Testování samohybné houfnice DANA M2 na Ukrajině

Testování samohybné houfnice DANA M2 na Ukrajině
DANA M2 / Excalibur Army / CC BY-NC-ND (Zvětšit)

V ukrajinském výcvikovém prostoru Rovno probíhají vojskové zkoušky české samohybné houfnice DANA M2 ráže 152 mm (fotogalerie). V případě kladného výsledku ukrajinská armáda zavede do výzbroje 26 houfnic DANA M2 za 40,3 milionu dolarů (860,5 milionu Kč; 33,6 milionu euro).

Podle ukrajinského portálu Armija Inform (fotogalerie) se vojskové zkoušky houfnice DANA M2 snaží maximálně přiblížit reálnému nasazení. Zkouší se mimo jiné přesnost a dosah střelby, účinnost systému řízení palby (SŘP) a provozní vlastnosti houfnice.

Během návštěvy ukrajinských novinářů houfnice DANA M2 předvedla přesun a palbu z nepřipravené pozice. Po zaujetí nepřipraveného palebného postavení (česká) posádka houfnice dostala souřadnice cíle a zahájila palbu. Poté se okamžitě stáhla a zaujala nové postavení.

Na základě otevřených informací se provádí testování „pouze“ jedné houfnice. V reálném nasazení jsou ale houfnice vždy organizovány do baterií (osm houfnic). Teoretické časy od zastavení k zahájení palby (90 sekund) a opouštění pozice (60 sekund) při nasazení celé baterie houfnic DANA M2 se tak pochopitelně výrazně prodlouží.

Baterie a další vozidla (průzkumná, velitelská) se do místa nasazení přesouvají v koloně (po polní cestě) a teprve na určeném místě zaujímají své palebné pozice (minimálně 50 metrů od sebe). Časy nutné k zahájení palby a opouštění pozice budou záviset na houfnici, která do svého palebného postavení přijíždí (a opouští ho) jako poslední.


DANA M2 na Ukrajině

V tomto bodě stojí za to zamyslet se nad způsobem nasazení baterie houfnic CAESAR. Na rozdíl od houfnice DANA M2 je obsluha houfnice CAESAR nechráněná – to mimo jiné znamená nutnost mnohem větších rozestupů houfnic (100, 150 metrů?) v palebném postavení. V opačném případě hrozí, že jediný dělostřelecký granát nepřítele vyřadí najednou hned několik houfnic a/nebo posádek.

Připomeňme, že kabina houfnice DANA M2 (včetně skel) má balistickou odolnost Level 1 dle STANAG 4569, což znamená ochranu proti šrapnelům dělostřeleckých granátů ráže 155 mm minimálně na vzdálenost 100 metrů.

Zpět na Ukrajinu – ukrajinská zkušební komise mimo jiné zahrnuje specialisty dělostřeleckých jednotek, techniky i důstojníky jednotek s bojovými zkušenostmi, kteří budou české houfnice v budoucnu provozovat. V komisi jsou také čeští odborníci, včetně posádek houfnic a zástupců výrobce Excalibur Army (EA). Na základě testování a připomínek ukrajinských vojáků EA následně provede úpravy houfnice.   

DANA M2 je v ukrajinské armádě považována za náhradu za tažené houfnice D-20 ráže 152 mm (vyvinuté v roce 1947). DANA M2 může střílet stejnou munici jako D-20, což výrazně usnadňuje logistiku.


DANA ve výzbroji české armády

S klasickou municí ráže 152 mm DANA M2 dostřelí na vzdálenost 18,2 km (D-20 17,4 km), s municí s prodlouženým doletem na 25,5 km – jde ale již o vzdálenosti, při kterých je palba neřízenou dělostřeleckou municí (vzhledem k obrovskému rozptylu) neúčinná. Nabíjecí automat české houfnice umí vést palbu rychlostí čtyři až pět ran za minutu.

Ač papírové časy nutné k zahájení palby a opouštění palebné pozice jsou v reálném nasazení nedosažitelné (vzhledem k nutnosti řídit palbu celé baterie), DANA M2 v tomto směru pochopitelně zcela dominuje nad taženými houfnicemi D-20.

Také úroveň ochrany posádky a pracovní komfort je v případě houfnice DANA M2 nesrovnatelná. Díky kolovému podvozku a maximální rychlosti 90 km/h na silnici (25 km/h) lze houfnici DANA M2 velmi rychle přesouvat po celé Ukrajině. Současně, na rozdíl od tažených nebo pásových houfnic, není nutné při takovém přesunu nutné používat tahače a podvalníky.

Do SŘP houfnice DANA M2 je začleněn systém autonomního výpočtu prvků střelby ASAP (Automatic Setting of Action Position), který monitoruje typ, počet a pozici munice, počet výstřelů, proces nabíjení, náměr a odměr zbraně, teplotu náplní nábojek apod. DANA M2 využívá také satelitní a inerciální navigaci – pro případ nasazení prostředků elektronického boje.


Ukrajinci se nepochybně zajímají také o projekt houfnice DITA ráže 155 mm

SŘP současně umožňuje automatizovanou výměnu informací o cílech – například data z dronů lze přenášet rovnou do houfnice DANA M2 (nebo do velitelského vozidla baterie), která okamžitě provede všechny balistické výpočty a zahájí palbu.

Vzhledem k tomu, že Česká republika jako jediná evropská země je ochotná Ukrajině dodávat moderní těžké zbraně (spekuluje se také ale o dodávkách polských houfnic), lze v budoucnu očekávat i další nákupy – ostatně původní objednávka zněla na 66 houfnic DANA M2. Právě investice do dalekonosných zbraní, ať už dělostřeleckých nebo raketových, má v ukrajinské armádě absolutní prioritu.

Současně podle ukrajinských médií EA oznámila možnost lokalizace výroby houfnic DANA M2 na Ukrajině. Může se to týkat i tatrováckých podvozků a možná i pohonných jednotek, nejen pro houfnice, ale také pro raketomety. Ukrajinská armáda tatrovácké podvozky již vybrala pro raketové komplexy Neptun, Burevij a podle posledních zpráv dokonce pro těžké operačně-taktické raketové systémy Sapsan s doletem 500 km.

Zdroj: Armija Inform

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ukrajina poptává české houfnice DANA M2 ráže 152 mm

Kyjev vede jednání s českou stranou o nákupu kolových samohybných houfnic DANA M2 ráže 152 mm od ...

Ukrajina nakoupí 26 českých samohybných houfnic DANA M2

Podle ukrajinských médií ukrajinský státní koncern Ukrspecexport objednal u české společnosti ...

Houfnice DANA M2 pro Ukrajinu: Původní objednávka zněla 66 houfnic

Podle nových informací ukrajinských médií ukrajinská společnost Ukrspecexport již v roce 2018 ...

Houfnice DANA M2: Nasazení na Ukrajině do deseti hodin

Ukrajinská média přinášejí další informace o nákupu českých samohybných kolových houfnic DANA M2. ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Dual
  13:47 04.05.2021

  Dana-M2, samohybná houfnice české společnosti Excalibur Army, úspěšně absolvovala funkční testy v Ozbrojených silách Ukrajiny, během nichž prošla 18 samostatnými testy, včetně ...Zobrazit celý příspěvek

  Dana-M2, samohybná houfnice české společnosti Excalibur Army, úspěšně absolvovala funkční testy v Ozbrojených silách Ukrajiny, během nichž prošla 18 samostatnými testy, včetně testů jízdy v terénu a střelby. (článek a video)
  https://defence-ua.com/army_an... Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   08:18 05.05.2021

   líbí se mi takto detailní "reportáž" z testování. A pokud je ČR ojedinělá mezi státy, které mají ochotu Ukrajině dodat těžké zbraně, tak mám z toho radost. Ukrajina potřebuje ...Zobrazit celý příspěvek

   líbí se mi takto detailní "reportáž" z testování. A pokud je ČR ojedinělá mezi státy, které mají ochotu Ukrajině dodat těžké zbraně, tak mám z toho radost. Ukrajina potřebuje moderní zbraně, pak je šance, že náš společný nepřítel zůstane ve svých hranicích. Současně je to od EA schopná obchodní strategie, trh se zbraněmi a municí je v UA obrovský, tam může EA vyrůst do světově významné zbrojovky.Skrýt celý příspěvek

 • Eiffelos
  22:06 02.05.2021

  Pokud je baterie odhalena nepřátelským dělostřelectvem , letectvem, drony atd. a stihne po ní vypálit, tak je už dneska jedno jestli má pancéřovanou kabinu a nebo ne ....to místo ...Zobrazit celý příspěvek

  Pokud je baterie odhalena nepřátelským dělostřelectvem , letectvem, drony atd. a stihne po ní vypálit, tak je už dneska jedno jestli má pancéřovanou kabinu a nebo ne ....to místo se díky přesností moderních a přesných (ruských) zbraní změní na inferno.... Důležité je mít větší dostřel, přesnost a dynamiku nasazení než nepřítel ....proto Dana pro Ukrajinu nemá smysl ...Skrýt celý příspěvek

 • pajo
  19:43 01.05.2021

  Tu je ukrajinsky dokument o vojne na Donbase: https://www.youtube.com/watch?...
  Mne velmi zaujal realsitickym spracovanim a rozpravanim priamych ucastnykov bojov.

  Tu je ukrajinsky dokument o vojne na Donbase: https://www.youtube.com/watch?...
  Mne velmi zaujal realsitickym spracovanim a rozpravanim priamych ucastnykov bojov.

 • Dual
  18:48 01.05.2021

  Ukrajinští dělostřelci testovali repasovanou 100 mm dělostřeleckou munici, rok výroby 1986 -1988 nakoupenou od českého dodavatele. Na munici je záruka 24 měsíců, možná doba ...Zobrazit celý příspěvek

  Ukrajinští dělostřelci testovali repasovanou 100 mm dělostřeleckou munici, rok výroby 1986 -1988 nakoupenou od českého dodavatele.
  Na munici je záruka 24 měsíců, možná doba skladování 10 let.
  Během zkoušek na vojenské střelnici Rovno dělostřelci 30. mechanizované brigády provedli 16 výstřelů v různých režimech - každý z výstřelů fungoval normálně. (Článek + video¨¨):
  https://armyinform.com.ua/2021... Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  15:11 30.04.2021

  Ty ukrajinské testy jsou důkladné, pro EA je nutnost mít zkušenou osádku a museli to doma vyzkoušet. Kde asi civilní firma zkouší ostré střelby z děla, pustí je vojáci do VP ?

  Ty ukrajinské testy jsou důkladné, pro EA je nutnost mít zkušenou osádku a museli to doma vyzkoušet. Kde asi civilní firma zkouší ostré střelby z děla, pustí je vojáci do VP ?

 • Spalda
  10:41 30.04.2021

  Podle videa z těch zkoušek to vypadá že střílí bez, a odborníci prominou, stabilizatorů. Tedy že stojí jen na kolech. To je standart, nebo ukázka toho, že i tohle "umí"?

  Podle videa z těch zkoušek to vypadá že střílí bez, a odborníci prominou, stabilizatorů. Tedy že stojí jen na kolech. To je standart, nebo ukázka toho, že i tohle "umí"?

