Samohybná houfnice M109A7 Paladin pro U.S. Army

Foto: M109A7 Paladin a M992A3. / BAE Systems
M109A7 Paladin a M992A3; větší foto / BAE Systems

BAE Systems dodá americké armádě (U.S. Army) první produkční verzi nejnovější samohybné houfnice M109A7 Paladin. Nová houfnice vznikala v rámci programu PIM (Paladin Integrated Management) a v americké armádě částečně nahradí starší houfnice M109A6 Paladin.

Americká armáda odebrala 1934 samohybných houfnic M109 Paladin. Přibližně 900 houfnic ve verzi M109A6 je v aktivní službě.

Houfnice Paladin jsou zařazeny v těžkých Obrněných brigádních bojových týmech ABCT (Armored Brigade Combat Team). Jde o nejtěžší uskupení americké armády s největší palebnou silou.

Houfnice v ABCT působí společně s tanky M1A2 Abrams a M2/M3 Bradley. V jednom ABCT týmu působí mimo jiné 60 tanků Abrams, 60 vozidel Bradley a 18 houfnic Paladin.

Modernizací na verzi M109A7 projde více než polovina aktivních houfnic M109A6 a také neupřesněný počet zásobovacích vozidel M992 (modernizovaných na standard M992A3). V rámci počáteční výrobní série LRIP (Low-Rate Initial Production ) objednala armáda 65 modernizačních sad. Celkově projde modernizací 550 až 580 vozidel M109A6 Paladin.

Houfnice M109A7 získají nový podvozek převzatý z bojových vozidel pěchoty M3 Bradley. M109A7 s vozidlem Bradley sdílí motor (V903), převodovku (HMPT- 800), odpružení, pojezdová kola a pásy a další komponenty pohonného ústrojí.

Výhodou takového řešení jsou jednoduší servisní, logistické i výcvikové nároky v rámci ABCT týmu. „Můžete vzít řidiče z Bradley a přesunout ho do PIM, a bude hned doma, přitom předtím to bylo úplně jiné vozidlo," říká Mark Signorelli, prezident divize pro bojová vozidla BAE Systems.

Platformu Bradley/Paladin využije i nový pásový obrněný transportér AMPV (Armored Multi-Purpose Vehicle) nahrazující ikonická vozidla M113. Dále se tak v ABCT týmech zjednoduší logistika, servis i výcvik.

M109A7 v akci

Pohon houfnice zajišťuje dieselový motor Cummins o výkonu 503 kW (675 koní). Ten kromě pohonu houfnice hraje ještě jednu důležitou roli – pohání nový výkonný generátor elektrické energie o výkonu 70 kW.

Výkonný elektrický zdroj dovolil instalaci náročnějších elektronických přístrojů a také plně elektrického ovládání věže a hlavně. Systém elektrického ovládání je převzat ze zrušeného programu NLOS-C.

M109A7 se také těší lepší akcelerací a lepší taktické mobilitě. Při dělostřeleckém přepadu je Paladin A7 schopen velmi rychle měnit pozici a vyhnout se odvetné palbě protivníka. Zároveň houfnice dokáže držet krok s tanky M1A2 Abrams a M2/M3 Bradley.

Maximální rychlost střelby zůstala stejná – 8 ran/min nebo trvale tři výstřely za minutu. Limitujícím faktorem je materiál původní hlavně, který teplotně neunese rychlejší střelbu. Verze „A7" však dokáže pálit na cíl přesně naváděnou munici M982 Excalibur. Maximální dostřel munice je 40 km a kruhová dopadová odchylka v cíli je 10 m.

Plně elektrický systém ovládání a pokročilá automatizace umožňuje velmi rychle zahájení přesné střelby. Zastavení, zaujetí palebné pozice, provedení potřebných dělostřeleckých výpočtů a zahájení střelby nezabere více než 60 sekund.

