Samohybná děla Caesar spolu s moderními podpůrnými prostředky přinesou nové kvality pro české dělostřelectvo

Samohybná děla Caesar spolu s moderními podpůrnými prostředky přinesou nové kvality pro české dělostřelectvo
Dělostřelecký systém Caesar / Foto: Nexter Systems (Zvětšit)

Armádní specialisté a Ministerstvo obrany vybralo jako náhradu letitých samohybných děl DANA francouzský dělostřelecký systém Caesar. Ten je založen na odlišné konstrukční filozofii než doposud používaná děla DANA, společným jmenovatelem je použití kolového podvozku. Nová samohybná děla přinesou jinou koncepci obsluhy, ale také kvalitativní skok v účinnosti střelby na cíl, dostřelu i kompatibilitě s alianční standardy.

Z širokého výběru moderních samohybných děl česká armáda zvolila zbraň francouzského původu v nejnovějším provedení Caesar 8×8. Jde o dělostřelecký systém bez bojové věže se zbraní lafetovanou na automobilovém podvozku (TMG – tzv. truck-mounted gun). Je to jedna z možností, které dnešní dělostřelecká zbraně nabízejí. Hlavními jsou tři kategorie – tažená děla, dělostřelecké zbraně lafetované přímo na podvozku bez pancéřové ochrany a dělostřelecké systémy se zbraněmi instalovanými v bojových otočných věžích (osádkových či bezosádkových). V druhém případě jsou to především zbraňové systémy používající upravené podvozky nákladních automobilů, v třetím případě jsou k dispozici systémy umístěné jak na speciálních kolových, tak i pásových podvozcích.

Co se týče tažených děl, jde o výzbrojní řešení, které je bezesporu nejlevnější a technicky nejjednodušší. Ovšem v současné době tento typ zbraní převažuje především u lehkých expedičních nebo výsadkových jednotek, kde je preferována nízká hmotnost a strategická přepravitelnost. Česká armáda tento typ výzbroje řadu let nepoužívá, několik kusů speciálně upravených tažených děl slouží pouze pro ceremoniální účely. Jako náhrada zastaralých samohybných děl DANA tedy tento druh dělostřelecké výzbroje nepřicházel v úvahu. Možná někdy ve vzdálenější budoucnosti se mohou tažená děla dostat do výzbroje budovaného výsadkového pluku.

Při výběru náhrady děl DANA nešlo jen o volbu konkrétní zbraně jako takové. Bylo také třeba přihlédnout k zázemí dělostřeleckých jednotek, počtům, šíři a druhu podpůrných dělostřeleckých prostředků, kterými armáda disponuje, a také jejím logistickým možnostem. Z tohoto hlediska vlastně přicházely v úvahu dvě možnosti – zbraň lafetovaná na automobilovém podvozku nebo s bojovou pancéřovanou věží na kolovém podvozku. Samozřejmě tu byla i teoretická možnost pásových dělostřeleckých systémů. Tato kategorie disponuje nejvyšší odolností a ochranou posádky, má i velmi dobrou průchodivost obtížným terénem, ovšem to je vyváženo některými nevýhodami. Především jde o finanční nákladnost, velkou hmotnost a s tím spojenou potřebou těžkých přepravních prostředků, tedy i menší flexibilitu a další náklady na nové logistické zázemí.

Konečná volba padla na samohybné dělo Caesar (CAmion Équipé d'un Système d'ARtillerie) ve verzi s podvozkem 8×8 z dílny francouzské firmy Nexter (skupina KNDS). Podvozek 8×8 je efektivním a účinným kompromisem mezi podvozkem 6×6, který je nejběžnější u děl na automobilových podvozcích, a těžkým pásovým podvozkem. Podvozky 8×8, a především speciálně ty z produkce kopřivnické Tatry, v kombinaci s dostřelem hlavní zbraně více než 40 km umožňují jak manévr těžko průchodným terénem, tak také manévr palbou na velkou vzdálenost.

Česká armáda již dnes disponuje některými moderními podpůrnými systémy potřebnými pro efektivní činnost dělostřelectva, projekty dalších systémů jsou již v pokročilé fázi realizace. Dá se tedy říci, že armádě chybí už jen ten nejvíce viditelný prvek – vlastní samohybné dělo. Díky pořízení děl Caesar 8×8 se v Česku se rýsuje situace, kdy vznikne česko-francouzský systém dělostřelectva, který bude splňovat standardy NATO a bude se moci konečně zapojit do alianční spolupráce a konkrétních cvičení i operací.

Z nejnovějších podpůrných dělostřeleckých systémů, které vznikají pro naši armádu, můžeme zmínit například vozidlo TITUS ve verzi MKPP (místo koordinace a řízení palebné podpory), které vyvíjejí české podniky v čele s kopřivnickou TDV nebo pardubickou Retii. Armáda už používá a zavádí do výzbroje další lehká obrněná průzkumná vozidla LOV-Pz a také meteorologická vozidla RT20–PODTEO na podvozcích Iveco LMV, které rovněž budou působit ve prospěch dělostřelectva. Nové podpůrné prvky poslouží k posílení efektivity dělostřelectva, zkvalitnění přenosu informací od pěchoty k dělostřelcům, k průzkumu i k velení. Zavedení nových samohybných děl Caesar navíc konečně přinese plné využití schopností dělostřeleckých radarů Arthur.

Velkou výhodou je, že armáda v podobě samohybných děl Caesar získá dělostřelecké zbraně opakovaně ověřené v reálných konfliktech, což neplatí o celé řadě jiných zbraních na kolových podvozcích, včetně těch s bojovými věžemi. Nesporný je také fakt, že Caesar dnes představuje nejrozšířenější moderní typ v kategorii samohybných děl na kolovém podvozku. Konstruktéři firmy Nexter dělo Caesar zkonstruovali jako vysoce mobilní dělostřelecký zbraňový systém s možností velmi rychlého nasazení na různých bojištích. Konstrukční pojetí spojuje výhody tažených i samohybných děl, zvláště relativně nízkou hmotnost, technickou jednoduchost a současně vysokou taktickou pohyblivost i strategickou přepravitelnost.

Nejnovější verze Caesar 8×8 je bezvěžový dělostřelecký systém s poloautomatickým nabíjením, přičemž hlavní zbraň disponuje hydraulickým automatickým systémem nastavování náměru a odměru. U verze Caesar 8×8 s poloautomatickým nabíjením trvá přechod z pochodového do bojového módu méně než minutu, přičemž doba od posledního výstřelu do opuštění palebného stanoviště činí zhruba půl minuty. To jsou parametry odpovídající požadavkům současného bojiště a plně srovnatelné s pásovými i kolovými samohybnými děly s bojovými věžemi.

Jednou ze změn, kterou přinese dělo Caesar českým dělostřelcům, je právě poloautomatické či asistované nabíjení s osádkou operující mimo kabinu. Dosud používané dělo DANA má automatické nabíjení a během palby osádka zůstává v kabině podvozku a bojové věži. Věžová koncepce poskytuje osádce ochranu i při vedení palby a ulehčuje bojovou činnost díky automatickému nabíjení. Naproti tomu však bezvěžová koncepce, která je konstrukčně jednodušší, ve většině případů znamená nižší pořizovací i servisní náklady a menší riziko poruchy zbraně nebo celkovou nižší hmotnost celého dělostřeleckého systému. Právě hmotnost hraje významnou roli pro flexibilitu a rychlost nasazení děla i pro manévr v prostoru palebných postavení.

Samohybné dělo Caesar je i rozměrově kompaktní ve srovnání houfnicemi s bojovými věžemi, což má význam mj. při jízdě složitým terénem nebo při dopravě po železnici. Jde především o hlaveň zbraně, která například u děla DANA výrazně přesahuje příď podvozku, což může být v některých ohledech limitující. Bezvěžová koncepce má samozřejmě také své nevýhody, ty jsou však u moderních dělostřeleckých systémů do značné míry eliminovány jejich schopnostmi dalekého dostřelu i taktikou nasazení, přičemž pasivní ochrana pancéřováním věže by dnes neměla být přeceňována. Bojová věž s automatickým nabíjením a obsluhou pod pancířem tedy automaticky neznamená, že je dělostřelecký systém na moderním bojišti lépe chráněn a že bojové nasazení je účinnější než v případě bezvěžového systému.

Například rychlost střelby se u Caesaru pohybuje v rozmezí 6 až 8 ran za minutu při kontinuální palbě nebo jsou to 3 rány během 15 sekund v případě rychlopalby. Baterie osmi děl Caesar tak dokáže za méně než minutu pokrýt prostor protivníka 1 tunou projektilů, 1500 kusy submunice či 48 projektily inteligentní munice s koncovým navedením až na vzdálenost 40 km. Takto lze do značné míry zamezit odvetné palbě, která by mohla ohrozit palebná postavení baterie a obsluhy děl operující mimo jejich kabiny. Efektivita a rychlost nasazení děl Caesar tedy není klíčová jen pro účinnost působení na cíle, ale významně přispívá i k jejich ochraně.

Dnes se navíc při operacích dělostřeleckých systémů nepočítá s dlouhodobým působením z jedné palebné pozice. Taktikou je rychlý dělostřelecký přepad cílů, které byly těsně před tím přesně lokalizovány průzkumnými prostředky, po něm následuje rychlé přemístění na novou palebnou pozici. Zásadní pro bojovou efektivitu děl i jejich ochranu jsou tedy podpůrné prostředky, jako jsou průzkumné systémy, systémy velení a řízení nebo logistická podpora, zejména zabezpečení municí.

Děla v bojovém nasazení nebudou v rámci AČR působit izolovaně, ale v sestavách baterií s plnou podporou. Vedle již zmiňovaných speciální vozidel TITUS či Iveco LMV nebo dělostřeleckých radiolokátorů Arthur armáda plánuje i pořízení nových muničních vozidel Tatra nebo průzkumných bezpilotních prostředků s delším dosahem. Ty budou schopny dělostřeleckým bateriím spolehlivě vyhledávat cíle a korigovat přesnost palby nebo navádět řízenou munici. Teprve ucelená sestava dělostřeleckých zbraní a podpůrných prostředků vytváří kompaktní systém palebné podpory, který zabezpečí rychlé, přesné a efektivní ničení nepřátelských cílů v čase a prostoru bojiště.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Houfnice CAESAR pro Armádu České republiky

Ministerstvo obrany České republiky (MO ČR) začne s francouzskou společností Nexter Systems ...

CAESAR představuje dobrý technický a ekonomický kompromis

Na počátku června 2020 oznámilo ministerstvo obrany, že jako nový typ samohybné houfnice pro Armádu ...

KOMENTÁŘ: Tápání nad francouzskými houfnicemi CAESAR 8×8

Zástupci českého ministerstva obrany (MO ČR) vedou již několik měsíců jednání s francouzskou ...

Houfnice Caesar 8x8 – budoucnost českých dělostřelců

Ministerstvo obrany před časem rozhodlo, že letité houfnice vz. 77 DANA u 13. dělostřeleckého pluku ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • bredy
  12:45 01.09.2021

  Že bi i Izrael odešel od polotovarů houfnic ? https://www.israeldefense.co.i...

  Že bi i Izrael odešel od polotovarů houfnic ? https://www.israeldefense.co.i...

  • Lukas
   21:21 01.09.2021

   Raczej to co jest w konkluzji w tekście - o haubicach 155mm.
   Wszyscy pracują nad "średnimi" kołowymi haubicami samobieżnymi... Bo tego "potrzeba".

   Raczej to co jest w konkluzji w tekście - o haubicach 155mm.
   Wszyscy pracują nad "średnimi" kołowymi haubicami samobieżnymi... Bo tego "potrzeba".

 • Lukas
  19:33 22.08.2021

  https://milmag.pl/2021/wp-cont...
  ATMOS na Tatrze (Tajlandia ma takie haubice)

  https://milmag.pl/2021/wp-cont...
  ATMOS na Tatrze (Tajlandia ma takie haubice)

 • Lukas
  19:30 22.08.2021

  Dyskusja jest intensywna - ale ciągle powtarzane są te same wątki. A ja się tak zapytam - dlaczego nie ATMOS na Tatrze? I dlaczego nie kupić systemu kierowania ogniem, który ...Zobrazit celý příspěvek

  Dyskusja jest intensywna - ale ciągle powtarzane są te same wątki.
  A ja się tak zapytam - dlaczego nie ATMOS na Tatrze?
  I dlaczego nie kupić systemu kierowania ogniem, który zainstaluje się zarówno na nowych jak i starych haubicach.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   21:21 22.08.2021

   Caesar vyšel při porovnání lépe než ATMOS. S Danu se už moc nepočítá a patrně se nechce armáda omezovat pouze na jeden systém řízení palby. Nicméně TOPAZ je jedna ze zvažovaných ...Zobrazit celý příspěvek

   Caesar vyšel při porovnání lépe než ATMOS. S Danu se už moc nepočítá a patrně se nechce armáda omezovat pouze na jeden systém řízení palby. Nicméně TOPAZ je jedna ze zvažovaných možností.Skrýt celý příspěvek

   • Krabat
    21:58 22.08.2021

    V čem vyšel lépe?

    V čem vyšel lépe?

    • Scotty
     23:31 22.08.2021

     Napište si na MO o tabulku s porovnáním houfnic.

     Napište si na MO o tabulku s porovnáním houfnic.

   • flanker.jirka
    22:17 22.08.2021

    Atmos není nikde používán v NATO, což byla kouzelná podmínka pro houfnici.

    Atmos není nikde používán v NATO, což byla kouzelná podmínka pro houfnici.

    • Krabat
     22:24 22.08.2021

     Tak tak

     Tak tak

  • Klimesov
   09:17 23.08.2021

   Každý ví, že nákup zbraní je i politický krok. A vždy je lepší něco pořídit od přímého spojence pokud danou techniku má. Každopádně jestli by se pořídil ATMOS místo CAESARA je ...Zobrazit celý příspěvek

   Každý ví, že nákup zbraní je i politický krok. A vždy je lepší něco pořídit od přímého spojence pokud danou techniku má. Každopádně jestli by se pořídil ATMOS místo CAESARA je úplně jedno. Konstrukčně to jsou totožné stroje a pokud vím tak u nás by nikomu nevadilo, kdyby se ATMOS pořídil místo CAESARA, pouze těm co vadí pořízené CAESARA.
   Navíc společnost CSG má s NEXTREm poměrně hlubokou spolupráci, takže i z tohoto hlediska je CAESAR lepší volba.
   K čemu používat SŘP, který zvládá dvě rozdílné ráže, kdy ty dvě rozdílné ráže používat nechcete?
   AČR má v plánu přejít na 155 mm ráži a tím to hasne. Vy si také běžně kupujete věci, které zvládají i to co nevyužíváte a připlácíte si za to? Asi ne že.

   Jako upřímně ona opět celá ta konverzace co se tu vede je o ničem. Je to jen o tom, že lidé nechápou proč MO ČR postupuje tak jak postupuje a proto to považují za něco špatného. Ironií ale je, že oni sami ve svém osobním životě postupují naprosto stejně. Pochybuji, že oni sami, když si pořizují nějaké věci tak je koupí všechny hned najednou a že se vejdou do původního rozpočtu, který si naplánovali, ať se jedná o cokoli. Pochybuji, že někdo z těch rádoby kritiků, by při opravě dejme tomu obývacího pokoje postupovalo tak, že by do něj koupilo vše potřebné (koberec, skříně, stůl, křesla, televizi atd.) v jeden den a to v ten den, kdy se rozhodli tu místnost dát opravit. Spíše budou postupovat tak, že všechno pořídí na etapy.
   A při modernizaci, nebo spíše reorganizaci, AČR je postup principiálně stejný, jen náročnější o to, že se při nákupech jedná s veřejným majetkem a financemi, takže ti lidé jsou pod větším drobnohledem a kritikou kdekoho, dále ty nákupy jsou daleko složitější a finančně náročnější, a hlavně financí je málo, protože politici je nechtějí uvolnit, a nechtějí je uvolnit paradoxně, kvůli těmto rádoby kritikům, kteří jakýkoli nákup sofistikované a velice výkonné vojenské techniky, která dokáže možnosti a schopnosti AČR posunout a několik levlů výše, kritizují jako zbytečně drahý. A politici tady tyto řeči vidí a ví, že nákup drahé vojenské techniky jim nepřinese žádné politické bod a tak pro příště jednoduše uvolní těch financí míň, a to co se ušetří na AČR se vrazí do nesmyslu jako je dotované jízdné.Skrýt celý příspěvek

   • Lukas
    12:51 23.08.2021

    Niby tak. Ale radary macie izraelskie. Systemy przeciwlotnicze też prawdopodobnie będą z Izraela. Z tego co wiem Atmos jest bazą dla Kryla między innymi z powodu ceny oraz zgody ...Zobrazit celý příspěvek

    Niby tak.
    Ale radary macie izraelskie. Systemy przeciwlotnicze też prawdopodobnie będą z Izraela.