  • Spalda
   10:43 30.04.2021

   Edit.... chyba, už je vidím :)

   Edit.... chyba, už je vidím :)

 • Kichot
  10:03 30.04.2021

  Nejsem zastáncem modernizací, ale v případě Dany M2 jako přechodného a pak Dity jako trvalého řešení, je lákavá představa, že si to dokážeme vyrobit a vyvinout sami. CSG-TATRA se ...Zobrazit celý příspěvek

  Nejsem zastáncem modernizací, ale v případě Dany M2 jako přechodného a pak Dity jako trvalého řešení, je lákavá představa, že si to dokážeme vyrobit a vyvinout sami. CSG-TATRA se začíná projevovat jako schopná zbrojovka a bylo by škoda toho nevyužít. Navíc dokáže své výrobky prodat i do zahraničí! Houfnice se ukazují jako relativně levná a účinná zbraň i v moderních konfliktech. A vzhledem k tomu , že je i poměrně zranitelná, se dá se předpokládat zvýšené požadavky na počty v případě bojů. A to se pak každá domácí výroba nezávislá na politice dodavatele počítá.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   14:50 30.04.2021

   Kde u nás(v CR) se vyrábí hlavně?

   Kde u nás(v CR) se vyrábí hlavně?

   • Márten
    16:20 30.04.2021

    Čipy se u nás taky nevyrábí a přesto vyrábíme auta a elektroniku. Pokud dokážeme vyrobit/koupit, sestavit a udržet v provozu věci kolem té "roury", tak je to víc, než jen někomu ...Zobrazit celý příspěvek

    Čipy se u nás taky nevyrábí a přesto vyrábíme auta a elektroniku. Pokud dokážeme vyrobit/koupit, sestavit a udržet v provozu věci kolem té "roury", tak je to víc, než jen někomu dodávat podvozek.Skrýt celý příspěvek

    • faraonamumu
     16:40 30.04.2021

     Všechno je to jen otázka peněz, kdyby se hypoteticky zavedla DITA v AČR a byl o ni i velký zájem v zahraničí a vyplatilo by se to, tak by se tady klidně mohly vyrábět i "roury" S ...Zobrazit celý příspěvek

     Všechno je to jen otázka peněz, kdyby se hypoteticky zavedla DITA v AČR a byl o ni i velký zájem v zahraničí a vyplatilo by se to, tak by se tady klidně mohly vyrábět i "roury" S tím, jak CSG neustále roste bych se tomu ani nedivil, třeba za pár let budeme pod článkem o krachu/privatizaci Konštrukty debatovat, kdo koupí dokumentaci a stroje.. :-)Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     19:43 30.04.2021

     Márten: Bez té roury, je ten zbytek jen zbytečně drahá "tatra".
     Bez spousty těch věcí okolo se střílet dá, bez té roury, ale ne.

     Márten: Bez té roury, je ten zbytek jen zbytečně drahá "tatra".
     Bez spousty těch věcí okolo se střílet dá, bez té roury, ale ne.

     • faraonamumu
      20:31 30.04.2021

      Tak si to ale rozeberte na jednotlivé komponenty, které u nás vyrábíme: Podvozek, motor, převodovku, kabinu, věž, optika, kabeláž atd.. prostě je tam obrovský podíl domácího ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak si to ale rozeberte na jednotlivé komponenty, které u nás vyrábíme: Podvozek, motor, převodovku, kabinu, věž, optika, kabeláž atd.. prostě je tam obrovský podíl domácího průmyslu.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      22:08 30.04.2021

      Oni i ty nová děla mají být na Tatře... :)

      Oni i ty nová děla mají být na Tatře... :)

   • Kichot
    16:55 30.04.2021

    A kde se u nás těží železná ruda? Napsal jsem nic o kompletní výrobě...

    A kde se u nás těží železná ruda? Napsal jsem nic o kompletní výrobě...

    • Jirosi
     19:41 30.04.2021

     Hlaveň je celkem podstatná část děla, má omezenou životnost ( musí se měnit).
     Bez ní prostě žádné dělo nebude.

     Hlaveň je celkem podstatná část děla, má omezenou životnost ( musí se měnit).
     Bez ní prostě žádné dělo nebude.

   • Jura99
    11:52 01.05.2021

    Jirosi: CSG s výrobou hlavní asi bude mít nějaké plány když koupili tu slévárnu, která výkovky hlavní dělala.

    Jirosi: CSG s výrobou hlavní asi bude mít nějaké plány když koupili tu slévárnu, která výkovky hlavní dělala.

    • Jirosi
     17:03 01.05.2021

     Ale stále stojí na slovensku, tedy pokud CR neplánuje invazi, tak je to v cizím státě.
     Tedy 0% domácí výroby.

     Ale stále stojí na slovensku, tedy pokud CR neplánuje invazi, tak je to v cizím státě.
     Tedy 0% domácí výroby.

     • Ján Paliga
      21:33 01.05.2021

      Na Slovensku Vám to len prevŕ´tame. Diery vieme robiť excelentné, najmä vo financiách ....

      Na Slovensku Vám to len prevŕ´tame. Diery vieme robiť excelentné, najmä vo financiách ....

    • Ján Paliga
     21:31 01.05.2021

     Zlievareň ŽŤS Metalurg už zrušili: "Skupina Czechoslovak Group, ktorá kúpila Dubnickú zlievareň koncom r.2015,sa rozhodla ukončiť výrobu v spoločnosti ZTS Metalurg v ...Zobrazit celý příspěvek

     Zlievareň ŽŤS Metalurg už zrušili:
     "Skupina Czechoslovak Group, ktorá kúpila Dubnickú zlievareň koncom r.2015,sa rozhodla ukončiť výrobu v spoločnosti ZTS Metalurg v Dubnici nad Váhom. Problémová hutnícka fabrika nezvládla ďalší pokus o oživenie. Hlavnými odbormi sú strojárstvo, automobilový, železničný, letecký a obranný priemysel. Novovzniknutá firma ZTS Metalurg bola pre CSG zaujímavá predovšetkým vďaka svojim kapacitám a know-how v zbrojárskom priemysle, keďže ako jeden z mála podnikov v Európe disponovalatechnológiamina výrobu ocele pre kanóny do húfnic, obrnených transportérov a tankov. Pre Optifin Invest, ktorý je spolumajiteľom popradskej Tatravagónky, zase mala fabrika význam z hľadiska dodávok pre železničný priemysel. Areál ZTS Metalurg v Dubnici nad Váhom zostáva v majetku skupiny arokuje sa o jeho ďalšom využití. " - https://www.mzv.sk/documents/1...

     prípadne https://www.noviny.sk/437821-c...

     Budú využívať nejakú českú zlievareň zo skupiny.Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  06:33 30.04.2021

  Kolik by stála jedna modernizovaná houfnice AČR? ... Ukrajina, pokud se pro houfnici rozhodne, tak při ceně 860 mil Kč za kus zaplatí za modernizovanou houfnici cca 33 mil Kč. ...Zobrazit celý příspěvek

  Kolik by stála jedna modernizovaná houfnice AČR?

  ... Ukrajina, pokud se pro houfnici rozhodne, tak při ceně 860 mil Kč za kus zaplatí za modernizovanou houfnici cca 33 mil Kč. AČR má tu výhodu, že platformu k modernizaci má tak, že by to mělo být méně než 33 mil Kč za kus houfnice.
  To je škoda toho nevyužít.Skrýt celý příspěvek

  • Klimesov
   07:39 30.04.2021

   Nevycházel bych z ceny, kterou CSG nabízí Ukrajině. Jednak je daleko pravděpodobnější, že modernizaci houfnic DANA by provádělo VOP. A jednak ani nevíme jak by případná modernizace ...Zobrazit celý příspěvek

   Nevycházel bych z ceny, kterou CSG nabízí Ukrajině.
   Jednak je daleko pravděpodobnější, že modernizaci houfnic DANA by provádělo VOP. A jednak ani nevíme jak by případná modernizace byla rozsáhlá a čeho všeho by se týkala.
   Každopádně po zkušenostech s modernizací T-72 bych se jakýmkoli nápadům na modernizaci techniky z dob ČSLA vyhnul.Skrýt celý příspěvek

   • skelet
    07:52 30.04.2021

    1) byla by hloupost převádět potencionální modernizaci DANA M2 ze Šternberka do Nového Jičína. Celé by to jen protáhlo a prodražilo. Něco takového nedává smysl. 2) VOP ať se stará ...Zobrazit celý příspěvek

    1) byla by hloupost převádět potencionální modernizaci DANA M2 ze Šternberka do Nového Jičína. Celé by to jen protáhlo a prodražilo. Něco takového nedává smysl.
    2) VOP ať se stará třeba o integraci RBS-70 na kolový podvozek, když už nemá do čeho píchnout.
    3) Po zkušenostech s modernizací T-72 můžeme říct, že je nebezpečné o armádě nechávat rozhodovat politiky. To je vlastně jediná špatná zkušenost s T-72M4Cz.Skrýt celý příspěvek

    • Klimesov
     08:54 30.04.2021

     1) Ano byla by to hloupost. Ale ruku na srdce, co myslíte sám. Komu by MO svěřilo modernizaci. Státnímu podniku VOP nebo soukromé firmě CSG? Osobně si myslím, že je ...Zobrazit celý příspěvek

     1) Ano byla by to hloupost. Ale ruku na srdce, co myslíte sám. Komu by MO svěřilo modernizaci. Státnímu podniku VOP nebo soukromé firmě CSG? Osobně si myslím, že je pravděpodobnější právě to VOP. To se totiž má starat o modernizaci a opravy armádní techniky. I když je pravda, že na TITUSECH pracuje CSG stejně tak na Pandurech velitelsko štábních.
     2) ...
     3) Ale o armádě rozhodují politici. Oni rozhodují o financích o tom kdo bude provádět modernizace, oni vybírají dodavatele a podobně. Představitelé armády dávají pouze návrhy co by chtěli a co by se jim líbilo. Ale o tom co to bude a kdo jim to dodá rozhodují politici. A i proto se spíše klaním k tomu, že modernizaci houfnice DANA by spíše bylo přihráno VOP než CSG. Už mnohokrát politicky, když to šlo, měli požadavek aby se na výrobě nebo modernizaci podílelo právě VOP. Oni si hodí malou domů.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      09:12 30.04.2021

      ad 1 a 3) pokud bude ministr obrany idiot, tak modernizaci Dan přesune ze Šternberka do Nového Jičína. Nebavíme se o licenci v rámci mezistátního obchodu, ale o vnitrostátní ...Zobrazit celý příspěvek

      ad 1 a 3) pokud bude ministr obrany idiot, tak modernizaci Dan přesune ze Šternberka do Nového Jičína. Nebavíme se o licenci v rámci mezistátního obchodu, ale o vnitrostátní licenci. Dává to smysl? Vůbec ne.Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      09:39 30.04.2021

      skelet. Znovu. Já netvrdím, že to dává smysl. Jen prostě do téhle doby většinu modernizací pro AČR provádělo VOP, pokud to mohlo zvládnout. T-72 také modernizovalo VOP. Opravy ...Zobrazit celý příspěvek

      skelet.
      Znovu. Já netvrdím, že to dává smysl.
      Jen prostě do téhle doby většinu modernizací pro AČR provádělo VOP, pokud to mohlo zvládnout.
      T-72 také modernizovalo VOP. Opravy provádí VOP, instalace RB-70 na tatry provádí VOP :D :D
      Prostě pokud je ta možnost tak se vždy využilo VOP.
      Tak se věci mají a já prostě nejsem 100% přesvědčen, že kdyby se náhodou MO rozhodlo modernizovat houfnice DANA, že by sáhlo hned po nabídce s CSG. Protože do teď když mohli tak vždy využili VOP. A já nevidím důvod myslet si, že by se něco zázrakem změnilo.
      Samozřejmě vše záleží na tom, zdalipak by VOP bylo schopno houfnice DANA modernizovat, ale když si svého času poradili s modernizací T-72 není důvod myslet si že by to nedokázali.

