Samohybný minomet na podvozku Pandur II 8×8

Samohybný minomet (ShM) na kolové platformě Pandur II 8×8; větší foto / TDV

Česká společnost Tatra Defence Vehicle a.s. (TDV) patřící do holdingu Czechoslovak Group na akci Bahna 2017 poprvé veřejnosti představila samohybný minomet (ShM) na kolové platformě Pandur II 8×8. Vozidlo je osazeno 120 mm minometem Soltam Cardom od izraelské firmy Elbit Systems.

Armáda ČR před deseti lety poptávala ShM na platformě Pandur II 8×8 s finským minometem NEMO. Armáda ČR však nakonec získala pouze 107 Pandurů II v šesti verzích a z nákupu samohybných minometů sešlo kvůli nedostatku finančních prostředků

V současné době Armáda ČR používá pouze 85 tažených 120 mm minometů vz. 82 PRAM-L a osm ShM vz. 85 PRAM-S na prodloužené pásové platformě BVP-1. Do nedávna k přepravě minometů vz. 82 sloužily dokonce ještě obstarožní nákladní automobily Praga V3S. Nyní se situace zlepšila nákupem více než čtyř desítek nových nákladních automobilů Tatra Force 8×8.

Vzhledem k drtivému ničivému účinku minometné palby na živou sílu, nepancéřovanou a lehce pancéřovanou bojovou techniku nelze jednoduše počítat s efektivním vedením bojové činnosti bez nasazení minometů.

Přitom pouze ShM mohou držet na bojišti krok s vlastními manévrujícími mechanizovanými a motorizovanými jednotkami. ShM je schopen velmi rychlého přesunu a reakce na rychle se měnící taktickou situaci – dokáže rychle zajistit palebnou podporu tam, kde je třeba, vést účinný boj proti minometným a dělostřeleckým jednotkám protivníka (taktika “counter-battery fire”) a samozřejmě poskytovat balistickou ochranu posádce.

V současné době Armáda ČR počítá s nákupem nové střední pásové platformy, jako náhradu za BVP-2, pro 7. mechanizovanou brigádu. Jednou z nakupovaných verzí by mohl být i nový pásový ShM se 120 mm minometem. Otázkou je, zda armáda zvolí variantu se zbraní zabudovanou do věže, nebo bezvěžové provedení.

Avšak 4. brigádě rychlého nasazení (4.brn) ShM citelně chybí. Částečný obrat může nastat s příchodem vozidel TITUS. Armáda ČR podle současných úvah může nakoupit až 300 vozidel TITUS v řadě verzí, ShM tedy také přichází v úvahu. Vozidla TITUS s minomety by byly začleněny do 4. brn - je však otázkou, zda jako organická součást bojových praporů nebo jako samostatné minometné jednotky podléhající velení brigády. 

Koncepčně ShM Pandur II 8×8 odpovídá americkému vozidlu M1129větší foto  / TDV

Vozidla TITUS, pokud budou objednána, pro Armádu ČR dodá Tatra Trucks ve spolupráci s Tatra Defence Vehicle (TDV). Armádě ČR však TDV může nabídnout i ShM na platformě Pandur II 8×8. Stejně jako v případě titusu i u panduru je použit 120 mm úsťově nabíjený zákluzový minomet Soltam Cardom izraelské firmy Elbit Systems.

Holding Czechoslovak Group (CSG), do kterého TDV patří, před několika roky nakoupil od americké firmy General Dynamics European Land Systems licenční práva na výrobu vozidel Pandur II 8×8, a to včetně už vyvinuté minometné verze s instalovaným minometem Soltam Cardom. Jde o identické konstrukční řešení, které firma General Dynamics použila při stavbě minometného nosiče Mortar Carrier M1129 na podvozku kolových obrněných vozidel Stryker americké armády. Střelba v M1129 se vede přes střešní příklopy. Lafetace umožňuje 360° odměr. Zásoba činí 60 min, rychlost střelby je až 16 ran za minutu. V případě potřeby lze minometný komplet vynést ven z vozidla.