    Z tego co wiem Atmos jest bazą dla Kryla między innymi z powodu ceny oraz zgody na "modyfikacje" (pierwotnie HSW myślał o Caesarze)

    Inna sprawa to ATMOS ma zamek klinowy (horizontal sliding wedge) - a Caesar - śrubowy (Rifled breech loader) i to jest jedna z "praktycznych" różnic w haubicach.
    Reszta to kwestia "adaptacji" na danej platformie (ciężarówce)Skrýt celý příspěvek

    • Klimesov
     14:18 23.08.2021

     To, že se radary pořídili z Izraele je bezpředmětné. Letadla zase máme pronajaté ze Švédska, a BVP máme na výběr z Německa, Švédska, Španělska(USA). navíc já osobně nejsem odpůrce ...Zobrazit celý příspěvek

     To, že se radary pořídili z Izraele je bezpředmětné. Letadla zase máme pronajaté ze Švédska, a BVP máme na výběr z Německa, Švédska, Španělska(USA).
     navíc já osobně nejsem odpůrce houfnic ATMOS.
     Jen prostě tady dostali Francouzi přednost před Izraelem. Proč? To se musíte zeptat na MO ČR. Které se k tomu ale už několikrát vyjádřilo a prohlásilo, že v jejich průzkumu houfnice CAESAR vyšli nejlépe v porovnání cena výkon.
     Takže ty informace proč se vybralo tak a ne jinak jsou, jen lidé je neustále ignorují.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      17:28 23.08.2021

      MO ČR chtělo houfnici fungující v NATO a to atmos není

      MO ČR chtělo houfnici fungující v NATO a to atmos není

   • darkstyle
    13:21 23.08.2021

    Neuveríš, ja idem rozbiť rekonštrukciu izby a ako prvé som si dal na-ceniť ten gauč.. Potom podlahu - to je ten dôvod vlastne rekonštrukcie.. A teraz dvere a obložky do ...Zobrazit celý příspěvek

    Neuveríš, ja idem rozbiť rekonštrukciu izby a ako prvé som si dal na-ceniť ten gauč..

    Potom podlahu - to je ten dôvod vlastne rekonštrukcie..
    A teraz dvere a obložky do dverí..

    Viac už rekonštruovať nejdem - keďže všetko ostatné (elektrina, skrine, TV) som rekonštruoval pred 2-7 rokmi.. Prečo som začal gaučom - lebo je to najdrahšia položka, druhá je podlaha ( rozmýšľam nad možnosťou vinylu ) a posledná interiérové dvere - najlacnejšia záležitosť.

    Ako som postupoval?
    Naceňujem si funkčné celky, ktoré mi kvalitatívne posunú bývanie na lepšiu úroveň..

    Teda nedal som si naceniť len podlahu a keď ju položím, tak začnem robiť zárubne - teda rozoberať čerstvo položenú podlahu..
    Taktiež nebudem odkladať kúpu gauča o rok - pretože chcem mať dokončenú reko - teda si povedať - túto izbu mám celú..
    (Podobne na 2 etapy som rekonštruoval kuchyňu, bude rekonštruovať aj kúpeľňu, WC pojde na 1 etapu)

    To isté by som robil s húfnicami - asi by som naraz kúpil húfnicu a SŘP - predsa len asi vyjde lacnejšie ako keď to budem kupovať osve a integrovať.. taktiež kedy získam túto schopnosť? v polke životnosti del???
    Link 16 získali české Gripeny kedy a Maďari ich mali day one..Skrýt celý příspěvek

    • Klimesov
     14:10 23.08.2021

     No a v rámci modernizace dělostřelectva AČR bylo vybráno, že houfnice se pořídí v ceně 6. miliard a SŘP k tomu v ceně cca 2. miliardy a pak munice v hodnotě 680 miliónů. Takže kde ...Zobrazit celý příspěvek

     No a v rámci modernizace dělostřelectva AČR bylo vybráno, že houfnice se pořídí v ceně 6. miliard a SŘP k tomu v ceně cca 2. miliardy a pak munice v hodnotě 680 miliónů. Takže kde je ten problém co tady neustále někteří řeší, že se dělá něco špatně?
     MO ČR postupovalo principiálně stejně jako vy. Také na etapy, a také podle toho co výjde finančně nejdráž. :-) Takže i váš příspěvek dokazuje to co jsem psal.
     Rozdíl je jen ve složitosti procesu. Problém u rekonstrukce domu, bytu, vyřeší jeden telefonát s dodavatelem. Tohle ale neplatí v případě, když řešíte miliardovou mezivládní (mezinárodní) zakázku, kde je zastoupeno více společností, které mají každá svůj vlastní pohled na věc a zastupují tam své zájmy. V takové situaci jeden telefonát nic nevyřeší :-) a na řadu přicházejí zdlouhavá jednání. Tak jak vidím nyní :-)
     A to nemluvím o tom, že v armádě jedna věc navazuje na druhou a jsou tam větší časové odchylky. Na co nyní řešit SŘP dělostřelectva, když ho stejně nebudete mít do čeho ´integrovat? Výroba samotné zbraně bude trvat 2 - 5. let? Pokud se teda bavíme o systému řízení palby jako je Polský Topaz třeba. Protože ten se neintegruje jen do samotné houfnice, ale do celé škály a typů strojů. Které světe div se jsou nyní AČR nyní také v řešení. Nová BVP, TITUS a tak podobně. :-)
     Takže jak jsem psal výše. Bohužel lidé nedokážou pochopit složitost pořizování moderní armádní techniky, a proto nedokáží pochopit kroky MO ČR. Myslí si naivně, že koupit houfnici je jako koupit rohlík někde v krámku.
     A nedochází jim, že MO ČR by řešila nyní úplně ty stejné problémy, jaké řeší s NEXTREM, i kdyby vyhrál jakýkoli jiný výrobce houfnic. :)Skrýt celý příspěvek

     • darkstyle
      15:10 23.08.2021

      Ešte raz.. Ja kupujem naraz podlahu, zárubne a dvere - teda naraz delá a SŘP.. Lebo ich treba naraz poriešiť - nebudem predsa osádzať podlahu a neskôr to rozoberať.. AČR si však ...Zobrazit celý příspěvek

      Ešte raz..

      Ja kupujem naraz podlahu, zárubne a dvere - teda naraz delá a SŘP..

      Lebo ich treba naraz poriešiť - nebudem predsa osádzať podlahu a neskôr to rozoberať..

      AČR si však chce najprv kúpiť delá. O X rokov potom ich rozobrať, nainštalovať ŠRP a potom ich zložiť a certifikovať..

      Je viac ako isté, že to proste bude drahšie.. - ak by AČR bola na tom tak zle, že každá koruna dobrá - to rozhodne chápem - len v prípade, že nedokáže minúť všetky peniaze každý rok..
      viď napr:
      https://ekonomickydenik.cz/obr...

      Tak je nám jasné, že AČR si SŘP dovoliť môže a to bez problémov prakticky hocikedy..

      Áno muníciu, nech to znie akokoľvek blbo - možno nakúpiť inokedy - to je napríklad môj gauč - ono sa nedá prakticky nič ušetriť..Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      15:54 23.08.2021

      Takže ještě jednou. AČR má v plánu nakoupit houfnice, SŘP dělostřelectva (víte vy vůbec co tenhle pojem znamená?) a munici najednou. Protože první houfnice bude AČR přebírat tak ...Zobrazit celý příspěvek

      Takže ještě jednou.
      AČR má v plánu nakoupit houfnice, SŘP dělostřelectva (víte vy vůbec co tenhle pojem znamená?) a munici najednou.
      Protože první houfnice bude AČR přebírat tak nejdříve 2 roky po podpisu smlouvy a poslední tak 3 - 5 let po podpisu smlouvy. Znovu opakuji. Koupit houfnici není jako koupit si rohlík nebo nějaké zárubně, které vám truhlář zrobí do jednoho měsíce. Tady se bavíme o daleko sofistikovanějších systémech, u kterých bude trvat roky než se vůbec vyrobí a dodají :-)
      Proto tyto zakázky a postupy při výběru jsou rozděleny do několika let. Protože je nesmysl, kupovat tuny munice aby 5 let hnila někde ve skladě a jen se na ní prášilo a zároveň kupovat SŘP dělostřelectva, když vám chybí zbytek techniky, kterou k tomu potřebujete.

      "AČR si však chce najprv kúpiť delá. O X rokov potom ich rozobrať, nainštalovať ŠRP a potom ich zložiť a certifikovať.."
      Jenž SŘP dělostřelectva se nemontuje do houfnic samotných, ale slouží k integraci a zrychlenému a automatizovanému přenosu dat napříč všemožnou technikou tak aby dělostřelci mohli efektivně a rychle působit. Takže nic se nebude o x rokoch rozebírat.
      Bude se pouze integrovat a to houfnice a další technika do tohoto systému :-)Skrýt celý příspěvek

     • darkstyle
      17:24 23.08.2021

      Klimensov Neviem o tom, že by AČR naraz kúpilo SŘP a hufnice - že by v jednom "výberovom konaní" naraz sa kupovali obe veci a hlavne AČR testovalo hufnicu spoločne so SŘP a ...Zobrazit celý příspěvek

      Klimensov

      Neviem o tom, že by AČR naraz kúpilo SŘP a hufnice - že by v jednom "výberovom konaní" naraz sa kupovali obe veci a hlavne AČR testovalo hufnicu spoločne so SŘP a porovnávalo výkony od rôznych kombinácií výrobcov - opravte ma ak sa mýlim..

      AČR len plánuje v približne tom istom čase kúpiť všetky tri veci a 3 samostatných tendroch (možno max 2)..Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      19:05 23.08.2021

      asi jsi taky nevybíral od jednoho dodavatele futra a podlahu. Stejně tak armáda hledá houfnice a SŘP. A stejně jako ty je hledá samostatně.

      asi jsi taky nevybíral od jednoho dodavatele futra a podlahu. Stejně tak armáda hledá houfnice a SŘP. A stejně jako ty je hledá samostatně.

     • Klimesov
      20:15 23.08.2021

      darkstyle To, že vy o tom nevíte, ještě nic neznamená. AČR má v plánu během pořizování nových houfnic pořídit k nim u SŘP dělostřelectva a munici. A jelikož dodávky zbraní ...Zobrazit celý příspěvek

      darkstyle

      To, že vy o tom nevíte, ještě nic neznamená.
      AČR má v plánu během pořizování nových houfnic pořídit k nim u SŘP dělostřelectva a munici. A jelikož dodávky zbraní (samotných houfnic) jsou rozloženy do několika let, tak celý tenhle proces je také rozložený do několika let. SŘP dělostřelectva vám je k ničemu, když vám pro něj všechno chybí. Ono totiž na tuto zakázku budou navazovat další zakázky, jako prostředky velení, průzkumu, meteoradary atd. atd. A toto všechno se musí integrovat do SŘP dělostřelectva.
      Takže znova se budu jen opakovat. AČR nedělá nic jiného než to jak problémy řeší obyčejní lidé. Principiálně postupuje stejně, ale jelikož řeší daleko složitější problematiku než obyčejní lidé, tak je to vždy rozdělené do většího časového úseku a následně v navazujících dalších zakázkách.
      A to ej to co mnozí kritici stále nechápou, že přezbrojit, zmodernizovat, reorganizovat armádu nejde přes den. Je to zdlouhavý proces, protože je v něm zahrnuto obrovské množství věcí (jen dělostřelectvo potřebuje hromadu dalších krámů aby mohlo efektivně fungovat, od samotných houfnic, přes různé pozorovací a měřící přístroje, po SŘP dělostřelectva který dostupné údaje vyhodnocuje a předává jednotlivým bateriím) a jeho délka je přímo úměrná financím.
      Ale AČR nakoupila houfnice v systému vláda - vláda. Tak jak se vybrali vrtulníky a plno dalšího jiného materiálu. OSSR také nenakoupila Zuzany 2 po nějakém výběrovém řízení, ale rozhodla se podpořit svého výrobce a vše mu zadala rovnou. Takové kroky prostě vlády dělají a jsou naprosto normální a přirozené.
      Protože ony to jsou 3 různé věci, které se různě vybírají, podle různých kritérií a z různých rozpočtových úseků.
      AČR nebo MO ČR má rozpočet na provoz armády, rozpočet na nákup techniky, rozpočet na nákup munice a mnoho dalšího a podle toho se tak jedná a řeší aktuální potřeby.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      23:43 23.08.2021

      darkstyle Další co nechápe že se nehledá SŘP houfnic, ale SŘP dělostřelectva. Do moderního SŘP dělostřelectva se dá integrovat jakákoli 155 mm houfnice. Navíc nákup houfnic a SŘP ...Zobrazit celý příspěvek

      darkstyle
      Další co nechápe že se nehledá SŘP houfnic, ale SŘP dělostřelectva. Do moderního SŘP dělostřelectva se dá integrovat jakákoli 155 mm houfnice.
      Navíc nákup houfnic a SŘP probíhá paralelně. Už na jaře dostalo VTÚ zakázku na výběr budoucího systému řízení palby a jeho integraci do prostředí AČR.
      Kdyby všechno kupovali v jenom tendru, tak by jsme museli brát SŘP pouze od Francouzů. Což není zcela žádoucí.Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      10:35 24.08.2021

      Scotty Nehledě na to, že podle neoficiálních informací nám ten SŘP dělostřelectva Francouzi nabídli k těm CAESARŮM, a díky tomu měla tak rapidně narůst cena zakázky. Ale je fakt, ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Nehledě na to, že podle neoficiálních informací nám ten SŘP dělostřelectva Francouzi nabídli k těm CAESARŮM, a díky tomu měla tak rapidně narůst cena zakázky. Ale je fakt, že je to nepodložená informace.Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     19:23 23.08.2021

     darkstyle: zajímavé OT s rekonstrukcí bytu, ale docela ilustruje i různou mentalitu obměny nebo rekonstrukce, koneckonců vztažitelné na obměnu vojenské techniky. Já třeba preferuju ...Zobrazit celý příspěvek

     darkstyle: zajímavé OT s rekonstrukcí bytu, ale docela ilustruje i různou mentalitu obměny nebo rekonstrukce, koneckonců vztažitelné na obměnu vojenské techniky. Já třeba preferuju bydlení "vybydlet", nějakých 15let na něj vůbec nesahat a pak se na pár měsíců přestěhovat jinam a nechat udělat kompletní rekonstrukci s obměnou všech povrchů a výměnou všech zařizováků. Měnit věci postupně vede k tomu, že to nebude čistá práce, vždy nějaký kompromis a něco staršího bude degradovat to nové. Obdobně je to s tou technikou, např. Maďaři koupili vybavení pro těžkou brigádu "na klíč", vše bude časově soudobé a nic nebude generačně zaostávat. U nás v AČR je šance na nová BVP, do toho ale recyklované T-72 a děla na kolech v nejisté konfiguraci SŘP, celé to odladit aby to fungovalo komunikačně bude dost oříšek a obávám se, že to dobře nedopadne.Skrýt celý příspěvek

   • cnapo
    19:53 23.08.2021

    Financi je malo? Tak to jsou kecy!!!!! Kazda normalni armada by koupila 1 prototy udelala na nem projekt vedy a vyzkumu za 1-2 roky. Overila hw architekturu aplikacni architekturu ...Zobrazit celý příspěvek

    Financi je malo? Tak to jsou kecy!!!!! Kazda normalni armada by koupila 1 prototy udelala na nem projekt vedy a vyzkumu za 1-2 roky. Overila hw architekturu aplikacni architekturu odladila mouchy a pak nakoupila 52 del. Navic si ACR zrusila ARI ktera byla jedinou organizaci co byla schopna testovat a integrovat. V ACR ji zrusili a tak kdyz udelame v nakupu 1 systemovou chybu bud 53x zopakovana. To ovsem nikomu nevadi. LUV? pBVP? To same pritom ten jeden prototyp by mohl do Vyskova pro vycik protoze by nikdy nemusel byt nasazen. Jenze to by ACR musela pouzivat lidskou inteligenci a proto zacne nakupovat umelou inteligenci.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     21:10 23.08.2021

     Houfnice DANA je i ve 40 letech svého věku jasným důkazem, že se tu dobré věci umí postavit.

     Houfnice DANA je i ve 40 letech svého věku jasným důkazem, že se tu dobré věci umí postavit.