      A to je taky důvod proč se jakýchkoli modernizačních nápadů bývalé techniky z dob ČSLA docela obávám. Protože by se nepostupovalo logicky.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      10:07 30.04.2021

      Klimesov trošku se nad tím co píšeš zamysli. Která firma byla u nás schopná vyvinout modernizaci a modernizovat tank? A bavíme se o letech 1994 až 2006? Žádná? Kolik společností ...Zobrazit celý příspěvek

      Klimesov trošku se nad tím co píšeš zamysli. Která firma byla u nás schopná vyvinout modernizaci a modernizovat tank? A bavíme se o letech 1994 až 2006? Žádná?
      Kolik společností to umí dnes? Dvě? VOP a EA? A když už něco má v nabídce EA, tak proč by to mělo dělat VOP, které akorát nakoupí licenci od tuzemské firmy? Tím se to celé jen prodraží? Navíc když obě působí prakticky ve stejném regionu a VOP se stejně bez EA, respektive CSG neobejde, protože bude dodavatelem velké části komponent. Nevím na tohle nejsem asi dost sjetý, aby mi to dávalo smysl.

      To že provádí VOP opravy (až na Pandury), speciální instalace pro AČR a jiné, je zcela v pořádku.

      Mimochodem instalace RBS-70 na podvozek Tatra.. umístit dva regály na podvozek náklaďáku je fakt majstrštyk..Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      10:43 30.04.2021

      skelet. Já nevím jak vám to mám jinak vysvětlit. Takže znovu. Budeme se tu točit jak kolovrátek. Já netvrdím, že to dává smysl. Pouze píšu, že doteď se to prostě tak řešilo a je ...Zobrazit celý příspěvek

      skelet.
      Já nevím jak vám to mám jinak vysvětlit.
      Takže znovu. Budeme se tu točit jak kolovrátek.

      Já netvrdím, že to dává smysl.
      Pouze píšu, že doteď se to prostě tak řešilo a je pravděpodobné, že se to tak řešit bude dál. A nic na tom nemění, že existuje nějaká CSG.
      Vláda prostě pokud může upřednostní VOP i když by to bylo nelogické. Ale od kdy se totiž politici chovají logicky? Ti se chovají pragmaticky. A pragmatický přístup velí v tuto chvíli tomu, zapojit do novo výroby nebo modernizace státní podnik. To znamená do teoretické modernizace houfnice DANA, by prostě byl zapojen VOP. Je naivní myslet si, že politici se nebudou snažit protlačit státní podnik do nějaké zakázky.
      Takže ano nakonec by to celé skončilo tak jak jste to sám popsal. Zakázka by se akorát prodražila, a defakto by samotnou výrobu prováděla CSG, protože je pravděpodobné, že by VOP na ní hodila velkou část výroby.
      Ale takhle se prostě v ČR tyhle modernizace řeší a je naivní myslet si, že se to změní.
      A tím se dostávám k tomu co jsem psal na začátku. Vycházet z ceny modernizace houfnice DANA pro Ukrajinu je zkreslující a zavádějící.
      A proto v rámci reorganizace dělostřelectva nemá smysl uvažovat o nějaké modernizaci houfnic DANA.
      A proto jakákoli představa jednoduché a levné modernizace je naivní v rámci ČR, a daleko přijatelnější je prostě nákup nových strojů.

      A ohledně vašich připomínek.
      Ano ve všem co jste napsal máte pravdu a já s tím souhlasím už od samého začátku a to co píšete je logický postup.
      Jenomže logický postup velí třeba:
      Místo 12 víceúčelových vrtulníků pořídit 8 - 10 čistě bitevních aby to mělo smysl. - Nestalo se tak.
      Místo pronájmu nadzvuků, je koupit. - Nestalo se tak.
      Místo znovu opětovné modernizace (ono to má jiný název zhodnocení) T-72 by bylo logické začít vybírat nová MBT - Nestalo se tak.
      Logické by bylo pořídit pro dělostřelce spíše Pz-2000 nebo něco kde je osádka chráněna. - Nestalo se tak.
      A dalo by se tak pokračovat dál a dál.
      Armádní zakázky bohužel nevychází z logiky běžných občanů, ale z pragmatizmu politiků. Tohle je realita. Kolikrát se už stalo, že rozhodnutí politiků bylo diametrálně odlišné od představ laické veřejnosti.
      Proto já je můj osobní názor ten, že: "Pokud by se náhodou šáhlo k modernizaci houfnic DANA, tak by jí prováděl spíše VOP než CSG"
      Ano nemusíte s mým názorem souhlasit a já to taky po nikom nechci, ale bohužel dosavadní zkušenosti s armádními zakázkami mně vedou spíše tímhle směrem :-)
      Děkuji za pozornost a zajímavou debatu :-)Skrýt celý příspěvek

    • Kichot
     12:59 30.04.2021

     Stejně by mě zajímala ta funkce VOP u nových pásovců. To jako , že se budou vyrábět (kompletovat) ve VOP? A co potom ten slibovaný nový závod na Lynx v Čechách? To by nějak ...Zobrazit celý příspěvek

     Stejně by mě zajímala ta funkce VOP u nových pásovců. To jako , že se budou vyrábět (kompletovat) ve VOP? A co potom ten slibovaný nový závod na Lynx v Čechách? To by nějak nedávalo smysl...Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      18:34 30.04.2021

      Myslím že Rheinmetall nenabízel přenos výroby kompletního BVP ve svém závodě, ale jen věžového kompletu.

      Myslím že Rheinmetall nenabízel přenos výroby kompletního BVP ve svém závodě, ale jen věžového kompletu.

   • Jura99
    08:35 30.04.2021

    proč proboha VOP ? Není důvod dát modernizaci Dany jinému podniku než EA a když už teda, tak Dany generálkovala pro Polsko STV Group. Proti VOP nic nemám, ale státem vlastněný ...Zobrazit celý příspěvek

    proč proboha VOP ? Není důvod dát modernizaci Dany jinému podniku než EA a když už teda, tak Dany generálkovala pro Polsko STV Group. Proti VOP nic nemám, ale státem vlastněný podnik bude potřebovat vodit za ručičku. Aktuální snahy ministra průmyslu o větší zapojení domácích podniků ve výrobě BVP zavání instalací výroby ve VOP. To by mohlo být hodně neefektivní, víme sice, že dělali Pandury, ale také víme, že tuto výhodu nijak neproměnili a vyfoukla jim to TDV. Takže když výrobu BVP doma, tak jí dát rovnou TDV.Skrýt celý příspěvek

    • Klimesov
     09:00 30.04.2021

     Ano já souhlasím. Ale víte sám jak to tu chodí. VOP je státní podnik a stát se mu bude snažit přihrát zakázky. Já netvrdím, že by to bylo správné, jen si myslím, že je to ...Zobrazit celý příspěvek

     Ano já souhlasím.
     Ale víte sám jak to tu chodí. VOP je státní podnik a stát se mu bude snažit přihrát zakázky. Já netvrdím, že by to bylo správné, jen si myslím, že je to pravděpodobnější.
     A píšete to prakticky sám. I nyní to vypadá, že politici se nová BVP budou snažit přihrát pro VOP, i když rozumnější by bylo aby to prováděla TDV.
     Tak se věci mají.
     Proto si myslím, že nemá cenu kalkulovat s nabídkou na modernizaci houfnice DANA z strany CSG.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      09:15 30.04.2021

      Je zde citelný rozdíl. Ty BVP jsou ZAHRANIČNÍ výroby, tudíž je pochopitelné, že stát do něj chce zapojit svůj podnik.

      Je zde citelný rozdíl. Ty BVP jsou ZAHRANIČNÍ výroby, tudíž je pochopitelné, že stát do něj chce zapojit svůj podnik.

     • Klimesov
      09:51 30.04.2021

      skelet
      A stejně tak je pochopitelné, že stát chce do modernizace armády zapojit svůj státní podnik.

      skelet
      A stejně tak je pochopitelné, že stát chce do modernizace armády zapojit svůj státní podnik.

     • skelet
      10:12 30.04.2021

      Nikoliv. Je to pochopitelné tam, kde to má opodstatnění. Tedy nákup technologií a výrobků v cizině. Pokud by se tak dělo v rámci tuzemských firem, tak je to akorát na facku. ...Zobrazit celý příspěvek

      Nikoliv. Je to pochopitelné tam, kde to má opodstatnění. Tedy nákup technologií a výrobků v cizině. Pokud by se tak dělo v rámci tuzemských firem, tak je to akorát na facku.
      Protože sumasumárum by to probíhalo tak, že VOP koupí CSG licenci a komponenty pro modernizaci Dan, rovněž by si tam pořídilo přípravky a musela by na to vyškolit zaměstnance. Rázem máš z levné modernizace něco co je minimálně o 1/4 dražší, než kdyby se to pořídilo od CSG.
      A to jen kvůli tomu, aby se výroba přesunula o 50km..Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      10:54 30.04.2021

      skelet: Ano přesně tak :-) Proto já taky nejsem zastáncem modernizace techniky z dob ČSLA. Protože při její realizaci bude přirozené, že stát bude chtít aby se do ní zapojilo VOP ...Zobrazit celý příspěvek

      skelet:
      Ano přesně tak :-)
      Proto já taky nejsem zastáncem modernizace techniky z dob ČSLA.
      Protože při její realizaci bude přirozené, že stát bude chtít aby se do ní zapojilo VOP nebo dokonce to celé hodí na VOP. Ono i to VOP musí z něčeho žít že. To ej ten paradox a nesmysl státních firem.
      Takže díky tomu by prostě ta modernizace byla cenově náročnější, protože by se postupovalo tak jak jste to popsal.Skrýt celý příspěvek

     • Kichot
      11:27 30.04.2021

      Chápu výhrady proti VOP na druhou stranu by si stát měl zachovat nějakou logistickou schopnost a ne nechávat vše jen na výrobcích a dodavatelích. Nakonec to tak nějak funguje všude ...Zobrazit celý příspěvek

      Chápu výhrady proti VOP na druhou stranu by si stát měl zachovat nějakou logistickou schopnost a ne nechávat vše jen na výrobcích a dodavatelích. Nakonec to tak nějak funguje všude ve světě. Možná by spíš stála za úvahu reorganizace a přeměna části VOP na integrátora a garanta modernizačních projektů. Případně něco ve stylu DARPASkrýt celý příspěvek

   • flanker.jirka
    18:43 30.04.2021

    Klimesov Není důvod měnit firmu, která modernizaci už umí. Naopak, vyjde to levněji a bude to rychlejší. K tomu je tu výhoda již zavedené munice a logistiky. A při cenách ...Zobrazit celý příspěvek

    Klimesov
    Není důvod měnit firmu, která modernizaci už umí. Naopak, vyjde to levněji a bude to rychlejší.
    K tomu je tu výhoda již zavedené munice a logistiky. A při cenách základních typů 155 mm munice se vyplatí stále vyrábět a nakupovat i 152mm.
    Klidně by se dalo jít v modernizaci i dále a vyrobit nové hlavně, například typ určený pro Ondavu. U té se už uvádí dostřel s dálkovým granátem 32 km.
    https://www.valka.cz/CZK-Ondav...
    ... na nějakou plnou kompatibilitu s NATO se vykašlat. Co je doma to se počítá a 152 mm munici umíme.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     10:26 01.05.2021

     Pokud má armáda ve výzbrojí 152mm děla, v návazností na to jsou v CR výrobci 152mm munice. Dá se očekávat, že ve chvíli kdy armáda přezbrojí na 155mm, i ti soukromý výrobci nebudu ...Zobrazit celý příspěvek

     Pokud má armáda ve výzbrojí 152mm děla, v návazností na to jsou v CR výrobci 152mm munice. Dá se očekávat, že ve chvíli kdy armáda přezbrojí na 155mm, i ti soukromý výrobci nebudu chtít přijít o zakázky, a vyřeší problém z domácí výrobou munice.