První M1129 vstoupila do služby americké armády v roce 2005 a v počtu 350 ks slouží u brigádních bojových týmu Stryker SBCT (Stryker Brigade Combat Teams). V bojovém praporu SBCT najdeme 10 M1129 – 2 vozidla ve třech rotách a 4 vozidla jsou podřízena přímo velení praporu.

Minomet Soltam Cardom od izraelské firmy Elbit Systemsvětší foto  / TDV

Jak již bylo řečeno, 120 mm ShM Pandur II 8×8 CZ, který byl představen na letošních Bahnech, je evropským ekvivalentem amerického M1129 Stryker. Zde je třeba se zastavit a posoudit přednosti i nevýhody bezvěžových ShM (Pandur II, M1129), oproti věžovým ShM s automatickým nabíjením (polský RAK, finský NEMO, britský AMS II).

Dlužno dodat, že při posuzování vhodnosti každé koncepce pro Armádu ČR je nutno vycházet z pečlivých a komplexních simulací – válečných her. Jen tak lze odhalit vhodnost dané konstrukce pro potřeby dané armády, daného použití a daného místa nasazení.

Autor Milan Vašíček na Armádních novinách v článku ANALÝZA: Minomet – trpaslík se silou obra již výhody obou přístupů detailně popsal, není je nutné tedy znovu všechny opakovat: „Bezvěžovými samohybnými minomety se dosahuje až dvojnásobně větší rychlost střelby, 14 až 16 ran za minutu, než u věžových, ty dosahují ať již s automatickým či ručním nabíjením nanejvýš 8 až 10 ran za minutu. Z palebného hlediska tedy vyplývá, že pro vedení palebné podpory formou palebných přehrad nebo soustředěných paleb je bezvěžový minomet výhodnější,“ uvedl mimo jiné Vašíček.

Minomet Soltam Cardom dokáže střílet rychlostí až 16 ran za minutuvětší foto  / TDV

Naopak kladem věžových minometů je schopnost vést přímou palbu, ale je nutné použít speciálně upravenou munici. Je třeba ale také zmínit další velmi významné aspekty hovořící ve prospěch bezvěžové koncepce samohybných minometů. Těmi jsou výrazně nižší pořizovací cena, také nižší finanční náklady na údržbu a menší nároky na servisní zázemí, než je tomu u věžových samohybných minometů.

120 mm ShM Pandur II 8×8 CZ využívá zavedenou kolovou platformu Pandur II s balistickou ochranou úrovně 2/3 a protiminovou úrovně 2a (STANAG 4569). Maximální rychlost je 110 km/h a dojezd až 600 km. Osádku ShM Pandur II 8×8 CZ tvoří velitel, řidič, střelec, nabíječ.

Výhodou ShM Pandur II 8×8 CZ je mobilita na stejné úrovní, jakou mají bojová uskupení s kolovým bojovými vozidly pěchoty (KBVP) Pandur II CZ. Díky účinnému systému řízení palby je možné vést palbu z minometu již 30 sekund od zastavení vozidla – stejnou reakční dobu má i polský minomet Rak.

Palba z minometu je vedena z rozměrných dvoudílných stropních příklopůvětší foto  / TDV

Srdcem ShM Pandur II 8×8 CZ je bojem ověřený minomet Soltam Cardom. Minomet je umístěn na podlaze vozidla a palba je vedena skrz otevřené střešní příklopy (stejně jako u M1129). Náměrové a odměrové ústrojí je opatřeno servopohony k automatickému nastavení zamíření systémem řídící jednotky minometu.

V automatickém režimu zaměřování se pouze zadá na digitální mapě pozice cíle, systém sám vypočte na základě vložených charakteristik minových nábojů a dalších informací (meteo data atd.) prvky zamíření a servopohony samočinně nastaví hlaveň minometu na potřebné hodnoty náměru a odměru.

Náměr ShM Pandur II 8×8 CZ dosahuje hodnot 40°- 85°, odměr 360°. Rychlost střelby je 16 ran za minutu a vozidlo pojme až 50 minových nábojů.