    • Scotty
     23:52 23.08.2021

     Která srovnatelná armáda takhle nakupuje? Takhle to evidentně nefunguje nikde.
     Teď má testovat a integrovat VTÚ (minimálně co se týká dělostřelectva).

     Která srovnatelná armáda takhle nakupuje? Takhle to evidentně nefunguje nikde.
     Teď má testovat a integrovat VTÚ (minimálně co se týká dělostřelectva).

     • cnapo
      08:30 24.08.2021

      Americka armada ma DARPU ktera takto funguje. Jako sorry to neni argument ze nevite jak to funguje v normalnich armadach. A VTU nema personal pro naplneni NGVA protoze dnes tyto ...Zobrazit celý příspěvek

      Americka armada ma DARPU ktera takto funguje. Jako sorry to neni argument ze nevite jak to funguje v normalnich armadach. A VTU nema personal pro naplneni NGVA protoze dnes tyto systemy maji obrovske pozadavky na sitovou, aplikacni, komunikacni popripade bezpecnost KIS a kyber bezpečnost. Na to potrebujete tym minimalne 10 odborniku ktere ani jeden statni podnik nema. Oni otestuji strili to , jezdi to, topeni topi, klima klimatizuje, FVZ funguje, revize a nejakou zastavbu. Nic jineho nezvladnou. Kdyby ACR nezrusila Agenturu Rozvoje Informatiky (ARI) tak ted nekupujeme zajice v pytli.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      09:39 24.08.2021

      Tak porovnávat českou a americkou armádu je dost mimo. To jsou prostě dva světy. Možnosti a peníze které mají za oceánem tady mít nikdy nebudeme. Armády srovnatelné s AˇCR většinou ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak porovnávat českou a americkou armádu je dost mimo. To jsou prostě dva světy. Možnosti a peníze které mají za oceánem tady mít nikdy nebudeme. Armády srovnatelné s AˇCR většinou kupují hotové řešení které začlení do svých struktur.Skrýt celý příspěvek

     • cnapo
      16:30 24.08.2021

      A ano mohu porovnavat armadu USA a nasi protoze tady se jedna o procesni vec nikoli vec tykajici se poctu vojaku, techniky a velikosti armady. Chybi nam organizace typu DARPA.

      A ano mohu porovnavat armadu USA a nasi protoze tady se jedna o procesni vec nikoli vec tykajici se poctu vojaku, techniky a velikosti armady. Chybi nam organizace typu DARPA.

     • Scotty
      17:32 24.08.2021

      Nejde o počty, ale o rozpočty. Až budeme vydávat na obranu poměrově to co Američani, tak se můžeme začít bavit o nějakém armádním výzkumu a vývoji. Plus samozřejmě vyvíjet něco na ...Zobrazit celý příspěvek

      Nejde o počty, ale o rozpočty. Až budeme vydávat na obranu poměrově to co Američani, tak se můžeme začít bavit o nějakém armádním výzkumu a vývoji. Plus samozřejmě vyvíjet něco na míru pro 30 000 armádu je ekonomická sebevražda.Skrýt celý příspěvek

    • Klimesov
     10:19 24.08.2021

     cnapo. Co chcete testovat na finálním produktu? AČR při nákupu houfnic nic nevyvíjí, nedala si tam žádné zvláštní specifikace. Chce koupit hotový a odzkoušený produkt což houfnice ...Zobrazit celý příspěvek

     cnapo.
     Co chcete testovat na finálním produktu?
     AČR při nákupu houfnic nic nevyvíjí, nedala si tam žádné zvláštní specifikace. Chce koupit hotový a odzkoušený produkt což houfnice CAESAR je. Minimálně samotná zbraňová platforma už má za sebou několik bojových nasazení, takže samotná zbraň je odzkoušena až až. Takže co chcete testovat? AČR šla cestou pořídit to co na trhu už je. Jediné co na houfnicích CAESAR by bylo potřeba testovat je nabíjecí automat. A tohel se asi nebude testovat 1 až 2 roky ne.
     A ty další nesmysly. Sorry jako, ale pokud nechápete pojem reorganizace, tak se s vámi opravdu nemám o čem bavit.
     ARI jako samostatná agentura byla sice zrušena, ale její náplň práce nikoli.
     Nejdříve činnost agentury ARI převzala "34. základna komunikačních a informačních systémů" která byla následně reorganizována aby tuto činnost zvládala, a později došlo k další reorganizaci, kdy vzniklo OKIS SPod MO a AKIS. Takže AČR o nic nepřišla, o žádné schopnosti a tak podobně. Pouze reorganizovala, tak jak se to běžně dělá :-)
     To, že vy to nechápete, je váš problém.

     https://www.akis.army.cz/organ...

     Naproti tomu organizace DARPA je úplně něco jiného. Ta se zaobírá vývojem nové perspektivní vojenské technologie. Jejím úkolem je udržet technologický náskok USA nad potenciálním nepřítelem. Provádí to ve spolupráci s vysokými školami a samotnými firmami. Zaobírá se výhradně krátkodobými projekty, které jdou dokončit do dvou až čtyř let. Funguje úplně jinak než to co vy tady popisujete.
     Navíc podobné věci provádí i AČR nebo spíše MO ČR, také spolupracuje v rámci vývoje s vysokými školami, různými podniky atd. atd.
     Viz vývoj stroje TITUS. Bohužel, ale finanční možnosti MO ČR jsou omezené, takže si nemůže dovolit utratit několik desítek miliard korun na vývoj vlastní houfnice v kooperaci s CSG. To by totiž znamenalo kompletně vybudovat vše od nuly a to včetně vývojové a výrobní technologie, protože ta se u nás nenachází a CSG do něčeho takového své prachy cpát evidentně nechce. Pro ně je finančně výhodnější domluvit se s nějakým evropským výrobcem hlavní a nakoupit u něj.Skrýt celý příspěvek

     • Krabat
      10:49 24.08.2021

      Klimesov
      Nechci se vám plést do diskuze, ale můžete prosím zkrátit délku příspěvku, to se nedá číst. A hlavně informace v odstavcích obsažené se dají naspat do pár vět.

      Klimesov
      Nechci se vám plést do diskuze, ale můžete prosím zkrátit délku příspěvku, to se nedá číst. A hlavně informace v odstavcích obsažené se dají naspat do pár vět.

     • Klimesov
      12:01 24.08.2021

      Krabat

      To bych opravdu nemohl, ale můžu vám ukázat jak dělám kotrmelec.

      Krabat

      To bych opravdu nemohl, ale můžu vám ukázat jak dělám kotrmelec.

     • Krabat
      12:11 24.08.2021

      Tak do toho snad to bude kratší

      Tak do toho snad to bude kratší

     • cnapo
      16:26 24.08.2021

      Asi mate problem s psanym textem. Francouzi nam dodaji komunikacni system dela? Francouzi nam dodaji informacni system dela myslim tim system kterym komunikujete za presunu BVIS? ...Zobrazit celý příspěvek

      Asi mate problem s psanym textem. Francouzi nam dodaji komunikacni system dela? Francouzi nam dodaji informacni system dela myslim tim system kterym komunikujete za presunu BVIS? Francouzi nam dodaji ochranne ruseice RCIED a antidron? Francouzi nam dodaji Interkom? Francouzi nam dodaji technologicke datalinky? Dodaji nam delo jen delo a nic jineho. Integrace do systemu velenia rizeni ACR udela kdo? Francouzi? My nekupujeme delo ale cely system!Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      17:38 24.08.2021

      Francouzi nám dodají co si nadefinujeme a zaplatíme.

      Francouzi nám dodají co si nadefinujeme a zaplatíme.

 • NXS0
  13:17 22.08.2021

  KMW Radhaubitze RCH 155 streľba za pohybu : https://www.youtube.com/watch?... Spolu z mínometom Nemo od Patrie: https://www.youtube.com/watch?... ...Zobrazit celý příspěvek

  KMW Radhaubitze RCH 155 streľba za pohybu : https://www.youtube.com/watch?...

  Spolu z mínometom Nemo od Patrie: https://www.youtube.com/watch?... si takto nejako predstavujem moderné delostrelecké systémy.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   16:40 22.08.2021

   Představy jsou to hezké, ale bez digitalizace zbytku systému velení a spojení to tvrdě narazí.

   Představy jsou to hezké, ale bez digitalizace zbytku systému velení a spojení to tvrdě narazí.

 • Krabat
  07:40 22.08.2021

  Jen v krátkosti k níže vyřčeným pomluvám Toronga. Nechci vyvolávat flame, tak jako on již po několikáté. Ohledně vyzbrojování AČR jsem zastáncem co nejefektivnějšího a hlavně ...Zobrazit celý příspěvek

  Jen v krátkosti k níže vyřčeným pomluvám Toronga. Nechci vyvolávat flame, tak jako on již po několikáté.

  Ohledně vyzbrojování AČR jsem zastáncem co nejefektivnějšího a hlavně zodpovědného přístupu ruku v ruce s českým vojenským průmyslem.
  Jsem stoupencem toho, že jako první se má nahrazovat zastaralá (téměř rozpadlá) klíčová výzbroj AČR, jako je PVO, BVP, dělostřelectvo, atd. a také rozvíjet další schopnosti jako UAV a podobně.
  Pokud by se Torong alespoň trochu orientoval, zjistil by, že PVO a BVP máme ruského (píše se s malým "r" Torongu) původu a proto je jeho námitka směšná.
  A ano kritizuju nákup H-1, protože je proveden ve špatnou dobu, bitevníky se mají řešit na konci celé modernizace, nikoliv na prvním místě. Z toho důvodu, že je tu stále je velké riziko selhání obměny klíčové techniky při tak rozsáhlých akvizicích. Proto je nákup H-1 nezodpovědný (je to skoro to samé jako nyní nahrazovat Pandury) a je ho třeba brát jako prolobbovanou výzbroj.

  Ohledně dělostřelectva bych za ušetřené peníze v rámci modernizace houfnic DANA k nim pořídil střední raketomety RM-70 Vampire (česká výroba) a poohlížel se po použitých M270 nebo nových Himars či jiném velkorážovém typu.

  Dělostřelectvo spolu s průzkumem považuji za klíčovou složku téměř každé armády a tam by měla směřovat priorita.Skrýt celý příspěvek

  • PetrTechnik
   09:27 22.08.2021

   Armáda v ČR je bohužel jen trpěna ,celé to má historické konotace ve smyslu: "Stejně jsme nikdy armádu nepoužili k obraně státu...." V podstatě každý nákup státu je nějak ...Zobrazit celý příspěvek

   Armáda v ČR je bohužel jen trpěna ,celé to má historické konotace ve smyslu: "Stejně jsme nikdy armádu nepoužili k obraně státu...."
   V podstatě každý nákup státu je nějak prolobovaný, tak to asi funguje na celém světě. U naší armády je potřeba připočítat to ,že nikdy neví , kdy jí peníze seberou a tak nakoupí rychle alespoň něco.Skrýt celý příspěvek

 • krllo
  21:15 21.08.2021

  Hezké PR dodavatele.

  Hezké PR dodavatele.

 • Torong
  10:35 21.08.2021

  Všimněte si jak nick Krabat bojuje proti jakémukoli nákupu pro AČR, který zvyšuje její schopnosti. Jím navrhovaná řešení jsou v podstatě konzervací současného stavu a setrvání ...Zobrazit celý příspěvek

  Všimněte si jak nick Krabat bojuje proti jakémukoli nákupu pro AČR, který zvyšuje její schopnosti. Jím navrhovaná řešení jsou v podstatě konzervací současného stavu a setrvání Ruských platforem v AČR co nejdéle. Maskuje to za hospodárnost, podporu domácího průmyslu a podobné argumenty, na které slyší jeho cílová skupina. Opět nejde z jeho strany o nic jiného než o dezinformační práci namířenou na náhodné návštévníky tohoto fóra.
  Jeden příklad ať tedy mluvím k věci:
  Houfnice Caesar budou na podvozku Tatra. Případná houfnice Dita bude vzhledem k tomu, že nikdo v ČR nevyrábí hlavně, ani další části houfnic ze zahraničí. Tedy stejně jako u Caesaru půjde o zahraniční houfnici na Českém podvozku. Podíl domácího průmyslu bude prakticky stejný.Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   12:06 21.08.2021

   Jura ťa presvedčí, že vyrobiť hlaveň aj s celým mechanizmom nič nie je.

   Jura ťa presvedčí, že vyrobiť hlaveň aj s celým mechanizmom nič nie je.

   • Torong
    12:28 21.08.2021

    Pro Juru nic není problém. Hup na krávu a je tu tele...

    Pro Juru nic není problém. Hup na krávu a je tu tele...

   • PetrTechnik
    11:26 22.08.2021

    Ono na tom opravdu nic není. Stačí jen složený výkovek (více vrstev materiálu), pak vzít vrták příslušného kalibru (s vnitřním chlazením) ,no a odvrtat. Jako závěr s komorou koupit ...Zobrazit celý příspěvek

    Ono na tom opravdu nic není. Stačí jen složený výkovek (více vrstev materiálu), pak vzít vrták příslušného kalibru (s vnitřním chlazením) ,no a odvrtat. Jako závěr s komorou koupit v licenci. Lafetace s brzdovratným ústrojím také není nic složítého. A nakonec sehnat někoho , kdo to celé zaplatí. Cena při 200ks hlavní bude za kus astronomická. :-)Skrýt celý příspěvek

  • Olaf
   21:11 21.08.2021

   Torong Píšete, že Krabat chce konzervovat ruskou techniku, zatímco Caesar bude pozitivní posun oproti současnému statu quo, chápu správně? ¨Spor Caesar vs Dita je spor průjem vs ...Zobrazit celý příspěvek

   Torong
   Píšete, že Krabat chce konzervovat ruskou techniku, zatímco Caesar bude pozitivní posun oproti současnému statu quo, chápu správně? ¨Spor Caesar vs Dita je spor průjem vs zácpa. Fakt si myslíte, že současná politická reprezantace v čele s de facto ruským prezidentem Zemanem, premiérem, agentem StB opírajícím se o nepokrytě pátou kolonu Kremlu, KSČM, usiluje o nějaké zlepšení bojeschopnosti naší armády s ohledem na možný konflikt s Ruskem? Dost pochybuju, že se Rusko posadí z našich Caesarů s ohledem na vážné nedostatky, hlavně nechráněnou posádku při střelbě, ale hlavně, Rusko dělá politiku rozděl a panuj a tak mu jistě vyhovuje naprostá nejednotnost výzbroje v našem koutě světa. Chceme-li ohledně dělostřelectva udělat kvalitativní krok vpřed, sjednoťme výzbroj s některým z našich sousedů, za mě nejlépe s Polskem, pořídit Krab i s jejich sřp.Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    21:27 21.08.2021

    Krab je kočkopes, relativne starsi britska vez a podvozek K9. To radsi original K9. Caesar je v houfnicich s odkrytym nabijenim nepochybne spicka. Odkryte nabijeni neni vada, ale ...Zobrazit celý příspěvek

    Krab je kočkopes, relativne starsi britska vez a podvozek K9. To radsi original K9. Caesar je v houfnicich s odkrytym nabijenim nepochybne spicka. Odkryte nabijeni neni vada, ale jedna z moznych cest, sve vyhody ma. A ze na obsluhu prsi a snezi ? Co ma rikat pechota, vysadkari a dalsi ?Skrýt celý příspěvek

    • Olaf
     21:34 21.08.2021

     Jistěže má své výhody, třeba v boji s ručníkáři v poušti. Srovnání s výsadkáři a pěchotou kulhá, smysl má srovnání se situací konfliktu střední intenzity, kde se střetne s ...Zobrazit celý příspěvek

     Jistěže má své výhody, třeba v boji s ručníkáři v poušti. Srovnání s výsadkáři a pěchotou kulhá, smysl má srovnání se situací konfliktu střední intenzity, kde se střetne s protivníkem krytím uvnitř.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      21:37 21.08.2021

      OK. Konflikt středí intenzity. Co Caesaru chybí aby mohl efektivně fungovat?

      OK. Konflikt středí intenzity. Co Caesaru chybí aby mohl efektivně fungovat?

     • Jura99
      21:50 21.08.2021

      na strelbu jednim druhem munice je automat docela dobry. Jestli budu pokazdy strilet neco jineho je efektivni to chytnout do ruk a nabijet rucne. Ovsem cekam, ze hloupe munici v ...Zobrazit celý příspěvek

      na strelbu jednim druhem munice je automat docela dobry. Jestli budu pokazdy strilet neco jineho je efektivni to chytnout do ruk a nabijet rucne. Ovsem cekam, ze hloupe munici v radu par let odzvoni a budou se strilet granatove drony s autonomnim navedenim na cil, tam zase klidne automat.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      22:08 21.08.2021

      Jura99
      To je otázka, zda si sutomat poradí s výběrem munice, vecmi jako je programování PGK nebo jiné chytré munice bez nutné další manipulace mimo automatický zásobník.