Bojová hmotnost stroje je 36 288 kg. Motor dokáže urychlit houfnici až na 61 km/h, vnitřní nádrže s 541 l paliva postačí na 300 km dlouhou jízdu.

Zdroj: DefenseNews

Nahlásit chybu v článku


Související články

SPEAR: Nový izraelský 120mm minomet

Izraelská firma Elbit Systems představila nový 120mm minomet SPEAR. Jde o druhou generaci ...

Denel T5-52 Condor : Samohybná houfnice na podvozku Tatry

Před několika dny se rozběhla na Armádních novinách živá debata o směřování dělostřelectva Armády ...

Německé houfnice PzH 2000 pro Chorvatsko

Chorvatsko získá z Německa 12 samohybných houfnic PzH 2000. Dohodu 5. prosince potvrdil svým ...

Jihokorejské houfnice K9 Thunder pro Polsko

Jihokorejská firma Samsung Techwind dodá Polsku 120 pásových podvozků samohybné houfnice K9 Thunder. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • pet.rok
  11:34 09.04.2015

  Delostrelectvo (samohybne) tak ako hovori liberal shark patri do modernej armady ak si ma uchovat charakter vsevojskovej armady a je jedno ci to budu len 2, 4 alebo viac baterii. ...Zobrazit celý příspěvek

  Delostrelectvo (samohybne) tak ako hovori liberal shark patri do modernej armady ak si ma uchovat charakter vsevojskovej armady a je jedno ci to budu len 2, 4 alebo viac baterii. Na tuto funckiu moze armada rezignovat az ked bude existovat akasi Europska armada, co ale nie je myslitelne v horizonte najblizsich rokov.
  co sa tyka preferencie kolesa alebo pasy : uz tu bolo povedane prakticky vsetko.
  Ostat pri Zuzkach a Dankach (najlepsie ak by aj ACR presla na Zuzky) urcite nie je chybou a kupovat nieco zvonku v pripade ze mame porovnatelny domaci produkt je nezmysel.Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  17:50 07.04.2015

  leviathan:Byl bych jenom rad, kdyby to vsechno byla pravda. Jen si tak nejak nemyslim, za by z nas byli Rusi posrati, to ani omylem. A proc by na kohokoliv v NATO meli utocit? ...Zobrazit celý příspěvek

  leviathan:Byl bych jenom rad, kdyby to vsechno byla pravda. Jen si tak nejak nemyslim, za by z nas byli Rusi posrati, to ani omylem. A proc by na kohokoliv v NATO meli utocit? Opravdu si nekdo mysli, ze takhle velka a surovinama narvana zeme potrebuje dalsi uzemi? Vzdyt je to blbost. Jediny, co RF v EU potrebuje je obchod a technologie. Ne nadarmo se rika, ze USA je posraty z kombinace Nemeckych penez a technologii spolu s Ruskymi zdroji surovin a lidi. Leopardi jsou jen priklad, ze nakupovat jde a ze to jde rozume a relativne levne. Vzdyt za jedno BVP jsme mohli koupit dva tanky.Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  08:39 07.04.2015

  Dělostřelectvo je základní součástí každé pozemní armády a bez něj nelze pozemní boj vůbec vést. Samotná děla nemusí být nutně hi-tech, ale musí umět na požádání dopravit munici ...Zobrazit celý příspěvek

  Dělostřelectvo je základní součástí každé pozemní armády a bez něj nelze pozemní boj vůbec vést. Samotná děla nemusí být nutně hi-tech, ale musí umět na požádání dopravit munici na cíl a včas zmizet. Jeho funkce je útočná - ničení opevnění a vojsk protivníka, ale hlavně ochranná - zejména před útoky protivníkova dělostřelectva. Uvažovat o pozemní armádě bez dělostřelectva je nesmysl.