     Představa, že nelze vyrábět 155mm doma je mimo. Logistický řetězec stárne, takže stejně by se do něj muselo investovat. Krom toho v případě potřeby získáme možnost, použít munici spojenců, než jen hloupě koukat.Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  18:57 29.04.2021

  Ukrajinci chcú ochranu posádka ... a vedia prečo ... I naše armády by sa mali poučiť o tých čo reálne bojovali (a bojujú) v modernej vojne a nie o nepočúvať teoretikov čo boj v ...Zobrazit celý příspěvek

  Ukrajinci chcú ochranu posádka ... a vedia prečo ...

  I naše armády by sa mali poučiť o tých čo reálne bojovali (a bojujú) v modernej vojne a nie o nepočúvať teoretikov čo boj v živote nevideli.

  Ukrajinci môžu dnes školiť každú západnú armádu sveta a ak sa rozhodnú pre nejaké riešenie, tak by sa bolo veľmi vhodné opýtať prečo. Lebo nebudú rozprávať teórie, ale svoju prax ...

  PS Český výber považujem za nezmysel ... nechránená húfnica je vhodná len pre nejaké výsadkové či vysokomobilné jednotky, ktoré musia byť z princípu vysokomobilné.

  Už i zásobovacie a ženijné vozidlá sú dnes štandartne v moderných armádach pancierované (minimálne kabínu) a je nezmysel posielať exponované delostrelectvo pod možnú paľbu nechránených ...Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   19:28 29.04.2021

   treba teoretici z izraelske armady, kteri pobihaji kolem ATMOSU ? Otevrena samohybna houfnice je vylepseni tazene houfnice a ma sve vyhody, kupodivu rucni nabijeni muze byt ...Zobrazit celý příspěvek

   treba teoretici z izraelske armady, kteri pobihaji kolem ATMOSU ? Otevrena samohybna houfnice je vylepseni tazene houfnice a ma sve vyhody, kupodivu rucni nabijeni muze byt rychlejsi nez automat. Ale sauhlas, ze je to pro mobilni jednotky, tezka pasova brigada by byla fajn s rovnez pasovou houfnici.Skrýt celý příspěvek

   • dusan
    20:22 29.04.2021

    Izraelská armáda je špecifická. Jej tanky Merkava sú špecifické a nik ich ich ani nechce kúpiť i kúpiť hoci už boli v ponuke. Tak isto OT Namer je unikát po ktorom nik iný netúži ...Zobrazit celý příspěvek

    Izraelská armáda je špecifická. Jej tanky Merkava sú špecifické a nik ich ich ani nechce kúpiť i kúpiť hoci už boli v ponuke. Tak isto OT Namer je unikát po ktorom nik iný netúži ...

    A Izrael vedie už posledných 40 rokov len asymetrické vojny. A napriek veľkým rečiam z tej či onej strany mu klasický veľký konflikt ani nehrozí. Akosi nie je žiadny susedský štát, ktorý by sa mohol pustiť teoreticky s Izraelom do konfliktu. Egypt je spojenec, Sýria nie je súper. Irán je mimo priameho dosahu. Skrátka "klasická" vojna akú zažili Ukrajinci Izraelu nehrozí . Mimo to delostrelectvo nikdy v Izraeli nebolo v pozícii preferovanej zložky, skôr naopak. Prím hrali vždy obrnené jednotky a letectvo, kde dnes Izrael investuje stále najviac a potom logicky musí niekde ubrať, lebo ani Izrael si nemôže dovoliť všetko čo by generáli chceli (tak ako to je všade na svete). Skrátka Izrael nie je najlepší príklad na porovnávanie ...Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     21:47 29.04.2021

     Postavit transportér na podvozku tanku není pouze Izraelská záležitost. Naví se Izrael musí na konvenční konflikt stále připravovat. To že momentálně jeho pravděpodobnost není ...Zobrazit celý příspěvek

     Postavit transportér na podvozku tanku není pouze Izraelská záležitost. Naví se Izrael musí na konvenční konflikt stále připravovat. To že momentálně jeho pravděpodobnost není vysoká neznamená vůbec. V ne příliš vzdálené budoucnosti může takový konflikt klidně nastat.Skrýt celý příspěvek

     • dusan
      23:30 29.04.2021

      Isto nie je ... ale kto vyvíja ťažké OT na podvozku tanku ? Ak niekto také niečo robí, tak sú to zväčša upravené staré podvozky a zväčša ide o špeciálne nástavby, nie OT-čka. ...Zobrazit celý příspěvek

      Isto nie je ... ale kto vyvíja ťažké OT na podvozku tanku ?

      Ak niekto také niečo robí, tak sú to zväčša upravené staré podvozky a zväčša ide o špeciálne nástavby, nie OT-čka. Tak isto nakoniec začínal i Izrael - Nagpadon, Nagmachon, Achzarit.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      06:26 30.04.2021

      Ukrajina zkoušela cosi na podvozku T 64
      https://twitter.com/raging545/...

      Ukrajina zkoušela cosi na podvozku T 64
      https://twitter.com/raging545/...

     • Scotty
      08:38 30.04.2021

      Třeba Rusko a Ukrajina.

      Třeba Rusko a Ukrajina.

     • dusan
      00:15 01.05.2021

      Ani Rusko, ani Ukrajina ... Ukrajinský OT na podvozku T-64 je imrovizácia i keď v celku profesionálne urobená brigády Azov. Je len jeden ks. Takto si robili OT čka úplne bežne ...Zobrazit celý příspěvek

      Ani Rusko, ani Ukrajina ...

      Ukrajinský OT na podvozku T-64 je imrovizácia i keď v celku profesionálne urobená brigády Azov. Je len jeden ks. Takto si robili OT čka úplne bežne povstalci na podvozkoch T-72, T-62 i T-55.

      Rusi vyrábajú sériovo "podporné vozidlá" na podvozku T-72/90- nie OT-čka.

      T-15 je zas BVP.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      07:41 01.05.2021

      dusan
      Žádná improvizace. Nedávno ukrajinská zbrojovka Arey představila koncept těžkého BVP na podvozku T-64. T-15 je potom přímé ekvivalent Nameru.

      dusan
      Žádná improvizace. Nedávno ukrajinská zbrojovka Arey představila koncept těžkého BVP na podvozku T-64. T-15 je potom přímé ekvivalent Nameru.

  • Nesher
   20:28 29.04.2021

   Já bych řekl, že Ukrajinci hlavně chtějí systém, který si mohou dovolit a ke kterému mají munici. A vzhledem k politicky motivované neochotě většiny zemí dodávat jim zbraně, ...Zobrazit celý příspěvek

   Já bych řekl, že Ukrajinci hlavně chtějí systém, který si mohou dovolit a ke kterému mají munici. A vzhledem k politicky motivované neochotě většiny zemí dodávat jim zbraně, případně k poloprázdné ukrajinské kase je DANA jediným možným řešením, tedy do doby než dají dohromady Bogdanu (která je světe div se podobná Caesaru) a začnou v nějakých rozumných počtech a za rozumné peníze vyrábět munici 155 mm. Nic víc zatím není. A to, že IDF, armáda s asi největšími bojovými zkušenostmi přechází na ATMOS, tedy opět vozidlo obdobné koncepce jako Caesar (nahradí pásové a obrněné M109) myslím ukazuje, že žádnou chybu neděláme.Skrýt celý příspěvek

   • skelet
    21:33 29.04.2021

    Izrael je sice špička, ale proti klasické armádě nebojoval už hodně dlouho.

    Izrael je sice špička, ale proti klasické armádě nebojoval už hodně dlouho.

    • Nesher
     22:03 29.04.2021

     To možná ano, ale to na západě nikdo, pomine-li války s Irákem, což byla velmi specifická záležitost ve velmi specifickém prostředí, tak naposledy Britové ve válce o Falklandy, ...Zobrazit celý příspěvek

     To možná ano, ale to na západě nikdo, pomine-li války s Irákem, což byla velmi specifická záležitost ve velmi specifickém prostředí, tak naposledy Britové ve válce o Falklandy, opět velmi specifická věc.
     Takže pořád mi z toho vychází, IDF, které od vniku Izraele absolvovaly 4 velká tažení a bezpočet menších střetů s pravidelnými armádami, jako zřejmě nejzkušenější síla na světě. A pokud oni nahradí klasickou SmH (M109)m ATMOSem, tak celkem věřím, že ví co dělají.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      22:25 29.04.2021

      Ano,na západě má největší zkušenosti s tímto typem bojů Ukrajina. Izrael je dosti specifický ve všem, včetně geografie, způsobu nasazení a s velkým nasazením proti guerillam. Z ...Zobrazit celý příspěvek

      Ano,na západě má největší zkušenosti s tímto typem bojů Ukrajina.
      Izrael je dosti specifický ve všem, včetně geografie, způsobu nasazení a s velkým nasazením proti guerillam.
      Z jejich dělostřelectva bych toho moc nevyvozoval.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      22:56 29.04.2021

      Ukrajina též není úplně obvyklá válka, po relativně krátké době "normálních" operací je z toho dnes zamrzlý konflikt typu poziční války. A znovu opakuji, oni kupovali DANA ne kvůli ...Zobrazit celý příspěvek

      Ukrajina též není úplně obvyklá válka, po relativně krátké době "normálních" operací je z toho dnes zamrzlý konflikt typu poziční války.
      A znovu opakuji, oni kupovali DANA ne kvůli ochraně, ale proto, že se k ničemu jinému nedostanou, tedy za ty peníze. Plán je časem nahradit DANA ukrajinskou Bogdanou, čemuž brání nedokončený vývoj, výrobní problémy a především nemají národní zdroj munice 155 mm.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      07:26 30.04.2021

      Na Ukrajině byl poslední konflikt, kde se spolu setkaly obrněné vojska, byly prováděny klasické dělostřelecké operace. Jestli pak konflikt zamrzl nebo ne, proto není podstatné. ...Zobrazit celý příspěvek

      Na Ukrajině byl poslední konflikt, kde se spolu setkaly obrněné vojska, byly prováděny klasické dělostřelecké operace. Jestli pak konflikt zamrzl nebo ne, proto není podstatné.
      Bogdana je tupá houfnice na kolovém podvozku (zkrachovalého výrobce). A o tom jak dopadnou plány s ní se dá odvodit od toho, že nakoupili modernizované Dany. Prostě vyšumí do ztracena.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      19:50 30.04.2021

      skelet: Ten konflikt má jednu podstatnou vadu, nebylo při něm nasazeno letectvo.
      To, že Ukrajina tahala za podstatně kratší konec, co ovlivnilo výsledky jednotlivých střetnutí.

      skelet: Ten konflikt má jednu podstatnou vadu, nebylo při něm nasazeno letectvo.
      To, že Ukrajina tahala za podstatně kratší konec, co ovlivnilo výsledky jednotlivých střetnutí.