      Jura99
      To je otázka, zda si sutomat poradí s výběrem munice, vecmi jako je programování PGK nebo jiné chytré munice bez nutné další manipulace mimo automatický zásobník.

     • Jura99
      22:25 21.08.2021

      flanker.jirka: ano souhlas, asi si s tim automat poradi, ale bude to nova konstrukce a krabice na podvozku 10x10.

      flanker.jirka: ano souhlas, asi si s tim automat poradi, ale bude to nova konstrukce a krabice na podvozku 10x10.

     • flanker.jirka
      08:53 22.08.2021

      Jura99 Proč hned novou krabici a další nápravu? (ne, že by se mi nelíbíla houfnice představená na Manu 10x10) Technicky musí být odzkoušené programování munice bez nutnosti zásahu ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura99
      Proč hned novou krabici a další nápravu? (ne, že by se mi nelíbíla houfnice představená na Manu 10x10)
      Technicky musí být odzkoušené programování munice bez nutnosti zásahu obsluhy a pak už jen mít možnost pro každou pozici automatu označit typ munice na konkrétní pozici v automatu. Může jít o již používaný automat doplněný o pár čidel. Při nabíjení konkrétní munice by pak automat přichystal konkrétní pozici k nabití.
      Za mně, si myslím, že pro speciální munici by stačilo mít v automatu každé houfnice cca 4 pozice, ale klidně i 50% vezené munice, když to bude potřeba pro povahu úkolu a budou na to peníze. Příklad houfnice Dita, výrobce uvádí vezený počet střel 40. Pokud jich tedy bude 36 pro standardně používanou munici a 4 pro speciální, jako PGK, Excalibur, spec. submunice, tak stále má zásobník s 36 kusy standardní munice. A počet speciální munice v baterii 8 houfnic by byl 32 kusů, což by mohlo stačit.Skrýt celý příspěvek

    • Olaf
     21:55 21.08.2021

     V našem případě hlavně spojence se stejnou výzbrojí. Pokud by V4 měla se svým dělostřelectvem nastoupit teoreticky v Pobaltí, byla by stejná výzbroj logistickou výhodou. Bez ohledu ...Zobrazit celý příspěvek

     V našem případě hlavně spojence se stejnou výzbrojí. Pokud by V4 měla se svým dělostřelectvem nastoupit teoreticky v Pobaltí, byla by stejná výzbroj logistickou výhodou. Bez ohledu na stejnou ráži. A nekrytá obsluha proti nepříteli ukrytém ve vozidle během střelby bude v jasné nevýhodě.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      22:12 21.08.2021

      V4 je neschopná shody na čemkoliv co znamená provizi pro politiky. Tři země V4 neuavisle na sobě vybraly stejný typ radarů samy za sebe.

      V4 je neschopná shody na čemkoliv co znamená provizi pro politiky. Tři země V4 neuavisle na sobě vybraly stejný typ radarů samy za sebe.

   • Olaf
    21:28 21.08.2021

    ..a Krabů bych koupil s ohledem na cenu klidně jen 16, zato s kompletní logistikou, sřp, radary, municí. Pořád lepší než po česku nakupovat Caesary, to znamená za deset let munice, ...Zobrazit celý příspěvek

    ..a Krabů bych koupil s ohledem na cenu klidně jen 16, zato s kompletní logistikou, sřp, radary, municí. Pořád lepší než po česku nakupovat Caesary, to znamená za deset let munice, za dalších deset let sřp..atd. Přeháním jen trochu.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     21:31 21.08.2021

     K čemu 16 Karbů? To není ani kompletní oddíl.
     Tady probíhá nějaká soutěž o nejdisfunkčnější nápad?

     K čemu 16 Karbů? To není ani kompletní oddíl.
     Tady probíhá nějaká soutěž o nejdisfunkčnější nápad?

     • Olaf
      21:45 21.08.2021

      Jsme v čechách, kde se disfunkčně nakupuje dvacetlet, 70 alek bez výzbroje a kompatibility s nato. dělostřelecké radary bez dělostřelectva a sřp a mohl bych pokračovat. Nákup ...Zobrazit celý příspěvek

      Jsme v čechách, kde se disfunkčně nakupuje dvacetlet, 70 alek bez výzbroje a kompatibility s nato. dělostřelecké radary bez dělostřelectva a sřp a mohl bych pokračovat. Nákup holých caesarů tak považuji za zcela reálný a nabízím s nadsázkou řešení v podobě Krabů. Abych byl chápán správně..Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      22:00 21.08.2021

      Olaf: v Cechach se predevsim kontraproduktivne zkritizuje nakup kazdeho sroubku, ze se kazdy dalsi ministr boji pod neco podepsat. Kazda mince ma dve strany a deset hlav deset ...Zobrazit celý příspěvek

      Olaf: v Cechach se predevsim kontraproduktivne zkritizuje nakup kazdeho sroubku, ze se kazdy dalsi ministr boji pod neco podepsat. Kazda mince ma dve strany a deset hlav deset nazoru, coz je mj. videt i zde v diskusi. Amici nemaji problem techniku nechat v cizine na misi nebo po misi sesrotovat a koupit dalsi. U nas by za to padaly trestni oznameni.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      09:44 22.08.2021

      Jura99
      Kontraprouktivní není kritika, ale jednání MO ČR s jejich politickou reprezentací. Chyb a problémů s vypisováním a specifikováním zakázek je moc.

      Jura99
      Kontraprouktivní není kritika, ale jednání MO ČR s jejich politickou reprezentací. Chyb a problémů s vypisováním a specifikováním zakázek je moc.

    • Olaf
     22:32 21.08.2021

     Protože jsme bojiště nové studené války a každý větší nákup je vnímán jako možné vychýlení na pomyslných vahách Západ-Východ. Jsem si jist, že nákup H1 prošel jen díky tomu, že ...Zobrazit celý příspěvek

     Protože jsme bojiště nové studené války a každý větší nákup je vnímán jako možné vychýlení na pomyslných vahách Západ-Východ. Jsem si jist, že nákup H1 prošel jen díky tomu, že naši činitelé očekávali Rusy v Dukovanech jako mohutné vyvážení. Podobnou logiku má podlě mě náhlý nákup západní techniky v Maďarsku, nastal až po Rusech v jejich jaderce Paks.Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    21:29 21.08.2021

    Nákup houfnice na pásech není reálný z noha důvodů. Jinak Caesar představuje proti současnému stavu nepředstavitelné zlepšení. Zvlášť ve spojení s moderním SŘP dělostřelectva.

    Nákup houfnice na pásech není reálný z noha důvodů. Jinak Caesar představuje proti současnému stavu nepředstavitelné zlepšení. Zvlášť ve spojení s moderním SŘP dělostřelectva.

    • flanker.jirka
     09:50 22.08.2021

     Scotty To vycházíte z optimálního stavu, kdy bude Caesar plně vybaven a integrován. Zatím nevíme ani, zda se k houfnicím má nakupovat munice, která dělostřelectvo kvalitativně ...Zobrazit celý příspěvek

     Scotty
     To vycházíte z optimálního stavu, kdy bude Caesar plně vybaven a integrován. Zatím nevíme ani, zda se k houfnicím má nakupovat munice, která dělostřelectvo kvalitativně posune. Kdy a jak toho optimálního stavu dosáhneme? Bude to předtím než bude končit životnost radarů Arthur a ostatních průzkumných prostředků?Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      11:16 22.08.2021

      Víme že se má nakupovat munice za 680 miliónů. I "hloupý" granát z dnovým výtokem bude posun. Krom radiolokátorů jsou ostatní prostředky relativně nové nebo se budou teprve ...Zobrazit celý příspěvek

      Víme že se má nakupovat munice za 680 miliónů. I "hloupý" granát z dnovým výtokem bude posun.
      Krom radiolokátorů jsou ostatní prostředky relativně nové nebo se budou teprve zavádět. Ovšem i pro Arthur existuje modernizační balíček.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      12:42 22.08.2021

      Scotty Ale kolik toho bude za 680 mil korun? Munice se dá pořídit levně, ale i draze za kus, dobř to tu kdysi popsal pan Vašíček. Když už dlouhý dostřel díky dnovému výtoku, tak už ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Ale kolik toho bude za 680 mil korun? Munice se dá pořídit levně, ale i draze za kus, dobř to tu kdysi popsal pan Vašíček. Když už dlouhý dostřel díky dnovému výtoku, tak už s PGK sadou, aby se neplýtvalo.
      Modernizační balíček je dobrá věc, ale zase to bude o dalších penězích a otázkou bude, zda už nejít do novější technologie. Arthur byl vyvinut v 90. letech.Skrýt celý příspěvek

 • Jilex
  19:36 20.08.2021

  Samohybná houfnice DITA bude vystavena v evropské premiéře na polském obranném veletrhu MSPO v Kielcích počátkem září. Měsíc nato i na mezinárodním veletrhu obranné techniky IDET ...Zobrazit celý příspěvek

  Samohybná houfnice DITA bude vystavena v evropské premiéře na polském obranném veletrhu MSPO v Kielcích počátkem září. Měsíc nato i na mezinárodním veletrhu obranné techniky IDET v Brně, který se koná 6.-8. října.
  Zdroj:
  https://www.facebook.com/excal... Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  18:25 20.08.2021

  ...mimochodem jakymi houfnicemi ted disponuje Taliban? Maji nejake F-16, L-159, BlackHawky... 8000 "hamviku", par stovek M1117... Zapad vyzbrojil Taliban zbranemi o kterych si ...Zobrazit celý příspěvek

  ...mimochodem jakymi houfnicemi ted disponuje Taliban? Maji nejake F-16, L-159, BlackHawky... 8000 "hamviku", par stovek M1117... Zapad vyzbrojil Taliban zbranemi o kterych si treba o letectva i mnohe moderni EU zeme mohou nechat jen zdat... neskutecne... :)Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
   18:27 20.08.2021

   ...kecam, prisoudil jswm jim iracke letadla, nejak se mi ti kozo....di pletou... sorrry.

   ...kecam, prisoudil jswm jim iracke letadla, nejak se mi ti kozo....di pletou... sorrry.

  • Scotty
   19:07 20.08.2021

   Patrně nějaké M777. Ovšem většina z toho jim bude stejně za chvíli na nic. A F-16 a L-159 fakt nemají.

   Patrně nějaké M777. Ovšem většina z toho jim bude stejně za chvíli na nic. A F-16 a L-159 fakt nemají.

  • PavolR
   20:52 20.08.2021

   122mm D-30 a v rámci letectva popri BH, Mi-17 a nejakých Mi-24 a napríklad Super Tucaná:
   https://ic.pics.livejournal.co...

   122mm D-30 a v rámci letectva popri BH, Mi-17 a nejakých Mi-24 a napríklad Super Tucaná:
   https://ic.pics.livejournal.co...

  • Vrata
   21:21 20.08.2021

   Dival jsem se predevcirem na wiki - Afghan armed forces. Letectvo: 19x Super Tucano cca 50x jednomotorova Cessna (tusim 208) a Pilatus PC 12 4x C130 Herkules vrtulniky: cca 100 ks ...Zobrazit celý příspěvek

   Dival jsem se predevcirem na wiki - Afghan armed forces.

   Letectvo:
   19x Super Tucano
   cca 50x jednomotorova Cessna (tusim 208) a Pilatus PC 12
   4x C130 Herkules
   vrtulniky: cca 100 ks USA a 100 ks CCCP, z toho 8 ks bitevni = Mi 24

   Pozemni vojsko:
   cca 44 ks T55 a T62
   cca 100 ks BMP1 a BMP2
   cca 700 ks BTR
   cca 180 ks M113
   cca 600 ks M1117
   8500 ks Humwee
   dela - CCCP
   rucni PT zbrane - CCCP
   PL zbrane - CCCP, (Strely)
   M16 - 105 000 ks ˇˇSkrýt celý příspěvek

 • cnapo
  11:51 20.08.2021

  Musim se smat podpurne prostredky? MKPP? Nebo Pz Iveco? A dalsi? JAK JE BUDOU PODPOROVAT KDYZ NEMAJI JEDNOTNOU ARCHITEKTURU v oblasti C4ISTAR?!! Nijak nejaky jouda tady zase ...Zobrazit celý příspěvek

  Musim se smat podpurne prostredky?
  MKPP? Nebo Pz Iveco? A dalsi? JAK JE BUDOU PODPOROVAT KDYZ NEMAJI JEDNOTNOU ARCHITEKTURU v oblasti C4ISTAR?!! Nijak nejaky jouda tady zase napise ze maji L3HARRIS a ze to je zarizene. To jsou clanky i placi! At autor postavi neexistujici MKPP, Iveco Pz a ostatni prostredky na dvorek a ukaze mi JAK je propoji aby se podporovaly!!!!Skrýt celý příspěvek

  • cnapo
   11:54 20.08.2021

   Kdybych mohl dam tu blijici smajlik!

   Kdybych mohl dam tu blijici smajlik!

  • Scotty
   12:30 20.08.2021

   Dá se celkem předpokládat že informace z těchto prostředku se budou slévat do SŘP dělostřelectva. Tedy do něčeho co AČR zatím nemá.

   Dá se celkem předpokládat že informace z těchto prostředku se budou slévat do SŘP dělostřelectva. Tedy do něčeho co AČR zatím nemá.

   • cnapo
    16:11 20.08.2021

    No prave ze neslije. Nema totiz prenosove prostredi ani informacni system.

    No prave ze neslije. Nema totiz prenosove prostredi ani informacni system.

    • Scotty
     16:16 20.08.2021

     Logicky, vzhledem protože armáda zatím nemá žádný systém řízení palby.

     Logicky, vzhledem protože armáda zatím nemá žádný systém řízení palby.

     • flanker.jirka
      16:14 21.08.2021

      Scotty
      Cnapo chce zřejmě naznačit, že SŘP bude k ničemu, pokud nebude zakomponován-integrován do ostatních prvků spojení a velení, které jsou ve slušně nepopsatelném stavu.

      Scotty
      Cnapo chce zřejmě naznačit, že SŘP bude k ničemu, pokud nebude zakomponován-integrován do ostatních prvků spojení a velení, které jsou ve slušně nepopsatelném stavu.

     • cnapo
      19:00 21.08.2021

      Zcela presne. I presto ze jiz existuje draft moderni koncepce ktera popisuje Architekturu STRK ACR pro pozemni sily. Problemem je dlouhodoba neschopnost resit zejmena bezpecnost. ...Zobrazit celý příspěvek

      Zcela presne. I presto ze jiz existuje draft moderni koncepce ktera popisuje Architekturu STRK ACR pro pozemni sily. Problemem je dlouhodoba neschopnost resit zejmena bezpecnost. Vlnove formy, deleni na takticke, senzoricke a technologicke datalinky uz je vse popsano. Ted se umira na bezpecnosti a neochote upravit architektury vozidel tak aby odpovidaly draftu koncepce a zaroven navazovaly na projekty PBVP, LUV, T-72M4CZ, minomet, Arthur ktere jsou dle tohoto dokumentu navrzeny. Stejny pripad je SHORAD. ACR prijala ČOS 599905 ktery vychazi ze STANAG 4754 NGVA a stejne je problem cokoli propojit.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      21:32 21.08.2021

      cnapo
      Zbývá z muzea vytáhnout TP25 a ústředny TU 11 a vše řešit na zvonkovém drátu :-) to už se dostáváme kamsi do Afriky. https://m.youtube.com/watch?v=...

      cnapo
      Zbývá z muzea vytáhnout TP25 a ústředny TU 11 a vše řešit na zvonkovém drátu :-) to už se dostáváme kamsi do Afriky. https://m.youtube.com/watch?v=...

     • Scotty
      21:35 21.08.2021

      Jenže všechna vozidla podpory dělostřelectva budou propojena právě přes budoucí SŘP do jednoho celku. To že si ty data potom nedokážete vytáhnout dál není problém dodavatele děl ...Zobrazit celý příspěvek

      Jenže všechna vozidla podpory dělostřelectva budou propojena právě přes budoucí SŘP do jednoho celku. To že si ty data potom nedokážete vytáhnout dál není problém dodavatele děl ani SŘP.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      21:50 21.08.2021

      Scotty, cnapo
      Řešit zde multi domain warfare je na cely seriál článků.

      Scotty, cnapo
      Řešit zde multi domain warfare je na cely seriál článků.

  • flanker.jirka
   15:42 20.08.2021

   cnapo Tak zkuste toto: https://www.youtube.com/watch?... Článek je PR pro Nexter, ty tolik nezajímá, že to co má existovat někde v ČR. Právě dělostřelectvo je typickým ...Zobrazit celý příspěvek

   cnapo

   Tak zkuste toto:
   https://www.youtube.com/watch?...