  Kolová SHD jsou sice úspornější a mají lepší strategickou mobilitu, ale pásová mají vyšší rychlost v terénu a hlavně mohou se pohybovat téměř kdekoliv, což výrazně ztěžuje jejich lokalizaci.Skrýt celý příspěvek

 • leviathan
  23:19 06.04.2015

  pane Kozlus: 1.) "nase armada" --- je sucastou NATO a tak sa musi aj chovat, planovat, zbrojit a cvicit. 2.) Konflikt typu UA je u nas vyluceny prave preto, ze sme v NATO a ...Zobrazit celý příspěvek

  pane Kozlus:
  1.) "nase armada" --- je sucastou NATO a tak sa musi aj chovat, planovat, zbrojit a cvicit.
  2.) Konflikt typu UA je u nas vyluceny prave preto, ze sme v NATO a nemame rusku mensinu.!! Jedine krajiny kde takyto konflikt teoreticky hrozi su krajiny Pobaltia, ale ani na to si Rusi netrufnu- z NATO su posrati. Preto sa ho budu snazit oslabit, rozbit z vnutra, nastrbit moralku - toto je vyzva pre tajne sluzby.
  3.) Rusku nikdy nemozeme celit samostatne - s hufnicami, ci bez - preto musime postupovat spolocne s NATO
  4.) NATO tu mozno nebude navzdy, ale teraz tu je. Spory medzi clenmi prave NATO riesi celkom efektivne. Od vstupu do NATO su Greci a Turci v relativnom klidku. Politicke trenice celkom uspesne riesi EU. Vam v Cechach spor s clenom NATO nehrozi ani vo sne. U nas spor s Madarskom sice teoreticky hrozi, ale po vstupe do EU, zavedeni Schengenu, prepojeni energetiky a buducom zavedeni Eura v HUN je konflikt silnej vojnovej intenzity takmer vyluceny.
  5.) Problem pristahovalectva a Islamu hufnice, ale ani armada nijako nevyriesia - to je vec tajnych sluzieb a policie. Alebo snad chcete albanske kebabovky ostrelovat hufnicami?
  6.) Turecko a arabske staty su tak zavysle na NATO, ze staci zastavit dovoz nahradnych dielov a ich armady sa rozsypu jak domecek z kariet. Ruku na srdce - vy si naozaj viete predstavit utok arabskej koalicie na Grecko?? To skor bude v prusere Izrael.
  7.) Nevkladajte mi do ust nie co som nepovedal. Ja nikde netvrdim, ze netreba financovat obranu. Treba a velmi. Ale nie hufnice. A vas priklad s Leopardami?? Leopard je hufnica?? Armady CR a SR potrebuju v prvom rade drzat v spickovej urovni specialov a PVO. Ak nebudeme mat PVO na naozaj spickovej urovni - PLRS : kratky , stredny aj dlhy dosah, radary, stihaci - tak nemoze byt o delostrelectve ani reci. Ak bude PVO v pohode, moze sa investovat do protitankovej vyzbroje, ked ta bude v pohode tak do systemov riadenia a podpory velenia, mobility, pechotnych zbrani, OT a BVP, zenijnej vystroje a EOD, RCHBO, komunikacnej techniky, elektronickeho boja, vrtulnikov .... tankov a raketometov ... a az ked toto vsetko bude v cajku, tak mozeme rozmylsat o hufniciach.Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  20:31 06.04.2015

  leviathan: súhlasím, pre naše armády sú samohybné húfnice po pár kusoch zbytočný luxus. Podľa môjho názoru by mali byť v armáde 120 mm mínomety pram-s na podvozku bvp nahradené 120 ...Zobrazit celý příspěvek

  leviathan: súhlasím, pre naše armády sú samohybné húfnice po pár kusoch zbytočný luxus. Podľa môjho názoru by mali byť v armáde 120 mm mínomety pram-s na podvozku bvp nahradené 120 mm mínometmi na podvozku pandur alebo mrap (držím vo výberovom konaní palce excalibru a tatre) a možno o pár kusov ešte viac než ich tam je dnes.