  • Klimesov
   07:42 30.04.2021

   Tak teď by mně docela zajímal váš názor na Ukrajinskou houfnici BOHDANA? ps.: Jen pro ujasnění. AČR se snaží budovat vysoce mobilní armádu :-) Základem taktiky je totiž manévrový ...Zobrazit celý příspěvek

   Tak teď by mně docela zajímal váš názor na Ukrajinskou houfnici BOHDANA?

   ps.: Jen pro ujasnění. AČR se snaží budovat vysoce mobilní armádu :-) Základem taktiky je totiž manévrový boj, nikoli zákopová válka :-) nebo zamrzlý konflikt :-)Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    08:39 30.04.2021

    Bohdana je něco jako Caesar 6x6 bez (polo)automatiky, tedy komplet ruční ovládání a nabíjení. Takže žádná sláva to není.

    Bohdana je něco jako Caesar 6x6 bez (polo)automatiky, tedy komplet ruční ovládání a nabíjení. Takže žádná sláva to není.

    • Klimesov
     09:05 30.04.2021

     A?
     Vyvíjejí to Ukrajinci a dusan přece psal, že Ukrajinci vědí co chtějí, a že AČR by se měla u nich inspirovat.
     Takže kde je problém?

     A?
     Vyvíjejí to Ukrajinci a dusan přece psal, že Ukrajinci vědí co chtějí, a že AČR by se měla u nich inspirovat.
     Takže kde je problém?

     • skelet
      09:21 30.04.2021

      Tupou houfnici na kolech vyvíjejí tak dlouho až nakoupili Dany. Pokud neví jak na to, tak se měli poradit u Kubánců.

      Tupou houfnici na kolech vyvíjejí tak dlouho až nakoupili Dany. Pokud neví jak na to, tak se měli poradit u Kubánců.

     • Klimesov
      10:08 30.04.2021

      skelet. znovu A? To co jste napsal je bezpředmětné. Já jsem svým prvním příspěvkem reagoval na názor "dusana", že Ukrajinci vědí co chtějí a proto koupili dany, protože vědí, že ...Zobrazit celý příspěvek

      skelet.
      znovu A?
      To co jste napsal je bezpředmětné.
      Já jsem svým prvním příspěvkem reagoval na názor "dusana", že Ukrajinci vědí co chtějí a proto koupili dany, protože vědí, že chtějí mít ochranu osádky.
      A měn akorát zajímá, jaký má názor na projekt BOHDANA , který je pro Ukrajinu důležitý, sami to několikrát potvrdili, a přitom se jedná o projekt houfnice bez přímé pancéřové ochrany.
      Takže ty vaše doplňujíc věci jsou sice pěkné, ale nic neříkající.
      Já totiž mluvím o voze a vy o koze :-)Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      10:20 30.04.2021

      Projekt Bohdany je pouze projekt. Armáda ho nezavádí.

      Projekt Bohdany je pouze projekt. Armáda ho nezavádí.

   • skelet
    08:51 30.04.2021

    " vysoce mobilní armádu" to zase zavání mýtem, že Caesar 8x8 je lehká houfnice :)

    " vysoce mobilní armádu" to zase zavání mýtem, že Caesar 8x8 je lehká houfnice :)

    • Klimesov
     09:07 30.04.2021

     Zavánět může, ale z mé strany to není takto myšleno.
     AČR budu armádu založenou na manévrovém boji v rámci Evropského bojiště.
     Nikoli pro zákopovou válku nebo zamrzlý konflikt.

     Zavánět může, ale z mé strany to není takto myšleno.
     AČR budu armádu založenou na manévrovém boji v rámci Evropského bojiště.
     Nikoli pro zákopovou válku nebo zamrzlý konflikt.

     • skelet
      09:17 30.04.2021

      takže by se tedy AČR měla vyhnout houfnicím typu Caesar 6x6, Atmos 6x6 a Bogdana :)

      takže by se tedy AČR měla vyhnout houfnicím typu Caesar 6x6, Atmos 6x6 a Bogdana :)

     • Klimesov
      10:02 30.04.2021

      skelet.
      A AČR snad z toho co jste vypsal něco kupuje?

      skelet.
      A AČR snad z toho co jste vypsal něco kupuje?

     • skelet
      10:18 30.04.2021

      stát nakupuje těžké kolové houfnice.. teda nenakupuje nic, chce nakoupit

      stát nakupuje těžké kolové houfnice.. teda nenakupuje nic, chce nakoupit

  • liberal shark
   10:44 30.04.2021

   A proč potom Rusové vyvíjejí verzi MSTA na nákladním autě ? Ti také o reálném boji nic nevědí ?

   A proč potom Rusové vyvíjejí verzi MSTA na nákladním autě ? Ti také o reálném boji nic nevědí ?

   • flanker.jirka
    14:37 30.04.2021

    Možná chtějí rozšířit verze pro zákazníky, kteří nechtějí pásy. A nejde jen o houfnice MSTA, ale i o novou Koalitsiji na Kamazu, nebo máte na mysli i verzi bez věže, ...Zobrazit celý příspěvek

    Možná chtějí rozšířit verze pro zákazníky, kteří nechtějí pásy. A nejde jen o houfnice MSTA, ale i o novou Koalitsiji na Kamazu, nebo máte na mysli i verzi bez věže, Malva?
    https://defence-blog.com/news/...
    http://www.military-today.com/... Skrýt celý příspěvek

   • Márten
    16:46 30.04.2021

    V rozměru Ruska není reálné, aby se pásové podvozky rychle přesunuli z jedné oblasti do druhé po vlastní ose. Když vám nepřítel zasáhne železniční uzel, tak máte problém. Mít v ...Zobrazit celý příspěvek

    V rozměru Ruska není reálné, aby se pásové podvozky rychle přesunuli z jedné oblasti do druhé po vlastní ose. Když vám nepřítel zasáhne železniční uzel, tak máte problém. Mít v záloze kolový typ houfnice, který v případě potřeby dokáže podpořit určitý úsek fronty v rozumném čase i na velkou vzdálenost není k zahození.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     22:32 30.04.2021

     Spíše jako vždy, a všude hraje roli cena. Oni stále vyvíjí nové, a nové děla, ale jejich dodávky útvarům váznou.

     Spíše jako vždy, a všude hraje roli cena. Oni stále vyvíjí nové, a nové děla, ale jejich dodávky útvarům váznou.

    • flanker.jirka
     08:38 01.05.2021

     Márten
     Je možné, že se vydají stejnou cestou jako Ukrajina, nahrazení tažených houfnic kolovými.

     Márten
     Je možné, že se vydají stejnou cestou jako Ukrajina, nahrazení tažených houfnic kolovými.

 • Jura99
  18:03 29.04.2021

  Dana M2 je povedena modernizace a stare delo posunuje do digitalniho bojiste za dobrou cenu. Od noveho dela se lisi kratsim dostrelem, mensi nabidkou presne munice kvuli vychodni ...Zobrazit celý příspěvek

  Dana M2 je povedena modernizace a stare delo posunuje do digitalniho bojiste za dobrou cenu. Od noveho dela se lisi kratsim dostrelem, mensi nabidkou presne munice kvuli vychodni razi a o asi 2 cleny osadky navic. To nejsou fatalni nedostatky. Pokud se strili hloupou munici na 25km, udela stejnou sluzbu jako moderni delo. Na druhou stranu nejsme tak chudi, abychom setrili na prvotni investici do zbrane, takze at zije Caesar ! :-).Skrýt celý příspěvek

  • logik
   18:46 29.04.2021

   No, tak dva členové osádky, to znamená milion a půl ročně na platech. Při výdrži např. dvacet let je to dalších třicet milionů na houfnici - to ekonomikou provozu dosti ...Zobrazit celý příspěvek

   No, tak dva členové osádky, to znamená milion a půl ročně na platech. Při výdrži např. dvacet let je to dalších třicet milionů na houfnici - to ekonomikou provozu dosti zahejbá....

   "Pokud se strili hloupou munici na 25km, udela stejnou sluzbu jako moderni delo. "
   Stejnou ne. Střela tam poletí déle a větším obloukem (kvůli nižší úsťové rychlosti), což povede k větší naakumulované nepřesnosti a tedy většímu CEP.Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    18:57 29.04.2021

    osadka souhlas, tam ma kazdy usetreny vojak velky dopad na vice mistech (vc. mensiho poctu moznych obeti). Ustova rychlost pri stejne elevaci by mela byt stejna, aby granat dopadl ...Zobrazit celý příspěvek

    osadka souhlas, tam ma kazdy usetreny vojak velky dopad na vice mistech (vc. mensiho poctu moznych obeti). Ustova rychlost pri stejne elevaci by mela byt stejna, aby granat dopadl na stejne misto.Skrýt celý příspěvek

    • logik
     21:07 29.04.2021

     Při stejné elevaci ano. Ovšem houfnice zvládající vyšší tlaky může použít vyšší úsťovou rychlost a menší elevaci. Pak bude na stejnou vzdálenost přesnější.

     Při stejné elevaci ano. Ovšem houfnice zvládající vyšší tlaky může použít vyšší úsťovou rychlost a menší elevaci. Pak bude na stejnou vzdálenost přesnější.

   • flanker.jirka
    14:41 30.04.2021

    logik
    pokud tam vydrží ti dva navíc 20 let v armádě, tak pak ještě bude vyplácet rentu, za to, že už tu práci nedělají, ve výsledku to bude ještě dražší.

    logik
    pokud tam vydrží ti dva navíc 20 let v armádě, tak pak ještě bude vyplácet rentu, za to, že už tu práci nedělají, ve výsledku to bude ještě dražší.

    • Jirosi
     10:29 01.05.2021

     Krom toho to je při dnešních cenách, za těch 20.let můžou mít i 2x takový plat, a rentu v výši dnešního platu :)

     Krom toho to je při dnešních cenách, za těch 20.let můžou mít i 2x takový plat, a rentu v výši dnešního platu :)

  • skelet
   20:46 29.04.2021

   Dva členy osádky navíc oproti čemu?