   Článek je PR pro Nexter, ty tolik nezajímá, že to co má existovat někde v ČR. Právě dělostřelectvo je typickým příkladem. Před cca 16 lety pořídilo MO ČR špičkové radary Arthur a dodnes nemá dělostřelectvo jak je správně použít, protože se nepořídil žádný SŘP, přitom stačilo zajet do Polska, které k Danám SŘP má a úspěšně tyto houfnice nasadilo i v Afghánistánu.

   O stavu spojovací techniky a technologií napříč AČR by to vydalo na další román, mohl by začít dílem, kdy se spojovací jednotky napříč všemi útvary vesele rušily bez náhrady. Odborníci, kteří za něco stáli, z větší části odešli do privátní sféry a noví hrdinové pořadového kroku vychovávání v nápravných ústavech UO Brno a VA Vyškov je ani z jednoho promile nenahradí.Skrýt celý příspěvek

   • cnapo
    16:10 20.08.2021

    Neni co dodat jen souhlasit! Jednou ho sepisu!

    Neni co dodat jen souhlasit! Jednou ho sepisu!

  • Scotty
   16:15 20.08.2021

   Hlavně vzájemné propojení Nexter řešit nemusí. Vhledem k tomu že patrně nebude dodavatelem systému řízení palby dělostřelectva. Tedy proč by se tomu měl ve svém propagačním článku ...Zobrazit celý příspěvek

   Hlavně vzájemné propojení Nexter řešit nemusí. Vhledem k tomu že patrně nebude dodavatelem systému řízení palby dělostřelectva. Tedy proč by se tomu měl ve svém propagačním článku věnovat?Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    19:25 20.08.2021

    Scotty Je možné, že to nepsal Nexter, v článku se píše mimo jiné: "Z nejnovějších podpůrných dělostřeleckých systémů, které vznikají pro naši armádu, ..." pro NAŠI armádu ... a ...Zobrazit celý příspěvek

    Scotty
    Je možné, že to nepsal Nexter, v článku se píše mimo jiné: "Z nejnovějších podpůrných dělostřeleckých systémů, které vznikají pro naši armádu, ..."
    pro NAŠI armádu ... a dále pokračují výše zmíněnými systémy jako MKPP, LOV-Pz, ..

    Je možné, že to psal nějaký nosič vody nebo zástupce pro věci politické z MO ČR, když slova o "naší" armádě.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     20:01 20.08.2021

     Tak to psala nějaká PR agentura co pro ně tady pracuje nebo možná někdo z CSG. To je docela jedno. Na tom co jsem napsal to nic nemění.

     Tak to psala nějaká PR agentura co pro ně tady pracuje nebo možná někdo z CSG. To je docela jedno. Na tom co jsem napsal to nic nemění.

 • Krabat
  08:26 20.08.2021

  Článek je zajisté jen PR Nextru a tak ho třeba brát. Jak níže napsal flanker.jirka, všechny nesrovnalosti je potřeba vyřešit. Osobně jsem proto, aby se celá chystaná akvizice ...Zobrazit celý příspěvek

  Článek je zajisté jen PR Nextru a tak ho třeba brát.
  Jak níže napsal flanker.jirka, všechny nesrovnalosti je potřeba vyřešit.
  Osobně jsem proto, aby se celá chystaná akvizice houfnic Caesar zrušila a šli jsme cestou modernizace houfnic DANA na verzi M2, která je dokonce bojově ověřena s tím, že výhledově zavedeme houfnici DITA. Tímto krokem podpoříme český průmysl a český vývoj.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   08:36 20.08.2021

   spravny postup, ale ma chybicku. Mel se provest tak pred 5lety, nyni uz neni na dalsi natahovani moc klima.

   spravny postup, ale ma chybicku. Mel se provest tak pred 5lety, nyni uz neni na dalsi natahovani moc klima.

   • Krabat
    08:42 20.08.2021

    Jde jen o rozhodnutí, délka dodávek modernizovaných houfnic od CSG nebude delší jak dodávky od Nextru a hlavně přechod bude daleko hladší než na nový typ houfnice. Pokud vezmem v ...Zobrazit celý příspěvek

    Jde jen o rozhodnutí, délka dodávek modernizovaných houfnic od CSG nebude delší jak dodávky od Nextru a hlavně přechod bude daleko hladší než na nový typ houfnice. Pokud vezmem v úvahu dodání techniky, školení, logistiku, atd. Tak M2 bude rychleji zavedena než Caesar.Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     09:15 20.08.2021

     mozne to je, M2 muze mit vlastnosti pro vycvik na digitalizovanem bojisti velmi blizke nove houfnici. Ovsem take je otazka, jak dalece jsou ceske vz77 opotrebene, preci jen vyrabet ...Zobrazit celý příspěvek

     mozne to je, M2 muze mit vlastnosti pro vycvik na digitalizovanem bojisti velmi blizke nove houfnici. Ovsem take je otazka, jak dalece jsou ceske vz77 opotrebene, preci jen vyrabet znovu mechaniku nebo hlaven by byly asi vyhozene penize. Na druhou stranu udajna cena pro UA, tj. kolem 1milUSD, je velice prizniva, pokud je pravdiva.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      11:00 20.08.2021

      Keď si zoberieš, že len nový podvozok stojí 300 000€, tak ti musí byť jasné o čo sa jedná

      Keď si zoberieš, že len nový podvozok stojí 300 000€, tak ti musí byť jasné o čo sa jedná

  • Scotty
   09:39 20.08.2021

   Modernizovat Danu je o ničem. Pokud by už z jakéholili důvodu mělo dojít na spolupráci s CSG. Tak Dany ponechat v původním stavu (každá investice do nich je mrhání peněz) a ...Zobrazit celý příspěvek

   Modernizovat Danu je o ničem. Pokud by už z jakéholili důvodu mělo dojít na spolupráci s CSG. Tak Dany ponechat v původním stavu (každá investice do nich je mrhání peněz) a soustředit se na dotažení 155 mm houfnice.Skrýt celý příspěvek

   • Krabat
    09:51 20.08.2021

    Nesouhlasím, zrovna nový podvozek u houfnice Dana M2 se nadále může použít pro novou věž s 155 kanonem a nebo se M2 může v budoucnu odprodat. SŘP bude potřebovat tak či tak a ...Zobrazit celý příspěvek

    Nesouhlasím, zrovna nový podvozek u houfnice Dana M2 se nadále může použít pro novou věž s 155 kanonem a nebo se M2 může v budoucnu odprodat.
    SŘP bude potřebovat tak či tak a dílčí modernizace ve věži je běžné omlazení díky novým technologiím.
    Mimochodem obdobnou modernizaci podělávají polské houfnice DANA verze DANA-M ve spolupráci s Excalibur Army.
    https://www.armadninoviny.cz/m... Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     10:15 20.08.2021

     modernizovat M2 mozna ano, ale pak odstavit do zaloh a koupit zcela novy stroj, zadne dalsi bastleni. Nova 155/L52 by take zaslouzila zmenu konfigurace podvozku, mozna dokonce ...Zobrazit celý příspěvek

     modernizovat M2 mozna ano, ale pak odstavit do zaloh a koupit zcela novy stroj, zadne dalsi bastleni. Nova 155/L52 by take zaslouzila zmenu konfigurace podvozku, mozna dokonce 10x10 viz. Rheinmetall nebo Izraelci.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      13:25 20.08.2021

      Načo 5 náprav? Do ťažkého terénu nevhodné. Keď už tak, predĺžiť podvozok

      Načo 5 náprav? Do ťažkého terénu nevhodné. Keď už tak, predĺžiť podvozok

     • Jura99
      14:54 20.08.2021

      posledni je riditelna, klidne to pojede terenem lip nez 8x8

      posledni je riditelna, klidne to pojede terenem lip nez 8x8

     • Miroslav
      17:50 20.08.2021

      T-križovatky a palebné postavenie v úzkych uličkách, chápem...

      Ale veď ty si to už vyriešil! Treba posunúť vežu dozadu. Alebo ti nechcú zaplatiť za patent?

      T-križovatky a palebné postavenie v úzkych uličkách, chápem...

      Ale veď ty si to už vyriešil! Treba posunúť vežu dozadu. Alebo ti nechcú zaplatiť za patent?

    • Scotty
     11:27 20.08.2021

     Dana M2 nemá nový podvozek. Je to kompletně stejná Dana, zgenerákovaná, doplněná o moderní SŘP a přepracovanou kabinu řidiče. Nic víc. Zvažované SŘP dělostřelectva neumí ...Zobrazit celý příspěvek

     Dana M2 nemá nový podvozek. Je to kompletně stejná Dana, zgenerákovaná, doplněná o moderní SŘP a přepracovanou kabinu řidiče. Nic víc.
     Zvažované SŘP dělostřelectva neumí spolupracovat s houfnicemi ráže 152 mm. Takže by se musel výběr zrušit a nakoupit polský Topas.
     Ovšem "tahounem" polského dělostřelectva je 155 Krab. Dany jsou jen jeho dočasný doplněk.Skrýt celý příspěvek

     • Krabat
      15:07 20.08.2021

      DANA M2 může mít jak nový tak stávající podvozek. Zvažované SŘP (Odin) je prapodivné řešení, když AČR chce mít DANA stále v záloze. Na druhou stranu výrobce Kongsberg tvrdí, že ...Zobrazit celý příspěvek

      DANA M2 může mít jak nový tak stávající podvozek.
      Zvažované SŘP (Odin) je prapodivné řešení, když AČR chce mít DANA stále v záloze. Na druhou stranu výrobce Kongsberg tvrdí, že není problém začlenit do Odinu další systémy.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      15:16 20.08.2021

      To nikdo nenabízí. Dita by mohla být teoretiky postavená na sterém podvozku Dany, ale obráceně to asi nikdo neplánuje. M2 je modernizace stávajícího nic víc.

      To nikdo nenabízí. Dita by mohla být teoretiky postavená na sterém podvozku Dany, ale obráceně to asi nikdo neplánuje. M2 je modernizace stávajícího nic víc.

     • Krabat
      15:27 20.08.2021

      To je možnost, protože jak píše výrobce, DITA může být jak na starém podvozku Tatra VP31 , tak na novém Tatra Force a tím pádem lze takto použít i věž houfnice DANA.

      To je možnost, protože jak píše výrobce, DITA může být jak na starém podvozku Tatra VP31 , tak na novém Tatra Force a tím pádem lze takto použít i věž houfnice DANA.

     • Scotty
      15:31 20.08.2021

      A proč by proboha někdo chtěl posadit věž Dany na podvozek Dity? To je celé nesmysl.

      A proč by proboha někdo chtěl posadit věž Dany na podvozek Dity? To je celé nesmysl.

     • Krabat
      15:41 20.08.2021

      Třeba pro úsporu prostředků. Osobně bych byl pro modernizaci současného podvozku. Protože nevíme, jak se DITA povede. Nakoupit zahraniční houfnice můžeme kdykoliv. Ale pokud si ...Zobrazit celý příspěvek

      Třeba pro úsporu prostředků. Osobně bych byl pro modernizaci současného podvozku. Protože nevíme, jak se DITA povede. Nakoupit zahraniční houfnice můžeme kdykoliv.
      Ale pokud si budeme jisti s DITA, tak nový podvozek Tatra Force s dočasnou věží z DANA má také smysl.Skrýt celý příspěvek

     • Gator
      16:12 20.08.2021

      Dočasný doplněk, a proto je ve spolupráci EA modernizují na verzi M2.

      Dočasný doplněk, a proto je ve spolupráci EA modernizují na verzi M2.

     • Scotty
      16:28 20.08.2021

      Máte opravdu talent na návrhy jak vyhodit peníze za nesmysly.

      Máte opravdu talent na návrhy jak vyhodit peníze za nesmysly.

     • Krabat
      16:50 20.08.2021

      Scotty
      O jakých nesmyslech tu mluvíte, když jak vidno jste do této chvíle neznal podvozek Tatra a níže neznáte ani vlastnosti ráží a co to hlavně znamená.

      Scotty
      O jakých nesmyslech tu mluvíte, když jak vidno jste do této chvíle neznal podvozek Tatra a níže neznáte ani vlastnosti ráží a co to hlavně znamená.

     • Scotty
      16:53 20.08.2021

      Krabat
      Jo, jasně.

      Krabat
      Jo, jasně.

     • Jura99
      21:27 20.08.2021

      faktem je, ze cena za M1 nebo M2 je tak zanedbatelna, ze je trestuhodne, ze zadna modernizace treba pred 10lety na M1 neprobehla.

      faktem je, ze cena za M1 nebo M2 je tak zanedbatelna, ze je trestuhodne, ze zadna modernizace treba pred 10lety na M1 neprobehla.

   • Gator
    10:42 20.08.2021

    Proč v původním stavu? Překopat na M2 a v budoucnu potom nahodit věže z Dity.

    Proč v původním stavu? Překopat na M2 a v budoucnu potom nahodit věže z Dity.

    • Scotty
     11:28 20.08.2021

     Na totálně zastaralý o ohoblovaný podvozek Dany? Proč by to někdo dělal.

     Na totálně zastaralý o ohoblovaný podvozek Dany? Proč by to někdo dělal.

     • Gator
      15:15 20.08.2021

      Co je zastaralý a ohoblovaný podvozek, prosím?

      Co je zastaralý a ohoblovaný podvozek, prosím?

     • Scotty
      15:22 20.08.2021

      To je podvozek Tatry 815 starý 45 let.

      To je podvozek Tatry 815 starý 45 let.

     • Krabat
      15:43 20.08.2021

      Podvozek může být i kompletně nový

      Podvozek může být i kompletně nový

     • Gator
      16:06 20.08.2021

      Tak pokud vím, prochází ty podvozky kompletní GO. Je tam nová elektroinstalace a hydraulika. Modernizuje se motor a a dává se tam nová převodovka.

      Tak pokud vím, prochází ty podvozky kompletní GO. Je tam nová elektroinstalace a hydraulika. Modernizuje se motor a a dává se tam nová převodovka.

     • Scotty
      16:30 20.08.2021

      Takže když vyměním na Škodě 100 to co jste popsal dostanu nové auto? Patrně ne.

      Takže když vyměním na Škodě 100 to co jste popsal dostanu nové auto? Patrně ne.

     • Gator
      18:38 20.08.2021

      Koukám, že jste hotovej znalec 815, když ji dokážete přirovnat ke kiláči.

      Koukám, že jste hotovej znalec 815, když ji dokážete přirovnat ke kiláči.

     • Scotty
      18:51 20.08.2021

      No, generálka z toho fakt novej podvozek neudělá.

      No, generálka z toho fakt novej podvozek neudělá.

     • Gator
      22:24 20.08.2021

      Novej taky nikdo nepožaduje. Azíci maj po generálce, to samé budou mít Poláci. A rozdíl mezi MB 100 a T815 je ten, že na Tatru seženete všechno, na kiláče kulový.

      Novej taky nikdo nepožaduje. Azíci maj po generálce, to samé budou mít Poláci. A rozdíl mezi MB 100 a T815 je ten, že na Tatru seženete všechno, na kiláče kulový.

     • Scotty
      22:54 20.08.2021

      Gator A proto je přímo geniální nápad dát na něj věž Dity a provozovat ho dalších 40 let. Jediný velký provozovatel starých T815 je armáda a až se jich zbaví (což se dřív nebo ...Zobrazit celý příspěvek

      Gator
      A proto je přímo geniální nápad dát na něj věž Dity a provozovat ho dalších 40 let. Jediný velký provozovatel starých T815 je armáda a až se jich zbaví (což se dřív nebo později stane) bude dostupnost dílů čím dál horší.
      Zkrátka kupovat houfnici na něčem jiném než 815-7 je nesmysl.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   11:12 20.08.2021

   Všechno má nějakou svou životnost danou návrhem konstrukce a způsobem používání. Dany tu nejou na věčné časy. Modernizace by měla smysl v případě, že by bylo z čeho brát, ale velký ...Zobrazit celý příspěvek

   Všechno má nějakou svou životnost danou návrhem konstrukce a způsobem používání. Dany tu nejou na věčné časy. Modernizace by měla smysl v případě, že by bylo z čeho brát, ale velký počet houfnic se za hubičku odprodal privátní sféře, která s tím udělala kauf různě po světě, ať už šlo o Gruzii, Izrael-Azerbajdžán, nebo nyní na Ukrajině.
   Přechod na ráži 155 mm má své velké výhody ve velkém spektru munice, kde stále probíhá vývoj dalších verzí granátů s PGK, nebo inteligentní submunicí, nově se například uvažuje o submunici v podobě vyčkávací munice, defacto dronu. Nic z toho není v 152 mm dostupné a jen tak dostupné nebude. Dobře vybavené dělostřelectvo pak bude moci levněji suplovat funkci letectva pro mise CAS.Skrýt celý příspěvek

   • Klimesov
    13:50 20.08.2021

    Přesně jak píšete. Je potřeba s novou technikou kupovat i schopnosti, které AČR nyní nemá a bude potřebovat.