  Až v druhom rade by som uvažoval o kúpe drahých samohybných húfnic, lebo pred nimi je ešte kopec iného, nedoriešeného...Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  20:07 06.04.2015

  A proc samohybne houfnice? A nejlepe cast z nich na pasovem podvozku? Mobilita. To je dnes dulezitejsi, nez kdy driv a tazena houfnice je na tom proste o dost hur. Zaroven je aspon ...Zobrazit celý příspěvek

  A proc samohybne houfnice? A nejlepe cast z nich na pasovem podvozku? Mobilita. To je dnes dulezitejsi, nez kdy driv a tazena houfnice je na tom proste o dost hur. Zaroven je aspon u casti jednotek potreba dostatecna ochrana a pruchodnost, takze pasove podvozky.Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  19:43 06.04.2015

  leviathan: Takze mame rezignovat na vlastni obranu vlastniho uzemi a opravdu byt jen expedicnima zoldakama? To je fakt genialni. S NATO na vecne casy? Prave naopak. Je ...Zobrazit celý příspěvek

  leviathan: Takze mame rezignovat na vlastni obranu vlastniho uzemi a opravdu byt jen expedicnima zoldakama? To je fakt genialni. S NATO na vecne casy?


  Prave naopak. Je bezpodminecne nutne aby CR mela armadu, ktera je hodna toho oznaceni a ne jen nejake lepe vybavene policajty! Nerikam, ze mame hned zacit stavet neco, co rozcupuje Nemecko-polsky spolecny utok. Ale je nutne postavit neco, co ikdyz bude porazeno, zpusobi nepriteli takove ztraty, ze ho to bude opravdu bolet. Bohuzel, po 20 letech sebevrazedne politiky cele Evropy, mame jen ostudne uskupeni, ktere je temer neschopne cehokoliv na vlastnim uzemi, ale hlavne, ze mame nemocnice, chemiky a par specialu na mise. Sakra, vzdyt cast toho se taky zrusila, ze?

  A nase armada bez delostrelectva (hlavnove/raketove) je k nicemu, protoze proste nedosahne na nepritele, ktery ji z velke vzdalenosti rozseka. Z letectva mame tak mozna zarodek, takze je delostrelectvo (spolu s PVO) velmi nutne.

  "My sa do symetrickeho konfliktu nizkej technickej urovne, aky prebieha na UA nedostaneme - to je v ramci NATO vylucene. "
  Muzu vedet, proc je to vyloucene?

  Driv jsme si taky mysleli (bali se), ze jsem ve vychodnim bloku navzdy. Chcete vedet, co nam hrozi?
  -Na techto strankach tak demonizovane Rusko.
  -NATO tu taky nebude navzdy a ikdyby, tak na reseni sporu mezi cleny se klidne vykvakne, jak uz jsme videli. Clen Turecko jeste ted okupuje cast uzemi clena Recko. -Polaci si zase zijou svuj sen o evropske mocnosti. Nekolikrat to uz zkouseli a vzdycky dostali po tlame.
  -V zapadnich zemich je obrovsky pocet pristehovalcu, kteri se hlasi k Islamu. Je moznost, ze casem ziskaji politickou moc, nebo proste zapadni zeme nebudou zvladat platit vsechny jejich davky a to pak bude pekny toco. Role nasi armady? Ostraha hranic, nebo pomoc spojeneckym armadam po Evrope pri potlacovani povstani obyvatel, nebo i nekterych svych jednotek.
  -Turecko se demokratickou cestou dostava k poradne nabozenske totalite. Zatim nas spojenec, ale ma ambice na vudci roli celeho Islamskeho sveta. Stejne jako SAE a Iran.
  -Arabske zeme uz ted maji vytvorenu koalici a provadi spolecne udery na pozice v Jemenu. Ucastni se toho 10 zemi vcetne SAE, Egypta a mluvi se i o Pakistanu.