   Dva členy osádky navíc oproti čemu?

   • Jura99
    08:41 30.04.2021

    třeba proti Caesarovi, který má mít 3. Dita má sice 2, ale obsluha se zčásti musí posílit u muničního vozidla, někdo ty granáty a nábojky do Dity nasypat musí, pokud i to nebude ...Zobrazit celý příspěvek

    třeba proti Caesarovi, který má mít 3. Dita má sice 2, ale obsluha se zčásti musí posílit u muničního vozidla, někdo ty granáty a nábojky do Dity nasypat musí, pokud i to nebude automatizované.Skrýt celý příspěvek

    • skelet
     09:05 30.04.2021

     Caesar 8x8 má zatím všude 5 člennou osádku. 3 členové jsou bráni jako nezbytné minimum. Což je logické, neb potřebuje minimálně dva nabíječe a jednoho týpka "co mačká spoušť". ...Zobrazit celý příspěvek

     Caesar 8x8 má zatím všude 5 člennou osádku. 3 členové jsou bráni jako nezbytné minimum. Což je logické, neb potřebuje minimálně dva nabíječe a jednoho týpka "co mačká spoušť". Pokud se podíváme na dánské houfnice, tak tam se kolem ní pohybují minimálně 4 lidi.
     O automatické Caesar 8x8 se zatím nechci bavit, protože to je něco jako ozbrojená verze AW139. Každý o ní mluví, ale nikdo ji nikdy neviděl.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      13:18 30.04.2021

      Caesar pro AČR bude mít 4 členou obsluhu. Tedy stejně jako Dánsko.

      Caesar pro AČR bude mít 4 členou obsluhu. Tedy stejně jako Dánsko.

     • skelet
      13:26 30.04.2021

      Ale? už z toho není plný automat na náboje a poloautomat na nábojky?
      Takže tři "powder monkeys" a jeden mačkač spouště.. v 21.století.. pauda..

      Ale? už z toho není plný automat na náboje a poloautomat na nábojky?
      Takže tři "powder monkeys" a jeden mačkač spouště.. v 21.století.. pauda..

     • Kichot
      14:29 30.04.2021

      Tak ač zastánce budky, je třeba říct , že ta možnost plné automatizace u Caesara existuje. I když zatím jen v prototypu a za cenu menšího vezeného množství munice. Tak spíš záleží ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak ač zastánce budky, je třeba říct , že ta možnost plné automatizace u Caesara existuje. I když zatím jen v prototypu a za cenu menšího vezeného množství munice. Tak spíš záleží na politicích popř armádě co požaduje...Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      15:36 30.04.2021

      Dva nabíječi/řidič, střelec a velitel. Standard. Jaké řešení nabíjení zvolí armáda je otázka spíš na ně. Ta možnost automatizace tu existuje.

      Dva nabíječi/řidič, střelec a velitel. Standard. Jaké řešení nabíjení zvolí armáda je otázka spíš na ně. Ta možnost automatizace tu existuje.

    • flanker.jirka
     14:43 30.04.2021

     Jura99 Caesar v současné podobě rozhodně není vhodný pro obsluhu pouze tří osob. To by se museli ve Francii zamyslet a podívat se na to, jak to dělají jinde už nějaký ten pátek. ...Zobrazit celý příspěvek

     Jura99
     Caesar v současné podobě rozhodně není vhodný pro obsluhu pouze tří osob. To by se museli ve Francii zamyslet a podívat se na to, jak to dělají jinde už nějaký ten pátek. Například EVA nebo Archer a Dita.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      15:41 30.04.2021

      S automatickým podáváním nábojů to jistě možné je (Pravděpodobně to je i s poloautomatem, ale to by střelec musel ještě nabíjet.). Ovšem 3 vojáci se uvádí jako minimální/nouzové ...Zobrazit celý příspěvek

      S automatickým podáváním nábojů to jistě možné je (Pravděpodobně to je i s poloautomatem, ale to by střelec musel ještě nabíjet.). Ovšem 3 vojáci se uvádí jako minimální/nouzové řešení.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      16:23 30.04.2021

      Scotty Nevýhody Caesaru nekončí pouze více manuální činností oproti jiným houfnicím. Podle mně má i malý odměr použitelný pro střelbu, možnost přímé střelby je spíše pouze ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Nevýhody Caesaru nekončí pouze více manuální činností oproti jiným houfnicím. Podle mně má i malý odměr použitelný pro střelbu, možnost přímé střelby je spíše pouze teoretická, vzhledem k tomu, že vpřed vadí kabina. Rozvinutí a svinutí do palebné/přepravní polohy je také velmi zdlouhavé o proti jiným houfnicím a jak se ukazuje, levnější to také nakonec nebude.

      Někdo by se měl zamyslet nad tím, aby se budoval komplex nejen houfnice + SŘP + průzkum, ale započítat do toho i praktické věci z logistiky. Už jen způsob zásobování municí, překládka a plnění zásobníků munice, všude tam se dá šetřit čas a personál, pokud se vše dobře provede. Nemusí to být hned muniční vozilo, jaké má korejská K 9, ale vozidla vybavené přepravníky, jaké mají u ruských houfnic Koalitsija by vojáci jistě uvítali. Vidět je to na videu v čase od 2:58
      https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      17:21 30.04.2021

      flanker.jirka Pokud vím má odměr třicet stupňů. to na přímou střelbu jistě stačí. Ovšem kolikrát potřebuje houfnice vést přímou střelbu, že. Na opuštění stanoviště potřebuje zhruba ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka
      Pokud vím má odměr třicet stupňů. to na přímou střelbu jistě stačí. Ovšem kolikrát potřebuje houfnice vést přímou střelbu, že.
      Na opuštění stanoviště potřebuje zhruba minutu. Tedy podle toho co se dá usoudit z toho jediného videa. Nexter uvádí že Caesar vystřelí šest ran a opustí stanoviště do dvou minut. Kolik to bude stát se zatím neví.
      Jediná houfnice kterou zvažovala armáda která má na doplení munice něco podobného je Archer. Ostatní se, pokud vím, plní z korby muničního auta.Skrýt celý příspěvek

     • Gator
      20:28 30.04.2021

      Scotty 30 stupňů jistě stačí, ale přez kabinu to s přímou střelbou bude asi trošku problém. Proto má Dana kabinu sníženou pod vodorovnou osou hlavně, aby mohla střílet přímou ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      30 stupňů jistě stačí, ale přez kabinu to s přímou střelbou bude asi trošku problém. Proto má Dana kabinu sníženou pod vodorovnou osou hlavně, aby mohla střílet přímou střelbou v depresi. Caesar tak možná zbylých 7,5 stupně mimo kabinu na obě strany. Jinak by si ustřelil kadibudku...Skrýt celý příspěvek

     • Gator
      20:40 30.04.2021

      Vlastně neustřelil, lauf Caesara leží na kabině. Ale viděl jsem na YouTube video, jak ho frantíci maj na 6x6 při přepravě prostrčenej vnitřkem kabiny a čouhal přes vyklopený čelní ...Zobrazit celý příspěvek

      Vlastně neustřelil, lauf Caesara leží na kabině. Ale viděl jsem na YouTube video, jak ho frantíci maj na 6x6 při přepravě prostrčenej vnitřkem kabiny a čouhal přes vyklopený čelní okno. Možná by šla vyzkoušet přímá střelba tímto způsobem ;-)Skrýt celý příspěvek

     • Dual
      20:47 30.04.2021

      Nabídkovou cenu francouzské houfnice zvýšili o víc než 50% a děla by tak vyšla na zhruba 9,2 miliardy korun. To je moc. ...Zobrazit celý příspěvek

      Nabídkovou cenu francouzské houfnice zvýšili o víc než 50% a děla by tak vyšla na zhruba 9,2 miliardy korun. To je moc. Zdroj:
      https://www.natoaktual.cz/zpra... Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      21:46 30.04.2021

      Dual
      Někdo říká 8.2 někdo 9.2 miliardy, takže je jisté že nikdo vlastně neví nic.

      Dual
      Někdo říká 8.2 někdo 9.2 miliardy, takže je jisté že nikdo vlastně neví nic.

     • Scotty
      21:49 30.04.2021

      Gator
      U obou verzí leží hlaveň na kabině.

      Gator
      U obou verzí leží hlaveň na kabině.

     • Jirosi
      22:22 30.04.2021

      Přímá střelba houfnice má dva důvod - jeden je zoufalství, lepší než nic - střelba na opevněnou pozici, kde nehraje roli čas, ani limitace v podobě natočení do vhodného ...Zobrazit celý příspěvek

      Přímá střelba houfnice má dva důvod
      - jeden je zoufalství, lepší než nic
      - střelba na opevněnou pozici, kde nehraje roli čas, ani limitace v podobě natočení do vhodného úhlu.

      flanker.jirka: Nabíjecí pásy, automatické podavače super! Ale všechno něco váží, a nosnost je omezená. Ono i to řešení u K9 je v podstatě ke každému dělo jedno muniční vozidlo (+ jeho obsluha), to nám ty počty obsluhy hezky naskakují.Skrýt celý příspěvek

     • Gator
      07:10 01.05.2021

      https://youtu.be/sh_6sJiQrr4...
      tady je ten lauf skrz kabinu vidět v 58 sekundě

      https://youtu.be/sh_6sJiQrr4...
      tady je ten lauf skrz kabinu vidět v 58 sekundě

     • Scotty
      07:42 01.05.2021

      Gator
      To je očividně jen pro snížení výšky u letecké přepravy.

      Gator
      To je očividně jen pro snížení výšky u letecké přepravy.

     • flanker.jirka
      08:45 01.05.2021

      Scotty Odměr u bez věžových houfnic je dost malý, vyjímkou je snad jen Archer. V případě, že se zase někde NATO rozhodne budovat demokracii, tak jako v Afghanistánu se velký odměr ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Odměr u bez věžových houfnic je dost malý, vyjímkou je snad jen Archer. V případě, že se zase někde NATO rozhodne budovat demokracii, tak jako v Afghanistánu se velký odměr houfnic může hodit. Caesar stráví hodně času tím, že by musel odpadkovat, popojet a znovu se ustavit do střelecké polohy. ... a víme toho málo o tom, jaká bude další válka tak, že za mně by se mělo vybírat pečlivěji, než jen po linii politických dohod, na které armáda dojede, vládě bude jedno co bude po volbách, ...Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      08:49 01.05.2021

      Jirosi
      I na "zoufalství" může v boji dojít. Vzhledem k tomu kolik máme v "zásobách" ostatní výzbroje.

      Jirosi
      I na "zoufalství" může v boji dojít. Vzhledem k tomu kolik máme v "zásobách" ostatní výzbroje.

     • flanker.jirka
      08:51 01.05.2021

      Gator
      Jak to do toho okna dostali? :-) Nebo to okno museli nahodit na hlaveň?

      Gator
      Jak to do toho okna dostali? :-) Nebo to okno museli nahodit na hlaveň?