Vnitřní pohled do bojového prostoruvětší foto  / TDV

Střelbu lze vést 120 mm minovými náboji OF (dosah 8000 m) a 53-OF-843B (7300 m) zavedenými v AČR a všemi druhy minových nábojů ráže 120 mm dle standardů NATO, včetně minových nábojů s přídavným raketovým pohonem RAP (Rocket Assisted Projectile) a dostřelem až 13 km. Lze tak použit miny s koncovým navedením, problém je však cena - jsou více než 20násobně dražší.

Výhodou 120 mm ShM Pandur II 8×8 CZ je možnost rychlého dodání do Armády ČR. TDV má k dispozici jak vyrobená hotová vozidla, tak vozidla výrobně rozpracovaná a případně dodací lhůty se proto pohybují v řádu pouhých měsíců. CSG armádě 120 mm ShM Pandur II 8×8 CZ aktivně nabízí a bude jej vystavovat například na blížícím se Tankovém dni v Lešanech nebo na zářijových Dnech NATO a dalších akcích.

 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Americká mise bitevníků L-159 ALCA úspěšně pokračuje

Americká firma Draken International přesunula 11 lehkých bitevních a cvičných letadel L-159 ALCA na ...

České granátomety a minomety pro polské speciální jednotky

Polská speciální jednotka GROM nakoupí od české firmy ZEVETA AMMUNITION a.s. další reaktivní ...

Armáda ČR pořídí šest desítek obrněných vozidel TITUS na podvozku TATRA

Vláda České republiky v pondělí 24. 7. 2017 schválila zakázku na pořízení obrněných vozidel TITUS ...

MSM Group z holdingu CZECHOSLOVAK GROUP zachraňuje srbskou firmu IMK 14. Oktobar

Holding CZECHOSLOVAK GROUP (CSG) plánuje rozšíření svých aktivit mimo území bývalého Československa. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • MALI
  13:36 16.08.2017

  To MICK: ... díky za tip, podle všeho to tak vypadá - AČR se pouze přeprodává něco, co už bylo pro někoho jiného dříve vyrobeno a ten to odmítl - to by vysvětlovalo tu ...Zobrazit celý příspěvek

  To MICK:
  ... díky za tip, podle všeho to tak vypadá - AČR se pouze přeprodává něco, co už bylo pro někoho jiného dříve vyrobeno a ten to odmítl - to by vysvětlovalo tu deklarovanou rychlost plnění nabídky...Skrýt celý příspěvek

 • MICK
  12:57 16.08.2017

  Podle všeho to vypadá, že koupili minometný vozidla, která neodebrali portugalci a nyní se je snaží udat u nás. Více tady http://forum.valka.cz/topic/vi...

  Podle všeho to vypadá, že koupili minometný vozidla, která neodebrali portugalci a nyní se je snaží udat u nás. Více tady http://forum.valka.cz/topic/vi...

 • Jura99
  12:40 16.08.2017

  mikojan29: Corsac je Pandur s věží Turra, asi se v CSG inspirovali u Rosomáků, kteří vozidlo nabízené OSSR s věží Turra taky přejmenovali na Scipio. Jestli si je OSSR nakonec ...Zobrazit celý příspěvek

  mikojan29: Corsac je Pandur s věží Turra, asi se v CSG inspirovali u Rosomáků, kteří vozidlo nabízené OSSR s věží Turra taky přejmenovali na Scipio. Jestli si je OSSR nakonec objednají a v jaké konfiguraci asi nikdo neví, modernizace OSSR jde hlemýždím tempem. Tyto minometné Pandury by zřejmě stály na původně portugalských podvozcích Panduru, které CSG v nějakém počtu získala, proto deklarují dodání v rychlém čase.Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  12:31 16.08.2017

  pravda, úředního šimla jsem opomněl :)

  pravda, úředního šimla jsem opomněl :)

 • MALI
  11:36 16.08.2017

  To skelet: za těmi třemi roky v AČR si stojím. A to jsem ještě optimistický - spíš by to bylo 4 až 5 let. Nejde zde o rychlost techniků, ale o rychlost úředníků na MO - své ...Zobrazit celý příspěvek