  Je nesmyslne a rekl bych az vlastizradne, rezignovat na vlastni obranu. Ze to stoji penize? Ano, ale jde nakupovat s rozumem. Napriklad: "Za 216 milionu euro nakoupila Indonésie 103 Leopardů 2A4 (plus 42 Marderů a 11 podpůrných strojů) z nichž má být 63 modernizováno balíčkem Leopard 2 Revolution. Cena modernizace je už započítána." To je vyborna cena, hlavne, kdyz se to rozpocita na vice let. Ono to jde, kdyz pulku ceny netvori uplatky a nenakupuje se jen, aby se bylo z ceho "odklonit" finance.Skrýt celý příspěvek

 • leviathan
  18:35 06.04.2015

  Samohybne hufnice su pre armady typu ACR ci OSSR podla mna uplne mimo. Toto su zbrane pre vsevojskove armadne zoskupenia - nie pre armady v sile zboru ci divizie. Delostrelectvo je ...Zobrazit celý příspěvek

  Samohybne hufnice su pre armady typu ACR ci OSSR podla mna uplne mimo. Toto su zbrane pre vsevojskove armadne zoskupenia - nie pre armady v sile zboru ci divizie. Delostrelectvo je pre CR - SR zbytocne vyhadzovanie penazi. My sa do symetrickeho konfliktu nizkej technickej urovne, aky prebieha na UA nedostaneme - to je v ramci NATO vylucene.
  Modernizovanie starych SH Americanmi a inymi je prave reakcia na nevyhodny pomer : naklady-uzitok : pri tomnto type zbrani. Proste draha nova hufnica malokedy sposobi superovi straty vo vyssej cene ako je jej vlastna.

  Ps: semtam : o prehliadky nejde, tie su v poriadku. A pokial Rusi robili normalnu politiku a seriozne komunikovali so zapadom, tak sa na ich prehliadkach zucastnovali aj politici zapadnych krajin. Odkedy sa ale chovaju ako vagabundi, nie je nutne toto gangstarstvo legitimozovat pritomnostou na prehliadkach. Severna Korea, Cina, Vietnam, Kuba ... toto je presne ta grupa krajin kam sa Rusi sami svojou politikou zaradili.Skrýt celý příspěvek

 • KazdiceOpice
  12:49 06.04.2015

  KOLT: psal jsem to z mobilu, kterej si to sam opravuje kdy chce.

  KOLT: psal jsem to z mobilu, kterej si to sam opravuje kdy chce.

 • izar
  04:42 06.04.2015

  Před pár lety jsem byl na jedné velké vojenské přehlídce k výročí ukončení druhé světové války na Havaji, ke cti USA musím dát, že ji nepojali podobně jako Rusko(demonstraci síly) ...Zobrazit celý příspěvek

  Před pár lety jsem byl na jedné velké vojenské přehlídce k výročí ukončení druhé světové války na Havaji, ke cti USA musím dát, že ji nepojali podobně jako Rusko(demonstraci síly) a přehlídky se zúčastnily pouze dobové stroje, ani jeden současný. Vidět na vlastní oči letět v jedné formaci Mustangy, Spitfiry, Zera, Corsairy a Messerschmitty byla nádhera. Uvalil jsem tehdy neskutečné peníze, abych se na celou přehlídku mohl koukat z paluby USS Missouri ale stálo to za to, ten zážitek už mi nikdo nevezmeSkrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  20:11 05.04.2015

  Výhody kolesového podvozku sú v strategickej - vážia menej, operačnej mobilite - väčšia rýchlosť a dojazd, potreba menšieho logistického zázemia, sú lacnejšie na údržbu. Výhody ...Zobrazit celý příspěvek

  Výhody kolesového podvozku sú v strategickej - vážia menej, operačnej mobilite - väčšia rýchlosť a dojazd, potreba menšieho logistického zázemia, sú lacnejšie na údržbu.