    Přesně jak píšete. Je potřeba s novou technikou kupovat i schopnosti, které AČR nyní nemá a bude potřebovat.

    • Krabat
     15:01 20.08.2021

     Motáte opět jabka a hrušky, viz odpověď níže.

     Motáte opět jabka a hrušky, viz odpověď níže.

    • flanker.jirka
     15:43 20.08.2021

     Klimesov
     MO ČR je všeho schopné :-)

     Klimesov
     MO ČR je všeho schopné :-)

   • Krabat
    15:01 20.08.2021

    Ale tady se nebavíme o tom, že DANA bude sloužit desítky let, DANA M2 může sloužit cca 10 let do příchodu nové české houfnice. Druhy munice, které se budou používat s 155mm municí ...Zobrazit celý příspěvek

    Ale tady se nebavíme o tom, že DANA bude sloužit desítky let, DANA M2 může sloužit cca 10 let do příchodu nové české houfnice. Druhy munice, které se budou používat s 155mm municí budou obdobné s 152mm.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     15:45 20.08.2021

     Troufám si říct, že nová česká houfnice 155/52 není otázkou deseti let, ale pouze několika let. EA má funkční systémy řízení věže na dálku, má dobré podvozkové platformy, jediné co ...Zobrazit celý příspěvek

     Troufám si říct, že nová česká houfnice 155/52 není otázkou deseti let, ale pouze několika let. EA má funkční systémy řízení věže na dálku, má dobré podvozkové platformy, jediné co se změní je samotná zbraň. To už doklepou Dany staré.
     Hodně bych se přimlouval za to, opět pořídit nějaký typ MLRS.Skrýt celý příspěvek

     • Krabat
      15:51 20.08.2021

      To už je na komunikaci mezi MOČR a českým průmyslem.

      To už je na komunikaci mezi MOČR a českým průmyslem.

     • Krabat
      15:52 20.08.2021

      A ano, MLRS určitě znovu zavést

      A ano, MLRS určitě znovu zavést

     • Nesher
      15:54 20.08.2021

      Takže to nejdůležitější tady chybí (zbraň samotná), tedy ve výsledku bychom dostali zahraniční dělo na českém podvozku a s českou kabinou. Protože i ten software na Dita je jen ...Zobrazit celý příspěvek

      Takže to nejdůležitější tady chybí (zbraň samotná), tedy ve výsledku bychom dostali zahraniční dělo na českém podvozku a s českou kabinou. Protože i ten software na Dita je jen upravený slovenský. Ale hlavní je mávat praporem.
      A ptal se vůbec někdo CSG zda vůbec má zájem dodávat AČR děla a komplikovat si tak spolupráci s Nexterem, která jim přináší a ještě přinese spoustu peněz?Skrýt celý příspěvek

     • Krabat
      16:07 20.08.2021

      To je už vtip co :D Jistě, že CSG pokud by MOČR projevilo zájem o její houfnici tak by radostí skákali. To dokonce otevře dveře na zahraniční trhy, protože houfnice, kterou ...Zobrazit celý příspěvek

      To je už vtip co :D
      Jistě, že CSG pokud by MOČR projevilo zájem o její houfnici tak by radostí skákali. To dokonce otevře dveře na zahraniční trhy, protože houfnice, kterou nevlastní tamní armáda je podezřelá.
      Mít všechno domácí výroby v rámci sofistikovaného prostředku si může dovolit jen pár zemí na světě. Nejsme v 19. století.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      16:32 20.08.2021

      Podívejte se na návrh rozpočtu obrany a sami si řekněte jak je nákup raketometů pravděpodobný.

      Podívejte se na návrh rozpočtu obrany a sami si řekněte jak je nákup raketometů pravděpodobný.

     • Scotty
      16:35 20.08.2021

      Krabat CSG opravdu nechce zkomplikovat nebo zastavit nákup Caesaru. Pokud by něco takového chtěli tlak na ministerstvo bude naprosto jiný. Třeba mají co se týče jejich budoucích ...Zobrazit celý příspěvek

      Krabat
      CSG opravdu nechce zkomplikovat nebo zastavit nákup Caesaru. Pokud by něco takového chtěli tlak na ministerstvo bude naprosto jiný. Třeba mají co se týče jejich budoucích houfnic s Nexterem nějaké dohody....Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      17:13 20.08.2021

      Krabat Jediný vtip jsi tu ty sám. Zjisti si co CSG dělá s Nexterem za kšefty, to jsou mld. každý rok. Takže buď od té dobroty a přestaň vydávat své dojmy za realitu. On reálný ...Zobrazit celý příspěvek

      Krabat
      Jediný vtip jsi tu ty sám.
      Zjisti si co CSG dělá s Nexterem za kšefty, to jsou mld. každý rok.
      Takže buď od té dobroty a přestaň vydávat své dojmy za realitu. On reálný život vypadá dost jinak než si myslíš.Skrýt celý příspěvek

     • Krabat
      17:42 20.08.2021

      Uklidněte se a věřte, že CSG má prioritní výdělek. Spolupráce s Nextrem je výhodná pro obě strany. Pokud MOČR bude chtít koupit houfnici od CSG, tak CSG ji prodá. Byli by blázni ...Zobrazit celý příspěvek

      Uklidněte se a věřte, že CSG má prioritní výdělek. Spolupráce s Nextrem je výhodná pro obě strany. Pokud MOČR bude chtít koupit houfnici od CSG, tak CSG ji prodá. Byli by blázni kdyby to neudělali.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      19:30 20.08.2021

      Nesher Těžko lze mávat praporem, když ve výsledku zjistíme, že ve všem budou čipy z Asie :-) :-) :-) Přitom jak vše v ČR vypadá se snadno můžeme dočkat toho, že u nás budou ...Zobrazit celý příspěvek

      Nesher
      Těžko lze mávat praporem, když ve výsledku zjistíme, že ve všem budou čipy z Asie :-) :-) :-)
      Přitom jak vše v ČR vypadá se snadno můžeme dočkat toho, že u nás budou obsluhovat zahraniční houfnici, v podbě Caesaru, se všemi jejími nevýhodami (a že jich z takticko technického hlediska není málo) a jinde ve světě budou mít obsluhy to štěstí v pohodlí obsluhy například Dity.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      20:07 20.08.2021

      flanker.jirka Tak zatím Dita nepředvedla zhola nic (kom mnoha slibů a přání lidí od CSG). Čili její nevýhody nikdo nezná a že jich může být celá řada. Na druhou stranu od Caesaru ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka
      Tak zatím Dita nepředvedla zhola nic (kom mnoha slibů a přání lidí od CSG). Čili její nevýhody nikdo nezná a že jich může být celá řada.
      Na druhou stranu od Caesaru vojáci přesně ví co očekávat. Je to houfnice s celkem dlouhou historií služby.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      09:19 21.08.2021

      Scotty
      Ano, zatím nikde žádná zmínka o nějakých střeleckých testech Dity, více se snad dozvíme při jejím představení na veletrzích.

      Scotty
      Ano, zatím nikde žádná zmínka o nějakých střeleckých testech Dity, více se snad dozvíme při jejím představení na veletrzích.

     • flanker.jirka
      09:25 21.08.2021

      Scotty Stále vidím problém v tom, že si naši vojáci za celou tu dlouhou historii existence Caesaru neměli možnost si obsluhu vyzkoušet. Nejlépe v noci, blátě, sněhu a v plné ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Stále vidím problém v tom, že si naši vojáci za celou tu dlouhou historii existence Caesaru neměli možnost si obsluhu vyzkoušet. Nejlépe v noci, blátě, sněhu a v plné výstroji, propagační videa ze střelnic na internetu jsou málo.Skrýt celý příspěvek

  • Klimesov
   13:48 20.08.2021

   Jak už vám psal pan Grohman i pod jiným článkem. Nákupem vojenské techniky nekupujete jen stroj, ale také schopnosti. A modernizace houfnic DANA nepřinese AČR, žádné schopnosti ...Zobrazit celý příspěvek

   Jak už vám psal pan Grohman i pod jiným článkem.
   Nákupem vojenské techniky nekupujete jen stroj, ale také schopnosti. A modernizace houfnic DANA nepřinese AČR, žádné schopnosti navíc. Neumožní pořídit nový SŘP, neumožní obsluze nácvik palby ráží 155 mm, neumožní dělostřelcům pilovat střelbu na velkou vzdálenost, střelbu s řízenou municí, neumožní to lepší spolupráci s průzkumem, s návodčím atd. atd. Prostě modernizace houfnic DANA jsou vyhozené peníze, protože za ten bakšiš co by jsme za to vybulili by jsme dosáhli jen vyšší přesnosti. Waaaaau. A nesnažte se tu nikdo argumentovat Polskem. Polsko rozjíždí dva projekty na nové houfnice 155 mm, takže oni u svých modernizací houfnic DANA nepotřebovali zlepšovat nic víc než přesnost, protože zbytek obstarají houfnice Krab a Kryl.
   To už by bylo rozumnější zůstat ještě 5 let u nemodernizovaných houfnic DANA a veškeré finance a síly narvat do vývoje houfnic DITA, která jen tak mimochodem zatím neexistuje ani v prototypu a jedná se jen o demonstrátor, neví se kolik bude stát finální produkt a jaké bude mít vlastně výkony. Jenže dovývoj může také trvat 10. let a cena jednoho kusu se může vyšplhat na nepřijatelnou úroveň. :-)Skrýt celý příspěvek

   • Krabat
    14:57 20.08.2021

    To je nepochopení modernizace houfnice DANA. SŘP v dnešní době potřebuje každý moderní dělostřelecký prostředek a hlavně SŘP je volitelný, není to pevná součást houfnice. Např. ...Zobrazit celý příspěvek

    To je nepochopení modernizace houfnice DANA.
    SŘP v dnešní době potřebuje každý moderní dělostřelecký prostředek a hlavně SŘP je volitelný, není to pevná součást houfnice. Např. polský Topaz umí začlenit houfnice více ráží.
    Nácvik palby ráží 155mm je nesmysl, každý prostředek má jiný proces nabíjení a tím palby. Houfnice K9 nemůže mít stejný proces jako Caesar.
    Spolupráci s průzkumem, s návodčím, atd. je samozřejmost, to jde přes SŘP. Houfnice je pouhé železo.
    Řízená munice pro ráži 152mm samozřejmě existuje.

    Jediná nevýhoda houfnice DANA M2 je v nižším dostřelu, který umí pokrýt jen přímou palebnou podporu (brigádní úroveň). A samozřejmě ráže 152mm.
    Jenže jedná se o modernizaci nikoliv o novou houfnici, kterou budeme provozovat další desítky let. Všeobecná palebná podpora na velké vzdálenosti se může řešit za pomocí RM-70 Vampire než přijde nová česká 155 mm houfnice.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     15:18 20.08.2021

     /Řízená munice pro ráži 152mm samozřejmě existuje./
     V Rusku a jeho satelitech. Takže pro nás jako by neexistovala.

     /Řízená munice pro ráži 152mm samozřejmě existuje./
     V Rusku a jeho satelitech. Takže pro nás jako by neexistovala.

    • Nesher
     15:28 20.08.2021

     A co si pod pojmem "česká houfnice" predstavujete? To, že na ni bud logo EA? Protože my tu vyrobíme podvozek, kabinu a snad svaříme věž, ale to co dělá dělo dělem, tedy hlaveň, ...Zobrazit celý příspěvek

     A co si pod pojmem "česká houfnice" predstavujete? To, že na ni bud logo EA? Protože my tu vyrobíme podvozek, kabinu a snad svaříme věž, ale to co dělá dělo dělem, tedy hlaveň, brzdovratné zařízení atd. tady nikdo nevyrábí a těžko kdy bude. Takže bychom ve výsledku dostali to co se řeší nyní, tj. zahraničí dělo (slovenské, německé?) posazené na českém podvozku s českou kabinou. I ta Dita o které se tu pořád mluví není nic jiného než trochu upravená (včetně upraveného softwaru) stará Zuzana 2000.
     Navíc ani samotné CSG nemají zájem prodávat AČR něco co zatím nemají, není jasné, že mít budou a pokud ano, tak kdy a za kolik a narušovat tím dobře rozjetou spolupráci s Nexterem, která jim jen díky subdodavkám pro francouzské dodávky do SA přináší víc peněz než jim kdy přinese pár děl pro AČR.
     A za deset let se bude řešit a hlavně platit nová stíhačka pro VS, samohybné minomety atd. Takže houfnice buď teď, nebo velmi dlouho ne.Skrýt celý příspěvek

     • Krabat
      15:49 20.08.2021

      Jsme v 21. století Představte si, že ani BREN nemá všechny součástky české výroby. Proč by jsme proboha měli řešit novou stíhačku??? Nejlepší řešení je Gripen odkoupit a případně ...Zobrazit celý příspěvek

      Jsme v 21. století
      Představte si, že ani BREN nemá všechny součástky české výroby.
      Proč by jsme proboha měli řešit novou stíhačku??? Nejlepší řešení je Gripen odkoupit a případně ho doplnit o pár kusů navíc. Toť vše. Gripen se nám osvědčil a nemá cenu kupovat něco jiného.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      16:04 20.08.2021

      CSG ma rocni obrat 20mld., jestli uciti o houfnice zajem a bude vedet jak je prodat, tezko se necha zastavit tim, ze neco "nema". Jen na UA je trh pro par stovek houfnic.

      CSG ma rocni obrat 20mld., jestli uciti o houfnice zajem a bude vedet jak je prodat, tezko se necha zastavit tim, ze neco "nema". Jen na UA je trh pro par stovek houfnic.

     • Scotty
      16:36 20.08.2021

      Krabat
      I kdyby, tak nám ten Gripen zadarmo rozhodně nedají. Nehledě na to že bude muset podstoupit komplexní modernizaci.

      Krabat
      I kdyby, tak nám ten Gripen zadarmo rozhodně nedají. Nehledě na to že bude muset podstoupit komplexní modernizaci.

     • Nesher
      17:09 20.08.2021

      Krabat Ty jsi vážně demagog. Ano, Bren nemá všechny součástky "made in CZ", ale ty stěžejní ano. Jakékoliv dělo z CSG to bude mít přesně naopak, protože to dělí samotné bude ...Zobrazit celý příspěvek

      Krabat
      Ty jsi vážně demagog.
      Ano, Bren nemá všechny součástky "made in CZ", ale ty stěžejní ano. Jakékoliv dělo z CSG to bude mít přesně naopak, protože to dělí samotné bude zahraniční, my dodáme jen podvozek a kabinu.
      A ten Gripen bude zadarmo? A nebude potřebovat např. midernizaci?
      Smiř se s tím, že české dělo je nesmysl, samotné dělo prostě české nebude a to co EA možná někdy udělá bude zahraniční dělo na českém podvozku, tedy to co nám kdekdo nabízí už teď.Skrýt celý příspěvek

     • Krabat
      17:36 20.08.2021

      Tak vám jde jenom o to, že dělo nebude české. No a co jako, český a slovenský vojenský průmysl je silně provázán, vše ostatní bude vyvinuté v Česku a většina z celé houfnice bude ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak vám jde jenom o to, že dělo nebude české. No a co jako, český a slovenský vojenský průmysl je silně provázán, vše ostatní bude vyvinuté v Česku a většina z celé houfnice bude tady vyráběná.
      Aby jste byl v obraze, vyrobit v dnešní době dělo není nic zvláštního a nebyl by problém přenést výrobu sem, ovšem zbytečně by se to mohlo prodražit.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      17:57 20.08.2021

      A co když bude dělo z Francie? Zatím tu CSG má demonstrátor Dita a vyvíjenou houfnici NATO o které se nic noc neví. Skoro bych se vsadil že Dita nebude to na co bude CSG vsázet ...Zobrazit celý příspěvek

      A co když bude dělo z Francie? Zatím tu CSG má demonstrátor Dita a vyvíjenou houfnici NATO o které se nic noc neví. Skoro bych se vsadil že Dita nebude to na co bude CSG vsázet (minimálně na západních trzích).Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      19:50 20.08.2021

      tipuji, ze delo prodaji velmi radi Slovaci, nasledovani Ukrajinci a pri potencialu par stovek ks tipuji ze CSG bude chtit mit vyrobu dela pod svou kontrolou. Produkci vykovku ...Zobrazit celý příspěvek

      tipuji, ze delo prodaji velmi radi Slovaci, nasledovani Ukrajinci a pri potencialu par stovek ks tipuji ze CSG bude chtit mit vyrobu dela pod svou kontrolou. Produkci vykovku hlavni uz ma, obrabeci masinu na delove vrtani lze predpokladam koupit snadno.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      16:29 21.08.2021

      "obrabeci masinu na delove vrtani lze predpokladam koupit snadno." Samozřejmě. V každém OBI nebo Hornbachu. Pak to stačí strčit do vrtačky a Pepa odvedle co má dílnu to odvrtá. No ...Zobrazit celý příspěvek

      "obrabeci masinu na delove vrtani lze predpokladam koupit snadno."
      Samozřejmě. V každém OBI nebo Hornbachu. Pak to stačí strčit do vrtačky a Pepa odvedle co má dílnu to odvrtá. No problem.Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  14:58 19.08.2021

  Jestli některá ze současných akvizic pro AČR zaslouží přezkoumání a další úvahy, tak je to právě pořízení nových samohybných houfnic. V tomto případě bych se vůbec nezlobil, pokud ...Zobrazit celý příspěvek

  Jestli některá ze současných akvizic pro AČR zaslouží přezkoumání a další úvahy, tak je to právě pořízení nových samohybných houfnic. V tomto případě bych se vůbec nezlobil, pokud by se to odložilo až pro novou vládu po volbách.
  Celý ten kolotoč od akvizice, přes provoz a hlavně logistiku s municí je stále dost neprůhledný a při tom co tu psal kdysi pan Vašíček, je zřejmé, že na munici se dá buďto ušetřit nebo prodělat kalhoty.