     • flanker.jirka
      08:57 01.05.2021

      Scotty Zrovna natoaktual.cz bych považoval za důvěryhodný zdroj. Ale neustále se ukazuje, že největším ohrožením obranyschopnosti země není vnější nepřítel, ale samotní úředníci a ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Zrovna natoaktual.cz bych považoval za důvěryhodný zdroj. Ale neustále se ukazuje, že největším ohrožením obranyschopnosti země není vnější nepřítel, ale samotní úředníci a "odborníci" MO.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      10:37 01.05.2021

      flanker.jirka: Proto jsem to uvedl, ale fakticky je to ztráta houfnice. "Odměr u bez věžových houfnic je dost malý," Malí je pro tu přímou střelbu, pro střelbu na 25-30km ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka: Proto jsem to uvedl, ale fakticky je to ztráta houfnice.

      "Odměr u bez věžových houfnic je dost malý,"

      Malí je pro tu přímou střelbu, pro střelbu na 25-30km pokrývá slušně bojiště.
      Ono nic se neděje jen tak. Armáda by měla vědět kde má jednotky, které bude dané dělo podporovat.Skrýt celý příspěvek

     • Gator
      13:46 01.05.2021

      flanker.jirka Jednoduše odpojili lauf od válce brzdovratného zařízení a potom ho povytahli z kolíbky. Po snížení ho nasunuli zpět a protáhli kabinou. Podobný systém asi jako u 85mm ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka
      Jednoduše odpojili lauf od válce brzdovratného zařízení a potom ho povytahli z kolíbky. Po snížení ho nasunuli zpět a protáhli kabinou. Podobný systém asi jako u 85mm pvk vz. 59, kdy se lauf skladoval na vozíku v pěchotním srubu, při pohotovosti ho nasunuli do kolíbky lafety a spojkou se spojil s válcem brzdovratnýho zařízení. Trvalo to se vším všudy asi 20 minutSkrýt celý příspěvek

  • demografie
   00:17 30.04.2021

   Dana se osvedcila vsude, kde ji skutecne nasadili. Od Gruzie po Nahorni Karabach nebo Polsko v Afganistanu. Vsude si ji pochvaluji krome Ceska.

   Dana se osvedcila vsude, kde ji skutecne nasadili. Od Gruzie po Nahorni Karabach nebo Polsko v Afganistanu. Vsude si ji pochvaluji krome Ceska.

   • flanker.jirka
    14:45 30.04.2021

    Jak typické :-)

    Jak typické :-)

   • Jirosi
    22:29 30.04.2021

    Ani CR si na ně nestěžovala, ale po 40.letech služby je čas jít dál.

    Ani CR si na ně nestěžovala, ale po 40.letech služby je čas jít dál.

    • Gator
     07:24 01.05.2021

     V případě Caesara spíš zpět, ne? Fakt super lítat kolem v bahně, ve sněhu, při všech nepřiznich počasí. Ale jako expediční dělo do francouzských kolonií ok, proč ne.

     V případě Caesara spíš zpět, ne? Fakt super lítat kolem v bahně, ve sněhu, při všech nepřiznich počasí. Ale jako expediční dělo do francouzských kolonií ok, proč ne.

     • Scotty
      07:43 01.05.2021

      Jednoznačně v před. Dnes je Dana zastaralá snad ve všech ohledech.

      Jednoznačně v před. Dnes je Dana zastaralá snad ve všech ohledech.

     • flanker.jirka
      09:15 01.05.2021

      Scotty To že původní Dana je zastaralá je v celku logiké po skoro 45 letech. Stále to neznamená, že Caesar je ideálním řešením. Za připomenutí stojí to, že hlavním kriteriem byla ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      To že původní Dana je zastaralá je v celku logiké po skoro 45 letech. Stále to neznamená, že Caesar je ideálním řešením.
      Za připomenutí stojí to, že hlavním kriteriem byla cena a jak se ukazuje, není to s tou cenou zase žádná "výhra"
      https://www.natoaktual.cz/zpra... Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      10:49 01.05.2021

      Na hodnocení ceny bych opravdu počkal až na konec jednání. Zatím ani přesně nevíme kolik se Francouzi řekli v té první cenové nabídce. Jisté je jen to že ji MO odmítlo.

      Na hodnocení ceny bych opravdu počkal až na konec jednání. Zatím ani přesně nevíme kolik se Francouzi řekli v té první cenové nabídce. Jisté je jen to že ji MO odmítlo.

     • Jirosi
      12:07 01.05.2021

      flanker.jirka: Smysl to mělo za původní cenu, pokud by došlo k tomu navýšení. Pak opravdu nedává smysl v tom pokračovat. Z druhé strany v článku je uvedeno, že ani jedna nabídka ...Zobrazit celý příspěvek

      flanker.jirka: Smysl to mělo za původní cenu, pokud by došlo k tomu navýšení. Pak opravdu nedává smysl v tom pokračovat.

      Z druhé strany v článku je uvedeno, že ani jedna nabídka neodpovídala původním. Sice si nedovedu představit jak si firma při cenách v mld. může něco takového vůbec dovolit. Ale dokud nemáme konečnou konečnou nabídku, je to spíše bouře ve sklenici vody.Skrýt celý příspěvek

 • Kichot
  16:29 29.04.2021

  No mám takovou tuchu, že to výrazné zdražení Caesaru dospěje ke zrušení celé akvizice. Bych se nedivil kdyby se znovu na stole objevila modernizace na Danu M2 s tím ,že se nechá ...Zobrazit celý příspěvek

  No mám takovou tuchu, že to výrazné zdražení Caesaru dospěje ke zrušení celé akvizice. Bych se nedivil kdyby se znovu na stole objevila modernizace na Danu M2 s tím ,že se nechá čas na dokončení Dity. Nebo se možná dostane Zuzana do hry a snad se zkusí ZTS k nabídce postavit znovu a lépe... No je to zajímavější než finále extraligy :-) Ještě, že nejsme ve válceSkrýt celý příspěvek

  • Kichot
   16:49 29.04.2021

   Celé to zapadá do chaotického vedení státu pod vládou ANOnistů...

   Celé to zapadá do chaotického vedení státu pod vládou ANOnistů...

  • GlobeElement
   17:15 29.04.2021

   Na každý pád je vidět, že EA zakolísání CAESARu využili a jejich PR jede naplno.

   Na každý pád je vidět, že EA zakolísání CAESARu využili a jejich PR jede naplno.

   • flanker.jirka
    14:47 30.04.2021

    Evidentně se mají čím chlubit. Dana má dobrý kredit i z karabachu. A Dita vypadá také života schopně.

    Evidentně se mají čím chlubit. Dana má dobrý kredit i z karabachu. A Dita vypadá také života schopně.

    • Jirosi
     10:39 01.05.2021

     Na vypadá se nehraje.

     Na vypadá se nehraje.

  • apache
   18:09 29.04.2021

   V případě pořízení DITY a její dodávky řekněme do 2-3 let by už modernizace DAN nedávala moc smysl. I ta modernizace nějaký čas zabere, aby přišly na útvar a za dva roky byly něčím ...Zobrazit celý příspěvek

   V případě pořízení DITY a její dodávky řekněme do 2-3 let by už modernizace DAN nedávala moc smysl. I ta modernizace nějaký čas zabere, aby přišly na útvar a za dva roky byly něčím nahrazeny... leda že by se plánovaly modernizované DANY pro Aktivní zálohy, potom by to mohl být vcelku elegantní způsob řešení problému.Skrýt celý příspěvek

  • Nesher
   22:17 29.04.2021

   Vzhledem k tomu, že Nexter má do konce měsíce dodat přepracovanou nabídku, bych to tak horké neviděl. Zakázky na 52 děl nerostou na stole. To si Francouzi uvědomují. Modernizace ...Zobrazit celý příspěvek

   Vzhledem k tomu, že Nexter má do konce měsíce dodat přepracovanou nabídku, bych to tak horké neviděl. Zakázky na 52 děl nerostou na stole. To si Francouzi uvědomují.
   Modernizace DANA je provizorní, nic neřešící nápad, který se v našich podmínkách může stát snadno trvalým.
   DITA je zatím jen demonstrátor, který ani nemá správným typ hlavně a čeká ho ještě spousta let vývoje.
   A slovenském řešení (to je v dnešní podobě ostatně i DITA) nepovažuji za vhodné. Kupovat tak důležitý systém od zahraniční firmy, která existuje jen díky podpoře vlády, o jejíž vlajkový systém nikdo krom domácí armády nestojí a která (nic ve zlém) produkuje v podstatě manufakturním způsobem a za pár let tu také nemusí být, mi nepřijde dvakrát moudré a bezpečné. Což si podle mě uvědomuje i AČR. A pokud to s Nexterem nevyjde, čemuž nevěřím, tak se lehce upraví kritéria výběru a budeme mít ATMOS ve verzi pro IDF na Tatře.Skrýt celý příspěvek

 • Radovan
  14:18 29.04.2021

  Měli by být v Tatře a v EA na pozoru. Protože jestli jsme my a náš zbrojní průmysl v Evropě jediný, kdo jsme schopní a ochotní Ukrajině prodávat těžké zbraně, tak Rusové na to ...Zobrazit celý příspěvek

  Měli by být v Tatře a v EA na pozoru. Protože jestli jsme my a náš zbrojní průmysl v Evropě jediný, kdo jsme schopní a ochotní Ukrajině prodávat těžké zbraně, tak Rusové na to nebudou jen tak koukat. Opravdu doufám, že nemají páky zakázky zmařit. Ale určitě mají v rukávu různou paletu podpásovek od očerňování těchto firem v mediálním prostoru po pokusy zmařit jim jiné zakázky na jiných trzích či snad dokonce pokusy o sabotáže.
  Snad se tomu věnují i naše tajné služby. Protože je to náš státní zájem aby jsme prodávali zbraně na Ukrajinu a tím ji i posilovali.Skrýt celý příspěvek

  • tomas.kotnour
   14:42 29.04.2021

   Myslíte jako když stavební firma vyhraje zakázku na dostavbu obchvatu nejmenovaného hlavního města načež si objedná přes prodejce několik stovek nákladních automobilů, za které ...Zobrazit celý příspěvek

   Myslíte jako když stavební firma vyhraje zakázku na dostavbu obchvatu nejmenovaného hlavního města načež si objedná přes prodejce několik stovek nákladních automobilů, za které zaplatí prodejce i zálohu. Avšak po tom, co se objevily nejmenované kolové shkh v jedné nejmenované zemi na úbočí Karabachu stavební firma o zakázku přijde a objednané nákladní automobily zůstanou stát na dvoře výrobce při čemž hrozí, že místní prodejce kvůli nim zbankrotuje. Takže se automobilka rozhodne vzít si auta na triko sama a zkusí tyto prakticky v Evropě neprodejná auta se ztrátou někde udat. Nebo se bavíme rovnou už o kinetických operacích?Skrýt celý příspěvek

   • moryk
    14:59 29.04.2021

    Zajimava informace, neni nekde o tom clanek? Predem diky

    Zajimava informace, neni nekde o tom clanek? Predem diky

    • tomas.kotnour
     17:35 29.04.2021

     Zkusím ten rozhovor dohledat, kde pan Lazar zmiňuje problémy s touto zakázkou. Toto ...Zobrazit celý příspěvek

     Zkusím ten rozhovor dohledat, kde pan Lazar zmiňuje problémy s touto zakázkou. Toto https://www.tatra.cz/o-spolecn... jsou právě ta odřeknutá vozidla, která se nechají u nás prodat pouze jako pracovní stroje a když si dáte na mapách satelitní fotku Kopřivnice v roku 2018, tak jich v areálu pořád uvidíte s korbou 60 a podobné číslo podvozků bez korby.Skrýt celý příspěvek

    • tomas.kotnour
     19:06 29.04.2021

     Tak jsem hledal pod špatným generálním ředitelem.
     https://www.idnes.cz/ostrava/z...