  To skelet:
  za těmi třemi roky v AČR si stojím. A to jsem ještě optimistický - spíš by to bylo 4 až 5 let. Nejde zde o rychlost techniků, ale o rychlost úředníků na MO - své poznatky mám podloženy několika lety praxe.Skrýt celý příspěvek

 • MALI
  11:33 16.08.2017

  K problematice dronů: - na úvod - souhlasím s tomas.kotnour, že pro ShM bude mnohem nebezpečnější odvetná palba dělostřelectva protivníka, minomety proto musí být neustále v ...Zobrazit celý příspěvek

  K problematice dronů:
  - na úvod - souhlasím s tomas.kotnour, že pro ShM bude mnohem nebezpečnější odvetná palba dělostřelectva protivníka, minomety proto musí být neustále v pohybu a najít a napadnout je civilním dronem proto bude z tohoto časového důvodu obtížnější.
  Nicméně i toto nebezpečí (drony) zde existuje a časem bude stále větší. Ale ale spíš bych to viděl na specializované drony vybavené adekvátními prostředky navedení na cíl (kamikadze drony s koncovým samonavedením na cíl). Ono totiž hodit z letícího dronu granát a trefit přesně relativně malý cíl (když bude třeba foukat vítr) nebude s univerzálním dronem jednoduché - čím výš poletí, tím menší bude pravděpodobnost zásahu cíle. Pokud bude terén přehledný, nebo operátor dronu bude na kopci a antény pozemní stanice a dronu budou v přímé optické viditelnosti, může vše fungovat - dron se může dostat nad cíl v takové výšce, aby jej s vysokou pravděpodobností zasáhl. Ale z hlediska podmínek šíření VF signálu musí být tato přímá viditelnost zachována. Jinak musí jít dron do větší výšky, kde se bude pravděpodobnost zásahu snižovat. V Rusku však dělali podle všeho úspěšné pokusy s odpalováním jednorázových RPTZ na cíl typu tank shora. To by bylo z hlediska výše uvedené podmínky (šíření VF signálu) přínosem - ale to pak už zase bude jedno, zda je ten cíl shora odkrytý, nebo není.Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  11:32 16.08.2017

  MALI: předpokládám, že u toho bezvěžového provedení by šlo z automatu vymáčknout více. K délce toho vývoje bych byl taky optimističtější. Za rok, rok a půl by to mohli kluci ...Zobrazit celý příspěvek

  MALI: předpokládám, že u toho bezvěžového provedení by šlo z automatu vymáčknout více. K délce toho vývoje bych byl taky optimističtější. Za rok, rok a půl by to mohli kluci zvládnout.Skrýt celý příspěvek

 • mikojan29
  11:23 16.08.2017

  Trochu OT, ale nedá mi to. Bavíte sa tu o Panduroch II, čo je vlastne aj ponúkaný podvozok pre Corsac. Môžete mi niekto povedať, či a aký upgrade sa bude robiť na Corsacu, ktorý ...Zobrazit celý příspěvek

  Trochu OT, ale nedá mi to.
  Bavíte sa tu o Panduroch II, čo je vlastne aj ponúkaný podvozok pre Corsac. Môžete mi niekto povedať, či a aký upgrade sa bude robiť na Corsacu, ktorý by mal byť ponúkaný pre OS SR? Alebo sú to len také PR info, aby sa zakryli oči novinárom?Skrýt celý příspěvek

 • tomas.kotnour
  11:04 16.08.2017

  Pokud se bavíme o konfliktu s technologicky vyspělým protivníkem, tak bych řekl, že to, jestli dron hodí do otevřeného bezvěžového minometu granát je ta poslední starost. Spíše by ...Zobrazit celý příspěvek

  Pokud se bavíme o konfliktu s technologicky vyspělým protivníkem, tak bych řekl, že to, jestli dron hodí do otevřeného bezvěžového minometu granát je ta poslední starost. Spíše by mělo obsluhu trápit těch 32 dělostřeleckých 152mm granátů, které jsou už na půli cesty...Skrýt celý příspěvek