  V článku se jen omílají známé věci a nejspíše slouží jako PR pro osoby neznalé, které má oslovit a vzbudit v nich dojem, že v Nexteru jsou mistři světa.
  Nikde žádná nová informace ani o konkrétní konfiguraci pro AČR, ani o spektru možné používané munice.Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   16:18 19.08.2021

   caesar je v pohode houfnice pro 4brn, ale pro palebnou podporu tezke brigady bych vzal vezovou houfnici na pasech.

   caesar je v pohode houfnice pro 4brn, ale pro palebnou podporu tezke brigady bych vzal vezovou houfnici na pasech.

   • Nesher
    18:07 19.08.2021

    Mít dvě houfnice, každou v počtu 26 kusů je finančně i logisticky nesmysl. Na pásovou nemáme, takže Caesar je jakýsi kompromis, nic víc. Už se to tu probírali mockrát. Pořád lepší ...Zobrazit celý příspěvek

    Mít dvě houfnice, každou v počtu 26 kusů je finančně i logisticky nesmysl. Na pásovou nemáme, takže Caesar je jakýsi kompromis, nic víc. Už se to tu probírali mockrát. Pořád lepší než nic.Skrýt celý příspěvek

    • flanker.jirka
     18:38 19.08.2021

     Existují houfnice, které jsou jak na autech, tak na pásech. Nejde o nepřekonatelný problém, jen se musí chtít. Mít ke každé brigádě pouze 26 kusů houfnic mi přijde málo již při ...Zobrazit celý příspěvek

     Existují houfnice, které jsou jak na autech, tak na pásech. Nejde o nepřekonatelný problém, jen se musí chtít. Mít ke každé brigádě pouze 26 kusů houfnic mi přijde málo již při současném stavu, co teprve, bude-li takový druh podpory vyžadovat i třetí manévrový prvek.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      18:58 19.08.2021

      /Existují houfnice, které jsou jak na autech, tak na pásech./ Pokud vím o něco podobného se pokusili jen Slováci a žádný úspěch to nemělo. /bude-li takový druh podpory vyžadovat i ...Zobrazit celý příspěvek

      /Existují houfnice, které jsou jak na autech, tak na pásech./
      Pokud vím o něco podobného se pokusili jen Slováci a žádný úspěch to nemělo.
      /bude-li takový druh podpory vyžadovat i třetí manévrový prvek/
      Nebude. Výsadkáři nepočítají s těžší podpůrnou zbraní než je 81 mm minomet.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      19:37 19.08.2021

      Scotty 81 mm minonet bude vlastní zbraní, Beru to jako případ 7. a 4. které mají vlastní 120 mm minomety a další úrovni jsou houfnice od děl. pluku, který tak bude muset ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      81 mm minonet bude vlastní zbraní, Beru to jako případ 7. a 4. které mají vlastní 120 mm minomety a další úrovni jsou houfnice od děl. pluku, který tak bude muset "obsluhoval" tři prvky. Při absenci těžké techniky se podpora houfnic může hodit i vysadkářům, kteří ve své podstatě budou z 99% lehkou pěchotou.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      20:03 19.08.2021

      flanker.jirka Pluk má fungovat samostatně a s vyčleněním jiných dělostřeleckých prostředků pluku pro jeho podporu se nepočítá. V zásadě by jejich veškerá podpora měla být ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka
      Pluk má fungovat samostatně a s vyčleněním jiných dělostřeleckých prostředků pluku pro jeho podporu se nepočítá. V zásadě by jejich veškerá podpora měla být vysaditelná na padácích. Je to v podstatě pokračování myšlenky BRN uzpůsobené pro 30 000 armádu.
      Pokud by se mělo někdy uvažovat o podpůrné zbrani pro výsadkáře. Bylo by to nepochybně několik lehkých tažených houfnic začleněných do sestavy pluku.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      20:55 19.08.2021

      Scotty Promiňte, ale nasazení výsadkového pluku jako celku ve výsadkové operaci na padácích je mimo možnosti AČR a dlouho ještě bude. 99% z počtu operací to bude pěchota s lehkými ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Promiňte, ale nasazení výsadkového pluku jako celku ve výsadkové operaci na padácích je mimo možnosti AČR a dlouho ještě bude. 99% z počtu operací to bude pěchota s lehkými vozidly. I kdyby měli mít tažené houfnice, tak je stejně neudržíte ligisticky ve výsadkové operací. To jsou jen vlhké sny současné vrchnosti armády.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      21:17 19.08.2021

      flanker.jirka V silách armády to není, ale například pro letouny C-130 se certifikují české padáky. Tedy muselo by to být ve spolupráci se spojenci. Když se člověk podívá na ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka
      V silách armády to není, ale například pro letouny C-130 se certifikují české padáky. Tedy muselo by to být ve spolupráci se spojenci.
      Když se člověk podívá na hlavní úkoly pluku není tam nic co by přímo vyžadovalo podporu dělostřelectvem.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      10:59 20.08.2021

      Scotty Pokud se výsadkáři dostanou do křížku s něčím těžším, tak budou potřebovat nějaký druh podpory, na CAS toho moc proti srovnatelně vybavenému nepříteli moc nemáme, zbývají ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Pokud se výsadkáři dostanou do křížku s něčím těžším, tak budou potřebovat nějaký druh podpory, na CAS toho moc proti srovnatelně vybavenému nepříteli moc nemáme, zbývají možnosti houfnic a MLRS. Nepříteli těžko vysvětlí, že mají těžší zbraně stáhnout, protože boj s nimi nepatří mezi "hlavní úkoly pluku." I za druhé světové války se výsadkáři v drtivé většině případou používali jako pěchota a skutečně výsadkových operací tolik nebylo.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      11:40 20.08.2021

      flanker.jirka Pokud se dostanou do takové situace měli by využít svoji mobilitu, vést boj na zdrženou a zmizet. Výsadkáři nejsou určení k tomu aby na frontě zastavovali útok tanků ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka
      Pokud se dostanou do takové situace měli by využít svoji mobilitu, vést boj na zdrženou a zmizet. Výsadkáři nejsou určení k tomu aby na frontě zastavovali útok tanků a takové pokusy nikdy neskončili dobře.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      15:29 20.08.2021

      Které pak? Jak píše Scotty, krom nepovedeného slovenského experimentu, žádné.

      Které pak? Jak píše Scotty, krom nepovedeného slovenského experimentu, žádné.

     • flanker.jirka
      15:58 20.08.2021

      Nesher To, že slovenské houfnice na pásech nebyly komerčně úspěšné neznamená, že jsou nepovedené nebo nefunkční. Podobné projekty jsou v evropském prostoru zkoušené i jinde, v ...Zobrazit celý příspěvek

      Nesher
      To, že slovenské houfnice na pásech nebyly komerčně úspěšné neznamená, že jsou nepovedené nebo nefunkční.
      Podobné projekty jsou v evropském prostoru zkoušené i jinde, v Německu, kde je snaha dát upravenou houfnici PZH 2000 na Boxer 8x8, v Rusku také testují více verzí houfnic Koalitsiya, jak na pásech, tak na 8x8 Kamazu.
      (zatímco Caesar zaostává pouze na verzích 6x6 a 8x8)Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      16:07 20.08.2021

      slovenske houfnice nejsou uspesne ani na kolech, podvozkem to nebude, ackoliv ten polsky podvozek zbyl, kdyz v Polsku neuspel. Neuspech bude mit koreny ve statni forme podniku.

      slovenske houfnice nejsou uspesne ani na kolech, podvozkem to nebude, ackoliv ten polsky podvozek zbyl, kdyz v Polsku neuspel. Neuspech bude mit koreny ve statni forme podniku.

     • Scotty
      16:50 20.08.2021

      flanker.jirka Funkční nebo ne. Cokoli co neprodáte jako by nebylo. Navíc to byl spíš testovací demonstrátor než nějak vážně pojatý projekt. To co je na Boxeru má do věže PzH 2000 ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka
      Funkční nebo ne. Cokoli co neprodáte jako by nebylo. Navíc to byl spíš testovací demonstrátor než nějak vážně pojatý projekt.
      To co je na Boxeru má do věže PzH 2000 hodně daleko a zatím také zůstalo jen u demonstrátoru.
      Věž Koalitsiye je taky na kolovém podvozku logicky značně odlehčenější.
      Přeložte si co znamená akronym Caesar a pochopíte že opravdu není určen pro jinou než kolovou platformu.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      19:43 20.08.2021

      Scotty V tomto vlákně diskuse jsme řešili možnosti instalace té samé zbraně na pásy a kola. AČR nedávám ani 1%, že by šla touto cestou. Ale řešení to je, takové houfnice fungují. ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      V tomto vlákně diskuse jsme řešili možnosti instalace té samé zbraně na pásy a kola. AČR nedávám ani 1%, že by šla touto cestou. Ale řešení to je, takové houfnice fungují. Pro početně podobnou armádu, jakou je AČR, to z logistického hlediska může být výhodnější, než řešit logistiku a výcvik dvou typů od jiných výrobců. Himalaya fungovala na podvozku T 72 dobře a měla díky nosnoti i větší zásobník na 40 střel.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      20:09 20.08.2021

      flanker.jirka
      Teoreticky to jistě možné je, ale také velice drahé. Prostě to není cesta pro AČR.

      flanker.jirka
      Teoreticky to jistě možné je, ale také velice drahé. Prostě to není cesta pro AČR.

     • Ján Paliga
      21:40 20.08.2021

      @ Jura "slovenske houfnice nejsou uspesne ani na kolech..." No tak dnes som sa dozvedel z jedného slovenského rádia, ktoré sa vychvaľuje najaktuálnejšími dopravnými informáciami, ...Zobrazit celý příspěvek

      @ Jura

      "slovenske houfnice nejsou uspesne ani na kolech..."

      No tak dnes som sa dozvedel z jedného slovenského rádia, ktoré sa vychvaľuje najaktuálnejšími dopravnými informáciami, že po ceste z Martina do Ružomberka ide kolesový tank so sprievodom vojenskej polície.... Kebyže nevidím na vlastné oči Z2, možno by som aj uveril..... . No ale možno Z2 premenovali skutočne na kolesový tank.... ktovie.... (smiech)Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     21:36 20.08.2021

     drazsi je mit kolove KBVP a pasove BVP vedle toho, ale nikoho nenapadne to sjednotit. Teda napadne, mudrlanti z obranneho vyboru by pasove BVP doplnili v 7mb kolovymi, aby se dalo ...Zobrazit celý příspěvek

     drazsi je mit kolove KBVP a pasove BVP vedle toho, ale nikoho nenapadne to sjednotit. Teda napadne, mudrlanti z obranneho vyboru by pasove BVP doplnili v 7mb kolovymi, aby se dalo vydelat domacimu prumyslu. Nicmene tezka brigada s plnohodnotnou technikou ma mit i dela na pasech. (lhostejno ze dela jsou formalne organizovany v samostatnem pluku)Skrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    18:35 19.08.2021

    Jura99 Problém bude ve financích a v tom jak AČR nahlíží na způsob použití dělostřeleckého pluku. To co popisujete je optimální stav, ale o tom si při současném přístupu k obraně ...Zobrazit celý příspěvek

    Jura99
    Problém bude ve financích a v tom jak AČR nahlíží na způsob použití dělostřeleckého pluku. To co popisujete je optimální stav, ale o tom si při současném přístupu k obraně můžeme nechat pouze zdát, touto cestou jde Polsko.Skrýt celý příspěvek

 • ARES
  14:24 19.08.2021

  Článek: “Samohybná děla Caesar spolu s moderními podpůrnými prostředky přinesou nové kvality pro české dělostřelectvo“ byl publikován již včera 18.8.2021 a to dvakrát s totožným ...Zobrazit celý příspěvek

  Článek: “Samohybná děla Caesar spolu s moderními podpůrnými prostředky přinesou nové kvality pro české dělostřelectvo“ byl publikován již včera 18.8.2021 a to dvakrát s totožným textem jako v AN.
  ARMYWEB, Zdroj: Ministerstvo obrany ČR, Nexter; Autor: Redakce AW,
  https://www.armyweb.cz/clanek/...
  SECURITY MAGAZÍN, Bez uvedení zdroje a autorství,
  https://www.securitymagazin.cz... Skrýt celý příspěvek

 • Papa Golf
  13:49 19.08.2021

  Škoda, že je to zamknuté
  https://www.e15.cz/byznys/prum...

  Škoda, že je to zamknuté
  https://www.e15.cz/byznys/prum...

  • Scotty
   14:04 19.08.2021

   V zásadě se tam píše že Nexter chce 370 milionů za certifikaci zatím neexistující munice od STV. Dále tam píše šéf STV že oni jako munici 155 mm vyrábět umí. Což zjevně není ...Zobrazit celý příspěvek

   V zásadě se tam píše že Nexter chce 370 milionů za certifikaci zatím neexistující munice od STV. Dále tam píše šéf STV že oni jako munici 155 mm vyrábět umí. Což zjevně není pravda.
   Součástí kontraktu má být nákup munice za 680 milionů.
   Také se tam uvádí že bez dohody Nexteru a STV smlouva nebude podepsaná. Takže v podstatě nic nového.Skrýt celý příspěvek

   • Nesher
    14:28 19.08.2021

    Přičemž STV čeká, že jim tu certifikaci MO uhradí (ať už bude stát cokoliv), buď přímo, nebo v ceně munice samé. Čemuž se MO brání, tomu by stačilo certifikovat hnací náplně z ...Zobrazit celý příspěvek

    Přičemž STV čeká, že jim tu certifikaci MO uhradí (ať už bude stát cokoliv), buď přímo, nebo v ceně munice samé. Čemuž se MO brání, tomu by stačilo certifikovat hnací náplně z Explosia a doklad od Nexter, že jsou pro Caesar certifikováni i jiní výrobci munice (což jsou, min. Rheinmetall), aby nebylo závislé na jednom výrobci.
    Bohužel jsou volby, tak se STV z toho povedlo udělat politickou kauzu ve smyslu "podpora českého průmyslu".Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     15:42 19.08.2021

     Osobně pokládám STV za další s plejády naprosto nedůvěryhodných českých společností. Dva velké kontrakty které s nimi MO uzavřelo skončily naprostým fiaskem (tedy snahou prodat ...Zobrazit celý příspěvek

     Osobně pokládám STV za další s plejády naprosto nedůvěryhodných českých společností. Dva velké kontrakty které s nimi MO uzavřelo skončily naprostým fiaskem (tedy snahou prodat armádě podřadnou balistickou ochranu vojáků). Tedy ten druhý ještě neskončil, ale podle všeho to k tomu jasně směřuje.
     Nechápu proč se s nimi ještě na ministerstvu vůbec někdo baví.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      15:58 19.08.2021

      Trochu se divím, že stát může vlastnit pivovar, opravovat vrtulníky, cvičit piloty jiným armádám, ale nevyrábí si sám pro sebe a své bezpečnostní složky munici.