  Výhody pásového podvozku sú v stabilite pri streľbe, taktickej mobilite - otočia sa na mieste a majú väčšiu priechodnosť terénom, ochrane posádky pri odvetnej paľbe protivníka.

  Technologicky aj palebnou silou môžu byť na tej istej úrovni.Skrýt celý příspěvek

 • SpiritWar
  19:42 05.04.2015

  podla mna kolesove hufnice maju nesporne vyhody a keby som si mal vybrat tak urcite by som chcel mat vo vyzbroji aj kolesove hufnice... rychly presun, 80km za hodinu ,dostrel ...Zobrazit celý příspěvek

  podla mna kolesove hufnice maju nesporne vyhody a keby som si mal vybrat tak urcite by som chcel mat vo vyzbroji aj kolesove hufnice...
  rychly presun, 80km za hodinu ,dostrel 40km, v modernom konflikte klucove parametre a to nehovorim o kombinacii z modernymi dronmi^^Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  19:31 05.04.2015

  Singapur má přehlídku udělanou spíše jako obří šou
  https://youtu.be/DCwv8AVEFBc...

  Singapur má přehlídku udělanou spíše jako obří šou
  https://youtu.be/DCwv8AVEFBc...

 • semtam
  15:55 05.04.2015

  Todomatch Houfnice, která vás zaujala na francouzské přehlídce, se jmenuje Ceasar. Byl jste pohoršen, protože Rusko koná vojenské přehlídky s účastí politiků. nyní již víte, ...Zobrazit celý příspěvek

  Todomatch

  Houfnice, která vás zaujala na francouzské přehlídce, se jmenuje Ceasar.
  Byl jste pohoršen, protože Rusko koná vojenské přehlídky s účastí politiků. nyní již víte, že se tyto přehlídky konají i v "západním" světě. Balistické rakety Vám na přehlídce těžko ukážu, protože analog k Topolu, pokud je mi známo ve světě není.

  Jako částečné video Vašeho zájmu berte to z mého minulého příspěvku, na kterém pochodují vojáci jak sil NATO, tak dalších států. Konec přehlídky uzavírají právě rakety Topol.Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  15:16 05.04.2015

  Připomenu, že v roce 2010, tedy u půlkulatého výročí dne vítězství se vojenské přehlídky na Rudém náměstí zúčastnili všechny významné státy, které bojovali proti fašismu. Jako ...Zobrazit celý příspěvek

  Připomenu, že v roce 2010, tedy u půlkulatého výročí dne vítězství se vojenské přehlídky na Rudém náměstí zúčastnili všechny významné státy, které bojovali proti fašismu. Jako např. USA, Polsko, Británie, Francie, Ukrajina, Bělorusko a další státy bývalého SSSR.
  Zde video:

  https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

 • Blake
  15:11 05.04.2015

  Mrblauman, na moderovanie su tu admini, vas prispevok nepridal absolutne nic ani k teme hufnic, ani k teme prehliadok. Todomatch, k tej mentalite, prave tam mam pocit, ze pri ...Zobrazit celý příspěvek

  Mrblauman, na moderovanie su tu admini, vas prispevok nepridal absolutne nic ani k teme hufnic, ani k teme prehliadok.

  Todomatch, k tej mentalite, prave tam mam pocit, ze pri pohlade na prehliadky aj z dob minulych mam skor pocit, ze prave Francuzi maju v tejto "bojovnosti" blizsie k Rusom, nez ostatni. Skor by som cakal od Francuzskej prehliadky demonstrativny prejav, vyjadrenie postoja, nez napriklad od britskej, ceskej, nemeckej, alebo co ja viem, finskej, kde z tych prehliadok citit skor edukativny, alebo tradicionalisticky podton.