 • MALI
  10:57 16.08.2017

  To skelet: - teď už je mi ta Vaše filozofie jasná, jenom bych měl výhradu k té vysoké kadenci - v oficiálních firemních materiálech HSW je kadence minometu RAK udávaná na 6 až 8 ...Zobrazit celý příspěvek

  To skelet:
  - teď už je mi ta Vaše filozofie jasná, jenom bych měl výhradu k té vysoké kadenci - v oficiálních firemních materiálech HSW je kadence minometu RAK udávaná na 6 až 8 ran/min (pochybuji, že by si výrobce psal do svých oficiálních materiálů horší technické parametry, než dosahuje), takže to zase není až tak moc, ale je to slušné. Technicky by to asi šlo. V případě, že by se v budoucnu rozhodlo o ShM na podvozku nových pásových BVP (zatím však není rozhodnuto), tak by bylo z hlediska hmotnosti a výšky těžiště vcelku jedno, zda tam bude bezvěžový, nebo věžový minomet.
  Ještě takový detail - jako bezvěžové minomety můžeme využít hned minimálně dva, které jsou již hotové: v článku uvedený Soltam, nebo lépe Cobru od RUAG (Já bych byl za tu Cobru). Vámi uvažovaná bezvěžová varianta RAK by se musela nejprve vyvíjet (to je minimálně tři roky zpoždění).Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  10:39 16.08.2017

  S drony to je dobra připomínka. Do bezvěžového minometu stačí hodit granát a je konec. Do věžového se musí dobře strefit kumulativní granát (nebo projektil tvarovaný explozí), aby ...Zobrazit celý příspěvek

  S drony to je dobra připomínka. Do bezvěžového minometu stačí hodit granát a je konec. Do věžového se musí dobře strefit kumulativní granát (nebo projektil tvarovaný explozí), aby se zasáhla munice. Pokud ale bude munice dobře uložená, tak riziko bude velmi malé.

  Otázka je, jaká bude nosnost malých taktických bojových dronů v nejbližší době - např. při použití hlavice RPG7 (2,2 kg) bude třeba velký dron. Ale granát odhodí i dron přenositelný člověkem.

  Možná půjde tento Pandur vybavit nějakou ochranou, možná něco jako SLAT mříž?Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  10:01 16.08.2017

  MALI: napsal jsem to dost polopaticky, takže jinak. na podvozek Panduru (nového BVP) umístit zezadu automaticky nabíjený minomet (např.ze polského RAK),a to bezvěžově. Výhodou je ...Zobrazit celý příspěvek

  MALI: napsal jsem to dost polopaticky, takže jinak.
  na podvozek Panduru (nového BVP) umístit zezadu automaticky nabíjený minomet (např.ze polského RAK),a to bezvěžově. Výhodou je uzavřený bojový prostor vozidla, nižší těžiště (munice nemusí být ve vysoké věži), vysoká kadence. Nevýhodou, pak vyšší cena oproti zepředu nabíjenému minometu zezhora otevřené korbě, a také omezený odměr a náměr oproti věžové variantě.
  Jinými slovy obdoba PRAM-S.Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  09:28 16.08.2017

  Pro MALI - spokojnie - RAK waży mniej niż Rosomak M1M ("Afgański" - z dodatkowym pancerzem), więc da radę... Co do szybkostrzelności - jest pewna "sztuczka" Producenci podają ...Zobrazit celý příspěvek

  Pro MALI - spokojnie - RAK waży mniej niż Rosomak M1M ("Afgański" - z dodatkowym pancerzem), więc da radę...

  Co do szybkostrzelności - jest pewna "sztuczka"
  Producenci podają de facto różne parametry...
  Bo czym innym jest maksymalna szybkostrzelność ładunkiem "podstawowym", czym innym pełnym ładunkiem.
  Tak samo prowadzenie ognia "z korektą" to co innego niż strzelanie jeden po drugim...Skrýt celý příspěvek

 • MALI
  09:22 16.08.2017

  To cejkis: ano, drony jsou a ještě budou velký problém a vzhledem k tomu, že ten dron může stejně, jako normální granát hodit i kumulativní granát (ale musí se trefit, což úplně ...Zobrazit celý příspěvek

  To cejkis:
  ano, drony jsou a ještě budou velký problém a vzhledem k tomu, že ten dron může stejně, jako normální granát hodit i kumulativní granát (ale musí se trefit, což úplně nebude tak jednoduché) tak s ním bude mít problém i věžový minomet o kterém v tom věžovém minometu ani nebudou vědět...