      Trochu se divím, že stát může vlastnit pivovar, opravovat vrtulníky, cvičit piloty jiným armádám, ale nevyrábí si sám pro sebe a své bezpečnostní složky munici.

     • Scotty
      17:02 19.08.2021

      flanker.jirka Protože kdyby měli být závislí na odběru české armády tak umřou hlady (třeba LOM/VOP končí poslední roky v brutální ztrátě). Třeba pěchotní munici vyrábí úspěšně SB ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka
      Protože kdyby měli být závislí na odběru české armády tak umřou hlady (třeba LOM/VOP končí poslední roky v brutální ztrátě). Třeba pěchotní munici vyrábí úspěšně SB a není s tím problém. Jsou dodavatelé spolehlivý a jsou dodavatelé zmrdi. Bohužel vzhledem k zákonům nemůže vzniknout žádný blacklist pro ty druhé.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      18:39 19.08.2021

      Scotty
      No tak by stát rýžoval na exportu munice. To snad takový problém není. A mohl by se zbavit pochybných překupníků spolupracujících s agenty GRU.

      Scotty
      No tak by stát rýžoval na exportu munice. To snad takový problém není. A mohl by se zbavit pochybných překupníků spolupracujících s agenty GRU.

     • flanker.jirka
      18:40 19.08.2021

      Scotty
      Budvar také nezásobuje pivem pouze ČR ;-)

      Scotty
      Budvar také nezásobuje pivem pouze ČR ;-)

     • Scotty
      19:03 19.08.2021

      flanker.jirka Výrobců dělostřelecké munice je spousta a upřímně v to že by se prosadil nějaký státní podnik nevěřím. Momentálně by bylo nejlepší řešení oslovit MSM, ale to by se ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka
      Výrobců dělostřelecké munice je spousta a upřímně v to že by se prosadil nějaký státní podnik nevěřím.
      Momentálně by bylo nejlepší řešení oslovit MSM, ale to by se nedalo započítat do podílu domácího průmyslu.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     17:09 19.08.2021

     Nesher Ono to celé nakonec dopadne tak že MO zaplatí STV certifikaci nějaké jejich pochybné "české" munice. Načež nechají granáty vyrábět někde v Indii nebo Bangladéši a v Poličce ...Zobrazit celý příspěvek

     Nesher
     Ono to celé nakonec dopadne tak že MO zaplatí STV certifikaci nějaké jejich pochybné "české" munice. Načež nechají granáty vyrábět někde v Indii nebo Bangladéši a v Poličce jí bude plnit nějaký Ukrajinec výbušninou (v lepším případě). Načež ji nudou prodávat armádě za cenu munice od Nexteru (v lepším případě). Všimněte si že ti politici co tak mohutně lobují za STV nikde neříkají že bude levnější. Pouze to že musíme podpořit našeho výrobce (zjevně za každou cenu).
     Alespoň budou potom moct manažeři Nexteru vyprávět nad skleničkou koňaku jak jsou ti Češi chytří.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      18:02 19.08.2021

      Přesně, ostatně k tomu mířil i můj příspěvek.
      STV není zrovna důvěryhodný partner.

      Přesně, ostatně k tomu mířil i můj příspěvek.
      STV není zrovna důvěryhodný partner.

     • Jura99
      18:06 19.08.2021

      ti politici jsou presneji receno clenove bezpecnostniho vyboru napric spektrem, vc. opozice. Padaji z nich perly, ze nejvetsi zdejsi troll by mezi nimi zapadl.

      ti politici jsou presneji receno clenove bezpecnostniho vyboru napric spektrem, vc. opozice. Padaji z nich perly, ze nejvetsi zdejsi troll by mezi nimi zapadl.

     • Scotty
      18:27 19.08.2021

      V tomhle je nejaktivnější jistý poslanec za ANO, ale s tím že má ministerstvo primárně zajistit výrobu munice u STV asi souhlasí většina.

      V tomhle je nejaktivnější jistý poslanec za ANO, ale s tím že má ministerstvo primárně zajistit výrobu munice u STV asi souhlasí většina.

     • Nesher
      18:35 19.08.2021

      Jura Ano a bohužel. Máme před volbami a v tu chvíli jde logika stranou. Teď je nutné se "bít za národní zájmy". Nejsmutnější je, že o skutečné národní zájmy tady jde až na ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura
      Ano a bohužel. Máme před volbami a v tu chvíli jde logika stranou. Teď je nutné se "bít za národní zájmy". Nejsmutnější je, že o skutečné národní zájmy tady jde až na posledním místě.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      18:41 19.08.2021

      A kdo je nedůvěrýhodný, už víme. Kdo je důvěryhodný?

      A kdo je nedůvěrýhodný, už víme. Kdo je důvěryhodný?

     • Scotty
      19:04 19.08.2021

      flanker.jirka
      Jako řekněme regionální výrobce munice? Slovenský MSM nebo německý Rheinmetall.

      flanker.jirka
      Jako řekněme regionální výrobce munice? Slovenský MSM nebo německý Rheinmetall.

     • Scotty
      20:08 19.08.2021

      V STV by měli hlavně přemýšlet nad tím aby nelavírovali příliš dlouho. Protože pokud tenhle nákup spadne pod stůl, tak se nepochybně přihlásí CSG a pokusí se protlačit svoje ...Zobrazit celý příspěvek

      V STV by měli hlavně přemýšlet nad tím aby nelavírovali příliš dlouho. Protože pokud tenhle nákup spadne pod stůl, tak se nepochybně přihlásí CSG a pokusí se protlačit svoje vyvíjené houfnice. V tom případě munici rozhodně STV dodávat nebude.Skrýt celý příspěvek

     • PavolR
      07:54 20.08.2021

      Scotty: CSG nemá vo svojom aktuálnom portfóliu nič, čo by splňovalo podmienky pre AČR (teda 155/52) a ani nič také nevyvíja.

      Scotty: CSG nemá vo svojom aktuálnom portfóliu nič, čo by splňovalo podmienky pre AČR (teda 155/52) a ani nič také nevyvíja.

     • Jura99
      08:07 20.08.2021

      PavolR: zrejme vyviji https://www.excaliburarmy.cz/c...

      PavolR: zrejme vyviji https://www.excaliburarmy.cz/c...

     • Scotty
      08:35 20.08.2021

      PavolR
      Jak psal Jura99 CSG má rozpracovaný projekt o kerém se zatím neví skoro nic. Navíc dát na Ditu 52 rážovou hlaveň asi není neřešitelné.

      PavolR
      Jak psal Jura99 CSG má rozpracovaný projekt o kerém se zatím neví skoro nic. Navíc dát na Ditu 52 rážovou hlaveň asi není neřešitelné.

     • mikojan29
      10:30 20.08.2021

      Scotty, Jura99

      Mať na papieri a mať hotový produkt (po všetkých skúškach) sú dve veľmi odlišné veci.

      Scotty, Jura99

      Mať na papieri a mať hotový produkt (po všetkých skúškach) sú dve veľmi odlišné veci.

     • Krabat
      10:40 20.08.2021

      Aby byla Dita konkurenceschopná, tak bych klidně ponechal hlaveň 45 ráží s tím, že bude moct využít také hlaveň s délkou 52 ráží. Osobně si myslím, že pokud zavedeme houfnici s ...Zobrazit celý příspěvek

      Aby byla Dita konkurenceschopná, tak bych klidně ponechal hlaveň 45 ráží s tím, že bude moct využít také hlaveň s délkou 52 ráží.
      Osobně si myslím, že pokud zavedeme houfnici s dělem 45 ráží, tak nemůže být v ničem problém. Standard NATO na munici zůstane a dostřel je na úrovni 52 ráží. A jestli to bude mít smysl finanční, tak není důvod zavádět hlaveň 52 ráží.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      11:46 20.08.2021

      Krabat Dostřel zdaleka stejný není. Možnosti 45 rážové hlavně končí pod 40 kilometry. Kdežto 52 ráží má dostřel cca. 60 km. Kupovat něco jiného než současný NATO standard je ...Zobrazit celý příspěvek

      Krabat
      Dostřel zdaleka stejný není. Možnosti 45 rážové hlavně končí pod 40 kilometry. Kdežto 52 ráží má dostřel cca. 60 km.
      Kupovat něco jiného než současný NATO standard je nesmysl. Máte opravdu talent na návrhy jak vyhodit peníze za nesmysly.Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      15:24 20.08.2021

      mikojan29: kazdy vyrobek na tom papiru (na obrazovce) zacal.

      mikojan29: kazdy vyrobek na tom papiru (na obrazovce) zacal.

     • Krabat
      15:36 20.08.2021

      60 km, tak jedině s RAP municí.
      Zase motáte dohromady nákup nové houfnice vs. modernizace stávající a proto píšete bludy.

      60 km, tak jedině s RAP municí.
      Zase motáte dohromady nákup nové houfnice vs. modernizace stávající a proto píšete bludy.

     • Scotty
      16:27 20.08.2021

      I RAP munice potřebuje hlaveň dlouhou 52 kalibrů. Například Nexter KATANA má dostřel 60 km.
      Vy tu žvaníte o nákupu Dity s 45 rážovým kanónem, tak jaká modernizace.

      I RAP munice potřebuje hlaveň dlouhou 52 kalibrů. Například Nexter KATANA má dostřel 60 km.
      Vy tu žvaníte o nákupu Dity s 45 rážovým kanónem, tak jaká modernizace.

     • Krabat
      16:34 20.08.2021

      Od kdy potřebuje RAP munice pouze dělo s délkou 52 ráží?

      Od kdy potřebuje RAP munice pouze dělo s délkou 52 ráží?

     • Scotty
      17:04 20.08.2021

      Scotty KATANA je použitelná pouze s 52 rázovým dělem. Krom stabilizace hraje roli i větší objemem nábojové komory. Američani dostřelili M982 Excalibur s použitím 58 rázové hlavně ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      KATANA je použitelná pouze s 52 rázovým dělem. Krom stabilizace hraje roli i větší objemem nábojové komory.
      Američani dostřelili M982 Excalibur s použitím 58 rázové hlavně M982 až na 70 kilometrů.Skrýt celý příspěvek

     • Krabat
      17:15 20.08.2021

      Délka hlavně nemá nic společného s uložením hlavně, komorou, atd. Pokud bude mít dělo délku 52 ráží, 50 ráží, 58 ráží půjde stále o stejné dělo, jen jinak dlouhé. Jen s délkou ...Zobrazit celý příspěvek

      Délka hlavně nemá nic společného s uložením hlavně, komorou, atd. Pokud bude mít dělo délku 52 ráží, 50 ráží, 58 ráží půjde stále o stejné dělo, jen jinak dlouhé. Jen s délkou vznikají větší tlaky a tím pádem opotřebení děla, které klesá s kvalitnějšími materiály, ale vyšší cenou. Proto všechna tato děla mohou používat stejnou municiSkrýt celý příspěvek

     • Scotty
      17:29 20.08.2021

      Krabat Zjistěte si jakou mají 155 mm děla objemy nábojových komor a potom se můžeme dál bavit. Potom se podívejte na stránky Nexteru a snadno zjistíte jakou délku hlavně požadují ...Zobrazit celý příspěvek

      Krabat
      Zjistěte si jakou mají 155 mm děla objemy nábojových komor a potom se můžeme dál bavit.
      Potom se podívejte na stránky Nexteru a snadno zjistíte jakou délku hlavně požadují pro použití Katany.Skrýt celý příspěvek

     • Krabat
      00:57 21.08.2021

      Vy stále nechápete, že délka hlavně nemá vliv na požití munice. Ta ovlivňuje jen její dostřel. To, že Nexter u Katany někde tvrdí, že je použitelná pro 155/52. Tak je to samé jako ...Zobrazit celý příspěvek

      Vy stále nechápete, že délka hlavně nemá vliv na požití munice. Ta ovlivňuje jen její dostřel. To, že Nexter u Katany někde tvrdí, že je použitelná pro 155/52. Tak je to samé jako munice pro české Caesary. Nexter chce jen použití jejich munice, i když se může použít jakákoliv jiná i česká a naopak.Skrýt celý příspěvek

 • bredy
  10:19 19.08.2021

  Omlouvám. Ale co nového přináší tento článek???????? Nebo kdo koho přesvědčuje o čem????

  Omlouvám. Ale co nového přináší tento článek???????? Nebo kdo koho přesvědčuje o čem????

  • Jura99
   10:28 19.08.2021

   vysel na vice webech, zrejme Nexter chce ujistovat, ze byl vybran. Pritom paradoxne si on sam tu nejistotu zpusobil tou zmenou ceny.

   vysel na vice webech, zrejme Nexter chce ujistovat, ze byl vybran. Pritom paradoxne si on sam tu nejistotu zpusobil tou zmenou ceny.

   • Miroslav
    10:59 19.08.2021

    A čo má Nexter z toho, že uistí laickú verejnosť keď ho neustil objednávateľ?

    A čo má Nexter z toho, že uistí laickú verejnosť keď ho neustil objednávateľ?

    • Nesher
     13:19 19.08.2021

     Co má Bell z toho, že neustále inzeruje v odborném tisku (ATM, L+K) v situaci kdy smlouva byla podepsána a kontrakt se postupně naplňuje? Napovím, říká se tomu PR.

     Co má Bell z toho, že neustále inzeruje v odborném tisku (ATM, L+K) v situaci kdy smlouva byla podepsána a kontrakt se postupně naplňuje? Napovím, říká se tomu PR.

     • Miroslav
      13:53 19.08.2021

      Lenže PR má byť cielené na tzv cieľovú skupinu (potenciálnych zákazníkov), ináč ide o neefektívne vynaložené zdroje na marketing. Ty sa cítiš ako potenciálny zákazník?

      Lenže PR má byť cielené na tzv cieľovú skupinu (potenciálnych zákazníkov), ináč ide o neefektívne vynaložené zdroje na marketing. Ty sa cítiš ako potenciálny zákazník?

     • Nesher
      14:09 19.08.2021

      Já se cítím jako daňový poplatník, který to bude nakonec hradit. Takže smyslem tohoto a dalších podobných článků je ujistit toho poplatníka, že hradí to správné. Hledat v tom ...Zobrazit celý příspěvek

      Já se cítím jako daňový poplatník, který to bude nakonec hradit. Takže smyslem tohoto a dalších podobných článků je ujistit toho poplatníka, že hradí to správné. Hledat v tom více je zbytečné.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      14:46 19.08.2021

      Z toho co v poslední době leze ven na světlo mi Nexter a jeho kumpáni připadají jako obchodníci s deštěm, ale možná ten dojem kazí média.

      Z toho co v poslední době leze ven na světlo mi Nexter a jeho kumpáni připadají jako obchodníci s deštěm, ale možná ten dojem kazí média.

     • Nesher
      18:12 19.08.2021

      flanker Ten dojem kazí hlavně kampaň STV a její politická podpora (napříč politickým spektrem), které se takhle snaží prodat státu něco co zatím neexistuje. Takže za obchodníky z ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker
      Ten dojem kazí hlavně kampaň STV a její politická podpora (napříč politickým spektrem), které se takhle snaží prodat státu něco co zatím neexistuje. Takže za obchodníky z deštěm by se spíše dal označit STV, anichž by se nějak chtěl zastávat Nexteru, ale nebýt toho, je smlouva už podepsána.Skrýt celý příspěvek

  • Arccos
   10:35 19.08.2021

   Autor "Redakce AN" hovoří jako obvykle za vše: Nepřiznaný PR článek.

   Autor "Redakce AN" hovoří jako obvykle za vše: Nepřiznaný PR článek.

  • Miroslav
   10:50 19.08.2021

   Prináša jedinečnú možnosť rozpútať hádku na diskusii a zvýšiť tak poplatky za reklamný priestor na webe

   Prináša jedinečnú možnosť rozpútať hádku na diskusii a zvýšiť tak poplatky za reklamný priestor na webe

  • liberal shark
   11:35 19.08.2021

   Článek jen shrnuje dávno známá fakta, totiž že CAESAR není SPG ale TMG, a z toho vyplývá i budoucí taktika jeho bojového nasazení. Nic, co bychom tady už 10x neprodiskutovali :-).

   Článek jen shrnuje dávno známá fakta, totiž že CAESAR není SPG ale TMG, a z toho vyplývá i budoucí taktika jeho bojového nasazení. Nic, co bychom tady už 10x neprodiskutovali :-).

  • Poly
   13:36 19.08.2021

   podepsaná je "Redakce AN"
   = je to víceméně reklamní blábol o tom, co to umí a jak jsme úžasní, že jsme zvolili toto řešení.

   podepsaná je "Redakce AN"
   = je to víceméně reklamní blábol o tom, co to umí a jak jsme úžasní, že jsme zvolili toto řešení.

Načítám diskuzi...