  A aby som to tu nahodou "neplevelil", vyjadrim svoj zaujem o temu kolesovy vs. pasovy podvozok. Je ten rozdiel v stabilite dostatocny tradeoff za znizenu mobilitu?Skrýt celý příspěvek

 • Todomatch
  14:57 05.04.2015

  Zapleveluji? Mrblaumane, mám tu všehovšudy jen dva příspěvky (ten třetí je upřesňující noticka) a v obou se tématu samohybných houfnic alespoň v závěru vždy dotýkám.

  Zapleveluji? Mrblaumane, mám tu všehovšudy jen dva příspěvky (ten třetí je upřesňující noticka) a v obou se tématu samohybných houfnic alespoň v závěru vždy dotýkám.

 • Mrblauman
  14:44 05.04.2015

  Todomatch: Všimnul sis vůbec o čem je ten článek a nebo máš potřebu zaplevelit diskuzi blbostma?

  Todomatch: Všimnul sis vůbec o čem je ten článek a nebo máš potřebu zaplevelit diskuzi blbostma?

 • Todomatch
  12:38 05.04.2015

  to Charlie: Zajímavé! Třeba ta Francie mi vyrazila dech. Často jsou totiž Frantíci posmíváni, jakoby snad ani neměli armádu. Ovšem fakt, že tam na přehlídce dokonce jel německý ...Zobrazit celý příspěvek

  to Charlie:

  Zajímavé! Třeba ta Francie mi vyrazila dech. Často jsou totiž Frantíci posmíváni, jakoby snad ani neměli armádu. Ovšem fakt, že tam na přehlídce dokonce jel německý Bundeswehr mě posadila na zadek. To tomu dává úplně jiný rozměr. Vezmeme-li v potaz historické souvislosti - vojska třetí říše defilující pod Vítězným obloukem. Tak to je teda něco. Představte si, že by po Rudém náměstí jela německá armáda na důkaz, že II.sv.v. je překonána. To je nemyslitelné. Právě tohle se mi líbí, že v době míru západ demonstruje i na pozadí vojenské techniky ušlechtilé hodnoty. Korea, Rusko, Čína - tam všude tenhle prvek postrádám. Ale ono to může souviset s něčím jako národní mentalitou - nebo spíš s mentalitou vůdců a státní propagandy. V SSSR se uhlí nikdy netěžilo, ale dobývalo. V hokeji se nesoutěžilo, ale bojovalo. Obílí se nesklízelo, ale bojovalo se zrno. Všechno tam mělo tenhle podtext. A k tématu článku - pokud jde o samohybné houfnice, tak u té první francouzské přehlídky - co odkazuje Charlie - tam na kolových podvozcích v čase cca 8:55 jedou také pěkné mršky!Skrýt celý příspěvek

 • Blake
  11:18 05.04.2015

  U nas by som prehliadku skor povazoval za beznadejnu snahu presvedcit verejnost, ze armada nie je v az tak zlom stave, ako si bezny obcan mysli. Len mala cast verejnosti ma ...Zobrazit celý příspěvek

  U nas by som prehliadku skor povazoval za beznadejnu snahu presvedcit verejnost, ze armada nie je v az tak zlom stave, ako si bezny obcan mysli. Len mala cast verejnosti ma skutocny zaujem vidiet techniku.

  U Rusov okrem tradicie, si myslim, to je vyssi level, presvedcuju uz tak prehnane patrotickych Rusov (a Rusku naklonenych cudzincov), ze ruska armada nema konkurenciu (vid osmazeny tankista, ktoreho tank iste prezije priamy zasah z gradu). V Britanii ide zase cisto o tradiciu.

  Kazda krajina to ma inak, neporovnaval by som prehliadku jednej krajiny s prehliadkou druhej. Ci ide o demonstraciu sily sa ale hodnotit da, dolezite je ale zamysliet sa nad cielovou skupinou tejto demonstracie.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 3