     Tak jsem hledal pod špatným generálním ředitelem.
     https://www.idnes.cz/ostrava/z...

     • flanker.jirka
      06:37 30.04.2021

      Jak to, že se v EU nedají používat vozy s Euro 5? Vždyť jen u nás jezdí spousta náklaďáků ještě s původními motory z 80. let. To je škoda.

      Jak to, že se v EU nedají používat vozy s Euro 5? Vždyť jen u nás jezdí spousta náklaďáků ještě s původními motory z 80. let. To je škoda.

     • skelet
      07:20 30.04.2021

      protože nové vozy musí splňovat Euro 6

      protože nové vozy musí splňovat Euro 6

     • flanker.jirka
      14:48 30.04.2021

      skelet
      Tak že to znamená mít je registrované mimo EU a pak s nimi vesele jezdit po celé EU :-)

      skelet
      Tak že to znamená mít je registrované mimo EU a pak s nimi vesele jezdit po celé EU :-)

     • Scotty
      15:44 30.04.2021

      Jako v Rusku nebo na Ukrajině? Zapomeňte, takhle to nefunguje.

      Jako v Rusku nebo na Ukrajině? Zapomeňte, takhle to nefunguje.

     • flanker.jirka
      16:27 30.04.2021

      Scotty Naopak, to je normální postup, firma mimo EU zaregistruje u sebe v zemi co potřebuje a pak to vesele může jezdit kdekoliv. Nebo máte ten pocit, že když sem přijede kamion z ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Naopak, to je normální postup, firma mimo EU zaregistruje u sebe v zemi co potřebuje a pak to vesele může jezdit kdekoliv. Nebo máte ten pocit, že když sem přijede kamion z východu, tak pokud nesplní Euro 6, tak jej přes hranice nepustí? Stačí se podívat jak staré kamiony a dodávky z východu jezdí po našich dálnicích s registračními značkami Rumunska, Ukrajiny, Bulharska nebo Turecka.Skrýt celý příspěvek

     • flanker.jirka
      16:29 30.04.2021

      Scotty Chápu, že to v EU nově zaregistrovat nepůjde, ale podívejte se kolik nákladních aut ve věku veteránů (T 148, T 815, Matesy, Liazy, Avie) zde stálé nesnesitelně zadýmuje ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty
      Chápu, že to v EU nově zaregistrovat nepůjde, ale podívejte se kolik nákladních aut ve věku veteránů (T 148, T 815, Matesy, Liazy, Avie) zde stálé nesnesitelně zadýmuje provoz. Měli by být rádi, že to chce někdo nahradit alespoň Euro 5.Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      17:24 30.04.2021

      flanker.jirka
      Ovšem ty spediční firmy tam sídlí. Stěží takovou účelovou registraci můžou provést firmy sídlící v EU.

      flanker.jirka
      Ovšem ty spediční firmy tam sídlí. Stěží takovou účelovou registraci můžou provést firmy sídlící v EU.

     • Jirosi
      12:00 01.05.2021

      Scotty: Tady není problém dnes. Ale to, že když dnes prodáte E5 místo E6, tak tu ty auta budou 30.+let smradit. Přitom, když ty staré křápy necháte ještě chvíli jezdit, tak už si ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty: Tady není problém dnes. Ale to, že když dnes prodáte E5 místo E6, tak tu ty auta budou 30.+let smradit. Přitom, když ty staré křápy necháte ještě chvíli jezdit, tak už si za ně budou muset koupit E7.Skrýt celý příspěvek

 • apache
  14:14 29.04.2021

  Jen houšť! Moc rád uvidím Dany v rukou obránců na Ukrajině. A co se týče Caesaru, byť jsem byl pro jejich pořízení, tak vzhledem k novým okolnostem, jako je covid, údajný nárůst ...Zobrazit celý příspěvek

  Jen houšť! Moc rád uvidím Dany v rukou obránců na Ukrajině.

  A co se týče Caesaru, byť jsem byl pro jejich pořízení, tak vzhledem k novým okolnostem, jako je covid, údajný nárůst ceny ale hlavně představení DITY, dnes bych možná volil "covidový odklad" té zakázky a schválně bych počkal, jestli by Excalibur Army byl schopen schopen sestavit smysluplnou nabídku. DANA M2 pro naši armádu již není perspektivní, ale DITA by mohla vše změnit.Skrýt celý příspěvek

  • flyfun70
   16:53 29.04.2021

   Souhlasím s opuštěním Caesaru a počkat na Ditu. Možná by nebylo špatné, kdyby jí mohla dát armáda peníze na vývoj a současně na něm spolupracovala. Pak by se tahle "investice" ...Zobrazit celý příspěvek

   Souhlasím s opuštěním Caesaru a počkat na Ditu. Možná by nebylo špatné, kdyby jí mohla dát armáda peníze na vývoj a současně na něm spolupracovala. Pak by se tahle "investice" zohlednila při kupní ceně. Je to myslím dost perpektivní zbraň, pokud by např. umožňovala doplňování munice formou výměny zásobníků (jako u pistole) - a kontrukce tomu napovídá - bez ruční práce, byla by to bomba!Skrýt celý příspěvek

  • kaboom
   17:15 29.04.2021

   Ano, snad to budou jejich rakve.

   Ano, snad to budou jejich rakve.

   • padre
    17:37 29.04.2021

    Než se stanou rakvemi obránců ukrajinské svrchovanosti tak doufejme anihilují pěkných pár donbaských iredentistů a ruských zelených mužíků....

    Než se stanou rakvemi obránců ukrajinské svrchovanosti tak doufejme anihilují pěkných pár donbaských iredentistů a ruských zelených mužíků....

 • lemkin
  14:07 29.04.2021

  Neví tady někdo jestli už máváme Caesaru, kolem kterého běhá skupinka vojáků jak parta blbečků a vítame Ditu v počtů 2 operátorů? :)

  Neví tady někdo jestli už máváme Caesaru, kolem kterého běhá skupinka vojáků jak parta blbečků a vítame Ditu v počtů 2 operátorů? :)

 • tomas.kotnour
  14:03 29.04.2021

  Jenom pro pobavení, když jsem dohledával ve starých Areportech jak dlouho se plánovalo provozovat nově obdržené ruské vrtulníky v rámci deblokace dluhu (jen tak mimochodem, bylo to ...Zobrazit celý příspěvek

  Jenom pro pobavení, když jsem dohledával ve starých Areportech jak dlouho se plánovalo provozovat nově obdržené ruské vrtulníky v rámci deblokace dluhu (jen tak mimochodem, bylo to 20 let), tak jsem narazil i na rozhovor s plk. Tomášem Dvořáčkem ze sekce
  rozvoje druhů sil MO o dělostřelectvu.

  Co by tedy mohlo samohybná děla DANA nahradit?

  Zmíněná polovina příštího desetiletí je samozřejmě ještě hodně daleko a situace se může vyvinout různě, takže o případné náhradě typu DANA lze hovořit jen obecně. Určitě by to neměl být tažený typ. Na základě zkušeností z posledních ozbrojených konfliktů je zřejmé,
  že pokud střílející děla zůstanou na stejném palebném stanovišti déle než pět minut, mají jen minimální šanci na přežití. Proto by to měl být systém samohybný, ale zase nikoli dnešní těžký, pancéřovaný typ s velkou věží. Nová děla s dostřelem okolo 40 km již mohou střílet z bezpečné vzdálenosti od protivníka, a proto pancéřová ochrana obsluhy nebude tak důležitá.

  Že by se už před 15 lety rozhodlo, že se koupí Caesar?Skrýt celý příspěvek

  • Klimesov
   14:55 29.04.2021

   Tak je pravdou, že první CAESARY se objednávali už v roce 2000.

   Tak je pravdou, že první CAESARY se objednávali už v roce 2000.

  • skelet
   14:58 29.04.2021

   v té době byly "kůl, frí a in" lehké samohybné houfnice a lá Caesar 6x6. Nicméně Caesar 8x8 není lehká houfnice, i když se to z ní snaží furt někdo dělat :)

   v té době byly "kůl, frí a in" lehké samohybné houfnice a lá Caesar 6x6. Nicméně Caesar 8x8 není lehká houfnice, i když se to z ní snaží furt někdo dělat :)

  • flanker.jirka
   16:51 29.04.2021

   "Že by se už před 15 lety rozhodlo, že se koupí Caesar?" Určitě ne, kde byl před patnácti lety Caesar? Kolových houfnic je větší množství a za patnáct let se věci také změnili na ...Zobrazit celý příspěvek

   "Že by se už před 15 lety rozhodlo, že se koupí Caesar?"

   Určitě ne, kde byl před patnácti lety Caesar? Kolových houfnic je větší množství a za patnáct let se věci také změnili na tolik, že je otázkou, zda už jít raději do "věžové" verze s automatickým ovládáním.
   "pružnost" dělostřelectva není jen o manévru, ale i o tom, kolik baterie dokáže dopravit munice v co nejkratším čase na určené místo. Tak že i kadence, MRSI, rychlost a úplnost zpracování informace pomocí SŘP.
   Rozhodně by zakázka stála za revizi. Houfnice musí být maximálně flexibilní, protože situace se bude měnit mnohem rychleji nežli akvizice.Skrýt celý příspěvek

   • skelet
    18:30 29.04.2021

    před patnácti lety byl Caesar již šest let zaveden ve francouzské armádě.

    před patnácti lety byl Caesar již šest let zaveden ve francouzské armádě.

    • flanker.jirka
     19:21 29.04.2021

     Ano, ale i tehdy nešlo o nic co by AČR zajímalo. Možná se tu najde nějaký pamětník, který by vám přiblížil co armáda chtěla kupovat v rámci prvního pokusu o pořízení nových ...Zobrazit celý příspěvek

     Ano, ale i tehdy nešlo o nic co by AČR zajímalo. Možná se tu najde nějaký pamětník, který by vám přiblížil co armáda chtěla kupovat v rámci prvního pokusu o pořízení nových houfnic, ze kterého zbyly nakonec pouze tři radary Arthur.
     Tehdejší Caesar mezi nimi nebyl a o 15 let později se mi na té houfnici líbí pouze podvozek tatry 8x8.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      20:41 29.04.2021

      V té době byl Archer jen ve formě prototypu. Navíc Archer je vše, ale určitě není lehký. Podobně jako Caesar 8x8. Takže kdo ví na co si člověk, kterého kotnour citoval, vlastně ...Zobrazit celý příspěvek

      V té době byl Archer jen ve formě prototypu. Navíc Archer je vše, ale určitě není lehký. Podobně jako Caesar 8x8.
      Takže kdo ví na co si člověk, kterého kotnour citoval, vlastně myslel.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2