, než ten totalitní centrálně plánovaný žebrákostán, kde lidi umírali hladem jako za vlády maa.
   Domnívám se, že ve výsledku právě tyto reformy umožnili komunistickému režimu přežít.Skrýt celý příspěvek

  • rabo123
   03:05 10.02.2021

   Máme zdroj ? Prepáč, ale musím požadovať, lebo potom vie vzniknúť fake info, ktoré, preberajú všetci.

   Máme zdroj ? Prepáč, ale musím požadovať, lebo potom vie vzniknúť fake info, ktoré, preberajú všetci.

   • Ján Paliga
    22:33 10.02.2021

    Čo tak pohrabať sa na ruských blogoch o spomienkach na čakanie v radoch na potraviny? Ak by rabovi šlo skutočne o pravdu, tak ju hľadá aj sám a nesnaží sa o diskreditáciu názoru ...Zobrazit celý příspěvek

    Čo tak pohrabať sa na ruských blogoch o spomienkach na čakanie v radoch na potraviny?
    Ak by rabovi šlo skutočne o pravdu, tak ju hľadá aj sám a nesnaží sa o diskreditáciu názoru prispievateľa....Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...