  To skelet:
  proč neudělat pokračovatele PRAM-S s tím, že hlavní zbraň bude převzata z ShM RAK? Protože PRAM-S je v podstatě specializovaný minomet (na klasické miny nabíjený zezadu, integrovaný v bezvěžové nástavbě podvozku BVP, doplněný SŘP). Když tedy vyměníme minomet (který střílí poněkud jiné a lehčí miny - s dnovým nástavcem), integrovaný ve věži a vyměníme podvozek - tak nám z původního PRAM-S vlastně nic nezůstane (SŘP musíme měnit také).Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  08:59 16.08.2017

  Proč vlastně neudělat pokračovatele PRAM-S, s tím že hlavní zbraň bude převzata z RAKu?

  Proč vlastně neudělat pokračovatele PRAM-S, s tím že hlavní zbraň bude převzata z RAKu?

 • cejkis
  08:27 16.08.2017

  Když si představím masivní nasazení civilních levných dronů, které mohou odhodit granát přímo do otevřeného vozidla, tak mi koncept otevřené korby přijde do budoucna nepoužitelný.

  Když si představím masivní nasazení civilních levných dronů, které mohou odhodit granát přímo do otevřeného vozidla, tak mi koncept otevřené korby přijde do budoucna nepoužitelný.

 • Flader
  22:38 15.08.2017

  Na čo slúži na streche korby vzadu za "krovkami" tá kladka?

  Na čo slúži na streche korby vzadu za "krovkami" tá kladka?

 • Rase
  22:08 15.08.2017

  I Rak může být bez věže, jen holý automat. Mě osobně přijde minomet na 8x8 jako přehnaná věc, přeci jen 8x8 je vhodný pro houfnice a to ještě se spoustou vybavení a munice na víc. ...Zobrazit celý příspěvek

  I Rak může být bez věže, jen holý automat. Mě osobně přijde minomet na 8x8 jako přehnaná věc, přeci jen 8x8 je vhodný pro houfnice a to ještě se spoustou vybavení a munice na víc. Za mě maximum pro minomet je 6x6 Tatra - tedy sem spadá i Titus.
  Osobně bych cpal všechny nebojové verze vozidel na Titus, ale je to můj subjektivní pohled. Podvozek Panduru je docela drahý, navíc těsný a malý, nechal bych ho pro bojové verze, pro které je skvělý (nízký).
  Otevřený prostor osádky je z mého pohledu problém. Chápu, že dnes se nepočítá s ZHN, ale tohle chápali už v 50.letech, že lepší je tuto schopnost mít. Lepší je mít vojáky na vzduchu, ale pokud někde praskne nějaký sklad jedů, je hned problém. Pokud tedy skříňový minomet, tak automatický, s osádkou v oddělené kabině.Skrýt celý příspěvek

 • petres
  21:18 15.08.2017

  Doplním, minomet Soltam Cardom v dokumentu není zrovna dobře hodnocen, u bezvěžového provedení vychází lépe nepřekvapivě RUAG Cobra, věžový polský RAK nevypadá špatně.

  Doplním, minomet Soltam Cardom v dokumentu není zrovna dobře hodnocen, u bezvěžového provedení vychází lépe nepřekvapivě RUAG Cobra, věžový polský RAK nevypadá špatně.

 • petres
  21:10 15.08.2017

  Velice mne překvapilo, když jsem hledal něco o minometech, co za dokument a s jakou hlavičkou na mne vypadl. Doporučuji ...Zobrazit celý příspěvek

  Velice mne překvapilo, když jsem hledal něco o minometech, co za dokument a s jakou hlavičkou na mne vypadl. Doporučuji projít:
  https://www.futuremortars.com/... Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 5 z 7